BALANS- OPRUIMING STAD IO VOOR IO? TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES GARAGE RABO U kunt 'n „triumphator" worden in smaak! Rook - SPECIALE AANBIEDING lage prijzen Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop latjaryq, De Kerk en het Derde Rijk EMSER-WATER VRIJDAG 14 JANUARI 1938 Slechts één week VAN RESTANTEN tegen onbegrijpelijk Yeciezfai Gr. Houtstr. 36 - Haarlem DE BLIJDE VERWACHTING En de Middelbare School WIELRENNEN H.R.C. Excelsior U.S.V. de Kampioen UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BENNEBROEK HEEMSTEDE PIANOSTEMMEN PER KEER E1.50 D. BOSMAN HILLEGOM SANTPOORT VELSEN VELSEN-NOORD VOGELENZANG Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Geruchten over bemiddeling van Mussolini houden aan het beproefde hoest-geneesmiddell DE TOESTAND IN DEN GROENTENHANDEL Er zullen slachtoffers vallen De keur Bedrijf stoestand Hoe de N.S.B. zich in Indië uit Volgens het verslag in het Bat. Nieuwsblad wil zij het Neder- landsche volk uitmesten R.K. VEREENIGING VAN GEMEENTERAADSLEDEN Jaar- en propagandavergadering te Utrecht VRAGENBUS VERKOUDHEID - GRIEP BETROUWBARE AUTO'S 0 v. zelfrijders (zonder chauffeur) 0 per dag, week, maand en langer 0 WINTERT ARIEF Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek RIJKSVISCMAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN '174 We hadden niet mogen verwachten dat de a.s. heuglijke gebeurtenis, zelfs de „kwajon gens" van de middelbare school, zou inspiree- ren. Hetgeen toch gebleken is uit den „bundel poëzie", ons als leeraar dezer dagen aange boden. Moesten we een ernstig, een bedenkelijk magistraal gezicht zetten toen gevraagd werd, de gedichten vóór de klas te doen hooren? of, zou het daarentegen niet zeer paedagogisch- verantwoord zijn, de jongelui het genot van hun dichtproeven, hun taal- en versworstelin gen te laten smaken? Wij voelden alleen voor het laatste „stand punt", en oordeelden, dat de school alles wat spontaan en echt is, en verbonden met het nationale en het oranje-gevoel, uiting dient te verschaffen. Dat ook, qua taaloefening, zulk (ernstig!) dicht-spel waardeering toekomt. De „keurgarve" die we hierbij den lezers aan bieden, heeft echter geen paedagogische of experimenteel-didactische pretentie, we geven haar zuiver en alleenlijk als sympathieke cu riositeit en actualiteit. ■Een paar strofen uit het rijm, „De Blijde Ver wachting" van den vijftien-jarigen J. d. W.: Het Nederlandse Volk gelooft het vrij Heeft op vandaag of morgen gerekend: De vrije dag was al bepaald, Doch, uitstel werd verzekerd. Op Zaterdag mocht het niet zijn; Dan zou het tegen vallen, De vrije dag aan „mijn en dijn", Zou, lelijk, zo vervallen. T. v. P. begint a.v.: Crisis, Kommer. Oorlog en Strijd, Dat zijn d'ellenden van deez' tijd! Ook Holland heeft heel veel geleden, Maar toch hulde 't Vorstenhuis! tot juichen reden! Hierna gedenkt hij de Koningin, de Konings dochter en het aanstaande vorstenkind, om te eindigen met: En komt de tijd, dat Ge over ons regeert, Dan weet ik, dat het Nederlandse Volk U eert. En zullen wij met de rood-wit-blauwe vaan, Achter ons Oranje-Huis, als één man staan! Zeer poëtisch is S. B. in zijn strofe: D'Oranjeboom staat weer te bloeien, Ons Koningshuis aan 't welig groeien. En wij, we roepen dan ook eensgezind: Welkom, en lang leev' ons Koningskind! Meer dan middelmatig leek ons het rijm van K. M. Op de geboorte van de Oranjetelg. Kanongebulder en klokkengelui, Oranjezon en een malse regenbul. En, dit kindergeschrei Maakt heel Holland blij. Eeschuitjes met oranjemuizen, Die eet men nu in alle huizen. Van alle torens waait de vlag, Op alle gezichten blinkt een lach! Guirlandes, franje en champagne, Ter ere van de telg van Oranje. Wat 'n feest, wat 'n jool. En, fijn geen school! Uit een proeve, door den dichter O. K. pro moveren" gedoopt, deze „zinrijke slotverzen": Ten slotte onze Ooievaar, het goede trouwe dier, Zij, voor z'n deugd, gepromoveerd tot hef- leverancier! Ontleenen we nog slechts aan het rijm van L. v. E. de strofe: Dus, ooievaar, aanhoor mijn beê, En breng maar gauw 't Prinsje mee. Liefst in de nacht, na 12 uur, Want dan is 't feest van linger duur! (Dit laatste, doelend op de oranje-vacantie, door den Min. van O. K. en W. zoo geregeld!) Al is het heel aardig geweest, het uurtje Oranje-Poezie door Klasse III georganiseerd we hopen, met hen, dat de gebeurtenis spoedig moge aanbreken. Ook van het goede is een teveel mogelijk, en, de dichterij mocht eens epidemisch gaan worden! S. Bovengenoemde vereeniging houdt ajs. Zon dag haar eersten wedstrijd der competitie op home-trainers in het clubgebouw. Deze com petitie wordt verreden in vier wedstrijden, over een afstand van 300 meter, 500 meter, 750 meter en 1 K.M. De veteranen rijden eveneens een competitie op home-trainers over vier wedstrijden, n.l. 300 meter, 500 meter, 750 meter en 1 K.M. Zondag wordt de belangrijke competitie op home-trainer voortgezet met den 2en rit over 1 K.M. De le wedstrijd gaf al mooie en spannen de ritten, en het was alleen jammer, dat eenige renners om verschillende redenen verhinderd waren. Deze komen nu Zondag aan den start en zullen zeker trachten den mooien tijd van C. de Best n.m. 35.2 te verbeteren. Zondag hebben 20 renners voor de A-klasse en 12 voor de B-klasse ingeschreven. Burgerlijke Stand. Geboren: A. de Wildt Bloedjes, d„ Hofl. weg 23; E. A. M. DuijnRijn- ders, d., Heemkerkerweg 81; C. J. Maathuis Nijs, d., Gr. Houtweg 227; E. A. Rozemeijer Hilbers, d„ Zeestraat 201; J. Mollemanvan Opzeland, z, Reguliersstraat 36; A. H. Hoog- bruinMuller, d., Velsen; G. de WinterDuin. z., Waterleidingweg 11; A. Marckelbach Kraaijer, d.. Zeestraat 251; M. C. C. Lauwers de Roeck, d., Noorderweg 4; M. A. Tiebosch Bakker, z., Gr. Houtweg 215; T. Theiner Gravekamp, d., Com. Matersweg 81; P. J. NeelisHeere, z., Zeestraat 42; Th. Ereewer Korsman, d„ Grensstr. 29. Getrouwd: L. Adrichem en H. W. van Doom; G. de Wit en K. M. Th. van der Lee; N. J. van der Lee en A. de Wit; H. Bakker en J. C. Hogenstijn; H. J. Heijnen en C. G. Hofland. Overleden: J. Veldhuis, oud 86 jaar, wedr. van G. Sinnige, Peperstraat 36; D. van Son, oud 80 jaar, wedr. van H. C. de Smit, Peper straat 36. R. K. Zieken- en aanvullingsfonds Het R.K. Zieken- en aanvullingsfonds Bennebroek en Omstreken houdt zijn jaarvergadering Donder dag a.s. des avonds om acht uur in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van het bestuur om art. 21 van het reglement te wijzi gen. De 1000ste patiënt bij Zuigelingenzorg. Er was Dinsdagmiddag een wat opgewonden stem ming in het Gezondheidshuis, omdat de kans bestond, dat de 1000ste patiënt voor Zuigelin genzorg zou worden aangemeld. Vol belang stelling zagen de zusters zoo nu en dan eens in de wachtkamer of er al nieuwe patiënten zijn. Bij het aanvangsuur was nummer 998 in geschreven, ook nummer 999 kwam binnen. Maar anderhalf uur na de openstelling was er nog geen nieuwe bijgekomen, zoodat men al de hoop voor deze week liet varen. Tenslotte arriveerde toch de duizendste, een baby van acht maanden, het zoontje van de familie LeuvenBlokker, Madoerastraat 16. Toen op 3 Februari 1930 op initiatief van het Witte Kruis het instituut Zuigelingenzorg gesticht werd, moest men zich behelpen met een kamer van het politiebureau; erg onge riefelijk, vooral ook doordat er geen goede ruimte was voor wachtkamer, waar de kleintjes ontkleed moesten worden, met het oog op een snelle behandeling. In 1932 werd het Gezondheidshuis gesticht, met alle confort daaraan verbonden en de be langstelling uit alle standen nam dan ook snel toe, vooral ook omdat de moeders meer en meer tot de overtuiging kwamen van hoe groot nut het instituut is. Ook mag het de interesse genieten van het gemeentebestuur, wat dezen middag ook weer bijzonder tot uiting is gekomen. Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, mede in zijn qualiteit van voorzitter van de afd. Heemstede van het Witte Kruis, en wethouder dr. E. A. M. Droog, onder wiens beheer ook de Volksgezondheid berust, waren aanwezig. In een herdenkingstoespraak zei dr. Droog, dat hij in den aanvang niet gedacht had, dat er van deze instelling zulk een groot gebruik gemaakt zou worden. Maar de tijd heeft ge leerd, dat bijna iedere moeder haar kind al spoedig wil stellen onder toezicht van een arts, zóó zelfs, dat het bezoek iederen Donderdag al tot 60 a 70 babies gestegen is. HAARLEM-N TÉSSELSCNADEPIEIH 2 Vele ziekten kunnen voorkomen worden door een geregelde controle, hetgeen gebleken is, want het sterftecijfer was vroeger voor de eer ste levensjaren 20 pet., nu is dit, dank zij voor al bureaux als deze, gedaald tot 4 pet. Namens het gemeentebestuur overhandigde dr. Droog aan de duizendste baby een spaar bankboekje met een bedrag van f 10. Nadat ook de burgemeester de moeder had gelukgewenscht, dankte deze voor de aardige verrassing. De jubileumverloting bij H.B.C. Zaterdag middag om drie uur zal in het R. K. Vereeni gingsgebouw de verloting plaats hebben, die georganiseerd was tot dekking van de kosten, gemaakt bij gelegenheid van het 35-jarig ju bileum van H.B.C. Belangstellenden zijn welkom. R. K. Middenstandsver. „de Hanze" Woens dagavond hield deze vereeniging haar jaarver gadering in hotel Sistermans, onder leiding van den heer G. B. Kroon. Het verdient een extra vermelding, aldus deze, dat we de 100 leden hebben bereikt. Het bestuur is mede zeer vol daan over den uitslag der stemming voor leden van de K. van K. Behandeld wordt 'n schrij ven van den directeur der Arbeidsbemiddeling inzake de distributie van hetgeen het Natonaal Fonds verstrekt. Spr. waarschuwt, te doen wat daar geëischt wordt, anders loopt het fout. Uit 't jaarverslag van den secretaris spreekt 'n opgewkte oon. Thans zijn weder alle drie de middenstandsorganisaties in één Centrale ver- eenigd. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van 197,54. De concept- begrooting 1938 werd ongewijzigd aangenomen. De heer G. J. W: Mathot bracht een keurig verslag uit van den Centralen Raad. De hee- ren S. P. Wilhelmus en J. H. Versteege, af tredend als bestuursleden, werden met algem. stemmen herkozen. Besloten werd, dat de heer Bibo hier drie lezingen over reclame zal hou den. Tevens wordt medegedeeld, dat op 15 Fe bruari te Noordwijk een Hanzedag wordt ge houden; voor zooverre het sluiten van het Veertigurengebed in de St. Martinuskerk geen beletsel is, beveelt de voorzitter het bijwonen ten zeerste aan. Hierna worden verschillende rnededeelingen gedaan inzake de Vestigingswet. Vervolgens hield de heer Mathot een mooie, historische, overduidelijke lezing over de Ka mers van Koophandel. Besloten werd, dat dit jaar geen collectieve reclame zal worden ge maakt; individueele is vanzelfsprekend volko men vrij. In Januari nog zal de puntenreclame worden afgewikkeld. Besloten werd na den Vastentijd weder een feestavond te. houden, echter op bescheiden voet, daar de kas geen groote feestviering toelaat. De rondvraag bracht in hoofdzaak kleingoed. Volgde sluiting. De blijde gebeurtenis. Alhier is op initia tief van de plaatselijke harddraverij vereeniging een comité samengesteld, dat voorbereidingen zal treffen ter viering van de a.s. blijde ge beurtenis in het prinselijk gezin. Het comité bestaat uit de heeren J. Heeremans, voorzitter; J. W. A. Westerhoven, secretaris; G. Hop, penningmeester; J. Ruigvoorn, G. Wiedijk, C. J. v. d. Kamp, P. Visser en A. J. Voogd. Teneinde aan de noodige financiën te komen, worden den ingezetenen lijsten aangeboden ter inteekening. Van de ingekomen gelden wil het comité in de eerste plaats de schooljeugd iets feestelijks aanbieden. Men wil ook eenigen stra ten een feestelijk aanzien geven en ook in dit voornemen zal men slagen, dank zij vooral de medewerking van de winkeliers, die zich in dezen niet onbetuigd hebben gelaten. De bedoeling is de Hoofdstraat, den Hagelin- gerweg tot den Kruidbergerweg en den Ter- rasweg met sparregroen te versieren. Daar de Hoofdstraat ten behoeve der werkzaamheden voor de rioleering telkens bij gedeelten wordt opgebroken, zal het comité verzoeken zoo mo gelijk deze werkzaamheden stil te leggen. Langs deze wegen zal door middel van een luidspre ker-installatie ook gramofoonmuziek ten ge- hoore worden gebracht. Zooals reeds eerder vermeld, zal het fan farekorps „Wilhelmina" een muzikalen rond gang maken. Zoo mogelijk na dezén rondgang zal op een weiland tusschen Westlaan en Slaperdijk een vreugdevuur worden ontstoken. Een herinneringsboom zal op een nog nader te bepalen plaats worden geplant. Voor de schooljeugd zal in een zaal een aangename middag in elkaar worden gezet. Inbraak In een perceel aan de Tollenslaan te Driehuis is tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken. Door de politie wordt 'n onderzoek ingesteld. Ontvreemding van boter Ten nadeele van 'n koopman van de Melklaan te Velsen-Noord zijn uit een onbeheerd staand transportrijwiel eenige pakjes boter ontvreemd. Zilveren jubileum. Op 16 Jan. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. Schouten al hier in dienst kwam aan de stoomponten te Velsen. In 1913 kwam hij als stoker aan de rijks- ponten te Velsen, waarna op 1 November 1924 zijn benoeming als machinist aan het Capelsche veer te Dussen volgde. Hier werkte hij slechts drie jaren, want reeds in 1927 werd de heer Schouten weder naar Velsen verplaatst, eveneens als machinist. Zes jaren bekleedde de jubilaris alhier die functie. Vanaf 1933 verzorgt hij, nu als electricien, de licht- en kracht-installaties op de ponten en terreinen te Velsen, Buitenhuizen en Hembrug. Bij zijn superieuren staat de a.s. jubilaris hoog aangeschreven en onder zijn collega's ge niet hij een welverdiende vriendschap. Het zal den jubilaris a.s. Zondag zeker niet aan belangstelling ontbreken. R. K. Volksbond. Vrijdagavond a.s. verga dert de kring Velsen om half 8 (na het Lof) in het R. K. Vereenigingsgebouw. De heer Ant. J. Angenent, lid van het Hoofd bestuur, zal op dien avond spreken over: „Het collectief arbeidscontract". Voor dit onderwerp, het behoeft geen betoog, bestaat groote belangstelling, zoodat een aan sporing om deze vergadering te bezoeken, fei- elijk niet noodig is. St. Deus Dedit Maandag 17 Januari houdt de afdeeling Vogelenzang van den R. K. Land- arbeidersbond St. Deus Dedit haar jaarvergade ring in het R. K. Vereenigingsgebouw des avonds om half acht. PRAAG, 13 Jan. (Havas.) De Romein- sche correspondent van de „Lidove Listy" meldt aan zijn blad, dat de geruchten over een eventueele bemiddeling van Mussolini tusschen het Vaticaan en het Derde Rijk aanhouden. Deze bemiddeling zou haar be kroning vinden in een officieel bezoek van den Duitschen rijkskanselier aan het Va ticaan, In welingelichte Romeinsche kringen ont kent men, dat van eenige bemiddeling van den Duce op het oogenblik sprake is. Niettemin acht de correspondent van de Lidove Listy het mo gelijk, dat Mussolini zijn persoonlijken invloed zal aanwenden, om een einde te maken aan de vervolging, waaraan de Kerk in het Derde Rijk blootstaat, en die in het buitenland een ongunstigen indruk maakt. In elk geval zal hij trachten te vermijden den indruk te wekken, dat hij zich wil mengen in binnenlandsche aan gelegenheden van Duitschland. Ten Vaticane kan' men geen enkele aanwij- is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „geneps-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu ioe- gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu Per flacon 90 cL, f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Gisteravond hield de R. K. kleinhandelaren- vereeniging „St. Petrus" een vergadering in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk. De voorzitter, de heer J. Baltus, liet in zijn openingswoord een zeer pessimistisch geluid hooren. Hij had het nieuwe jaar met een be klemd gemoed zien aanbreken en verwachtte, dat in 1938 onder de bedrijfsgenooten slacht offers zullen vallen. Dat bewijzen de laatste maanden van het vorig jaar, toen wel geble ken is, dat verschillenden aan den ondergang toe zijn. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de erkenningen dit jaar voorloopig gehandhaafd zullen worden bij wijze van overgangsmaatre gel naar de vestigingswet voor den groenten- handel. De wet op het vent- en marktwezen zal binnen afzienbaren tijd de Tweede Kamer be reiken. Besloten werd om f 5.beschikbaar te stellen voor de aankleeding van de nieuwe studio van den K. R. O. Hierna kwam het rapport van den keur meester op de veilingen ter sprake. Het bleek, dat in 1937 in totaal 2687 keuringen zijn aan gevraagd, waarvan er 1669 of ongeveer 60 werden toegewezen, d.w.z. gegrond verklaard. Deze cijfers hebben aanleiding gegeven tot de vraag, of er door den handel geen „keurjagerij" wordt betracht. De voorzitter ontkende dit ten stelligste. Hij geloofde integendeel, dat er nog vele handelaren zijn, die geen keur vroegen en later toch klachten hadden. De keur had tot resultaat, dat in totaal voor een bedrag van f 1500.is teruggezet, dus voor den oorspronkelijk geboden prijs is afgetrok ken. Hetgeen beteekent, dat de keurmeester zijn salaris voor den handel heeft terugverdiend. Bij den groothandelaar bedroeg het grootst aantal keuringen, door één handelaar aange vraagd, 112; bij den kleinhandel 29. Hierna kwam een voorstel aan de orde, dat beschouwd kan worden als een voortvloeisel van den nood onder de groentenhandelaren. Het bestuur wilde n.l. bij het binnenkort te houden congres een voorstel indienen, bedoe lende bij den Minister aan te dringen op er kenning van de kleinhandelarenvereeniging als vakorganisatie, zoodat een handelaar, die om de een of andere reden zijn bedrijf moet op geven en op den steun is aangewezen, als ge organiseerde wordt beschouwd en onder de Rijksregeling valt. Momenteel wordt hij be schouwd als ongeorganiseerde en is derhalve op maatschappelijk hulpbetoon aangewezen, niettegenstaande hij misschien jarenlang bij zijn vereeniging is aangesloten. Deze regeling is nooit noodig geweest, maar thans blijkt de nood zóó hoog gestegen te zijn, dat de regeling noodzakelijk moet worden geacht. Na eenige bespreking werd besloten een voorstel in dezen geest bij het congres aan hangig te maken. De voorzitter hield hierna een inleiding over den toestand in het bedrijf. Hij ver wachtte, dat zeer spoedig meer slachtoffers zullen vallen, zoowel onder den groothandel als bij den kleinhandel. Spr. had een onderzoek ingesteld naar het inkomen van een normalen groentenhandelaar. Daarbij bleek een venter met handwagen gemiddeld nog geen f 8..per week te verdienen. Handelaren met een hand wagen, die er tevens een winkel op nahielden, brachten het gemiddeld tot f 14.per week en tenslotte bleken handelaren met een paard en wagen gemiddeld f 34.per week te ver dienen, waarvan echter het onderhoud, etc. van het paard nog afmoet. Velen verdienden, volgens spr., een loon, waarvoor een arbeider niet zou willen wer ken. Ook de middenstander heeft recht op een menschwaardig bestaan. Voor een deel is de handel hieraan zelf de schuld, door de ongebreidelde concurrentie, die sommigen toepassen en die probeeren elkaar „dood" te maken. Bij de gedachtenwisseling, welke hierna volgde, werd het noodzakelijk geacht om iets tegen deze „afslachtingspolitiek" te doen. Over de wijze waarop werd nog langdurig gespro ken. Tot slot sprak de geestelijke adviseur, de Weleerw. heer dr. Holthuizen, nog een kort woord en wees er op, dat dumpingspolitiek moet worden afgekeurd, omdat zij indruischt tegen de sociale rechtvaardigheid. Immers, men bena deelt daardoor zijn stand. Terecht is reeds opge merkt, dat ook de middenstander recht heeft op een fatsoenlijke belooning van zijn arbeid, op een behoorlijk bestaan. Geen enkele consu ment kan het hem kwalijk nemen, dat de han delaar een behoorlijke winst neemt. Een andere vraag is, of er in het bedrijf vol doende valt te verdienen en of er niet een teveel komt. In dat geval moet de overheid ingrijpen en b.v. door het instellen van een spertijd er voor zorgen, dat het aantal handelaars op een peil komt, waarbij bestaans mogelijkheid gewaarborgd is. Het gaat toch niet aan om den menschen, die altijd in dit bedrijf gewerkt hebben, die mogelijkheid te laten ont nemen. De Eerw. spr. bracht tenslotte hulde aan den bondsvoorzitter, den heer Van Kessel, uit Haar lem, voor zijn actief en degelijk beleid. De heer Van Kessel heeft getoond, dat hij den juisten weg weet te bewandelen en, zonder dadelijk de groote trom te roeren, die maatregelen neemt, waarvan het meeste effect verwacht kan worden. Zijn arbeid moet op hoogen prijs gesteld worden. De vergadering betuigde met een applaus haar instemming met deze hulde. Als afgevaardigden naar het congres werden hierna aangewezen de heeren S. Gcldermans en D. v. Buggenum. zing krijgen, die erop zou duiden, dat Musso lini zijn standpunt in dezen gewijzigd zou heb ben. Een bezoek van Hitier aan den H. Vader wordt zeer wel mogelijk geacht, doch dit zou weinig meer beteekenen dan een beleefdheids bezoek. Overigens bevinden zich in Vaticaanstad verschillende Duitsche Katholieken, die zich niet kunnen voorstellen, dat het Vaticaan tot een compromis zou overgaan zonder hen erin te kennen. Het R. K. Eerste Kamerlid Bruineman heeft den minister van Koloniën gevraagd, of deze kennis genomen heeft van het verslag van de in December gehouden groote wapenschouw der N.S.B. te Batavia (Bat. Nieuwsblad van 20 De cember) waarin o.m. de volgende passage voor komt: „Gaarne zouden wij met knuppels op willen trekken door al die nette tuintjes van Den Haag, de schuttingen omverwerpen en ten slotte het Binnenhof opmarcheeren, om die zaal binnen te trekken, waar thans de volksontbindende krachten nog bezig zijn, hun werk te verrichten. Dit gaat echter niet, maar men zal de zaak op grootscher wijze aanpakken. Wij zullen blijven strijden, totdat het Nederlandsche volk zal zijn uitgemest, we zullen het uitschreeuwen, onfat soenlijk desnoods, opdat die slaapmutsen, slijme- ringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden totdat de roodzwarte bloed vlag geeselend door de Jordaan trekt ten teeken, dat het Nederlandsche volk is opgestaan." De vraagsteller informeert of het den Minister bekend is, dat de juistheid van dit verslag van N.S.B.-zijde niet is betwist. Indien deze mededeeling juist is, komt het dan nog wel juist voor, dat in Indië den ambtenaar geoorloofd is, lid van bedoelde organisatie te zijn? Op Zaterdag 22 Januari a.s. des middags te 3 uur houdt genoemde vereeniging haar jaar- en propagandavergadering in Huize St. Jan te Utrecht. Nadat de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en het verslag van de afgevaar digden naar de huishoudelijke jaarvergadering en het vierde congres van de Federatie van Bonden en Centralen van R.K. Gemeenteraads leden in Nederland zullen zijn uitgebracht, zal de heer P. M. van der Weijden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor leden en genoodigden behandelen het onderwerp: „De Overheidssteun aan de kleine boeren." Voor de vereeniging, die overwegend bestaat uit raadsleden van plattelandsgemeenten en wier gebied bijna uitsluitend plattelandsge meenten omvat, is dit onderwerp in bijzondere mate belangrijk en actueel. Vr.: Heeft een buitenlander, die door natu ralisatie Nederlander is geworden militairen dienst te verrichten in vredestijd, mobilisatie of in oorlogstijd, of is hij van alles vrij? Antw.Hij heeft wat dat betreft dezelfde verplichtingen als de Nederlanders. Iemand, die ouder is dan 25 jaar, wordt echter niet meer opgeroepen voor eerste oefening. Vr.: Hoe kan men de onaangename lucht, die tabaksrook in een kamer nalaat, het snelst doen verdwijnen? Ventilatie verdrijft wel den rook, maar niet de lucht. Antw.: Flink luchten is wel het meest af doende en anders het inbrengen van andere sterkere reukwerken, b.v. eau de cologne, mus kus enz. Vraag eens uwen drogist naar zoo'n middel. Vr.: Hoeveel oud-zouaven leven er nog in Nederland? Antw.: Om het precies te weten, kunnen wij u het best verwijzen naar den zeereerwaarden heer pastoor van Leeuwen te Hillegom. Het aantal wisselt uiteraard snel. Vr.: Wat is het adres van den R. K. Schaak bond in Noordholland? Antw.: Wendt u tot den heer Stevens, Iepen laan 4, Heemstede. Vr.: Is iemand verplicht zijn dienstbode te gen ziekte te verzekeren? Antw.: Neen, maar een inwonende dienst bode heeft bij ziekte recht op geneeskundige hulp en verpleging vanwege den patroon ge durende zes weken, waarvan de laatste twee op de dienstbode mogen worden verhaald. Vr.: Wat is surséance van betaling, liqui datie? Antw.: De rechtbank kan aan een debiteur op diens verzoek toestaan om gedurende een bepaalden tijd de betaling van zijn schulden uit te stellen, wanneer de debiteur aantoont met die betaling niet te kunnen doorgaan. Als dat uitstel verleend wordt, heet dat surséance van betaling. Liquidatie van een zaak noemt men de ontbinding met alles wat daaraan vastzit. Vragen betreffende loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vr.: Ik heb in Amsterdam een winkelhuis gehuurd voor een groente- en fruitzaak. Ik heb een week huur vooruit betaald. De huisbaas wil nu niet hebben, dat ik fruit ga verkoopen. Als ik nu steeds op tijd mijn huur betaal, kan hij mij er dan uit zetten? Antw.: Dat recht heeft hij altijd, mits hij den wettelijken opzegtermijn in acht neemt. Vr.: Wanneer trekt de Zonnestraal-loterij? Antw.: De Zonnestraal-loterij heeft al ge trokken. Vr.: Wij zijn met zijn vieren aan het pan doeren. A. speelt pandoer met 20 roem van een ®is reeds sedert eeuwen het beste middel tegen aas. B. speelt ook pandoer maar roemt er 40, maar lager dan van een aas. Wie speelt, A of B. 2. Wij zijn aan het pandoeren met den pot. Als er één pandoer pot speelt en een ander gaat er met een praatje of solo boven, moet die dan ook den pot meenemen? Antw.: 1. De roem van B. geldt niet voor zoover die lager is dan de roem van het aas. Van een derde met stuk zou b.v. het stuk wel gelden, maar niet de roem beneden het aas; 2. Neen, die behoeft den pot niet mee te vra gen. Vraag: Ik wil gaan winkelen in kruideniers waren en schoonmaakartikelen. Moet ik daar voor een vergunning hebben, en zoo ja, waar moet ik mij vervoegen? Antwoord: Op het oogenblik is nog geen vergunning vereischt. De kruideniersbonden hebben wel aan den minister een spertijd aan gevraagd, doch zoolang deze nog niet toege staan is, kunt u vrijelijk kruidenierswaren ver koopen. Vraag: Ik woon in Haarlem en werk in Heemstede, verdien 6 per week met vollen kost. Ik woon bij mijn ouders in. 's Zondags ben ik vrij. Hoeveel belasting moet ik betalen? Antwoord: Aannemende, dat de kost ge schat wordt op 300 en dat er in uw ouderlijk huis nog anderen aangeslagen zijn in de in komstenbelasting, zal uw aanslag zijn: Rijks inkomstenbelasting niets en aan Gemeente fondsbelasting 7.20. Vraag: Heeft de loterij ten bate van de Bra- bantsche en Limburgsche blinden reeds getrok ken? Zoo ja, is er een prijs gevallen op lot no. 42857? Antwoord: Ons niet bekend. Wij ontvingen geen trekkingslijst. Vraag: Wat verbruikt een lamp van 50 kaars in Haarlem? Wij hebben geen vastrecht. Antwoord: Voor een waarde van 21 cent per 25 uur. Vraag: Hoe verwijder ik inktvlekken uit een kous van fil d'ecosse? Antwoord: Met citroensap. Vraag: Is serie 1393, lot no. 036 van den Rotterdamschen Schouwburg al uitgeloot? Antwoord: Niet uitgeloot. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om een betrekking te krijgen op een trawler, of op de wilde vaart. Indien er een aanw'erf-bureau is, wat is daarvan dan het adres? Antwoord: U kunt zich daartoe wenden tot de reederij, op wier schepen u wilt varen of tot een Arbeidsbeurs. Deze zal gaarne bemid delen. Vraag: Ik ben in het bezit van een aandeel in de leening Amsterdam 1874, serie 18904, no. 9. Is dat uitgeloot? Antwoord: Wendt u hieromtrent om inlich tingen tot den gemeente-secretaris van Amster dam. Vraag: Ik heb mijn inkomstenbelasting 30 September ontvangen. Ik ben gewoon binnen de drie maanden na den dag van ontvangst ruim een derde gedeelte van het bedrag te betalen. Nu kreeg ik op 9 December al een aanmaning. Is dat niet veel te vroeg? Moet ik het bedrag betalen? Antwoord: Op de achterzijde van uw aan slagbiljet staat de wijze van betaling aangege ven. Daar staat te lezen, dat de eerste termijn vervalt na het verstrijken van de maand vol- gende op dien van de dagteekening van het biljet. Waarschijnlijk had de fiscus dus het 's recht u de aanmaning te zenden. Vraag: Wanneer men getrouwd is in ge meenschap van goederen, krijgt de vrouw dan bij het overlijden van haar man de helft van de nalatenschap en een kindsdeel of is de wet anders? Antwoord: Zoöals u aangeeft, luidt inderdaad de wet. Vraag: Ik heb een hond van tien maanden oud, langharig, geen ras. Deze is reeds drie maanden aan het verharen. Ondanks dagelijks kammen en borstelen wordt het haarverlies niet minder zoodat dit in huis zeer hinderlijk wordt. Als voedsel krijgt hij hondenbrood en 's mid dags wat middageten. Zoudt U mij ook kunnen zeggen, wat hier aan te doen is, of wat hier de oorzaak van kan zijn? Antwoord: De hoofdoorzaak zal wel gezocht moeten worden in een mindere doelmatige voe ding. Soms kan ook huidziekte de reden zijn. Geef den hond, indien mogelijk, eiken dag een ons rauw vleesch, onverschillig wat, als het maar gezond is. Geen vette spijzen zooals mid dageten dikwijls is. Vraag: Wat is de samenstelling van imitatie zilver, zooals Gero-zilver of Zilmeta? Kunt V mij dat procentsgewijze mededeelen? Ons niet bekend. Vraag: Is het mogelijk een japon van wit velours-chiffon in benzine te wasschen? Antwoord: Afsponsen met benzine is beter, Vraag: Wordt het bankgeheim voor een steuntrekker opgeheven? Laatst las ik in de Vragenbus, dat dat niet zoo was, maar een tijd geleden kwam men bij mij met een briefje, waarop stond: Ondergeteekende verklaart niets op een of andere spaarbank te hebben en machtigt resp.. directeuren de juiste gegevens te verstrekken. Antwoord: Als u zelf toestemming geeft om inlichtingen te verstrekken, isi er natuurlijk geen geheim meer. Vragen: betreffende loten. Antwoord: Op geen enkele viel er prijzen, behalve op 116035, Zonnestraalloten, dat een vleeschvorkje kreeg. Voor het nazien van loten doet men het best zich te wenden tot een ef fectenkantoor. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 IJMUIDEN, 14 Januari Rijksvischafslag. Tarbot 1.28 tot 0.90 per kg., tong 0.98 tot 0.74, per kg., groote schol 14.50 tot 13.per 50 kg., middel schol 17— tot 14.50 per 50 kg., zetschol 17.tot 15.per 50 kg., kleine schol 16.— tot 10.per 50 kg., bot 18.50 tot 15.per 50 kg., schar 8.50 tot 5.— per 50 kg., wijting 8.50 tot 3.60 per 50 kg., versche haring 9.tot 7.50 per 50 kg. Haringloggers: Sch. 361 660.V4. 109 MO.—, VI. 197 110.— WATERSTAND 16 JanuarTK 's Morgens 1.55, 'S HMsfctoge 2sM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2