Laatste Nieuws Kwaliteit wint den strijd Ir. Mussert staat terecht <k. Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Belasting burgerij op kookpunt Het conflict bij de K.P.M. Wat de tonq streelt Tsining heroverd PIELAGE CO. - ZIJLSTR. 18 - TEL. 11078 - HAARLEM Het bekende incident op het Blauwe Zand cricket |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii!iniii!iiiiii!iiiiiininiiiiniii!iHiiiiin!ii!iinimninii!iiiiiuiii!iiiin!iniiiuiiiiiii!iiiiiiiii| siiiiiiniiiiiiiiiiiiHininiiiiiiiiiiuiiiiiiuiniiHiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiii VRIJDAG 14 JANUARI 1938 a a Wethouder v. d. Wall over de gemeentelijke financiën en de oorzaken der tekorten Wat ons onthouden wordt DE BLOEMENDAALSCHE RAAD Baron van Till aanvaardt benoeming R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag HACHELIJK OOGENBLIK Voor autobuspassagiers VELSEN Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) De werknemers besluiten tot intrekking der ontslag aanvragen INDRUKKEN UIT SOESTDIJK EN OMGEVING Phohi-uitzending hier te lande goed ontvangen BEROERING TE SOESTDIJK Maatregelen konden gelukkig weer worden ingetrokken Straatklinkerfabrikanten (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij de vorige ontruiming zouden 2000 Japanners gedood zijn De vrijwilligerskwestie Ontwerp-resolutie door de Londensche sub-commissie goedgekeurd De ontslagkwestie bij de K.P.M. Eerste Kamerlid Bruineman stelt den minister vragen Onze botermelange voor de keuken is voortreffelijk ook om cake te bakken. Buitengewoon Staatscommissie benoemd Betreffende hulpverleening aan valide werkloozen buiten de normale werkloosheid BILJARTEN Dommering klopt van Vliet Kampioenschappen 71/2 te Amsterdam aangevangen Werd verd. door Melchers getrapt en geslagen? Getuigenis van buur vrouwen IJSHOCKEY Boekarest wint van de A.IJ.H.C. met 7-6 Tien seconden voor het einde viel de beslissing CRICKET IN BR.-INDIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Gisteravond heeft de heer E. v. d. Wall, wet houder van Financiën, voor de afdeeling Haar lem der Christ. Hist. Unie een rede gehouden over de cijfers der gemeente-begrooting 1S38. Spr. vergeleek de financieele positie der stad met .vroeger en moest tot zijn spijt constatee- ren, dat er een gestadige achteruitgang is. Voor 1938 is ruim een millioen tekort door de meerdere uitgaven voor werkloosheidsvoor ziening en armenzorg. Het gemeentebestuur heeft echter reeds alles gedaan om het beeld nog niet somberder te maken. Haarlem heeft b.v. meer geconverteerd dan eenige andere gemeente in ons land. Daarnaast is zeer flink bezuinigd, zoo flink, dat er momenteel niet meer te bezuinigen valt. En toch kunnen onze stadsbestuurders er niet komen en hebben zij hulp uit Den Haag noodig. De statistische gegevens wijzen uit, dat van de zes grootste steden Haarlem de minste uit gaven heeft, wanneer men de uitgaven per jaar deelt op het aantal inwoners. Niemand heeft dus het recht te zeggen, dat het beleid hier niet in orde zou zijn. Integendeel! We zouden nieuwe belastingen kunnen gaan zoeken, ging spr. voort. We kunnen een brand verzekering-belasting, een reclame-, een logeer- belasting in het leven roepen. Maar daar zal men mij niet voor kunnen vinden. Er is nog alle gelegenheid om de personeele belasting van 185 op 200 opcenten te brengen en vooraleer we den hoogsten top voor de gemeentefondsbelas ting bereikt hebben kunnen we nog van 55 tot 75 klimmen. Maar een dergelijk beleid zou beslist noodlottig worden voor de stad, die door haar ligging eerder minder belasting zou moe ten heffen. Om dezelfde redenen is verhooging der tarieven niet toelaatbaar. Wij kunnen het tekort voor 1938 alleen dek ken door een extra raming uit het werkloos heids-subsidiefonds. Men moet dat echter niet als een wanhoopsdaad beschouwen, want dat zelfde fonds onttrekt aan Haarlem niet minder dan ƒ997.000 door b.v. 40 opcenten van de bebouwde, 25 opcenten van de onbebouwde eigendommen, door 80 opcenten van de perso neele belasting, 25 van de fondsbelasting en 12 van de vermogensbelasting te eischen. Maar is het dan niet vanzelfsprekend, dat de groote ge meenten er zoo^ slecht voor staan? De opleving, die eind 1936 te bespeuren was, heeft zich in 1937 niet voortgezet. We mogen dus tevreden zijn, als 1938 hetzelfde opbrengt als het jaar tevoren. De opbrengst van de gemeentefonds- en vermogensbelasting mag voor Haarlem misschien iets hooger geraamd worden. Tenslotte verklaarde spr., dat de straatbelas ting een billijke bijdrage in noodzakelijke kosten moet zijn en dat dus op dit belastingterrein niet verder gegaan mag worden. Naar wij vernemen heeft mr. W. E. baron van Till ais opvolger van den overleden heer H. Hogenbirk in den Bloemendaalschen ge meenteraad zijn benoeming aangenomen. De benoemde werd 23 Mei 1899 geboren in Rijsenburg bij Driebergen. Hij bezocht het Chr. Gymnasium te Utrecht en behaalde aan de Utrechtsche Universiteit den titel van meester in de rechten. Vroeger was baron van Till directeur van het bijkantoor der firma H. Oyer.s en Zoon te Haarlem en eerst pen ningmeester, later eenige jaren voorzitter, van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Thans is hij firmant van de firma Oppenheim en Van TUI, bankiers te 's-Gravenhage. Sinds zijn huwelijk, in 1925, woont baron Van Till, die ook nog commissaris is van ver schillende maatschappijen, in Aerdenhout. LIJST VAN NIEUWE AANWINSTEN Ontwikkelingswerken: C. Hentzen: De poli tieke geschiedenis van het lager onderwijs. Nieuw Nederl. Biografisch woordenboek, Dl. X; Nederlandsche Staatsalmanak voor iedereen, 1938; W. G. N. v. d. Sleen: Canada; A. Zisch- ka: Italië; L. Madelin: Le consulat et l'em- pire, 2 din.; G. Goyau: St. Bernard (biogra- phie); H. L. Desgranges: Les Apollinaires; C. Meuleman: Hedendaagsche religieuze kunst; C. Verschaeve: Dietsche dichters; M. Molenaar: Gemma van Lucca; R. Schneider: La peinture italienne, 2 vol. Romans: P. Buck: De strijdbare dienaar; J K. van Eerbeek: Beumer en Co.; M. Mit chell: Als een vlam in den storm; A. v. Dries- sen: Rietvelde; J. Lie: Faste For land; L. Bae- kelmansOmmegang; A. v. KransDe speel man van O. L. Heer; Th. Storm: De kroniek van het Grieshuis; L. Stevenson; De zwarte pijl; R. Kinau: Himmik zeehond; T. Jensen: De koning van 't Sande; J. Kneip: Hampit de jager; A. J. Cronin: De citadel; G. Rendl: Gespenst aus Stahl; R. Vercel: Sous le pied de l'archange. H. V., caféhouder, wonende te Rotterdam, thans ged. „Diefstal", een jaar en drie maan den gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. P. O., chauffeur, wonende te Rotterdam, thans ged. „Heling", een jaar en negen maan den gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. N. G. v. d. V., chauffeur, wonende te Noord- wijk aan Zee. „Appèl overtr. Motor- en Rij- wielwet", vonnis kantonrechter Haarlem be vestigd. K. B., los werkman, wonende te Zaandam „Diefstal", zes maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijv. voorw. W. S„ papierbewerker, wonende te Zaandam, „Heling", vier maanden gevstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. D. A. V-, groentenkoopman, wonende te Be verwijk, thans ged. „Overtr. art. 247 W. v Str.", een jaar gev.straf m. aftr. prev. hech tenis o.v. C. M. S., hvr. I. R., wonende te Haarlem „Overtr. art. 251 bis W. v. Str.", een maand gevatfaf o.v. J. T., opkooper, wonende te IJmuiden, gem. Velsen. „Heling", 10.subs. 6 dagen hech tenis o.v. Gisterenmiddag is een autobus van de N.Z.H.. komende van de Zandvoortschelaan, op de Asterkade bij het passeeren van een tegenlig ger op den zachten berm van den (te smallen) weg geraakt. De bus zakte mèt den berm weg. maar bleef gelukkig nog gedeeltelijk op den wegrand hangen. De passagiers doorstonden een angstig oogenblik, doch konden den wagen ongedeerd door de achterdeur verlaten. Het heeft heel wat moeite gekost den zwa- ren auto weer op den weg te zetten. Personeel van de N. Z. H. is daar geruimen tijd mee bezig geweest. Onder de belangstellenden waren Jhr P. W. v. Doom, burgemeester van Heemstede, en de directeur van de N. Z. H„ ir. Bur- gersdjjk. Burgerlijke Stand Geboren: d. van A. J. Hollemanvan den Berg; z. van M. H. Mole naar—van Bakel; z. van E. BuisHalff; d. van C. NijmanKostermans; z, van J. Verdam Wijker: d. van M. A. Zandbergenvan Hoften; z. van W. C. HeeremansGozeling; z. van S. IJpmaVellinga; z. van M. J. Jansenv. Wis sing; d. van T. ZwaanBroekhuizen; z. van A. HeeremansDijkman; d, van M. de Vlugt van der Steeg; z. van L. de Groot—Schouten; d. van M. Stamvan der Pijl; d. van J. Kos terde Groot; z. van W. H. WoudVeld- meijer; d. van G. Ebbelingvan den Brink: z van J. Fleuren—Borst; d. van D. Strating— van Schoor; z. van N. van CoezandBosman: d. van A. CoemansRaket; 6. van W. van der WalSamshuijzen; z. van J. B. VisserMuis: d. van I. M. WinnubstBonarius; z. van A. B. Riechelmande Jong; z. van W. v. d. Zwan —Zwart; d. van J. BoontjesLigthart; z. van G. C. Broekkamp—Keijsper; z. van A. Kwint— Wiersum; d. van G. Smitvan der Leden; z. van A. M. Rankevan Noort; z. van M. A. TervoortSmolenaars; z. van H. G. van Boon —van Schinkel. Gehuwd: W. Leewis en M. C. Klijnveld; A. Vennik en M. van der Horst; M. Melker er. M. Thijsmeijer; H. J. Pieterse en A. Gerrits; K. H. Kok en M. J. Keemink; G. Koster en T. Middelkoop; A. Zwart en E. Mulder; J. J, Mayen en E. I. W. van Ewijk; J. van der Pijl en E. Groen; A. Karei en G. v. d. Stege; J. Brederveld en A. Markerink; H. Ver woerd en A. van Rijswijk; A. C. Kaan en J. Kippersluis; H. Wey en E. J. Th. Hermse. Overleden: J. H. Schreuders, 70 jaar, echtge- noote van A. J. Soeteman; J. W. Swaan, 43 jaar, echtgenoot van E. M. C. Rooseboom; J. Woord, 56 jaar, weduwn. van J. Buijs; J. Annes, 4 jaar, zoon van J. Annes; H. Wildeman, 76 jaar, echtgenoote van C, L. van der Zee; J. Schweit zer, 3 maanden, zoon van J. A. Schweitzer; C. Steenhoek, 79 jaar, wednr. van A. Muilwijk; H. van Verseveld, 59 jaar, echtgen. van A. Muijs; J. C. van der Zijden, 30 jaar, ongehuwd; B. C. Dalmeijer, 14 jaar, zoon van f3. J. Dalmeijer; J. Bakker. 71 jaar, weduwn. v. M. de Jong; A. Westdijk, 77 jaar, echtgenoote van B. Zwart- veld; W. Blok, 3 maanden, zoon van A. Blok; J. G. Amelsbeek, 69 jaar, echtgen. van B. Swart. 1 BATAVIA, 13 Jan. (Aneta) Heden avond had de reeds aangekondigde open bare gecombineerde vergadering plaats van de vereenigingen van gezagvoerders en stuurlieden en van werktuigkundigen. Op deze vergadering werd besloten tot intrekking der bekende ontslag-actie. De vergadering sprak haar onvoorwaar delijk vertrouwen uit in het door de bestu ren gevoerde beleid. Donderdag om 14.20 uur heeft door de Phohi een uitzending plaats gehad naar Ned. Indië van indrukken, welke in Baarn, in de omgeving van het Paleis Soestdijk en in het Badhotel zijn opgenomen. Binnen- en buitenlandsche journalisten, of ficieren, persfotografen en telefonisten, allen bij de berichtgeving over de blijde gebeurtenis betrokken, gaven hun indrukken weer. De uitzending is in Nederland goed ont vangen. Wij vernemen nog dat het radio-politie-be- richt inzake den ontsnapten krankzinnige te Soestdijk veel beroering heeft gewekt. De po- litie-autoriteiten namen er onmiddellijk de noodige maatregelen, welke gelukkig spoedig weer konden worden ingetrokken. Een te Arnhem gehouden vergadering van belanghebbenden, tezamen een jaarcapaciteit van 375.000.000 straatklinkers vertegenwoordi gend, heeft unaniem besloten tot oprichting van een vereeniging van Straatklinkerfabri kanten. Doel der vereeniging zal zijn het be hartigen van de belangen harer leden in hei bijzonder collectieve reclame en propaganda voor straatklinkers als wegdekmateriaal. De vereeniging zal deelnemen aan de tentoonstel ling „De weg 1938." HANKAU, 13 Jan. (D. N. B.) Volgens Chi- neesche frontberichten zouden die Chince- sche troepen vandaag Tsining heroverd hebben. De Japanners hebben volgens deze berichten zware verliezen geleden. Ook de Japansche opmarsch langs den Loenghai-spoorweg is, nadat Chineesche ver sterkingen in den strijd waren geworpen, on der zware verliezen voor beide partijen tot staan gebracht, en zelfs zouden de Japanners teruggedrongen zijn. Volgens een telegram uit Hankau aan de Chineesche ambassade te Londen zouden tij dens de straatgevechten, die voorafgingen aan de ontruiming van Tsining door de Chinee sche troepen»- 2000 Japanners gedood zijn. De Chineesche troepen zouden bovendien de ste den Tsjoetsjau, Yangjen, Feihsjang en Kovang- ping in Zuid-Hopei heroverd hebben, en de Japansche verbindingen langs den spoorweg PeipingHankau bedreigen. Intusschen zou den de Japanners onder de burgerbevolking van Tsining een schrikbewind hebben uitgeoefend. LONDEN, 13 Jan. (Reuter.) De sub-commis sie der niet-inmengings-commissie heeft van daag de ontwerp-resolutie inzake de verschil lende onderdeden van het plan inzake de te rugtrekking der vrijwilligers uit Spanje, be houdens eenige wijzigingen, goedgekeurd, met dien verstande, dat de gedelegeerden zich nog vóór de definitieve aanvaarding met hun re geeringen in verbinding moeten stellen. Een klein aantal paragrafen zal nog behandeld worden in de op 18 Januari te houden verga dering. Het R.K. Eerste Kamerlid Bruineman heeft aan den minister van Koloniën vragen gesteld over de kwesties bij de Kon. Paketvaart Mij. Hij vraagt o. m„ of de minister niet van oordeel is, dat meer diligentie gewenscht ware geweest van de zijde der Indische regeering. waar een beschikking op een verzoekschrift in zake de arbeidsverhoudingen bij bedoelde maatschappij tot haar gericht, meer dan een laar uitbleef? Wil het den minister niet voorkomen, dat het uitbreken van een conflict bij de Kon. Paketvaart Mij. met alle de overheid ten dienste staande middelen had behooren te worden voorkomen en is hij bereid, er bij de Indische regeering op aan te dringen, dat zij in het dreigende conflict, voor zoover zij dit even tueel niet gedaan mochten hebben, noch hier toe mocht bereid zijn, haar bemiddeling ver leent? Acht de minister het niet wenschelijk, dat ook in Indië het instituut der wettelijke ar beidsbemiddeling, eventueel met verplichte en bindende arbitrage bij vitale bedrijven, worde Ingevoerd? Zou de minister willen bevorderen, dat de Indische sociale wetgeving ook ten opzichte van de Europeesche werknemers, meer dan tot dus verre, met de Nederlandsche in overeenstem ming worde gebracht? EEN WINTER-STAMPPOT kan een verrukkelijke tractatie zijn. Als U bü ons Uw ZUURKOOL, PEKELSPEK en ROOK WORST. koopt brengt U iets heerlijks op tafel! Knakworstjes voor de liefhebbers! In de Staatscommissie, aan welke wordt op gedragen, de regeering van advies te dienen over de vraag in hoeverre in de huidige wijzen van hulpverleening met betrekking tot de groe pen van valide, werkwillige personen, die voor namelijk ten gevolge van maatschappelijke oo- zaken niet in het onderhoud van zich zelf (en van hun gezin) kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen be treffende de regeling van hülpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen, zijn benoemd: tot lid en voorzitter: dr. J. P. Fockema An- rireae, te Bilthoven; tot lid en ondervoorzitter: mr. dr. A. L. Schol tens, te 's-Gravenhage; tot leden-secretaris: G. W. F. van Hoeven, te 's-Gravenhage; Meyer de Vries, te 's-Graven hage; tot leden: N. Arkéma, te 's-Gravenhage; dr. J S. van Beurden te Heeswijk, K. Brok te Assen, mr. D. G. Draaijer te 's-Gravenhage, W. Drees te 's-Gravenhage, mgr. F. Frencken te Breda, J. Haverkamp te Kampen, J. Jeronimus te Utrecht, D. Kooiman te Purmerend, H. J. Kuiper te Maartensdijk, H. Lindeman te Haar lem, J. H. Maenen te Heerlen, F. van Meurs te Amsterdam, dr. J. J. W. Noteboom te 's-Gra venhage, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford te Apeldoorn, mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage, mr. A. J. Rosman te Wasse naar, mr. H, M. L. H. Bark te Wassenaar, mr. J. J. R. Schmal te Voorburg, mr. B. C. Slote- maker, te Wassenaar, mr. D. G. W. Spitzen te 's-Gravenhage, A. Stapelkamp te Utrecht, J. Tjalma te Hoogeveen, ir. A. A. Verwey te 's-Gravenhage, A. Vogel te Schiedam, mr. ór. F. L. G. Z. M. Vonk de Both te Tilburg, prof mr. C. W. de Vries te 's-Gravenhage en dr. F. M. G. van Dalsem te Rotterdam. Onder zeer groote belangstelling zijn Donder dagavond in „Suisse" te Amsterdam de Neder landsche kampioenschappen 71/2 begonnen, ge organiseerd door de biljartclub „Sarphati". Deel nemers zijn J. G. Beuming (H.E.T.E.Y., Amster- De vijlde kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. V. G. A. Boll, behandelde Donderdag de strafzaken tegen ir. A. A. Mussert en tegen P. Melchers, de hoofdfiguren bij het be kende incident op het Blauwe Zand te Am sterdam. Zooals men zich herinnert, bracht ir. Mus sert geruimen tijd geleden kort voor de ver kiezingen v- een bezoek aan eenige van zijn geestverwanten, die in de volksbuurt wonen, die vroeger „Het Blauwe Zand" heette. Bij dit bezoek, dat al spoedig in de buurt bekend was geworden, ontstond een oploop. Ir. Mussert meende, dat hij bedreigd werd door Melchers en gaf hem een paar tikken met een zweepje, dat hij bij zich droeg. De chauffeur van den auto van den leider der N. S. B. loste een schot in de lucht. Tenslotte konden de heer Mussert en zijn fotograaf, dien hij bij dit be- zoekhad meegenomen, den auto bereiken, die door enkele steenen werd getroffen. De ruiten waren van geblindeerd glas, zoodat niemand werd gewond. De zaak tegen ir. Mussert, verdacht van mis handeling en die tegen Melchers, die van be dreiging wordt verdacht, moesten herhaaldelijk worden uitgesteld. De N. S. B.-leider n.l. was van meening, dat hij niet behoorde terecht te staan, omdat hij uit noodweer, zou hebben ge handeld. Hij diende een bezwaarschrift tegen de dagvaarding in, dat door de raadkamer der rechtbank gegrond werd verklaard, zoodat hij buiten vervolging werd gesteld. officier van justitie mr. B. Kist, ging in appèl. Het gerechtshof dacht er anders over. De beschikking der rechtbank werd vernietigd, het beroep op noodweer verworpen en dé raad kamer verwees de zaak naar de openbare zit ting. De Hooge Raad verwierp de door mr. Van Vessem den rechtskundigen raadsman van ir. Mussert aangevoerde cassatiemidde len en vatte 's Hofs beslissing aldus op, dat het Hof in elk geval een aanval of dreigend gevaar voor een aanval in dezen stand van de zaak niet voldoende vaststaand heeft geacht. Uiteindelijk was dus tot in hoogste in stantie beslist, dat ir. Mussert zich voor de rechtbank diende te verantwoorden, ver dacht van mishandeling. In verband met de herhaalde bezwaren tegen de dagvaar ding door ir. Mussert te berde gebracht, stelde de rechtbank ook de behandeling van de zaak tegen Melchers uit tot van daag. Geruimen tijd geleden heeft het voorspel van deze zaak gediend. Toen stond een man te recht, die een steen naar den auto van ir. Mussert heeft gegooid. De officier eischte zes maanden tegen Hem, de rechtbank veroordeel de hem tot drie maanden en drie weken ge vangenisstraf met aftrek van denzelfden tijd in voorarrest doorgebracht, De zaken contra ir. Müssert en P. Mel chers worden apart behandeld. Ir. Mussert is als getuige gedagvaard in de zaak tegen Melchers, omgekeerd zal deze als getuige optreden in de strafzaak tegen den leider der N. S. B. In beide zaken zijn elf ge tuigen a charge opgeroepen. De verdediger van verd. Melchers, mr. F. Heemskerk heeft acht getuigen décharge opgeroepen. Verd. ir. Mussert wordt verdedigd door mr. A. J. van Vessem. Reeds lang voordat de zitting een aanvang nam was het in de buurt van het Paleis van Justitie druk. Een sterke politiemacht was om en in het gebouw aanwezig, doch nergens werd de orde op eenigerlei wijze verstoord. Het was reeds ruim half drie toen de zaak tegen ir. Mussert begon. Hij was niet langs den gewonen weg in de zaal geko men, doch gebruikte dien via de trap, die het lokadl van de Rijksveldwacht verbindt met de strafkamer en die anders uitslui tend gebruikt wordt om gedetineerden bin nen te brengen. Ir. Mussert was vergezeld van zijn verdediger mr. Van Vessem. De Rechtbank die de middagzitting heeft geopend met de behandeling van een zaak, die slechts korten tijd in beslag nam, is in raadkamer gegaan. Even later wordt de zitting heropend en de deurwaarder roept af: „Verdachte Antoon Adriaan Mussert." De president begint met een kort verhoor. „Ik ben" verklaart verd. handgemeen geraakt en gebruikte mijn zweepje, dat ik bü mij droeg." Verd. vertelt verder, dat hij op bezoek is geweest bij de familie Mastenbroek. De president stelt enkele vragen. Verd.: Stelt U op een aaneengeschakeld ver haal prijs? Pres.: Ik zal eerst vragen stellen. Was U bij den auto, toen Melchers op U af kwam? Verd.: Ik had ongeveer twee derde van den weg afgelegd, toen Melchers op mij af kwam en mij een klap en een trap gaf. Ik gebruikte toen pas mijn zweepje. Eerst kreeg ik dus een klap en later een trar> toen ik het zweepje gebruikte. Vlak daarna loste mijn chauffeur een schot. Het getuigenverhoor neemt dan een aanvang. Een juffrouw, die in de buurt van het Blauwe Zand woont, geeft een relaas van het gebeur de. Op een gegeven oogenblik was Melchers op ir. Mussert afgekomen. Voor er een woord gesproken kon worden trok ir. Mussert het zweepje. Pres.: Heeft u niet gezien, dat Melchers verd. een klap gaf? Neen, daar had de juffrouw niets van ge merkt. Pres.: Verdachte, wat zegt u daarvan? Verd.: Wat die juffrouw zegt is onjuist Tijdens dit verhoor komen de Officier van Justitie Mr. van Thiel en de substituut-offi cieren Mr. van Dullemen,Wassenbergh en Bos de zaal binnen en nemen achter de Rechtbank op het podium plaats. De tweede getuige was een overbuurvrouw van Zoutberg. Volgens haar had Melchers, toen hij dicht bij verd. Mussert was, iets gezegd. Mussert stond met zijn rug tegen het portier van den auto. Pres.: Antwoordde verd.? Ja, maar ik kon niet hooren wat hij zei. Melchers heeft voor zoover getuige kon zien niets gedaan. Het zweepje suisde door de lucht en trof Melchers op zijn arm. Pres. (tot verd.): Hebt u iets op te merken? Verd.: Dank u. De chauffeur van verd.'s auto, C. N. W. Schut uit Utrecht, stond tijdens het relletje voor den auto toen ir. M. de deur uitkwam bij Zout berg. Getuige Schut was hem tegemoet geloo- pen. Ik waarschuwde hem en zeide: „Past u op". Ik had n.l. een man gezien, die op ver dachte wijze in onze richting kwam. Pres.: Waren er moeilijkheden te verwach ten? Getuige: Neen, toen de leider naar buiten kwam was het stil. Pres.: Wat zei Melchers? Getuige: Hij zei: „Ben jij die mooie man, dan zullen we je een kopje kleiner maken". Hij greep toen naar het hoofd van verd. Mus sert. Direct daarop sloeg Melchers naar ir. Mussert, deze trok zijn zweepje en sloeg naar zijn aanvaller. Getuige had toen een schot ge lost om den menschen schrik aan te jagen. (Voor het verdere verloop der zitting zie men elders in dit nummer), dam)A. Bos (K.R.A.S., Amsterdam)J. Dom mering (Bristol Biljartclub, Arnhem)L. Gehrels ('t Zuid, Rotterdam)P. de Leeuw (H.E.T.E.Y., Amsterdam)J. H. Sweering (Insulinde, Am sterdam); j.Wiemers (Friesche biljartclub, Dok- kum) en de kampioen C. van Vliet ('s-Graven- haagsche biljartclub, Den Haag). Vier dagen lang zullen de liefhebbers van dit moeilijke spel kunnen genieten van prachtige staaltjes techniek. Reeds op den eersten avond zag men fraai spel van enkele deelnemers en de mogelijkheid, dat ook in dit genre de prestaties, in vergelijking met vorige jaren, zich in stijgende lijn zullen bewegen, is lang niet uitgesloten te achten. Nog nimmer is, dank zij ook den terug keer van Bos, de deelneming zoo sterk geweest en de kans is groot, dat het nationale record algemeen gemiddelde, dat Van Vliet het vorig jaar op 10.61 bracht, zal worden verbeterd. De uitslagen van den eersten avond waren: De Leeuw 300 42 38 7.14 Beuming 136 42 17 3.23 Dommering 300 35 52 8.57 Van Vliet 180 35 46 5.14 Sweering 300 34 63 8.82 Wiemers 203 34 68 5.91 Gehrels 300 35 42 8.57 Bos 253 35 27 7.22 Niettegenstaande den voortdurend neer- stroomenden regen waren Donderdag nog ongeveer drieduizend toeschouwers getuige van den op de Amsterdamsche Kunstijsbaan gespeelden ijshockeywedstrijd tusschen de A.IJ.H.C. en Boekarest. De Roemenen won nen tenslotte met 76 (13, 01, 62). In het eerste gedeelte van dezen snellen eö technisch op hoog peil staanden wedstrijd trok ken de Amsterdammers direct van leer en wis ten door toedoen van Kirby reeds een minuut na het begin te scoren. Spoedig daarop maakte de Roemeen Tico echter gelijk, waarop Griffiu wat meer leven in de brouwerij bracht. Kirby kon na prachtig opbrengen doelpunten, welke voorsprong nog vergroot werd door Lammerts uit een mooien voorzet van Suurbeek. Met 31 voor de A.IJ.H.C. kwam de eerste rust en toen Kirby in het tweede kwartier na een keurigen soloren den stand op 41 wist te brengen< achtte men Boekarest reeds geslagen. De Roeemnen bleven echter voortdurend aanvallen, en het was slechts aan de gering® productiviteit der gasten te wijten, dat het tweede kwartier besloten werd met een „veili" gen" voorsprong voor Amsterdam. In het derde en laatste kwartier bleek echteL waartoe de Roemenen in staat waren. Na het eerst geprobeerd te hebben met verre, overigens slecht gerichte, schoten, werden, de Amsterdam mers steeds meer teruggedrongen en heet duur de dan ook niet lang, of Tico wist na fraai samenspel met Botez, het tweede doelpunt voor Boekarest te maken. Men was nog niet veront rust, toen van Os een van achter het doel ge' geven voorzet in eigen doel werkte, maar d® doelpuntenhonger der Roemenen was nog niet gestild, en, ondanks zwaar hinderen, bracht Botez den stand op gelijken-voet, terwijl Hugar» de bij de Roemenen geaccrediteerde CanadeeSi Boekarest een 54-voorsprong wist te verzeke ren. In de tweede helft van het derde kwartief trokken de twee Canadeezen Kirby en Griffl11 samen ten aanval en dank zij de vreemde eU strenge beslissingen van den scheidsrechter Gerritsen bracht Griffin den stand op 55. D® vreugde was echter van korten duur, want HU- gar heroverde de leiding voor Boekarest, waar op Lammerts een opgelegde kans niet benutte- De spanning steeg ten top, toen Griffin op nieuw gelijk maakte, doch bij een hevige scher mutseling voor het Amsterdamsche doel, onge veer tien seconden voor het einde, stelde Bot et de Roemeensche ploeg in veiligheid. Ondanks de heftige aanvallen der twee „Amsterdam sche" Canadeezen mochten de gastheeren e* niet in slagen wederom gelijk te maken. M® een 76-overwinning voor Boekarest kwam he einde van dezen aantrekkelijken wedstrijd. Lord Tennyson's XI beantwoordde de 142 doo' Maharadja van Patiala's XI gescoord, m®. niet minder dan 4459. Parks (64), Hardst» (46), Langridge (77) en Edrich (35) legden de grondslag voor een hoog totaal. Wellard. free-hitter, sloeg daarna in 37 minuten 78 ruP bijeen (5 x 6 en 7 x 4) en scoorde met ca-P Jameson (47) samen, 98 runs voor het 8sr wicket. Het agressieve batten van Well»^ werd door de vele Indische kijklustigen me een steeds toenemend enthousiasme begroet- Wegens regen eindigde de wedstrijd Zu'O AustraliëQueensland in een draw. Eerst 0 vijf uur kon begonnen worden. In het reste rende uur speeltijd verloor Queensland nog wickets voor 42 runs. Met nog één wicket handen en een achterstand van 280 runs de positie voor Queensland hopeloos en ontgi de club van Bradman een verdiende overwm ning,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4