Weenen en Boedapest erkennen Franco I Kwamen vredesvoorstellen van China te laat? vereenigde katholieke pers Erkentelijkheid jegens de as Rome-Eerlijn; sympathie met het anti-Kominternpact; waarschuwing aan den Volkenbond Rechtsgeli j kheid voor Hongarije Het nieuws van heden Arabieren staken te Safad De Samoa-clipper vergaan Na meent Japan te kunnen eischen Bloedig gevecht in Joego-Slavië rJy 7: J DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DONDERDAG 13 JANUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20966 communiqué na de conferentie over de protocollen van Rome gepubliceerd Samenwerking met alle staten van goeden wil De Volkenbond Potest tegen strenge maatregelen der Engelsche autoriteiten vergadering van den V olkenbondsraad Ministers trekken naar Genève Frankrijks oudste "bouwwerk, de toren van Karei den Groot en te Tours, wordt gerestaureerd Alle inzittenden om het leven gekomen 7% Wwmm Recrutenwerving in Engeland, Moeder proeft het eten, dat haar zoon in dienst voorgezet zal krijgen Het H tuur. Tsjang Kai Sjek zal ervan moeten afzien de centrale macht in China te vertegenwoordigen Niet-Japansche schepen op den Jangtse geweerd De Japanners te Tsingtau Brand in een klooster bij de Niagara Met groote moeite wisten zusters en kinderen zich te redden Een Britsch-Duitsch handelsverdrag Talrijke dooden en gewonden bij botsing tusschen Serviërs en Mohammedanen Linksche aanvallen bij Teruel verminderd In de stad zelf zouden nog rechtsche haarden van weerstand zijn Door de spoorboomen gereden Onderhandelingen zouden gaande zijn Drie inzittenden van auto bij Hamburg gedood Benoemingen in België Janssens zou president van de Nationale Bank worden Roosevelt's bespreking met de zakenlieden Thans een boodschap betreffende de anti-trustwetten? Agitatie in het leger in Portugal Illegale actie te Lissabon ontdekt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. BOEDAPEST, 12 Jan. (Havas.) Na af- van de drie-mogendheden-conferen- üe te Boedapest is het volgende gemeen schappelijke communiqué gepubliceerd: De vertegenwoordigers der Italiaansche, Oos- f^rijksch'e en Hongaarsche r-egeeringen heb- eens te meer met voldoening de positieve esuitaten en de gunstige ontwikkeling van de jjcccorden van Rome geconstateerd. Zij heb- atl opnieuw uiting gegeven aan hun gemeen- ^happeiijken wil, in den geest der protocollen j^M politieke en economische activiteit en hun artelijke samenwerking intensiever te maken. De vertegenwoordigers van oostenrijk en Hongarije gaven in dit verband uiting aan hun sympathie voor de nauwe samenwer king, die tusschen Italië en Duitschland hestaat, een samenwerking, die vereeu wigd is in de as RomeBerlijn en die een nieuwe en belangrijke waarborg voor den vrede en den wederopbouw beteekent. De vertegenwoordigers van Oostenrijk gaven 6en uiteenzetting van hun politiek, die zij ba rren op de harmonie van de beginselen dei j^otocollen van Rome en het Duitsch-Oosten- ^'Jksche accoord van Juli 1936. De vertegen woordigers van Hongarije en Italië hebben hun afgeheele voldoening over deze politiek tot iting gebracht. t>e vertegenwoordigers van Oostenrijk en fMngarije bevestigden hun krachtigen afweer an het communisme, en begroetten met sym pathie het Duitsch - Italiaansch - Japansche Mi-Kominternpact, dat op dezelfde beginse- is geïnspireerd. Zij bevestigden hun vast- eslotenheid, de communistische propaganda J1 hun onderscheidenlijke landen met al hun achten te bestrijden. De vertegenwoordigers van Oosten rijk en Hongarije hebben aan de Ita- liaansche vertegenwoordigers mede- deeling gedaan van hun besluit, over te gaan tot formeele erkenning van de regeering van generaal Franco als de wettige regeering van Spanje en al zijn bezittingen en koloniën. De vertegenwoordigers der drie mogendheden zijn van meening, dat zulk een besluit een werkelijke bijdrage vormt voor de normalisee ring der betrekkingen tusschen Spanje en de andere landen en voor de pacificatie van Europa. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije, na acte te hebben genomen van de gerechtvaardigde en ernstige redenen, die de regeering van Italië ertoe gebracht hebben, zich uit den Volkenbond terug te trekken, en na de verstrekkende gevolgen te hebben geconstateerd, die een dergelijk besluit medebrengt voor de samenstelling, het doel en de mogelijkheden van deri Volkenbond, verklaarden, dat de Volken bond niet het karakter van een ideologisch blok kan en mag dragen. In een dergelijk geval zouden Oostenrijk en Hongarije zich voorbehouden, hun betrekkingen met den Volkenbond aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. De vertegenwoordigers van Italië en Oostenrijk hebben opnieuw bevestigd, dat hun regeeringen de volkomen rechtsgelijk heid van Hongarije op het gebied van de militaire bewapening erkennen. De ver tegenwoordigers der drie regeeringen ach ten de snelle verwezenlijking van dit be ginsel noodzakelijk. De vertegenwoordigers van Italië en Oosten rijk verklaarden, dat hun regeeringen met zeer groote belangstelling de ontwikeling der betrek kingen tusschen Hongarije en Roemenië vol gen. Zij zijn van oordeel, dat een bevredigend resultaat van de Hongaarsch-Roemeensche be trekkingen aanzienlijk zou bijdragen tot de con solideering van den vrede in het Dónaugebied. De vertegenwoordigers der drie regeeringen waren het er -over eens, dat de uitbreiding van het handelsverkeer tusschen de drie landen, op de onlangs uitgewerkte grondslagen, met alle middelen moet worden voortgezet. Zij bevestig den hun gemeenschappelijken wil, samen te werken met alle staten, welker politieke actie gericht is op den waren vrede en wederopbouw en de beste verstandhouding tusschen de naties JERUSALEM, 12 Jan. (Reuter). De Ara bieren te Safad staken sedert drie dagen, k't protest tegen het handhaven van het Verbod zich 's avonds op straat te bevin den en de strenge huiszoekingen van de Militairen. De Arabieren hebben reeds een aantal petities gericht tot de autoriteiten, daarin wordt geklaagd over de ernstige Maatregelen. (j Het verbod zich 's avonds op straat te bevin- jk is Zaterdag j.l. uitgevaardigd, in verband et de herhaalde schietpartijen. tfoi sP°ren, welke door den man, die de pe- 'eutn-pijpleiding heeft vernield, -waren ach- l>i!\elaten, leidden naar een huis in een dorp Hazareth. Het huis werd met dynamiet opge- 'Ik, ■?2eh. en het dorp moet een gemeenschappe- e boete van twee honderd pond sterling be- aMn. hooge Arabische Comité heeft officieel ^bend, dat buiten Palestina besprekingen rdep gevoerd tusschen Joden en Arabieren. De Arabieren zijn wel bereid met de fitsche regeering te onderhandelen, op ®r°ndslag van het memorandum, dat door het °oge comité aan de permanente manda ten- hiëi commissie en den minister van Kolo- h is overhandigd. ify^DSSEL, 12 Jan. (Belga) De Belgische k'aa van Buitenlandsche Zaken, Spaak, zal °M riChijniiik Zondag naar Genève vertrekken, V«i te nemen aan de vergadering van den geriJMbondsraad. Van Langenhove, secretaris- t>cj1( raa' van het departement van Buitenland- Zaken, is tweede gedelegeerde. £;p.e Doolsche minister van Buitenlandsche t$er,®n> Deck, zal waarschijnlijk Zaterdag a.s. via ■1b. naar Genève vertrekken, WASHINGTON, 12 Jan. (Reuter). De President van de Pan American Airways, Trippe, heeft medegedeeld, dat de geheele bemanning van de bij Port Apia verongeluk te Samoa-clipper om het leven is gekomen. Trippe verklaarde, dat op grond van de radio berichten van de vlootbasis der Vereenigde Staten op Samoa, vaststaat, dat de geheele bemanning is omgekomen te ongeveer 20.30 uur plaabselijken tijd. Het vliegtuig is verbrand de oorzaak van den brand is niet bekend. Trippe voegde hieraan tje, dat waarschijnlijk de brand is ontstaan door het laten wegloopen van benzine, hetgeen noodig was om het toestel het gewicht te geven, dat noodig is voor een landing.. Te San Francisco werd bericht, dat het vloot- station te Honoloeloe heeft medegedeeld, dat het hulpschip „Avocej," het wrak van de Samoa- clipper tracht te bergen. VERWACHTING: Matige, later toenc- j| mende, tot Zuid-West of Zuid krimpende Ei wind, aanvankelijk tijdelijk opklarend, la- Ej ter weer toenemende bewolking met waar- schijnlijk regen, iets zachter des nachts, overdag weinig verandering in tempera- VERDERE VOORUITZICHTEN: Onzeker. I STORMW A AKSCHi: WIN G SDIENST |j Geseind Woensdagavond te 19.40 uur aan de posten van IJmuiden tot de Bel- gische grens: ËE „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillinilllllllilllfK TOKIO, 12 Jan. (Havas.) Soenrokoe Jos- joka schrijft in de Japansche „Kaizo": „Op 2 December j.l. heeft Tsjang Kai Sjek den Duitschen ambassadeur Traut- mann opgedragen de Japansche regeering de volgende vredesvoorstellen te doen: de- militarisatie van Noord-China, toezicht op de anti-Japansche elementen, en economi sche samenwerking tusschen Japan en China." Josjoka is van meening, dat deze voorstellen wel in het begin van November aanvaardbaar geweest zouden zijn, doch niet meer in De cember, toen de instelling van het nieuwe be wind té Peiping reeds in een definitief sta dium was gekomen. Van toen af kon alleen het Japansche leger uitmaken, welke regee ring in China den voorrang zou hebben. Voortzetting van de onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek is slecht mogelijk, als deze afziet van de opvatting, dat hij de centrale macht van China vertegenwoor digt. In welingelichte kringen meent men te we ten, dat de Japansche regeering ter gelegen heid van de keizerlijke conferentie Tsjang Kai Sjek een boodschap heeft doen toekomen, waarbij den maarschalk een nieuwe termijn wordt gelaten voor de aanvaarding der Ja pansche voorwaarden, die hem einde Decem ber zijn medegedeeld. Indien Tsjang na afloop van dezen termijn geen bevredigend antwoord heeft gegeven, zou men overgaan tot toepassing van de maat regelen, waartoe de keizerlijke conferentie be sloten heeft. Het is uitgelekt, dat de Japansche mi nister van Financiën, K'aya, in de gisteren gehouden kabinetszitting zijn collega's een plan heeft voorgelegd, om de internatio nale betalingsbalans in evenwicht te brengen. De „Asahi Sjimboen" meldt, dat het plan beoogt de controle op de buitenlandsche wis selmarkt te verscherpen, en den buitenland- schen handel aan te passen, om de interna tionale betalingen met elkander in evenwicht te brengen en den koers van den yen op het tegenwoordige peil te handhaven. Het blad verneemt, dat het bedrag van den omzet van den handel met het bui tenland en dat van het in den loop van het jaar te produceeren goud zullen dienen als limiet voor de internationale betalingen van Japan. De invoer zal tot deze grens worden beperkt. Ieder kwartaal zullen de valuta's worden be schikbaar gesteld. De Japansche nationale schuld bedroeg op 31 Dec. j.l. 11.893.000.000 yen, of 1.498.000.000 yen meer dan eind 1936. De Japansche zeestrijdkrachten te Tsingtau, die de orde handhaven in het gebied dezer stad, hebben nu ook de leiding overgenomen van alle openbare instellingen der Chineesche regeering. Een zestigtal vertegenwoordigers der Chi neesche burgerij heeft aangeboden mede te werken aan de handhaving van den vrede en de rust te Tsingtau. De voorzitter van de Japansche vereeniging is met meer dan 100 Japanners te Tsingtau te ruggekeerd. Men verwacht, dat meer dan 17.000 Japanners, die pp 4 September uit Tsingtau zijn geëvacueerd, vóór 15 Februari te Tsingtau zullen terugkeeren. 50 Japansche vliegtuigen hebben opnieuw een aanval op Nantsjang gedaan. Bijzonderheden zijn nog niet bekend geworden. De Chineesche autoriteiten te Kanton hebben een proclamatie uitgevaardigd tot mobiliseering van de geheele bevolking van Kwantoeng. Alle mannen tusschen achttien en veertig jaar zullen bij het leger worden ingelijfd. 1 Alle vrouwen van dien leeftijd zullen worden ingedeeld bij de hulpdiensten en den genees kundigen dienst. Volgens een Japanseh bericht zijn te Hong kong drieduizend vrachtauto's van Ameri- kaansch en Duitsch fabrikaat, bestemd voor de Chineesche regeering, bijeengebracht. Tot dusverre is volgens hetzelfde bericht een halve ton munitie van Kauloen naar Kanton ver voerd. Aan de Britsche marine-autoriteiten te Sjanghai is medegedeeld, dat de Japanners niet langer doortocht kunnen verleenen aan niet-Japansche koopvaardijschepen, die den Jangtse bevaren. De Britsche regeering erkent echter niet, dat Japan het recht sou hebben zich te mengen in de Britsche scheepvaart op den Jangtse. Naar te Londen verluidt, is de kwestie van de scheepvaart op den Jangtse, welke de Ja pansche vloot-autoriteiten, voor zoover het koopvaardijschepen van niet-Japansche 'natio naliteit betreft, hebben trachten te beperken, het onderwerp van talrijke plaatselijke g-e- dachtenwisselingen tusschen de verschillende autoriteiten. De toestand is nog duister, maar den Britschen vertegenwoordigers is opdracht gegeven het duidelijk te maken bij desbetref fende besprekingen, dat de Britsche regeering geen enkel recht van tusschenkomst in de Britsche koopvaardij op den Jangtse kan er kennen. De inzamelingen in Japan voor de slacht offers van het „Panay"-incidént heeft in to taal 70.800 yen opgebracht. Negen tiende hier van is aan den Amerikaanschen ambassadeur, Grew, ter hand gesteld voor de Amerikaan- sche slachtoffers, terwijl een tiende is over handigd aan den Italiaanschen ambassadeur, Auriti, voor de nagelaten betrekkingen van den Italiaanschen journalist Sandri, die om het leven is gekomen. NIAGARA FALLS, 12 Jan. (Reuter). Met groote moeite hebben 120 zusters en 150 kin deren zich nog juist bijtijds kunnen redden, toen brand uitbrak in het Loretto-klooster, dat bij den Niagara-waterval is gelegen. Dit klooster is beroemd wegens zijn kostbare kunstschatten. De kloosterschool was juist her opend na de Kerstvacantie. Men gelooft, dat de meeste kunstvoorwerpen gered zijn. Het gebouw werd evenwel ernstig be schadigd, daar de brandweer met groote moei lijkheden te kampen kreeg wegens gebrek aan..water. BELGRADO, 12 Jan. (D.N.B.). In het dorp Omarschka bij Prijesor in Bosnië is het heden, naar gemeld wordt, tot ernstige botsingen ge komen tusschen verscheidene honderden Ser viërs en Mohammedanen. Het uitgangspunt der oneenigheid zou gezocht moeten worden in het feit, dat een jonge Serviër eenige dagen ge leden een Mohammedaansch meisje een klap heeft gegeven. Met stokken, messen, knuppels, zelfs met revolvers zouden de tegenstanders op elkan der afgetrokken zijn. Eerst politieversterkin- gen zouden den strijd na twee uur hebben kunnen doen eindigen. Zes dooden, twaalf zwaar- en vijftig lichtgewonden zouden bij den strijd gevallen zijn, terwijl drie huizen zouden zijn vernield. SARAGOSSA, 12 Jan. (Havas) De activiteit van de régeeringstroepen bij Teruel is gisteren volgens mededeelingen van rechtsche zijde, iets verminderd. Zij hebben slechts één aanval ge daan, welke werd gesteund door een tiental ge vechtswagens. De aanval werd gemakkelijk af geslagen. De rechtschen namen nieuwe stellingen in, en verbeterden hun positie aanmerkelijk; de regee- ringstroepen deden geen pogingen de verloren stellingen te hernemen. Een afdeeling, welke Teruel dicht genaderd is, heeft medegedeeld, dat in destad duidelijk schieten werd gehoord, alsmede het ontploffen van handgranaten. Dit doet veronderstellen, dat in de stad nog haarden van weerstand van de rechtschen zijn. Het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt tegengesproken, dat bij Teruel een groot aantal Fransche vrijwilligers, die dienst zouden doen in het leger der Spaansche regee ring zouden zijn gevallen. Ook wordt ontkend, dat de operaties van de regeeringstroepen aan het front van Teruel ge leid zouden worden door officieren van het Fransche leger. LONDEN, 12 Jan. (Havas.) De „Evening Standard" meent te weten, dat het Britsche ministerie van Handel en het Foreign Office op het oogenblik met de Duitsche regeering onderhandelen over een nieuw handelsverdrag. De onderhandelingen hebben ten doel een overeenstemming tusschen de particuliere in dustrieën van beide landen tot stand te brengen. Kort geleden heeft de parlementaire secre taris van het Britsche departement van Han del, Robert Hudson, een rondreis door het land gemaakt, om de verschillende Kamers van Koophandel aan te sporen, zich by bedoelde overeenkomsten aan te sluiten, Het communiqué na de besprekingen der drie mogendheden te Boedapest is gepubliceerd. Z. If. de Paus heeft een toespraak gehouden tot de Italiaansche Bisschoppen en priesters, die bij Mussolini zijn geweest. Japan meent thans aan Tjang Kai Sjek de vredesvoorwaarden te kunnen dictee ren. Hij zal moeten afzien van het centrale bewind in China. De Japanners zouden voornemens zijn alle niet-Japansche schepen op den Jangtse te weren. Janssens zou president worden van de Natio nale Bank van België. De Britsche autoriteiten in Palestina hebben opnieuw strenge maatregelen genomen. Uit protest staken de Arabieren te Safad. In Zuid-Afrika worden speciale voorzieningen getroffen ten aanzien van een eventueel gebruik van den ouden zeeweg naar Indië. De Samoa-clipper, die bij Port Apia was neer gekomen, is verongelukt; alle inzittenden von den den dood. Onderhandelingen zouden gaande zijn over de totstandkoming van een Britsch-Duitsch han delsverdrag Tusschen Groot-Brittannië en Ierland zullen besprekingen worden gevoerd over toenadering op verschillende punten. Algemeene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting in de Eerste Kamer begonnen. Wetsontwerp in zake verzekering tegen gelde lijke gevolgen van werkloosheid bij den Hoogen Raad van Arbeid; Staatscommissie moet advi- seeren over hulpverleening bij gemis aan arbeid buiten de normale werkloosheid. Nederlandsche delegatie naar de conferentie van de Oslo-staten samengesteld. Man te Zuilen vermist; hij zou eenigszins vrij moedig omgesprongen zijn met geld van fond sen, welke hij beheerde. New Yorksche beurs: Stemming onregelmatig. O HAMBURG, 12 Jan. (D.N.B.) Nabij het station Einfeld. is een vrachtauto door de ge- 6loten boomen van den spoor-overweg gereden. De auto werd door een sneltrein gegrepen en vernield; de drie inzittenden kwamen om hêt leven. De locomotief van den trein werd be schadigd. BRUSSEL, 12 Jan. (Belga) De leden der Belgische regeering hebben vanochtend een ver gadering gehouden, welke van tien tot twaalf heeft geduurd. De ministers zijn het eens geworden over de aan den koning voor te leggen voorstellen inzake de benoemingen in de functies van gouverneur der Nationale Bank, van president der nationale Maatschappij voor Industrie-crediet, president van de Nationale Credietbank voor den midden stand, president van het herdisconto-instituut en president van de bank voor den Belgischen Congo. De volgende ministerraad zal Vrijdagmiddag worden gehouden. Men verneemt, dat de tegenwoordige vice-gou- verneur van de Nationale Bank, Janssens, aan den koning zal worden voorgedragen voor de functie van gouverneur. Charles, de algemeene administrateur van ko loniën, zal president worden van de bank van den Belgischen Congo. Heymans, de directeur der Credietbank, zou president worden van de Nationale Maatschappij voor Industrie-crediet. Van Zeeland zou in geen geval worden voor gedragen voor een benoeming tot president van .de Nationale Bank, y - Het gevaar De auto snelde voort, in den avond. Kinderen speelden op den weg in kin derlijke baldadigheid. In het licht van den schijnwerper sprong een meisje naar voren om haar genootjes nu toch te toonen hoeveel ze durfde. Het kind danste op den rijweg en sprong eerst op 't laatste oogenblik weg. De chauffeur had z'n stuur nog omgegooid hetgeen juist bijna nood lottig werd. Gelukkig liep alles nog zonder ongevallen af. Zijn ook wij niet dikwijls als dit dwaze kind zoeken we niet in roekelooze onbezonnenheid het gevaar? Spelen we niet vaak met ons leven en met onze ziel! We moe ten het gevaar niet vreezen maar ook niet zoeken. Niet doen zooals het on nadenkende kind WASHINGTON, 12 Jan. (Reuter) De aan wezigheid van Donald Richberg op de confe rentie met de zakenlieden, die Roosevelt gis teren heeft gehouden, heeft het vermoeden doen rijzen, dat Richberg den president thans va» advies dient bij de opstelling van een boodschap betreffende anti-trustwetten. LISSABON, 12 Jan. (Havas). De politie te Lissabon heeft een geheime krant, „Avante" genaamd, ontdekt, welke onder militairen werd verspreid en waarin de onderofficieren en sol- laten werdén aangespoord tot muiterij. Een aan tal personen is gearresteerd. iKi 1 -nu mi 11111111 nnu>W2. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 761.3 .Vorige stand: 748.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1