LAATSTE NIEUWS 1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper'* voor 80.000 gezinnen STAD Theorie en praktijk op den weg De weldaad der verzoening Kort en volledig De uitvaart voor Mgr. Schraven MOND- EN KLAUWZEER De oude zeeweg naar Indië Chautemps zet door DONDERDAG 13 JANUARI 1938 |iiiinniiiiiiiuiiii]iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiifflnniM iiniiiininniiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiHiiiujiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuuininHiini Autodief gesnapt Haagsche auto in Haarlem verkocht Programma Radio-centrale 13 Januari 9 SCHAKEN De Rochade IIIBloemendaal IV (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) China eert de nagedachtenis van zijn vermoorde missionarissen Engelands luchtmacht Het getorpedeerde schip Regeering vraagt inlichtingen Fransche vliegers naar Lourdes GEEN SLOOPPREMIES MEER Automobilist rijdt door, nadat hij aanrijdingen veroor zaakt heeft Stukgereden spoorboom geen stopteeken? UIT DE HOOFDSTAD BIJ HET OVERSTEKEN GEAARZELD Kalveren, met deze ziekte besmet, kwamen op de veemarkt Eigenaar krijgt f ÏOO.- boete Op zoek naar zakken rollers Politie verschijnt op een receptie en neemt vier verdachte personen mede Nieuwe verzameling voor Rijksmuseum Geschenk aan den Staat van onbekend weldoener JEUGDIGE LOODDIEF licht brengt geluk, genot, teleur- I stelling. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Z. H. de Paus spreekt tot de Bis schoppen en priesters, die bij Mussolini zijn geweest Sombere wolken over de Alpen Vacanties, waarvan men niet terugkeert Lid van de Sovjet-legatie te Hel- singfors verdwenen Grinko beschuldigd Voorzieningen voor de beveiliging van de route om Kaap de Goede Hoop Jouhaux acht een overeenkomst inzake een nieuwe arbeids regeling mogelijk Opnieuw predikanten gearresteerd De Gestapo ontbindt den Broeder- raad der Belijdeniskerk Vijf dagen zonder water Bemanning van visschersschuit moest zich met ijs tevreden stellen siiiiiniiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiimiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiHiiiiiiiiiB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Enkele dagen geleden huurde iemand bij een garagehouder In. Den Haag een vrijwel nieuwen auto, ter waarde van ongeveer 1200 gulden. De man reed er te zamen met een vriend mee naar Haarlem, waar hij met een garagehouder aan de Turfmarkt onderhandelingen aan knoopte. Want hij wou den wagen verkoopen voor een zacht prijsje. De garagehouder ofschoon hij niet wist, dat hij met een paar dieven te maken had vond den prijs wel wat erg laag voor zoo'n mooien wagen en vertrouw de de hoeren met. Hij besloot daarom de politie op te bellen, maar terwijl hij dit deed. gingen de Hagenaars, die buiten wachtten, er van door. De recherche, die inmiddels van een en an der op de hoogte was gebracht, trok onmid dellijk op onderzoek uit en mocht er in slagen nog dienzelfden avond den verduisterden auto op te sporen en wel in een garage aan de Papentorenvesb. De eigenaar van de garage vertelde, dat hij den auto enkele uren te voren had ingeruild tegen twee oude wagens, die te zamen een waarde van ruim honderd gulden vertegenwoordigden. Beide heeren waren met de auto's vertrokken en hij wjst niet waarheen Maar de politie beschikte toen toch over vol doende gevens om het opsporingswerk met suc ces voort te zetten. De verduisterde auto werd in beslag genomen en de Haagsche politie werd van een en ander in kennis gesteld. Gisteren fs men er in de residentie in geslaagd een der beide heeren, die op zoo'n vreemde manier met auto's hebben gegoocheld, aan te houden. De man is naar Haarlem overgebracht. De politie is er eveneens in geslaagd, een der auto's op te sporen, tegen welken de nieuwe wa gen geruild is. Den derden wagen heeft men nog niet terug gevonden; ook heeft men den tweeden dader nog niet kunnen arresteeren, maar dat zal wel niet lang meer duren! Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Diversen. 10.35 Parijs Radio, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs Ra dio, 1.20 Ned. Brussel, 1.50 Fr. Brussel, 2.20 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 5.10 Deutschlandsender, 5.20 Ned. Brussel, 6.30 Keulen, 7.50 Straatsburg, 8.20 Fr. Brussel. 9.20 London Regional, 9.55 Weenen, 10.50 Keulen, 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 1.20 Droitwich, 6.40 London Regional, 7.20 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Populaire avond: 1. The High School Cadets; 2. The blue bird; 3. Graf Zeppelin's Weltreise; 4. In een klokkenwinkel; 5. Boston Commandery; 6.Wien, du Stadt meiner Tra urne; 7. Espana; 8. Um das blaue Band; 9. In Vienna one night; 10. The Wistler and his dog; 11. Semper Fidelis; 12. Im Prater blüh'n wieder die Baume; 13. Estudiantina; 14. Invincible; 8.0012.00 Di versen. Onze stadgenoot, de heer P»H. Bos, legde met goed gevolg te Amsterdam het practijkexamen Boekhouden Mercurius af. Geslaagd voor het practijk Federatie-examen Néderlandsche Handelscorrespondentie de heer Alb. M. Bos, alhier. Dank zij daartoe door den hoogeerw. plebaan Filbry verleende toestemming, zal Zondag 30 Januari in de Kathedraal onder alle H.H. Missen gepreekt worden over de Katholieke Film-Actie. De predikaties zullen -worden ge houden door den algemeenen propaganda-leider der K.F.A., pater Auxentius van Schalen O.F.M. uit het Minderbroedersklooster te Woerden. Op den eersten werkavond in 1938, Donder dag 13 Januari te kwart over acht in het club gebouw aan de Ged. Oude Gracht, organiseert de werkavonden-commissie van de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging een avond Moderne Portretfotografie. Door „Kindervoeding" werden in de week van 3 Januari tot 8 Januari 1938 verstrekt 6475 por ties waren eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 1154; Byzantiumstraat 726; Overtonstraat 1553; Bui- tengew. Onderwijs 702; Zoe testraat 1280; Voorin. Spaarndam 198; Kamperstraat 862. In den loop der maand December 1937 werd aan het kantoor te Haarlem op spaarbankboek jes ingelegd 580.847,38 en terugbetaald 490.944,61. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 89902,77. Het aantal nieuw uitgegevefi boekjes bedroeg 388, De uitslag van dezen competitie-wedstrijd was: P. EijkelboomL. J. Harms afgebr. A. NonnekensA. v. d. Werff Jr. 01 W. J. HofkesA. A. Sleeuw 01 W. OosterbroekB. J. Korsman 'A W. A. J. de Mol/J. D. C. Groot 0—1 J. WeverA. Breet afgebr» P. M. DorleijnT. Kout 01 W. OerlemansC. ten Hengel 01 P. SchneidersJ. Hofland 10 W. C. HoosC. S. Kruisselbrink 01 Voorloopig VA6'A Den i8en December 1937 werd, 's morgens om 10 uur, een plechtige dienst gehouden in de St. Michaelskerk van Peiping voor Mgr. Schraven en zijn acht gezellen, die den 9en October 1937 als slachtoffers ge vallen waren bij de gebeurtenissen van Tsjengtingfoe. Bij dezen dienst waren tegenwoordig: de heer Lacoste die het Fransche protectoraat der Ka tholieke Missies vertegenwoordigde, vergezeld van zijn echtgenoote; Zijn Excellentie Baron de Vos van Steenwijk, gezant der Nederlanden, met zijn echtgenoote de Baronesse de Vos van Steen- wijk, verder burgerlijke en militaire geattacheer- den bij de Fransche en de Nederlandsche am bassade. In het priesterkoor bevonden zich voorts Hunne Hoogw. Excellenties Mgr. Montaigne, Apost. Vicaris van Peiping (Lazarist), Mgr. de Vienne, Apost. Vicaris van Tientsin (Lazarist), Mgr. Comino, secretaris der Apostolische Dele gatie, en Mgr. Lebouille, (Ned. Lazarist uit Hoensbroek), coadjutor van Mgr. Geurts te Joengpingfoe. Het Japansche leger was verte genwoordigd door den commandant Yokoyama. Deze laatste legde, alvorens zijn plaats in te nemen, twee witte kransen op de katafalk, met opschrift: „Het Japansche Leger". De Japansche zaakgelastigde zou deze plech tigheid eveneens bijwonen, doch was op het laatst nog door onvoorziene omstandigheden verhinderd. Om 10 uur arriveerde de vertegenwoordiger van den Franschen gezant, in gezelschap van den Nederlandschen 'ambassadeur, en werd de kerk binnengeleid door den zeereerw. heer Chanet, Lazarist. Na de H. Mis die door den zeereerw. heer Nauviolle (Lazarist, pastoor van de kerk der Legaties) gecelebreerd werd, zong men het vers „Domme, salvam fac Rem Publicam" terwijl in- tusschen Monseigneur Montaigne zich gereed maakte om de absoute te verrichten. Nadat alle plechtigheden ten einde waren, deed de zeereerw. heer Chanet den vertegen woordiger van den Franschen gezant weer uit geleide. De heele kerk was gevuld met een groote me nigte geestelijken en leeken, zoowel Europeanen als Chineezen. .Binnen een jaar zal het Britsche Rijk bin nen de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk 10.000 moderne vliegtuigen bezitten, aldus ver neemt „United Press" uit zeer goed geïnfor meerde bron. Bovendien zal de Britsche luchtvloot kunnen steunen op een industrieele organisatie, die in tijc van oorlog met een tot nu toe ongekende snelheid bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen kan produceeren. Een heftige perscampagne is er in Engeland gevoerd tegen den Minister van Luchtvaart Swinton, waarin de beschuldiging geuit werd, dat het luchtwapen hopeloos ten achter was en dat de ontwikkeling door bureaucratische laks heid verhinderd werd. Volgens de officieele cijfers heeft Engeland thans 1560 machines van de „eerste linie", "n ge tal, dat 190 onder 't voor 't bewapeningsplan vastgestelde blijft. Deze term is voor den leek misleidend, daar hij practisch geen beteekenis heeft. Voor iedere z.g. „eerste linie"ijmachine die in gebruik is bij eei^ eskader bestaat n.l. een reserve van hetzelfde type. Het Britsche bewa peningsplan en dit is zeer belangrijk voor ziet in groote voorraden van dergelijke reserves in een verhouding van meer dan drie tegen een. De juiste sterkte van de luchtmacht wordt natuurlijk streng geheim gehouden, doch ver nomen wordt, dat de verhouding tusschen ac tief in gebruik zijnde en in reserve bewaarde toestellen de verhouding 31 te boven gaat. Uit deze mededeelingen kan men afleiden, dat Engeland thans reeds over 10.000 machi nes beschikt. Een belangrijk gegeven uit de begrooting is nauwelijks te ontdekken onder den invloed van cijfers: 8 millioen pond is uitgetrokken voor den bouw van bergplaatsen voor de reservetoestel len. Tot nu toe is het ministerie van luchtvaart uiterst geheimzinnig over deze kwestie geweest. Bij Churchill en anderen bestaat het voorne men om de zaak in bespreking te brengen als het Lagerhuis weet bijeen komt. Mogelijk zal de behandeling in geheime zitting plaats vin den. Onlangs nog heeft Chamberlain Swinton krachtig tegen een aanval in het Lagerhuis ver dedigd. Ook hieruit zou men kunnen afleiden, dat de toestand van de luchtvloot bevredigend is. Ook Woensdagmiddag was geen bericht van de bemanning van het getorpedeerde ss. „Hannah" bij de Stoomschip-mij. „Hannah" te Rotterdam binnengekomen, zoodat men nog in het onzekere verkeert waar zij aan wal is gegaan. Onder de eenendertig man bevinden zich zeventien Nederlanders, onder wie de ge zagvoerder M. H. de Boer uit Hillegersberg. De anderen behooren tot verschillende andere nationaliteiten. Naar aanleiding van de torpedeering heeft onze Regeering den Nederlandschen consul te Valencia telegrafisch om nadere inlichtingen verzocht. Onder leiding van Kardinaal Gerlier, aarts bisschop van Lyon, zal van 17 tot 20 Juni 1938 de tweede bedevaaTt van Fransche vliegers naar Lourdes gehouden worden. Zooals men zich herinnert, werd de eerste bedevaart in den zomer van het vorige jaar een grootsche manifesta tie, waaraan door vele autoriteiten op lucht vaartgebied werd deelgenomen. Gelijk bekend is met steun uit het Land bouwcrisisfonds een groot aantal zee- en kust- visschersvaartuigen gesloopt. Naar wij van be voegde zijde vernemen, ligt het in het voor nemen van den minister van Economische Zaken, deze steunregeling met ingang van 1 Mei 1£38 te beëindigen. Na 1 Mei 1938 zullen derhalve van regee- ringswege voor het sloopen van zee- en kust- visschersvaartuigen geen üooppremies meer worden verstrekt. Theorie en practijk komen veelal met elkan der in botsing, en op den weg volgen daar ook dikwijls botsingen uit, welke dan voor de be trokkenen onaangename gevolgen met zich brengen. Een assuradeur uit Zevenaar onder vond dit ook aan den lijve, hetgeen bleek op de zitting van het Arnhemscbe kantongerecht. Op een mistigen ochtend kwam de man met zijn auto uit Zevenaar en passeerde op den Rijksweg ZevenaarArnhem een volgeladen hooiwagen. Precies op het moment van voor bijrijden naderde er een tankauto uit de rich ting Arnhem, waarmede de eerstgenoemde autobestuurder in botsing kwam. „Ik zag niets aankomen zoo verklaarde de verdachte dus passeerde ik gerust den wagen. Daarin schuilt toch niets verkeerds. Wat had ik anders moeten doen?" zoo vroeg de man verder, „achter den wagen blijven aan sukkelen?'' „Voor mij is er in dit geval niets twijfel achtigs," antwoordde de kantonrechter. „U had moeten uitstappen en aan den wagenvoerder moeten vragen of hij heelemaal naar rechts wilde gaan." „Dat komt in de practijk niet voor; dat is alleen theorie," was de meening van den ver dachte. „Van die practijk ziet u nu de gevolgen. Op den weg mag men niets riskeeren en zeker niet op zoo'n smallen weg van tamper 6 meter breed." Als getuige gehoord, verklaarde de chauffeur van den tankwagen, dat hij den hooiwagen voorbijreed, zonder een tegenligger te zien. Opeens kwam toen verdachte met zijn auto achter den hooiwagen vandaan en botste tegen zijn auto. „Hoe hard reed u?" vroeg hem de kanton rechter. „Vijf en twintig tot dertig kilometer per uur." „Als u dertig zegt, zullen het er best veertig geweest zijn." Getuige: „O neen, onze wagens kunnen niet harder gaan." „Wablief? Die wagens bestaan niet meer." Doch nu loste de chauffer het raadsel op, door te zeggen, dat zijn auto was afgesteld. De ambtenaar van het O.M. was de meening toegedaan, dat verdachte voorzichtiger had moeten zijn. Gezien de moeilijke situatie, eischte spr. mair 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. In zijn uitspraak vestigde de kantonrechter de aandacht er op, dat positief vaststaat dat de verdachte niet voldoende gelegenheid heeft gelaten om te passeeren. Over de schuldvraag, in verband met- de aangerichte schade, wilde spr. niet beslissen en veroordeelde den assura deur tot ƒ5 boete of I dag. Heeft men het ongeluk een aanrijding te veroorzaken, dan is toch wel de minste vorm van beleefdheid tegenover het slachtoffer, dat men stopt. Een bestuurder van een kermisvrachtauto dacht daar blijkbaar anders over, want toen de man op den Havelandscheweg te Rheden een spoorboom aan diggelen reed en bovendien nog een man zoodanig vloerde, dat deze met een zeer ernstige hoofdwonde werd opgenomen, keek de bestuurder even achterom en reed met onverminderde vaart door. Er was evenwel een getuige bij dit ongeval, die de tegenwoordigheid van geest had het nummer te noteeren, zoodat de veroorzaker van het ongeval nog achterhaald kon worden Gedagvaard zijnde, verscheen de man niet, doch ook nu kon men het wel zonder hem af en werd de zaak bij verstek behandeld. Door een dienstbode was gezien, dat de auto bestuurder na de aanrijding het linkerportier geopend had en achterom had gekeken, doch desondanks was doorgereden. Dit verklaarde zij ook voor den kantonrechter, waarop de ambtenaar van het O.M. requisitoir nam en in verband met den ernst van het feit 75 boete subs. 25 dagen hechtenis eischte tegen den niet-verschenen verdachte. De kantonrechter, die nog uiting gaf aan zijn ontstemming over het feit, dat nu zelfs de verdachte niet gekomen was, om zich te recht vaardigen, veroordeelde hem conform den eisch. Een 74-jarige dame, die ter hoogte van de Rhijnvis Feithstraat 'den Overtoom overstak, aarzelde verder te gaan, toen zij bijna den vluchtheuvel ter plaatse had bereikt, met het gevolg, dat zij door een taxi werd aangereden. De gevaarlijke ziekte van mond- en klauw zeer bij de koeien is gelukkig nu weer aan 't wijken. In den nazomer en het najaar waren veel beesten met deze ziekte besmet. Op bijna alle weiden zag men borden met het opschrift: Mond- en klauwzeer, besmet terrein. Bij een landbouwer te Cothen hadden ook tal van beesten bovengenoemde ziekte gekregen. In plaats van zéér voorzichtig te zijn liet de eige naar hij verkeerde in de meening dat de kalveren genezen waren deze beesten naar de veemarkt te Utrecht brengen om ze te ver koopen. Een keurmeester, die in verband met de ziekte van mond- en klauwzeer aan den ingang van de veemarkt het vee controleerde, consta teerde bij de kalveren genoemde ziekte. Voor het Kantongerecht te Utrecht moest de boer Woensdag verschijnen, om zich te ver antwoorden. Verdachte was echter niet ver schenen, doch zjjn verdediger trad op als ge machtigde. Als eerste getuige werd gehoord de rijkskeur meester, die verklaarde mond- en klauwzeer bij de kalveren geconstateerd te hebben. De tweede getuige was een vrachtrijder, die Hulpvaardige omstanders brachten haar, niet wetende, dat zij het rechterbeen had gebroken, een woning binnen, vanwaar de G.G.D. haar spoedig per ambulance-auto naar het Wilhel- mina-Gasthuis vervoerde. De laatste maanden waren er aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam klachten binnengekomen, dat er tijdens enkele zeer druk bezochte recepties in openbare gebouwen, eenige bezoekers de dupe waren geworden van zakkenrollers. Uit de garderobe werd een enkelen keer een jas ontvreemd, doch ook was het voor gekomen, dat men een portefeuille en een portemonnaie, die men in een overjas had laten zitten, bij het verlaten van de receptie vermiste. De politie had het vermoeden, dat het gilde der zakkenrollers er den laatsten tijd werk van maakte, om z.g. als bezoeker van recepties, waar zeer veel personen kwamen, een slag te slaan. Woensdagmiddag heeft de politie van het hoofdbureau een steekproef genomen, en ver scheen plotseling met een overvalwagen, waarin een inspecteur en een detachement agenten gezeten waren, voor het gebouw van de Makelaars-Vereeniging aan het Rokin, waar een zeer druk bezochte receptie werd gehouden, ter gelegenheid van een 40-jarig jubileum van den heer Albach. Plotseling verscheen de politiemacht in de met bloemen versierde zaal, terwijl zich daar talrijke gasten hadden ver eenigd, en van den eerewijn genoten. De politie stelde zich op de hoogte van de bezoekers, die er waren en het duurde niet lang, of men had een viertal mannen gevonden, die op deze receptie niet thuis hoorden, en totaal geen relaties hadden met den jubilaris, den heer Albach. Het viertal werd gearresteerd en met den overvalauto naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij fouilleering werd echter niets bezwarends op hen bevonden. Zij verklaarden, dat zij uit louter nieuws gierigheid eens een kijkje op deze receptie hadden willen nemen, omdat men zooveel publiek op deze receptie had zien binnen gaan, en een glaasje wijn hun ook best zou smaken. Daar men verder tegen hen geen bewijzen had, werden de mannen op vrije voeten gesteld. Aan den Staat der Nederlanden is, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amster dam, ten geschenke aangeboden een rijke verzameling voorwerpen op het gebied der Nederlandsche kunstnijverheid, waaronder een zilveren molen-beker uit de 2de helft der 17e eeuw, met graveerwerk versierd, eenig zilveren speelgoed, een gegoten geel koperen kaarsenkroon met 24 armen uit de 17de eeuw, Delftsch aardewerk, e.d. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en den milden schenker, die den wensch heeft te kennen gegeven, dat zijn naam niet zal worden genoemd, den wel- gemeenden dank der regeering betuigd. De recherche van het hoofdbureau van politie heeft te Haarlem een 17-jarigen jongen aange houden, die ten nadeele van zjjn patroon te Amsterdam een hoeveelheid lood had gestolen. De jongen is naar de hoofdstad medegenomen en in het bureau Stadhouderskade opgesloten, waar hij vandaag verhoord zal worden. de beesten naar Utrecht vervoerd had. Hij zeide het vee uit de weide gehaald te hebben, op ver zoek van den verdachte. Getuige had geen bord met mond- en klauwzeer gezien. Ook aan de kalveren had hij niets bijzonders gemerkt. Al léén toen een keurmeester in Utrecht zeide dat de kalveren ziek waren, had getuige ook ge constateerd dat de beesten® blaren en bruine plekjes hadden. „Je ziet", zoo zeide de kantonrechter, mr. Ot- ten, „dat veevervoer onder deze omstandighe den niet zóó onschuldig was. Voortaan beter uitkijken. Nu komt u er goed van af, daar geen vervolging tegen u is ingesteld." De derde getuige was een boerenknecht, die meegeholpen had bij het inladen van het vee Deze getuige had het bordje waarop stond „mond- en klauwzeer, besmet terrein" wél ge zien aan den ingang van het erf. Aan het vee kon men absoluut niet merken, dat het ziek was, wel liep één der kalveren wat kreupel. De ambtenaar van het O.M. wees allereerst op het groote gevaar van de ziekte van mond en klauwzeer. Het vervoer van ziek vee naar de markt heeft men nu nog kunnen tegen houden. Besmetting was anders zeker voorgekomen. Spr. eischte een geldboete van f 100 subs, één maand hechtenisstraf. De verdediger vestigde er de aandacht op, dat de verdachte in de meening had verkeerd, dat de kalveren weer genezen waren. Spr. vroeg cle mentie voor zijn cliënt en verzocht hem geen formidabele geldboete van f 100 op te leggen. De kantonrechter, mr. Otten, wees dadelijk vonnis. Verdachte had, nu hij wist dat de kal veren ziek waren, beter op moeten letten en niet dadelijk de beesten naar de veemarkt moe ten laten brengen. Een strenge straf is noodzakelijk. Conform den eisch luidde de uitspraak. 99 Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Januari: Eerst gisteren is vast komen te staan, dat de Bisschoppen en Priesters, die Zon dag j.l. bij Mussolini op het Palazzo Vene- zia geweest zijn, toch nog ontvangen zou den wÖrden door Z.H. den Paus. Deze audiëntie heeft heden plaats gehad en is door de woorden, welke de H. Vader sprak, tot een moment geworden, dat het oogenblik, waarop de H. Vader zoo ontroe rend sprak over Duitschland, evenaardde. Allereerst werd den H. Vader een hoeveelheid graan aangeboden voor het offerbrood van de H. Mis. Daarop zongen de Bisschoppen en priesters gezamenlijk het „Christus vincit." De H. Vader nam hierop het woord. Hij zeide zeer dankbaar te zijn voor de eer, die de Bis schoppen en priesters Hem hadden gebracht, door het werk dat zij verrichtten, want de eer voor de zonen is ook de eer voor den Vader. Met hun deelname aan den veldslag om het graan hebben zij blijk gegeven ook hun priester lijke taak goed te verstaan. Immers zij hebben de landelijke bevolking, die toch de ruggegraat is van de natie, geleerd tot God te bidden „Geef ons heden ons dagelijksch brood." Om het dagelijksch brood te verwerven moet men echter niet alleen smeeken tot God maar ook met Hem samenwerken. Dankbaar was Hij hun ook, omdat zij op een zeer hooge plaats aanleiding hebben gegeven tot het spreken van zulke geruststellende en zekerheidscheppende woorden. woorden, die grooten troost en zekerheid aan den H. Vader verschaften, en die Gods zegen rijkelijk zou den doen neerdalen. Men zegt de waarheid, wanneer men zegt, dat Wij de groote weldaad van de ver zoening hebben gewenscht en men spreekt buitengewoon troostend, wanneer men zegt aan deze handeling en aan de andere han delingen die haar begeleid hebben, volstrekt trouw te zullen blijven. Deze troost valt Ons ten deel. Schouwen Wij immers over de Alpen dan zien Wij niets anders dan sombere dreigende wolken waarachter geen zon schijnt. Maar God waakt! De H. Vader zeide te gelooven in Zijn zending, die tevens de zending is van de Bisschoppen en priesters: aanwezig te zijn, altijd en overal, waar het gaat om het heil der zielen en om het geluk der menschen, dien Wij op alle mo gelijke wijze wel móeten doen. ook in hun stoffelijke belangen." De H. Vader wilde nog iets zeggen over de speciale verantwoordelijkheid van hen, die ge steld zijn over de burgerlijke orde, zoowel na tionaal als internationaal. Zeker is, dat Zijn hart uitgaat naar die Italiaansche arbeiders, die gereed staan om over de Alpen te trekken „Wij hopen en wenschen, dat, waar zij ook gaan, zij het voorbeeld zullen uitdragen van hun Katholiek Geloof, en hun persoonlijke als burgerlijke deugden, die de bewonderens waardige rijkdom zijn van Italië Wij hopen, dat hun voorbeeld van Chris telijk leven en van verheerlijking Gods al tijd en overal, vooral in deze tijden van ge varen en dreigende duisternis, den glans van de waarheid in vollen luister moge doen stralen. De H. Vader besloot Zijn lange rede met aan alle Bisschoppen en priesters Zijn Zegen t» verleenen, een Zegen, die zich ook uitstrekt over dien anderen oogst, den oogst der zielen der Katholieke Actie. HELSINGFORS, 12 Jan. (Reuter). Een derde lid van de Sovjet-legatie te Helsingfors is niet teruggekeerd vap zijn „vacantie" in Sovjet- Rusland. Het is de heer M. Briskine, handels secretaris van dit gezantschap. Om gezondheids redenen heeft hij in September de stad ver laten, om in Zuid-Rusland herstel van zijn gezondheid te verkrijgen. Het dagblad Helsingin meldt- thans, dat M. Briskine niet meer zal terugkeeren. De twee andere leden van het gezantschap, die sinds hun bezoek aan Rusland verdwenen zijn, waren de zaakgelastigde Eric Asmus en dé militaire attaché Peter Ivanov. Uit Stockholm wordt gemeld, dat mevrouw Kollontai, de gezante der Sovjet-Unie in Zweden, hardnekkig weigert gehoor te geven aan de eischen van den waarnemenden volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, Fotemkin, die haar terugkeer naar Moskou verlangt. Na zich een tijd lang in een sanatorium bij Stock holm te hebben opgehouden, heeft zij tenslotte den bekenden Zweedschen senator Branting om raad gevraagd. Deze achtte het echter voor zichtiger, op dit verzoek niet in te gaan. Reeds zou mevrouw Kollontai zich erop voor bereiden Sovjet-emigrante te worden; een Amerikaansche filmonderneming zou bereid zijn een van haar litteraire werken te verfilmen. De „Daily Telegraph" meldt uit Moskou, dat Grinko, die tot Augustus j.l. volkscommissaris van Financiën is geweest, door zijn opvolger Tsjoebar „het hoofd van een bende aartsspion nen van het Duitsche fascisme in het commis sariaat van Financiën" is genoemd. Volgens Tsjoebar heeft Grinko niet alleen staatsgeheimen openbaar gemaakt, doch ook de vijanden van het land geheime data en docu menten uitgeleverd, en op bevel van zijn fas cistische meesters ondermijnenden arbeid ver richt. Hij beschuldigde Grinko en diens medewer kers er voorts van verantwoordelijk te zijn voor een belastingpolitiek, die er op berekend was ontevredenheid onder het vólk te kweeken. LONDEN, 12 Jan. (Reuter) De ma rine-correspondent van Reuter verneemt, dat voorzieningen worden getroffen ter ver hooging van de veiligheid der zeeroute om Kaap de Goede Hoop, voor het geval die weg gebruikt zou moeten worden. Te Free town in Sierra Leone zal onder meer de olievoorraad vergroot worden. Er zal ver der weer een vast garnizoen komen, terwijl de kustverdediging gemoderniseerd zal worden Ook wil men de haven van Kaapstad tegen aanvallen uit zee beveiligen en de dokken tot de grootste van het Zuidelijk halfrond maken. De Abessinische oorlog heeft dit streven ver haast, doordat in dien tijd vele schepen den zeeweg om de Kaap kozen, waardoor zware eischen aan de oude haven van Kaapstad ge steld werden. PARIJS, 12 Jan. (Havas.) De besprekingen over de nieuwe Fransche arbeidswetten in Hó- tel Matignon werden vanavond te vijf minuten over zeven beëindigd. De secretaris-generaal van de C. G. T., Jouhaux, verklaarde, dat door het wegblijven van den algemeenen bond van werkgevers het niet mogelijk was tot de kern van de overeenkomsten door te dringen. Even min was het mogelijk een beslissing te nemeP. ten aanzien van de overeenkomsten, welke de regeering aan de Kamer wil voorleggen. Jouhaux voegde hieraan toe, dat op het oogenblik een overeenkomst mogelijk schijnt. Chautemps heeft in de conferentie met vol doening den vooruitgang geconstateerd, dien de uitgewisselde overwegingen aan den dag hadden gelegd ten aanzien van de nagestreef de toenadering. Hij legde den nadruk op de opmerkingen, die gemaakt waren betreffende verbeteringen van de wet op de arbitrage, welke verbeterin gen betrekking zouden moeten hebben op ver eenvoudiging en versnelling van de procedure, of invoering, behalve van aanvullende garan ties voor alle partijen, van sancties, die scheidsrechterlijke uitspraken niet meer illu soir zouden maken. De premier verklaarde, dat hij bij de uitwerking der teksten, die hij voorne mens is in te dienen, rekening zal houden met deze eerste gedachtenwisselingen, en met met de denkbeelden, die hem later nog voorgelegd zullen worden. De regeering zal waken voor strikte en strenge wetstoepassing; op die wijze zullen de sociale vrede en de veiligheid van arbeid gehandhaafd worden. BERLIJN, 12 Jan. (Havas.) De Gestapo heeft een vergadering van den broederraad der Be lijdeniskerk te Dahlem ontbonden en 28 pre dikanten, die hieraan deelnamen, gearresteerd. Zij werden later op vrije voeten gesteld, met uitzondering van ds. Niese, die voordien reeds tweemaal gearresteerd was. ANTWERPEN, 12 Jan. Een te Zeebrugge thuisbehoorende visschersschuit was op zee ten gevolge van een lek in de watertank al het drinkwater kwijtgeraakt. Vijf dagen lang heeft de bemanning het zonder drinkwater moeten stellen, daar de schipper de reis niet wilde on derbreken. De visschers hebben gesmolten i)s moeten drinken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4