DE OCEAAN POST We luisteren naar Hl „Oost-Azië voor de Aziaten" Het vergaan van de „Hannah Begrootingsdebat begonnen FINANCIEN ONTRAADSELING VAN HET CSAR-MYSTERIE RIJKSWEG DEN HAAG-HAARLEM Dagfilm RADIO-HOLLAND" WOENSDAG 12 JANUARI 1938 'Japans gezant te Stockholm over Tokio's politiek in China Onderminister van Oorlog naar Peiping 20.000 Amerikaansch bommen 99 Bemanning telt 31 koppen en be staat slechts gedeeltelijk uit Nederlanders Non-interventie maakt vorderingen Gisteren kwam de subcommissie te Londen bijeen Betere verhouding Praag-Berlijn Besprekingen worden in een gunstige atmosfeer voort gezet EEN SCHEEPSKRANT! N.V. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND" N.V. „ROTTERD. LLOYD" Een heel dorp bekeerd GARNIZOEN AMERSFOORT Sterke uitbreiding wordt voor bereid KARN VERBOD INGETROKKEN ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE op de pijnlijke plek.bestrijdt HOEST, KEELPUN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IM DE ZU.ENI UNSTILLENDE WATTEN EERSTE KAMER De Katholieke fractie begroet het Kabinet met sympathie, ge baseerd op vertrouwen Gevaarlijke critiek Donderdag 13 Januari 3NGEWENSCHT HIAAT IN EEN VOORRANGSWEG HAARLEM WONING TE HEEMSTEDE „GOOD-WILL" DOOR ADVERTENTIES IN COURANTEN In Engeland heeft men onlangs de geldswaarde van de „good-will" van verschillende merkartikelen geschat. Als nummer één op de ijst kwam daarbij Grape Nuts" met een bedrag van 4 millioen pond sterling, gevolgd door „Dr. Eno Fruit Salts" met l'/2 millioen. Daarop volgen „Lea and Perrins Sauce" en „Huntley Pal mers", beide met 1 millioen pond sterling. Het is duidelijk, dat deze fortuinen het gevolg zijn vnl. van het cumula tief effect der jarenlange reclame van deze bedrijven. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de bovengenoemde zaken tot de meest energieke adverteerders behooren die met groote regelmaat hun artikelen met courantenreclame aan den man brengen. De Rubber Mij. „Tjibantjet" is voorne mens over het boekjaar 1937, na ruime af schrijvingen, een dividend uit te keeren van 20 pet., tegen 12 pet. het vorig jaar. De Java-suikeroogst is thans bij regee ring sordonnantie voor 1939 vastgesteld op 1.550.000 ton, tegen 1.400.000 ton voor oogst 1938. Het Amsterdamsche Effectenblad ver neemt, dat binnenkort een kapitaalsuitbrei ding zal plaats vinden van de Geldersche Tramweg Mij. Houders van 4 oude aandee len zullen kunnen inschrijven op één nieuio aandeel tot den koers van 125 pet. De nieu- ive aandeelen zullen ten volle deelen in de winst van het loopende boekjaar, eindi gende 30 April a.s. Het. dividend over 1937- 1938 zal 6 a 7 pet. bedragen, tegen 514 pet. het vorig jaar. De uitvoer van kunstzijde door ons land bedroeg in December j.l. 535.000 K.G., tegen 572.000 K.G. in November en 638.000 K.G in December 1936. De gemiddelde prijs bedroeg in December f 2.20 per K.G. -netto, tegen f 2.26 in November en f 1.82 in December '36. De totale uitvoer in 1937 beliep 8.145.000 K.G., tegen 7.219.000 K.G. in 1936. De gemid delde prijs over het geheele jaar bedroeg f 2.08 per K.G. netto tegen f 1.71 over 1936. De uitvoer van radio-artikelen door ons land bedroeg in December j.l. f 5.246.000 tegen f 5.087.000 in November en f 4.903.000 in December 1936. Over het geheele jaar 1937 f 52.638.000 tegen f 34.434.000 in 1936. De uitvoer van gloeilampen bedroeg in De cember j.l. f 686.000, tegen 632.000 in No vember. Over 't geheele jaar 1937 f 7.376.000 tegen f 5.582.000 in 1936. De Londensche beurs gaat van het stand punt uit, al volgt Wallstreet de laatste da gen een stijgende richting, zich zoolang van bijzondere beurszaken te onthouden, tot dat de vooruitzichten van het Amerikaan- sche bedrijfsleven en in Engeland meer zekerheid bieden en de internationale toe stand vooral in het Verre Oosten minder gespannen is. De rubbervoorraden bij den handel op Malakka bedroegen einde December j.l. 37.807 ton, tegen 36.338 ton per einde No vember. De voorraden, voor verlading ge reed, waren van 7650 tot 12.210 ton tóege nomen. De president van de National City Bank beval wijziging aan in de Amerikaansche belastingwetgevingHij stelde de behoefte van de spoorwegen aan nieuw materiaal aan het licht en de noodzakelijkheid tot uit breiding en moderniseering van de open baar nutsbedrijven. Tevens de noodzakelijk heid van het verrichten van groote uitga ven, ter verbetering van de Amerikaansche woningtoestanden. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in - Amerika is in de afgeloopen week op 3.437.000 vaten ten opzichte van de hieraan voorafgaande week onveranderd gebleven. Ten opzichte van dezelfde week in 1937 was er een stijging van 320:000 vaten Na 'een conferentie met Roosevelt ver-' klaarden de zakenleiders, een beter begrip van de vraagstukken, waarmede zij hebben te kampen, te hebben verkregen. Zij meenden een nauwere samenwerking tusschen de re geering en het bedrijfsleven in de naaste toekomst te mogen verwachten. Gisteren te vijf uur zijn besprekingen ge houden tusschen president Roosevelt en den president van de General Motors, den president van de National Steel en andere groote leiders. President Roosevelt verklaarde, dat bij de gehouden besprekingen met de leiders van openbaar. nutsbedrijven, hoofdzakelijk vraagstukken van localen aard zijn behan deld, waarin de regeering geen wettelijke bevoegdheden bezit, maar waarin zij goede diensten kan bewijzen, om het naast elkaar werken van utilities van de overheid en particulieren te voorkomen. De American Smelting and Refining heeft gisteren opnieuw den koperprijs verhoogd, n.l. van 0.10% tot 0.10en later tot 0.11 per lb. Zij verhoogde tevens den lood- prijs met 1 per ton. De omzetten van export-koper en ook van koper op termijn waren zeer groot. De gunstige prijsontwikkeling van koper in de Vereen. Staten wordt toegeschreven aan een sterke vermindering der voorraden bij de verbruikers en een verdere productie vermindering door de toonaangevende pro ducenten, De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag 4.27 mill. lb. tegen 6.82 mill. lb. Vrijdag en Zaterdag j.lte zamen. De American Smelting and Refining keert een dividend van 0.75 uit op de gewone aandeelen. Op 22 December j.l. bedroeg het dividend i, terwijl over het eerste kwar taal van 1937 0.75 werd uitgekeerd. De General Electric boekte in 1937 aan orders 379.2 mill., tegen 296.7 mill, in 1936. In het vierde kwartaal 1937 73.9 mill., tegen 84.8 mill, in het vierde kwartaal 1936. Het Hooggerechtshof van den staat Wis consin heeft het z.g. „Kleine Tennessee Val ley-Authorities plan" van dezen staat voor de stimuleering van het stroomsysteem in strijd met de grondwet verklaard. De Norfolk and Western boekte in do eerste elf maanden een winst van 29.33 mill, of 20.18 per aandeel, tegen 29.79 mill, of 20.58 p.a. in de overeenkomstig periode van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.97%8.98Y4 tv. sl 8.98), de Dollar op 1.79>A—1.79% (1.79 9/16), de Frank op 6.07%6.08A (6.08%), de Belgd op 30.4730.51 (30.49) en de Zwitsersche Frank op 41.52y241.5714 (41.56). De Nivas verkocht 302 tons superieure suiker en 202 tons bruine suiker voor con sumptie. Onze fotopagina mm TOKIO, 12 Jan. (D.N.B.) Een der be kendste voorvechters van een radicaal-na tionalistische politiek, Toshjio Sjiratori, de tegenwoordige gezant van Japan te Stock holm, bespreekt in het tijdschrift Dainitsji de zending van Japan in Azië. Hij schrijft o.a.: Zoodra Japan den oorlog in China met de volledige verplettering van de Kwomintang zegevierend beëindigd zal hebben, zal de eerste taak zijn, de buitenlandsche anti- Japansche invloeden uit China te bannen, of de dragers ervan te dwingen tot een princi- pieele wijziging hunner houding en politiek in den geest van samenwerking met Japan. Het uiteindelijk doel van Japan is de be vrijding van Oost-Azië voor de Aziaten, waarbij uit voor de hand liggende oorzaken conflicten met buitenlandsche mogendheden onvermijdelijk zouden kunnen zijn. Japan is echter, in het bewustzijn van zijn zen ding, bereid, alle offers te brengen. De Fransche ambassadeur, Naggia, heeft bij den Japanschen ambassadeur geprotesteerd te gen den Japanschen luchtaanval op de ge bouwen der Fransche katholieke missie te Naning in Kwangsi. Verder heeft de commandant van den Fran- schen kruiser Primauguet wegens hetzelfde feit geprotesteerd bij den commandant der Ja- pansche marineluchtmacht. Volgens berichten uit Peiping is generaal Oemetsoe, de Japansche onder-minister van Oorlog, daar in een vliegtuig aangekomen. Hij heeft de voornaamste leden der nieuwe Chineesche regeering ontvangen. In politieke kringen hecht men groote beteekenis aan het bezoek van Oemetsoe, welks doel overigens niet bekend is. Men herinnert er aan, dat Oemetsoe in 1935 de Japansche garnizoenen in Noord- China commandeerde en de bekende overeen komsten met Ho-Jing-Tsjing teekende. Franklin Ho, de nieuwbenoemde Chineesche vice-minister van het Departement van Eco nomische Zaken, heeft heden aan de vertegen woordigers van de pers verklaard, dat China alles zal doen om de rente van de buitenland sche kapitalen, welke het heeft geleend, te be talen. Indien China hiertoe niet meer in staat zal zijn, dan zal dit door de omstandigheden gerechtvaardigd worden. De New York Post meldt in een telegram uit Philadelphia, dat 20.000 bommen voor vlieg tuigen vandaag verscheept worden met het Duitsche vrachtschip Crefeld. De lading is be stemd voor het Verre Oosten en zal via Duitschland derwaarts worden vervoerd. Deze munitie zou de eerste lading van 300 ton vor men van een totaal van ongeveer 2500 ton. PARIJS, 11 Jan. (Havas). De Fransche politie stelt een nauwkeurig onderzoek in naar de sensationeele onthullingen van Pierre Locuty inzake den aanslag by de Place de l'Etoile te Parys. Locuty is in hechtenis genomen en zal morgen naar Parys worden vervoerd. De verklaringen van Locuty zyn zeer bezwa rend voor twee inwoners van Clermont-Ferrand, den industrieel Métenier, die in verband met de Csar-affaire in hehtenis is genomen, en Henri Vogel, ingenieur van de Michelin-fabrieken te Clermont-Ferrand. Métenier zou aan Vogel verzocht hebben Locuty opdracht te geven zich 10 September van het vorig jaar naar Parys te begeven voor een dringende opdracht, welke niets anders was dan de aanslag by de Place de l'Etoile. De verklaringen van Locuty en Vogel stemden gisteren niet overeen, doch heden ochtend werden zjj geconfronteerd en Vogel verklaarde Locuty reeds langen tyd te hebben gekend als een eerlijken en open kerel, en indien hij bij zyn verklaringen blyft, is het zeer wel mogelyk, dat hy, Vogel, hem de opdrachten van Métenier heeft overgebracht. Hij heeft dit dan gedaan zonder er veel belang aan te hech ten. Vogel is geen lid geweest van de Csar. Locuty zeide hierop: „Je liegt. Je werd even als ik by de Csar ingeschreven, en je weet heel goed, dat ingenieur De l'Oncle onze baas was. Je hebt ook den eed afgelegd". De politie stelt verder groot belang in de personen, die tegenwoordig zijn geweest by het vervaardigen van de bommen in een huis, ver verwyderd van het centrum van Parys, in een wyk, welke Locuty niet kan aanduiden. De poli tie vermoedt, dat Moreau de la Meuse, die eveneens in verband met de Csar-affaire in voorarrest zit, met Métenier en een metselaar, Léon, de bommen heeft vervaardigd. Volgens Locuty waren zes personen hierby aanwezig en de politie zoekt nog naar de overigen. In verband met de jongste inlichtingen inzake de Csar-affaire is ingenieur Vogel gearresteerd. De Minister van Justitie heeft heden de pers ontvangen om een verklaring af te leggen over de Csar-kwestie. Vincent Auriol verklaarde, dat de politieke gevangenen veel bezoek mogen ontvangen en zij gemeenschappelijk gevangen moeten worden gehouden, hetgeen uiteraard het onderzoek zou bemoeilyken, terwyl vooral in zake de aanslagen by de Place de l'Etoile een, uitgebreid onderzoek ^n^odgakeiyk is. Naar wij van de N.V. Stoomschipmaat schappij „Hannah" te Rotterdam verne men, had zy hedenochtend nog geen be richt van den gezagvoerder van het op 47 myl van Valencia door een onbekenden on derzeeër getorpedeerde sjs. „Hannah" ont vangen. De bemanning van het schip bestaat uit 31 koppen en is slechts voor een deel van Nederlandsche nationaliteit. lijkheid bestaan. De wet op het recht van ver- eeniging, welke op het oogenblik in Tsjecho Slowakije van kracht is, is nog de oude Oos- tenrijksche regeling. Deze ontzegde aan buiten landsche onderdanen het recht, onder de Habs- burg-monarchie andere vereenigingen te vor men dan die, welke o.a. humanitaire of sociale doeleinden nastreefden. Politieke groepeerin gen waren verboden. Op het oogenblik is men te Praag bezig deze juridische moeilykheid ter zyde te schuiven. LONDEN, 11 Januari (Reuter) In een communiqué van de non-interventie-commissie wordt verklaard, dat door de regeeringen in kwestie toestemming is gegeven voor het be steden van 5000 pond sterling voor het bestu- deeren van de administratieve problemen, die een onmiddellijke oplossing vereischen. De in ternationale commissie heeft het plan van se cretaris Hemming, in zake het terugtrekken van de buitenlandsche vrywilligers, thans aan vaard. Deskundigen zijn aangewezen voor het onderzoeken van de proviandeeringsvraagstuk- ken en de medische kwesties, die by het toe passen van het plan aan de orde gesteld wor den. Er is reeds aanzienlijke vooruitgang be reikt, wat betreft het opstellen van de ramin gen van de kosten, welke het schema met zich medebrengt. De subcommissie heeft een uitvoerige ont werpresolutie uitgewerkt, waarin alle details behandeld worden (het terugtrekken van de buitenlancteche vrijwilligers, het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden, herstel en versterking van het controle-systeem). Men verwacht, op grond van de gevoerde dis cussies, dat zich geen moeilijkheden van prin- cipieelen aard zullen voordoen met betrekking tot de samenstelling van de naar Spanje te zenden commissies, vooropgesteld dat de in aan merking komende personen de algemeene goed keuring kunnen wegdragen. De voorloopige gedachtenwisselingen hadden allereerst betrekking op de methode om tot overeenstemming te komen aangaande de mate, waarin uitvoering moet worden gegeven aan 't plan tot terugtrekking van de buitenlandsche vrijwilligers, alvorens de deelnemende mogend heden kunnen erkennen, dat de beide partyen in Spanje een status bezitten, die hun recht geeft op het uitoefenen van de rechten van oorlogvoerenden ter zee. Daarna werd overeen gekomen, de informatieve besprekingen voort te zetten. Men wenscht voorts zoo spoedig mo gelyk te komen tot een bestudeering van het ontwerp, dat een algemeene oplossing beoogt, ten einde op een zoo vroeg mogelyk tydstip te kunnen overgaan tot het zenden van antwoord nota's aan de Spaansche partyen. De eerstvolgende vergadering van de sub commissie zal op 13 Januari in het Foreign Office gehouden worden. PRAAG, 12 Jan. (Havas). De diplomatieke besprekingen tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakye vinden voortgang in een gunstige atmosfeer. Tsjecho Slowakye heeft in principe den Duitschen eisch geaccepteerd, waarbij het recht wordt verlangd, Duitsche onderdanen, die in Tsjecho Slowakye gevestigd zijn, in de or ganisaties van de nationaal-socialistisclie partij te groepeeren. Naar het voorbeeld van Hon garije en in tegenstelling tot Zwitserland zal slechts één enkel centrum worden toegelaten. Dit centrum zal zijn zetel hebben te Praag. De onderhandelingen zijn vergemakkelijkt door het feit, dat Duitschland verzekeringen heeft gegeven, die in politieke kringen in Tsjecho Slowakije als bevredigend beschouwd werden. Men merkt hierby op, dat uiteraard slechts Duitsche onderdanen en geen Duitschers van Tsjecho Slowaaksche nationaliteit zullen wor den opgenomen in deze organisatie. De activi teit der organisatie zal gecontroleerd worden door den Duitschen gezant te Praag, die de verantwoordelijkheid er voor draagt. De wettigverklaring der organisatie zal de controle op de Duitsche kolonie gemakkelijker maken. Niettemin blyft er nog een ernstige moei- I WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET AD VERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 562 Amsterdam-C. In het dicht by de Russische grens gelegen dorp Strynki heeft de geheele bevolking de Orthodoxe Kerk verlaten en is tot de Katho lieke Kerk teruggekeerd. Met groote plechtig heid legden de niemv-bekeerden in de paro chiekerk van Lanowce, die grenst aan het grondgebied der Sovjets, de geloofsbelijdenis af. Geestdriftig hebben de parochianen van Lanowce hun teruggekeerde broeders ontvan gen. Het garnizoen te Amersfoort het grootste in ons land dat op het oogenblik ruim 2100 man telt, zal, volgens het Handelsblad, met de uitbreiding gebracht worden op ruim 6000 man. Tal van nieuwe kazernementen zyn hiervoor noo'dig. Inmiddels is men reeds met den bouw van enkele begonnen. Men deelt ons mede, dat door de wijziging van het Crisis-Zuivelbesluit 1935 I by K. B. van den 21sten December 1937, Staatsblad no 678, formeel het zg. kamverbod is ingetrok ken. Dientengevolge behoeven de karnen niet meer verzegeld te zijn. Belanghebbenden kunnen thans zflf de kamen ontzegelen. De directie van de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem deelt mede, dat het half- jaarlyksche dividend van drie procent op de 6 pet. cumulatief preferente aandeelen betaal baar wordt gesteld. In het vorige jaar is een begin gemaakt met het inhalen van den ach terstand. De aangekondigde betaling heeft geen an dere beteekenis dan te voorkomen, dat dr achterstand wederom toeneemt. mm doozen 35 en 55 ct. In de vergadering van de Eerste Kamer waren heden aan de orde de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) bespreekt in de eerste plaats de geschiedenis van de Ka binetsformatie. Men zegt, dat dit Kabinet niet past op de uiting van den volkswil. Spr. be toogt, dat deze meening onjuist is; de kiezers stellen de Kamer vast, niet het kabinet. Het gerucht gaat, dat tal van linksche kiezers hun vaandel ontrouw zijn geworden, maar dan heb ben zij het zeiven zoo gewild. Een groote poli tick onverschillige nliddenmassa is er totaal onverschillig voor, welke regeering we krijgen, als de heer Colijn maar aan het hoofd staat. Zoo is er ook door velen geredeneerd. Spr. stelt daar tegenover, dat we hebben een volbloed parlementair kabinet.- De R.K. Eerste Kamer-fractie begroet het met sym pathie, gebaseerd op vertrouwen. Het zou onverantwoordelijk zijn, als we nu de les sen uithet verleden ons niet ten nutte maken. Nu of nooit; voor de drie recht- sche partijen geldt thans meer dan ooit: sluit de gelederen. Dit mag niet beteeke- nen „kadaver-gehorsam" van de rechtsche meerderheid jegens de regeering. Dat er een bindende afspraak zou zijn geweest tusschen den kabinetsformateur en de voorzitters der rechtsche fracties, noemt spr. een canard. Vóór alles moet worden gewaakt tegen ver zwakking van het parlementaire stelsel. Het verwondert spr., dat de loyale oppositie niet meer waarde hecht aan een parlementaire re geering, na vele jaren weer verkregen, een feit van beteekenis. Spr. verwijst naar de rede van den heer Oud over de dienstplichtwet. Men denke zich eens een kabinet, waarin de heeren Van Dijk en Oud zitting hebben. Hoe breeder de basis, hoe moeilijker, een constante meerderheid te vin den in de Kamer. Er is veel critiek geoefend. Spr. vraagt: moet in het parlementaire leven een groep van tien ieden haar eischen stellen aan een meerder heid van 56 leden? T.a.v. de kabinetsformatie heeft voorts de meest wilde fantasie hoogtij gevierd. Het R.K. standpunt is inmiddels be kend genoeg. Spr. heeft eerbied voor de ver anderde opvattingen in de S.D.A.P., maar ver geet niet haar meening t.a.v. den particulieren eigendom en de houding van het N.V.V. De R. K. Staatspartij is geen klassepar tij, doch volkspartij bij uitnemendheid. De druifjes van de R. K. Staatspartij zijn, ge zien haar succes bij den stembusstrijd, voor de spijtige heeren critici wat zuur geble ken. Niets is gemakkelijker dan critiek te oefenen op de grenzen, door de regeering aan haar program gesteld. Het is gemakkelijk, aan te dringen, millioenen beschikbaar te stellen voor allerlei doeleinden, maar die moeten ook be taald worden. Zulke critiek is ook sevaarlyk, ondanks het gezonde verstand van het Neder landsche volk. Wat de financiën betreft hoopt spr., dat de optimisten als de heer Teulings in de Tweede Kamer, gelijk krijgen. Spr.'s beste wenschen vergezellen den minister op den conversie-weg, die, naar spre.'s meening, een succes zal worden. HILVERSUM 1. 1875 en 415.5 M. (AVRO-Uitzending) 8.00 Grarpofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en solist. In de pauze; Kniples. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel, zang en vioolsoli. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Het AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Het Concertgebouw-orkest en solist. In de pauze: Interview. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Eventueel Gramo foonmuziek. II.10 Veres Lajos' Zigeunerorkest. 11.3012.00 Eddy Oliver en zi|n Band. HILVERSUM IT. 301.5 M. (8.0O—9.15 KRO. 10.00 NCRV. ll.Oo KRO 2.00—12.00 NCRV). 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje.. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkcursus. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Be- richten. 8.15 Herdenking 10-jarig bestaan „Ru- dolph-stichting". 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.10 Alfred van Dam's orkest. 12.50 Radlo-tooneel. 1.20 Piano voordracht. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Het McGibbon-strykkwartet m. m. v. soliste. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth m. m. v. solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Tommy Kinsman's Band. 6.00 Klarinetvoordracht. 6.20 Berichten. 6.40 Theaternieuws. 7.00 Radio-tooneel. 7.20 New English Strijkkwartet en solisten. 7.50 Revue-programma. 8.50 „The way of peace", cyclus. 9.20 Berichten. 9.40 Joe Loss en zijn Band. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Theaterorkest. 11.35 Maurice Winnick's orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 9.10 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Bailly-orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Vioolvoordracht. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Radio-tooneel. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert uit Brussel. 10.5011.05 Gramofoonplaten. KEULEN. 456 M. 5.50 Omroeporkest. 7.50 Omroeporkest. 8.50 Cello en plano. 9.20 Volksliedereneoncert. 11.20 Rhein-Mainische Landesorkest. 1.35Omroepsextet. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.40 Omroeporkest, -koor en solisten. 6.30 Omroeporkest. 7.50 Radio-tooneel. 1 8.50 Gevarieerd concert. 10.1011.20 Militair orkest, Stuttgarter Volksmuziek en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Zang. 1.00 Omroepdansorkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50 Zang. 2.002.20, 5.20, 6.50, 7.23 en 8.20 Gramo foonmuziek. 9.20 Omroepsymphonieorkest en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.5012.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Bont prograuma. 10.3011.20 Solistenconcert. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.30 Filmmuziek. 7.20 Duitschlandecho. 7.35 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Karl Ristenpart's Kamerorkest. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.2011.20 Hans Busch' orkest. Spr. wijst op het vertrouwen in het Nederland sche financieel beleid overal in het buitenland. Inmiddels vraagt spr. den minister van Finan ciën naderen uitsleg aangaande zijn plannen. Van linksche zijde is zegt spr. tot ons het verwijt gericht, als zouden we ons met het monopolie van christelijkheid toedenken. Laat men de zaken toch niet toespitsen. Cchis- tenen past geen hoovaardij, allerminst politieke hoovaardij. Tusschen de drie rechtsche partijen be staan er wel meeningsverschillen. Maar die zyn bij een kabinet op breede basis, nog veel grooter. Aan de linkerzijde zyn de mee ningsverschillen nog veel grooter. De poli- tiek-christelijke grondslag overbrugt de klei nere punten van verschil. De R. K. fractie hoopt, dat het bewind van dit kabinet, ook in dit opzicht, vrucht dragend moge zijn xvoor land en volk. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (CH) wijst erop, dat we nu een zuiver, parlementair kabinet hebben. Overleg met de fracties was daar niet voor noodig. Doch van R.K. zijde wordt jegens dit kabinet vergoelijkt, wat aan het vorige niet zou zijn geschied, nu er vier R.K. ministers zitting in hebben. Van die zijde wordt ook gelijkelijk opgetreden tegen alle le den van het Kabinet. Spr. preciseert niet en noemt geen namen, maar zal wel duidelijk ge noeg zijn. De opmerking van den heer Van Lan- schot, dat de samenwerking niet in gevaar moge komen, is spr. uit het hart gegrepen. Men moet niet één minister in de Tweede Kamer tot zondebok maken voor wat eigenlijk Kabinetspolitiek is. Het verlangen naar meer verband tusschen godsdienst en politiek is groeiend, en dit heeft de sympathie der christelijk-historischen. Het meest begeerenswaard zou voor spr. zijn, wat dr. Schokking eens heeft genoemd een natio naal kabinet op christelijken grondslag. gemeente- OEN HAAG In den Rijksweg 's-GravenhageHaarlem houdt de voorrang van den Rijksweg over een kort gedeelte op, juist daar, waar eenige on- overzichtelyke zijwegen op den Rijksweg uit monden. Temeer vormt zulks een gevaarlijke situatie, omdat de borden „einde voorrang", op zichzelf reeds weinig opvallend, geplaatst zijn op punten, waar de Rijksweg oogenschijnlyk zonder eenige wijziging doorloopt, zoodat slechts weinig verkeersdeelnemers deze borden opmer ken. Reeds in Juli wendde de K.N.A.C. zich tot het gemeentebestuur van Heemstede om te trachten tot een verbeterde situatie te geraken. In September berichtten B. en W. van deze gemeente gelukkig, dat zij den minister van Waterstaat hadden geadviseerd het betreffende gedeelte eveneens als voorrangsweg aan te wijzen, doch bij den overgang naar 't nieuwe jaar bestond de gevaarlijke situatie nog altijd. De K.N.A.C. heeft zich thans tot den mi nister van Waterstaat gewend met het verzoek de aanwijzing als voorrangsweg spoedig te wil len doen geschieden. Daarbij heeft zij tevens de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid de borden „einde voorrang" in het algemeen te doen plaatsen op punten, waar de weg ook uiterlijk van karakter verandert, zooals brug gen, wegversmallingen, enz., omdat de aandacht van de weggebruikers daardoor wordt gevestigd op de mogelijkheid, dat ook het voorrangsrecht zal ophouden. Wil 't voorrangsprincipe echter aan zyn doel, n.l. een vlotte en veilige afwikkeling van het verkeer op den hoofdweg beantwoorden, dan dient de voorrangsweg zooveel mogelijk onaf gebroken door' te loopen, waardoor de onopval lende aanduidingen „einde voorrang" tevens kunnen worden beperkt. sjc Mén verzoekt ons mede te deelen, dat he' feest, dat Zaterdag in Den Haag werd gegeveh en waarvan wij Maandagavond op onze foto pagina een foto brachten, werd georganiseerd door het Tsjecho-Slowaaksch Verkeersbureau in samenwerking met de K. L. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6