m VERBETER UW GEHEUGEN KUNSTGEBITTEN ïiii Klanten, die niet welkom zijn De huisvrouw op jacht DONETZ Haarlem, 11 Jein. "°"e" v,-, Haarlem groeit Kort en volledig PIANOSTEMMEN DINSDAG 11 JANUARI 1938 Ordening in het winkel bedrijf En zoo heeft ook de hooggeroemde „orde- hing" een keerzijde. TRANSPORT ARBEIDERSBOND „ST. BON'lFACIUS" Viering vierde lustrum Pater Borromaeus de Greeve spreekt in „Domi" te Overveen 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Weer 2051 bewoners erbij Huwelijken Neerlands Koningin op Neeriands meest populaire vervoermiddel: Hare Majesteit gefotografeerd, toen zij hedenmorgen een tochtje maakte door de omgeving van Soestdijk MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON En de nationale feestdag Winkeldieveggen voor den politierechter Een toekomstige strijd tusschen de Vijfhuizer- en Bloemendaler koopjesdames Getik van guldens en theelepeltjes Waar blijft de man? Een toekomstbeeld Vergeten. „DE SPAARNESTAD" AGENDA Bioscopen 12 Januari Bioscopen 6577 WERKLOOZEN In een week wéér 93 meer DR. L. C. PROOT Een reis door 't heelal Programma Radio-Centrale Proeven genomen mei zakenmenschen, hebben bewezen dat hei geheugen door Sanatogen gemiddeld mei 24.5 verbe terd wordt (zie Med. Echo 3e jaarg. No. 12). SANATOGEN VOEDT DE HERSENCELLEN en reeds na enkele dagen werkt het geheugen Neem eens een paar weken lang WlffP Sanatogen (driemaal per dag) en zie m het resultaat bij Uzelf. Het zal U Êk meevallen. Begin nog vandaag met de proef voor ge het zijt vergeten. STAD Tal van winkeliers, die in deze tijden van Crisis, depressie en belangenstrijd moeite hebben staande te blijven, verwachten alle heil van ••Ordening". Het woord ligt in hun mond bestorven, hoewel vÖen hunner waarschijnlijk niet precies weten ermede bedoeld wordt. Nu zal ongetwijfeld een zekere ordening in toomeloozen strijd om het bestaan wat Matiging .brengen,, en een vergelijking tusschen c'e beste tijden van het Gildewezen en de huidige kapitalistische wanorde valt beslist uit 'l het voordeel der donkere Middeleeuwen, doch het besef, dat "er ook schaduwzijden aan de hooggeprezen en veel begeerde Vestigingswet vast zitten, begint toch langzamerhand ook in breeder kring door te dringen. Vele winkeliers vragen zich af wat er met hun bedrijven zal geschieden indien eenmaal he Vestigingswet van toepassing is verklaard eh zij er niet meer zullen zijn of niet meer in staat zullen zijn leiding te geven aan hun be drijf. Getracht wordt middelen te vinden, om hun bedrijf voor de kinderen, die in hun zaak Verkzaam zijn, te behouden. En hoezeer vast staat, dat de Vestigingswet niet de bedoeling heeft den middenstanders hun bedrijf en brood winning te ontnemen, is het toch ook wel zeker, hat zelfs de kinderen weinig kans zullen heb ben hun vader op te volgen, als zij zelf niet Erkende bekwaamheid in het vak en de noodige handelskennis bezitten, als zij, in het algemeen, hiet voldoen aan de eischen, die de wet aan een winkelier stelt. Aan deze bepalingen ont komt men niet door zijn kinderen op te nemen hi de zaak, zelfs niet door er een Vennootschap van te maken, waarin vader en kinderen zijn °Pgenomen, want de Vestigingswet luidt zóó, hat bij elke verandering in de firma, ook bij °verlijden of bij bedanken van een der firman ten, de overblijvenden zullen moeten voldoen San de wettelijke eischen. De zaak door den vader te doen verhuren aan de kinderen, schijnt eeh klein lek in de wet te zijn, dat eenigen tijd huttig kan werken voor het behoud van een Zaak, maar het is de vraag, of ook daaraan hij de eerste de beste wijziging geen eind zal *°rden gemaakt. tn de organen van de Middenstandsorganisa ties wordt er op gewezen, dat deze omstandig heden aan belanghebbenden reeds nu groote z°rg baren, bang als deze zijn, dat zij zelf alsook hun bedrijf „weggeordend" zullen worden. Er Wordt dan ook aangedrongen op overgangsbe palingen, die onbillijkheden en onrechtvaardig heden zullen voorkomen. Maar een deel van zijn VrÜheid zal de Middenstand wel moeten in boeten. 'Wij zijn trouwens nog lang niet aan het ont wikkelingspeil der Gilden toe. Zoo zullen er bevoegde instanties moeten komen om te beoordeelen, of iemand de noodige bekwaamheid bezit om als winkelier op te treden. Tot op heden wordt dat vrijwel aan de esturen der vakorganisaties overgelaten. Ook prijsbepaling van producten en artikelen eeft momenteel zeer eenzijdig plaats. Als wij niet vergissen worden b.v. prijzen van melk, V'eesch, enz. vastgesteld zonder de consumen ten er in te kennen. Voorloopig is dat zoo erg h^t, doch op den duur zal het wel noodig zijn, ö®t ook zij bij de prijsbepaling gehoord worden, ^ok de consumenten immers zijn „belangheb- benden". Nit bovenstaande blijkt, dat wij nog maar aan het begin van de ordening staan en hat het vah groot belang zal wezen voor het Welslagen daarvan, hoe de moeilijkheden zul- eU worden opgelost. uws ongetwijfeld een onvergetelijkeh indruk maken. Deze bijeenkomst, uitgaande van de beide plaatselijke afdeelingen der R.K. Staatspartij, in samenwerking met het comité „Katholiek Overveen" belooft dan ook een succes te zullen worden. Het staat nu reeds vast, dat de zaal tot de laatste plaats bezet zal zijn en velen wel licht moeten worden teleurgesteld, omdat „Do- mi" slechts voor een beperkt aantal plaatsen biedt. Wie dus niet teleurgesteld wil worden, raden wij aan, zich direct van een toegangsbewijs te voorzien. Personen beneden 16 jaar hebbqji geen toegang. Aan onderstaande adressen zijn thans tegen den luttelen prijs van 10 cent plaatsbewijzen verkrijgbaar: te Overveen, gebouw „Domi", das avonds van 7 tot 10 uur; E. A. J. M. Povel, Militairenweg 9, tel. 23568; C. C. A. van Wel, Rollandslaan 27, tel. 17196; H. Lohman, Oranje Nassaulaan 7, tel. 14884; A. v. d. Veldt, Noor der Tuindorplaan 16 en te Aerdenhout: N. A. Paase, Rynegomlaan 55, tel. 27148. Gratis-kaarten (uitsluitend voor werkloozen) zijn verkrijgbaar: Rollandslaan 27. De afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Transportarbeidersbond St. Bonifacius gaat binnenkort haar 20-jarig bestaan vieren. Op Zondag 13 Februari, des morgens 7 uur, zal door den geestelijken adviseur pater Goo- sen O.F.M. in de St. Jozefkerk een H. Mis wor den opgedragen. Het R.K. Mannenzangkoor „St. Caecilia" zal dan een Gregoriaansche Mis zingen, waaronder algemeene H. Communie der leden, waarna een feestelijk ontbijt. Des middags om half drie voor de kinderen der leden een groot kinderfeest. Va^en schrÜft ons: 11 het onderwerp, hetwelk de alombekende bat moet> het kan, het zal", dit is de titel vj ter Borromaeus de Greeve O.F.M. op de pro- t.aSanda-bijeenkomst, welke Dinsdag. 25 Janua- w.h'S., des avonds om kwart over acht in „Do- ten °verveen gehouden wordt, zal behande- v^her de Overveensche en Aerdenhoufcsche .athi 6ew; holieken is het zeker een voorrecht dezen t6, ^hen spreker in Overveen te mogen beluis- Vuetl- Gelijk elders, zal ook hier zijn immer ^hmend, begeesterend en diepgaand woord tegen onze bekende lage Tarieven; met garantie Haarlem-N. - Telefoon 16726 SPREEKUREN: alle werkdagen van 912 en iy24 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd, van 79 u. GRATIS INLICHTINGEN Op 19 en 20 Februari zijn er twee groote kin derfeestavonden met medewerking van het Haarlemsch Cabaret- en Revue-gezelschap van Delden, dat zal opvoeren „Met volle zeilen". Alle bijeenkomsten zijn in gebouw „St. Bavo". Voor de verloting zijn nog loten verkrijgbaar bij den secretaris der feestcommissie, den heer A. Selhorst, Graaf Willemstraat 13. In 1937 zijn te Haarlem en tot de gemeente behoorend geboren 1136 jongens eh 1100 meis jes, dus totaal 2236 kinderen. In 1936 was di aantal 2219. Te Haarlem overleden 649 mannen, tot de gemeente behoorend, en 611 vrouwen, totaal dus 1185 personen. Vorig jaar 1164. Door het geboorteoverschot nam de bevolking dus met 1051 toe. (In 1936: 1055). Er vestigden zich in onze gemeente 3950 mannen en 5197 vrouwen; er vertrokken 3522 mannen en 4625 vrouwen. Wie rekenen kan, komt dan tot de con clusie, dat er een vestigingsoverschot van op den kop af duizend burgers is en dat de totale bevolkingsvermeerdering 2051 be draagt. (In 1936 2052, dus zegge één meer) De Haarlemsche bevolkingbedroeg dus op 31 December 1937: 135.356, verdeeld in 64.689 mannen en 70.667 vrouwen. In 1934 telden we nog 129.127 bewoners, zoodat er een flinke groei te constateeren valt Er zit ditmaal niet veel poëzie in de statistiek der voltrokken huwelijken over het jaar 1937, met rangschikking naar de nationaliteit. Van de 997 gesloten huwelijken werden er 902 tus schen een Nederlander en een Nederlandsche wettelijk geboekstaafd. Van de rest (95) trouw den 61 Nederlanders met een Duitsche vrouw, 5 Duitschers met een Duitsche, 6 Nederlanders met een Oostenrijksche, 3 Nederlanders met een vrouw zonder nationaliteit en 2 mannen zonder nationaliteit met een Nederlandsche. De statistiek vermeldt verder één Nederlan der, die een Amerikaansche naar het stadhuis leidde, één, die het met een Belg deed, en een ander die een Fransche uitkoos. Een Neder lander, nam een Poolsche tot vrouw, een an dere een Zweedsche, twee Nederlanders zoch ten het verder en kozen een Tsjecho-Slowaak- sche. Een Deen stapte met een Nederlandsche in het huwelijksbootje en zegge en schrijve één (zeer opmerkelijk!) Duitscher met een Neder landsche vrouw. Voorts had de ambtenaar van den Burger lijken Stand op het Haarlemsche stadhuis nog huwelijken te sluiten tusschen een Belg en een Duitsche, en een Belg en een Oostenrijksche. een Italiaan met een Italiaansche en een Oos tenrijker met een Oostenrijksche. Duitschers trouwden met een Duitsche of een Hongaar- sche of een Roemeensche. Bovendien werd nog een huwelijk tusschen een Nederlander en een Nederlandsche in het buitenland voltrokken, in Haarlem ingeschreven alsmede evenzoo een huwelijk tusschen een Nederlander en een En- gelsche. Het aantal huwelijken neemt weer steeds toe. Voor de laatste vier jaar zijn de cijfers als volgt: 1934: 1007; 1935: 939; 1936: 956 en 1937: 997 huwelijken. De directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon maakt bekend: a. dat op den nationalen feestdag door de gesteunden bij zijn Dienst en de daarvoor in aanmerking komende gezinsleden, niet behoeft te worden geteekend, uitgezonderd zij, die als werkloos ke'lner, of als werkl&os arbeider in het amusementsbedrijf, insteun zijn. Deze laatsten moeten zich op dien dag melden: wat de georganiseerden betreft op de voor dien dag geldende tijdstippen bij hun penning meester en wat de ongeorganiseerden betreft, des mid dags tusschen 16.00 en 16.15 uur en des avonds tusschen 20.45 en 21.00 uur, beide keeren in de vestibule van het kantoor voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, Groote Houtstraat 142; b. dat op den Nationalen feestdag het kan toor en de teekenlókalen voor het publiek ge sloten zullen zijn, uitgezonderd voor de uitbe taling yan steun aan hen, die ook anders op den dag, waarop de nationale feestdag valt, hun steun in ontvangst komen nemen. Een winkelier is gastvrij, bijzonder voor cliën- teele. Hoe talrijker zijn klanten zijn, hoe liever hij het heeft. Maar aan één soort heeft hij een broertje dood: aan winkeldieveggen. En dat soort is helaas dik gezaaid! Daar kunnen de warenhuizen over meepraten. Hun goederen, die ze zoo uitnoodigend tot koopen ten toon sprei- deni noodigen maar al te dikwijls tevens uit tot stelen. De Sinterklaastijd heeft niet alleen den heiligen man en zijn knecht, maar ook de Haarlemsche politie duchtig werk bezorgd. Een lange rits winkeldieven en -dieveggen werd gearresteerd, meestal op heeterdaad betrapt. Hoevelen zullen er niettemin nog onopgemerkt hun slag hebben kunnen slaan? PER KEER IF.150 D.BOSMAN HAARLEM-N TESStLSCHAOÉPlïtH 2 Wanneer koopt men iets? Onzinnige vraag, zult u zeggen; als je iets noodig hebt en het geld ervoor. Inderdaad, dat is heel juist, maar in deze dagen nu de huis vrouw het straatbeeld beheerscht, nu we voor enkele weken leven in den tijd van balans uitverkoop en seizoenopruiming en „moorden brand" schreeuwen onze concurrenten, nu gaat deze stelregel toch niet op. Want een vrouw blijft nu eenmaal altijd een vrouw. Ze gaat de deur uit met een lange lijst van aan te schaffen artikelen, die nuttig zijn en momenteel erg goedkoop, met een vriendin voor de gezelligheid en een parapluie als het regent. Maar als ze eenmaal bevangen is dooi de heerlijkheid van het winkelen op zich en dat gebeurt spoedig, want winkelen is der vrouw dan ziet ze zoo'n aardig theeserviesje of zulke spotgoedkoope handschoenen, dat ze wel moet koopen, vooral als je dan nog rekent, dat zoo'n kans nooit terugkomt. En dus komt ze dan na afloop van den koop jesdag thuis met een heeleboel aardige spulle tjes, voor minder dan geen geld, doch altijd nog zooveel, dat de ganglooper, die zoo brood- noodig was, er niet meer af kon. Hetgeen niet erg is, want daar zijn per slot van rekening de echtgenooten voor. Die zwoegen ongeweten op hun kantoren voor twee blikken cream- crackers en een rood tuintafeltje en een nieuw stel aschbakjes. En als ze uitgezwoegd zijn kunnen ze weer beginnen voor den gang looper, die er toch ook zijn moet. Het is ongetwijfeld gezellig in de stad in deze dagen. Een beetje rommelig met al die rood-gele raambiljetten en het geschuifel van de groote horden kooplustige dames, maar gezellig is het. De stad is taboe voor den man. Een enkele palingverkooper, de mannen met de bloemen manden en de pakjesbestellers, vonnen de arm zalige minderheid van het mandom. Koopen, vooral goedkoop koopen is uitsluitend een vrouwelijke gave. En waarom? Zou een man er ook maar even denken, om een zenuwachtig verkoopstertje voor een luttel bedragje dozijnen malen een trap te laten beklauteren, mee naar voren te nemen om de kleur in het daglicht te bekijken, 11 maal laten zeggen, dat het wel degelijk waschecht is en dan nog durven beweren, dat er een weeffoutje is en dat hij het twee dubbeltjes goedkooper wil hebben? Zou een man het wagen om een heelen middag pakken te passen, heen en weer te loopen met den verkooper van kleed kamer naar spiegel en dan met een lief filmlachje te zeggen, dat er toch niets van zijn smaak bij is? Of een heele menigte tip- zij dringen om nog net het laatste coupon netje te bemachtigen, dat iemand anders al bijna in zijn handen had? Dat durft de man eenvoudig niet. Dat laat hij maar al te graag aan zijn eega over, al beloopt hij dan ook de groote kans een tuintafeltje te zullen bezitten en toch nog zooveel te moeten betalen voor den ganglooper, die absoluut noodig is. Maar de vrouw is ook niet tot dat alles in staat, ware het niet, dat er een wonderdrankje bestaat, thee. Van tijd tot tijd, onder het koopen »de lafenis van een kopje thee en liefst precies om half vier. En ook dat verhoogt de gezelligheid van de stad in deze dagen. Een gegons van stemmen en het getik van theelepeltjes is het eerst en het eenige, dat men hoort bij het binnen treden van een lunchroom. Daar zitten de rivalen van het laatste couponnetje drie tafel tjes van elkaar, ze lachen en peinzen over de nog niet gedane aankoopen en drinken thee. Als ze straks opstaan, vergeten ze tenminste hun parapluie, maar dat is te vergeven in die drukte. Zoo is het ieder jaar weer met de uitverkoopen en het komt ons voor, dat er iederen Januari weer een grootere drukte in de stad is. Ondanks de koude en den regen. Zou het niet aardiger zijn geweest van de regeering als zij de uitverkoopen op eind Sep tember had bepaald of begin Mei, als de blaad jes weer beginnen te groeien? Niet zoo warm en niet zoo koud en zeker zouden de straten er dan fleuriger uitzien, zonder de stemmige heerschappij van de wintermode. En zeker ook zou het dan nog drukker zijn in de Groote Houtstraat en op het Plein en in al die andere winkelstraten, die onze stad telt. Dan zou het kunnen gebeuren, dat we nog eens in de kranten lazen, dat de autobus maatschappijen elkaar trachten te beconcur- reeren door tijdens de uitverkoopdagen een kopje thee te serveeren in de wagens. De eene met een spritsje en de ander met een conferencier. En uitpuilende extra-diensten zouden de Groote Markt bereiken, waar een gids van Haarlems Bloei met een vlaggetje in zijn hand de gezelschappen opwacht. En de sportieve Vijfhuizer huisvrouwenvereeniging organiseert een mafsch naar de stad, waaraan tweehon derd leden deelnemen. Met muziek voorop wordt de stad ingemarcheerd en ze worden ontvangen door den burgemeester. Een lange rij energieke gezichten, waarvan men kan af lezen, dat ze zich niet in de luren zullen laten leggen. En de Bloemendaler koopjesfederatie zou ongetwijfeld een veete hebben met de Vijfhui zer huisvrouwenvereeniging, om een indertijd door een Bloemendaalsche uit de handen van een Vijfhuizer ingezetene gegriste onderjurk, die spotgoedkoop was. Op een gegeven moment zouden ze slaags raken boven de afdeeling borstrokken van een onzer warenhuizen. Maar de pientere Heemsteedsche Balansters waren gekomen met touringcars, onopgemerkt, En als er twee vechten om een borstrok, niet waar? Het is maar een toekomstbeeld. Nog steeds leven we in 1938. Een week van ongekende sensatie voor de huisvrouw, van radeloosheid van de verkoopsters, maar bovenal van geldroulatie is voorbij. Welgemoed beginnen we aan de tweede. Gisteren waren enkelen te klant bü den politierechter, die bepaald nog in een milde Sinterklaasstemming was. De officier van Justi tie daarentegen hield sermoenen, die Pieterman knecht geen oneer zouden hebben aangedaan. Hij fulmineerde hevig tegen de langvingerige vrouWen, die hem, naar hij zeide, bijna eiken dag een aanklacht bezorgen. De laatste der verdachten was wel de beste voor haar zelf! geweest. De politie had bij huiszoeking in haar woning een heel waren huis van gestolen voorwerpen ontdekt. Kousen, handschoenen, portemonnaies, sokken, gespen, fluweel en nog veel meer, wat het vrouwenoog bekoren kan. Alles gestolen in winkels op de Botermarkt en in warenhuizen. Zooals meer voorkomt, had deze vrouw de diefstallen in het geheel niet uit armoede ge pleegd. Haar man had een ruim inkomen en ze had de zaken dan ook best kunnen koopen. Waarom ze het dan wel gedaan had? Ja, dat wist ze zelf niet. De officier noemde het een zucht om zich dergelijke luxe-artikelen toe te eigenen. Overal waar ze maar ratsen kon, deed ze het. Ze stal als een raaf en spr. wilde haar dan ook evenals een vogel twee maanden opsluiten. De vrouw scheen het haast vanzelf sprekend te vinden, dat ze wel een voorwaar delijke gevangenisstraf zou krijgen. Ook de andere winkeldieveggen bleken daar goed van op de hoogte te zijn! De rechter streek nog wel over zijn hart en stelde de zaak uit om eerst een reclasseerings- rapport te doen opmaken, maar liet toch tevens duidelijk blijken, dat op een voorwaardelijke straf niet veel verwachting viel te stellen. Een gehuwde juffrouw uit Wieringen was ook in den St. Nicolaastijd in Haarlem komen win kelen. Haarlem schijnt een goeden naam als winkelstad te hebben, dat er klanten heelemaal uit het Noordpuntje van Noord-Holland komen om hier hun inkoopen te doen. Maar er bleek toch wel een andere reden achter die Wiering- sche belangstelling voor Haarlem te zitten. De juffrouw was ook betrapt, terwijl zij uit een warenhuis alhier eenige chocoladereepen stal. Ze bleek toen al kousen en een shawl te bezitten, die ze eveneens had weggenomen. Nu had ze spijt en weende bittere tranen in het verdach tenbankje. De officier liet zich niet vermurwen en eischte een maand gevangenisstraf. En hij schetste een toekomstbeeld van een Haarlemsch warenhuis, waar achter iederen klant een detec tive moet loopen om stelen te voorkomen! De rechter gaf ook deze vrouw nog een kans en liet een reclasseeringsrapport inwinnen. Professoren zijn om hun beweerde vergeet achtigheid een dankbaar object voor caricatuur- teekenaars. De spotbladen kunnen nu echter de hooggeleerde heeren eens wat met rust laten en zich bezig houden met het geval van een Bloemendaalschen monteur, die naarstig stu deerde en bananen kocht, de betaling vergetende. Blijkbaar wilde hij de professoren niet alleen in hun hooggeleerdheid navolgen, maar ook in hun vergeetzucht. Terwijl hij zich in zijn boeken verdiepte, kreeg hij honger. Bananen is een voortreffelijk voedsel en hij nam daarom een drietal van deze vruchten weg van de stelling van een groentenwinkel. Vervolgens stapte hij den winkel binnen met het plan om te betalen Maar daar kwam niets van. Hij haalde n.l. toe vallig zijn horloge uit zijn zak en zag dat het stilstond. In den winkel hing een klok en hij vroeg aan den winkelier, of dat uurwerk gelijk was. Het werd zelfs een uitvoerig gesprek over den tijd. Tijd is geld, zegt een spreekwoord, maar een winkelier heeft toch maar liever klinkende munt voor zijn bananen! De tijd had echter den jongeman zoo in be slag genomen, dat hij vergat te betalen en hij den winkel uitstapte. Maar aan een vrouwe lijke klant was niets ontsnapt en ijlings werd de winkelier op de hoogte gebracht. Op zijn beurt waarschuwde die de politie en liep den klant achterna, die de bananen wat al te goedkoop had gekocht. Het gesprek tusschen klant en winkelier was niet zoo gezellig als in den win kel, maar de monteur betaalde toen toch meteen de bananen. Niettemin kreeg hy een dagvaar ding thuis en mocht het heele verhaal aan den politierechter vertellen. De officier vond dat het gesprek over den tijd maar een schijnmanoeuvre was geweest en dacht er het zijne van. Dat was niet veel goeds voor den monteur, want er werd 15 boete tegen hem geëischt. De rechter achtte echter niet bewezen, dat het verhaal beslist onjuist moet zijn en sprak dus den jongeman vrij. De monteur is echter wel heel rakelings door het oog van de rechterlijke naald ge kropen! DE ALLERBESTE ANTHRACIET Afm. 22/35 (III) per H.L. (86 K.G.) 3.05 per 70 K.G. 2.50 Beperkte voorraad. Wij bezorgen ook 1 H.L. BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 - TEL. 1-4-1-6-4 Gebouw Si. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig bureau, 8 uur; Ledenvergadering Tram personeel, 8 uur; Best. Graf. Bond, 8 uur; Jaarvergadering „Ulite Dulci"; 8 uur. Stadsschouwburg: 8.15 H.O.V. Gala-concert. Rembrandttheater: „Fanny EUsler", 2.30, 7 en 8.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Wilde nachten", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht voor het huwelijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Bestuur bakkers 6.30 uur; bestuur bouwvakarbeiders, 8 uur; Proza, 8 uur; Esperanto, 8 uur; R.K. Oratoriumvereeniging 8.30 uur. Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hofstacl-Too- neel, 8.15 uur. Rembrandttheater: Fanny EUsler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wilde Nachten", 7 en 9.15 uur; Palace Filmac 11 tot 5 uur. Luxor-Theater: „De vlucht voor het Huwe lijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. De R. K. _Kleermakerspatroons van Haarlem en omgeving worden herinnerd aan de belang rijke vergadering, die vanavond om 8.45 bij Brinkmann wordt gehouden. Nog niet aangeslo ten patroons worden gaarne verwacht. De onderwijzersspaarbank voor Haarlem en omstreken keert over 1937 3,24 pet. rente uit. Geslaagd voor Nederlandsche Handelscorres pondentie, Mercurius, mej. S. Lemmens. Woensdagavond as. geeft de N.V. Ver. Rot- terdamsch Hofstadtooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg de eer ste Haarlemsche voorsteUing van het prachtige en interessante tooneelwerk: Uitvaart (.Outward Bound) van Sutton Vane. Op den Donderdag 13 Januari te houden avond van de Commissie voor arbeidersontwik keling van den R. K. Volksbond zal de heer Vulink spreken over „Collectieve arbeidsover eenkomsten". Vrije toegang, gebouw St. Bavo, acht uur. De R. K. Landarbeidersbond St. Deusdedit viert Zondag 16 Januari zijn jaarfeest met een H. Mis en een feestavond o.l.v. den heer M. van Delden. Mejuffrouw S. W. Grüteke is geslaagd voor 't examen in de Engelsche handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen. Troosteloos is het beeld, dat de gemeentelijke dienst voor werkloosheidsbestrijding week op week ophangt. In de afgeloopen week zijn weer 93 werkloo zen méér ingeschreven, zoodat het totale aan tal thans 6577 bedraagt of 103 minder dan m dezelfde periode van 1937 en 307 minder dan in 1936. Wanneer zal de stijging eindelijk ophouden?! v Onze stadgenoot, dr. L. C. Proot, herdacht gisteren het feit, dat hij voor 60 jaar promo veerde tot doctor in de geneeskunde. Bij deze ge legenheid ontving hij vele schrifteiljjke geluk- wenschen, o.m. van den Senaat en de curatoren van de Leidsche academie. Verder mocht hij vele bloemstukken en persoonlijke gelukwen- schen in ontvangst nemen. De R.K. Studieclub „Graficus" heeft den heer J. H. Kasten, technicus aan de Leidsche Sterren wacht, uitgenoodigd tot het houden van 'n zeer interessante lezing. nJ.: „Een reis door 't heel al", welke zal worden afgewisseld met een serie prachtige lichtbeelden. De lezing wordt gehouden op Donderdag 13 Januari, des avonds 8 uur, in het gebouw der St. Josephsgezellenvereeniging aan de Jans straat. De toegang is geheel gratis, ook voor leden van den Graflschen Bond. WOENSDAG 12 JANUARI Programma 1. Hilversum I. Programma 2. Hilversum II. Programma 3. 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 9.40 Pauze; 10.40 Parijs Radio; 12.05 Diversen; 12.20 Parijs Radio; 1.20 Ned. Brussel; 1.30 Keu len; 2.20 Diversen; 3.05 Droitwich; 3.20 Deutschlandsender; 3.50 Keulen; 4.20 London Regional; 5.20 Parijs Radio: 6.20 Keulen; 9.20 Brussel; 10.30 Weenen; 10.50 Boedapest; 11.25 Diversen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diver sen; -10.35 London Regional; 11.20 Droitwich; 2.20 London Regional: 4.20 Droitwich; 6.40 Di versen; 7.00 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Klassiek programma: 1. Morgenstimmen uit Peer Gynt; 2. Capriccio Italien; 3. Fliegende Hollander; 4. Romeo en Julia; 5. Ases Tod uit Peer Gynt; 6. Casse Noiset Suite.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5