F NIEUWE R.K. SCHOOL VELSER- STRAAT HANDELS- EN BOUWCREDIETEN IETS NIEUWS! T77 KUNSTGEBITTEN Haarlem, 15 Jan. BIBLIOTHEKEN 00 voor Ontbijt- en Koffietafel UNKE'S ROGGEBROODFABRIEK - HAARLEM üdnünno dödodüd 20 Januari aanbesteding Kort en volledig RADIO MOORS ZATERDAG 15 JANUARI 1938 FUNKE'S GESTOOMD ROGGEBROOD Eens geprobeerd - Altijd begeerd Spaarnwouderstraat 39 - Tel .11062 Onze R.K. Leeszaal en Bibliotheek DE OVERVAL OP EEN HANDELAAR tegen onze bekende lage Tarieven; met garantie 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GRATIS INLICHTINGEN Gearresteerden hebben bekend ERNSTIG ONGEVAL TE BLOEMENDAAL Fietsrijder reed tegen trottoir band op ST. JOSEPHS-GEZELLEN HAARLEM I GRAND HOTEL FUNCKLER - Restaurant Graalnieuws KONINKLIJKE LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP" Dik Trom WIJ VERSTREKKEN HAARLEM AMSTERDAM B E V E R W IJ K WIE ZAL OP PRINSJES GE BOORTEDAG JARIG ZIJN? Cadeau van de N.Z.H.T.M. Provinciale Staten Gem. Radio-distributie AGENDA Bioscopen 16 Januari Bioscopen 17 Januari Bioscopen Apotheekdiensten ST. VINCENTIUS- VEREENIGING DE SLAVENHALER DOOR G. MORRIS oogen» zwojgen. -; ï- (RONDMODEL) 't Is verrukkelijk, vooral met boter, kaas, jam, etc. - Uw eigen bakker kan het U bezorgen, doch eisch dat men U ook inder daad FUNKE's gestoomd Roggebrood levert STAD Een onzer beste en nuttigste katholieke in stellingen, de R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Wordt nog te weinig gewaardeerd. En toch valt ®r zoo ontzaglijk veel van te profiteeren. Niet alleen is daar een schat van boeken bij de hand, zoowel voor ontspanning als voor stu die, maar de heer Vandervelden, een bibliothe caris van groote reputatie en zijn bekwame helpsters doen niets liever dan iedereen bij sijn studie behulpzaam te zijn. De Katholieken denken zich eens even in, dat wij in Haarlem een dergelijke instelling nog niet rijk zouden zijn! Hoe aarzelend zouden zij hun lectuur uit kiezen, hoe moeilijk zou het wezen om in een bepaalde wetenschap de juiste katholieke oriënteering te vinden! Wij kunnen ons inden ken dat vele eeuwen de vrees voor minder ge schikte lectuur remmend heeft gewerkt op den sin voor ontwikkeling van de Katholieken. Dat 's wel een dringende reden om dat bezit nu 'n eere te houden, om vooral te zorgen, dat het voor Katholiek Haarlem nooit meer verloren Het bestuur van de Leeszaal heeft een dezer dagen een opwekking verspreid om lid van de it.K. Leeszaal te worden, die warme ondersteu ning* verdient. Voor f 2.50 kan men lid zijn, Selfs voor f 1.per jaar, in welk geval echter dog een leesgeld van vijf cent per boek en per Week wordt gevorderd. Ook zijn er donateurs, die vijf gulden per jaar bijdragen. In de ver spreide circulaire wordt de aandacht gevestigd °P den boekenschat, dien de Leeszaal in de wei nige jaren van haar bestaan heeft bijeenge bracht. Van 300 boekwerken in het eerste jaar 's die aangegroeid tot een verzameling van bij na 37000 deelen, terwijl de leestafels beschik ken over ongeveer 120 tijdschriften en cou- Canten in verschillende talen. Tevens liggen ter inzage diverse officieele publicaties, o.a. de ver slagen van Eerste en Tweede Kajner, De Staats courant, het Maandblad voor Statistiek. De rubrieken bevatten boeken over: Wijsbegeerte, Godsdienst, Kerkgeschiedenis, Sociologie, Op- voedkunde, Rechtswetenschappen, Taalweten schap, Wiskunde, Natuurkunde, Kunst, Bellet trie, Muziek, Aigemeene Geschiedenis, Aard rijkskunde, en bovendien een groote en steeds bijgevulde collectie romanlitteratuur in zes ver schillende talen. Ook is er een leesportefeuille 'Wekelijks aan huis bezorgde leestrommel) Waarvan U kunt genieten. Wij mogen wel eindigen met den aanhef van be verspreide circulaire, die als volgt luidt: ..Moet eenerzij ds worden erkend dat op staat kundig terrein de Katholieken van Nederland sich langzamerhand de plaats hebben ver eerd, welke hun krachtens het belangrijke voiksdeel, dat zij in ons land samenstellen, toe komt, anderzijds kan niet worden geloochend de juistheid der vaak geuite bewering dat wij, Katholieken, o.m. op wetenschappelijk en cul tureel gebied nog een grooten achterstand heb ben in te halen en dat het tot de taak der huidige generatie behoort om aan de opheffing van dezen wantoestand met volle kracht te arbeiden. In de vervulling van die taak ziet de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek mede hare roeping. Zij meent zich dus niet te moeten be perken tot het instandhouden van het geeste lijk kapitaal, waarover zij op het oogenblik reeds beschikt, zij wil krachtig arbeiden aan de uit breiding van dit kapitaal en daarenboven een cultureele activiteit ontwikkelen, welke ten doel heeft de belangstelling harer leden voor vraagstukken en onderwerpen van godsdiensti- gen, wetenschappelijken, litterairen en aesthe- tischen aard te stimuleeren en de bestudee ring daarvan te bevorderen. Haarlem-N. - Telefoon 16726 SPREEKUREN: alle werkdagen van 912 en VA4 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. van 7—9 u. Omtrent de arrestaties inzake den overval op de Ged. oude Gracht, reeds in het Ochtend blad vermeld, vernemen wij nog het volgende: De recherche arresteerde kort na den over val weliswaar eenige verdachten, maar dezen moesten al gauw weer op vrije voeten gesteld worden, aangezien men niet over voldoende be wijsmateriaal beschikte. Ongeveer twee jaar ge leden meende men nieuwe aanwijzingen in deze oude zaak te hebben verkregen, maar ook deze leverde geen resultaat op. Tot een paar maanden geleden zich nieuwe gezichtspunten openden, die leidden tot de aanhouding van vier Haarlemmers en één Amsterdammer, bij genaamd „Amsterdamsche Frans". Deze vijf verdachten bevinden zich thans in het politie bureau in de Smedestraat en hebben met uit zondering van „Amsterdamschen Frans" allen reeds bekend. „Frans" en een der Haarlemmers hebben den overval gepleegd, de anderen hebben op den uitkijk gestaan, terwijl een hunner met een auto klaar stond, waarin de daders direct kon den ontvluchten. De overvallen handelaar is reeds met de aangehoudenen geconfronteerd en heeft zijn beide „klanten" reeds herkend, zoodat er thans geen twijfel meer mogelijk is of de recherche heeft na bijna vier jaar speuren de daders van dezen geruchtmakenden over val te pakken. Van de aangehouden Haarlemmers zijn er drie, die tot nog toe nooit met de politie in aanraking zijn geweest, de vierde heeft enkele veroordeelingen achter den rug, hoewel niet voor ernstige misdrijven. Ook de „Amsterdam sche Frans", dien men gisteravond nogmaals aan een streng verhoor heeft onderworpen, doch nog steeds hardnekkig blijft ontkennen, is geen berucht type uit de onderwereld, hoewel zijn strafregister niet geheel blanco is. Het onderzoek wordt inmiddels met kracht voortgezet, omdat de politie vermoedt, dat nog meer personen bij dezen roofoverval betrokken zijn geweest. Vrijdagmorgen om 11 uur reed de heer M. S. uit Santpoort op het fietspad van den Kenne- merweg. Hij keek onder het rijden om, kon daardoor zijn stuur niet meester blijven en stootte met zijn voorwiel tegen den trottoir band. De man sloeg over den kop en kwam met zijn hoofd tegen een ijzeren hekwerk terecht. Hij bekwam een groote wonde boven zijn rech teroog. Dr. Manshold uit Santpoort verleende de eer ste hulp en constateerde een zware hersen schudding. De man was bewusteloos en werd op doktersadvies per ziekenauto Mathot naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zondag: 12.1512.45 speekuur bij den praeses (pastorie)7.3010.30 gelegenheid tot ontspan ning; 7.3010.30 tafeltennisclub Oranje-Zwart; 8.30 aspirantencursus. Maandag: 8 uur damclub T. E. P.; tooneelclub St. Genesius voor de uitvoering van 30 Januari a.s. „Jeugd in Nood". Dinsdag: 9 uur E. H. B. O.-cursus; 9.30 schola cantorum. Woensdag: Mariacongregatie in de verschil lende parochies. Gebouw geopend na 9.15. Donderdag: 8 uur ontwikkelingscursus; 8.30 vergadering voor op te richten schaakclub; 9 uur schola cantorum. Vrijdag; 8 uur biljartclub „Haarlem I". Zaterdag: 8 uur tafeltennis Oranje-Zwart. LUNCH DINER SOUPER Zalen voor vergaderingen en partijen WIJNHANDEL Zondagmiddag: Tentoonstelling Spaarnecirkel in het gebouw Koning Steynstraat. De Groenmarktcirkel Lichtbakens verwacht gaarne bezoek van de Graal-leden in haar nieuwe lokaaltje: Zoetestraat 5, van 25 uur. Denk er aan: Dinsdag 18 Januari begint de bidweek. Ga als het eenigszins mogelijk is naar de H. Mis en te Communie voor de aangegeven intentie en bid in alle geval de gebeden van de bidweek. Zondag 16 Jan. Spaarne. Geen jongere-leid- stbrsbijeenkomst. Om 3.15 uur bijeenkomst voor degenen die een briefje hebben ontvangen. Cirkel Excelsior: (Lidwina-parochie). Na de Hoogmis repetitie voor den feestavond. Kathedraal: 12.15 uur Inwijdingscursus. Maandag 17 Jan. Spaarne 8.15 uur Pater van Schalen komt spreken voor de propagandisten van de K.F.A. Donderdag 20 Jan. 8.15 uur Zang repetitie. in het zaaltje van de Zoetestraat. Het eerste leden-concert van onze Z. en V. had plaats met medewerking o.a. van de H. O. V. Vanzelfsprekend verschaft dit aan een con cert een zeker cachet. Bovendien is het pro gramma geheel anders samengesteld dan ge woonlijk. Men hoort koorwerken met orkest-be geleiding en al zijn deze werken eens uitgevoerd met piano, ze klinken in hun oorspronkelijken schrijftrant toch veel kleurrijker, of gezonder en evenwichtiger van klank, daarnevens spreekt het innerlijke ook sterker aan. De solisten houden eveneens rekening met de orkest-begeleiding. Hun nummers ontliepen mede het gewone genre. Daar was echter nog iets anders en wel een geanimeerde, een bijna feestelijke stemming. Hoe dit eigenlijk kwam is niet moeilijk te be palen. Alles werkte tot een voorname en toch gezellige sfeer mede: de vele palmen op het po dium, de tapijten over den balconrand, het geheel bevolkte podium, de aanwezigheid van vele notabelen, waaronder onze nieuwe burger vader en van een zeer talrijk, select publiek, maar bovenal het programma. Het programma, hetwelk ontegenzeglijk uiterst heterogeen was (wat door de pauze-af scheiding minder opviel.) In het eerste deel hoorde men ernstige, zelfs droefgeestige mu ziek, in het tweede eenige opera-fragmenten met als slot een muzikaal vuurwerk in den vorm van Liszt's tweede Hongaarsche Rhapsodie, dat echter een nummer te vroeg werd afgestoken. Grieg's „Landerkennung" kwam hierna nog tot uitvoering en alhoewel dit fraaie, kloeke num mer op pompeuze wijze afsluit, had het beter vóór de opera-afdeeling kunnen worden ge plaatst. Die afdeeling werd gevormd door Rossini's Willem*-Teil-ouverture met haar mooie cello-in leiding (verrukkelijk door den solist gespeeld) en die ten slotte in een toomlooze vaart ging, ten nadeele van de duidelijkheid, ten voordeele van het effect en door Rossini's „La Danza" en Figaro-Cavatine, gezongen, niet geacteerd, door Laurens Bogtman, die hiermede een staaltje gaf van zijn techniek, niet van opera-routine. Edoch, al viel dit minder in onzen smaak, 't programma bevatte nog menig nummer, dat ons hoogst voldaan, geboeid, ja ontroerd heeft. Dirigent Schuurman had twee waardevolle, tamelijk omvangrijke koorwerken ingestudeerd. Zijn keuze was gevallen op genoemd werk van Grieg en op Lieven Duvosel's „Aussöhnung". Hiermede kwam Duvosel's werkte Haarlem voor de eerste maal tot uitvoering met orkestbege leiding, dus volgens de oorspronkelijke zetting. Reeds met orgelbegeleiding verschafte dit werk ons een muzikaal genot. Thans met de zeer kleurrijke orkestbegeleiding maakte het 'n Wegens enorme belangstelling bü de voor stellingen van „Dik Tram" is besloten op Woensdag 16 Februari a,s. wederom drie voor stellingen te geven in de groote concertzaal n.l. 2, 4 en 8 uur. Balans opmaken, Inventaris, Verlies- en Winstbecijfering, De post verwarming valt weer mede, Omdat U naar PERQXJIÏV toe gillg- r=LAtl doüV iz. LAqcoe sartooL ^k.-v~e.Lsciee>T»AA,T tE Maaklcki. A T.tPtlaiKibcdióeinc, Op 20 Januari zal architect A. J. Prin- senberg in huize „Domi" aanbesteden den bouw van de nieuwe R. K. School voor la ger onderwijs aan de Velserstraat te Haar lem. Men zal zich herinneren, dat deze school eigenlijk al van ouden datum dateert. Reeds vroeger heeft men geprobeerd haar te stich ten. Alles was in orde, maar de overheid wei gerde de feitelijk wettelijk niet te weigeren me dewerking. Eerst de huidige pastoor, prof. dr. Cassianus Hentzen O.F.M., wist een weg te vinden, waardoor de school toch tot stand kon komen, zij het dat de oprichtingskosten niet door het rijk vergoed worden. De pastoor vond echter de Zusters van de Kloosterstraat bereid zelf de school op te richten. Architect A. J. Prinsenberg heeft de plannen ontworpen, die een fraai en doelmatig gebouw doen verwach ten. De school zal worden gebouwd naast de be staande Montessori- en Fröbelschool aan de Velserstraat. Op dit bestaande gedeelte komt nog een verdieping met lokalen voor de lagere school. (Op de gevelteekening het meest recht- sche gedeelte). Ten behoeve van de lagere school zijn zes leslokalen geprojecteerd met de daarbij be- hoorende ruimten als vestibule, de kamer voor het hoofd der school, leermiddelenruimte, over- blijfkamer enz. Tevens zijn in het gebouw opgenomen twee ruime lokalen voor naaischool en costuum- klasse. Het gebouw telt een hoofdgebouw met een vleugel, die schuin naar achteren wijkt (op de teekening het meest linksche deel). Ongeveer naast de bestaande Montessori school komt in het nieuwe hoofdgebouw een doorgang naar de speelplaats achter het ge bouw. De speelplaatsen voor de Montessori- en Fröbelschool en de lagere school zijn van el kaar gescheiden. Niet het geheele terrein aan de Velserstraat zal door het nieuwe gebouw worden ingeno men. Tusschen den achterwaarts wijkenden vleugel en de huizen blijft een ruimte van 15 meter open, ten behoeve van het ziekenhuis St. Joannes de Deo. De plannen zijn zoo ontworpen, dat de les lokalen alle aan de zonzijde gelegen zijn, ter wijl door de plaatsing aan de achterzijde van het terrein een rustige ligging verzekerd is. Het gebouw wordt opgetrokken in baksteen en krijgt (natuurlijk) centrale verwarming. Een klooster is niet ontworpen, evenmin als een aparte kapel. De afstand tot de Kloosterstraat, waar zich het klooster van de Zusters Franciscanessen bevindt, is echter niet groot. Voor de parochie van het H. Hart, die, naar wij vernamen, binnenkort een uitbrei ding in het vooruitzicht kan hebben, zal de opening van het nieuwe schoolgebouw, waarop ze zoo jarenlang heeft moeten wachten, ongetwijfeld een gebeurtenis van beteekenis zijn. SP/VARIVE nog sterkeren indruk. Het koor zong dit werk van zijn oud-dirigent met veel toewijding, tech nisch knap beheerscht en echt-muzikale voor dracht. To van der Sluys droeg haar solo-partij met sterk innerlijke beleving en fraaie klank vorming voor. Kwam het prachtig stemmateriaal van Z. en V. hierin al duidelijk uit, in Landerkennung glorieerde het koor. De klank was kloek, echt- mannelijk, tevens nobel en beschaafd, bovendien volkomen onderling evenredig. Men zong waar dig, met overtuiging en zeggingskracht. De bas- solo imponeerde geweldig, Bogtman toonde zich hierin een waren voordrachtkunstenaar. De bassolist had zich daarneven een zware taak opgelegd, door Rudolf Mengelberg's Re quiem te vertolken. Dit werk eischt een zeer grooten stemomvang, een schier volmaakte tech niek en vooral 'n intenzen uitbeeldingskracht De solist kweet zich lofwaardig van deze taak, alleen ging zijn geluid wel eens ten onder in den orkestklank. Of moet hier de menschelijke stem jplossen in dien klank? To Ean der Sluys vergastte de toehoorders op een drietal Griegliederen, waarvan „Letzter Frühling" en het bekende „Selvejgs Lied" het neest voldeden. Het meer bewogene „Eres" is niet zoo diepgaand, van Grieg kan men beter lyrische muziek hooren. Koor- en solonummers werden voortreffelijk begeleid, dank zij ons slagvaardig orkest en de voortreffelijke leiding van dirigent Schuurman. Voor alle uitvoerenden, alsmede voor den com ponist Duvosel hartelijke bijvalsbetuigingen. Dat Z. en V. meerdere malen in de gelegen heid zal worden gesteld op deze wijze met de H. O. V. op te treden, zal wel veler wensch zijn! De N.Z.H.T.M. heeft ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, voor een aardige verrassing gezorgd. Degenen, die op den geboortedag van prins of prinses jarig zijn, kunnen zich binnen 3 dagen na den nationalen feestdag aan een der loketten der N.Z.H.T.M. vervoegen, waar zij, na teekening van een verklaring omtrent de juistheid van den geboortedatum, een vrij vervoerbewijs voor tram- en buslijnen en voor de veeren verkrij gen voor een naar eigen keuze te bepalen dag, mits die dag voor 1 Maart 1938 valt. Een orgineele en aardige attentie!! Wegens het bedanken van den heer K. Wil helmus te Nieuwer Amstel, (N.S.B.) die in de vacature mr. W. de Rijke benoemd was ver klaard tot lid van de Prov. Staten van Noord holland, komt thans aan de beurt, de heer L. C. van Leeuwen Boomkamp te Amsterdam. Als deze ook bedankt, staat op de lijst ir. N. J. van Leeuwen te Alkmaar. ZONDAG 16 JAN. Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.35 Keulen; 9.50 Fr. Brussel; 11.20 Keulen; 1.30 Ned. Brussel; 1.30 Fransen Brussel; 1.50 Radio P.T.T. Nord; 2.35 Ned. Brussel; 3.00 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 7.20 Ned. Brussel; 7.50 Keulen; 9.20 Boedapest; 9.50 Keulen; 11.20 Berlijn. Programma 4: 8.30 Ned. Brussel; 12.50 Droit- wich; 2.20 Diversen; 2.40 Droitwich; 4.20 Radio P.T.T. NoiU5.20 London Regional; 6.50 Het B.B.C.-orkest; 8.10 Droitwich; 11.00 Boedapest; 11.20 Radio Parijs. Programma 5: 8.0012.00 Diversen. Bij het gehouden examen voor dienstplichtig sergeant bij het Korps Motordienst zijn ge slaagd de korporaals W. H. van Cappellen, H. A. M. de Graaf, M. W. H. Graus, H. Hertel,. A. A. de Heij, G. Kuiper, W. J. Lambour, C. A Out, J. S. van der Schalie en T. J. Wendels. Genoemde heeren worden met ingang van heden in hun rang aangesteld. Tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde is o.a. benoemd, ds. D. Henstra, predikant te Haarlem. Aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal-examen in de economische Wetenschappen de heer J. W. H. van Ravenswaay, uit Haarlem. w OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur; gewone zittingen 4 en 7 uur. Gem. Concertgebouw: Ned. Reisvereeniging met bal tot 3 uur. Stadsschouwburg: 8.15 uur: Dr. A. B. C. Rembrandttheater: „Het begon in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. „De firma wordt verliefd" 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De Nachtsleutel", „De bruid neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De vijf Frankforters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 10 uur; R. K. Landarbeiders, 8 uur Stadsschouwburg: kwart over 8: „Job heeft geduld". Frans Halsmuseum: Heemkunde tentoonstel ling, 105 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Ooncert, 2.30. Rembrandt-theater: „Het begon in Parijs, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur Een reis naar Curacao en West-Indië, 11.30, toegelicht door jhr, dr. J. C. Mollerus Cinema Palace: „De firma wordt verliefd", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur Luxor-theater: „De Nachtsleutel", „De Bruid neemt vacantie", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De vijf Frankforters", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur „De nieuwe Gulliver", 11.30 Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch „Lo- dewijk de Elfde", kwart over 8 Frans Halsmuseum: Heemkunde tentoonstel ling 105 uur Rembrandt-theater: „Het begon in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „De firma wordt verliefd", 7 en 9.15 uur Luxor-theater: „De Nachtsleutel", „De Bruid neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Halstheater: „De vijf Frankforters", 2.30, 7 en 9.15 uur De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden tot en met Vrijdag waargenomen door de volgende apotheken: fa. Duijm Keur, Kei zerstraat 6; fa. Begeman Sneltjes. Kruisweg 30; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. der Toegankelijk voor een ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week De bibliotheken zijn geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagmiddags 34 uur (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. HAGESTRAAT 49, Woensdagmiddags 23.30 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavond v. l]/28y2 u. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagmiddags 1.302.30 (voor kinderen), Dinsdagsavonds 89 uur, Vrijdagsavonds 7.308.„0 u. GEN. DE LA REÏSTR. 17, Woensdagmiddags 3.305 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds v. S]/29x/2 u. RIJKSSTRAATWEG 304, Woensdagmiddags 2.303.30 (voor kinderen), Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. D eerste schuit met negers begon het water af te zakken naar het schip. Een, van ons zou uan boord moeten zijn, meende kapitein Lovett, om te zien, dat ze behoorlijk geborgen Worden. Maar Thompson ging daar niet op in. Daar is nog tijd genoeg voor, ziede hij; en een van ons moet hier blijven, om de zaak aan dezen kant af te kijken. Dat zal uw werk Wezen. Jij geeft nu de bevelen, hé? En van nu af aan, juist. Maar er is hier niets te doen voor me, sei Lovett. Waarom al die moeite, om nog eens apart de boot voor me te sturen? Tohmpson, die zich hoe langer hoe meer be gon te voelen, naar mate de drank in hem Werkte, verwaardigde zich niet, om die vraag jfc beantwoorden. Het was tot een openlijke breuk gekomen. Lovett zou natuurlijk achter Worden gelaten, en geen boot zou worden uit gestuurd, om hem te halen. Kom, Grimes, zei Thompson. Kom, jJanelo. De kapitein blijft hier, om hier op de boel te passen. Den heelen dag had Lovett vergeefs gepro- tegen Danelo te zeggen. Thans was het: na of nooit. Danelo, zeide hij, je zult moeten wach ten, tot ik aan boord ben, om je geld te krij gen. Ik heb toevallig niet den sleutel van de safe bij me, maar ik ben de eenige aan boord, die weet, waar de sleutel is. Danelo stelde een zeer gepaste vraag. Waarom laten we kapitein Lovett hier achter? Ach, loop! zei Thompson, van gedachte veranderend. Als je zoo op z'n gezelshap gesteld bent, neem hem dan maar mee. Met een schouderophalen had kapitein Lovett zich omgedraaid, en was hij naar de kampong teruggeloopen. Danelo rende hem achterna. Ga niet mee met Thompson, zei Lovett, toen Danelo hem inhaalde, en hem op zijn schouder tikte. De waarschuwing werd gegeven ia slecht Portugeesch. Zeg hem, dat we met jouw kano achterop komen. Thompson begreep, dat het spel eensklaps tegen hem gekeerd was, en* zat vast, zonder er direct een plan tegenover te kunnen stellen. Hij zou graag het pleit onmiddellijk beslist hebben, maar durfde het niet. Het leek hem nog het beste, net te doen, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Nu; maak voort, dan, zeide hij, en. laat ons niet den heelen, avond wachten. Thompson wendde zich weer tot Grimes, en na enkele scteredqpbad -deduisternis hen ver- Wat scheelt er aan? vroeg Danelo. Als je me aan boord van mijn schip kunt brengen, zei Lovett, vóór Thompson er is. scheelt er niets aan. Dan loopt alles goed. Dan krijg jü je geld, en ik krijg de kans, om voor mijn body te vechten. Danelo's donker gezicht werd nog donkerder van woede niet om het verraad van de mui ters tegenover hun kapitein, maar bij de ge dachte, dat ze hem wilden bedotten met de be taling voor de slaven. Hij nam zijn pistool in de vuist, en snelde Thompson en Grimes ach terna. Maar Lovett hield hem staande. Daar heb jij niets aan, en daar heb ik niets aan, zeide hij. Als ze aan boord argwaan krijgen, zullen ze onder zeil gaan, en die twee in den steek laten. Maar als jij me stiekum op de Albatros kunt brengen, zal ik je geld uit de safe halen, en ben jij gedekt. Hoe gauw gaat die kano van je? Die kan ik laten gaan als de duvel, zei Danelo. Kom mee, hierlangs. Pak me bij de hand. Ik weet een korteren weg. Hand in hand, als twee schooljongens, snel den ze naar de rivier, langs een ander en kor ter pad, dan dat, hetwelk Thompson en Grimes volgden. Bovendien begon de drank, dien dezen den heelen dag door verzwolgen hadden, zijn vertragende uitwerking te doen gelden op hun beenen, laat staan op hun hersens. Het pad was niet gemakkelijk bij te houden in, het zwakke maanlicht, en zij bleven méér dan eens gedu rende een paar minuten staan, om te trachten, er een idee van te krijgen, wat er nu eigenlijk. gebeurd was, om hun plannen onderstboven te gooien. Ze konden tot géén andere conclusie komen dan dat kapitein Lovett op de een of andere manier hen doorzien had. Maar voor den dit en den dat, zei Grimes, "H* wat zou dat dan nog? Ik zie er niet veel verschil in, of dat ik dat karweitje aan een ander overlaat. Als ze aan boord komen, zei Thompson, zullen we het laten voorkomen, alsof we allemaal de beste vrienden waren. Als dan de tijd daar is, om Danelo zijn geld te geven, is het oogen blik van handelen aangebroken. Dan zorg jij voor Danelo, en laat je den kapitein aan mij over. Ik heb méér dan één dingetje met hem te vereffenen. En wat doe je met zijn vrouw? zei Grimes. Daar Thompson's toekomstige belangen er mee gemoeid waren, dat hij kapitein Lovett's vrouw veilig en wel aan de Zeemans-Bank in Norfolk zou afleveren, viel Grimes' opmerking bij hem nu niet bepaald in goede aarde. Daar heb jij je niet mee te bemoeien. Begrepen? En nu vooruit. Zy schoven de sloep in het water, en met een gekletter van riemen, en een verwensching, omdat hij zijn hiel gestooten had tegen een van de uitstekende planken, tuimelde Grimes op zijn plaats aan de riemen, terwijl Thompson de boot nog verder in het water duwde. Dien avond waren er allerlei geluiden stroomop- en afwaarts. De negers enkele hondertallen roeiden zich zelf over het eerste geddeelte van hun reis naar een andere slavernij in een ander land, en zongen hun somber lied, en hanteerden de riemen op de maat daar van. Temidden van die onderscheidene geluiden zouden er scherper ooren voor noodig zijn ge weest dan die van Thompson of Grimes, om op te vangen, of een bijzondere beteekenis toe te kennen aan het geluid van één bepaald stel riemen, dat het water kliefde in een veel sneller tempo dan de rest. Danelo's kano was uiterst smal en snel. Aan den achtersteven roeide en stuurde Danelo tege lijk. Meer naar voren plaste kapitein Lovett in het water met ingehouden woede. Zijn ge brek aan oefening trachtte hij goed te maken door overmatige kracht. Hij zag er uit, alsof hij om zijn leven roeide wat ook inderdaad het geval was. De eerste avond van kapitein Lovett's afwe zigheid was een avond van verschrikking voor Nancy. De bemanning, thans als van alle ge zag, brak een vat rum open, en, na een woest gezang en gebrul en getwist, probeerden ze, zon- dqer nog éénig gevoel voor verantwoordelijkheid of vrees voor de gevolgen te kennen, de mas sieve deur van haar hut te forceeren. Toen hun dit niet lukte, kregen ze ruzie met elkaar, als gevolg waarvan de vuisten werden gebruikt en onder een vloed van verwenschingen kaken werden ingeslagen en schedels bewerkt en de hut vergeten. Daarop werd het geleidelijk weer kalm op het schip. Te veel rum en te veel hitte kon je niet wegcijferen. Een voor een trokken ze af, en vielen in slaap, waar ze neerzakten. Maar Nancy kon niet slapen. Haar zenuwen waren tot het uiterste geprikkeld. Tegen den dageraad werd er eensklaps zachtjes aan haar deur geklopt, en haar hart klopte haar in de keel. Eerst toen het kloppen herhaald werd, en zij een pistool had gegrepen en met bevende vingers den haan had gespannen, ging zii naar de deur. Wie is daar? Swifty. Wie nog meer? Ik ben het alleen. Zij draaide den sleutel om, en schoof den grendel terug. Daar stond Swifty, alleen, zoo als hij gezegd had, en zijn handen, die even eens beefden, had hij een pot heete kofife en een kop. Vergeleken bij de over-verhitte admos- feer in de hut, leek de lucht, die met Swifty meekwam, bijna koel. Dit heb ik zelf voor h klaar gemaakt, zei Swifty. Drinkt u het. Alleen de reuk van de sterke, heete koffie deed haar al goed. Ze zijn nu allemaal rustig, zei Swifty. Zoover ze niet slapen, zijn ze zóó ziek, dat ze wenschten, dat ze dood waren. Is kapitein Lovett al teruggekomen? Neen. madam, nog niet. Bent u bang ge weest? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5