m 'steceman's r JOH. SWAALF Wat er gebeuren gaat tusschen Ramplaan en Westergracht INTERNATIONAL Haarlem, 12 Jan. ZEDELIJK VOLKSBEDERF Kort en volledig EEN VRACHTWAGEN VOOR IEDER BEDRIJF WOENSDAG 12 JANUARI 1938 Emigratie KRUISVERBOND Zilveren Jubileum GALA-CONCERT Solist: Fernando Zepparoni Badhuizen „Witte Kruis" BURGERLIJKE STAND De wereldhuishouding in 1937 Het oordeel van dr. F. H. Fentener van Vlissingen Zuurkool of snijboonen V 't Kan allebei. Maar in elk geval met échte Geldersche van Stegeman, dan hebt U dubbel plezier van Uw eigen inmaak. Heusch, het is de moeite waard, even te kijken of er Stegeman op het loodje staat. De heerlijke, zacht pikante, kruidige smaak van Stegeman's Geldersche is iets heel bijzonders. In ons land Toelichting tot de teekening Houtopslagplaats tot den grond afgebrand Justitieel optreden tegen Sanitaswinkels UIT DE HOOFDSTAD MILDE UITSPRAAK JEGENS DIENSTBODE Geldboete en voorwaardelijke straf opgelegd TWEEDE SYMPHONIE VAN HENDRIK ANDRIESSEN Eerste uitvoering op het Abonne mentsconcert 10.000 GESTOLEN FIETSEN PER JAAR Zwijntjesjagerij in Amsterdam een bloeiend bedrijf NIEUWE GRACHT 78 HAARLEM TELEFOON 10663 AGENDA Bioscopen 13 Januari Bioscopen STAD &ij het bespreken van de ontzagwekkende Werkloosheid in ons vaderland hebben wij hier '6r plaatse al eens meer gewézen op de moge lijkheden, welke een verstandige emigratie voor Wele jonge menschen hebben kan. Er zijn verschillende voorbeelden van perso- tlen, die in Nederland maar niet aan den slag konden komen en thans in Zuid-Afrika of Zuid- ^rnerika geslaagd zijn. ^ïaar een belangrijke moeilijkheid om weg te komen is immer de geldkwestie. Al zijn de adspirant-landverhuizere niet veel- Eschend iets hebben zij toch noodig om te te'zen en niet zelden vergt het land, waar zij Sich willen vestigen een waarborgsom alvorens kon binnen de grenzen te laten om te voor komen, dat de emigranten al spoedig na hun inkomst ten laste der openbare kassen ver- Vallen. Het is deze geldkwestie, die menig vertrek *ot een onvervulbaren droom maakt. Er zijn op- Fussende jongelui, met handen aan hun lijf en kennis in hun mars, die dolgraag zouden willen eoiigreeren en daarmede succes zouden hebben, •Uaar wier vader, hoewel een vaste positie heb- kend en verzekerd van een behoorlijk inkomen, toch geen „geld" heeft en zijn jongen niet aan eon voorschot kan helpen. Hoe graag zouden *kze jongens een vijfhonderd gulden leenen de stellige belofte het voorschot later met 'edte terug te betalen. Als zij slechts menschen kenden die daartoe kereid waren! Maar een particulier doet dat ktot, daar hij niet weet welk risico hij met dat kitleenen loopt. Zijn de vooruitzichten van den Migrant inderdaad zoo goed als hy voorgeeft? geldschieter kan het van hieruit zoo moei- 'tjk beoordeelen. Is de jongeman betrouwbaar? k°o ja, op welke manier kan hij wat controle °efenen op den jongeman in het vreemde land? deze niet al te lang talmen met zijn schuld 'erUg te betalen? En al zou dat allemaal in orde dan bestaat toch nog altijd de mogelijk- e'd, dat de geëmigreerde een ongeluk krygt en leenheer zijn geld kwijt is. Voor één geval dat niet erg zijn misschien, maar men v°elt, dat voor één man dit complex van risi- te groot is om het voorschotsysteem op kfoote schaal toe te passen. daarom zou echter een vereeniging, een Cc"nbinatie van rijke menschen Kiet een min of ^eer officieel tintje, dat risico niet kunnen "fagen? Met de hulp der Regeering zou die Veteeniging ook wellicht inlichtingen kunnen kfijgen of de adspirant-emigrant kans heeft te s'agen, of zijn gezondheid normaal is en zijn be kwaamheid voldoende. In het vreemde land zou 6eh of andere instantie waakzaam kunnen zijn, tiat het voorgeschoten geld op tyd terugbetaald w°rdt. De Nedérlandsche consul zou aldus b.v. kannen bewerken, dat een redeiyk bedrag van ket loon, dat de emigrant verdient, wordt af houden door den patroon om allereerst het v°orschot af te lossen. Op die manier zou het ''lancieele risico van de geldschieters niet zoo hot behoeven te zyn en zou hun geld, dat nu Allicht renteloos in kas ligt, winstgevend ge bakt kunnen worden. De geldschieters zouden 'heden zijn, jongens met durf en onder- hingsgeest zouden geholpen worden, en de herlandsche arbeidsmarkt zou worden ont- k®t! Eventueele onvermydelijke verliezen zou- door de vereenigde geldschieters gedragen Jhden en er zou niets op tegen zyn, dat de Peering zich tot een zeker bedrag voor der- hjke verliezen garant stelt, ftet is waar, dat de jonge menschen, die wil- emigreeren, in den regel niet direct ten aste van de openbare kassen zijn, maar dat be- °eft voor onze Arbeidsbeurs geen beletsel te h om deze kwestie in studie te nemen. I dinsdagavond hield het Kruisverbond zijn j^Urvergadering in het R. K. Militairengebouw de Zoetestraat. Voor deze bijeenkomst wa- ook de leden der Mariavereeniging uitge- (jdocligd en hun opkomst was niet minder dan '6 van de mannelijke drankbestrijders. Na het j doen. van enkele huishoudelijke zaken en de stallatie van een nieuw lid had de periodieke Vestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de .hzitter, de heer H. B. van der Sande, en de wCretaris, de heer W. M. Rijbroek. Beiden hen met algemeene stemmen herkozen, „"ervolgens bracht de secretaris het jaarver- uit, dat van vele werkzaamheden in het i Seloopen vereenigingsjaar getuigde, maar ook de klacht bevatte, dat de activiteit j.r leden, de kern niet te na gesproken, niet v overeenstemming was met den ijver van het stuur. Voor zijn uitvoerig en keurig gesteld v hicht werd de heer Rijbroek met den bij- Or; der vergadering en een dankwoord van Voorzitter beloond. v eZe volgden ook op het financieele verslag (J,'1 den penningmeester, den heer G. van Jhf, die aan het einde een gunstig resultaat ?oht vermelden. tj.Ue voorzitter legde er nadruk op, dat dit ba- q* saldo te danken was aan de toewijding van l(j heeren Van Cleeff en Spee, die de gebrek- inkomsten der vereeniging met een moei- Lh inzameling aanvullen. De heeren Her- Lts en Boerrichter werden tot kascommissie *}oetnd. q Als bijzonder punt stond een korte rede van i geestelijken adviseur, den weleerw. heer S. op de agenda. be„°r. begon met een nieuwjaarswensch aan stUur en leden: dat zij den Pax Christi deel- mochten worden. Treffend is bij het j. sin van het jaar pauius' vermaning tot ma- •tp, rechtvaardigheid en godsvrucht. Op- ti-J'kelijk is daarbij, dat hij de deugd der ma- 'd vooropstelt, overtuigd, dat onmatigen qj in staat zijn de geboden van God in hel; Qheen te onderhouden. De onmatigheid leidt h(;. ernstige zedelijke overtredingen, belemmert |L godsdienstig leven, maakt lauw en onbe- tegenover de genade der H. Eucharis- dqü die een apostolaat beoefenen, moeten qw, een voorbeeld zijn in het dageiyksche gods- iq 'lsMge leven. St. Paulus richtte zyn verma- ijL® tot de eerste christenen te Rome, die toch fjp '°nken in geloofsijver, en wees daarby op tij belangrykheid der liefde. Als gij de liefde hebt, baat alles niets. Maar liefde veron- vurigheid. Hieraan ontbreekt het vele 6r leden. Spreker bewóndert het bestuur om zyn gestadigen ijver, zyn onwankelbaar op timisme, maar betreurt het daarom te meer dat zyn oproep tot de leden zoo dikwijls on verhoord blijft. Daarom besloot de redenaar zijn toespraak met de opwekking om volop me de te werken aan de acties van het Kruisver bond, opdat met Gods zegen het goede doel bereikt mocht worden. De hooggestemde, met enthousiasme uitgesproken rede werd met luid applaus begroet. By de rondvraag wees de voorzitter der pro- pagandacommissie, de heer H. Bogaard, op den propaganda-avond, die 24 Februari a.s. in de groote zaal van St. Bavo zal worden gehouden. De volgende ledenvergadering zal door een aangename verstrooiing voor de leden aantrek kelijk worden gemaakt. Hierna werd de geanimeerde bijeenkomst met gebed gesloten. Op 18 Januari zal door het R. K. Mannen koor St. Cecilia in het gebouw St. Bavo een feestconcert worden gegeven met zang en too- neel ter viering van het zilveren jubileum als koordirigent van den heer A. Bak, directeur van het zangkoor. De heer Bak heeft in de afgeloopen kwarteeuw nuttig werk verricht en zich vele verdiensten verworven voor den koor zang. Er zal gelegenheid bestaan den jubilaris op 18 Januari geluk te wensche^i. De Gala-concerten onzer Haarlemsche Orkest- vereeniging mogen zich wel in een stijgend suc ces verheugen. De schouwburg aan het Wilsons- plein althans was gisterenavond zoo goed als geheel bezet, en de zeer talrijke toehoorders hebben kunnen genieten van een prachtige uit voering. Een klassiek programma, evenwichtig van sa menstelling, werd ten gehoore gebracht, en de solist van den avond was een instrumentalist van eerste grootte, die niet minder dan twee vioolconcerten voor zijn rekening had genomen, en dus een groot aandeel had in het welslagen van dit concert. Als leider van het uitstekende Zepparoni- kwartet mochten we van dezen violist zeker een uitzonderlijke prestatie verwachten. En de ern stige kunstenaar, die zich in Fernando Zeppa roni ontpopte, heeft blijk gegeven van een zoo danig meesterschap in alle opzichten, dat de zaal opgetogen was, den kunstenaar meermalen terugriep en hem bloemen werden aangeboden. Reeds Mozart's fijne „Adeleide"-concert boeide door de innige, warme muzikaliteit, door den fraai beheerschten toon, door de geacheveerde techniek in hooge mate. Mozart's lichtheid, zon nigheid en gratie kwamen in de drie deelen wel zeer mooi naar voren, en vooral Zepparoni's ge voelvolle en tevens uiterst stijlvolle voordracht in het teere Adagio was treffend. Ook in de cadenzen leek alles spelenderwijs te gelukken, en de toon bleef ondanks de in de zaal heer- schende hittegolf van groote zuiverheid tot in de zachtste passages. Een bravour-speler is Fer nando Zepparoni niet: alles klinkt even fijn en beschaafd, zooals men van een kwartetleider trouwens wel niet anders kan verwachten. In Mendelssohn's altijd weer boeiende vioolconcert kon hij zich even meer laten gaan, en geleek zijn technisch zoo meesteriyk spel één gelijk matig vloeiende muziekstroom met enkele krach tiger versnellingen. Het langzame middendeel trof bijzonder door den adel van voordracht en toon. De hulde den kunstenaar na beide werken gebracht zarl hem wel overtuigd hebben van de voldoening welke hy den talrijken luisteraars heeft geschonken. Het orkest onder Schuurman's leiding bege leidde veelal uiterst correct, en wist de fijne sfeer volkomen homogeen te houden. Ook in de beide orkestwerken beluisterden we een fyne, gereserverde sfeer, rekening hou dend met de akoustische mogelijkheden van het schouwburgpodium. De fraaie toch reeds eer gehoorde? symphonie van Haydn in D-dur, bijgenaamd „Die Uhr" is een prachtig staal van het kunnen van den grooten Weenschen clas sicus. De regelmatigheid der begeleidingsfiguren, welke aandoet als het getik van een grootvader- klok, liet Frits Schuurman uitstekend tot haar recht komen en het beoogde effect werd volko men bereikt, mede ook door de homogeniteit van klank en rhythme in alle orkestgroepen. Met de variaties over een thema van Haydn van Joh. Brahms werd dit uitstekend geslaagde concert besloten. Ook deze interpretatie werd, behoudens 'n klein ongelukje bij de houtblazers, gekenmerkt door groote accuratesse. Zoowel rhythmisch als dynamisch volgden de musici de aanwijzingen van dirigent Schuurman met groote toewijding, zoodat een fraai sluitend ge heel verkregen werd, waarvoor de aanwezigen den leider en den orkestleden staande dank en hulde brachten. Deze werd nog bevestigd door de aanbieding van een krans met groen en bloemen aan dirigent Schuurman, die dezen avond èn zijn taak als begeleider èn zyn taak als leider wel met bijzonder genoegen moet heb ben vervuld. J. S. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand December was: Badhuis Koudenhorn 1028 mannen, 445 vrouwen, 0 schoolbaden, 105 werl. baden, totaal 1578; Badhuis Leidscheplein 1411, 723, 156, 527, 2817; Badhuis Schotersingel 1860, 772, 957, 289, 3878; Badhuis Hofdijkplein 1668, 707, 970, 403, 3748; Badhuis van Egmond- straat 1927, 1026, 1090, 489, 4532. Geboren: J. P. Meilandvan Zijp, z.; E. M. ZwemmerVisschers, d.; S. VermeulenSchip per, z.; P. A. van WeesZwart, z.; J. C. Veld huizende Lange, z.; C. H. BoeréeTeeuwen, z.; W. ScheerderSteffers, d.; H. C. van LeeuwenStegeman, d.; M. G. J. DrostGo- vers, z. Overleden: J. A. C. van Bree, 54 j., Palmstr. Ondertrouwd S. Cohen Rodrigues en W. C. Broekman; G. J. Kroon en M. J. E. Nijssen; W. G. Derkhout en D. Voogd; W. F. Vermond en E. van Everdingen; B. Kok en E. van Twisk; D. J. de Munck en S. Nieuwenhuis; J. J. Opten en J. Stuss; G. J. Smit en J. Draak. Getrouwd: L. J. H. Krielen en W. F. Mulder; D. C. Radsma en M. E. Strengers; B. O. Pie ren en C. A. M. Moonen; J. H. van Straaten en B. van Honschoten; C. J. van Berloo en F. Niehaus; T. F. J. Snoeks en M. Kyewski; F. J. Broekman en E. Boer; A. v. d. Boom en C. C. L. Mensinger; J. E. Arendse en N. J. J. Hui- zinga; J. Bosch en C. Wesselius. In de eerste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht heeft de algemeen voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, een rede uitge sproken, waaraan het volgende is ontleend. Het statistisch materiaal betreffende de we reldhuishouding leert ons, dat ruw besproken de eerste helft van het jaar 1937 alle kentee- kenen droeg van een snel opgaande conjunc tuur. Het economisch statistische materiaal over de laatste zes maanden van 1937 geeft een ge heel ander beeld te zien dan dat van de eerste zes. Vallende groothandeisprijzen, daiende ef- fectenkoersen, een verminderde industrieels bedrijvigheid en wederom een stijging van het aantal werkloozen. Belangrijker nog dan het verloop van de conjunctuurindices in 1937 is dus wat er in wezen in de economie der toonaangevende cul- tuurstaten en in hun onderlinge betrekkingen gedurende dit tijdstip gewijzigd is. Gaan wij deze wijzigingen na, dan kan dat helaas ons optimisme niet stimuleeren. Spr. constateerde, dat de goede kansen, die in het begin van 1937 aanwezig schenen te zijn, niet werden benut en dat wij derhalve gevoeglijk dit jaar het jaar der „vèrpasste gelegenheiten" kunnen noemen. Uitvoerig schetste spr. den toestand in de groote landen, die de conjunctuur beheerschen. Indien niet alle teekenen bedriegen, bevinden wij ons, wat de wereldconjunctuur betreft, op den rand van een hellend vlak en indien wij er niet in slagen verschillende ongunstige fac toren in het bestel der wereldhuishouding te elimineeren, lijkt een nieuwe wereldcrisis on vermijdelijk. Zullen wy daarin slagen, of zullen wy daarin niet slagen? Ziedaar de groote kwestie! Wie deze vraag ontkennend beantwoordt, toont een gebrek aan optimisme, dat hem ongeschikt doet zijn voor onzen benarden tijd. Gelukkig mag gezegd worden, dat de mogelijkheid om te slagen althans theore tisch aanwezig is. daar de gevaarlijke fac toren niet zoozeer van structureelen als wel van kunstmatigen aard zyn. Zij sprui ten niet uit de natuur der dingen zelve voort, maar zijn veel meer het werk van menschen dat dus ook door menschenhand ongedaan gemaakt kan worden. In winkels met ons raambiljet Spr. projecteerde een soort acte van onder- lingen economischen bijstand, waarbij partijen zich zouden verplichten in voortdurend onder ling overleg al die maatregelen te bestudeeren en vast te leggen, die het beoogde doel zouden kunnen bevorderen. Om praktische redenen zou het daarby aanbeveling verdienen, dat de eerste stappen in deze richting door een be perkt aantal landen, dat hiervoor het meest in aanmerking komt zooals b.v. de Vereenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk, Duitsch- land en Italië, zouden worden ondernomen. Ook in' Nederland kwam in de tweede helft van 1937 een terugslag op de aan- merkeiyke conjunctuurverbetering, die in 1936 inzette. Desondanks blijft de tegen woordige economische toestand gunstig af steken by dien van de jaren, die op 1929 volgden en aan 1937 voorafgingen. Het jaar 1937 is voor de industrieele bedrij ven in het district der Kamer ongetwijfeld gunstiger geweest dan de voorafgaande jaren In het tweede halfjaar van 1937 openbaarde zich een terugslag. Vele prijzen liepen in den loop van het jaar gevoelig terug en de lijn der bedrijvigheid bewoog zich in dalende richting. De vooruitzichten voor 1938 zullen in be langrijke mate afhankelijk zijn van de ontwik keling der wereld-conjunctuur. Ook valt te constateeren, dat de toestand voor het middenstandsbedrijf nog verre van rooskleurig is, in vele gevallen zelfs zorgwek kend moet worden genoemd. Spr. ging tenslotte de werkzaamheden der Kamer na. Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Hierboven drukken wij een teekening af, waarop duidelijk staat aangegeven hoe de toe stand zal zijn tusschen Tuindorp Overveen en de spoorlijn HaarlemLeiden als de plannen van de Openbare Werken een feit zyn gewor den. In ons ochtendblad van heden is een en ander uitvoerig reeds uiteengezet. De spoorbaan wordt opgehoogd, zoodat het mogelijk zal zijn een viaduct aan te leggen tusschen Westergracht en den Ruyterweg, ter wijl het viaduct over de Brouwersvaart verbreed wordt, waardoor de Tulpenkade nu dood loopend met de Hoofmanstraat verbonden wordt. Het houten zwembad verdwijnt en de Hout vaart zal niet meer achter het zwembad en langs de spoorbaan haar weg vinden, maar recht door worden getrokken en uitmonden links van de Hyacintenlaan in de Brouwers vaart. Tusschen de spoorbaan en de Lorentzkade, zooals de weg langs de Houtvaart genoemd zal worden, verrüst een nieuwe woonwijk met veel plantsoenen en ruime huizen. Dan wordt er in het verlengde van den Ruy terweg over de Houtvaart een brug gelegd, aan sluitend aan den Vlaamschen weg, die Tuin dorp Overveen met het centrum der stad ver bindt. De Rollandslaan wordt in verband daar mede even verlengd. Deze weg een breede landelijke wandelweg met vier ryen boomen wordt waarschynlijk dit voorjaar reeds in ge bruik gesteld. Tuindorp Overveen zal belangrijk vergroot worden. De aanleg van de Bloys van Treslonglaan, in het midden der teekening, zal nog wel even zich laten wachten. Dit wordt een hoofdver keersweg, waarlangs het verkeer, dat anders door de nauwbestrate binnenstad zijn weg vindt, gevoerd zal worden. BB is de nieuwe zystraat van den Korten zyiweg hoek Brouwersvaartpad. A—A, C—C, DD, E—E, F—F, G—G, H—H, JJ en KK zijn verschillende nieuw aan te leggen straten in het Tuindorp (sommige be staan al gedeeltelijk). II is de verlengde en tot een plein ver- breede Rollandslaan. LL dé ontworpen Bloys van Treslonglaan, die een gedeelte van den Ringweg om Haarlem zal vormen. MM geeft de Houtmankade langs de ver beterde Brouwersvaart aan. NN is de breede Vlaamsche weg, die het Tuindorp met den De Ruyterweg (en dus met de stad) zal verbinden. OO is de deels reeds aangelegde Lorentz kade, waarlangs de Houtvaart komt te liggen. pp> RR, SS, T-—T zyn nieuwe straten nabij de Houtvaart (de aanleg van de Jan v. Galenstraat is al begonnen). QQ toont tenslotte den ontworpen weg langs de spoorbaan. De Houtvaart, die thans langs die spoorbaan stroomt, verdwijnt. Het gestippelde geeft een ontworpen of be staand plantsoen aan. Dinsdag is te Amsterdam een groote houtloods van de N.V. Veen's Houthandel, Amstelveenscheweg 686, tot den grond toe afgebrand. De brandweer, die met zes stra len het vuur bestreed, wist aangrenzende loodsen, met hout en stroo gevuld, te be houden. De vuurgloed was ver in het rond zichtbaar, terwyi de wind rook en brand lucht in de richting der stad droeg. In de houtloods, welke tot opslagplaats van z.g. klein hout, triplex, delen enz. dient, zyn oék machines opgesteld voor het zagen en be werken van het hout. Hier was tot vyf uur 's avonds gewerkt, op welk uur men de loods verlaten en gesloten had. Nauwelijks tien mi nuten later vertoonden zich de eerste vuurver- schijnselen en spoedig sloegen de vlammen aan alle züden naar buiten. De onmiddeliyk gealarmeerde brandweer vond by haar aankomst de geheele loods, welke ongeveer 50 by 10 meter meet, in lichter laaie. Hoog lekten de vlammen naar den avondiyken hemel en op den wind, die in de richting van de stad stond, dreven vonken en dichte rookwolken over de be lendende erven. Pal aan de brandende loods, maar gelukkig uit den wind stonden nog twee loodsen, een houtloods en een loods gevuld met stroo en an der materiaal van het stucadoorsbedrijf Oost- weyel. In de onmiddellijke omgeving ligt ver der de kristaiysfabriek van A. v. d. Bilt. De brandweer moest haar slangen over vry groote lengte vanaf den weg uitleggen. Zes stralen werden op den vuurgloed ge richt. Veel te redden viel er toen al niet meer, doch men slaagde er in de aangren zende loodsen te behouden. De houtopslag plaats brandde volkomen uit. Niets bleef overeind. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Naar wü vernemen, zullen a.s. Vrydag voor het Kantongerecht te Hilversum wor den behandeld twee processen-verbaal tegen den Bussumschen Sanitaswinkel, wegens verkoop van ongeoorloofde middelen. Wij juichen het toe, dat in deze zaak van zedelijk volksbederf door de justitie wordt opgetreden. Voor den Amsterdamschen Politierechter, Mr Dr. N. Muller, stond verleden week terecht de dienstbode G. M. uit Volendam, die er van be schuldigd werd bij haar patroon, den winkelier B. te Amsterdam, eenige malen een gulden te hebben weggenomen, terwijl zij bovendien ge durende geruimen tijd ook goederen, haar pa troon toebehoorend, zou hebben ontvreemd. Deze huishoudelijke goederen, die voor haar uitzet dienden, zou zij hebben verstopt in een koffer en eiken Zaterdag hebben meegenomen. By een huiszoeking vond men 49 theedoeken, 20 badhanddoeken en vele andere artikelen, die van diefstal afkomstig zouden moeten zijn. Oor spronkelijk had het meisje bekend. Op de zit ting verklaarde zij, dat het grootste deel der goederen haar eigendom was, een verklaring die bevestigd werd door een vroegte ren patroon. De Officier van Justitie, Mr. J. W. Bosch, had een gevangenisstraf van twee maanden ge- eischt. Vanmiddag deed de Politie-rechter uitspraak in deze zaak en concludeerde dat er geen af doende verklaring was gevonden voor het ge drag van het meisje, dat altijd eerlijk is ge weest en dat voordien nooit reden tot klagen heeft gegeven. Het staat niet vast dat er kans is dat het meisje opnieuw in deze fout ver valt. Dit is een reden om haar buiten de ge vangenis te houden. De Politierechter, uitspraak doende, veroordeelde de dienstbode tot een boete van 25.subs. 25 dagen hechtenis, als mede tot een voorwaardelijke straf van 1 maand met een proeftijd van twee jaar en een jaar toezicht van de R. K. Reclasseeringsvereeniging. Het programma van het abonnementsconcert op Donderdag 13 Januari a.s. onder leiding van Eduard van Beinum vermeldt de allereerste uit voering van de Tweede Symphonie van Hendrik Andriessen, benevens de Marche écossaise van Debussy en de Vierde Symphonie („Italieni- sche") van Mendelssohn. Colist is Franz Osbom, die „Malédiction" van Liszt en het Concertstuk in f.kl.t. van Weber zal voordragen. In verband met noodig gebleken wijzigingen in het pro gramma is de uitvoering van het Capriccio van Rudolf Mengelberg uitgesteld. Het aantal zwijntjesjagers te Amsterdam is blijkens het requisitoir dat de Officie' van Justitie vandaag tegen een fietsend:"' hield, nog zeer groot. Per dag worden in d' hoofdstad niet minder dan dertig fietsen, d.i. 10.000 per jaar, gestolen. Gebouw St. Bavo Bestuur bakkers 6.30 uur; bestuur bouwvakarbeiders, 8 uur; Proza, 8 uur; Esperanto, 8 uur; R.K. Oratoriumvereeniging 8.30 uur. Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hofstad-Too- neel, 8.15 uur. Rembrandttheater: „Fanny Ellsler", 2.30, 7 en 9.15 uur. v Cinema Palace: „Wilde Nachten", 7 en 9.15 uur; Palace Filmac 11 tot 5 uur. Luxor-Theater: „De vlucht voor het Huwe- ïyk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo; Fed. Gr. en Fr .handel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau; Com. voor Ar- beidsontwikkeling; Jeugd. Graf. Pond. Stadsschouwburg: Prof. Dr. J. Simons SJ. om 8.15 uur voor Geloof en Wetenschap. Hotel ,.De Leeuwerik": „Hoe bestaat het" voor de Ned. Reisver. voor katholieken. Rembrandt Theater: „Fanny Elssler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 11-5 uur; „Wilde Nachten", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De vlucht voor het Huwe lijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag, 15 Januari, zal het Haarlemsch Cabaret en Revuegezelschap, onder leiding van Mart. van Delden, een non-stop-programma opvoeren in het gebouw St. Bavo. De revue draagt den titel van „Met volle zeilen". Donderdag, 20 Januari, zal mejuffrouw A. M. Muntendam, uit Amsterdam, in de aula van Teylers Sticbting spreken over dr. Mar- tinus van Marum, van 1784 tot 1837 directeur van Teylers Physisch en Naturaliën Kabinet Mejuffrouw Muntendam zal den Haarlemschen geleerde schetsen in zijn leven en beteekenis voor zyn tyd. Er zal een voetbrug gemaakt worden over de Delft, nabij de Zaanenlaan, om daar een be tere verbinding te krijgen met den spoorweg tunnel nabij het station Bloemendaal. Waar de Brug komt ligt nu nog weiland, maar als de brug er eenmaal zal zyn, komt er ook een weg heen natuuriyk! Voor de Haarlemsche zeilvereeniging hield de heer Nol Pinsbergen een lezing met lichtbeel den over „De vogels van weide en rietland". Men zal moeten toegeven, dat er voor een zeil vereeniging minder actueele lezingen te orga- niseeren zijn. De heer van Binsbergen had dan ook veel succes! wy hebben onlangs gemeld, dat de gemid delde leeftyd van den Nederlander in de laat ste jaren ontzagbjk vooruit is gegaan. Daarom is het ook niet te verwonderen, dat de gehuw den ook meer kans hebben op het vieren van hun gouden bruiloft. Vandaag valt dat het echtpaar Huibert Visser en Guurtje Stam te IJmuiden ten deel. Voor het te Amsterdam gehouden practyk- examen Nederlandsche Handelcorrespondentie, is o.m. onze stadgenoote Mej. Soph. Lemmers geslaagd. De Onderwuzersspaarbank, die eenmaal per maand zitting houdt in de Eerste Doopsgezin de School, keert over 1937 een rente uit van 3.24 pCt. De heer M. F. Fokkema, surnumerair bij de Inspectie der Belastingen, is van Hoofddorp naar Amersfoort overgeplaatst. Voor het practijk-diploma boekhouden slaag den te Amsterdam de heeren J. G. W. Kuyten en F. van Gün uit Haarlem. Voor het examen paedagogie M. O. A. slaag de te Amsterdam de heer H. J. Hylkema te Hillegom. 4c Het is weer echt slip-weer! Gisteren zyn er twee auto's het slachtoffer van geworden. De eene, uit Rotterdam, slipte op den Wagenweg by het Plein en reed daardoor een verkeers- zuiltje op een vluchtheuveltje omver. De auto werd zwaar beschadigd. De andere wagen slipte op den hoek Gast huissingelKleine Houtweg en sloeg om. Door de krachtige handen van omstanders is de auto weer overeind gezet. Het voertuig kreeg geen schade. Persoonlijke ongelukken kwamen in beide gevallen niet voor. Vuurtjes stoken is een attractie voor kin deren. In het schuurtje van een onbewoond perceel aan de Voorduinstraat heeft een 8-jarige jongen den daar aanwezigen voorraad stroo en houtwol in brand gestoken. Er was brandbare voorraad genoeg: anderhalve Meter hoog lagen de houtwol en het stroo. Buren en politie heb- :-en met een paar emmers water het vuur ge- luscht. De (natuurlijk direct) aanwezige '".-andweer behoefde niet op te treden. De rn"en heeft een hartig standje gehad van de "c'itie en als de ouders verstandig zijn. zullen rij zich ook wel niet onbetuigd hebben gelaten!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5