ICTORIA We luisteren naar FINANCIEN i$jpaKen apukfi! Eerherstel voor heiligschennis Het échec van Ludlow Waarom kolonel Koe aftrad k y. ifiSf HET K.P.M.-C0NFLICT Dagfilm RIVIÈRA! DINSDAG 11 JANUARI 1938 Dieven vermelen in een kerk te Venetië het tabernakel en werpen de H. Hosties over den grond Een keerpunt in de buitenlandsche politiek der Ver. Staten? Slechte gezondheidstoestand niet opgewassen tegen de veelom vattende actie van het Pool- sche Eenheidskamp Weinig vorderingen te Boedapest Besprekingen over de protocollen van Rome schijnen op moei lijkheden te stuiten Hitiers bezoek aan Rome Spion ter dood veroordeeld voor ccn paar pantoffels? N. V. VERZEKERINGSBANK Naklank van het Lindbergh-drama Uit het land der vele benoemingen Weerhetoude liedje! Laat het niet zoover komen, maar neem bij een opkomende kou onmiddellijk ASPIRIN. Aspirin Intrekking van de collectieve ontslag-aanvrage Smakelijk eten! Een partij ongekeurd vleesch te Hengelo in beslag genomen Machinisten-examen Kerkelijk leven BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Utrecht Bij de paters Franciscanen MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK Arbeidsvreugd en Kruisvaart-actie L^onf llNDEMAN LISS0NE -7-LINDEMAN-V Woensdag 12 Januari HITLER EN MUSSOLINI BELEEDIGD V akvereenigingsbestuurder krijgt geldboete PERSONEELE BELASTING VOOR AUTO'S Ontheffing bij niet gebruik van den wagen WAAR DE WINTERSPORT WORDT BEOEFEND Sneeuwberichten uit verschillende landen Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Op Oudejaarsavond werd te Venetië een heiligschennende diefstal gepleegd. De le zingen, welke de Italiaansche kranten van deze gebeurtenis geven, zijn niet geheel en al eensluidend. De juiste toedracht der fei ten blijkt thans deze te zijn: Toen in den morgen van Nieuwjaarsdag de koster van de kerk van St. Joannes Chrysosto- mus het kerkgebouw betrad, vond hij dit in de grootste wanorde. Het hoofdaltaar was ge ruïneerd. Blijkbaar omdat de zilveren taberna keldeurtjes Weerstand boden, hadden heilig schennende dieven het marmeren tabernakel zelf vernield. Zij stalen twee cibories, die heilige Hosties bevatten. Deze lagen op den altaarsteen en op den grond vóór het altaar verspreid. Men vreest, dat de onverlaten zelfs niet geschroomd hebben een deel van den Heiligen Inhoud der cibories mee te nemen. Vervolgens hebben de dieven het hoofdkruis Van de kerk vernietigd en de basis, waarop het stond: een soort brandkastje uit de zestiende eeuw, dat op een geheime manier sioot. In de kerk bevindt zich een oud beeld van de Madonna delle Grazie, dat door het volk hooglijk vereerd wordt, omdat het tijdens een bombardement in den oorlog, ofschoon het weg geslingerd werd, gespaard bleef. Dit beeld was met veel sieraden omhangen en werd omringd door duizenden zilveren ex-voto's. De dieven hebben zich van al deze sieraden en ex-voto's meester gemaakt. Tenslotte hebben zij de offerblokken gefor ceerd. Slechts die van den Heiligen Antonius en van het „Pane dei Poveri", die zich in de Sa cristie bevinden, konden zij niet geopend krij gen. In de sacristie hebben zij nog eenige kasten opengebroken. Wonderlijk genoeg hebben zij daar twee kelken achtergelaten. In het totaal ontvreemdden zij voor een waarde van 5000 gul den. De kerk van S. Joannes Chrysostomus ligt in het centrum van de stad, waar het volop ver licht is en het zelfs in den nacht nooit volstrekt uitgestorven is. Dat de dieven konden binnen dringen moet dan ook wel geweten worden aan de bijzondere omstandigheden van Oudejaars avond. Een der kerkramen was ingedrukt en rond een pilaster van dit raam was een touw geknoopt. Verder lieten de dieven vingerafdruk ken na. De Kardinaal-Patriarch Piazza, die aanstonds van de heiligschennis op de hoogte werd ge bracht, gaf persoonlijk telefonisch de opdracht de kerk oogenblixkelijk te sluiten. Zü zal uiter aard opnieuw gewijd moeten worden. De politie heeft een aantal verdachte perso nen gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag echter heeft het verschrikkelijke feit zich herhaald in Udine. Daar werd ingebroken in de Kathedraal. De dieven hebben verschil lende sieraden, die het altaar der Madonna versierden, buit gemaakt. Ook lichtten zij eenige offerblokken. Men vermoedt, dat in Venetië en TJdine de zelfde misdadigers aan het werk zijn geweest. In verschillende parochies vati Venetië heeft men plechtigheden gehouden tot eerherstel. Be halve Sacramentsgezangen hebben de geloovi- gen het Miserere aangeheven. De pastoor van de kerk van S. Joannes Chrysostomus ontving vele brieven, waarin met afschuw over de hei ligschennende daad geschreven wordt en de hoop wordt uitgesproken, dat de misdadigers niet ongestraft zullen blijven. NEW YORK, 11 Jan. (Reuter.) De pers beschouwt de afwijzing van de motie- Ludlow als een zwaren slag voor de poli tiek der isolationisten. De New York Times spreekt van een historisch keerpunt in de Amerikaansche buitenlandsche politiek. De afwijzing der motie is, aldus het blad, de eerste belangrijke tegenslag voor degenen, die gelooven, dat de veiligheid der Vereenigde Sta ten het best kan worden verzekerd door de ver zwakkende hand van de uitvoerende macht en door het contract met de aangelegenheden van de rest der wereld te verbreken. Het blad noemt de neutraliteitswetten van 1935 en 1936 aftandsch, kortzichtig en dwaas en zegt dat de openbare meening overhelt naar bereidwilliger aanvaarding van de verantwoor delijkheden en het leiderschap, die natuurlijker wijze het deel van een wereldmogendheid zijn. WARSCHAU, 11 Jan. (A.NP.) Het Pool- sche telegraafagentschap bevestigt, dat ko lonel Koe zijn functie van leider'van het kamp der Nationale Unie heeft overgedra gen aan generaal Stanislas Skwarczynskl. In een tot het kamp der Nationale Unie ge-, richt rondschrijven geeft kolonel Koe als reden voor zijn besluit op den slechten toestand van zijn gezondheid, die een onoverkomelijk licha melijk bezwaar vormde, hetwelk hem belette, zoo volkomen zijn krachten te geven, als de werkzaamheden in den boezem van het kamp der Nationale Unie vereischen. Deze slechte gezondheidstoestand zou, aldus verklaart Koe, van nadeeligen invloed kunnen zijn op de veelomvattende actie van het kamp der Nationale Unie. Ik leg dan ook, zoo ver volgt Koe, mijn functies in de vertrouwde en beproefde handen van generaal Skwarczyn.ski, mijn ouden wapenbroeder, met wien ik her haalde malen samengewerkt heb om den wil en de richtlijnen van maarschalk Pilsoedski te verwezenlijken. Koe herinnert aan de vafmvya vaaa maarschalk Smigly Rydz, welke de noodzake lijkheid toonen, dat alle krachten des volks vereenigd worden in scheppenden arbeid, woor den, die in het bewustzijn der geheele natie krachtigen weerklank hebben gevonden. Hij geeft uiting aan de onwrikbare overtuiging en zekerheid, dat de grondgedachte der nationale eenheid een schitterende zege zal behalen. De nieuwe leider van het kamp der Natio nale Unie, generaal- Skwarczynski, is in 1388 geboren. Hij studeerde aan de polytechnische school te Lwow (Lemberg) en maakte reeds op zeer jeugdigen leeftijd deel uit van k'.andes- tiene organisaties, welke streden voor de on afhankelijkheid van Polen. Hij behoorde vroe ger tot de Poolsche socialistische partij. Tijdens den wereldoorlog en later in den strijd tegen de bolsjewiki streed Skwarczynski in de Pool sche legioenen, waarbij hij verscheidene malen gewond werd. Hij kan bogen op een schitte renden staat van dienst en is drager van hoo- ge militaire en burgerlijke onderscheidingen. BOEDAPEST, 11 Jan. (Havas). De be sprekingen over de protocollen van Rome schijnen momenteel nog op een groot aan tal moeilijkheden te stuiten. Oostenrijk en Hongarije schijnen er weinig neiging voor te gevoelen, om zich bij het ideo logische front van Italië aan te sluiten en hier door hun goede betrekkingen met de groote Westersche mogendheden in gevaar te brengen. Van den anderen kant schijnt Italië moeilijk een tegenprestatie te kunnen geven, die Oosten rijk en Hongarije kan voldoen. ROME, 10 Jan. (D.N.B.) Voor de feestelijke ontvangst van Adolf Hitler ter gelegenheid van zijn tegenbezoek aan de Italiaansche hoofdstad worden reeds druk voorbereidingen getroffen. Zoo is men begonnen met den bouw van een groot station in plaats van het oude station Ostiense in het Zuiden der stad. Het twintig duizend vierkante mqter groote stationsplein krijgt een nieuw aanzien en er wordt vah nier- uit een nieuwe veertig meter breede -straat als verbindingsweg met de Via Triumphalis aan gelegd. Volgens een bericht in de Giomale d'Italia zal Hitier tijdens zijn verblijf te Rome zijn intrek nemen in het prachtige Palazzo Doria. PRAAG, 11 Jan. (Havas). De Duitsche Tsjecho Slowaak Leopold Katzern, geboren te Brno in 1881, is heden te Praag ter dood ver oordeeld wegens spionnage. Nadat hij als offi cier in het leger van Tsjecho Slowakije heeft ge diend, is hij opgeleid tot spion van een vreemde mogendheid. Zijn taak zou evenwel eerst be ginnen bij de mobilisatie van het Tsjechische leger bij een dreigenden oorlog. In dit geval moest hij door middel van een draadloos station zijn lastgevers mededeelingen verstrekken. Het zendtoestel was geplaatst in zijn woning in de garnizoensstad Olomuc. Van tijd tot tijd probeerde hij zijn toestel om te zien of het nog werkte. Zijn signalen werden evenwel door de Tsjechische autoriteiten opge vangen, die zoo op zijn spoor kwamen. x Natuurlijk, want later wilt U het graag „op Uw sloffen aan", doen.De honderd gulden, uitgekeerd door de VICTORIA oj^ een spaarverzekering, zullen dan te pas komen, i Voor één dubbeltje per week hebt U zoo'n k verzekering. Stuur ons deze advertentie ingevuld toe voor inlichtingen. Een kinder- boek of kalender krijgt U er gratis bij. V. W| UIZEKSGK. 126-121 - AMSTZXDAM VOL 1 NAAM_ IN I ADRES.. V. i TRENTON, (New Jersey) 11 Jan. (Reuter). De 25.000 dollar groote belooning, die de staat New Jersey had uitgeloofd voor de opsporing van den ontvoerder van de baby van Lindbergh, is door den gouverneur onder een honderdtal menschen verdeeld. 'Het grootste gedeelte, namelijk 7500 dollar, werd ter hand gesteld aan Walter Lyle, den vroegeren eigenaar van het benzine tankstati on te New York, die het bankbiljet identifi ceerde hetwelk tot de arrestatie van Hauptmann leidde. De neger William Allen, de vrachtwa genchauffeur, die het lyk van de baby ont dekte, ontving 5000 dollar. MOSKOU, 11 Jan. (Havas) Het centraal uitvoerend comité van Sovjet-Rusland heeft *n aantal benoemingen in het nieuwe volkscom missariaat van marine bekend gemaakt. Aan het hoofd van dit commissariaat staat Alexan- drowitsj, oud-vice-volkscommissaris van oorlog en oud-chef van de politieke leiding van het leger. Tot eersten vice-volkscommissaris van het nieuwe commissariaat werd benoemd vice- admiraal Smirnof, sedert 1936 commandant van de Zwarte Zee-vloot, en tot tweeden vice-volks commissaris werd benoemd vice-admiraal Isa- lsof, commandant van de Oostzeevloot. *S2*i. is een -pro duet. Oranjebanden»8aye*«.kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid BATAVIA, 11 Jan. (Aneta) De besturen van de Vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden ter koopvaardij en de Vereeniging van scheepswerktuigkundigen deelen in verband met de heropening van besprekingen met de directie van de K.P.M. mede, te hebben besloten op de eerstdaags te houden gecombineerde ledenver gadering voor te stellen de resolutie inzake de collectieve ontslagaanvrage in te trekken. De besturen rekenen op het vertrouwen van de leden. De politie en de keuringsdienst hebben bij een gewezen slager aan de Dr. Schaepman- straat te Hengelo een hoeveelheid vleesch in beslag genomen, dat niet ter keuring was aan geboden. Het lag in de slaapkamer en ver spreidde een minder welriekenden geur. Een verder ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat twee slagers daar ter plaatse van dezen man vleesch hebben betrokken. Het is in beslag genomen en gedeeltelijk afgekeurd en vernietigd. Tegen het drietal is proces-ver baal opgemaakt. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloopig diploma: J. F. Dekker, Amsterdam; A. J. Th. Meijers, Dordrecht; H. Ates, Leeuwarden; E. van Goor, Rotterdam en J. P. Ouwehand, Den Haag. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Arnhem (H. Eusebius) den weleerw. heer G. A. Pierik; tot kapelaan te Bussum (O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand) den weleerw. heer A. C. de Greef; tot kapelaan te Schalkwijk den weleerw heer M. Rondema en tot kapelaan te Vasse en Mander den weleerw. heer F. G. A. Nieuweweme (Neom.) Op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem eervol ontslag verleend aan pater J. A. van der Snoek O.F.M. als kapelaan te Leiden (Onb. Ontv.) en heeft benoemd tot kapelaan te Haar lem (H. Hart) de paters A. H. Hesse O.F.M. en A. P. Louwe O.F.M.; tot kapelaan te Leiden (Onb. Ontv.) pater D. A. J. Klarenbeek O.F.M. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan pater J. W. H. Smits als kapelaan te Lichtenvoorde (H. Boni- fatius) en aan pater A. P. Louwe als kapelaan te Franeker (H. Franciscus) en heeft benoemd tot kapelaan te Lichtenvoorde (H. Bonifatius) pater J. A. van der Snoek O.F.M.; tot kapelaan te Franeker (H. Franciscus) pater P. Bakker O.F.M. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft eervol ontslag verleend aan pater D. A. J. Klarenbeek als kapelaan te Nijmegen (H. Franciscus) en heeft aldaar tot kapelaan be noemd pater J. W. H. Smits O.F.M. De „Kruisvaart" heeft uitgegeven een serie van vijf kaarten met teekeningen in verschil lende kleuren van Cuno van der Steene, die betrekking hebben op de arbeisvreugd, als pro grampunt van deze moderne organisatie voor katholiek jeugdwerk. Deze kaarten, waarvan enkele een symbolische voorstelling dragen en de overige aan de prak tijk van het jongensleven ontleend zijn, worden beschikbaar gesteld als briefkaart, terwijl ook een reeks bedrukt is met „Het lied van den arbeid", dat door Gabriel Smit voor de Kruis vaart werd gemaakt, en eveneens een serie be drukt is met een vragenlijst, waardoor men op gave van de sociale omstandigheden der jongens kan verkrijgen. Met deze uitgave heeft de Kruisvaart een novum op dit gebied ingevoerd. Naar de FRANSCHE 10-daagsche begeleidereis met boottocht autotocht naar Peira-Cava (1580 M.) Vertrek 17 Januari, REISSOM 1 en 17 Februari, ƒ109.- 7 ?1Aprfrrt 60 Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Utrecht, Zeist HILVERSUM I. 1875 M en 415 M. (VARA-Uitzending. 10.10.2o V.m.). 8.00 Grampfoonmuziek. 9.30 Keuker.pr.aatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continu-be- drijven. 11.30 „De geschiedenis van de ontwikke ling der werkloozenzorg", causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.151.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 „Fantasia" en gramofoonplaten. 7.00 Zang. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 De Ramblers. 9.00 Radiotooneel. 9.30 „Fantasia" en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sopraan en piano. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en orgel. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM IX. 301.5 M. (NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart). 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. f 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Sopraan en plano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor Jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Vlooi, cello en piano. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 5.55 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Be- rlchten. 8.15 Het Collegium Musicum Novioma- gense, het NCRV-Orkest en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 NCRV-Orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop Schriftlezing. DROIXWICH 1500 M. 11.20 Het Crook-kwintet. 12.00 Orgelspel. 12.30 BBC-Northern Ireland Orkest en so liste. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.20 Jack Leonardi's orkest. 3.05 3.20 4.20 5.10 5.20 6.00 6.20 6.40 7.00 7.35 8.20 10.30 11.20 11.50- Gramofoonmuziek. Sportreportage. Vesper. Gramofoonmuziek. Harry Saville's Band en solisten. Het New Georgian Trio. Berichten. Landbouwpraatje. Orgelspel m.m.v. solisten. De „Band Waggoners", Orgelspel, de „Jackdaws" e.a. BBC-Symphonie-Orkest. (Om 9.20 Be richten). BBC-Harmonie-Orkest en solist. Oscar Rabin's Band. —12.20 Jazzmuziek (gr. pl.). RADIO PARIS 1648 M. 7.50 9.10 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 L. Goldy-Orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Planovoordracht. 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordracht. 5.20 Giardino-orkest. 8.50 Piano en viool. 9.20 Zang. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Omroep-Amusementsorkest. 7.50 Dresdens Orkest. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest. 3.50 Omroep-Amusementsorkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Orkest- en koorconcert m.m.v. solis ten. 8.20 Rijkszending: Herdenking Saar-Ple- blsciet. 8.50 Vervolg van 7.20. 10.1011.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.15 Zie Hilversum II. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Folkloristisch programma. 10.5011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsalonorkest en solisten. 9.20 Omroepsymphonie-orkest, koor en solist. 10.30 Qramofoonmuziek. 10.4511.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Hans Busch' orkest. 8.20 Rijkszendlng: Herdenking Saar-Ple- bisciet. 8.50 Orkesten, koor en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Het Fiedel-trio. 10.15 acheepsweerbericht. 10.20 HollandsEuropeesch concert, (gr. opn.). 10.55—11.20 Gramofoonmuziek. Semmerhig!: temperatuur tot -.H, sneeuw- licht brengt geluk, genot, teleur stelling. Op 4 Januari stond te Groningen voor den politie-rechter terecht de vakvereenigingsbe- stuurder H. O. te Amsterdam, omdat hij op een propaganda-avond van de afdeeling Scheemda der Nederlandsche Vereeniging van fabrieks arbeiders op 24 October Hitler en Mussolini lafaards had genoemd. Verdachte verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad te belee- digen en dat hij niet de personen, doch de machten had bedoeld. De officier van justitie eischte een boete van 75 gulden subsidiair vijftig dagen hechtenis. Hedenmorgen heeft de politierechter vonnis gewezen, waarbij O. tot een boete van veertig gulden, subsidiair veertig dagen hechtenis werd veroordeeld. De K, N. A. C. schrijft ons: Zooals bekend, bepaalt art. 31bis van de wet op de personeele belasting, dat deze belasting wordt geheven wegens het houden van mo torrijtuigen. In dit artikel is dus geen rekening gehouden met de omstandigheid of men de automobiel al of niet in gebruik heeft. Echter is bij beschikking van den Minister van Financiën bepaald, dat ontheffing kan worden verleend als men de betrokken auto mobiel gedurende een geheel kalenderjaar bui ten bedrijf stelt. Heeft men dit plan opgevat, dan dient men hiervan vóór 20 Januari mededeeling te doen aan den betrokken inspecteur. Als men de be lasting-autoriteiten eerst na genoemden datum waarschuwt, dan is men de personeele belas ting over het loopende kalenderjaar verschul digd voor het houden van een automobiel, on geacht het feit of men er mee rijdt of niet. Men wachte met deze kennisgeving dus niet tot het beschrijvingsbiljet is ontvangen, om dat dit veelal eerst jater wordt verzonden. Heeft men den Inspecteur gewaarschuwd, dan wordt de auto verzegeld. Deze mag dan niet naar een andere bewaarplaats worden ge bracht zonder voorkennis en goedkeuring va a den betreffenden Inspecteur. Indien men in den loop van het jaar de automobiel toch weer in gebruik wenscht te nemen, dan is personeele belasting verschul digd over het geheele kalenderjaar. Ten gerieve van de wintersportbeoefenaars laten wij hier sneeuwberichten uit verschillende lar.den volgen: FRANKRIJK ALPES SAVOIE: Argentinière-Montroc (1365 M.)sneeuwhoogte 65 c.M., sneeuwtoestand poeder. Chamonlx-Mont Blanc (1035 M.): sneeuwhoogte 40 c.M., sneeuwtoestand poeder. Combioux (1000 M.)sneeuwhoogte 15 c.M., sneeuwtoestand poeder. Morzine (1000 M.)sneeuwhoogte 30 c.M., sneeuwtoestand hard. .Megève (1110 M.): sneeuwhoogte 30 c.M., sneeuwtoestand hard Pralognan (1419 M.): sneeuwhoogte 60 c.M., sneeuwtoestand poeder. Prarion-Voza St. Germis (1860 M.)sneeuw hoogte 90 c.M., sneeuwtoestand poeder. Revards-Aix les Bains (1545 M.)sneeuwhoogte 60 c.M., sneeuwtoestand hard. Val (lTsère (1836 M.)sneeuwhoogte 80 c.M., sneeuwtoestand poeder. DAUPHINé: Alplic d'Huez (1860 M.): sneeuwhoogte 90 c.M., sneeuwtoestand hard. Charmant-Som (1670 M.)sneeuwhoogte 80 c.M-, sneeuwtoestand poeder. Montgenèvre-sur Brian-con (1860 M.)sneeuw hoogte 70 c.M., sneeuwtoestand hard. Recoin de Chamrousse (1630 M.)sneeuwhoogte 40 c.M., sneeuwtoestand poeder. Villard de Lans (1050 M.)sneeuwhoogte 20 c.M., sneeuwtoestand poeder. ALPES MERIODINALES: Auron (1600 M.)sneeuwhoogte 20 c.M. Saint Veran M.)sneeuwhoogte 70 c.M., sneeuwtoestand hard. ITALIË Bardoneccliia (1315 M.)weersgesteldheid hel der, temperatuur .15 gr. C„ sneeuwhoogte 40 c.M., sneeuwtoestand poeder. Bressanone-Plancios (1894 M.)weersgesteld heid helder, temperatuur —.18 gr. C., sneeuwhoogte 75 c.M., sneeuwtoestand hard. Campo Imperatore (2200 M.)weersgesteldheid helder, temperatuur .20 gr. C., sneeuwhoogte 140 c.M., sneeuwtoestand poeder. Cainpo Pericoll (2000 M.)weersgesteldheid helder, temp. .20, sneeuwhoogte 110 c.M., sneeuwtoestand poeder. Campo Carlomagno (1650 M.)weersgesteld heid helder, temp. .15, sneeuwhoogte 80 c.M., sneeuwtoestand poeder. Cervinia (Breuil) (2135 M.): weergesteldheid helder, temp. .15, sneeuwhoogte 100 c.M., sneeuw toestand poeder. .Claviere (1770 M.): weersgesteldheid helder, temp. .18, sneeuwhoogte 70, sneeuwtoestand poeder. Courmayeur (1224 M.)weersgesteldheid hel der, temp. .8, sneeuwhoogte 70, sneeuwtoe stand poeder. Cortina D'Ampezzo (1228 M.): weersgesteldheid zeer mooi, temp. .12, sneeuwhoogte 40, sneeuw toestand harsch. Llmone'Piemonte (1500 M.)weersgesteldheid helder, temp. .6, sneeuwhoogte 50, sneeuwtoe stand poeder. Madonna di Campiglio (1553 M.)weersge steldheid helder, temp. .12, sneeuwhoogte 50, sneeuwtoestand poeder. Ortisei Alpe di Slusl (1236 M.)weersge steldheid helder, temp. .10/18, sneeuwhoogte 4090, sneeuwtoestand goed. S. Martino dl Castrozza (1445 M.): weersge steldheid helder, temp. .15, sneeuwhoogte 50, sneeuwtoestand poeder. Sestrlères (2033 M.)weersgesteldheid zeer mooi, temp. .19, sneeuwhoogte 75, sneeuwtoe stand poeder. Strcsa-Mottarone (1400 M.)weersgesteldheid bewolkt, temp. .8, sneeuwhoogte 25, sneeuw toestand poeder. Tcrminillo (2100 M.): weersgesteldheid half bewolkt, temp. .18, sneeuwhoogte 90, sneeuw toestand poeder. Val Gardena (1700 M.): weersgesteldheid hel der, temp. .12, sneeuwhoogte 4100, sneeuw toestand poeder. Valtournanche (1542 M.): weersgesteldheid helder, temp. .10, sneeuwhoogte 50, sneeuwtoe stand poeder. Asiago (1000 M.)weersgesteldheid helder, temp. .20, sneeuwhoogte 40, sneeuwtoestand poeder. l'rafoi Solda (15411842 M.)weersgesteld heid helder, temp. .19/22, sneeuwhoogte 55/100, sneeuwtoestand poeder. OOSTENRIJK De rubberprijs te Londen steep van 7 tot 7 1/16 d. Ten opzichte van Zaterdag j.l. be droeg de stijging 3/16 d. Het herstel hiell verband met de vastere stemming op di Amerikaansche goederenmarkten. De electrische stroom-productie in Enge land is in 1937 ten opzichte van 1936 van 20.22 milliard eenheden tot 22.90 milliard eenheden toegenomen, of met 13.3 pet. De Londensche kopermarkt is opnieuw vaster. Sedert maanden zijn de omzetten niet zoo groot geweest als thans. De koper- prijs steeg met 1.6.10 tot 43.1.3 per ton- Sedert het begin van het jaar zijn de prij zen met 3.12.6 gestegen. Alles in ver band met den verhoogden koperprijs in Amerika en met de mogelijkheden van een Amerikaansch bewapeningsprogramma. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Vrijdag en Zaterdag j.l. te zamen 6.83 mill- lb., tegen 5.4 mill. lb. Donderdag j.l. Volgens betrouwbare informaties zouden de voor raden bij de verbruikers belangrijk zijn ge daald en thans betrekkelijk klein zijn. Een spoedige vermeerdering van koperaankoo- pen door de openbaar-nutsbedrijven, die de grootste koperverbruikers zijn, wordt echter niet verwacht. De Western Union boekte in November j.l- een netto-verlies van 30.000. tegen een netto-winst van S 497.000 in November 1936. In de eerste elf maanden bedroegen de netto-ontvangsten 2.91 mill., tegen 6.2'' mill, in dezelfde periode van 1936. Volgens opgave van de Federal Reserve- Board waren de omzetten van de waren huizen in Amerika in December j.l. 2 pet- lager dan in December 1936. In het geheele jaar 6 pet. hooger dan in 1936. Volgens verklaring van minister Morgen- thau is het ministerie van de Amerikaan sche schatkist niet voornemens, leenings- operaties te verrichten, aangezien de schat kist genoeg geld heeft. De United States Maritime Commission heeft met 13 scheepvaartmijen onderhan deld over den bouw van schepen in 1938, waarvoor 28 mïllioen noodig zal zijn. To taal zouden 38 schepen met regeeringssteun worden gebouwd. De American Export Co. onderhandeld met de Maritime Commission over den bouw van 9 a 10 gecombineerde vracht-passa giersschepen. De totale kosten voor den bouw van 53 schepen worden op 110 mill- geraamd. De American Can keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 1 per aandeel- De U. S. Steel Corporation boekte in De cember j.l. aan afleveringen 489.000 ton, tegen 587.000 ton in November en 1.067.000 ton in December 1936. In het geheele jaat 1937 12.825.000 ton tegen 10.835.000 ton in 1936. De staalproductie in Amerika bedraagt thans 27.8 pet. der capaciteit, tegen 25-6 pet. de vorige week. Hiermede werd de hoogste stand bereikt sedert November 1937- Op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar be droeg de productie 78.8 pet. der capaciteit De American Smelting and Refining heeft den koperprijs opnieuw verhoogd, n.l. van 0.10% tot 0.10%. In korten tijd is dit de vierde verhooging. De winst van de Atchison Topeka óver 1937 bedraagt naar raming 0.60 per aan deel tegen 1.56 het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.97 >/28.98(v. sl- 8.98), de Dollar op 1.791/79% (1.79%)' de Frank op 6.08—6.09 (6.09Va), de Belga op 30 46—30.50 (30.49) en de Zwitsersche Frank op 41.55—41.60 (41.57). De Nivas verkocht 848 tons superieure suiker voor consumptie en 534 tons superi eure voor export. De president van de Bethlehem Steel Corp. verklaarde, dat de voor den handel verontrustende factoren spoedig zullen ver dwijnen. val; sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 50—59 c.M. poedersneeuw; nieuwe sneeuw 2024. Mariazell: temperatuur .15 tot .18; bewolkt; sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 4049 c.M-» poedersneeuw. Hofgasteln: temperatuur .9 tot .11; ooxa sneeuw 20—24 c.M.; poedersneeuw, nieuwe sneeuw minder dan 2 c.M.; sneeuw tot in h dal. kitzbühel: temperatuur —.15 tot .18; be- wolkt; sneeuw tot in het dal* oude sneeuw 40 49 c.M., poedersneeuw; nieuwe sneeuw minder dan 2 c.M. Seefeld: temperatuur .19 tot .22; helder o licht bewolkt; sneeuw tot in het dal; ouo sneeuw 40—49 c.M., poedersneeuw; nieuwe sneeuw 45 c.M. a Ohergurgl: temperatuur .15 tot .18; helde of licht bewolkt; sneeuw tot in het dal; oua sneeuw 8089 c.M., poedersneeuw; nieuwe sneeuw 12St.15\nton: temperatuur .10 tot .22; helder of licht bewolkt; sneeuw tot 1600 M.; oude sneeuw 3034 c.M., poedersneeuw. St. Christoph: temperatuur —.12 tot .14. helder of licht bewolkt; oude sneeuw 80 tot 9»' poedersneeuw; sneeuw tot in het dal. ZWITSERLAND BERNER OBERLAND: Adelboden temp. 0 gr. C., mooi licht bewolkt, sneeuwhoogte ski-terrein 100 c.M. Beatenberg: temp, .2 gr. C.; bewolkt, 80 c-M' Grlndelwaldtemp. .5 gr. C.; mooi licht c wolkt. Gstaad: temp. —.4 gr. C., betrokken, meer da» 100 c.M. Kandersteg: temp. 0 gr. C„ bewolkt, 70 c.M. KL Scheidcgg: temp. —.3, betrokken, 70 c.M. Zweisimnien-Lenk: temp. .4 gr. C. betrok ken, 100 c.M. Murren: temp. .2 gr. C., betrokken, 80 c.M. Wengen: temp. —.3 gr. C„ betrokken, 50 c.M. GRAUBÜNDEN: AROSA: temp. —.6 gr. C„ weersgesteldheid mooi licht bewolkt, sneeuwhoogte meer da" 100 c.M. Davos: temp. —.12, betrokken, 80 c.M. Flims-Waldhaus; temp. —.4 gr. C., mooi lRd bewolkt. Klostere: temp. .7 gr., zeer mooi, licht o» wolkt, 70 c.M. Lenzerhelde-Parpan: temp. 11 gr. C., mooi lic» bewolkt, 70 c.M. St. Morltztemp. —.12 gr. C„ bewolkt, 70 c.M' WAADTLAND-WALLIS: Caux-Jes-Avants sur Montreux: temp. .2 gr' C., lichte sneeuwval, meer dan 100 c.M. Chateau d'Ocx: temp. 1 gr., lichte sneeuw val. Leysintemp. —.4 gr. C., lichte sneeuwva" meer dan 100 c.M. Zermafc: .10, mooi licht bewolkt, 30 c.M. CENTRAAL ZWITSERLAND: Andermatt: temp. .2 gr. C., mooi, licht be wolkt, 60 c.M. Engelberg: temp. —.6 gr. C., zeer mooi, mee dan 100 c.M. w Rigi: temp. —.4 gr. C„ licht- bewolkt, 100 ft*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6