Verwarde toestand in de Fransche republiek WEK DE 6AL IN UW LEVER OP „MIJNHARDTJiS" Jk sm&tz pytw&id'työéis ORANJE-LIEFDE OP EEN KOOPJE? AAN HET EINDE VAN HET VOLKSFRONT? HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN BUMA EN DE 0MR0EP- VEREENIGINGEN VRIJDAG 14 JANUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Lebrun hanteert den lijmpot De wijziging van de Dienstplichtwet Grooter contingent eischt vol doende en moderne bewape ning en grondige oefening INDISCHE VOLKSRAAD De salarisvoorstellen in de afdeelingen POOLSCHE DELEGATIE IN ONS LAND Voor de tewaterlating van de Arend De meerderheid der havenarbei ders heeft het nieuwe contract verworpen UIT HET BOUWBEDRIJF Af te sluiten contract zal voor het geheele land gelden GEBREK AAN ORDERS Personeel van vleeschconserven- fabriek ontslagen INVOER VAN GLOEILAMPEN IN INDIË Opheffing der contingenteering vrij zeker Procureur-generaal concludeert tot vernietiging van het be- streden arrest Nationaal geschenk aan de Prinses Allerwegen betoont men reeds belangstelling NOTARIS J. P. STUIJT f Hedennacht plotseling overleden MOND- EN KLAUWZEER Legermanoeuvres Een Radio-belasting? Tot dekking van de militaire uitgaven DE AANRIJDING TE MAASTRICHT Onverantwoordelijk autobestuur der aangehouden Gouden professiefeest Magnetisch station te Westerbork Een onderaf deeling van de Bilt naar het Noorden UIT DE STAATSCOURANT Land bouwonderwijs Zooals men elders uitvoerig in dit nummer kan lezen, is het Kabinet-Chautemps de- missionnair. Frankrijk wordt thans geteis terd door politieke, sociale en monetaire vraag stukken als nbg bijna nooit. Het land is zenuw- ^htig ten gevolge van de wapenfondsen, de onthullingen over de C.S.A.R., de communistische dwarsdrijverijen, de stakingen, de sociale woe- tngen en van den dubieuzen toestand van den franc. Deze zenuwachtigheid weerspiegelde zich 'h de zitting der Kamer, die haar nieuwe perio de is begonnen. Chautemps hield een groote tede, waarin hij zich verdedigde tegen het ver hit, een dubbele rol te spelen. Hy zeide, de ^nfiicten der arbeiders met een menschelijk °°g te beschouwen, doch opstanden der arbei ders in overheidsbedrijven tegen den staat niet t® zullen toestaan. Hij wtenscht ernstige arbi- trage. Hij verlangt, dat de Kamer een arbeids vet zal aannemen, welke den socialen vrede zal verzekeren. De arbeiders zullen waarborgen krijgen voor den arbeid, doch hiertegenover ■boeten zij erkennen wat het parlement voor den doet en afzien van ieder onwettig optreden. Indien sommigen doorgaan met bedreiging van den socialen vrede, dan zal de volle zwaarte der Vet op hen vallen. Na vervolgens de C.S.A.R. behandeld te heb- d®n, kwam hij over het financieele vraagstuk fo spreken. Hij hernieuwde in naam der regee- frng de plechtige verzekering, dat geen uitga an zullen worden gedaan, zonder dat deze ge dekt worden door inkomsten. Bij den aanval op den franc zou men zekere dwangmaatregelen kunnen verwachten. Deze maatregelen zouden echter niet het gewenschte resultaat hebben. wil tot socialen vrede, tot een evenwichtige keg rooting en tot financieel beleid moet een Parlementaire garantie hebben. De minister president vroeg vervolgens aan alle groepen om fr zeggen of zij het niet eens zyn met de be ginselen wtelke hij uiteen heeft gezet en met de formules van monetaire vrijheid. Aan de leden Van de meerderheid vroeg de minister-president of zij de politiek van de regeering, zoowel ten inzien van binnen- als van buitenland goed keurden. De regeering doet een beroep op allen eh op het plichtsgevoel van het republikeinsche Parlement. In dit moeilijke uur stelt de regee- frhg de kwestie van vertrouwen. Deze rede Verd door het centrum en linksch luide toege juicht. Het financieele debat zou gehouden wor den als antwoord op Chautemps' rede op diens eigen initiatief. Het eindigde, eigen lik vóór het goed begonnen was, even voor vijf uur ifl den morgen door een onverwacht incident. *Nt incident ontstond op het oogenblik, dat chautemps meende ten koste van de grootste Pioeiten er in geslaagd te zijn, zich ook verder fo hebben verzekerd van den steun der verschil- leride groepen van zijn meerderheid ter verde lging van den franc in monetaire vrijheid. 'Poen stond evenwel plotseling als woordvoerder ^er communistische partij de afgevaardigde foamette op de sprekerstribune en hield een ge weldige philippica tegen de algemeene politiek van het gouvernement. Hy ging zelfs zoover te laten doorschemeren, *fot bij de stemming over de kwestie van ver- frouwen de communisten misschien tegen 2°uden stemmen, in het beste geval zich van stemming zouden onthouden. Chautemps ver hief zich dadelijk en polemiseerde heftig tegen barnette en de communistische verklaringen. eindigde met de conclusie: „Ramette vraagt VrÜheid van handelen voor zyn party, wat my betreft: ik geef hem die vryheid." Deze con fusie baarde natuurlijk geweldig opzien in de Warner, speciaal op de banken der socialisten eri communisten. De woordvoerders dezer beide Stoepen vroegen onmiddellijk schorsing der bijeenkomst, omdat zy den toestand, die ont staan was, wilden onderzoeken. Blum, die reeds vertrokken was, werd onverwyid teruggeroepen 611 na een korte by eenkomst van de fractie Werden de socialistische ministers uitgenoodigd b®t kabinet geen medewerking meer te ver benen. De socialistische afgevaardigden zou den in een officieele resolutie uiteenzetten, dat bun houding was opgelegd door de waarschijn- bjkheid, dat de communisten zich van stem ming zouden onthouden, en doordat de minis- for-president die mogelijkheid aanvaard had. Ifoder die omstandigheden leek het hun, dat 06 parlementaire basis van de regeering- ^hautemps gewijzigd was in stryd met de over- ^fkomst, door de verschillende groepen van volksfront gesloten. fots later deelde Blum Chautemps de beslis- Si,'g der socialisten mede. De premier meende, bat hij niet moest trachten de socialisten van bun besluit te weerhouden en trok daaruit de c°bsequentie door Lebrun het collectieve ont- s'ag van het kabinet aan te bieden. Wat nu? Havas is van meening, dat, nu de regeering is afgetreden zonder in de minderheid te zyn geweest er is im mers geen stemming gehouden over het ver- fr°uwens-votum er geen enkele aanwijzing b die zou kunnen doen vermoeden, op welke Wijze de crisis zal worden opgelost. De samen- Werking der partijen, die achtereenvolgens de Peeringen van Blum en Chautemps hebben Sesteund, dus die van het Volksfront, is nog b'et onherstelbaar verbroken. Aldus het ietwat optimistische oordeel van het officieele Fran- Sehe Nieuwsbureau, dat tot de conclusie komt, bat door het feit, dat het Volksfront nog niet bleu- uiitief in scherven ligt, de vorming van een We regeering zeer vergemakkelijkt zal kun nen worden, „omdat er geen nieuwe meerder heid gevonden zou behoeven te worden en de nieuwe regeering door de geheele linkerzijde gesteund zou kunnen worden." Men schijnt dus aan te willen sturen op het weer vast lijmen der losgeraakte stukken van het volks front. Dit schijnt ook de president der repu bliek te willen. Hem wordt namelijk de bedoe ling toegeschreven, met het oog op de finan cieele crisis zoo spoedig mogelijk de crisis te willen oplossen door opnieuw een radicaal socialist aan het hoofd der regeering te plaat sen. In de couloirs der Kamer hoorde men en in de pers vindt men de namen van Herriot, Sarraut en Daladier. Of de radicaal-socialisten opnieuw voor een front met de communisten te vinden zijn? Men zou op het eerste gezicht ontkennend willen antwoorden. Maar in de politiek, vooral in de Fransche, wordt het on waarschijnlijke dikwijls snel werkelijkheid. Wij zijn het eens met de Matin, die schrijft, dat de politieke strijd en concurrentie der partijen op dit oogenblik, waarop gevaren van allerlei aard dreigen, een misdaad zijn tegen het vaderland, en beamen ten volle het oordeel van Le Po pulaire: „La situation est grave". Want wat voeren de communisten in hun schild? 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Aan het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wyziging van de Dienstplichtwet is het volgende ont leend: Met de voorgestelde vermeerdering van de jaarlijksche lichting van 19.500 tot 32.000 man schappen konden verscheidene leden zich ver- eenigen. Afwijzend stonden zij evenwel tegen over het voorstel, den eersten oefentijd voor onbereden wapens tot elf maanden te ver lengen. Deze leden ontveinsden zich niet, dat bij zondere maatregelen tot grensbeveiliging nood- zakeiyk zijn op grond van de betreurenswaar dige nieuwe gebruiken, die, blijkens de feiten, hun intrede hebben gedaan in het interna tionale verkeer. De leden, hier aan het woord, waren echter van meening, dat dit doel kan worden bereikt met een eersten oefentijd van zes maanden, met verdeeling van de grootere lichting over vier ploegen. Alsdan zou huns inziens jaar lijks een bedrag van 10 millioen worden be spaard, terwül de kosten voor den bouw van kazernes e. d. tot enkele millioenen guldens zouden kunnen worden teruggebracht. Vele leden verklaarden, met de hierboven weergegeven opmerkingen niet te kunnen in stemmen. Heeft men, zoo verklaarden zy, geen beden king tegen vermeerdering van het contingent, dan eischt de consequentie, dat de gelegenheid worde gegeven, niet alleen, om de aldus ver- groote weermacht van voldoende en moderne bewapening te voorzien, doch ook om door een zeer grondige oefening van de manschappen te zorgen, dat het leger, zoo noodig, in staat zij voor de zelfstandigheid van het land den stryd tegen een aanvaller aan te binden. Sommige leden zouden gaarne nader worden ingelicht omtrent de betrekkingen tusschen de Regeering en het Luchtverdedigingsfonds, ge sticht door de Vereeniging voor Nationale Vei ligheid. Eenige leden, vooropstellende, dat die Re geering zich by de keuze van nieuwe garni zoensplaatsen uiteraard alleen laat leiden door militaire en strategische overwegingen, keurden nochtans af, dat van Rijkswege aan de betrok ken gemeenten voorwaarden zouden worden gesteld, by voorbeeld wat betreft het beschik baar stellen van oefeningsterreinen, zooals. naar verluidt, ten aanzien van Amsterdam is geschied. BATAVIA, 14 Januari (Aneta), De Volksraad hield hedenochtend een uiterst korte vergade ring. Een groot aantal moties, enz. betreffende de salarisvoorstellen is ontvangen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot voorbehoud der behandeling van het defen sie-uitvoerrecht en van de regelingen van hee rendiensten in de buitengewesten. Hierna ging de Volksraad over tot de behan deling in de afdeelingen van de salarisvoorstel len, aan de hand van het ongepubliceerde rap port van de commissie van voorbereiding en tot behandeling in de afdeelingen van het defen sie-uitvoerrecht. Met den Berlijnschen nachttrein zijn heden ochtend op het Staatsspoorstation te 's-Graven- hage aangekomen: admiraal J. Swirski, chef van de Poolsche oorlogsmarine en vertegenwoordi ger van den Poolschen minister van Defensie, generaal Kwasniewski, voorzitter van den Bond voor zeevaart en koloniën en mevrouw Sosn- kowska, echtgenoote van den voorzitter van het Fonds voor zeeverdediging. Deze delegatie zal Zaterdag te Vlissingen aanwezig zy'n by de tewaterlating "van de „Orzel" (in het Nederlandsch „Arend",) een onderzeeër, die voor rekening van den Bond voor zeevaart en koloniën door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is gebouwd en de Poolsche marine zal worden aangeboden. Mevrouw Sosnkowska zal de doopplechtigheid verrichten. Ter begroeting van dit gezelschap waren op 't perron o.a. aanwezig de Poolsche gezant en me vrouw Babinski. Vergezeld van den Poolschen gezant heeft de delegatie hedenochtend om kwart voor twaalf een bezoek afgelegd bij den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Mr. J. A. N. Patijn, te zij nen departemente. Daarna is een bezoek ge bracht aan den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk en aan den chef van den ma rinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürstner, op het departement van Defensie. De uitslag van de stemming over het nieuwe contract in het visscherij-bedrijf te IJmuiden is, voor zoover betreft de haven-arbeiders be kend geworden. De havenarbeiders, georganiseerd in den Centralen Bond en den Christelijken Bond, hebben de nieuwe volwaarden verworpen terwijl de georganiseerden in den Oud-Ka tholieken Bond de voorwaarden hebben aanvaard. Dit beteekent dat de meerderheid der ha venarbeiders zich tegen het nieuwe contract heeft uitgesproken. De uitslag van de stemming onder de zee lieden was hedenmiddag nog niet bekend. Werkgevers en werknemers in de bouwbe drijven zijn tot nu toe nog niet tot volledige overeenstemming gekomen inzake het collectieve arbeidscontract. Wel is men het dezer dagen eens geworden over de indeeling van het land, zoodat de nieuwe over eenkomst voortaan voor het geheele land van kracht zal zijn. De N.V. Vleeschconservenfabriek „Olida" te Oss, heeft, wegens gebrek aan orders, haar ge heele personeel, thans nog bestaande uit circa zeventig man, ontslagen. De fabriek zal binnen kort worden stilgelegd. Wij lezen in de „Java Bode": Verschillende besprekingen hebben geleid tot( het opnieuw in beschouwing nemen der vraag: of opheffing der contingenteering van gloei lampen in Ned.-Indië gewenscht is. De termijn der contingenteering vervalt K> Januari. Van groot belang bij de beoordeeling dezer kwestie is: dat een metingsonderzoek, in gesteld door den dienst van Waterkracht en Electriciteit, de superioriteit der Btailipslampen boven andere lampen aantoont. Het verschil be draagt zelfs 20 tot 25 procent, ten voordeele der Philipslampen. Met aan zekerheid grenzende waai'schynlijk- heid kan thans worden gezegd, dat in principe zal worden besloten tot opheffing der contin genteering, doch dat, bij wijze van overgangs maatregel, de contingenteering nog met één jaar zal worden verlengd. Het Philipsconcern heeft dan den tijd een zoo goedkoope lamp op de markt te brengen, dat deze vreemde concurrentie kan verdragen. De 'procureur-generaal by den Hoogen Raad, mr. Besier, nam heden conclusie in de procedure tusschen het Bureau voor muziekauteursrechten (B.UM.A.) en de radio-omroepvereenigingen, betreffende de auteursrechten op muziekwerken, welke deze vereenigingen uitzenden. B.U.M.A. vorderde een algemeene jaarlijksche uitkeering, aanvangende met f 50.000 over 1934, van de vier groote omroeporganisaties tezamen, voor het geheele aan auteursrecht onderworpen repertoire, en oploopende tot hoogere bedragen over volgende jaren, tot een zeker maximum, doch de Amsterdamsche rechtbank wees bij vonnis van 18 December 1934 de vorderingen af en overwoog, dat B.U.M.A. met een dergelijke algemeene vordering misbruik van haar positie maakte, daar zijn rechten slechts ten aanzien van bepaalde werken gelden. In hooger beroep besliste het Amsterdamsche gerechtshof, dat B.U.M.A. recht heeft op een algemeene uitkeering van de omroepvereni gingen en dat deze zonder die uitkeering niet mogen voortgaan met de uitzending van de hierbedoelde muziekwerken. Ten aanzien van de NCRV is de procedure nog niet tot cassatie gevorderd.. Mr. Besier oordeelde, dat het door de om roepverenigingen ingediende cassatiemiddel gegrond is. Hij ging ongeveer als volgt verder: Vooreerst stelt het hof een onvervulbaren eisch, waar dit stelt, dat AVRO slechts behoeft na te gaan, welke componisten bij BUMA zyn aangesloten. Het is met dit repertoire van BUMA een ander geval dan met andere onder één verzamelnaam samen te vatten complexen, zooals een bibliotheek of de ruiten van één ge bouw of van een reeks gebouwen, waarvan door uiterlijk waarneembare teekenen met groote waarschijnlijkheid is op te maken, aan wien zy toebehooren. Ik zie voor een oplossing Reeds bij de voorbereiding der propaganda voor het nationaal ge schenk voor H. K. H. Prinses Ju liana blijkt, dat er alom in den lan de enthousiasme heerscht ten aan zien van de mogelijkheid mede te bouwen aan het fonds voor de Stichting „Ons Kind". Het heeft er zelfs nu reeds den schijn van, dat in breede lagen der bevolking deze belangstelling leeft en dat zy geenszins onderdoet voor die welke Nederland betoond heeft voor het nationaal huwelijksgeschenk. Integendeel! Tal van studentenorganisaties en jeugdvereenigingen uit alle deelen des lands zegden hun medewerking toe bij den verkoop van het boek „Ons Kind Gids voor jonge Ouders", waarvan de baten aan het nationaal geschenk ten goede komen en iederen dag ko men aanbiedingen binnen tot hulp bij den verkoop van zegeltjes waarvan de opbrengst geheel aan het fonds ten goede zal komen. Uit brieven van leeraren en onderwijzers blijkt, dat ook velen in onderwijskringen be reid zijn de leerlingen van hoogere klassen L O. en M. O. te wijzen op de mogeiykheid mede te helpen dit nationaal geschenk zoo groot mogelijk te maken. Waarschijnlijk wordt dit verklaard door het feit dat de Stichting geen tijdelijke liefdadigheid beoogt, maar een alge meen sociaal-opvoedkundig doel van blijvenden aard de nadrukkelijke bestemming zal eer lang door H. K. H. Prinses Juliana Zelve wor den bepaald nastreeft. Men wordt tenslotte verzocht zich voor in lichtingen van welken aard ook te wenden tot het Secretariaat van het Landelijk Comité van Aanbeveling, Gebouw Heystee, Reguliersdwars straat 108114 te Amsterdam, terwijl storting of overmaking van bedragen dient te geschieden aan den penningmeester, den heer J. M. G. V. Lanschot te 's Hertogenbosch (postgiro 17570) onder vermelding „Ons Kind". Na een korte ziekte is in den afgeloopen nacht in den ouderdom van 57 jaar plotseling overleden de heer J. P. Stuyt, notaris te Cas- tricum. Slechts het H. Oliesel kon hem nog worden toegediend. Met notaris Stuijt is een zeer vooraanstaand en alom geacht figuur uit ons gewest heengegaan. In 1923 kwam nota ris Stuijt uit Alkmaar naar Castricum, waar hij in 1935, onder overgroote belangstelling zijn koperen jubileum vierde. Hij ruste in vrede. A.s. Maandagmorgen om half tien zal in de parochiekerk de plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- klauwzeer was in de week van 2 tm. 8 Jan. als volgt, waarby de totaalcijfers sedert 19 September jl. tusschen haakjes zyn ge plaatst. Runderen 96. (2821), kalveren 115 (3225), varkens en biggen 119 (2630), schapen 4 (192), en geiten 0 (46). De „N.R.Crt." deelt mede, dat de groote leger manoeuvres dit jaar in de Betuwe zullen wor den gehouden. van den strijd tusschen de evenwaardige open bare belangen, waarvoor ieder der partijen op komt, geen ander middel dan een regeling van hoogerhand, waarnaar beide uitzien, van een dwanglicentie tegen billijke vergoeding op den voet van artikel 17 bis der Auteurswet. In het cassatiemiddel nu wordt er terecht van uitgegaan, dat voor de toepassing van artikel 611a van het Wetboek van Burgeriyke Rechtsvordering, wanneer er niet een contrac- tueele band tusschen de partijen bestaat, een veroordeeling tot iets anders dan de betaling van een geldsom niet denkbaar is, dan ten gevolge van een door één hunner tegenover de andere gepleegde onrechtmatige daad, die den rechter geleid heeft tot het uitvaardigen van een gebod of verbod, waaraan hij dan als sanctie de dwangsom verbindt. Art. 1401 B. W. kan nog geacht worden een verbod te wettigen, de gepleegde onrechtmatige daad te herhalen, maar de strekking van dit wetsvoorschrift wordt te ver gespannen en daardoor dit artikel geschonden door er een verbod aan te ontleenen van handelingen, waarvan de onrechtmatigheid nog niet is vast gesteld. Voordat het verbod kan worden gege ven, moet de onrechtmatigheid der verboden handeling eerst in specie vaststaan en dus in de eerste plaats, dat BUMA op het speciale werk, het auteursrecht, dat geschonden zou zijn, bezit. Het behooren van dit werk tot zyn „repertoire", waarmede BUMA werkt, is hier toe een veel te vaag begrip. Reeds om deze beide redenen, de onbepaald heid van het begrip repertoire en de uitbrei ding van het verbod met dwangsom tot han delingen, waarvan de onrechtmatigheid nog geenszins is vastgesteld. Op deze gronden concludeerde de procureur-generaal tot vernietiging van het bestreden arrest, behalve voor zooveel betreft de beslissing op de vor deringen ten aanzien van de onrechtmatig heid van de uitzending door de AVRO van twee werken, waarop het hof heeft geoor deeld, dat BUMA het auteursrecht heeft, tot verwyzing der zaak naar hetzelfde hof en tot veroordeeling van BUMA in de kosten. De Hooge Raad zal arrest wyzen op 4 Maart. Het'communistische Volksdagblad, de ex-Tribune, heeft weer iets te kan keren gevonden. Wilt ge weten wat? Wel, de heeren bolsjewieken hebben er ern stige bezwaren tegen, dat de liefde voor het Huis van Oranje niet echt en bovendien op een koopje uit zou zijn. Slechts enkele dagen geleden schreef het communistisch orgaan wij hebben er uitvoerig op gewezen dat er naar aanleiding van de komende blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis van hooger hand kunstmatig een feestroes werd gefor ceerd, terwijl het volk in zijn hart niets van al dat opgeschroefde Oranje-gedoe zou wil len weten, omdat de wereldtoestand door de geboorte van een Oranjetelg niet veranderen zal. Maar nu zijn de knechten van Stalin, die van enthousiasme blaken voor de met moord en doodslag in stand gehouden dicta tuur van één enkelen proletariër, er ernstig verontwaardigd over, dat het vry-af van den komenden nationalen feestdag met instem ming van den minister van sociale zaken eventueel in de daarop volgende vier weken door overwerk zal mogen worden ingehaald. Dat is hun al te bar. Als rechtgeaarde com munisten hadden zij zich al zoo verheugd op de van hoogerhand „geforceerde" Oranjepret van den nationalen feestdag en nu komt de minister, natuurlijk op instigatie van die ver maledijde kapitalistische werkgevers, bij voorbaat hun de voorpret alreeds vergallen. Het zonnige Oranje moge al vloeken met het bloedige rood van Moskou, op den nationa len feestdag willen de communisten passa gierende Oranjeklanten zijn en het is hun een doom in het oog, dat de minister en de hem inspireerende werkgevers niet even oranjegezind blijkéb als zy. De ex-Tribune schrijft het volgende: Vrijwel de geheele Nederlandsche peis spant zich in om tegen den tijd dat „het kindje" komt de gewenschte feeststemming aanwezig te doen zijn. Dat de regeering zich bijzonder inspant spreekt vanzelf, en zij strekt haar teedere zorgen vooral uit tot dat deel der burgerij dat houdt van lekker eten en drinken. Om te zorgen dat deze braven zich kip lekker gevoelen, zullen de bakkers nacht arbeid moeten verrichten, om meneer en mevrouw in den vroegen ochtend van ver- sche kadetjes Ié voorzien. De kellners, wier arbeidsdag reeds boven matig lang is, zullen zich extra moeten uit sloven, want de minister heeft bepaald, dat op den dag zelf en den dag nadat „het kindje" geboren is zooveel uren langer mag worden gearbeid als de hotels en café's langer mogen open blijven. In afwijking van het rusttijden-besluit behoeft er van de 24 uur slechts 7 uur verplichte rust worden gegeven. Zeventien lange uren mag de kell- ner op „den" dag met oranjebitters rond draven. Overtuigd als de minister er van is, dat de oranjeliefde bij de Nederlandsche kapi talisten bij de portemonnaie halt houdt, heeft hij bepaald dat in de fabrieken en werkplaatsen, waar op den dag, of den daar op volgenden dag dat „het kindje" komt niet zal worden gewerkt, gelegenheid zal wor den gegeven van den arbeidstijd af te wijken en den verzuimden dag in de eerst volgende vier weken door overwerk te doen inhalen Een maatregel, die het oranje lievende kapitalistische Nederland op zijn smalst laat zien. De ondernemers kunnen nu vrijeiyk hun bedrijven sluiten om by te dragen aan „de algemeene" 'feestvreugde: het kost den heeren geen cent. Het zijn de arbeiders, die door nachtarbeid en overwerk het gelag van de gekweekte feestvreugde zullen moeten be talen. Het is duidelijk, dat zeker niet de com munisten het recht hebben over dezen ministerieelen maatregel in ver band met den nationalen feestdag te kla gen, immers zij zijn anti-monarchistisch, anti-Oranjegezind en anti-nationalistisch, zoodat zij elke Oranje-viering uit den booze achten. Hun indirect pleidooi voor 'n royalere viering van den nationalen feestdag is dan ook niets anders dan kwaadaardige de magogie om de gemoederen in zoo breed mogelijke volkskringen te verbitteren en te gen de regeering en ons Vorstenhuis op te zetten. Dat de regeering haar teedere zor gen vooral uit zou strekken tot dat deel der burgerij, dat van lekker eten en drinken houdt, lijkt ons een zonderling verwijt in hun mond. Immers wie als zy krachtens hun „historisch" materialistische levensop vatting bij gebrek aan hoogere motieven uit sluitend op lekker eten en drinken uit zyn, moeten juist tot dat deel der burgerij war den gerekend. Komt voor de meeste com munisten de practische doelstelling van het communisme niet neer op het veroveren van lekker eten en drinken voor zich zelf en het ontnemen aan hen, die er thans van ge nieten? De kellners, die op den nationalen feestdag zeventien lange uren zullen moeten draven om prinsgezinde dorstige kelen met oranje-bitters te laven, zullen in deze extra- diensturen ook een extra-aantal fooien op- strijkerf, zoodat menigeen van hen dezen dag als een extra-buitenkansje tegemoet zal zien. De maatregel van den minister heeft niet het inhalen van de verzuimde werkuren ver plichtend gesteld, maar slechts de mogelyk- heid daartoe geopend. Die bedrijven, die on der de huidige omstandigheden van een verzuimden werkdag meer nadeel zouden on dervinden dan ook voor de daaraan verbon den arbeiders goed kan zyn, kunnen thans door de mogelijkheid van inhalen dit nadeel voorkomen, terwijl geen enkele particuliere werkgever zich op tijd- en werkverlies zal kunnen beroepen om zyn arbeiders op den nationalen feestdag het „vrijaf" te weigeren. Het spreekt wel van zelf, dat van deze uiter aard algemeen geboden gelegenheid tot t inhalen van het op den nationalen feest dag verzuimde werk alleen in zooverre en door hen gebruik moet worden gemaakt als redelijk verantwoord is. Een werkgever, die na den nationalen feestdag zonder gedegen motieven het verzuimde werk zou laten in halen, zou daardoor niet alleen blijk geven van een weinig offervaardige oranjeliefde, maar ook den communisten met hun klas senstrijdgestook in de kaart spelen. Ieder werke dus naar vermogen mede om de feest vreugde op den nationalen feestdag zoo vol ledig mogelijk te doen zijn, zoodat het gelag voor rekening komt van de communisten, die reeds van te voren die vreugde trach ten te vergallen. en T7 zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Le verpilletjes, verkrijgbaar btf apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Naar wij uit Den Haag vernemen wordt aan het Departement van Financiën die vraag overwegen, of onder de middelen tot dekking der militaire uitgaven een be lasting op radiotoestellen kan worden in gevoerd en welk bedrag een dergelijke be lasting zou opbrengen. Na een uitgebreid onderzoek is de autobestuur der, die de aanrijding te Maastricht veroor zaakte, waarby een soldaat levensgevaarlijk werd gewond, door de politie opgespoord. By een in alle garages der stad ingesteld onderzoek werd in een der garages een auto aangetroffen dien men aan het repareeren was. Bij minutieus onderzoek werden sporen gevonden, die een deugdelijke aanwijzing vormden van een aan rijding. De auto werd inbeslaggenomen, terwijl de chauffeur V. werd gearresteerd. Hij ver klaarde aan de politie op het tijdstip der aan rijding wel ter plaatse te zijn geweest, doch van een aanrijding niets te hebben bemerkt. Na ver hoor werd de chauffeur in vrijheid gesteld, ter- wyi de auto, die bovendien nog aan eenige voor schriften niet voldeed, ter beschikking der justitie werd gesteld. De toestand van het slachtoffer v. d. B. is nog steeds zorgiyk. Het bewustzyn is nog niet ten volle teruggekeerd. In het St. Gatharinagesticht, Moederhuis der Zusters Franciscanessen te B.rgen op Zoom, zal op Zaterdag 22 Januari a.s. de Eerw. Zus ter Maria Catharina (mejuffrouw Jacoba v. d. Brand) haar gouden professiefeest vieren. Naar wij vernemen, heeft de directie van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt aan B. en W. van Wester bork (D.) vergunning gevraagd voor het bou wen van een waamemingsgebouw met dienst woning voor een wetenschappelijk assistent op een boschrijk terrein bij het nieuwe dorp Wit- teveen. Het betreft hier de verplaatsing van het magnetisch station, welke noodig was geworden wegens de electrificatie van de spoorlyn UtrechtArnhem. De storende werking van de motoren der op korten afstand voorbijsnellende electrische treinen zal zoodanig en van dien omvang zijn dat het doen van zuivere waarne mingen door de magnetische instrumenten niet meer mogelijk zal zyn. Daar de Ned. Spoorwegen om bepaalde tech nische redenen, inplaats van aan wisselstroom, de voorkeur hebben gegeven aan gelijkstroom, kunnen zeer hinderlijke storingen binnen een straal van 15 K.M. niet uitbiyven. Het gevolg van de electrificatie der spoor wegen is derhalve, dat het magnetische station van De Bilt niet meer ter plaatse kan worden gehandhaafd. Men heeft toen uitgezien naar een plaats, ver verwyderd van het electrisch verkeer en ge meend, deze gevonden te hebben midden in Drente, ver van de bewoonde wereld, op een rustige plek, waar geen storingen zyn te ver wachten. Na verleening van de verwachte toestemming zal spoedig met het bouwen van het station worden begonnen. De verhuizing van De Bilt naar Witteveen moet 15 Mei in kannen en kruiken zijn, daar op dien datum de electrifi catie haar beslag krijgt. De Bilt blijft bestaan voor ondergeschikte proefnemingen gedurende den nacht, terwyl vanaf 15 Maart zoowel te Witteveen als te De Bilt parallelle proefnemingen zullen geschieden om een geleidelijke voortzetting der werkzaam heden te verzekeren. Tot de verdere plannen van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut behoort de aanstelling van een doctor in de wis- en natuurkunde, die zich aan de opmetingen en de proeven te Witteveen zal wyden. Voor het tijdvak van 1 Januari 1938 tot het einde van het studiejaar 1937-1938 is benoemd tot tijd. assistent aan de landbouwhoogeschool -te Wageningen J. van Schuylenborgh aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9