Chautemps stelt de kwestie van vertrouwen Wat is beschuit met muisjes in het Engelsch? Het nieuws van heden Herhaling van incidenten moet voorkomen worden TOO slachtoffers van ontploffing? 50 doodvonnissen in Rusland De besprekingen te Boedapest Uitspraak in de zaak-Barmat De misdaden van de Csar DE JOURNALIST MOEST TOEN MAAR PROEVEN BECK BIJ VON NEURATH DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE» NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13856 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 14 JANUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20968 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Inger. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. 2'8, l-4i. öe Fransche premier verlangt, dat een arbeidswet den socialen vrede zal verzekeren Financieele toestand is gezond Controle op de wisselmarkt van De fracties bijeen De Fransche minister-president, Camille Chautemps Het ongeval in een spoorweg tunnel te Madrid zou een enorme ramp zijn gebleken Groot sabotage-proces te Samara Italië kreeg slechts op één punt volledig zijn zin, meent Parijs Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| Henri Barmat en Loewenstein tot zware straffen veroordeeld De organisatie zou om. schuldig zijn aan de ontvoering van generaal Miller Janssen gouverneur van de Belgische Bank Benoemingen op hooge finan cieele posten Ontploffing kost tien menschenlevens Ongeval in steenkolenmijn bij Pittsburgh Portügeesch vliegtuig verongelukt Vijf inzittenden zouden zijn omgekomen Wachten en wachten is intusschen het parool en verder regent het Elke afwisseling welkom Verkeersregeling te Soestdijk Hugh Wilson, de nieuwe Amerïkaansche gezant in Berlijn Hij zóu trachten te bemiddelen tusschen Berlijn en de Wes terse he mogendheden Betooging te Parijs Vergadering van de Parti popu laire frangais verboden Bocht De moord op Starkey Drie gewapende Arabieren gearresteerd Verongelukt temidden van de haaien 26 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 2,0 0 44 0,75 0-42 PARIJS, 13 Jan. (Havas). In de Fransche Earner heeft de voorzitter, Herriot, Donderdag avond een rede gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde dat de vrijheid tegen iedere bedreiging verdedigd moest worden en hij deed een beroep °P het volk om de democratie te verdedigen Öoor zijn intellect en zijn werk. Na Herriot besteeg minister-president Chau- frbips het spreekgestoelte, door de meeste leden "egejuicht. Chautemps herinnerde eraan, dat in Decem- "er de financieele toestand op den weg naar frst was, uitgezonderd enkele incidenten. Sedertdien heeft zich iets .voorgedaan: de Wisselmarkt is onrustig geworden, doch hiets in den financieelen toestand recht vaardigt dit: de begrooting is in, evenwicht en de schatkist is in staat het hoofd te bie den aan alle driemaandelijksche verplich tingen. in sommige buitenlandsche kringen is men bezorgd geworden door een bankstaat van de pansche Bank, doch een zeker bedrag was al- een een bewijs van de aflossing van een lee- l'ng. Verder was er een sociale agitatie, welke systematisch werd uitgebuit. Men kondigde een jdgemeene staking aan en de sociale ongeregeld heden stelden de zenuwen van het land zeer op he proef. Deze beproevingen zijn thans evenwel v°orbij, dank zij den maatregelen van de regee- duurde de staking van de openbare dien sten niet voort. De minister-president sprak Vervolgens met kracht tegen, dat hij een dub- hele rol zou hebben gespeeld; hij beschouwt de h°nflicten van de arbeiders met een mensche- hjk oog, doch hij zal geen opstand yan de ar beiders in overheidsbedrijven tégen den staat t°estaan; zijn arbitrage is ernstig bedoeld. De banister-president acht het verder gelukkig, dat ~e staking in de Goodrich-fabriekén zonder bloedvergieten is geëindigd. Ook de zeelieden staking te Rouaan is gelukkig geëindigd. Doch de terugkeer van dergelijke inci denten moet voorkomen worden. De mi nister-president verlangt, dat de Kamer een arbeidswet aanneemt, welke den socialen vrede zal verzekeren. De arbeiders zullen Waarborgen voor den arbeid ontvangen, doch hiertegenover moeten zij erkennen Wat het parlement voor hen doet, en afzien Van ieder onwettig optreden, hoezeer dit °ok te verontschuldigen schijnt. Spreker verklaarde met nadruk, dat indien s°bunigen door zullen gaan met het bedreigen bh den binnenlandschen vrede, de volle Maarte der wet op hen zal vallen. Vervolgens behandelde de minister-president ;e zaken, welke op het oogenblik in handen van rechter zijn, en voegde hieraan toe, dat ?er> zorg moet dragen voor de zenuwen van h*t land. Öaarop zeide Chautemps, dat gesproken wordt byer een controle op de wisselmarkt. Hij is van hteening, dat de regeering haar plechtige ver kering moet hernieuwen, dat geen uitgaven allen worden gedaan, zonder dat deze gedekt °rden door inkomsten. Bij den aanval op den rahc zou men zekere dwangmaatregelen kun- eh verwachten, doch men kent de meening van Preker; deze maatregelen zouden niet het ge achte resultaat hebben. wil tot socialen vrede, tot een evenwich tige begrooting en tot financieel beleid moet 6eri parlementaire garantie hebben. De mi jter-president vroeg derhalve aan alle groe- om te zeggen, of zij het niet eens zijn met beginselen, welke hij uiteen heeft gezet en lftet de formules van monetaire vrijheid. Aan leden van de meerderheid vroeg de minister- President of zij de politiek van de regeering, b°°Wel ten aanzien van binnen- als van buiten- öd goedkeurden. De regeering doet een beroep op allen en °P het plichtsgevoel van het republikein- Sche parlement. In dit moeilijke uur stelt de regeering de kwestie van vertrouwen. Spreker wenschte, dat de uitsprSak zoo duide- k mogelijk zal zijn. Hij heeft een onwankel- *ar vertrouwen, dat het volk met zijn traditie h °rde en discipline, zijn bedachtzaamheid en Jb deugden van landlieden, zichzelf zal weten redden. .De rede van Chautemps werd door het cen- m en linksch luide toegejuicht. De zitting de Kamer werd vervolgens verdaagd. Caillaux heeft bij den Senaat een wets- °ntwerp ingediend, strekkende tot het Verbieden van het in Frankrijk op de markt brengen van buitenlandsche effecten en Waardepapieren, waarop de vastgestelde betalingen niet regelmatig zijn geschied. sk radicaal-socialistische Kamerfractie is Ijen ha het schorsen van de zitting van de bijeengekomen. Zonder debat werd een t°tle aangenomen om de verklaring van de gering goed te keuren en het vertrouwen van fractie in de regeering uit te spreken, kotvf c°himunistische fractie heeft een bijeen- vah de verschillende linksche fracties "vraagd. LONDEN, 13 Jan. Volgens uit Spanje ontvangen inlichtingen van particuliere zijde, zouden, naar United Press aan haar bladen seint, bij de groote ontploffing, die dezer dagen te Madrid plaats gehad heeft, circa 700 personen om het leven gekomen zijn Over het aantal gewonden is niets bekend, Naar verluidt, is een stadsstrook van 1000 M, lengte en 200 M. breedte door de ontploffing totaal vernield. De explosie zou zich in een spoorwegtunnel in de wijk Ventas hebben voor gedaan en twee treinen moeten er door uit de rails zijn geslingerd. In den afgeloopen nacht is Portbou gebom bardeerd door rechtsche vliegtuigen en een krui ser. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, doch de schade zou aanzienlijk zijn. Met het oog op het toenemende aantal ge vallen van desertie uit Franco's leger is een rechtsch cavallerie-detachement gestationneerd in de neutrale zone tusschen het door Franco beheerschte gebied en het Britsche gebied. Te Tarifa, Algeciras en La Linea, waar vele ma chinegeweren zijn opgesteld, is de kustwacht versterkt. MOSKOU, 13 Jan. (D.N.B.) Naar de te Samara verschijnende „Wolskaja Kommu- na" mededeelt, zijn vijftig functionarissen van de landbouworganisatie aldaar wegens sabotage ter dood veroordeeld. PARIJS, 13 Jan. (Havas) Het aan het slot der driemogendhedenbesprekingen te Boedapest uitgegeven communiqué werd te Parijs niet slecht ontvangen. Men consta teert, dat van de vier zichtbaar op verzoek van Italië besproken punten slechts een de volledige instemming verkreeg van Oostenrijk en Hongarije, die besloten de regeering van generaal Franco de jure te erkennen als de wettige regeering van Spanje. Maar deels omdat de betrekkingen dezer beide landen met het Spaansche schiereiland zeer beperkt zijn, deels wegens de militaire situatie na jie operaties bij Teruel is de feite lijke beteekènis van dit besluit zeer begrensd. Daarentegen hebben de beide mogendheiden wel duidelijk haaï sympathie uitgesproken met de as Rome-Berlijn, doch zij sloten zich niet aan bij dit diplomatieke instrument. Ten aanzien van den Volkenbond beperkten Weenen en Boedapest zich er toe, nadat zij verklaard hadden, dat de Volkenbond niet het karakter van een ideologische groepeering moest krijgen; te .bevestigen, dat zij zich in dat ge val voorbehielden, later hun betrekkingen met Genève te herzien. Het standpunt, dat zij in namen, is als zoodanig niets bijzonders; Frank rijk en Engeland waren zelf van meening, dat de Volkenbond juist geen ideologisch karakter moet aannemen. Tenslotte verklaart men, dat wanneer men rekening houdt met hun geografische positie van kleine mogendheden, welke direct begrensd worden door groote buurstaten en met hun oorspronkelijke bedoelingen Oostenrijk en Hon garije dus in de mate van het mogelijke de autonomie van nun politieke opvattingen heb ben bevestigd. Schuschnigg en Schmidt zijn inmiddels van de conferentie te Boedapest te Weenen terug- VERWACHTING: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot E= betrokken met nog regen, weinig veran- dering in temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Tijde- M lijk opklarend. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST jjj Geseind Donderdagmiddag te 15.25 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft od uw hoede". Geseind Donderdagavond te 19.40 uur =E aan alle posten: „Attentiesein neer". illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli BRUSSEL, 13 Jan. (Belga) De 20ste kamer der Brusselsche strafrechtbank heeft in de zaak-Barmat de volgende vonnissen uitgesproken: Henri Barmat vijf jaren ge vangenisstraf en 14.000 francs boete; Loe wenstein vier jaren gevangenisstraf en 14.000 francs boete; Devreese vier maanden gevangenisstraf en 350 francs boete voor waardelijk. De rechtbank verklaart, dat, voor zoover het Julius Barmat betreft, de strafvervol ging wegens diens overlijden is gestaakt. Zij verklaart voorts, dat de verdachten bank roetiers zijn. Gyselinck werd veroordeeld Stein, die zich civiele partij heeft gesteld en ontvankelijk is verklaard, 100.000 francs schadevergoeding te betalen. Tenslotte bepaalt het vonnis, dat de aan De vreese gegeven proeftijd drie jaren zal zijn. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door oen substituut-officier van justitie, mr. Per- richon, gelastte de directe gevangenneming van Henri Barmat en Loewenstein, hetgeen door de rechtbank na raadkamer werd toegestaan. PARIJS, 13 Jan. (Havas) Naar ver luidt worden ernstige misdaden in verband gebracht met de Csar, n.I. de moorden op den Rus Navasjin en op Laetitia Toureaux, alsmede de ontvoering van generaal Miller. In den afgeloopen nacht is Robert Puireux ge hoord, die beschuldigd wordt de beide Italiaan- sche journalisten Carlo en Nello Roselli te hebben vermoord. Hij ontkende ooit te Bagnoles de l'Orne, waar de Italianen werden vermoord, te zijn geweest, doch hij gaf toe, dat de auto, waarin zij werden achtervolgd, aan zijn moeder behoorde. Verder zijn nog in verband met deze zaak een zekere Bouvier en Fauran gearresteerd. Zij zullen geconfronteerd worden met Jacubiez, die eveneens beschuldigd wordt van medeplich tigheid aan dezen moord. Verder heeft ingenieur Locuty verklaard, dat Métenier hem heeft medegedeeld, dat de Csar de gebroeders Roselli zou hebben vermoord. Te Clermont Ferrand zijn wederom drie per sonen gearresteerd, die beschuldigd worden van het in bezit hebben van wapenen en het handel drijven hierin. BRUSSEL, 13 Jan. (Belga) De Belgische koning heeft Georges Janssen benoemd tot gouverneur van de Nationale Bank en Paul Heymans tot gouverneur van de Nationale Mij. voor industriecrediet. Oud-minister Pierre Charles is benoemd tot president van den raad van bestuur der bank van den Belgischen Congo. NEW-YORK, 13 Jan. (D.N.B.) In de buurt van Pittsburgh heeft zich in een steenkolenmijn een ontploffing voorgedaan. Hierbij zijn tien mijnwerkers om het leven gekomen. LISSABON, 13 Jan. (Havas) -r- Nabij Vila Real de Santo Antonio in Portugal is een vlieg tuig omlaag gestort. Naar verluidt zijn vijl per soden om het leven gekomen, Het regentdonkere, grauwe regenwol ken jagen door het luchtruim en de Noord- Westerstorm rukt aan de takken van de oude, hooge eiken- en beukenboomen in de Baarnsche bosschen. Het is er verre van verkwikkelijk. Was de belangstelling voor het paleis te Soestdijk de laatste dagen en vooral na het bekende communiqué van dr. J. de Groot, reeds veel minder geworden, Don derdag ontbrak zij geheel. Met den besten wil van de wereld was er voor de journalis ten niets te beleven. De dubbelposten van rijksveldwachters aan de beide ingangen van de oprijlanen liepen, weggedoken in him opgezette kragen, met groote passen heen en weer en ook de rechercheurs, die regelmatig in de tuinen van het Prinselijk Paleis sur- veilleeren, waren niet in stemming. Al spoedig bleek, dat de nieuwe verkeersrege ling, waarvoor men de bordjes had geplaatst, nog niet in werking behoefde te treden, daar het ver keer langs den Rijksstraatweg zeer kalm was. Uit de vrachtauto's, die er evenals de autobussen, aanhoudend voorbijrijden, schonk men weinig aandacht aan 't Witte Paleis, doch men zette zoo snel mogelijk zijn tocht voort. In hotel „Trier" zit om de ronde tafel en aan enkele zij-tafeltjes een groepje foto-verslaggevers en filmopera teurs. Onder de menschen heerscht een gedrukte stemming. Zooals het weer er thans uitziet, is er totaal geen kans, dat er een plaatje zal kun nen worden gemaakt. H. M. de Koningin zal zeker niet uitrijden, en ook Prins Bernhard zal zich wel niet naar buiten begeven. Doch er is meer, dat de menschen hindert. Van hooger hand schijnt de politie opdracht te hebben ge kregen, de fotografen en filmoperateurs van de ingangen der oprijlaan verwijderd te houden. De fototoestellen, die hier geregeld in den aan slag stonden, moesten verwijderd worden en een en ander is den heeren Donderdagmorgen door den brigadier-majoor De Groot, van de Rijks- veldwacht, die hier gedétacheerd is, medege deeld. Er wordt thans krijgsraad gehouden in Hotel Trier, en men zal trachten, tot een vergelijk te komen met de autoriteiten, want als straks de Blijde Gebeurtenis daar is, mogen de foto grafen en film-menschen niet ontbreken. De couranten en het publiek hebben recht op een plaatje, en men vertrouwt dan ook, dat de maat regelen slechts zullen gelden voor de dagen, dat er feitelijk weinig of niets te kieken valt. Aan weggaan denkt echter niemand, en men doodt den tijd met het leggen van een domineetje en een spelletje kaart. Zoo verstrijkt de tijd in Hotel Trier, uur na uur en het parool voor de aanwezigen is.... wachten. De dagen duren lang. En als het wachten vervelend wordt, dan gaan de fotografen weer even op bezoek bij hun col lega's van binnen- en buitenlandsche pers, die in het Bad-hotel ingekwartierd zijn en maken er een praatje, doch ook hier zal de aardigheid wel spoedig van af zijn. Want tot op heden is er ook in 't Bad-hotel niet veel nieuws meer. Verschillende vertegenwoor digers van dagbladen, die Woensdag zouden arriveeren, hebben hun komst uitgesteld tot a.s. Zondag en Maandag. Het groepje bin nen- en buitenlandsche journalisten, dat reeds aanwezig was, is gebleven, en men hoort hier thans Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Nederlandsch dooreen. De Engelsche verslaggevers zijn vol lof over het Bad-Hotel en zijn directie, doch vinden Baarn en Soest een stil plaatsje en een bioscoop zou hun zeer welkom zijn. Een trip naar Am sterdam of Utrecht te maken, durven de heeren niet goed aan, want men zal altijd zien, als men afwezig is, dan komt het groote nieuws en dit te missen, zou gelijk staan met een ontslag bij zijn krant. Grappige incidenten doen zich zoo nu en dan voor. Een Engelsch verslaggever, die vernomen had, dat in verschillende plaatsen be schuiten met muisjes werden beschikbaar gesteld, wilde dit als bijzonderheid aan de redactie van zijn blad in Engeland telefoneeren. Onze ge achte collega wist echter niet wat beschuit met muisjes was en niemand van de aanwe zige collega's kon hem dit precies uitleggen, daar men de vertaling van muisjes, zooals wij die hier bedoelen, nergens kon vinden. Een der aanwezige telefonistes kwam echter op het denkbeeld, hem een beschuit met muisjes te toonen. en te laten proeven. De journalist was gered. Hij was nu in staat, de traditioneele Ne- derlandsche feestversnapering nauwkeurig te omschrijven, en enkele uren later was de redactie van de Londensche krant vanuit Baam hiervan nauwkeurig op de hoogte gesteld. Zoo nu en dan ziet men in 't Bad-Hotel den intendant van het paleis te Soestdijk, jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen, die er conferenties heeft met jhr. Dedel, secretaris van Prins Bernhard, die evenals de kamerheer van de Prinses, baron Baud, hier woont. Officieren loo- pen in en uit en het telex-apparaat, speciaal voor den militairen dienst, wordt dag en nacht be waakt en geen seconde uit het oog verloren. De journalisten en officieren maken elkander het leven zoo aangenaam mogelijk en er wordt menig kaartje gelegd en vooral zij, die ook onder dienst zijn geweest, halen oude herinneringen uit dien tijd op. Twee maal in de week komt er in het Bad-Hotel een groepje dames, ingeze tenen van Baarn, een middagje bridgen. Ook zij stonden zeer in de belangstelling van de nieuwe gasten van het Bad-Hotel en met aan dacht werd het spel van deze geroutineerde dames bridge-club gevolgd. Het aantal Rijksveldwachters is weer met 20 man versterkt, en tevens is een groote detache- mehtsauto yoor het vervoer yan de manschap-. pen uit Den Haag gearriveerd. Voor de man schappen, die belast zijn met de bediening van de stukken geschut, die in Baam bij het po- litie-bureau gereed staan, is voorbeeldig gezorgd. Het alarm-kwartier is ingericht in de Prinses Juliana-school. De gymnastiekzaal is voor deze gelegenheid keurig in orde gemaakt en centraal verwarmd, terwijl waschtafels zijn aangebracht, Het eten der manschappen wordt van een in richting aan de zaal bezorgd, en een radiotoestel is aanwezig. Het gaat den mannen van de Veld buitengewoon naar den zin. Zondag en Maandag wordt weer een groote toeloop van vertegenwoordigers van dagbladen in Baarn verwacht en in het Bad-Hotel en Hotel Trier maakt men wederom een groot aantal kamers voor de nieuwe gasten in gereedheid. Variaf Maandag is in het Bad-Hotel ook officieel gevestigd het bureau van de Vereeniging De Amsterdamsche Pers. Door de burgemeesters van Baarn en Soest zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat het verkeer bij het paleis Soestdijk thans in dier voege is geregeld, dat na het bekend worden van de-blijde gebeurtenis geen motorverkeer het paleis zal passeeren. Van dit tijdstip af zullen voor het motorver keer in beide richtingen zijn afgesloten: de Rijksstraatweg AmsterdamAmersfoort van den „Oranjeboom" af tot ^an Nieuwerhoek en de Betonweg in de richting Utrecht van Hotel Trier tot aan den ouden Veenhuizer tol, en wel van 8 tot 22 uur. Het verkeer AmsterdamAmersfoort vice versa zal worden omgeleid over de Spoorweg laan, Vondellaan, Torenlaan en Stadhouders laan; het verkeer naar en van Utrecht over de Koninginnelaan en de Burgemeester Grothe- straat. BERLIJN, 13 Jan. (D.N.B.) De Pool- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, die vanochtend vroeg op doorreis naar Genève te Berlijn is aangekomen, heeft vanmiddag een onderhoud gehad met den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath. Naar het D.N.B. verneemt, zal kolonel Beek twee dagen te Berlijn vertoeven. Het onderhoud van Beek en Von Neurath was, naar Havas uit goede bron verneemt, gewijd aan een algemeene bespreking. Sinds Duitschland uit den Volkenbond is getreden, streeft Beek er naar de rol van verbindingsagent te spelen tusschen de Westersche mogendheden en Duitschland. Daar de besprekingen van Lord Halifax te Berlijn niet de gelegenheid hebben verschaft den draad der onderhandelingen tusschen het Rijk en de groote aan Genève getrouw gebleven mo gendheden weer op te vatten, kan men veronder stellen, dat Beek deze zijde van den toestand niet heeft veronachtzaamd, evenmin als de voor- deelen, welke er voor de Poolsche politiek uit zouden kunnen voortvloeien. PARIJS, 13 Jan. (Havas) Omstreeks zes uur vanavond trokken vijftienhonderd geëmployeer den van het transportbedrijf over de Parijsche boulevards onder het zingen van de „Interna tionale" en het uitroepen van kreten als: „Onze loonen". Gedurende een half uur was het verkeer in de war. De politie verstrooide de betoogers, die zien vijandig uitlieten over den algemeenen bond van Fransche werkgevers en over zekere leden van de Csar. De prefectuur van politie te Parijs heeft me degedeeld, dat een vergadering van de Fransche volkspartij (Parti populaire franqais), welke Vrijdag 14 Januari in het Vélodrome d'Hiver zou worden gehouden, verboden is. De vergadering had ten doel te protesteeren tegen het feit, dat generaal Duseigneur, die gearresteerd is in ver band met de Csar-affaire, als gewoon misda diger ïfOr(it behandeld. In de Fransche kamer heeft Chautemps de vertrouwenskwestie gesteld. De kamer moet een arbeidswet aannemen, die den socialen vrede zal veieekeren. De ontploffing te Madrid zou 700 slachtoffers hebben geëischt. In een sabotage-proces te Samara zijn vijftig doodvonnissen geveld. Behalve aan nog andere moorden zon de Csar schuldig zijn aan de ontvoering van generaal Miller. In de zaak-Barmat heeft de Brusselsche recht bank Henri Barmat en Loewenstein tot zware straffen veroordeeld; Devreese kreeg voorwaar delijk. Georges Janssens is benoemd tot gouverneur van de Nationale Bank van België. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft een onderhoud gehad met zijn Duitschen collega. Het communiqué na de driemogendheden-con ferentie te Boedapest is te Parijs niet slecht ontvangen. De Chineezen bereiden een tegenoffensief voot langs den spoorweg Tientsin-Poekau. Inhoud van het voorontwerp van wet betreffen de de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. Conversieleening van 1700 millioen, rentende 3 pCt., na 10 jaar 3% pCt„ tegen den koers van 99% pCt. Nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Nieuw-Zeeland in werking getreden. In de bekende Blauwe Zand-zaak beeft de officier van justitie ontslag van rechtsvervol ging geëischt tegen ir. Mussert. New-Yorksche beurs» reactie geeft koersver liezen. Bocht wordt in de omgangstaal al le ondeugdelijke waar genoemd. Om maar 'n paar centen uit te sparen koopt men minderwaardig goed en is dan bedrogen uit. Want het ouder- wetsche gezegde is in zekeren zin nog altijd waar: goedkoop is duurkoop en duurkoop goedkoop. Koop geen bocht. Van één goed glas wijn zal men niet dronken worden, van „bocht" wel. Deugdelijke kleeding duurt lang, maar bocht is al te snél verteerd. Bocht is ook in het geestelijk samenleven der menschen zoo gevaarlijk. Pas op voor bocht! Er zijn onberispelijke lieden, waarop men vertrouwen kan, wier woord 'n woord is en wier omgang 'n weldaad is, mogen zij arm of rijk zijn. Maar er is ook zooveel bocht in onze samenleving: namaak heeren en da mes, die in wezen niets hébben van een nobele menschelijkheid. Pas met hen op. Pas in heel uw leven op met bocht! JERUZALEM, 13 Jan. (Reuter) Een af dee ling Britsche politie heeft vanmorgen in de streek, waar prof. Starkey vermoord is, een huis bestormd en drie gewapende Arabieren gearres teerd. Een der agenten werd gewond. PAGO PAGO, 13 Jan. (Reuter) Het Ame rikaansche stoomschip „Avocet" is te Pago Pago aangekomen met de overblijfselen van het wrak van de Samoa-clipper, nadat het den geheelen dag had gezocht. Men heeft evenwel geen hoop de lijken der inzittenden uit de wateren, die vol haaien zijn, te voorschijn te brengen. Men verklaart, dat het onderzoek naar de overblijfselen heeft uitgewezen, dat zich aan boord van de Samoa-clipper een ontploffing moet hebben voorgedaan. De verbinding tus schen de Vereenigde Staten en Nieuw-Zeeland zal tot April niet door de lucht kunnen ge schieden. i i t uuiuihiiiiiiiiiiiiIiJj;; Stand op Vrijdag 1 uur vun.: 759.5 Vorige stand: 754.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1