De Apostolische Nuntius te Berlijn over den vrede H Instantine I i 6 Vliegongeluk in Indië hEbï U Noq HEIL DEN ANTICHRIST! INSTEMMENDE WOORDEN VAN HITLER ¥fftK«UKC qEEN AchTERLidu? ERNSTIGE AANRIJDING TE HEEMSTEDE De weerstoestand if WOENSDAG 12 JANUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Het vredesverlangen der volken Buitenlandsche handel in 1937 INT. ARBEIDSCONFERENTIE EEN MICHELIN-FABRIEK IN ONS LAND PHILIPS-F ABRIEKEN ROERMONDSCHE EIERMIJN m \r y Instantine Bestuurder werd licht gewond TE VOET NAAR INDIË EXPLOITATIE DER BANTAM- GOUDMIJNEN Verwachtingen zijn zeer gunstig PASSIEF KIESRECHT VOOR VROUWEN GESLAAGDE PROEFTOCHT Mirakelspel der H. Stee Duitsch stoomschip aan den grond Tot behoud van Artis Nasleep bontdiefstal te Rotterdam Het K.P.M.-conflict De werknemers komen Donder dagavond bijeen Doodelijk ongeluk EEN ORANJELIED WIELRENNEN VOORUITZICHTEN NOG NIET VEEL VERBETERD Gisteren heeft de gebruikelijke nieuw jaarsontvangst der diplomatieke verte genwoordigers in Duitschland bü den ^ührer en Reichskanzler Adolf Hitler plaats Sehad. De vorige presidenten, Friedrich Ebert etl von Hindenburg, ontvingen deze diploma ed op den eersten dag van het jaar, zooals 0veral elders. Hitier wenschte echter oud en Weuty in de eenzaamheid van zijn Beiersche ^rgen te Ferchtesgaden te vieren en verlegde t'e nieuwjaarsreceptie op 11 Januari. De re- CePtie heeft telken jare plaats in het ver weesde huis van den Rijkspresident in de Wil helmstrasse, een oud paleis, dat vroeger be woond werd door de Keizerlijke Hofmaarschal ken. Hitier bewoont den laatsten tijd, dat hij !tl Berlijn is, een prachtig verblijf in de nieuwe Rijkskanselarij, dat hij voor zich zelf 'iet bouwen en dat grenst aan het eenvoudige fc'jkskanselierspaleis van Bismarck, hetwelk ö°or alle kanseliers werd bewoond van den ^zeren Kanselier af tot den laatsten Weimar- 5chen Kanselier Generaal von Schleicher toe. Wilhelmstrasse bood gisteren het gebruike- 'ijke aanzien. Een groote massa menschen had 2lch in de betrekkelijk smalle Wilhelmstrasse °Pgesteld, om de aankomst en het vertrek der diplomaten gade te slaan. Voorts het geweer ^esenteerende troepen op het voorpleintje van het paleis. Vóór de audiëntie der diplomaten Werd de nieuwe Japansche ambassadeur bij hitler toegelaten teneinde zijn geloofsbrieven overhandigen. De redevoeringen, die, zooals Gebruikelijk, daarbij worden gehouden, zijn tot dusverre niet gepubliceerd, 'wat zeer jammer k. want het zou interessant zijn te ontdekken welken graad van warmte deze zijn gehou- deb. Hoe het Duitsche volk over de toenade- idfg tot Japan denkt, is van hier uit gezien dierminst duidelijk. Nederlandsche correspon denten weten te melden, dat het volk op straat öen nieuwen Japanschen gezant verrassend ditbundig heeft toegejuicht en constateeren, dut de sympathie van het Duitsche volk ten êevoige van de politieke gebeurtenissen geheel ®an de zijde van Japan is gebracht, terwijl men 'JVoorbeeld in Engelsche bladen kan lezen dat men, niettegenstaande de officieele verkla- d'ugen, die de invasie in China als iets gewel dig grootsch beschouwen, zich ietwat onbe haaglijk voelt, wijl het besef doordringt, dat Japan een gewezen goeden klant van Duitsch- 'and (China) aan het bederven en zich zelf aan het uitputten is, waarbij nog komt, dat de tecente uitlatingen over Japans missie in Azië ^'fs de trouwste Duitsche vrienden van Japan dan het twijfelen hebben gebracht- bit oe dit ook zij, één ding is zeker, dat ook in het Duitsche volk de wensch, den vrede te handhaven, overheerschend is. verlangen naar vrede is op werkelijk aan- ^iipende wijze tot uitdrukking gekomen in de ^de van Mgr. Orsenigo, den Apostolischen Untius te Berljjn en doyen van het corps di- h'omatique, aldaar. De vertegenwoordiger van H. Vader zeide het zoo eenvoudig, maar eaarom juist zoo overtuigend; „De wereld moet ederen dag meer erkennen, dat zonder vrede »6en menschelijk geluk bestaat. Zelfs onder het °eriemend gedruisch der bewapeningen roept Qe menschheid onophoudelijk en vol vertrou wd om vrede." De nuntius vereenzelvigde 2'ch met dit verlangen der wereld en baseerde dit algemeen vredesverlangen der volken Jhn hoop, dat 1938 een kalmeering der gees ten zou brengen, welke de uitdrukking is van Öe innerlijke zekerheid, dat de vrede en wel solide, volkomen vrede, een vrede tusschen volken onderling en in den boezem der v°'ken zelf kan worden herwonnen. En de vertegenwoordiger van Christus' plaatsbeklee- op aarde riep den Almachtige aan, dat Hij het nieuwe jaar de genade moge schenken, at alle staatshoofden in breeden omvang zou- 'P kunnen bijdragen tot de verwezenlijking Van den wereldvrede. Deze vredesboodschap vap den nuntius is zeker en gewis allen volken k't het hart gegrepen. Mogen de staatshoofden cn voegen naar het brandende verlangen, dat hun volken leeft. Het Duitsche staatshoofd, d°lf Hitier, heeft onomwonden geantwoord: e vrede, welken Gij, mijnheer de Nuntius, P den drempel van het nieuwe jaar den vol- eP toewenscht, is ook het doel van mijn ar- ei3 en dat der Regeering". Hij wilde samen- erken in vrede met alle staten, die de taak, j^ ke (je voorzienigheid den volken stelt, wil- P volbrengen. Hier maakt Hitier een duide- Jlce restrictie: samenwerking met bolsjewis me en werkelijk of vermeend onder bolsje- 'stischen invloed staande landen is en blijft mogelijk. Daarop valt natuurlijk niets te kgen, zoolang de politiek hier geen over- ®erschend woord medespreekt. Maar hoe dan ^k, hoor den nadruk te leggen op den wensch vrede te leven, heeft Hitier zooals de Pies het uitdrukt blijk gegeven van een v°elen, dat zonder twijfel onder" alle klassen P het Duitsche volk bestaat. En de Berlijn- t-, e correspondent van het genoemde invloed- dke Engelsche blad vervolgt: "Ondanks de toenemende macht van het l68er cn de campagne voor steeds meer bewa- Pg, zijn er weinigen in Duitschland die Petii ernstig gelooven, dat de regeering vast s'°ten is oorlog te vermijden. De herinnering P de gruwelen van den oorlog en de inten- Ve Propaganda, dat Duitschland alleen weer- kan bieden aan de agressieve bedoelin- van anderen door sterk te zijn, geven den •ódelden burger een gevoel van veiligheid, zelfs als hij ziet, hoe zwaar de onkosten van zulk een militaire machine drukken. Deze wensch voor vrede is nog sterker geworden, nu steeds duidelijker blijkt, welke gevolgen de oor logen in het buitenland hebben. De val van Teruel b.v. heeft in Duitschland diepen indruk gemaakt. Het is een slag geweest voor den trots der radicale nationalisten en de geruchten over verraad verzachten dien slag niet. Men ziet algemeen in, dat dit een bewijs is dat de mo derne oorlog, als gevolg van de moderne wa pens, een langdurige zaak is. Men heeft de hoop opgegeven op een snelle overwinning van Franco en men herinnert zich met afgrijzen de omstandigheden van een loopgraven-oorlog." Moge niet alleen het afgrijzen voor den loop gravenoorlog of voor andere oorlogs-afschuwe- lijkheden het motief zijn om den vrede te be waren, maar moge het verlangen naar vrede gebaseerd zijn op de verheven motieven, die de nuntius in zijn rede te Berlijn ontwikkelde. Dan komt de erkenning van zelf, dat „zonder vrede geen menschelijk geluk bestaat". Invoersaldo ruim 132 millioen hooger dan in 1936 Blijkens de voorloopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den invoer over 1937 1551.2 mil lioen (v.j. ƒ1016.5 millioen). De waarde van den uitvoer beliep 11481 millioen (v.j. ƒ746.1 millioen). Het invoersaldo bedroeg over 1937 403.1 millioen tegen 270.4 millioen in 1936. Geen voorstellen der regeering ten aanzien van ontwerp-verdragen De Internationale Arbeidsconferentie heeft in haar zitting, welke van 6 tot en met 24 October 1936 te Genève gehouden werd en waaraan ook Nederland deelnam, eenige ontwerp-verdragen en aanbevelingen vastgesteld. Die ontwerp-ver dragen betreffen: 1. minimum eischen van beroepsbekwaam heid van kapiteins en officieren ter koopvaardij: 2. jaarlijksche vacantie met behoud van loon van de zeelieden; 3. verplichtingen van den reeder in geval van ziekte, ongeval of overlijden van de zeelieden; 5. de ziekteverzekering van zeelieden; 5. den arbeidsduur aan boord van schepen en de bemanning. De regeering heeft gemeend, aldus heeft zij de Tweede Kamer medegedeeld, ter zake van deze ontwerp-verdragen geen voorstellen van wet te moeten doen. Vestiging te Den Bosch In de Staatscourant is een bericht gepubli ceerd over de totstandkoming van de N.V. Ne derlandsche Bandenindustrie Michelin. Na langdurige onderhandelingen is de directie dezer Fransche onderneming er toe overgegaan een fabriek te stichten te Den Bosch. Veel bijzonderheden over de vestiging van deze Nederlandsche dochter-onderneming zijn nog niet bekend. Een bijzondere huldiging Dinsdag heeft dr. A. F. Philips, in het bijzijn van de leden der directie, voor de eerste maal aan enkele leden van het personeel de oorkonde en gouden draagmedaille uitgereikt. Deze on derscheiding zal voortaan worden toegekend aan hen, die 40 jaar bij de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken in dienst zijn. Dr. Philips overhandigde de onderscheiding aan: Maria Brusselers, Jacoba Bogaard, Huber- dina van de Goor, Anna Boogers, die reeds lan ger dan 40 jaar in dienst zijn, alsook aan de beide reeds gepensionneerden: C. J. Wijnen en P. Brusselers. Na deze huldiging heeft de heer P. N. L. Staal, onderdirecteur der N.V., ook aan dr. Phi lips, die immers reeds langer dan 40 jaar zijn beste krachten aan het concern heeft gewijd, deze oorkonde en medaille aangeboden. 1 y2 millioen gulden meer omgezet in 1937 De totaal-aanvoer der coöperatieve Roer- mondsche eiermijn bedroeg over 1937 210.680.985 tegen 195.704.106 stuks in 1936. Een stijging derhalve van 7% pet. Uitbetaald werd in totaal f7.337.155,14, tegen f5.804.736.16. Er werd over 1937 f 1.532.418.98 meer uitbetaald dan in 1936. De prijsstijging der kipeieren per 100 stuks beliep 17,4 pet. De aanvoer van eendeneieren daarentegen daalde met 21 pet., maar de prijs steeg per 100 stuks tot 1,3 pet. Examen Boekhouden en Handels kennis L.O. Dit jaar zullen de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van onderscheidenlijk middelbaar schoolonder wijs in het boekhouden (akte K XII en Q), middelbaar huisonderwijs in het boekhouden (akte K XII) en lager onderwijs in de handels kennis (akte U) worden gehouden in de maan den April, Juli en Augustus en, voor zooveel het examen in de theorie van onderwijs en voeding van het boekhouden (Q) betreft, in de maand December. Nadere bijzonderheden vermeldt Staatscou rant no. 7 van Dinsdag 11 Januari. Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! A BAYER i E Prijs 70 cent. Militair vliegtuig bij noodlanding op het vliegveld Andir zwaar beschadigd BANDOENG, 12 Januari. (Aneta). Omstreeks half vijf hedenochtend heeft bij nachtvliegen de in 1936 in bedrijf gestelde Fokker C 10 een motorstoring gehad, kort nadat het vliegtuig was gestart. De bestuur der, luitenant Kuenzel, poogde een nood landing te maken. Daarbij kwam hij neer aan den rand van het militair vliegveld Andir, waarbij het toestel zwaar beschadigd werd. Luitenant Kuenzel werd licht gewond, de luitenant-waarnemer Overdelinden bleef on gedeerd. Het ongeluk liep dus vrij goed af. Geen van beide inzittenden is buiten be wustzijn geweest. De twee Bussumers te Bandoeng aangekomen De gebroeders Albers uit Bussum besloten nu ruim drie maanden geleden de reis van Hol land naar Indië te voet te maken en vertrok ken 11 October uit Bussum, meldt de „Java- Bode". Via Mechelen en Parijs arriveerde het twee tal in Nice, vanwaar de tocht werd voortgezet langs de Fransche en Italiaansche Riviera naar Rome en Napels. In Napels hadden zy een onvrijwillig op onthoud van eenige weken, hetgeen de noodige moeilijkheden medebracht, aangezien de tip pelaars vrijwel zonder geld op reis waren ge togen, doch zy wisten er zich door heen te slaan. Van hun plan, om te voet verder te gaan, kon evenwel niet veel meer komen, aangezien de blijkbaar onvoorziene moeilijkheid zich voor deed, dat de Britsche consul geen visum voor Britsch-Indië kon afgeven, tenzij een garantie- som kon gestort worden, dan wel dat de Ne derlandsche consul zich garant wilde stellen, waartoe deze zich niet bereid verklaarde. Daarna werd besloten om per goedkoopste gelegenheid naar Singapore te reizen. De keuze viel daarbü op een vrachtschip, waarmede zij Singapore bereikten, vanwaar zy per K. P. M.- stoomer naar Priok doorreisden. Dezer dagen arriveerde het tweetal in Ban doeng, waar bij kennissen een gastvrij onder dak werd gevonden. Het ligt thans in de be doeling, zoo spoedig mogeiyk een passenden werkkring te vinden. Ten aanzien van de exploitatie der Bantam- goudirJjnen, verneemt het N. v. d. Dag, dat de verwachtingen zeer gunstig zijn. Het gevonden gouderts komt in gehalte vrijwel overeen met het gouderts van Redjang Lebong. Het terrein vertoont echter hoegenaamd geen overeen komst met het Sumatraansche terrein; het is veel zwaarder- Derhalve heeft men zich groote kosten moeten getroosten aan den aanleg van een behoorlijken weg van Rankasbitoeng naar de concessie, een weg die thans gereed is en pl.m. f 200.000 gekost heeft. Men is thans bezig aan het vervaardigen van schachten en gangen etc., waarmede men ver wacht begin 1939 gereed te zijn. De verwach ting voor de toekomst is echter zoodanig, dat Erdmann und Sielcken thans reeds een pro ductie-apparaat in project gereed heeft met een capaciteit c.a. driemaal zoo groot als die van Redjang Lebong in haar goede jaren. Ontwerp-ordonnantie bij den Volksraad ingediend BATAVIA, 12 Januari. (Aneta). Bij den Volksraad is ingediend een ontwerp-ordonnan tie tot toekenning van een passief kiesrecht aan vrouwen voor stadsgemeenteraden. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de regeering instemt met het voorstel van de kies rechtcommissie, om het passief kiesrecht voor genoemde raden toe te kennen aan vrouwen van alle landaarden. De memorie wijst er op, dat het lidmaatschap van de vrouw meer in het bijzonder van waar de zal zijn bij de behartiging van de gemeente lijke taak op sociaal gebied, onderwijs en ge zondheidszorg. Het stoomtankschip „Ojeda" is be stemd voor West-Indië Dinsdag heeft het by de Rotterdamsche Droogdokmij. voor de Kon. Ned. Shellgroep ge bouwde dubbelschroefstoomtankschip „Ojeda", groot 3250 ton, zijn uitstekend geslaagden proeftocht gehouden. De „Ojeda" is een van de vele schepen, wel ke de Nederlandsche Shellgroep in October 1936 in opdracht gaf aan verschillende Nederland sche scheepswerven, toen groote behoefte aan nieuwe orders bestond. Het schip, dat onder bevel zal staan van ka pitein A. Jongeneel, is gebouwd voor een spa- cialen dienst van de Koninklijke Shellgroep in West-Indië. Een inleiding tot den Stillen Om gang vol Amsterdamsche sfeer, door Br. Christo- forus geschreven Broeder Christoforus van het Instituut St. Louis te Oudenbosch heeft een Mirakelspel der H. Stee geschreven dat bü allen, die het H. Sacrament van Mirakel van Amsterdam vereeren o.a. op den jaarlijkschen Stillen Om gang, zeer zeker belangstelling zal wekken. Leekenspelers, die een verheffend onderwerp zoeken, vinden hier een spel vol wijding en in de dagen vóór het Hoogfeest van het Mirakel zal voorlezing in gezin of klas ongetwijfeld een vruchtbare inleiding vormen. Tegen half Maart wordt het spel alreeds opgevoerd door den re gisseur der kweekschool te Oudenbosch. Het spel is geput uit historische bronnen. Hier en daar zijn brokstukken uit de kronie ken en getuigbrieven ingevlochten. Aan pastoor Marius, Wagenaar, Ter Gouw, Pluym, Thijm, Klönne, Brugma-ns, Sterck, Molkenboer e.a. heeft de schrijver gegevens ontleend. Alleen wordt er aan herinnerd, dat de voorstelling, die het Mirakelgebeuren laat afspelen in het huis der familie Dommer, niet historisch te bewijzen is, al valt er veel voor te zeggen. De schrijver deed hier en daar een beroep op Von del als den grooten Eucharistischen dichter der H. Stede. Het Mirakelspel is bedoeld voor uitsluitend dilettantentooneel. Wanneer het een uitstekende opvoering vindt, moet dit spel met zyn soms rake Amsterdamsche sfeer in de vlotte straattooneeltjes diepen indruk maken. Het spel is opgedragen aan het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam en wordt door de broeders te Oudenbosch in fraaien typevorm verkrijgbaar gesteld. Het is in Am sterdamsche kleuren, rood-zwart, keurig inge bonden en tegen geringen prijs te bekomen. Broeder Christoforus en zijn medebroeders hebben er veel zorg aan besteed en zullen on- getwyfeld belangstellenden gaarne nader in lichten. Bij geheele of gedeeltelijke opvoering zyn meerdere exemplaren met het opvoerings- recht bij den auteur tegen geringe kosten te bekomen. Er bestaat geen gevaar voor de opvarenden Het s.s. „Gneisenau" van den Norddeutschen Lloyd is by mistig weer vanmorgen omstreeks negen uur nabij Hansweert aan den grond ge- Ioopen. Met behulp van drie sleepbooten wordt getracht het stoomschip, dat op weg was naar Antwerpen, vlot te brengen. Aangezien het afgaand tü is, verwacht men, dat men het 18.000 ton groote schip niet zoo spoedig los heeft. Voor de opvarenden bestaat geen gevaar. Comité uit Amsterdamsche burgerij gevormd Uit de burgerij van Amsterdam heeft zich thans het reeds aangekondigde comité gevormd, dat zich ten doel stelt Artis van den ondergang te redden. Het comité verwacht uit alle kringen en plaatsen van Nederland steun om de gel den te fourneeren, welke noodig zijn voor een verjonging, mits eerst de drukkende last van de obligatieleening door overheids hulp zal zyn afgewenteld. Het dagelijksch bestuur van dit comité, waarin een aantal vooraanstaande personen zullen worden uitgenoodigd zitting te nemen, heeft zich als 'volgt .samengesteld: Mr. Ch. P. van Eeghen, voorzitter, mr. dr. C. Sleeswijk, onder-voorzitter, Jhr. J. Six van Hil- legom, onder-voorzitter, Jhr. mr. E. W. Röell, penningmeester, W. H. G. Jacobs, secretaris. De drie laatstgenoemde heeren zullen het uitvoerend comité vormen, hetwelk is geves tigd Mauritskade 14. iin.rT -f "i -v.iV „Morgen ga ik ervoor zorgen!" „O, ja, da's waar ook „Ik heb nog geen tijd gehad'» Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen é(en i botsingen I) veel minder goed dan 'n (ietsachter licht op z'n eentje I edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. Auto slipte en reed drie jongens aan, die per fiets op weg naar school waren Vanmorgen heeft zich op den Heerenweg te Heemstede een ernstige aanrijding voorgedaan. Vanuit de richting Haarlem reed in de richting Bennebroek een particuliere auto, bestuurd door den 23-jarigen H. uit Vogelenzang, in be trekking bij de firma Kimman te Haarlem, met een snelheid van 55 a 60 K.M. Uit de Hugo de Grootlaan kwam vóór den van Haarlem komenden auto die op den voorrangs- weg reed, een andere auto, bestuurd door den heer D. uit Aerdenhout, die den Heerenweg op wilde rijden in de richting Haarlem. D. stopte onmiddellijk, doch niet zoo vlug of zijn rechtervoorwiel kwam al op den betonweg te staan. Dit deed H. veronderstellen, dat D. den Heerenweg nog wilde oversteken. H. rem de daarom iets af, om daarna, toen hij zag dat de andere auto stopte, door te rijden en naar links uit te wijken. Door de gladheid van den weg begon de auto van H. te slippen, waardoor deze te rechtkwam op het voor hem links liggende bestrate gedeelte, dat ook daar ter plaatse als rijwielpad dienst doet. Daar maakte de auto een halven slag en kwam tot stilstand in omgekeerde richting. Op dat oogenblik reden daar drie jongens uit Hillegom, die op weg waren naar de R.K. U.L.O.-school aan den Heerenweg te Heemstede. De jongens werden door den auto gegrepen en tegen den grond geslagen. Vier doctoren en een verpleegster waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te ver- leenen. Twee jongens moesten in de Maria- Stichting te Haarlem worden opgenomen, daar hun verwondingen ernstig, ofschoon niet le vensgevaarlijk waren. De derde werd naar een in de nabijheid gelegen school gebracht. De chauffeur H. kreeg een lichte verwonding aan het hoofd en werd ter plaatse verbonden. Nadat hij naar de Maria-Stichting ter verdere verzorging was gebracht, kon hij weer huis waarts keeren. Burgemeester Van Doorn was spoedig op de plaats van het ongeluk aan wezig. De rpwielen werden ernstig, de auto uit Haarlem licht beschadigd. Winkeljuffrouw in hooger beroep wegens heling dezelfde straf opgelegd De Rotterdamsche rechtbank heeft in Augus tus van het vorig jaar een aantal strafzaken behandeld betreffende een grooten bontdiefstal, gepleegd door een magazijnknecht van den bont- handelaar G. te Rotterdam, waarbij behalve de dief ook een groot aantal helers heeft terecht gestaan. De 30-jarige winkeljuffrouw M. D. was wegens heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. In hooger beroep heeft de procureur-generaal by het Haagsche gerechtshof verhooging van deze straf gevorderd tot vier maanden. Het hof legde haar heden dezelfde straf op als de rechtbank. BATAVIA, 12 Januari. (Aneta). De bestu ren van de vereenigingen van gezagvoerders en stuurlieden en van scheepswerktuigkundigen hebben een gecombineerde openbare vergade ring uitgeschreven tegen morgenavond 7 uur. Het eenig onderwerp dezer vergadering is het regeeringsantwoord op het bekende request en de daaruit voortvloeiende voorstellen. Bij het grijpen van een op hol ge slagen paard Hedenmorgen is op de Bornschestraat te Hen gelo een doodelijk ongeluk gebeurd. De 65- jarige ongehuwde gepensionneende B. Dijk man wilde het op hol geslagen paard van den houtventer Tibbe *ot stilstand brengen. Hij greep het paard bij den teugel, maar kwam hierby te vallen en werd 'n eind medegesleurd. Hij viel onder den wagen en werd zoodanig ge wond, dat hy enkele oogenblikken later aan de gevolgen overleed. Dezer dagen zal een liedje met pianobege leiding verschijnen, getiteld „Het Oranjekind", eerbiedig opgedragen aan H. M. de Koningin bij de geboorte van Haar eerste kleinkind. Hare Majesteit heeft de opdracht hiervan aanvaard. Dichteres-componiste van deze compositie is de tienjarige Betty van Rhijn. Zij is leerlinge van de dames Frank, voor piano, en staat voor de theoretische vakken in den laatsten tijd onder de hoede van Theo van der Bijl. Brusselsche Zesdaagsche Thans is definitief vastgesteld, dat de Brus selsche zesdaagsche op 28 Maart zal aanvangen en 3 April a.s. zal eindigen. De organisatoren wdren oorspronkeiyk van plan geweest deze six-days op 25 Maart te laten beginnen, maar aangezien de Parijsche zesdaagsche op 22 Maart eindigt en vele deelnemers ook in Brussel aan den start verschijnen, heeft men de Brussel sche data iets verschoven ten einde alle renners in staat te stellen uitgerust in de Belgische hoofdstad te starten. Vele brave en eenvoudige christe nen meenen, dat het zich aan het bloed van tallooze martelaren en slachtoffers vol en rond zuigende com munisme de Antichrist is, wiens komst voorspeld werd als een teeken van het einde der tijden. Deze brave en eenvou dige christenen hebben het mis. De Duitschers zijn de Antichrist en Duitsch land zelf is hun God. Wij verklaren dat niet op ons eigen gezag, o neen, maar op het gezag van de anti-communisti sche nationaal-socialistische machtheb bers in het Derde Rijk zelf, die zonder tegenspraak of verweer het beruchte strijdblad voor Duitsch geloof „Der Durchbruch" zulk een verklaring laten publiceeren. Pornografische en marxisti sche lectuur werd op den brandstapel geworpen of naar het buitenland ver kocht, de verspreiding, van Pauselijke Encyclieken en Bisschoppelijke brieven werd belemmerd of verboden, maar de te Stuttgart verschijnende „Durchbruch" mag vrijelijk schrijven, wat het wil. Met Luther loopt het bedenkelijke orgaan eenvoudig weg, omdat hij is „het histori sche neen tegen de cultuur uit het Zui den". Wittenberg, waar Luther zijn re formatie geheeten revolte tegen Rome- openlijk begon, is voor „Der Durchbruch" „het eeuwige waarschuwingsteeken te gen iederen vorm van papendom, tegen iederen vorm van confessie en tegen iederen vorm van wereldbeschouwing, die tegen den Staat is." Het doceert verder, dat de leuze tot oproer uit vroegeren tijd: „God meer gehoorzamen" in den volkschen staat is omgezet in het pa rool: „Duitschland boven alles!" „De hamerslagen van Wittenberg zijn nu de hamerslagen van een nieuwen tijd, daarin het Noorden het Zuiden ter ver antwoording roept. Pas, wanneer Duitschland, het eeuwige Duitschland, erkend wordt als de God, aan wien wij meer gehoorzamen moeten dan aan alle andere „menschen", pas dan hebben wij een „protestantisme". Maar dan zijn de theologen ook overbodig. Bestaat hun heele „wetenschap" niet in pogingen, om aan te toonen, en te motiveeren, dat de God der Joden ook de God der Duit schers is?" aldus schrijft dit blad. Wat Mussolini, het Zuidelijke rad aan de as RomeBerlijn, van dit „historisch neen tegen de cultuur uit het Zuiden" en van dit „eeuwige Duitschland", dat erkend moet worden als de God, aan wien de Duitschers meer moeten gehoorzamen dan aan alle andere „menschen", en dat in den meest volstrekten zin boven alles moet gaan, zal denken, weten wij niet, maar wij denken er voor hem mee het onze van. Maar het wordt nog veel fraaier. „Der Durchbruch" schrijvend over den Antichist vervolgt: „Het Duitsche volk verbeidt hem al eeuwen lang, hem, die het weer zijn oereigen God zal teruggeven. Met hoeveel vreug de speelt daarom tegenwoordig iedere rasbewuste Duitscher den „antichrist". Ons bloed zegt het al te duidelijk: Iedere Duitscher is in den grond van zijn hart een antichrist. Wie een droppel „nor- disch" bloed in zich draagt (dus ook de Mischlingen? Red.), laat zich geen vreem den God voorschrijven; hij heeft zijn eigen God en zijn eigen Christus en hij heeft zeer zeker den moed om den Sinaï- God Zijn troon in Duitschland te be twisten. In een innerlijk vredige en cultureel hoogstaande wereld zal er nog slechts één dogma zijn, het eenige, dat nog bestaat: Duitsche geloofsvrijheid." De scribenten van „Der Durchbruch", die het niet meer met den Drie-eenen God voor alle menschen kunnen en wil len stellen, maar voor het huidige Duitschland (zij kunnen het weten) een aparten oereigen specialen God noodig achten, mogen vrijelijk hun overgekook- ten stamppot van Nietzsche-Hegelkool het Duitsche volk als „geestelijk" voed sel voorzetten, ofschoon hun ten hemel als om wraak roepend anti-Christendom doet denken aan.... dat der Joden, die onder het kruis op Golgotha riepen: „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiiiiiiiiiimmtiiimimiimiiiiiimmiiiiuiiHiiu Het centrum van de Oceaan-depressie, het welk nog bewesten IJsland ligt, werd weer dieper. De depressie breidde zich, voomameiyk naar het Zuiden, verder uit. Verschillende secundaire depressies bewegen zich rond het hoofdminimum en beheerschen het weer tn West-Europa. In het Zuidoosten van het waarnemingsge bied is de lucht aanzienlijk gestegen. In Noord- Scanöinavië is de lucht meest licht bewolkt, overigens is de bewolking in het geheele waar nemingsgebied zwaar, met veel regen of sneeuw en plaatselijken nevel. De wind waait overal uit Zuidelijke richtingen en is meest zwak tot matig, alleen in de omgeving van het Engel sche kanaal en in de Golf van Biscaye waait een krachtige Zuidelijke wind. In Scandinavië is de vorst toegenomen, overigens steeg de temperatuur in het geheele waarnemingsge bied. Met uitzondering van Scandinavië is de temperatuur overal boven normaal. Voor onze omgeving wordt aanvankelijk eenige opklaring verwacht, doch later weer toenemende kans op regen. Voorts wordt meest matige wind uit richtingen tusschen Zuid en West verwacht. De temperatuur zal overdag weinig veranderen. De nacht zal waarschijnlijk iets zachter zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9