I Tokio wacht op het antwoord van Tsjang Kai Sjek Broodgebrek te Madrid Het nieuws van heden NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ HITLER DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN Co. I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 12 JANUARI 133B OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20964 Door sneeuw bemoeilijkt transport noopt tot halveering van het rantsoen Uitwisseling van alle gevangenen De arrestatie te Irun strijd der belijdende Kerk in Duitschland °lgens het D.N.B. is nog slechts ds. Niemoeller in arrest Roosevelt en Baldwin verboden lectuur ®°k Claud el en Maritain worden uit Duitschland geweerd H. Riten-congregatie bijeen zal zelf uitspraak doen over e heldhaftige deugdenbeoefe- I,1 ng van Maria Torres Acosta Het Weer 1 Brand- en Bedrijfsverzekering Ciano vraagt om opheldering Oostenrijk en Hongarije moeten hun standpunt bepalen ten aanzien van den nieu wen toestand Een griep-epidemie te Tokio Dagelijks sterven er 60 menschen De Saint Quentin naar Washington Nieuwe benoeming van den voorgestelden Franschen ambassadeur te Rome Mïcescoe te Belgrado Wederzijdsche vriendschaps betuigingen Staking te Rangoon Drieduizend olie-arbeiders verzet ten zich tegen aan een van hen verleend ontslag Ondanks het toenemende gerucht van bewapeningen roept de menschheid om vrede" Toespraak van den Nuntius Antwoord van Hitier Hongkong moet van China worden afgesneden Volgens den Japanschen minister van Financiën kan de strijd nog lang gefinancierd worden Chineesch offensief aan het heele front? China weert zich Fransch protest te Tokio Ontploffing Madrid te Men vreest dat het aantal slacht offers zeer groot is Moeilijkheden tusschen Moskou en Hsinking Mandsjoerijsche beambten zouden slecht behandeld worden De Joodsche kwestie in Roemenië Micescoe zal er te Genève over spreken Russische gezant wil weg Aanslag op autobus in Palestina Hulde Ijsgang op den Donau Het water bedreigt verscheidene steden; geheele dorpen zijn overstroomd Trouwlustige oudjes in Joego-Slavië 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, ll Jan. (Havas) Daar de Sn&euw de transporten heeft bemoeilijkt, *ullen de broodrantsoenen te Madrid wor den verminderd van 200 tot 100 gram per dag. De burger-gouverneur heeft verklaard, dat eze maatregel ingetrokken zal worden, zoodra de voorraden weer zullen zijn aangevuld. Een correspondent van Havas by de recht se troepen meldt, dat de regeeringstroepen even krachtg als gisteren hebben aangevallen La Muela de Terüel en bij La Costa De ^vallen werden evenwel afgeslagen. In diplomatieke kringen te Londen zet men j!lteen, dat de onder de auspiciën van het Int. z^ode Kruis en de ambassade van Groot- pittannië te Hendaye gevoerde onderhande len inzake een uitwisseling van krijgsge vangenen tusschen de beide bij het Spaansche "inflict betrokken partijen, op bevredigende *ijze voortgang hebben gehad, en dat men thans eetl uitwisseling zou overwegen, die geschieden bij groepen van 25. Aan regeeringszij de geeft men uitdrukking ®an een zekere bezorgdheid over het lot van *®vangen genomen aanhangers der regeering, 'e door de rechtschen zijn ter dood veroor- «eeld. Sir Robert Hodgson zou de verzekering hebben ontvangen, dat de doodvonnissen biet zullen worden voltrokken. Men hoopt stellig, dat de onderhandelingen zullen leiden tot een uitwisseling van alle aan weerszjjden gemaakte gevangenen. De stappen, welke door de Fransche diplo matieke agenten en Fransche politici zijn ge- aan inzake de arrestatie van den Franschen eonsuiairen agent te Irun, Ducoureau, zijn tot toe zonder gevolg gebleven. Men weet niet daarom hij gearresteerd is. De rechtsche Spaan se autoriteiten weigeren iedere mededeelirlg omtrent hem. Hoewel de toestand aan de grens tusschen rankrijk en het door Franco bezette deel ari Spanje eenigszins gespannen is door de rrestatie van Ducoureau, zijn de grensbetrek- bij de internationale brug van Hendaye ontlaai. Er wordt evenwel zeer streng toezicht gehouden. EERLIJN, ll Jan. (D. N. B.>. Volgens verkla gen van den Duitschen minister voor Ker- e''jke zaken is in het Evangelische kamp een ^bidelijke kalmeering te constateeren. Van de ^o&iiné's der belijdende Kerk, die wegens ..over- e<bng van gerechtelijke bepalingen" werden Ui, rresteerd, bevindt zich nog slechts één, ds. emoeller, in arrest. Tegen ds. Niemoeller is gerechtelijk onderzoek gaande, dat nog niet afgesioten. ^hUZERN, 11 Jan. (Havas). Een uitgeversfir- ge te Luzern heeft van haar vertegenwoordi- Leipzig de mededeeling ontvangen, dat de Sev i Clle teksten van de redevoeringen van Roo- buhr en Baldwin niet meer in Duitschland ge- 'iceerd mogen worden. Ook het boek van he. Claudel „Gedanke und Gesprache" en 0 t boek van Jacques Maritain ,,Gesellschafts- Lüj'?UnR und Freiheit" mogen niet meer in tschland verschijnen. ti(VpTlCAANSTAD, 11 Jan. (Stefani) Z. H. C0ri aus heeft een algemeene zitting van de H. bijDp ie her Riten gepresideerd, wélke werd Woond door verscheidene Kardinalen en con- ken ren- De zitting beraadslaagde over de er- eerb van de heldhaftige deugden van de Volwaardige Maria Torres Acosta, stichteres hja het instituut van de Ziekenzusters van 'a, overleden te Madrid in 1887. k]aa at he zitting zich had uitgesproken, ver- aüss*1 H., dat Hij zich het nemen van een over deze erkenning voorbehield, VERWACHTING: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar 5 bewolkt, tijdelijk opklarend, nog kans op j= eenigen regen, weinig verandering in tem- peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. AUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ ASSURANTIEBEZORGERS VAN INDUSTRIEELE RISICO'S DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 E miiiiiiiiiiliiliillliiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiilimiiiiiiiiiiiiillilliimiiiiiiiiin BOEDAPEST, 11 Jan. (Havas). De Itali- aansch-Oostenrijksch-Hongaarsche besprekin gen te Boedapest, die gisteravond waren onder broken, zijn vandaag tusschen 12 en 14 uur voortgezet. Om twee uur vereenigden de Hongaarsche en buitenlandsche staatslieden zich aan een noen maal, dat in het gebouw van het Oostenrijksche gezantschap werd gegeven.. Virginio Gayda verklaart in de „Giornale d'Italia", dat graaf Ciano er op zal aan dringen, dat Oostenrijk en Hongarije in de vier volgende kwesties duidelijk hun stand punt zullen bepalen: 1. de gebeurtenissen in Spanje; 2. het Italiaansch-Duitsch-Japansche ver drag tegen de Komintern; 3. den Volkenbond; 4. de as Rome-Berlijn. Gayda schrijft, dat deze vier kwesties de fun- damenteele punten vormen van een actieve en vastberaden nieuwe Europeesche politiek, waar tegenover ieder land zijn politiek nauwkeurig moet bepalen. Hij vervolgt met te zeggen, dat ieder het nut er van inziet iedere aarzeling weg te nemen en af te zien van vriendschapsformules voor alle theses, in de illusie steeds een open deur te vinden voor formules, die weleer uit een diplo matiek oogpunt geschikt leken, doch welke thans sterieler en gevaarlijker dan ooit zijn ge bleken. Italië vraagt van de andere landen geen ad- haesie met de Italiaansch-Duitsch-Japansche overeenkomst, noch hun vertrek uit Genève, doch het vraagt hun slechts een nauwkeurige bepaling van hun houding. TOKIO, 11 Jan. (Havas). In de Japansche hoofdstad woedt een griepepidemie, waaraan sedert het begin van het jaar dagelijks een zestigtal menschen bezwijken. PARIJS, 11 Jan. (Havas.) De Saint Quen tin, die eenigen tijd geleden benoemd werd tot ambassadeur van Frankrijk te Rome, doch die zijn functie nooit heeft aanvaard, aangezien de Fransche regeering weigerde de geloofsbrieven te richten aan den „koning van Italië en keizer van Ethiopië", is thans benoemd tot ambassa deur van Frankrijk te Washington. BELGRADO, 11 Jan. (Havas). Tijdens de lunch, welke Stoyadinowitsj vanmiddag ter eere van het bezoek van Micescoe aan Belgrado heeft aangeboden, heeft Stoyadinowitsj een rede gehouden, waarin hij verklaarde zich ge lukkig te achten, dat de Kleine Entente en de Balkan-entente intact blijven. Hij stelde ver volgens een dronk in op de gezondheid van koning Carol van Roemenië en op den voor spoed van het Roemeensche volk. Micescoe betuigde zijn trouw aan de Kleine Entente en stelde een dronk in op de gezond heid van koning Peter en den voorspoed van Joego-Slavië. t RANGOON, 11 Jan. (Reuter.) 3000 arbeiders van de Burma Oil Cy. zjjn in staking gegaan wegens het aan een arbeider, die zonder ver gunning verzuimd had, verleende ontslag. Militairen zijn ter plaatse om ordeverstoringen tegen te gaan; tot nu toe is het rustig gebleven. Tokio staat in het teeken van den strijd in China. Reclame met vliegtuigen en tanks In het huis van den Rijkspresident heeft rijkskanselier Hitier Dinsdag het diplo matieke corps ontvangen, teneinde gele genheid te geven de gelukwenschen met de intrede van het nieuwe jaar over te bren gen. De deken van het corps, de pauselijke nun tius, Mgr. Cesare Orsenigo, hield de volgende toespraak: „Mijnheer de Duitsche rijkskanselier, Het in Duitschland geaccrediteerde diploma tieke corps, welks woordvoerder ik de eer heb te zijn. Brengt namens zichzelf en namens de staatshoofden, die het vertegenwoordigt, Uwe Exc. zijn oprechtste en hartelijkste wenschen tot uitdrukking voor de welvaart van uw volk. Wij wenschen van ganscher harte, dat Duitsch land volkomen gelukkig moge zijn en in rust en vrede moge gedijen. Excellentie. Ook in tijden van trotsche vreugde over een waarlijk indrukwekkenden materieelen vooruitgang moet de wereld iede- ren dag meer erkennen, dat zonder vrede geen menschelijk geluk bestaat. Zelfs onder het toenemend geraas der bewapeningen roept de menschheid onophoudelijk en vol vertrouwen om vrede. In overeenstemming met dit ver langen der wereld geven wij ook uitdrukking aan onze wenschen, dat het nieuwe jaar der menschheid werkelijk een kalmeering der gees ten moge brengen, welke de uitdrukking is van i-de innerjjjfce zekerheid, dat des vrede en wel een solide, volkomen vrede, een vrede tusschen de volken en binnen ieder volk der wereld definitief worde teruggegeven. Mogen alle vol ken zich eindelijk in gerechtigheid, orde, naas tenliefde, broederlijk vereenigen en moge het in het belang van den algemeenen voorspoed door steeds levendiger betrekkingen spoedig tot een actieve samenwerking komen. Moge de Almachtige onze wenschen, waarin een gemeenschappelijke hoop tot uitdrukking komt, verhooren, en moge Hij in dit nieuwe jaar geven, dat alle staatshoofden in breeden omvang kunnen bijdragen tot deze verwezen lijking van den wereldvrede. De Duitsche rijkskanselier bracht hierop zijn dank over en zeide o.m.: De vrede, welken gij, mijnheer de Nuntius, op den drempel van het nieuwe jaar den afzon derlijken volken in het binnenland zoowel als op de wereld in haar geheel toewenscht, is ook het doel van mijn arbeid en dat der rijksre- geering. Duitschland streeft er met al zijn krachten naar zooals gij u, mijne heeren, wel allen uit eigen aanschouwing zult hebben overtuigd met tenietdoening van alle de binnenlandsche eenheid der bevolking bedrei gende schijnbare sociale en maatschappelijke belangentegenstellingen, het Duitsche volk het geluk van een broederlijk verbonden gemeen schap te geven. In denzelfden geest, welke ons optreden in het binnenland bepaalt, willen wij ook onze be trekkingen met het buitenland regelen. Wij gelooven, dat de taken, die de voorzienigheid den volken op aarde heeft gesteld, in denzelf den geest moeten worden vervuld. Daarom zijn wij béreid met alle naties en alle staten, die deze opvatting eveneens deelen, eerlijk en vol vertrouwen samen te werken en ook in feite uiting te geven aan dit streven. Het Duitsche volk zal daarom een werkelijk opbouwenden vredesarbeid in dienst van den algemeenen vooruitgang van ganscher harte prefereeren boven iederen de volkener vernietigenden strijd. Moge dit verlangen leiden tot een werkelijk wedeerzijdsche waardeering en daarmede tot een feitelijken vrede van het recht en het vertrouwen, en mogen deze wenschen in 1938 vooral niet alleen de volken vervullen, doch ook hun levendige uitdrukking vinden in de hancteyogejn en daden der regeeringen, In de bruinkoolgroeve „Sachsenburg" bij Bitterfeld is de grootste baggermolen ter wereld in gebruik genomen. De molen kan dagelijks 25.000 kubieke Meter aarde verplaatsen TOKIO, 11 Jan. (Reuter) Waarschijn lijk zal het besluit van de Japansche keizer lijke conferentie morgen in de bijeenkomst van den geheimen raad worden medegedeeld. Van welingelichte zijde verluidt, dat nog verscheidene bijeenkomsten van het kabinet noodig zullen zijn om de besluiten van de keizerlijke conferentie uitvoerbaar te maken. Men acht de mogelijkheid, dat Tsjang Kai Sjek een ontwijkend antwoord geeft op de vre desvoorstellen, het meest waarschijnlijk; ver moedelijk zal in dit geval de strijd worden voort gezet. Naar verluidt, zal men niet langer dan tot 15 Januari wachten op het antwoord. Aangezien Hongkong een neutrale haven is, acht men in Japan het beste middel, om ravitailleering van China langs deze haven onmogelijk te maken, de verbinding van Kanton met het achterland te verbreken. In een kabinetszitting, die aan de keizerlijke conferentie voorafging, heeft de minister van Financiën Kaja, verklaard, dat Japan, naar hij vertrouwde, de voortgezette vijandelijkheden te gen China met succes kon financieren. Volk en regeering zullen zeker in staat zijn de vijande lijkheden vol te houden, in het bijzonder nu het economische leven in Noord-China zich herstelt, en een economisch blok in Oost-Azië gevormd wordt. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft besloten een wetsontwerp in te dienen ter her ziening van de wet op den dienstplicht, ten einde den diensttijd voor de infanterie van anderhalf jaar op twee jaar te brengen. De Japansche regeering heeft een besluit ge nomen met het doei den duur van den leerplicht te verdubbelen. De kosten, welke met dezen maatregel gepaard gaan, worden geraamd op 10 millioen Yen. De minister van opvoeding hoopt, dat deze maatregel de landsverdediging ten goede zal komen. Volgens Chineesche berichten rukken de Chi- neesche troepen, na den aanval op Tsining te hebben afgeslagen, op in de richting van Jentsjau, ten Noord-Westen van Tsining, terwijl een andere Chineesche afdeeling een flankbe weging tracht uit te voeren tegen de Japan sche strijdkrachten tusschen Jentsjau en Tsjau- sien, de geboorteplaats van Confuciüs. Chineesche bombardementsvliegtuigen hebben bij twee aanvallen op Kwangte minstens 10 Japansche toestellen vernield, en brand gesticni in een opslagplaats voor petroleum. De Chineesche luchtmacht heeft verder de Japansche vliegvelden in Kiangan, Tsjekiang en Anwei hevig bestookt. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is heden naar het front bij den Lunghai-spoorweg ver trokken. Men vraagt zich af, of thans op het geheele front tot den aanval zal worden overgegaan. 2200 Chineesche bewoners der internationale nederzetting te Sjanghai zijn in de eerste week van Januari overleden. Een dergelijke toene ming van het sterftecijfer zou veroorzaakt zijn door de koude, tengevolge waarvan onder de vluchtelingen tal van ziektegevallen zijn voor gekomen, terwijl een groot aantal kinderen aan roodvonk is gestorven. De Fransche ambassadeur te Tokio heeft opdracht gekregen krachtig bij de Japan sche regeering te protesteeren tegen het luchtbombardement van de gebouwen der Fransche Katholieke missie te Nanning in Kwangsi. Naar de „Daily Mail" bericht, is in de te Karatsji verschijnende „Sind Observer", een blad, dat de meening verkondigt van vooraan staande Hindoe-kringen, het yolgende artikgj. verschenen ten aanzien van den toestand in het Verre Oosten. „Het prestige der blanken in het Oosten is verdwenen. Japansche soldaten sloegen blanke politie-agenten in het gezicht binnen de gren zen van een buitenlandsche nederzetting, sleur den hen naar een politiebureau en lieten hen pas vrij na een ernstige kastijding. Gevolg: weer een protest. Men kan blijven protesteeren. De Japanners lachen er om." Ten aanzien van het incident met den Russi- schen vrijwilliger, die zijn revolver trqk tegen de Japanners, waarop de Franschen in pantser auto's te hulp snelden, zegt het blad: „Ook de Britten moeten hun pantser wagens toonen, en niet toestaan, dat hun manschappen door de Japanners in het ge zicht worden geslagen. Zij moeten zich in de oogen van ons, Hindoes, niet belachelijk maken. LONDEN, 11 Jan. (Havas) Naar ver nomen wordt, heeft zich een ontploffing voorgedaan in den ondergrondschen spoor weg van Madrid. Aangezien zich op het oogenblik van de ontploffing een trein vol met reizigers ter plaatse bevond, moeten vele personen zijn gedood en gewond. Ten gevolge van de censuur, welke de repu- blikeinsche autoriteiten op dergelijke gebeurte nissen toepassen, is het niet mogelijk nadere bijzonderheden te weten te komen, evenmin als het juiste aantal slachtoffers. TOKIO, 11 Jan. (Domei) In Mandsjoekwo- regeeringskringen wordt geklaagd over het op treden van de Sovjet-autoriteiten ten aanzien van de consulaire agenten van Mandsjoekwo te Biagovesjensk en Tsjita. Het wordt aan de con sulaire ambtenaren onmogelijk gemaakt levens middelen te koopen, terwijl hun medische hulp wordt onthouden. Men verwacht, dat te Hsinking wederkeerig maatregelen genomen zullen worden tegen de consulaire ambtenaren van de Sovjet- Unie in Mandsjoekwo. BOEKAREST, 11 Jan. (Havas). De Roemeen sche regeering zal het vraagstuk van de na den oorlog binnengekomen Joden, wier aantal een half millioen zou bedragen, zelf voor den Vol kenbond brengen. De minister van buitenland sche zaken, Micescoe, zal n.l. te Genève mede- deelen, dat de door de Roemeensche regeering ontworpen maatregelen langs wettigen weg zul len worden toegepast. Naar vernomen wordt heeft de gezant van de Sovjet-unie te Boekarest, Michael Ostrowski, verzocht teruggeroepen te worden. Hij is van meening, dat zijn verblijf te Boekarest geen nut meer heeft, in verband met den keer, welken de politieke gebeurtenissen in Roemenië hebben genomen. HAIFA 11 Jan. (Reuter). Vanmorgen is naar een autobus van een Joodsche onderneming, die van den berg Karmel kwam, een bom gewor- oee. Een Joodsch reiniger werd licht gewond. Bemoeilijkt transport noopt te Madrid tot be perking van het broodrantsoen. De internatio nale bemoeiingen zonden leiden tot uitwisseling van alle in Spanje gemaakte gevangenen. Hitier heeft Dinsdag de gebruikelijke Nieuw jaarsreceptie gehouden van het diplomatieke korps, waarbij Mgr. Orsenigo een toespraak hield. Graaf Ciano zou te Boedapest gevraagd hebben, dat Oostenrijk en Hongarije hun standpunt be palen ten aanzien van den nieuwen politieken toestand. Tokio wacht op het antwoord van Tsjang Kai Sjek, die inmiddels naar het front vertrokken is. Men verwacht een Chineesch offensief aan het geheele front. In den ondergrondschen spoorweg van Madrid heeft zich een ontploffing voorgedaan. Men vreest, dat het aantal slachtoffers zeer groot is. De Fransche werkgevers zullen niet deelnemen aan de besprekingen in Hotel Matignon. De Fransche ministerraad keurde het sociale bemiddelingsplan van Chautemps goed. De St. Quentin, die oorspronkelijk door de Fransche regeering benoemd was tot ambassa deur te Rome, is thans tot ambassadeur te Washington benoemd. Interpellatie in de Eerste Kamer in verband met de stappen van de Regeering in zake de erkenning van den Koning van Italië als Kei zer van Ethiopië. In verband met den roofdmoord te Sittard heeft de politie aldaar twee personen gearres teerd. Tegen den verdachte van een doodslag te Rot terdam is 12 jaar gevangenisstraf geëischt. New-Yorksche beurs: onregelmatige stemming met prijshoudend slot. Lach niet te sarcastisch om hulde aan een jubilaris gébracht. Zelfs de meest afkeerige van huldebetuigingen heeft 'n enkelen keer in 't leven een bewijs van waardeering noodig. Wees daarom niet al te zuinig met uw hul de. Doch houd uw waar op prijs. Laat uw hulde haar waarde niet verliezen door te groote goedgeefschheid. We hebben 'n lid van een onzer overheids lichamen gekend, die alsmaar meende hulde te moeten brengen aan dezen en genen voor dit of dat. Eindelijk lachte men er om wanneer hij zijn mond open deed. Zijn hulde werd van weinig waarde omdat hij te royaal er mee was. Houd dus maat. Laat uu> waardeering haar kracht behouden door haar te bewaren voor het juiste oogenblik en de juiste daad. Maar weet haar te hanteeren zoo nu en dan. De menschheid heeft zoo nu en dan een huldiginkje noodig. BOEKAREST, 11 Jan. (D. N. B.). Op den Do nau in Roemenië zijn door den ijsgang moei lijkheden voor de scheepvaart ontstaan. Het water is gestegen. De steden Galatz en Braila worden bedreigd. Geheele dorpen staan onder water. Verscheidene schepen zijn op den Donau door het ijs ingesloten. Bij Braila heeft zich van de opvarenden van een veerboot een paniek meester gemaakt, toen het schip tusschen twee groote ijsblokken geraakte. De bemanning slaagde er echter in het schip vrij te krijgen. De huwelijksstatistieken over het afgeloopen jaar van de stacj Subotitsa in Joego-Slavië heb ben aangetoond, dat de veteranen op den Balkan nog genoeg van zich doen spreken. Een 85-jarig vrijgezel, dr. Josip Antonovitsj geheeten, trad in het afgeloopen jaar in het huwelijk met een 68-jarig bruidje; de 84-jarige Ivan Koloman liet zich in den echt verbinden met een 57 jaar oude vrouw, en Josip Sabo, 73 jaar oud, koos zich een bruid van 62 levensjaren. l>v> t k Stand op Woensdag 1 uur van. 755.4 Vorige stand: 748ü.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1