i3W We luisteren naar FINANCIEN TEWATERLATING VAN DE „AREND" Dagfilm wielrenner voetbaR ZATERDAG 15 JANUARI 1938 De strijd tegen het alles bedervend signaalrood Schilders hebben voor een groot deel Neerlands schoonheid in hun macht" Het weer voorloopig nog onstuimig Sterk veranderlijk karakter BURGERWACHTDAG Aanrijding met doodelijken afloop -^_ Belasting-ontduiking te Schagen? Huiszoeking bij den oud-wethouder Voor biscuiis en chocola sieeds hei merk Deze duikboot is te Vlissingen voor de Poolsche marine gebouwd DE BLIJDE GEBEURTENIS De Phohi verzorgt een speciaal feestprogramma Feest te Manchester Een waardevol feestgeschenk DE OPGEHELDERDE OVER VAL TE HAARLEM Ook de zesde gezochte gearresteerd Meer vreemdelingenverkeer in Glasgow door courantenreclame OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 KATHOLIEKE VERKENNERS IJSHOCKEY DEN HAAG—BOEKAREST 5—4 Zondag 16 Januari Maandag 1/ Januari SLAATS EN PELLENAARF LEIDEN TE GENT Van Schijndelvan den Broek of de derde plaats HET BONDSELFTAL TEGEN LINCOLN CITY Woensdag a.s. op het Sparta- terrein te Rotterdam ATHLETI Amerikaansche tegen EuropeescH^ athleten Langzaam maar zeker vordert de strijd door „Heemschut" aangebonden tegen de allesbeder- vende roode verf, het signaalrood, waarmede winkelpuien, ramen, deuren en wat niet al be- daan worden, tot schade van de schoonheid van dorp en stad. Het Bondsorgaan ontleent thans aan het blad „De Schilder", officieel or gaan van den Bond van Nederlandsche Schil derspatroons, onderstaand opstel van den Haarlemschen schilder H. J. Cramer, getiteld: ^Een juiste opmerking": „Bij de opening van de tetoonstelling „Nieu we Technieken voor het Schildersambacht" te 's-Hertogenbosch, waarbij de zoo welbekendeen sympathieke burgemeester Van Lanschot na tuurlijk niet ontbrak, trof mij een speech van dezen burgervader, waarbij hij het volgende op merkte. Voor deze vergadering interesseer ik mij in bijzondere mate. Als voorzitter der Commis sie uit den Bond Heemschut „De Weg in het Landschap" kom ik door het geheele land en krijg inzicht in de kleuren van het geheele land. Het is van het grootste belang schoonheid te begrijpen en te verstaan en de macht, om die schoonheid te vermeerderen of te vernietigen, ten goede aan te wenden. In dit verband moet ik U wijzen op het foutieve gebruik van schreeu wende reclames in een omgeving waar deze zich daarvoor niet leent. Ik moet U dan ook waar schuwen voor overdrijving in de nieuwe rich ting, die zich in het schildersvak openbaart. Er kan. goed geleid, voor de schoonheid in het vaderland iets geweldigs gebeuren door goede toepassing en aanpassing van den kleurenrijk dom. De schilders hebben voor 35 pet. de schoonheid in handen. In weinig landen treedt de schilder zoo naar buiten als hier. Schilders van Nederland, gij hebt een taak te vervullen en hebt voor een groot deel de schoonheid van Ne derland in uw macht. Spr. hoopte, dat de schil ders die macht ten goede zullen toepassen. Hier is wel zeer veel van aan: hoe zien we geen gevels, goed van opzet, maar verknoeid door foute kleuren. De schilder kan zoo veel doen om de misplaatste opvattingen van zijn cliënt in de goede banen te leiden; we weten 't wel, dat er ons opdrachten gegeven worden, waar men van rilt en beeft, maar met overleg en rustig praten is er nog veel aan een goeden kleuropzet te doen. Vooral het rood en dan zoo scherp mogelijk viert tegenwoordig hoog tij en dat mag werkelijk door ons wel flink ge remd worden. De felle kleuren van de kleine ge bruiksvoorwerpen geven onzen cliënten de mis plaatste inspiratie het buitenwerk van hun wo ningen ook in dergelijke kleuren te laten ver ven, maar met weinig succes voor den schilder die het maakt. Een klein voorwerp in een vroo- lijkef tint geeft een pittige noot in huis, maar daarom deugt het nog niet voor grootere vlak ken. De schilder met een goede vooropleiding zal zich wel wachten om tot dergelijke excessen over te gaan, doch we zien nog maar al te vaak gruwelijke kleurcombinaties. Schilders van Ne derland, denkt om de schoonheid van uw land, verknoeit het niet." Het weer in het midden van den winter staat in ons land óf onder den invloed van het Oosten en is dan droog en koud met lichte tot matige vorst zooals wij eenigen tijd hebben gehad met groote kans op verscherping, óf het wordt ge heel beheerscht door den toestand in het Westen en is dan, zooals thans, stormachtig, zacht en regenachtig. In het eerste geval is dit weer meestal niet lang van duur, want het is min of meer abnormaal, in het tweede geval blijft het gewoonlijk wekenlang onstuimig en regen achtig. Het is normaal, dat in ons klimaat de kwakkelwinters het meest voorkomen maar de strijd tusschen de invloeden van het weer in het Oosten en den toestand in het Westen duurt altijd voort met afwisselend succes voor beide partijen. Ruim een week geleden werd deze strijd be slist ten gunste van het weer in het Westen en als gevolg hiervan is de vorst uit geheel West-Europa teruggedrongen naar het Oosten, waar thans de waarnemingsstations die Ooste lijker liggen dan de Poolsche grens, nog tempe raturen onder het vriespunt melden. Dit vorst- gebied vormt voorloopig geen bedreiging voor West-Europa en er is ook geen uitzicht, dat hierin binnenkort verandering zal komen. Over geheel West-Europa is het weer thans zeer actief, d.w.z. er trekken stormvelden voorbij in het gebied tusschen Groenland en de Brit- sche Eilanden, die zoogenaamde secundaire depressies, d.z. kleinere stormgebieden aan de Zuidzijde meesleepen, die sterke barometer- dalingen en -rijzingen met afwisselend regen weer in ons land veroorzaken. De diepere oor zaak van deze groote activiteit in den damp kring ligt hierin, dat een relatief warme en vochtige luchtstroom uit het Zuidwesten heerscht, waarin zich die stormvelden ontwikkelen. Het verloop der weersgesteldheid volgt dan de ge wone regels: barometerdaling, stijgende tempe ratuur, toenemenden Zuidelijken wind, regen, storm, afkoeling met eenige opklaring en sterk stijgenden barometer, spoedig gevolgd door dezelfde reeks van verschijnselen en zoo gedu rende langen tijd, totdat de atmosfeer plotseling tot rust komt. Bij deze, groote veranderlijkheid der weers gesteldheid. is het een paar dagen vooruit niet precies te zeggen hoe het weer op een bepaal den dag zal zijn, achteruitgaand of opklarend. Wel kan met groote zekerheid voorspeld wor den, dat het weer eenigen tijd het sterk ver anderlijke karakter zal behouden. Zoo is het ook nu. Voor het week-einde en den Zondag moet zulk sterk veranderlijk weer verwacht worden. Niet onwaarschijn lijk is het, dat er nog stormweer tusschen- door loopt. Doorgaande opklaring en rustig weer zijn voorloopig niet te verwachten. (Nadruk verboden). De Ned. Bond van vrijwillige burgerwachten besloot tot het houden van een burgerwachtdag te Rijswijk (Z. H.) op Zaterdag 18 Juni a.s. De dag is bedoeld als demonstratie en als herden king van het twintigjarig bestaan der burger wachten. De burgerwachtdag zal worden gehouden op het vliegveld „Ypenburg" aan den Rotterdam- scheweg. Vrijdag is op de St. Annalaan te Nijmegen de 65-jarige wielrijder A. B. Meulleman aangere den door een auto, bestuurd door den heer B. uit Schijndel. Hij brak een been en kreeg een zware hersenschudding. Des avonds is het slachtoffer in het St. Canisiusziekenhuis over leden. a, dat moet tegen- 7 woordig als 'n auto links van den weg stilstaat. Want, wan neer die licht voert, mag alléén 'n rechis- zittend lampje bran den, dat naar voren rood en naar achte- in wit licht geeft! Vrijdagmiddag heeft het parket uit Alkmaar, bestaande uit de heeren mr. Van der Feen de Lille, officier van justitie, mr Krabbe, rechter van instructie Ooms, griffier, geassisteerd door de rijksaccountants de heeren Steenken en P. J. van der Maat, een inval gedaan ten huize van den heer J. Sch. Pzn., accountant te Scha gen. Bij de huiszoeking, welke werd uitgevoerd door majoor Holema, en zijn staf van vijf rijks veldwachters, werd het huis van den kelder tot den zolder onderzocht. Een tiental groote kis ten met bescheiden, waarbij de boekhouding van vele cliënten, werd op een vrachtauto ge laden en naar het gebouw van de registratie te Schagen vervoerd, waar een en ander door de rijksaccountants aan een nauwgezet onderzoek zal worden onderworpen. Naar wij vernemen, waren de rijksaccoun tants reeds eenige dagen bezig aan het op sporen van vermoedelijke belastingontdui kingen. De vrees voor beïnvloeding van ge tuigen heeft de justitie tot dezen krachti- gen maatregel doen overgaan. Zooals bekend, heeft de heer Sch. reeds eenige weken geleden in voorarrest gezeten, verdacht van fraudes bij het afwikkelen van nalatenschappen In tegenwoordigheid van vele Nederland sche en Poolsche autoriteiten is hedenmid dag om half twee te Vlissingen de voor rekening van den Poolschen Bond voor zeevaart en koloniën door de Koninklijke maatschappij „De Schelde" gebouwde en voor de Poolsche marine bestemde duik boot „Orzel" (in het Nederlandsch: Arend) te water gelaten. Van Poolsche zijde waren hierbij o.m. tegen woordig de Poolsche gezant te Den Haag, de heer W. Babinski en de chef van de Poolsche oorlogsmarine en vertegenwoordiger van den Poolschen minister van Defensie, generaal Kwasniewski, voorzitter van den Bond voor Zeevaart en Koloniën. Van Nederlandsche zijde gaven van hun be langstelling o.m. blijk vice-admiraal J. Th. Fürstner namens den minister van Defensie; vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afdeeling materieel zeemacht van het departement van Defensie; de heer J. A. Lagas van de afdeeling Nijverheid van het departement van Economi sche Zaken als vertegenwoordiger van minister Steenberghe, oud-minister mr. L. N. Deckers, de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de burgemeester van Vlissingen C. A. van WToel- deren en het Tweede Kamerlid ir. M. C. E. Bongaerts. Met den trein van 12.38 uur kwamen de meeste gasten te Vlissingen aan. Zij begaven zich onmiddellijk naar het kantoorgebouw van „De Schelde", waar het gezelschap door de directie werd begroet Vervolgens begaf men zich naar de tribune voor de eeregasten, welke op de met groen en bloemen en vlaggendoek versierde werf was opgesteld. Van de tribune af had men een goed uitzicht op de voor den doop gereed liggende duikboot. De plechtigheid begon met een kerkelijke ceremonie, welke verricht werd door den hoofdaalmoezenier der Poolsche mijnwerkers in Limburg, pater Hoffmann. Vervolgens verrichtte mevrouw Sosnkowski, de echtgenoote van generaal Sosnkowski, voor zitter van het fonds voor maritieme verdedi ging in Polen, die verhinderd was tegenwoordig te zijn, de doopplechtigheid. Onder gejuich van de menigte, die op de werf was opgesteld, en van de gasten, liep de nieuwe duikboot te water. Achtereen volgens werden hierbij het Wilhelmus en het Poolsche nationale volkslied door de marinekapel ten gehoore gebracht. Bij de Rotterdamsche Droogdok-maatschappij te Rotterdam is een zusterschip in aanbouw. Na afloop van de plechtigheid vereenigden de leden van de directie van „De Schelde" en de gasten zich aan een lunch in hotel Brit- tania. Namens de directie van ,De Schelde" heeft mr. J. Smit Azn., gedelegeerd commis saris van de maatschappij, de gasten welkom geheeten. In een uitvoerige rede wees hij op de beteekenis van de opdracht, welke zijn maatschappij heeft mogen uitvoeren en in verband hiermede op de goede betrekkingen tusschen Nederland en Polen. Aan het slot van zijn rede bood hij mevrouw Sosnkowski, die de doopplechtigheid had verricht, namens de maatschappij een geschenk als herinnering aan dezen dag aan. Als voorzitter van den Poolschen bond voor zeevaart en koloniën, welke de duikboot aan de Poolsche regeering heeft aangeboden, sprak vervolgens generaal Kwasniewski. De heer J. A. Lagas, van de afdeeling Nij verheid van het departement van Economische Zaken, sprak namens minister Steenberghe. Daarop was het woord aan den Poolschen gezant te Den Haag, den heer W. Babinski, wiens rede gevolgd werd door een antwoord van vice-admiraal J. Th. Fürstnfir namens den minister van Defensie. Vervolgens werd nog gesproken door admi raal Swirski, namens de Poolsche marine, door den commissaris der Koningin ln Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en den burge meester van Vlissingen, <Ten heer C. A. van Woelderen. Wanneer de blijde gebeurtenis op Soest- dijk heeft plaats gevonden, zullen onze land- genooten in Oost- en West-Indië, in Zuid- Afrika en ook elders op de wereld door middel van den Phohi de talrijke feestelijk heden hier te lande kunnen meemaken. Voor deze bijzondere gelegenheid is een pro gramma samengesteld, dat volkomen past bij het heuglijk gebeuren en een getrouwe weerspiege ling zal zijn van de op dat oogenblik in Neder land heerschende vreugde-stemming. Te dien einde heeft de Phohi drie reportage- posten ingericht, n.l. één in het hotel Trier te Soestdijk, één in het paleis op den Dam te Am sterdam en één op het Buitenhof te 's Graven- hage. De bedoeling is, dat afwisselend vanuit deze drie posten een ooggetuigenverslag van de feestvreugde wordt gegeven, terwijl daar tus- schendoor vanuit de Phohistudio een speciaal feestprogramma ten gehoore wordt gebracht, zoodat de uitzending een zoo levendig en afwis selend mogelijk karakter zal dragen. Bovendien zal de Phohi-reportagewagen door het land rijden, om overal flitsen van de fees telijkheden op te nemen. De aldus vervaardigde gramofoonplaten worden onmiddellijk naar de studio gebracht, waar ze dan eveneens in het programma worden ingelascht. De vereeniging „Neerlandia" in Lancashire en Cheshire zal, in verband met de a.s. blijde gebeurtenis1 onvoorziene omstandigheden voorbehouden haar leden oproepen tot een gezamenlijken maaltijd in het Popular State- restaurant, Piccadilly, Manchester, op Vrijdag 28 Januari a.s., des avonds om zeven uur. De lord-mayors van Manchester en Salford met de lady-mayoresses zullen onzen landge- nooten de eer aandoen hierbij tegenwoordig te zijn. Als tafelpresident zal de Nederlandsche consul, de heer P. Wertheim, fungeeren. Toevallig dien dag in Manchester of omstre ken aanwezige landgenooten zullen hartelijk welkom zijn. De Noordhollandsche Levensverzekering Mij. te Alkmaar heeft besloten aan alle kinderen in Nederland, die op denzelfden dag geboren wor den als het Vorstenkind, een polis te schenken, uit te betalen op hun 25-jarigen leeftijd. De directie heeft van dit voornemen aan Prins Bernhard kennis gegeven. Men mocht van Z. K. H. daarvoor hartelijk dank ontvangen. Op verzoek van de Haarlemsche politie is in den afgeloopen nacht door de Amsterdamsche politie aangehouden zekere J. G. ten C„ de zesde man uit het complot, dat er van verdacht wordt in Maart 1934 te Haarlem een roofover val te hebben gepleegd. Hij wordt naar Haarlem overgebracht. Dank zij een doelmatige advertentie campagne vnl. in couranten, zijn vorig jaar 33 meer „Gidsen voor Glasgow' geplaatst dan het voorafgaande jaar. Een duidelijke index voor het gestegen vreemdelingenbezoek aan Glasgow. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erw ten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 10 tot en met 15 Januari 1938, 0.95 per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardmonster van kwali teitsklasse C, en 0.45 per 100 K.G. voor voe dererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gede natureerd in genoemd tijdvak, zal 2.20 per 100 K.G. bedragen. 'S GRAVENHAGE, 14 Januari 1938. Op initiatief van Rector H. C. A. Baljon van het Paedologisch en Orthopaedisch Instituut, is te Nijmegen opgericht een zoogenaamde B.E.- horde de eerste des lands welpenhorde van jongens van de school voor Bijzonder Lager Onderwijs voor geestelijk achterlijken. In de oprichtingsvergadering was o.m. aan wezig Dr. S. W. Nuyens, ass. hoofdkwartier commissaris van Bijz. Eischen. In het groepscomité namen o.m. zitting de geneesheeren van het Paedologisch Instituut. Het was een wilde, maar spannende wedstrijd. Vrijdagavond op dt Haagsche kunstijsbaan, waarin de H. H. Y. C. de T. K. Boekarest met 54 versloeg, na langen tijd achter te hebben gestaan. Er ontstonden dan ook tal van incidenten, meest inet een komisch aspect. Vooral de Roemenen speelden ruw en toch kan men hen niet van gebrek aan sportiviteit betichten. Zeker, sportiever gedroegen zij zich dan het publiek, dat telkenmale floot en joelde, als er wat gebeurde. In den eersten speeltijd gelukte het den Roe menen, een 20-voorsprong te nemen door doelpunten van Biro en Botez. Met gedunde gelederen 4 Roemenen, 5 Hollanders ging de 'tweede speeltijd in In een minimum van tijd maakte Mooney 22. Nadat de straffen waren uitgezeten en het veld compleet was, ontspon zien wederom een felle, doch ietwat ruwe strijd. En na veel aanvallen aan beide zijden boek ten slechts de Roemenen succes met een doel punt van Biro (23). Dat in (jen derden speeltijd nog alles kon gebeuren, bleek al dadelijk, toen Mooney gelijk maakte (33) en kort daarop Petrovici, na slecht wegwerken van doelman Gerritsen, Boe karest weer de leiding gaf. Weer maakte Den Haag gelijk, nu door een schot van Gordon en Mooney wist, nadat voor den laatsten keer gedraaid was, nog eenmaal te scoren (54). Met dezen stand kwam het einde. Woensdag 12 Januari speelt het Haagsche team met Canadeezen tegen Berlijn. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. (8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.3o VARA. 8.00—12.00 AVRO). 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9 30 Gramofoonmuziek. 10.30 Nederd. Hervormde Kerkdienst. 12.00 Causerie „Als het hart luistert". 12.05 Filmpraatje. 12.30 Orgelspel. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.15 De Twilight Serenaders. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Zang en piano. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.10 Dameskoor „Pro Arte". 4.30 AVRO-Dansorkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Community-Singing. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportberichten ANP. Gramofoon muziek. 7.00 „Tusschen Zeven en Acht". 3.00 Berichten ANP. Mededeelingcn. 8.15 Radio-tooneel. 9.20 Radiojournaal. 9.35 Omroeporkest en solist. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. (8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Orkest (van 1.001.20 Boekbe spreking). 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.05 Causerie over het a.s. Internationaal Eucharistisch Congres. 3 20 Gramofoonmuziek. 3.30 Roermondsch Mannenkoor en Gra mofoonmuziek. 4.10 Gramfoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (Gr.pl.) 5.20 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna. Christ. Gemengde Zangvereeniging „Looft den Heer". 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „De a.s. Bidweek". 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Berichten. 8.30 Radio-tooneel. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Orkest en de KRO-Boys. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. DROITWICH. 1500 M. 12.50 Het Richard Crean-orkest. 1.50 Het Olof-Sextet. 2.20 Tuinbouwpraatje. 2.40 Het BBC-orkest en solist. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Religieuze causerie. 4.40 BBC-Harmonie-orkest. 5.20 Causerie „Signpost to God". 5.40 Het New-London-Trio. 6.35 Declamatie. 6.50 Fred Hartley's sextet en solist. 7.20 Radio-tooneel. 7.50 Orgelspel. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 BBC-Theater-Orkest. 10.20 Zangvoordracht. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 8.10 en 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.50 Pascal-orkest en zang. 4.20 Radio-tooneel. 5.20 Colonne-orkest. 7.50 Fred Adison's orkest. 8.35 Zang. 8.50 Eensemble voor Oude Muziek 11.201.2o J. Bouillon's Dansorkest. KEULEN. 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.35 Solistenconcert. 11.20 Omroeporkest. 12.25 Omroeporkest en Instrumentaal kwartet. 3.20 Hagestedt-orkest, Piano-duo en so listen. 5.35 Concert. 6.30 Omroeporkest, -koor en solisten. 7.50 Omroeporkest. 8.40 Dansmuziek (Gr.pl.). 9.50—11.20 Hagestedt-Dansorkest en so listen. BRUSSEL. 323 en 484 M. 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelspel. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Pianovoordracht. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 en 2.35 Gramofoonmuziek 3.05 Viool en piano. 3.35 Pianoduo en Accordeon. 4.20 en 5.35 Fr. Temmerman's orkest. 6.20 Radio-tooneel. 6.40 Omroepkleinorkest. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepkleinorkest. 8.20 Omroepsymphonleorkest. 10.30 Dansmuziek. 11.3512.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 9.22 Gramofoonmuziek. 10.20 Ed. Loiseau's orkest en Gramofoon muziek. 12.20 Orgel er. viool. 12.50 Zigeuner-orkest. 2.202.35 Zang. 2.50 Vocale duetten. 3.20 Conservatorium-orkest en soliste. 6.00 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.0012.20 Omroepdansorkest en solisten. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Omroeporkest en -koor. Egon Kaiser's Dansorkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.5012.15 Ad. Lutter's orkest m. m. v. solist en Gramofoonmuziek. (Van 10.05—10.20 Weerbericht). HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. (Algemeen Programma verzorgd door de VARA). 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Haagsch Klavier-kwartet. 2.30 Declamatie. 3.05 Orgelspel. 3.30 Vervolg kwartetconcert. 4.00 „Fantasia". 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 „The Ramblers". 6.00 Amateurs-uitzending. 6.30 Muzikale causerie en Giamofoonmuz. 7.10 Biologische lezing. 7.30 Pianovoordracht. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 „De Stem des Volks", Utrecht. Utr. Stedelijk Orkest en solisten. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. (NCRV-Uitzending). 8.00 Schriftlezing, Meditatie, gewijde mu ziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Stichtsch Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor tuinliefhebbers. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Be richten. Sportnieuws. 8.15 Orgelconcert. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 „De cultureele taak der radio", cau- 10.10 Berichten ANP. 10.15 Hollandsche Kamermuziekvereeniging. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelconcert. 11.35 „Famous houses and families of Wa-i les", causerie. 11.50 Het BBC-Schotsch-orkest, m. m. v. soliste. 12.50 Orgelspel. 1.20 „The world upside down", causerie. 1.35 Het Roy Cadence Sextet. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.40 Viool en piano. 3.20 Het Stedelijk Orkest van Hastings. 4.05 Orgelspel. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 John Reynders en zijn orkest, m. m v. soliste. 6.20 Berichten. 6.40 Zang. 7.00 Muzikale causerie. 7.20 BBC-Variété-orkest en solisten. 8.05 Vroolijke voordracht. 8.20 „How films are made", dialoog. 8.50 Radio-tooneel. 9.20 Berichten. 9.40 „World affairs", causerie. 9.55 „Blues", causerie met gramofoonmu ziek en pianosoli. 10.25 BBC-Midland-orkest. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.55, 10.40 en 11.2o Gramofoonmuziek. 12.20 R. Porée-orkest en zang. 3.05 Piano voordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cellovoordracht. 5.20 Giardino-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Gevarieerd concert en radio-tooneel. 10.0511.05 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Nedersaksisch Symphonie-orkest. 1.35 Omroepschrammelorkest. 3.20 Omroepkleinorkest. 6.30 Hollandsch-Europeesch concert (gra mofoonplaten 8.20 West-Duitsch weekoverzicht. 9.00 Pianovoordracht. 9.5011.20 Omroeporkest, Keulsch Piano- duo en instrumentaal kwartet. BRUSSEL, 32:: en 484 M. '322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.502.2o Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Conservatorium-orkest en solisten. 10.3011.2o Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 José Schnyders' orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 en5.50 Omroepdansorkest. 6.35 Omroepsalonorkest en zang. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Vervolg concert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest- 8.50 Declamatie en zang. 9.20 Vervolg concert. 10.00 Vervolg concert. 10.30 en 10.5011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Omroep-Amusementsorkest. 8.20 Reportage, 8.35 Viool en piano. 9.20 Berichten. 9.50 Gebel-Trio. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.20—11.20 Hans Busch' orkest. Bij de uitgifte van f 2.000.000 4 pet. eerste hypothecaire obligaties tot den koers van 100'A pet., waarvan reeds f 500.000 was ge plaatst, ten laste van de Stoomv. Mij. Zee land, werd zoodanig ingeschreven, dat slechts op de groote inschrijvingen een zeer gering percentage kan worden toegeiuezcn. De automobielproductie in de Vereen. Sta ten gedurende deze week bedroeg 65.753 auto'stegen 54.084 wagens in de vorige week en 85.703 stuks in de overeenkomstige week van het vorig jaar.' Men neemt ao,n< dat in het voorjaar een definitieve stijging zal intreden. Ford heeft weder 10.000 arbei ders te werk gesteld, welk aantal een deel vormt van de 85.000 personen, die vóór de Kerstdagen moesten worden ontslagen- Verwacht ivordt, dat Ford, binnen veertien dagen tot bestelling van 25.000 ton staal zal overgaan, waarvoor hém aanbiedingen ge daan zijn. De president van de United Automobile Workers wil met de automobielonderne mingen samenwerken bij een vermindering van de loonen in de fabrieken te Detroit wanneer dit door uiterste concurrentie noodzakelijk is geworden. De belasting-commissie voor de Vereen Staten stelt 63 veranderingen in de belas tingwetgeving voor, waaronder een belang' rijke herziening van de belasting op onver deelde winsten en op de kapitaalwinsten- Voorts een belastingverhooging van20 tot 22 pet., welke geldt voor buitenlandsche ondernemingen, zonder zetel in de Vereen- Staten en een excise-tax van 3 pet. op a° premies, betaald aan buitenlandsche ver- zekeringmij en., die geen zetel in AmerikC hebben. In een conferentie met vijf vertegen' woordigers van de financieele wereld, de industrie en de arbeiders, heeft Rooseven blijk gegeven van zijn streven, een actie- program tot samenwerking door de regee- ring, zakenwereld en arbeid te willen ont' iverpen. Roosevelt verklaarde tijdens nieuwe be sprekingen met industrieele leiders in hei- Witte Huis, te gelooven, dat de algemeene economische toestand thans beter is dal1 vóór de Kerstdagen. sit Volgens mededeeling van 't departement van den Amerikaanschen Landbouw bedroe!) het katoenverbruik in Amerika in Deceit}' ber j.l. 433.058 balen, tegen 484.819 balen November en 694.841 balen in December De Appalachian Electric Power Cor heeft een leening van 67 millioen laten registreeren. Financieele kringen in, WdU' street geloqven dat deze leening een voot' looper kan zijn van de' herleving de' emissie-bedrijvigheid in de Vereen. Staten- De Erie Rrd. heeft op zes leeningen, tota 122 millioen bedragende, haar verplich tingen niet nagekomen. De kleinhandélsomzetten in Amerika ge durende de afgeloopen week waren 2 a 5 Pcr grooter dan die in dezelfde week van hd vorig jaar. De koperverkoopen in'Amerika bcdrocge. tioriderdag 1.484.000 Tb., tëgdn 1.500.000 10 Woensdag 'j.l. De Amerikaansche wagonverladingen zü''' in de week per 7 Januari ten opzichte vcb de voorafgaande week met 94.900 wagon tot 552.300 wagons gestegen. Ten opzicht van de overeenkomstige week van het jaar was er echter een daling van 146.2"' wagons. Zaterdagmorgen bij de neutralisatie was 5e stand op de Zesdaagsche te Gent: 1. Slaats—Pellenaars, 150 pnt.; met een rond achterstand: 2. BuysseBilliet, 150 pnt.; 3. va_ Schijndelvan den Broek, 81 pnt.; 4. Gtlimb1'® tièreGlorgetti, 12 pnt.; met twee ronden s.c" terstand: 5. DeneefDekuysscher, 203 pP_" met vier' ronden achterstand: 6. MartinNa) 44 pnt.; met vijf ronden achterstand: 7. Pe pauwBruneau, 76 pnt.; met zeven rond' achterstand: 8. RaasThijssen, 34 pnt.; HuysVerreijcken, 31 pnt.; met twaalf rond6 achterstand; 10, MeerschaertDefoordf. pnt.; met negentien ronden achterstand DebruyckerVerhaeghen, 37 pnt. Het bondselftal, dat Woensdag' 19 Januari des middags om twee uur op het Sparta-terr6^ te Rotterdam tegen Lincoln City F.C. zal sP len, is als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Wilders (BI. Wit) en van der Lir>d (N.A.C.). „e Midden: Paauwe (Feijenoord), Pienter Quick) en van Heel (Feijenoord). Voor: Vondenhof (Juliana), van Spaandon (Neptunus), de Boer (K.F.C.), Smit (HaarieP en Mijnders (D.F.C.). ,j Reserves: Michel (V.S.V.), van der Hey" (Feijenoord), Peters (P.S.V.), Kuppen (Feij6 oord), Drok (R.F.C.) en van Walsum (R.F-C' De Duitsche athletiek-leider, graaf von heeft op een desbetreffende vraag den Amerikaanschen athletiekbond meegedC -j dat hij nog steeds van plan is den wedst' AmerikaEuropa in het Berlijnsche Stad te organiseeren, indien Amerika zijn mede" je king wil verleenen, Naar verluidt staat Amerikaansche athletiekbond welwillend teg' eP' 'a oh'. over het plan van den heer von Halt. De moeting zou plaatsvinden na de Europees athletiekkampioenschappen, die dit jaar Parijs zullen worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6