een Meedoogenloos Misstanden in een gevangenis VIJAND liEbï U NOtj qEEN AckTERLidlT? Malversaties te Zandvoort? DINSDAG 11 JANUARI 1938 Hechte dorpspolitiek in Na het te wachten feest Een schip zonk Hoe praatgrage dames gestraft worden Gevangenbewaarder en werk- tneester brachten tegen een geldelijke belooning ge detineerden met elkaar in contact BIJZONDERE LEERSTOEL TE LEIDEN Mr. A. N. Molenaar hoogleeraar in de sociale wetgeving HET WESTLAND UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN Hulde aan den minister in de Eerste Kamer RADIO-TELEFOONVERKEER MET NED.-1NDIË Kerst- en Nieuwjaarswenschen Prof. Dr. W. DE VREESE Na den oorlog uitgeweken naar ons land Inhalen van verzuimde werkuren De beleediging van den oud- °Urgemeester van 's Gravenzande ROEMEENSCHE GASTEN Kerstcollecte Bio-vacantieoord WAARDEERING VOOR PILOOT DUIMELAAR Geen audiëntie Werkloozen vischten naar de lading en stonden opnieuw wegens diefstal terecht CLEARING MET DUITSCHLAND OUDE HEER ZWAAR GEWOND Ernstig ongeluk met een bakfiets DE WERKEN OP SCHIPHOL Aanbesteding door B. en W. van Amsterdam WINTER IN ZWEDEN BIGGENMERKEN Schip te water gelaten naar Het encelsch V Stand per 8 Januari 1938 Directeur van het Zuiderbad in arrest gesteld Drie vrouwen bij Keulen aan den grond vastgevroren IN EMMER MET KOKEND WATER GEVALLEN Anderhalfjarig jongetje aan brandwonden overleden DR. PHILIPS NAAR INDIË Vestiging van een eigen kantoor? ERNSTIGE AANRIJDING IN DE RESIDENTIE F amilieberichten UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Naar wij vernemen, zijn dezer da gen in de strafgevangenis aan den Amstelveenscheweg te Amsterdam een gevangenbewaarder en een werk meester gearresteerd. Zij worden er van verdacht, tegen geldelijke belooning gedetineerden in de gelegenheid te hebben gesteld met elkander in verbinding te ko men, hetgeen door middel van mon delinge correspondentie dan wel met kleine briefjes zou zijn geschied. Daar het onderzoek in deze zaak zich nog een beginstadium bevindt, is het niet mo- ge;ijk, reeds thans nadere gegevens te publi ceren. Wel staat het vast, dat de beide betrokke- tleh zich reeds gedurende anderhalf twee Jaar aan dit misdrijf hebben schuldig gemaakt. He justitie onderzoekt nog, of ook andere Cwaarders medeplichtig zijn aan het contact Van de gedetineerden. Het geval is aan het licht gekomen bij het Crhoor van een aantal inbrekers, die mede gelden, dat zij in de gevangenis in de gele genheid waren gesteld, met elkander te cor- Cspondeeren. Naar wij vernemen heeft de stichting „La- r°r" gebruik makend van de haar, bij Koninklijk esluit van 7 December 1937, stbl. no. 1371, over eenkomstig artikel 170 der Hooger Onderwijs wet toegekende bevoegdheid om by de faculteit rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te *Jejden een bijzondrren leerstoel te vestigen voor sociale wetgeving in Nederland', tot hoog Craar benoemd mr. A. N. Molenaar, wonende ;e Wassenaar. De heer Molenaar is sinds 1927 ^vaat-docent voor arbeidsrecht aan de rijks universiteit te Leiden. 18-jarige D. v. d. K„ tuindersknechts te 's-Gra- venzande, die wegens het verspreiden van de pamfletten nog terecht stonden, werden ver oordeeld tot een geldboete van 7.50 subs. 14 dagen hechtenis ieder. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Ka mer van het ontwerp van wet houdende nieu we bepalingen nopens het waarborgen van be paalde eigenschappen en hoedanigheden van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedryf werd den minister hiervoor hulde gebracht. Tot de hand having van een goeden naam ten opzichte van de voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt en zuivelbedryf zal deze regeling zeker belangrijk kunnen bijdragen. Enkele leden zouden er prijs op stellen te mogen vernemen, welke beteekenis moet wor den gehecht aan de in artikel 2 voorkomende woorden: te stellen eischen van herkomst. In het radiotelefoonverkeer met Ned.-Indië zijn in den achter ons liggenden Kerst- en Nieuw- jaarstijd in totaal 613 goedkoope gesprekken ge voerd, waarvan 159 in Nederland en 454 in Indië werden aangevraagd. Van huis uit werden 331 van deze gesprek ken gevoerd: 83 aangevraagd in Nederland en 248 in Indië. Er werden 7 verzamelgesprekken volgens dit speciaal tarief gevoerd. In het radiotelefoonverkeer van Ned.-Indië met andere landen via Nederland werden 52 Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken gevoerd, namelijk met Duitschland 29, Engeland 14, Bel gië 5 en Zwitserland 4. In het verkeer van Malakka via Amsterdam Bandoeng werden 117 Kerst- en Nieuwjaarsge sprekken afgewikkeld en wel met Engeland 111, Duitschland 4, Zwitserland en Nederland elk één. Maandag is te Voorschoten in den leeftiid van bijna 69 jaar, na voorzien te zijn van de laatste heilige sacramenten, overleden prof. dr. W. L. de Vreese, oud-bibliothecaris der ge meente Rotterdam en oud-voorzitter van den Raad van Vlaanderen. Na den wereldoorlog moest hij naar Nederland uitwyken. Te Rot terdam is hij daarna nog vele jaren op we tenschappelijk gebied werkzaam geweest. De minister van Sociale Zaken heeft het vol gende bepaald: Aan hoofden of bestuurders van onderne mingen, in wier fabrieken of werkplaatsen or den dag, volgende op dien der geboorte van een Koninklijken Prins of een Koninklijke Prinses, of, indien deze gebeurtenis op Zater dag plaats vindt, op dien daarop volgenden Maandag, in verband met de viering van die gebeurtenis geen arbeid wordt verricht, wordt vergund, het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van 8 V2 uur te doen inha len op de eerste vyf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak, gelegen tusschen bo venbedoelden dag van bedrijfsstilstand en den vierden Zaterdag daaropvolgende. .Voor den Haagschen politierechter heeft f^aandag zekere M. terecht gestaan wegens e'eediging. M. heeft in het najaar van 1937 ®eh pamflet opgesteld en doen verspreiden, daarvan de inhoud zeer beleedigend was voor ®en toenmaligen burgemeester van 's-Graven- ^hde. De burgemeester zou in November ge- j^hsionneerd worden en in verband hiermede padden eenige ingezetenen een huldigingsco- *?ité opgericht. Verdachte, die al gedurende c*e jaren kwestie met den burgemeester had, P" hij heeft verschillende open brieven ge dreven, waarin hy hem ongeschikt achtte °0r zijn ambt en hem betichtte van knoeie- 'ien heeft zich hierop met bedoeld geschrift het comité gericht en gevraagd, wat den jden er toe heeft bewogen, dezen burgemees- ?r te huldigen. Voorts kwamen in het pam- et eenige zeer beleedigende termen voor. Zooals bekend, had de burgemeester een r^klacht ingediend, doch deze later weer in lokken, toen verdachte o.a. in eenige dag eden zijn excuses had aangeboden. De offi- J'er van justitie had evenwel ambtshalve een >'.ging ingesteld. .Ter zitting verklaarde verdachte, niet de deling te hebben gehad, den burgemeester beleedigen. He officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch ap wij Ck:vond deze grove beleediging zeer jhistig. Critiek op het beleid van overheids- pfsonen is toegestaan, maar niet in dezen }°rm. De officier wilde rekening houden met blanco-strafregister van verdachte en met jï'T feit, dat hy zijn excuses heeft aangeboden, j br. requireerde een geldboete van 300. subs. dagen hechtenis. He verdediger pleitte clementie. Hè politierechter veroordeelde verdachte we- j>eQs eenvoudige beleediging van een ambte- /aar in functie tot een geldboete van 250 hbs. 50 dagen hechtenis. medeplichtige in deze zaak moest vere P0l8ens terecht staan de 23-jarige G. R., druk- /n en uitgever te Lier, die de pamfletten met beleedigendeh inhoud heeft gedrukt. t Verdachte verklaarde, uit werkloosheid hier- °e te zijn gekomen. He officier van justitie requireerde tegen hem t n geldboete van ƒ100 subs. '100 dagen hech tenis. Het vonnis luidde ƒ40 subs. 40 dagen hech- tedis. He 24-jarige M. N., de 20-jarige C. N. en de Te 's Gravenhage zyn aangekomen de heeren G. Mironescu, oud-minister-president van Roe menië en hoogleeraar aan de universiteit te Boe karest, en de heer E. Pantazi, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, juridisch ad viseur van het Roemeensche departement van Buitenlandsche Zaken, die in hotel Des Indès hun intrek hebben genomen. De Kerstcollecte in de Nederlandsche biosco pen, ten bate van het Bio vacantieoord gehou den, heeft 37.578.69 opgebracht, tegen het jaar tevoren 35.684.75. Toen in November j.l. de Amerikaansche filmster Robert Taylor een bezoek aan eenige hoofdsteden in West-Europa bracht een be zoek, dat hem door de overmatige belangstel ling van al te enthousiaste filmbewonderaars en vooral bewonderaarsters niet byzonder is veraangenaamd heeft zijn maatschappij, de Metro Goldwyn, hem de beschikking gegeven over een speciaal daarvoor by de K.L.M. ge charterd Douglas-verkeersvliegtuig, dat men voor deze gelegenheid tijdelijk had gedoopt tot „Robert Taylor express". De Europeesche en de Amerikaansche ma nagers van de Metro Goldwyn Mayer hadden speciaal de K.L.M. hiervoor uitgezocht, omdat zy tijdens hun verblyf in Europa met deze maatschappy goede ervaringen hadden opge daan. In het bijzonder Duimelaar, die gezag voerder was, had hun vertrouwen gewonnen door op een dag, toen Kopenhagen dicht van den mist was en ee nder Amerikanen beslist daarheen moest en meende dit op Amerikaan sche wyze ten koste van alles gedaan te kun nen krygen, op nuchtere Hollandsche wijze had verklaard, dat dit niet ging en dan ook pas den volgenden dag was gestart. De betrouwbare en comfortabele wyze, waar op de reis van Robert Taylor was verloopen, had de Amerikanen eerst recht de eigen schappen van Duimelaar als vlieger doen waar- deeren, en gezien de zakelijke beteekenis, die Taylors reis in Europa voor de filmonderne ming had, besloot de M.G.M. Duimelaar te eeren door hem het hoogste onderscheidings- teeken toe te kennen, dat de maatschappy in ziser gering aantal slechts verleent aan em ployes, die haar zeer bijzondere diensten héb ben bewezen. Het is een 'klein zilveren speldje met het Metro Goldwyn-embleem, den kop van den bekenden leeuw en- het devies „Ars Gratia Artis". In een intieme by eenkomst op Schiphol heeft de publiciteitschef der Metro Goldwyn in Nederland, Mr. H. Scholte, dit Insigne aan Duimelaar uitgereikt. Ook de overige leden der bemanning kregen als aandenken een souvenir. Namens de direc tie der K.L.M. dankte de heer B. Prinsen Geer- ligs voor het blijk van waardeering, niet alleen voor Duimelaar en zijn bemanning, maar ook voor de Nederlandsche luchtvaart. De gewone audiëntie van den rrvrv.ste- van Onderwijs, Kuisten en Wetenschappen, zal op Donderdag 13 Januari niet plaats hebben. De gewone audiëntie ven den minister van Justitie zal Vrydag 14 Januari niet plaats hebben. Gast: „Zijn dat kunstbloemen hier op myn tafel 1" Ober: „Helaas! We kunnen in ons vegetarisch restau rant geen echte bloemen neerzetten, want de gasten eten ze dadelijk op I" A.: „Ik heb de meeste zorgen over kleinig heden." B.: „Ik ook! Het sleutelgat by voorbeeld is veel moeilijker te vinden dan het huis!" Tien werkloozen uit Rotterdam, die in de Pe troleumhaven, aldaar, gevischt hebben naar de lading van een gezonken schip en deze ge deeltelijk aan opkoopers hebben verkocht, moes ten Maandag wegens diefstal voor het Haag- sche gerechtshof terechtstaan. Allen waren in eerste instantie vrijgesproken, omdat de Rotterdamsche rechtbank heeft aan genomen, dat de rechthebbenden de lading had den prysgegeven, zoodat dus van diefstal geen sprake kon zyn. Van dit vonnis is de officier van justitie in hooger beroep gekomen. De toedracht van deze zaak heeft zich als volgt afgespeeld. Op 26 Juli van het vorig jaar zonk in de Pe troleumhaven te Rotterdam het vrachtschip „Alpina 5" van de Ned. Zwitsersche Stoomboot maatschappij met een lading tabak en cellu lose. Maatschappij en assuradeuren hebben eerst getracht het schip te lichten, doch toen dat niet gelukte, heeft men de lading voor zoo ver mogelijk in veiligheid gebracht. Na eenige dagen bleek het niet meer rendabel met deze werkzaamheden voort te gaan, doch toen de maatschappij met de bergingswerkzaamheden ophield, gingen eenige werkloozen, die voortdu rend in de Rotterdamsche haven naar buit vischten, er mee door en haalden nog heele pakken cellulose uit het schip weg. Voor dien tyd hadden zy wel geholpen met bergen, doch de opgevischte lading droegen zy aan den strandvonder af. Van dien tyd af, dat zy het ryk alleen hadden, hielden ze den buit voor zich zelf en verkochten dezen aan opkoopers. Sommigen bleken daarmee wel een f 50 ver diend te hebben. Het spelletje was echter spoedig uit, want de zaak werd aangegeven en de cellulose-visschers werden gearresteerd. Zy werden in het huis van bewaring opgesloten, waar zy een maand wer den vastgehouden. Na hun vrijlating hebben ze nog eenige malen naar de lading gevischt, doch deze toen aan de maatschappy afgedragen. Ze ontvingen daarvoor alleen bergingsloon. In drie groepen moesten de verdachten thans terecht staan. Uit het getuigenverhoor bleek, dat noch de assurantiemaatschappij, noch de andere belang hebbende uitdrukkeiyk van de goederen afstand hadden gedaan. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, zeide in zijn requisitoir, dat deze zaak meer als kwestie, dan als strafzaak van belang was. Spr. achtte verdachten schuldig, vorderde ver nietiging van het vrijsprekend vonnis en ver oordeeling van verdachten ieder tot één maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger, mr. Ch. M. Corporaal, conclu deerde tot vryspraak. De drie verdachten, die daarna moesten te recht staan, waren niet verschenen. Tegen hen eischte de procureur-generaal by verstek dezelfde straf als in de vorige zaak. Ten slotte stonden nog drie werkloozen te recht, waarvan er een ook al tijdens de ber ging opgevischte goederen mee had genomen. De verdachte ontkende dit. Hij had alleen maar een „monstertje" meegenomen. Tegen hen werd dezelfde straf gevorderd. Hun verdediger, mr. L. W. R. van Deventer, concludeerde tot vryspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 24 Januari. De helers, die te Rotterdam eveneens zijn vrijgesproken, zullen, nadat het hof in deze za ken arrest heeft gewezen, ook nog eventueel terecht staan. d) Nieuwe onder de Clearing vallende vor deringen resp. 5.902.400 en 278.579.800. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 31 Dec. 1937 283.420.500; in 1937 meer gestort dan in Nederland voor dezelfde vorderingen bestemd4.480.700, ge stort 1—8 Jan. 1E38 7.487.500, 8 Jan. 1938 12.328.200. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (l.d.) 31 Dec. 1937 ƒ270.985.400; Saldo beschikbaar nieuws vorderingen op 31 Dec. 1937 7.594.406; in mindering hiervan be taald van 18 Jan. 1938 7.286.00, nog be schikbaar ƒ308.400. Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen 524.380 a; tegen Reichsmarkvorderingen 86323/56137. Speciale verrekening: Stortingen in Nederland tegen afgegeven reischèques 31 Dec. 1938 ƒ3.352.800; in 1937 in Nederland meer gestort dan uit betaald 426.200, gestort van 18 Jan. 1938 ƒ33.400, 8 Jan. 1938 ƒ459.600; Uitbetalingen in Nederland resp. 57.000 en ƒ2.464.100; Overgebracht naar algemeene rekening (1) 31 Dec. 1937 462.500; Nog beschikbaar resp. 402.600 en 426.200. Maandagmiddag reed de 32-jarige bakker Valk op zijn driewielige motorbakfiets langs den Eeldersingel te Groningen. By het inslaan van een zijstraat ging hy op twee wielen door de bocht, waarbij hij het evenwicht verloor en van de bakfiets geslingerd werd. Door de groote snel heid schoot het voertuig nog twintig meter door en kwam toen op het trottoir terecht. Hier stond de 74-jarige heer A. Dijk voor een éta lage te kijken. Hy kreeg de fiets tegen het lichaam en sloeg vervolgens door den schok met het hoofd door de spiegelruit van den winkel. Met zware verwondingen werd de heer Dyk, na ter plaatse te zijn verbonden, naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Men vreesr voor zyn leven. De bakker kreeg by zyn val slechts lichte verwondingen. B. en W. van Amsterdam hebben in het open baar aanbesteed het maken van een onderbouw voor een vliegtuigenloods E en den onderbouw voor een uitbreiding van loods B, een en ander met bijbehoorende werken op de gemeentelijke luchtvaarthaven Schiphol. Het aantal ingeko men stukken was 52. De laagste inschrijver was v. d. Meer te Amsterdam met 42.274. De Zweedsche Verkeersbond te Stockholm, waarvan E. de MirandStrömbom te Rotter dam de officieele vertegenwoordiger is, zond ons een drietal folders toe, welke zeer goed zijn ge ïllustreerd en die een aantal wetenswaardige fcyzonderheden bevatten over het tourisme in Zweden. Wy vernemen van bevoegde zyde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 27 December 1937 tot 1 Januari 1938 be droeg: 31505 (V. j. 23228). Van de toekenning 1937 zyn van 1 Januari 1937 tot 1 Januari 1938 in totaal aangebracht 1.841.684 merken (v. j. 2.100.878). Het by de N. V. E. J. Smit Zoon's Scheeps werven, te Westerbroek, voor Engelsche reke ning in aanbouw zijnde m.s. ,Marali", is met goed gevolg te water gelaten. Het schip meet ca. 700 ton en wordt voorzien van een Deutz Dieselmotor, met een capaciteit van 400 P.K. 30 e "Hat zal nooit gebeuren! Als ik maar één .kei wnnrH cnvair mn 7,p. herkend worden n'lKel woord sprak, zou ze herkend worden .aar ik zal wél zorgen, dat Mrs. Munro te we- Vin !cotnt hoe de gezelschapsdame van Miss Del- 2irt? coc!uetteert met d»p erfgenaam van Eiken- At!Bedenk monsieur Frangois dat u dit neitn bewaart!" "Haar kunt u van opaan, mademoiselle." verh middernacht had hy intusschen heel het "aal aan zyn heer oververteld. Sten Robert luisterde met de grootste belang- 'Jhg, maar zei bij het einde: Nonsens! Die arme vrouw is gek! Ze heeft j, d maar in het hoofd gezet, dat dit arme ^ansche meisje de zoogenaamde erfgename V^aar, monsieur, ik heb Mr. Dacre toch ook ®en kruisje hooren spreken." Z-Waarschynhjk heeft Miss Trouville er net Va? een gehad. Nu, laat die Collins in ieder ge- üiaar eens aan Mrs. Munro vertellen yan dat bewuste tête-êi-tête. Daar heb je een klei nigheid om een horloge voor te koopen, Fran cois!" De man was zeer uitbundig in zyn dankbe tuigingen en Sir Robert voegde er toen nog de vermaning bij: „Zorg, dat je er tegen niemand verder iets van los laat! Vertel haar ook maar niet, hoe ik denk, dat zij, wat dit betreft, in een waan voorstelling verkeert." Frangois boog, maar met dit laatste was hy het volstrekt niet eens. HOOFDSTUK XXVIII Den volgenden dag nam Sir Robert Rivers afscheid op Eikenzicht, wat Mrs. Munro een ware verlichting was. Zy was zeker, dat Marie zijn aanzoek afgeslagen had en hier was zij zeer bly om. Amy gaf ook openiy'k biyk van haar gevoe lens en zei: „O, als je toch eens wist, hoe heerlijk ik het vind, dat je dien vreeselijken man ontloopen bent, met zyn huis, waar het spookt!" „Wat bedoel je daarmee?" „Wel, in Orwell House moet het spoken. Drie erfgenamen achtereen stierven, of verdwenen op geheimzinnige wyze. Het had moeten vervallen aan een nichtje van Philip de Brath, heb ik Claud wel hooren zeggen. Maar die is verdwe nen; er werd nooit meer van haar gehoord en haar kind is verdronken. Toen verviel het huis aan Mr. Rivers, die het aan Robert Elwyn na liet. Maar steeds moet er de geest van een vrouw in rondspoken." „Wat verschrikkelyk!Maar ik zal nooit trouwen, zie je, tenzy ik ontdek, wie ik ben." Den volgenden morgen zat Marie te teekenen, terwyl Amy piano studeerde, toen de meisjes in eens gestoord werden door het binnentreden van Collins, die de boodschap overbracht, van Mrs. Munro, of Miss Trouville bij haar wilde komen. Ten zeerste verbaasd was Marie, toen zy den strengen blik zag op het gelaat van de oude dame. „Ga zitten, Miss Trouville," begon zy. „Ik wilde u even spreken. Uw houding tegenover het aanzoek van Sir Robert Rivers beviel my gis teren byzonder, maar vandaag heb ik iets ge hoord, dat pijniyke achterdocht bij mij heeft gewekt." Alle kleur week Marie uit het gelaat en Mrs. Munro, die dit wel zag, ging door, op berispen den toon: „Er wordt iets zeer onteerends van je ver teld, Marie, en dat doet my des te meer leed daar het ook myn kleinzoon betreft." Hier hield Mrs. Munro op, maar Marie bleef ook zwygen, met neergeslagen oogen. „Ze zeggen, dat je gedurende myn afwezig heid samenkwam met Mr. Dacre in het schui tenhuisje; dat je met hem daar opgesloten bleef en dat je je daar verschool, toen de tuinman er op aandrong, dat de deur open werd gedaan. Ik moet er by voegen, dat ik, in dezen vorm, het verhaal volstrekt niet geloof, maar dat ik blij zal zyn, als je my precies vertelde, welke onvoorzichtigheid van je misschien aanleiding gaf tot die leugenachtige praatjes. Algemeene Clearingrekening over 8 Januari 1938 en 31 Dec. 1937. 1. Stortingen in Nederland resp. 6.694.300 en ƒ304.445.500, waarvan bestemd voor: a) Achterstallige vorderingen resp. ƒ41.100 en ƒ2.684.800; b) Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer resp. 157.300 en ƒ8.472.600; c) Vrije rekening Reichsbank resp. ƒ593.500 en ƒ14.708.300; „Ik kwam wel degelijk met Mr. Dacre samen in 't schuitenhuisje op zyn eigen verzoek," ant woordde Marie flink, „en daar hij anders schan daal vreesde, trachtte hy mij voor de blikken van den tuinman te verbergen. „Wat bewoog Mr. Dacre, om je tot die onge looflijke dwaasheid over te halen, om je dus te compromitteeren?" vroeg de oude dame veront waardigd. „Hij wenschte met my te spreken en wilde niet, dat die samenkomst in den salon zou plaats hebben, zoolang Sir Robert er nog was." „Over welk onderwerp wilde hy je dan spre ken?" vroeg Mrs. Munro. .Pardon," antwoordde Marie eerbiedig, maar ferm, „dat kan ik u niet vertellen. Het was een zeer vertrouwelijke mededeeling van Mr. Dacre. „Dwaasheid! Laat ik je even waarschuwen, Marie, dat het onveilig is voor een jong meisje, om de vertrouwde te worden van een jongen man, vooral wanneer die hooger in stand is." „Het is een pynlyk gesprek, Mrs. Munro." „Zeg dat wel! Ik zal intusschen gauw een eind weten te maken aan dat gepraat!" „Vergeef my de vraag, mevrouw, maar heeft Sir Robert Rivers u het schandaal verteld?" „Neen; weet hij er dan van?" „Ja, hy heeft my trachten wys te maken, dat Mr. Dacre het hem zelf had verteld?" „Dat is ook heel goed mogelijk. Nu, Marie droog je tranen en beloof, dat „je het nooit meer doen zult," zooals het heet in de kinder taal." „Mrs. Munro, ik beloof u, dat ik nooit meer met Mr. Dacre alleen zal samenkomen." „Morgen ga ik ervoor zorgen I" „O, ja, da's waar ook...." „Ik heb nog geen Ujd gehad". bei Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen (enbotsingen I) veel minder goed dan 'n fletsachter- llcht op z'n eentje! Een week geleden werd bij de Justitie te Haarlem een klacht ingediend betreffende knoeieryen in de boeken van het „Zuider bad" te Zandvoort. Op grond daarvan zijn alle boeken van de badinrichting in beslag genomen. Het onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat de directeur van het „Zuiderbad", C. L. B. Jr., door de politie te Zandvoort in arrest is gesteld. Hy wordt verdacht van valschheid in ge schrifte en verduistering van geld. Op een yskouden morgen waren dezer dagen drie vrouwen water gaan halen aan de marktpomp in een dorpje by Keulen. Zy hadden wollen kousen aan en droegen klompen. By het waterpompen geraakten zij in zoo'n druk gesprek, dat water en weer vergeten werd. Toen zy echter na eenigen tyd besloten naar huis terug te keeren. kwamen de vrouwen tot de ontstellende ontdekking, dat zy zich niet ver plaatsen konden. Haar klompen bleken aan den grond vastgevroren te zyn, terwyl ook de em mers stevig vastzaten. De praatgrage dames zagen zich genoodzaakt op haar kousen huis waarts te keeren. Naar eerst thans bekend wordt is Donder dag j.l. het anderhalfjarig zoontje van den heer en mevrouw M. in de Gerard Doustraat te 's-Gravenhage in een onbewaakt oogenblik in een emmer met kokend water gevallen. Het onge'ukkige ventje werd met ernstige brand wonden naar het ziekenhuis aan den ZuidwaJ vervoerd. In den loop van den volgenden dag is het aan de gevolgen overleden. BATAVIA, 10 Jan. (Aneta) Ten behoeve van de Indië-toumée van dr. Philips en diens cchtgenocte zyn diverse voorbereidingen getrof fen. De bekende industrieel bereist eerst Su matra uit een toeristisch oogpunt, doch zal te Batavia ook enkele zakelijke besprekingen voe ren, o.m. in verband met de voorwaarden voor een eventuee'e verlenging van de contingentee- ring van gloeidraad met één jaar. Dr. Philips reist daarna naar Bali door. De mogelykheid, dat deze kennismaking met Indië zal leiden tot de vestiging van een eigen Philips-kantoor hier te lande, is niet Uitge sloten. Maandagmiddag circa twee uur werd in de Adelheidstraat te Den Haag een 64-jarige dame, mevr. de W., aangereden door een per sonenauto, bestuurd door den 24-jarigen F. S De dame werd tegen den grond gesmakt en brak beide beenen, terwyl bovendien een her senschudding werd geconstateerd, zy is in em- stigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. (Uit andere bladen) Geboren: A. van Sonsbeeck-Smitz, zoon, Beek; J. Schulte-Witte, dochter, Rotterdam; J. v. d. Heyden-Perquin, zoon, Drunen. Overleden: H. Berger, 41 jaar, Haaksbergen; D. Goeman, 62 jaar, Rotterdam; A. v. Leeuwen, Rotterdam; J. Menken, 21 jaar. Rotterdam; A. v. d. Biggelaar, Brussel; H. Hoven, 67 Jaar, Leeuwarden. „Nu, goed dan, kind, ga maar gauw naar Amy en zend die hier." Miss Delville hoorde met een glimlach de ge schiedenis aan, die Oma het verstandiger acht te, haar mee te deelen. Ze besloot haar verhaal met de opmerking: „Claud had toch beter moeten weten! Hij mag wel zyn excuus maken tegenover Marie, dat hij haar zoo bloot gesteld heeft aan schandaal." „Ja, dat is zoo," meende Amy. „Jy moet maar eens een ring of een broche voor haar uitkiezen; die zal ik haar dan ca deau doen. Maar weet Je, wie my die dwaze ge schiedenis verteld heeft?Je eigen kamenier Collins. Ik heb een hekel aan die vrouw. Ze hield zich, alsof zij het haar plicht achtte, maar ik vind altyd zoo iets boosaardigs in haar op treden." „Ik heb Collins nooit goed kunnen lyden fm nu minder dan ooit!" „Ja, ik geloof ook, dat menschen, die graag dergelijke praatjes verspreiden, gevaarlyke medebewoonsters zijn." Dienzelfden avond zei Mrs. Munro haar den dienst op; ze kon nog een maand op Eikenzicht biyven. Zoo voor het uiterlyk vatte Collins het heel kalm op, maar toen zy 's avonds langs de kamerdeuren van Amy en Marie ging, balde zy de vuist en mompelde: „Dat zal ik je je betaald zetten!" HOOFDSTUK XXIX Een paar dagen, nadat Collins haar congé had gelsregen, zat Sir Robert in zyn studeerkamer, C. D. Oberstadt, oud-leeraar aan het Ko- ninklyk conservatorium voor muziek te 's-Gra venhage, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau L. Vinkenborg, arts, te Wageningen. toen Francois het vertrek binnentrad en eer biedig fluisterde: „Neem my niet kwalyk, sir. maar hier is Col lins, de kamervrouw van mademoiselle Delville, en die vraagt monsieur even te spreken." „Laat haar binnen!" klonk het uitnoodigend, en toen tot de kamenier: „Wel, heeft u een boodschap van Mrs. Munro over te brengen?" „Neen, maar ik kwam u vragen, of u my ook misschien helpen wilde, want ik heb myn .be trekking verloren, doordat ik u van dienst wi.ae zijn." „Hoe dan?" „Door Mrs. Munro te vertellen van het slech te gedrag van Miss Trouville." „Miss Trouville leek my anders een zeer wel opgevoede jonge dame." „Ja, als u het nu op die manier opvat, dan valt er niets meer te zeggen. Uw Fransche lyf- knecht is een dwaas en een schurk!' „Wacht eens even!" riep Sir Robert. „Als u uw betrekking -heeft verloren, al was het dan ook door een verkeerd idee, om my te dienen, dan kan ik er u niet voor laten lijden. Ik zal u liever een voorstel doen: ik verzoek u de betrek king van huishoudster te aanvaarden in mijn huis „The Grage" in Northumberland. Het loon is tachtig pond per jaar; u zuit het toezicht hebben over de dienstboden en u zult kame niersdiensten hebben te verrichten, als er soms een dame komt logeeren." (Wordt vervolgd;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3