Zoekt gij betrouwbaar Personeel? M Laatste Nieuws Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen De aanslagen te Parijs verklaard ONTHEFFING VAN DE WINKELSLUITINGSWET 3 siuiniiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiHiiiiniiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinuiiiiiii^ DINSDAG 11 JANUARI 1938 ^iiiininiHiiiuiiimiimiimmnnniiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiimiiHimHiiiiiüuiuuiHHiwiHiimHM SiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiUHiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiuinniiiniiiiiiiniiiiiiinüs DE BLIJDE GEBEURTENIS De a.s. gala-avond ORANJEVEREENIGING HAARLEM-NOORD De a.s. feestelijkheden J. J. BOUMAN t Scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal BO-BAR-KEI Cabaret-feestavond WETHOUDER HOGENBIRK t O.I.V.—D.S.S.H. 3—2 In verband met de viering van de blijde gebeurtenis R.K.W.V. ACHILLES Vierjarig bestaan WATERPOLO H.P.C. I—S.V.H. mmmmmrnm Zilveren toiletgerei, in 1909 aangeboden aan H. M. de Koningin als geschenk van de vrouwen der Provincie Utrecht bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana, vervaardigd te Utrecht naar ontwerp van den edelsmid Jan Brom Katholieke Actie „Voor God" te Overveen Aanbesteding Weldadigheid naar Vermogen BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Loten Paleis voor Volksvlijt Alle trekkingen tvorden in eens gehouden en zullen half Februari afgeloopen zijn UIT DE HOOFDSTAD De leeuwen van kapt. Schneider Wie zal het vervoer per spoor betalen? De benoeming van van Beinum Musicus met hoogst artistieke qualiteiten INBRAAK OP BILDERDIJK- KADE Spaarpot voor huwelijksuitzet leeggehaald GYSBREGHT VAN AEMSTEL Toch nog één voorstelling (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Dader verklaart in opdracht van de CSAR gehandeld te hebben Een „nieuwe phase De Zuiderbad-affaire te Zandvoort Onregelmatigheden zouden ge pleegd zijn met de levering van hout ONOPLETTEND DEN RIJWEG OVERGESTOKEN Aanrijding in de Eerste Const. Huijgensstraat HET MUURTJE BEZWEEK Inbrekers namen de beenen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Met zéér gemengde gevoelens moet hier be slist en definitief worden mededeeld, dat nóch voor den gala-avond, nóch voor het gala-bal toegangskaarten meer disponibel zijn. Eenerzijds verheugt het ons natuurlijk, dat zoo'n geweldig enthousiasme is losgebroken om dit historisch samenzijn bij te wonen, doch anderzijds doet het ons diep leed, dat wü zoo vele honderden tengevolge der beperkte plaats ruimte moeten teleurstellen. Daar is nu evenwel eenmaal niets aan te doen! Elke verdere aanvrage moet worden gewei gerd. En daarom hebben wij dit beleefd, doch dringend verzoek: Wij hebben ons met liefde en toewijding ge geven aan deze voor onze stad zóó sympathieke zaak. Waar nu evenwel aanmeldingen en aanvra gen, zeer tot ons leedwezen, moeten afgewezen worden, late men ons verder met rust. Dus s.v.p. geen telefoongesprekken of bezoeken meer, daar deze toch tot niets kunnen leiden. Dan krijgen wy zoodoende weer eens gelegen heid ons met eigen noodzakelijke zaken te gaan bemoeien. Natuurlijk blijven wy buiten dit alles steeds gaarne beschikbaar voor het verstrekken van inlichtingen (tel. 10134), wanneer het tenmin ste maar niet meer is over plaatsen, want dit is ons onmogelijk. Nadrukkelijk wordt nog eens gevraagd, dat allen op den gala-avond vroegtijdig zullen ver schijnen. Ieder weet, dat by de vestiaires steeds heel wat tyd verloren gaat. Het Concertge bouw is te half acht geopend. Vóór 8.15 uur moeten allen gezeten zijn. Iedereen begeve zich direct naar de plaats op de uitnoodigingskaart aangegeven. Alleen de Commissaris der Koningin en de Burgemeester van Haarlem met hun families worden te 8.10 in de directiekamer ontvangen en te 8.15 uur binnengeleid. Het is ons vurig verlangen dat allen met oranje getooid zullen zijn. Wy hebben evenwel om den aard en het cachet van dezen gala-avond maatregelen moeten nemen, dat nóch in de voorvestibule, nóch by de ingangen van het Concertgebouw oranje zal mogen worden verkocht. Ieder zal dezen maatregel weten te waar- deeren. P. J. M. VAN TETERING, belast met de organisatie. Ook het Noordelijk stadsdeel van Haarlem zal niet achter blijven by de a.s. blijde be- beurtenis. Hedenmorgen is men begonnen met de versiering en verlichting van de Kennemer- brug en het Frans Halsplein en tevens met den aanleg van gasfakkels op de Kennemer- en Jan Gyzenbrug. Vreugdevuren zullen in Haar lem-Noord ook niet ontbreken. Op de Jan Gijzenvaart en den Schotersingei naby de Ken- nemerbrug zullen vreugdevuren ontstoken wor den. Het programma zal spoedig in dit blad volgen. Verder vraagt het bestuur van boven genoemde vereeniging de medewerking van alle inwoners van Haarlem-Noord, daar de Oranjc- vereeniging Haarlem-Noord, een groot financieel tekort heeft, want de a. s. feesten zullen weer veel geld kosten. Inlichtingen en aanmeldin gen by de volgende adressen: Schotersingel 2, teltf. 10461; Gen. Cronjéstraat lb, telef. 16045; Spionkopstraat 46, alle Haarlem-Noord. Ook vereenigingen in uniform of met vaandel kunnen zich aanmelden. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" schrijft: Opnieuw is een vakman van den ouden stem pel van ons heengegaan, by zyn leven algemeen geacht door ieder, die met hem in aanraking kwam. Op hoogen leeftijd overleed Bouman de vorige week. Op 3 Juli 1883 trad Bouman in dienst van C. G. van Tubergen's Bloembollen- en Zaad- handel, als dertienjarige jongen. Al spoedig viel de aandacht op hem vanwege zijn groote belangstelling en helder verstand. Onder leiding van den heer C. G. vani Tubergen kwam Bou man grondig op de hoogte van alle toen gang bare bloembollen. Wat Bouman éénmaal ge hoord en opgenomen had, vergat hij niet meer. In latere jaren konden vele jongere vaklieden profiteeren van zijn groote kennis over dikwijls toen vrijwel vergeten variëteiten. Nooit liet Bouman zich op zyn uitgebreide kennis voor staan: hij bleef in alle opzichten de bescheiden mensch. In den loop der jaren, nadat het bedrijf zich steeds meer en meer uitbreidde en aan belang rijkheid won, werd hem het inkoopen op de Hollandsche markt opgedragen; een vertrou wenspositie, waarin zeer vele vakgenooten hem van zyn beste zijde hebben kunnen leeren ken nen. Onder alle omstandigheden stond hem het belang van zyn firma voor oogen, terwijl door hem streng vastgehouden werd aan het ver langen zijner firma, slechts eerste klasse waar te willen leveren. En men ondervond het, dat als men éénmaal zyn vertrouwen verspeel de, het niet gemakkelijk was dit weer terug te winnen. In den tulpen-bloeitijd bracht Bouman, met wijlen B. H. van Zijl, vele uren te midden der tulpenzaaisels door. Zy wisten samen vele nieu wigheden onder de aandacht der vakgenooten te brengen. Beiden hadden zeer veel kijk op de hoedanigheden van een nieuwe variëteit en bijna steeds kon men er van op aan, door hun aanbeveling iets goeds gekocht te hebben. Met welk een buitengewone belangstelling zag hy de zaaisels der nieuwe Breedertulpen zich ontwikkelen. Vele der mooiste soorten wer den door hem uitgeteekend. Zyn firma eerde hem door één der allerbeste J. J. Bouman te noemen. 's Winters werkte Bouman in de zaadafdee- ling, waar hy ach eveneens spoedig onmisbaar maakte. Hy stond aan het hoofd van de afdee- ling bloemzaad, één der belangrijkste onderdee- len van den zaadhandel der firma. Hier bleken ook weer zijn hoedanigheden als hard en se cuur werker. Op 3 Juli 1933 vierde Bouman zyn 50-jarig jubileum. Door het voltallig personeel werd hy toen gehuldigd. Yry spoedig hierna deden zich EUWS ziekteverschijnselen voor, waardoor Bouman zich terug moest trekken, en ook niet meer de beurs bezoeken kon. Na een langdurige ziekte overleed hy op 26 December, de herinnering achterlatende aan een harden, zorgzamen wer ker en een onkreukbaar mensch. Gedurende 1937 passeerden de Noordzeeslui zen te IJmuiden uit zee: 3612 motor- en stoom schepen met een gezamenlyken inhoud van 22.154.494 kub. meter, en naar zee: 3570 motor en stoomschepen, met een gezamenlijken in houd van 21.912.480 kub. meter. Bij vergelijking der cijfers over het verkeer door de Noordzeesluizen in de laatste elf jaren zien we, dat in 1937, hoewel meer schepen wer den geschut dan bijv. in 1927 (7182 tegen 7031), de bruto-inhoud der vaartuigen in 1937 2.202.156 kub. meter minder is en dat het gemiddelde tonnage gedaald is van 6581 ton per schip in 1927 tot 6135 ton per schip in 1937. Tegenover 1927 toonde 1928 een sprong van 789 schepen met 8.3 millioen kubieke meter meer, doch 1928 werd weer overtroffen door 1929 met 146 vaartuigen en 0.85 millioen ku bieke meter. Het jaar 1929 was met zijn 7966 vaartuigen en 55.494.000 kub. meter trouwens een topjaar, want nadien verminderde zoowel het aantal schepen als de inhoud daarvan. Het afgeloopen jaar gaf een flinke stijging te zien zoowel in het aantal schepen als in het aantal kubieke meters. Ter vergelijking geven wy hieronder de cij fers over de laatste elf jaren: jaar schepen Inh. in M3. 1927 7031 46.269.130 1928 7820 54:638.815 1929 7966 55.494.014 1930 7963 55.252.913 1931 7503 53.120.396 1932 6637 46.006.263 1933 6831 45.867.515 1934 6020 46.515.199 1935 6265 42.119.692 1936 6558 43.104.225 1937 7182 44.066.974 Daar het scheepvaartverkeer in het algemeen een nauwkeurige graadmeter wordt geacht voor den economischen toestand van het land, valt er wellicht een kleine indicatie waar te ne men dat een verdere teruggang tot staan ge bracht is en de toekomst in een stijgende lyn zal gaan. Het was gisterenavond een gezellige drukte in de groote zaal van den H. K. B., waar den klanten van de winkeliers der Botermarkt, de Barrevoetstraat en de Keizerstraat een wel gevulde feestavond werd aangeboden. was een uitgebreid cabaret-programma met Jack Funny als conférencier, een die de stemming al heel spoedig op het gewenschte peil wist te brengen. Samen met zijn partner Dory Schra- ma trad hy dikwijls voor het voetlicht en o.m. was voor den avond een speciaal Bo-Bar-Kei- lied gedicht op .de reeds voor vele doeleinden gebruikte Jamboree. Dat lied werd natuurlijk door de volle zaal uit volle borst meegezongen. Dory Schrama zong filmschlagers en ope rette-liedjes en uit het lange applaus bleek wel. hoe de aanwezigen haar stem op prijs stelden. Een acrobatengroep Las Toleras vertoonde krasse staaltjes. Dan volgde een geanimeerd bal met attracties, waarbij The Margain Bro thers voor de vereischte muziek zorgden. Aan het begin van den avond sprak de heer J. van Maris in een kort welkomstwoord de hoop uit, dat ook by het tien-jarig bestaan der straatvereeniging het volgend jaar weer een eclatante avond kan gegeven worden. Een gezellige avond, die veel te vroeg afge loopen was. In 't Diaconessenhuis te Haarlem is op 63-ja- rigen leeftijd overleden de heer Hendrik Ho- genbirk, wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken te Bloemendaal. De heer Hogenbirk werd in 1919 lid van den gemeenteraad voor de Christelijk-Historische Unie. Toen dr. J. Th. Bomwater in 1935 aftrad als wethouder, werd de heer Hogenbirk zyn op volger voor Onderwijs en Sociale Zaken. De thans overledene dreef de bekende smids zaak aan den Bloemendaalscheweg te Bloemen daal. In de na-oorlogsjaren breidde hij zijn za ken uit en liet de groote ijzerconstructie-werk plaats aan het Spaarne bouwen. De zaak werd in een N.V. omgezet, maar moest eenige jaren geleden geliquideerd worden, zoodat het oude bedrijf te Bloemendaal weer hoofdzaak werd. De heer Hogenbirk was bestuurslid van tal van Christelijke vereenigingen. Na een ernstige ziekte van eenige weken is hij thans overleden. De teraardebestelling zal plaats hebben, Don derdag om 1 uur op de begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal. Als opvolger staat'op de Christelijk Historische lyst mr. W. C. baron van Till te Aerdenhout. Deze wedstrijd was voor beide partyen zeer belangrijk en dat drukte zijn stempel op de ontmoeting. Het spel gaat van het begin af op en neer. Als OIV een goeden aanval opzet, wordt de achterhoede van DSSH verrast door een hoogen voorzet van rechts, welken Thijsss onhoudbaar kan inkoppen, 10. DJSH heeft kort daarna succes als een lage bal door van Zutfen gekopt wordt en dan juist onbereikbaar voor den keeper langs den paal verdwijnt, 11. Nog voor rust mag J. v. Zut fen een vrijen trap nemen, welke juist over gaat. Tot aan de rust gaat dan het spel op en neer. Na de thee verdedigt DSSH met verschei dene spelers het doel. Als men tenslotte merkt, dat OIV onmachtig is een doelpunt te maken, komt de voorhoede meer naar voren. OIV staat nu even raar te schutteren. Een hard schot van den DSSH-middenvoor treft doel, 12. Deze achterstand wordt voor OIV een aan sporing om beter aan te pakken. Het spel vlot plotseling beter en na enkele corners heeft de thuisclub tea slotte succes met twee goede doel punten van De Rooy. Met OIV in de meerder heid komt dan het einde aan deze spannende ontmoeting. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Economische Zaken in ver band met de viering van de te ver wachten geboorte van een Konink lijken Prins of een Koninklijke Prinses, burgemeesters en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te verlee- nen ten aanzien van den dag der ge boorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daaropvolgenden werkdag. Zondag j.l. vierde de R. K. W. V. Achilles haar 4-jarig bestaan. De dag werd begonnen met een H. Mis, die tot intentie der vereeni ging werd opgedragen in de kapel aan de Zoetestraat. Des avonds toog men naar het gebouw St. Bavo, waar het jaarfeest gevierd werd. Dank zy het welverzorgd programma is dit een avond geworden, dien men niet licht zal vergeten. De Klokkermeyers Band wist al dadelijk met haar aardige nummertjes de stemming er in te brengen, zoo'n echt gezellige sfeer die er moet zijn, om een feest tot een succes te ma ken. Albert Kleyn als humorist-conférencier, met de soubrette Betty Morelli, droegen het noodige er toe bij met hun moppen en leuke liedjes. De acrobatengroep, Pierre, Albert en Gitta, mochten met hun schitterende toeren en Hawaii-melodieën een hartelijk applaus oogsten. De verrassing voor dezen avond was wel het optreden van den bekenden Haarlem- schen accordeonnist Guus, die geheel belange loos, uit sympathie voor de vereeniging, een paar nummers op zijn accordeon ten beste gaf, waarvoor hij dan ook een daverend ap plaus kreeg. De huldiging der kampioenen over diverse afstanden kon wegens omstandigheden niet door den voorzitter, den heer van Duy- nen, geschieden. Voor den plaatsvervanger was het een moeilijke taak diens bekenden tiant te evenaren, doch de schitterende prijzen maakten veel goed. Hierna werd het bal inge zet, onder leiding van den heer W. Schroder, dat tot laat duurde. Zoo kan R. K. W. V. Achilles op een schit terend geslaagd jaarfeest terugzien, om zich weer met volle energie te wijden aan het wel slagen van het komende lustrumfeest. Maandagavond werd bovengenoemde wed strijd gespeeld in het Sportfondsenbad te Haarlem. H. P. C. was wel zwaar gehandicapt, doordat Ten Hacke uitstedig was en Braam nog niet uit kon komen wegens een vroeger opgeloopen blessure. Braam en Ten Hacke werden vervangen door Kemper en Stefelo. Na een zeer snel begin volgt een doelworp van Schalkwijk naar Leijenaar; deze geeft van achter af een schot op doel en met een fraaien doorslag ligt de bal door Eldering in het S. V. H.-doel, 1—0. Dit doet de H. P. C.-ers een snel tempo inzetten en weer is het Eldering, die met een fraai schot er 20 van maakt. Leijenaar houdt den S. V. H.-aanval goed in bedwang. Als Sipkema er uit moet, scoort S. V. H. door Snoek, 21. S. V. H. probeert het met verre schoten, zonder succes. Er wordt nogal zwaar gespeeld, zoodat er eerst van elk één en daarna Verhoef van S. V. H., die ongeoorloofd aanvalt binnen de 4 M.-lijn het water moet verlaten. De strafworp neemt Eldering naar behooren, 31. Na nog een H. P. C.-aanval breekt de rust aan. Na de rust volgt een snel op en neergaand spql, tot Eldering vlak voor den S. V. H,-keeper komt. Hij wordt vastgehouden door den kee per, waardoor deze het water uit moet en El dering in het verlaten doel kan schieten, 41. In tal van plaatsen werden reeds massale bij eenkomsten van de Katholieke Actie „Voor God" gehouden. Het enthousiasme, waarmee men overal deze actie is tegemoet getreden, geeft ons het groot ste vertrouwen, dat ook in de parochie Over veen zeer groote belangstelling zal blijken te bestaan voor het plan, dat thans door het co mité „Katholiek Overveen", in samenwerking met de centrale leiding van de actie „Voor God", wordt uitgewerkt en voorbereid. Voor de verdieping van het Godsbesef, aller eerst in eigen leven en vervolgens dat in an deren, zal n.l. op Donderdag 17 Februari a.s., 's avonds te 8.15 in gebouw „Domi" voor alle Overveensche Katholieken een groote bijeen komst worden gehouden. Twee ervaren sprekers, de Zeereerw. heeren Mr. A. Diepenbrock, professor aan 't Seminarie Hageveld te Heemstede en pastoor W. H. Bosch te Aerdenhout-Bentveld, zullen alsdan het woord voeren en, een dames-zangkoor zal voorts de bijeenkomst opluisteren. Wij verzoeken den Overveenschen Katholie ken nu reeds propaganda in hun eigen kring voor deze bijeenkomst te willen voeren. Het gaat voor de eer van God! Nadere bijzonderheden omtrent dezen avond worden nog bekend gemaakt. Maandagmorgen werd door den directeur van Openbare Werken aanbesteed: het maken van een terreinafscheiding aan den Spaarndamschenweg. Laagste inschrijver was N. Cobelens, alhier, voor f 24.972 Wanneer nu de Oranjevreugde is gekomen. Gaan wy allen van een schoone toekomst voor dat kindje droomen, We zenden 't Koninklijk Huis onze beste wcnschen En zijn zeer verblijd als Nederlandsche rasechte menschen. Telefoon 12255 Postgiro 212793 Burgerlijke Stand. Geboren: D. Mense Elizen, d.; M. Prinsvan Bakel, d.; M. Leen- dertzSeiffert, z. Ondertrouwd: P. M. Hiemstra en J. A. van der Slikke; W. G. S. ten Berge en J. A. A. M. Hillen. Getrouwd: J. H. van Kleef en C. Plaat; P. J. Kok en E. M. Möszner. Overleden: H. Tjetobes, 82 j.; H. Misset, 86 j„ wed. van H. W. van Eykern. Burgerlijke Stand. Geboren: C. Beelen Vink, d.; H. C. J. Verdonkschotvan der Veldt, d.; M. A. KiebertVink, z. Ondertrouwd: A. Oschatz en H. Bouwens; C. Otte en M. A. C. van den Ende; A. G. de Jager en F. G. van der Wal. Gehuwd: A. A. van Amerongen en M. J. J. van Dril. Overleden: A. J. Jukes, wed. F. Schoorl, 78 j. By de vorige vergadering van houders van loten 1869 van het Paleis voor Volks vlijt, gehouden op 20 December 1937, was niet voldoende quorum aanwezig om een rechtsgeldig besluit te kunnen nemen. Dit besluit zou moeten worden genomen naar aanleiding van de reeds gepubliceerde voor stellen van een nieuw plan voor de trek kingen, dat neerkomt op'het houden in eens van alle trekkingen en de gereduceer de uitbetaling van de premiën. Dit brengt, zooals bekend, «en algeheele likwidatie van het waarborgfonds mede. In de tweede vergadering, aan dit onderwerp gewijd, kon, ongeacht het aantal vertegenwoor digde loten, bindend over het voorstel tot mach tiging van de commissie van beheer om het nieuwe trekkingsplan ten uitvoer te leggen, worden gestemd. De commissie heeft dit ont werp reeds in een uitvoerige circulaire, waar aan inmiddels publicatie is gegeven, toegelicht. De voorzitter, de heer W. Goppel, deelde me de, dat een lotenhoüder een amendement op 't voorstel van de commissie had ingediend, waarin wordt voorgesteld aan de berekening van de uit te betalen bedragen een disconto aftrek toe te voegen over de jaren van nu tot 1977. De voorzitter lichtte dit toe door te zeggen, dat dit een andere, yeel ingewikkelder uitkee- ring van de bedragen tengevolge zou hebben eji bovendien de afwikkeling wekenlang zou vertragen. Het gevolg hiervan zou weer zyn, dat er een uitgebreide administratie noodig zou zijn, waaraan hooge kosten zouden zijn ver bonden. Ook op de uitbetaling van de premiën zou dit van invloed zyn, aangezien vijf zesde van de drie-gulden prijzen dan niet 66 cent, maar ongeveer 50 cent zou opbrengen, hetgeen, in verband met den omslag der administratie- :osten, wel zeer weinig zou zijn. Op grond van dit alles acht de commissie an beheer zich dan ook gerechtvaardigd wan- ïeer zy het amendement van dezen lotenhou- .er niet overneemt, en, gezien de instemming lie het voorstel op de vorige vergadering had ndervonden, dit voorstel ongewijzigd in stem- ning brengt. Op een vraag van een lotenhoüder ant woordde de voorzitter, dat de kosten van administratie enz. volgens het nieuwe plan waarschijnlijk veel minder zullen worden. De trekkingslysten zullen in dit geval gra tis ter beschikking worden gesteld, terwijl de trekkingen onmiddellijk achter elkander, met tusschenpoozen van ongeveer vijf da gen, zullen geschieden. De eerste wordt Donderdag 13 Januari a.s. gehouden, zoo dat tegen het einde' van deze maand alle trekkingen achter den rug zullen zyn. Om streeks 10 of 15 Februari zal de volledige trekkingsljjst worden opgemaakt, waarna de betalingen zullen geschieden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat ter vergadering 4091 stemgerechtigde obligatiën vertegenwoordigd waren en vestigde er desge vraagd de aandacht op, dat de loten, die vroe ger zyn uitgeloot, nog steeds betaalbaar zyn. Het voorstel van de commissie van beheer werd daarop met algemeene stemmen aange nomen, In verband met de berichten over de leeu wen van kapitein Schneider te Duiven- drecht, die in den loop van deze week naar Duitschland teruggestuurd zullen worden, zijn nog verschillende bijzonderheden bekend geworden over de moeilijkheden, waarmee kapitein Schneider te kampen heeft. Zooals bekend is hij enkele jaren geleden in Napels gestrand. Nadat deze kwestie geliqui deerd was, heeft hij van Göring, die een oud- wapenmakker van hem moet zijn, een crediet gekregen van 600.000 Mark. Zijn plan was toen een circus te bouwen op dekschuiten, waarmee hij dan langs de kust en op de binnenwateren een tournee zou ondernemen. Om verschillende redenen is deze opzet mislukt. In Juli 1937 is zijn circus van regeeringswege gesloten, waarop ka pitein Schneider met zijn leeuwen bij Sarrassani is gaan werken. Later verzamelde hij zijn circus weer in Bonn, vanwaar het naar Nederland is gekomen. Thans heeft de regeering zooals wij reeds meldden opdracht gegeven om de leeuwen naar Duitschland te vervoeren. Er worden nog onderhandelingen gevoerd met de Duitsche regeering om deze te bewegen het vervoer van het materiaal, dat ongeveer 2500.— zal kosten, te betalen. Er doen zich rondom deze zaak nog wel en kele vragen voor. Kapitein Schneider is van Eindhoven naar Duivendrecht gekomen. In eerstgenoemde stad waren zes wagens geladen uitmakende den totalen inventaris die be stemd waren voor Duitschland. Maar hoe kan het dan, dat-.eenige dagen later 28 wagens in Duivendrecht terecht zijn gekomen? Ook schijnt in de circusvakbladen den verkoop van het circus Schneider in Bonn te zijn aangekondigd, in dezelfden tijd dat het materiaal vermeerder de van zes tot 28 wagens. De vraag doet zich voor, of kapitein Schneider een en ander van zijn materiaal door het vervoer naar Duitsch land heeft willen redden. Van deze bepoeming zal vermoedelijk het ge volg zijn, dat Eduard van Beinum, die al eenige malen door orchestbesturen uit andere plaatsen werd aangezocht als dirigent en leider, voor het muziekleven van de stad Amsterdam behouden blijft. Wij gelooven dat de hoofdstad hiermee geluk mag gewenscht worden. Van Beinum is geen type van een dirigent, dat doo. Dr. Willem Mengelberg zoo brillant wordt vertegenwoor digd. Hij is de representant van andere, van nieuwere opvattingen. Maar wie hem geregeld aan het werk zien zijn van bewondering i ver vuld voor zijn werkkracht en zijn artistiek in zicht. Alleen reeds wanneer we zijn vertolkingen van Bruckner's symphonieën memoreeren, rijst het beeld van een hoogst serieus musicus, voor wien het werk, zooals de componist het schiep, alles is. Hij voegt daar niet te veel „persoon lijks" aan toe, hij dient de partituur, wat ove rigens volstrekt niet zeggen wil, dat hij passie loos en zonder vuur zou dirigeeren. Bij Van Beinum is de traditie van het Concertgebouw in goede handen, hij zal haar bewaren en weten uit te bouwen. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een woning aan de Bilderdyk- kade. In het huis was alles overhoop gehaald en waren laden en kasten onderzocht. Vermist wordt een bedrag aan geld groot 105, dat zich in een spaarpot van de dochter des huizes be vond en bestemd was voor den huwelijksuitzet De politie van het bureau Marnixstraat heeft een onderzoek ingesteld naar de onbekende daders. De talrijke aanvragen voor de „Gysbreght van Aemstel" en ,De Bruiloft van Kloris en Roosje", die nog steeds doorgaan, hebben de directie van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging doen be sluiten nog één voorstelling te organiseeren en wel op Zondagavond 16 Januari, te half acht. Het zal een voorstelling tegen populaire prij zen zyn, en geheel volledig, zooals deze op 1 Januari gegeven werd, dus ook met de muziek van Henk Badings, uitgevoerd door het Utrechtsch Stedelijk Orchest en gevolgd door de „Bruiloft van Kloris en Roosje" met den heilwensch van Anton van Duinkerken. De vijf voorstellingen te Amsterdam trokken ongeveer 5000 bezoekers, die te Den Haag en Haarlem waren eveneens nagenoeg uitverkocht. PARIJS, 10 Jan. (Havas.) De Fransche Sürté Nationale heeft bekend gemaakt, dat een dader van den aanslag bij de Place de l'Etoile gearresteerd is te Clermont Ferrand, waar hij op het oogenblik verhoord wordt. Het is een chemisch ingenieur, reserve-offi cier, die werkt by een groote bandenfagriek. Zyn naam is Pierre Jules Locuty, oud 28 jaar. De man heeft erkend, dat hij op Instructie van de Csar het gedeelte van het gebouw der C.P.F., de confederatie van Fransche werkgevers, in de Rue Presbourg op 11 Sep tember j.l. heeft in de lucht laten vliegen. Zyn medeplichtige, die bekend staat onder den naam Léon, en die de springstof naar de Rue Boissière bracht, waar de tweede ontploffing geschiedde, is er, zooals men weet, in geslaagd met zijn vrouw naar het rechtsche Spanje te vluchten. Zyn identiteit is eveneens vastgesteld: het is Jean Alfred Magon, oud dertig jaar, con cierge van het pand Rue Ampère 64. Hedenavond heeft de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken een verklaring afgelegd over de zaak van de C. S. A. R., die thans, naar hij zeide, een nieuwe phase ingetreden is. De daders van den aanslag bij de Place de l'Etoile zijn bekend. Drie van de vier zijn gearresteerd. De minister bracht de toedracht in herinne ring van den bedoelden aanslag, die twee men- schenlevens kostte. Wij hadden ons niet vergist. De mannen, die para-militaire organisaties voor een bur geroorlog hadden opgericht, waren ook de openbare misdadigers die, om hun afschuwe lijke doeleinden te bereiken, niet aarzelden gebouwen in de lucht te latten vliegen en ongelukkige en fatsoenlijke vertegenwoordi gers der wet en der orde te dooden. Het be wijs is thans in onze handen; het is zoo just geleverd door een van de daders van den aanslag zelf. De minister kon niet mededeelen, op welke wijze deze zaak gerechtelijk zal worden behan deld. Wel zeide hij, dat de daders en degenen- die achter hen stonden, geen ander doel hadden dan in Frankrijk een burgeroorlog uit te lok ken, die wellicht een buitenlandschen oorlog tengevolge zou hebben gehad. „Zoo zijn de feiten. Zoo is de waarheid. Tot dusverre heb ik gezwegen. Maar laat men niet meer veront schuldigingen zoeken en niet meer trachten deze wapens te rechtvaardigen, die schijnbaar bestemd waren tot de bescherming van goede burgers tegen een z.g.n. communistischen putsch". Betreffende de kwestie bij het „Zuiderbad" te Zandvoort wordt nader gemeld, dat de valschheid in geschrifte en verduistering, ge pleegd door den directeur van het „Zuiderbad". zijn komen vast te staan. Er was namelijk in 1936 hout besteld voor het „Zuiderbad", doch de directeur wist zich slechts gedeeltelijk te herinneren, op welke wijze dit was verwerkt- Bij een nader onderzoek is gebleken, dat W denzelfden tijd doelpalen waren gemaakt voor de Zandvoortsche Hockeyclub, waarvan de di recteur tevens secretaris-penningmeester was. B. heeft, hoewel het hout toebehoorde aan het „Zuiderbad", kans gezien, zijn club de kosten van de doelpalen in rekening te brengen. Verschillende aangelegenheden zijn nog in onderzoek. De directeur zal binnenkort voor den Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. Een 50-jarige bewoonster uit de Utrechtsch6' dwarsstraat is bij het oversteken van den rijweg in de Eerste Const. Huygensstraat aangereden door een personenauto. De vrouw, die een hoofdwonde bekwam en klaagde over pijn a»n den rechterschouder, is door den G.G.D. naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar zij na verbonden te zijn, naar haar woning kon wor' den overgebracht. Volgens ooggetuigen zou ne{ ongeval aan onoplettendheid van het slacht' offer zelve te wijten zijn geweest. Zondagnacht hoorden bewoners van verschd' lende huizen in de Zeeburgerstraat plotselih» een hevig lawaai. Men stelde zich op de hoogt en kwam tot de ontdekking, dat een steene muurtje, dat een afscheiding vormt tussche enkele tuinen, was ingestort. Men waarschuw0^ de politie, die constateerde dat inbrekers ee' tracht hadden over dit muurtje te klauteren zoo binnen te kunnen dringen aan de achterzU van een woning, waarin een goud- en zilv® f winkel is gevestigd. Het muurtje bleek echt allesbehalve solide, en toen het bezweek, hebbc de inbrekers zoo spoedig mogelijk het haze pad gekozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4