Democratie en Christendom Onze JAARLIJKSCHE OPRUIMING N.V. Wed. OOSTEN SZOON'S JECOVIT Opleiding van Dienstboden Haarlem, 14 Jan. REDE PROF. DR. KORS Kort en volledig Kamer van koophandel NIEUWE STAATSLEENING VRIJDAG 14 JANUARI 1938 Drie Verhuizingen St. .VOOR HET KIND" Haarlem bracht veel meer op Belangrijke verkiezingen „Rooswijk" blijft voor internaat beschikbaar Desillusie van Velsen DE COLLECTE „ORANJE ZEGEN" Medewerksters gevraagd WELDADIGHEIDSFONDS „HET SCHEMERLAMPJE" Programma Radio-Centrale Hagelverzekering bloembollen E.D.O.Hilversum Waarom in ons land ook voor de Katholieken de democratie de aangewezen regee- ringsvorm is Helder betoog Thomas van Aquino BEGINT MAANDAG 17 JANUARI A.S. DES MORGENS 10 UUR ZATERDAG IS DE ZAAK GESLOTEN ziet de etalaces Complete Woninginrichting - Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem H.O.V. Ontstaan der democratie In ons land R. K. REISVEREENIGING Een cocktail, die naar meer smaakt AGENDA Bioscopen 15 Januari Bioscopen AUTOMATISEERING Telefoonnet Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND nTOEN IKZELF een ernstige ziekte had door staan", schreef een verpleegster, „ben ik direct met Sanatogen begonnen. Ik ben er zeker van, dat Sanatogen mij uitstekend heeft geholpen om weer zoo gezond (e worden als ik nu ben." SANATOGEN is een heerlijke uitkomst »oor herstellenden. Het is een geconcentreerd krachtgevend toedsel, dat door de zwakste maag kan worden fcrdragen en de krachten zienderoogen doet toenemen. Iedere slok Sanatogen 'beteekent een slok gezondheid. STAD Onlangs heeft de Haarlemsche Gemeente- ï8ad besloten de openbare (opleidings-) school de Wilhelminastraat naar het Florapark °Ver te brengen, de Teekenschool der St. Jo nggezellen, welke nu in de voormalige Am- achtschool aan de Kamperstraat is gehuisvest, tastalleeren in de school aan de Wilhelmina- ^raat en den Dienst van Maatschappelijk ÜIPbetoon een onderdak te geven in de Tee- eischooi der St Jozefgezellen aan de Kam pstraat. Als wij eens zouden aannemen, dat de ver- •Azing van de school aan de Wilhelmina- str, hoi >aat naar het Florapark noodig is en dat ^voor een villa, die het nog jaren kan uit- 'uden, dient te worden afgebroken om er een Peel nieuwe school voor in de plaats te zet- etl> dan blijft toch nog altijd de vraag over Parom aan de school van de Wilhelmina- Paat 30.000.moet worden verbouwd om de Teekenschool in te ontvangen en waarom fiah de huidige Teekenschool 70.000.moet ^°rden verprutst om het geschikt te maken |°°r den Dienst van Maatschappelijk Hulpbe- °n- Wij zeggen; verprutst, omdat wij moeilijk P ander woord kunnen vinden voor een ver- °uwing, Öi'e grondig gaat afbreken Wat eehi- jaren geleden ten koste van veel tijd en "e'd is opgebouwd, toen de Ambachtsschool in ^kenschool werd veranderd, 30.000.aan e school van de Wilhelminastraat, 70.000. ®ah het gebouw aan de Kamperstraat, men zou ggen, dat het eenvoudiger zou zijn om 100.000.beschikbaar te stellen voor een Peel nieuw gebouw voor den Dienst van aatschappelijk Hulpbetoon. Dan kon de Tee- ebschool blijven waar zij is en M. H. opgebor- A worden precies op de plek, welke men Ervoor geschikt acht. Wonderlijk zijn soms de beslissingen van een neentebestuur. °P den Kapi taaldienst aarlemsche behoorende by de -uwuic Gemeentebegrooting 1938 wordt V'V' niet minder dan 83.400.— uitgetrokken °°r den verbouw van een school aan de Nas- Pis Hli "aan tot Ulo-school van het Oranje Insti- terwijl voor den bouw van een geheel Ueuwe school aan het Florapark slechts 80.000.wordt geraamd! Pn zou daarop kunnen antwoorden, dat het e d maar rollen moet, doch het gaat er meer het geld zoo goed mogelijk uit te geven. °P de Begrooting komt niet meer dan 002.790.voor aan uit te voeren werken. De ^riiaamste posten daarvan zijn reeds hier- ven genoemd, de verbouwingen tot een bedrag Van ruim 250.000.en de asphalteering van J _wV.vvu. vil wv aoyiiaivvciuig e Gedempte Oude Gracht. Bij dergelijke Phgen zyn posten van 100.000.belangrijk. Uit!1 ^ale 6r 1161 hoogst mogelijke rendement lA^Wrende de afgeloopen verkoopperiode zijn 1{orhtfc rayon van het postkantoor Haarlem ver dut (Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, erveen, Aerdenhout)59150 zegels van Ijk-3 Van 37382 zef?els van 3-5 cent; 38270 zegels Ze 4-6 cent; 91982 zegels van 5-8 cent; 28927 brp van 12jk-16 cent, met een totale op- de 1 van 1 17.926.18, waarop ten bate van beh V/eldadigheidsinstellingen een winst wordt f*aald van f 6172.19jk. liji. erleden jaar waren deze cijfers respectieve- f 1 13.356.24 en f 4916.80, zoodat er voor J>.44 meer is verkocht en de winst f1255.39 jjpter is, zeker een heel mooi resultaat, jjj 6 verkoop der briefkaarten heeft, althans der 0146 postkantoren te Haarlem, iets min- te„ opgebracht dan verleden jaar. ni. f816.66, f 948.73 in 1936-1937. geoaS de verkoop elders even voorspoedig is dat j11 als te Haarlem, is het waarschijnlijk, hart 6 twee ton, waarop men zijn verwachting gesteld, inderdaad worden bereikt. (V® Kamer van Koophandel voor Haarlem en avQ^eken vergadert Dinsdag 18 Januari des 5aUpjS om 8 uur in het gebouw aan het Nas- kiez'S eerste punten staan op de agenda: Ver- Is algemeen voorzitter (de heer J. J. Swens gf0 ^redend)verkiezing voorzitter afdeeling tbedrijf (baron A. H. van Hardenbroek is, zooals bekend, uit de Kamer getreden, zoodat een nieuwe functionaris gekozen zal moeten worden), verkiezing voorzitter afdeeling klein bedrijf (de heer H. J. L. Klein Schiphorst is aftredend). Daarna moeten de plaatsvervangende voor zitters en de vaste commissie gekozen worden. Natuurlijk zal ook de algemeen voorzitter zijn nieuwjaarsrede uitspreken. Voorgesteld wordt een subsidie van f 25 be schikbaar te stellen voor een kleine gouden me daille voor de bolbloemententoonstelling 1938 te Haarlem. Op de agenda staat verder goedkeuring con- ceptschrijven aan den minister van Sociale Za ken, betreffende keuringsdiensten van waren en conceptschrijven aan de P. T. T. te Den Haag, inzake wijzigingen telefoongids. Men weet, dat op deze vergadering zes nieu we leden hun intrede doen. IV ;.av .OOgül 'tshliV Men zal zich herinneren, dat de gemeente Velsen indertijd het groote heerenhuis op het inmiddels zeer geslonken landgoed „Rooswijk" gratis beschikbaar heeft gesteld voor internaat ten behoeve van de opleiding van meisjes tot dienstbode. Het buiten, dat eigendom der ge meente is, kon tot nog toe op geen enkele ma nier ten nutte worden gemaakt, zij het dan, dat het omringende park een mooie wandel plaats vormt. Het heerenhuis staat daar rente loos; het lokt geen bew oners aan want de groot industrieën, die in de onmiddellijke nabij heid zijn verrezen, vormen nu eenmaal geen bekoring voor iemand, die in staat is een derge lijk huis te bewonen. En om dergelijke redenen worden er ook geen liefhebbers gevonden, om hetv als hotel of pension te exploiteeren. Maar als internaat voor de opleiding van dienstboden is „Rooswijk" zeer geschikt. De groote kamers leenen zich uitstekend voor het lesgeven, evenals de keuken, die zooals dar in dergelijke buitens meestal het geval is flinke afmetingen heeft. En tenslotte was er het park en de mooie omgeving, die ongetwij feld in staat is om het verblijf van de meisjes te veraangenomen. Velsen heeft zich dan ook beijverd om hei verlaten gebouw op deze wijze productief te maken, al zouden er dan ook geen revenuën in materieelen zin uit voortvloeien Het gas bedrijf en het P. E. N. waren bovendien bereid om gratis de noodige installaties te bezorgen, zoodat de inrichting niet veel zorgen behoefde te baren. Ook de hoogere instanties bleken met dit plan ingenomen te zijn. De toenmalige minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, kwam persoonlijk een kijkje nemen, evenals andere autoriteiten, die geen van allen bezwaar had den om aan „Rooswijk" deze nieuwe en nut tige bestemming te geven. Het blijkt ons nu, dat er velen zijn, die mee- nen, dat „Rooswijk" die bestemming ook in derdaad gekregen heeft. Dat is niet zoo! Nadat de autoriteiten vertrokken waren bleef dé ver wachte toestemming uit, tenslotte kwam het bericht, dat het landelijk internaat te Arnhem zou worden gevestigd. Dat was voor Velsen natuurlijk een desillu sie. Het plaatselijk comité had reeds groote activiteit ontwikkeld en in zeer korten tijd 35 meisjes uit eigen gemeente bijeen, die in „Rooswijk'" een cursus wilden volgen. Men is er daar van overtuigd, dat de cursussen gemakke lijk te bezetten zullen zijn, omdat Velsen voor dit doel zeer gunstig gelegen is. Niet alleen uit eigen gemeente maar ook uit den wijden omtrek en ver daarbuiten meent men een groot aantal gegadigden te kunnen verwachten uit de dicht bevolkte centra. Het feit, dat zich reeds bij den eersten oproep 35 meisjes aanmeldden gaf aan deze verwachting redelijken grond. Nu het internaat echter te Arnhem gevestigd is, blijft de animo sterk bekoeld. Uit Velsen zijn er een paar geplaatst, doch verreweg de meesten hebben geen lust om heelemaal naar Arnhem te gaan. De zaak is daarop blijven rusten en „Roos wijk" is onbewoond. Intusschen moet men het niet zoo opvatten, als zou de zaak geheel van de baan zijn. Men deelde ons mede, dat Velsen verder een afwachtende houding aanneemt en dat „Roos wijk" nog steeds beschikbaar is. Wanneer dus de inrichting van een tweede internaat noodig wordt geoordeeld en men in dit geval het oog- op Velsen vallen laat, zal het buiten alsnog de bestemming krijgen, welke men het oor spronkelijk had willen geven. Men hoopt nog steeds, dat dit eens het geval zal mogen zyn. Nader blijkt ons, dat inmiddels besloten is een tweede internaat in te richten en wel te Hilversum, zoodat de kans op vestiging van een internaat te Velsen wel gering is gewor den. Men verzoekt ons opneming van het vol gende Verleden week is een collecte aangekondigd, die op den Nationalen Feestdag onder den naam „Oranjezegen" gehouden zal worden ten bate van het „Wit-Gele Kruis", de Christ. Vereeniging tot Kraamhulp en het „Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen". Voor deze straatcollecte is veler medewerking noodig, juist omdat de col- lectrices op den grooten feestdag slechts eenige uren mogen v/orden opgeëischt voor het chari tatieve doel. Het „Wit-Gele Kruis" moet als de deelne mende Katholieke organisatie ook voor een gepast aandeel zorgen en nu doet zich het ge val voor, dat zich nog te weinig medewerksters uit onze kringen aanmeldden. Kom, jonge dames, dames, toon, dat we op charitatief ge bied een naam hebben hoog te houden. Geeft u ten spoedigste op aan het bureau van het „Wit-Gele Kruis", Parklaan 75 Haarlem, tel. 16391. Men schrijft ons: In de gisteren gehouden bestuursvergadering bleek, dat de jaarlijksche Kerst-uitdeeling van dit fonds ditmaal in gebouw Zoetestraat 19 heeft plaats gehad. Een der leden had 100 blikken gehakt en 100 blikken erwtensoep beschikbaar gesteld en zoo doende kon aan 150 der armste gezinnen elk 3.50 in contanten plus een gave in nature ter hand worden gesteld. Binnen iy2 uur was alles uitgedeeld; het was een lust al die gelukkige oudjes gade te slaan. Het 20-jarig bestaan staat in December 1938 voor de deur. Groote plannen met het oog hier op worden binnenkort bekend gemaakt. Gedurende 19 jaar is door dit kwartjes-fonds aan ruim 2850 gezinnen een bedrag van 12.778.69 uitgekeerd. Zaterdag 15 Januari Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 11.05 Radio PTT Nord, 11.20 Keulen, 1.20 Brus sel Ned., 3.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 6.20 Keulen, 6.50 Weenen, 9.30 Parijs Radio, 10.10 Berlijn. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 11.35 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 4.20 Radio PTT Nord, 5.20 Droit wich, 11.00 Londen Reg., 11.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Verzoekprogr. 8.0012.00 Diversen. Te Haarlem is opgericht de wederkeerige Ver- zekerings Maatschappij „Hagel Onderlinge voor het Bloembollenbedrijf". Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren: W. v. d. Meer te Noordwijk, P. F. Seignette te Bever wijk, P. van Til te Hillegom, Joh. Uittenbo- gaard te Oegstgeest, Dr. A. J. Verhage te Heemstede, T. M. H. v. Waveren te Benne- broek, W. F. van Waveren te Heemstede. De administratie is opgedragen aan de Utrechtsche Assurantie Stichting „Land- en Tuinbouwbelang", Van Lidth de Jeudestraat 91 te Utrecht, Directie H. F. J. Sengers. Tot ver zekering zal nog dit voorjaar worden overge gaan. Het E.D.O.-elftal is als volgt: G. Verhagen J. v. d. Born K. Zandstra C. v. d. Schalie Th. C. v. d. Putten H. Oomen S. Spek P. van Zaanen H. Schijvenaars B. Timmerman P. Spek Voor de vereeniging „Geloof en Weten schap" hield gisterenavond in den Stads schouwburg prof. dr. Mag. J. B. Kors O.P. uit Nijmegen een voordracht over „Demo cratie en Christendom." Wij leven in een tijd, aldus spr., waarin een groote strijd ontbrand is tusschen de vrijheids- en de totaliteitsgedachte, tusschen den dictato- rialen bestuursvorm en de democratie. En men richt de aanvallen op de democratie niet alleen op staatkundige en sociale gronden, maar men doet in den strijd tegen haar zelfs een beroep op het Christendom. Wij hebben ons daarom af te vragen of wij als katholieken democraten mogen en kunnen zijn en in hoever. Men heeft de democratie te onderscheiden in de politieke de democratie door het volk en de sociale de democratie voor het volk. Bij het beschouwen van de sociale democratie wordt onder „volk" verstaan: de bezitlooze klas se en niet het totaal van alle burgers. Zij vraagt activiteit tot verheffing van het levenspeil, tot het streven naar een menschwaardig bestaan voor het „volk". In ons land b.v. zijn er verschillende sociale wetten om de minder-krachtigen te steunen en hun een betere levensmogelijkheid te verschaf fen. De katholieke opvatting van sociale demo cratie wil daarmee niet de bevoorrechting van 'n bepaalde klasse beoogen. Zij wil alleen meer zorg, waar meer steun noodig is. De katholieke opvatting is tegen iederen klassestrijd, tegen iederen nivelleeringsdwang. Zij wil de onderlinge verhoudingen regelen naar de eischen van so ciale liefde en rechtvaardigheid. Zoo is het katholicisme heel goed vereenigbaar met de sociale democratie. Doch geheel anders is 't standpunt tegen over de politieke democratie. De marxisti sche dictatuur van het proletariaat is tegen onze opvattingen. Bovendien heeft deze een materialistische levensbeschouwing en een recolutionnaire tendenz. Indien echter het volk als totaal van alle burgers de democratie vormt, dan is er tusschen haar en het katholicisme geen tegenstrijdigheid- De katholieke leer verbiedt geen enkel volk een bestuur in te richten, dat het beste met zijn aard overeenkomt. Hieruit blijkt reeds, dat de democratie vereenigbaar is met de katholieke beginselen. In Zijn boekje „Het bestuur der vorsten" geeft de H. Thomas van Aquino wijsgeerige be schouwingen over de verschillende regeerings- vonnen. Hij gaat uit van het standpunt, dat de gemeenschap een „eenheid" is van velen, die samenwerken tot een gemeenschappelijk doel. Gaat men nu uit van het begrip „eenheid" dan geeft de monarchale, de dictatoriale regee- ringsvorm den besten waarborg voor de een heid. Men kan ook uitgaan van het begrip „ge meenschap" en dan komt men tot de volgende nadeelen van den eenhoofdigen regeeringsvorm. Om vrij te blijven van tyrannie wordt van den dictator een volmaakte deugd vereischt. En we zien wel; dat hun regeering dikwijls meer ten bate is van hun eigen partij, dan van het geheele volk. Die tyrannie is des te verderfe lijker, daar het soms onmogelijk wordt de rech ten van de Kerk onaangetast te laten door de wereldlijke overheid. In onze dagen moeten zelfs de woorden van den Paus op allerlei slinksche wijzen in een dictatoriaal land worden binnenge smokkeld. Dinsdag a.s. brengt de H.O.V. het eerste optreden in Haarlem van den dirigent Jan van Epenhuijzen die in ons land reeds een heele dirigeertournéée achter zich heeft, hij leidde als gast-dirigent n.l. de orchesten te Den Haag, Rotter dam, Arnhem en Groningen, ter wijl nog dit seizoen Amsterdam en Utrecht zullen volgen. Hij studeer de klavier en directie aan het Amsterdamsch Conservatorium en later bij Pierre Monteux. Hij was werkzaam aan de „Opera Reale" te Rome en het „Deutsches Opern- haus" te Berlijn, als repetitor, en dirigeerde ook voor de A.V.R.O. Dan heeft de democratie nog dit voordeel, dat de burgers meer belang gaan stellen in het algemeen welzijn, terwijl zij dat in het andere geval als een private aangelegenheid van den dictator gaan beschouwen. Daar staat echter tegenover, dat bij de democratie de eenheid in gedrang kan komen. De conclusie van den H. Thomas wordt dan: een door volksinvloed getemperde monarchie is het beste. Er zijn twee gronden waarop de katholiek voor de politieke democratie kan zijn. Zijn sub jectieve mentaliteit (d.i. zijn democratische aanleg) en de concrete omstandigheden, n.l. factoren, die de democratie het meest wensche- lijk maken. Er gaan stemmen op, om het begrip democra tie om haar ontstaan te verwerpen. Zij vindt toch haar grondslag in de ideeën van Rousseau over volkssouvereiniteit. Maar wij hebben ons niet af te vragen waaraan haar ontstaan te danken is, doch slechts of er in de bestaande democratie iets strijdigs is met het christelijk beginsel. En dat is niet het geval. Na de pauze besprak prof. Kors het algemeen kiesrecht, dat volgens sommigen als uitvloeisel van het liberalisme verwerpelijk zou zijn. Als de staat een organisch geheel is, moet dan ook het staatsbestuur niet langs organischen weg gekozen worden, vragen zij, b.v. door vertegen woordigers van den middenstand, de arbeiders, de intellectueelen en den industrieelen stand Doch als het algemeen welzijn het noodig acht af te .wijken van het orgianisch geheel, dan is ook het algemeen kiesrecht gerechtvaardigd. Ofschoon niet alle katholieken in Neder land voorstanders zijn van de katholieke de mocratie, kan men toch rustig zeggen, dat de groote massa dezen regeeringsvorm met hart en ziel vastgrijpt. Hij past het meest in het karakter van het Nederlandsche volk met zijn groot vrij heidsgevoel. Een dictatuur als by onze Oos terburen is dan ook in ons land niet te duchten. Dan is ons volk in politiek en cultureel op zicht mondig genoeg en behoeft niet onder cu rateele gesteld te worden. En ten derde hebben de katholieken hun be staansrecht herkregén krachtens de democra tie. Daardoor kregen wij onze gelijkstelling, ons recht tot deelname aan de regeering. Als het algemeen evenredig vertegenwoordigend stelsel zou verdwijnen, hebben wij daar slechts nadeel van te verwachten. Zelfs al zou de democratie minder wen- schelijk zijn vc^r de economische belangen, dan nog is het onze plicht op godsdienstige gronden de democratie te handhaven. Het anti-papisme zit nog diep in het an dersdenkende deel van ons volk. Dat ervaren wij telkens als het gaat om vraagstukken, waarbij de katholiek als katholiek naar voren komt. Als het tegen de katholieken gaat, vinden ze elkaar. In dezen tijd, nu het gaat om wereldbeschou wingen, moeten wij zorgen door de democratie invloed te blijven uitoefenen op het staatsbe stel. Na een langdurig applaus dankte de voorzit ter voor deze systematisch volkomen zuivere, glasheldere rede, opgebouwd op onweerlegbare feiten. Wij hebben veel geleerd vanavond, be sloot de heer Vorstman deze tiende bijeen komst, die door een groot aantal leden bezocht werd. Daar kregen de leden en hun introducé's van de R. K. Reisvereeniging gisterenavond in de fraai verbouwde zaal van restaurant „De Leeu werik" een prettige boodschap! Inplaats van den feestavond, waarop zij zoo gevlast hadden, zou er een jaarvergadering gehouden worden met den gebruikelijken hamerenden voorzitter, een notulen opdreunenden secretaris, een cij fers lispelende penningmeesteresse en waarna rondvragende leden. Het woord „feestavond was op de convocatie gedrukt, omdat, nou ja, de leden anders toch niet -op zoo'n vergadering komen, zei de voorzitter. En toen kwam bovendien iemand ook nog die jaarvergadering verstoren door te vertellen, dat hij de zaal gehuurd had, notabene om diensters en kellners te testen of ze hun vak verstaan! Maar men behoefde al geen ingewij de te zijn om te begrijpen, dat hier een door gestoken kaart gespeeld werd en aangezien de leden, dank zij den gezelligen sociëteitsavonden sterk zijn niet alleen in het maken van rei zen en reisjes onder de voortreffelijke leiding van de vereeniging, maar ook in kaartspelen, wisten zij wat die doorgestoken kaart voor waarde had! „De Leeuwerik" heeft zeker zelden zoo n schuimende en frissche cocktail geserveerd ge zien als daar gisteren opgediend werd. Een aardige zangeres annex zangleerares leerde even den aanwezigen hoe ze „refreinen" moesten middels een notenbalk met sprekende noten en het publiek zong den geheelen avond verder als een leeuwerik. Een buitenstaander, die plot seling zou binnenvallen, zou vermoed hebben dat hij op een repetitie van een vereeniging tot bevordering van den volkszang was verzeild geraakt! Maar alleen „böse Menschen haben keine Lieder" en böse menschen vond men geen een onder die aanwezige zanglustigen! Dat er alleszins reden was voor veel vroolijk- heid kon de heer Beyk in zijn openingswoord mededeelen: de vereeniging mag tevreden zijn over 1937. Van Hooge Kerkelijke zijde werden be langstelling en waardeering jegens de vereeni ging getoond. Het ledental steeg en vooral de reissommen en het aantal deelnemers vermeer derden. Dat laatste vond onmiddellijk iedereen na tuurlijk toen men in het eerste nummer de vele belevenissen en genoegens van de excursie club hoorde bezingen. De vroolijke voordracht en de losse leiding van de dirigente maakten dit tot een van de beste nummers van den ge heelen avond. We kunnen iederen secretaris of secretaresse zoo'n jaarverslag aanbevelen! Gaarne hadden wij meer van dergelijke num mers gelioord. Daarna volgden komische en lachwekkende tooneeltjes elkaar op met een vlotheid, die 't gebrek aan tooneelroutine bijna camoufleerde. Zelfs het pijnlijke geval van de tandartsen spreekkamer en de daverende gewaarwordingen van den stotterenden adspirant-schoonzoon en zijn grimmigen schoonvader-in-spe, konden de vreugde slechts verhoogen. Zoowaar had men in Haarlem ook een vijfling ontdekt en die vertelde in een reusachtigen kinderwagen ge zeten eens den volke wat voor een pretje het is om baby te zijn! De tooneelstukjes werden aan elkaar gere gen door zelfs aria's en 'n duet, door gijn- tjes en grapjes, door Nederlandsche en buiten- landsche liedjes, op landen en steden betrek- Kracht met lepels! Jeco- vitol, de op vitaminen geijkte Levertraan geeft weerstand tegen verkoud heid, griep en andere in fectieziekten. In Apothe ken en Drogisterijen a f. 0.75 per flesch Gebouw St. Bavo: H. G. K., 8 uur; R. K. Be volkingsbureau, 8 uur; Metaalbewerkers, 8 uur; Onbekende Arbeider, 8.30; Kanariever. „Ons Genoegen", 8 uur. Stadsschouwburg: Kwart over 8 „Groote Liefde." Rembrandttheater: „Het begon in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „De firma wordt verliefd" 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De nachtsleutel", „De bruid neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De vyf Frankforters," 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St Bavo: Geel Wit, 6 uur; gewone zittingen 4 en 7 uur. Gem. Concertgebouw: Ned. Reisvereeniging met bal tot 3 uur. Stadsschouwburg: 8.15 uur: Dr. A. B. C. Rembrandttheater: ,Het begon in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. ..De firma wordt verliefd" 7 en 9.15 uur. Lüxor-theater: ,De Nachtsleutel", „De bruid neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De vyf Frankforters", 2.30, 7 en 9.15 uur. CONVERSIE: ALLE 4 LEENINGEN Maakt kennis met ons kantoor door Uw inschrij ving te doen verzorgen door het officieel erkende EFFECTENKANTOOR VAN HALEM CO. N V. Schotenveg 3 Telefoon 1337U Obligatiën kunnen reeds ingeleverd worden. Prospectus op aanvrage verkrijgbaar Hierbij vestigen wij nogmaals de aandacht op de lezing van mevr. J. SterckProot over: „De aesthetische ontwikkeling van Haarlems stadbeeld in den loop der eeuwen", welke Dins dag 18 Januari as. zal worden gehouden in het gebouw der R. K. Openbare Leeszaal aan de Nieuwe Gracht. Indien de geboorte van het prinsenkind op 15, 16 of 17 Januari valt, wordt de lezing een week later, op 25 Januari, ge steld. In de week van 28 Januari werden in Haarlem 2 gevallen van roodvonk geconsta teerd. Op 15 en 16 Januari zal in café Bruggink aan de Koningstraat een tentoonstelling worden ge organiseerd door de postduivenvereniging „De Luchtgids". De bekende keurmeester H. Kuchlein uit Amsterdam zal deze show keuren. Aangekondigd is de lijst, vermeldende lich tingen corpsen en corpsonderdeelen waarvan de gewone dienstplichtigen in 1938 voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst moeten komen. Op de Zondag gehouden pluimvee tentoon stelling te Halfweg, behaalde onze stadgenoot A. Tack met zijn inzending Norw. Kroppers twee eerste en vier eere-prijzen. Voor de studieclub „Graficus" heeft de heer J. H. Kasten, technicus eerste klasse van de Leidsche Sterrenwacht, een reis gemaakt door het heelal. Een mooie collectie lichtbeelden werd vertoond. Zelfs vragen werden gesteld en natuurlijk beantwoord. In de week van 2 t.m. 8 Januari zyn te Haarlem 2 gevallen en te Heemstede 1 geval van roodvonk geconstateerd. king hebbend, die hun apotheose kregen in het slot: een lustig tafereeltje in Tyrol, waar natuurlijk ook bij gezongen werd. De leidster, mej. Lambert en de andere medewerkenden: de dames en heeren Arnoldus, Lambert, Ak kermans, Brugman, Hellenkamp, Springveld, de Graaf, v. Velsen en v. d. Schaaf hebben met primitieve middelen en geheel uit en door eigen krachten een cocktail bereid, die naar meer smaakt en dan ook via veel applaus en bloe men zeer veel waardeering vond. Na afloop is er nog geruimen tijd gezellig gedanst. Met ingang van Dinsdag 18 Januari te 13 uur zullen de automatische telefooncentrales te Abbenes, Hoofddorp, Lijnden, Nieuw-Vermep Rijk en Vijfhuizen in dienst worden gesteld. Van genoemd tijdstip af zullen de aange slotenen op deze telefoonnetten dus automa tisch kunnen telefoneeren met en tevens auto matisch bereikbaar zijn voor de abonné's be hoorende tot het telefoondistrict Haarlem. De voor het automatisch interlocaal verkeer te bezigen kengetallen zijn de volgende; Abbenes K 534; Hoofddorp K 540; Lijnden K 541; Nieuw-Vermep K 546; Rijk K 543; Vijf huizen K 548. Geb. 12 Jan. M. A. Dray'erBoots, z; 11 Jan. J. E. van der VossenPaul, d; 13 Jan. P. J. van Weelvan Deursen, d; 14 Jan. J. G. Wes termanWindt, z; 13 Jan. M. P. Peeters Koenekoop, d; 13 Jan. J. A. J. G. Hanarvan Harpen, z; 12 Jan. G. Beugelingvan Brede- rodee z; 13 Jan. G. J. de Munnik—Henzen. d; 14 Jan. M. C. de KlerkPhilippo, z. Overleden: 13 Jan. HaesekerZuurendonk, 87 jaar, Amsterdamstraat; J. van den Berg Brussee, 84 jaar, Voorzorgstraat; D. M. J. M. Verhoeven, 4 jaar, Kamperlaan; S. D. J. Veen, 49 jaar, Kamperlaan; L. van Duivenbode, 52 jaar, Ruijsdaelstraat; 12 Jan. j. Engelenberg, 60 jaar, Hazepaterslaan; 14 Jan. J. B. Comelissens, 67 jaar, Lange Annastraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5