De eerste verjaardag van het Gentlemen's agreement De nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen EEN OMWENTELING BEDROEVEND Overeenkomst een volkomen échec ll Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven ZATERDAG 15 JANUARI 1938 Accoord is op vertrouwen ge baseerd, en dat vertrouwen ontbreekt Tegenstellingen worden steeds grooter STRIJD OM EEN ZEKERHEID STELLING Zaak naar het Haagsche "Hof teruggewezen DAME BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND Beide beenen gebroken en een hoofdwonde bekomen I' Regelmaat in den dienst, verhoog de snelheid en opheffing van het „kleine vervoer" Op goeden voet met den autobus Verhooging der rijsnelheid Sprekende voorbeelden V er keer scoördinatie Een handig spoorboekje Het bestuur van Suriname Vele Tweede Kamerleden achten het beleid van den gouverneur minder gelukkig Philips wint octrooi proces Andere zaken voor het Amsterdamsche Hof DE TREINONTSPORING BIJ CULEMBORG Het verkeer weer normaal R. K. HOTELPERSONEEL Congres van „St. Antonius" te Haarlem Tekort op Indië's begrootingen Voor 1939 geen gunstige verwachtingen LICHTEN NIET GEDOOFD BIJ VERDUISTERINGSPROEF Een maand gevangenisstraf tegen leeraar geëischt SLECHTE JACHTRESULTATEN OP DE VELUWE Mond- en klauwzeer en ongunstig weer de oorzaak BENOEMINGEN In het bisdom Roermond In het bisdom Den Bosch PATER C. KOLFSCHOTEN Naar Letland vertrokken (Van een bij zonderen correspondent) Het is een jaar geleden, dat tusschen Engeland en Italië een overeenkomst tot stand kwam, die de Italianen bij voorkeur „gentlemen's agreement" noemen, maar die de koelere Engelschen met den naam van „Middellandsche Zee-declaratie" ple gen aan te duiden. Men zal zich herinneren, dat de onderteeke- hing van dit document, dat, hoewel de be woordingen er van vrij vaag waren, op de ont wikkeling der betrekkingen tusschen de beide groote mogendheden belangrijken invloed had kunnen hebben, zoowel te Rome als te Lon den de hoop verlevendigde, dat de vroegere Boede en zelfs vertrouwelijke relaties in de haaste toekomst zouden hersteld worden. Italië vleide zich met de verwachting, dat Engeland nu weldra de verovering van Ethiopië als een voldongen feit aanvaarden zou en dat de regeering te Londen bij den Volkenbond stappen zou doen, die tot een algemeene erken ning van het nieuwe Imperium zouden leiden, tn Engeland hoopte men, dat de spanning in de Middellandsche Zee spoedig tot het verleden tou behooren en dat Italië er van af zou zieD S(jn macht in de om de Oude Wereldzee ge- tegen staten, protectoraten en koloniën te ver ss oo ten. Zoo kon het „gentlemen's agreement" de relaties tusschen beide groote mogendheden diinstens normaliseeren. Inderdaad bracht de onderteekening van het document in den aanvang eenige ontspanning, U'.aar zij was van korten duur. En nu, na een jaar, kan men zonder meer vaststellen, dat de overeenkomst een volkomen échec gebleken is. Niet alleen zijn de betrekkingen, die Engeland en Italië onderhouden, in geen enkel opzicht Verbeterd, maar de verhouding tusschen de beide groote mogendheden is even weinig vriendschappelijk als in de maanden, waarir. de politiek der „sancties" haar korte triomfen Vierde. Aan welke oorzaken is de mislukking van de een jaar geleden ingeluide toenaderings politiek toe te schrfjven? Waarom is het gentlemen's agreement" in den storm der ge beurtenissen geen vast en betrouwbaar baken gebleven? In de eerste plaats wel omdat de overeenkomst van Jdnuari 1937 niet veel meer Was dan een uitwisseling van algemeenheden. Eij loste geen enkel concreet of actueel pro bleem op behalve, misschien, dat van de Balearen zij had een meer negatief dan po sitief karakter, zij beperkte er zich toe van de handhaving van den status quo in de Mid dellandsche Zee te spreken. De groote zwak heid van de overeenkomst is wel gelegen in de omstandigheid, dat zij uitsluitend op de Mid dellandsche Zee betrekking had en volstrekt geen rekening hield met het zeer belangrijke *eit, dat de Britsche en Italiaansche belangen, historisch en geografisch, zich tot ver buiten deze zee en haar kustgebied uitstrekken. Het accoord van Januari 1937 veronder stelde, daarenboven, een geestesgesteldheid, die noch te Rome noch te Londen aan wezig geacht worden kon. Het accoord was op vertrouwen gebaseerd, en dat vertrou wen ontbrak. Het ontbreekt trouwens nog steeds. Ehgeland bleef obstinaat weigeren den ko ning van Italië als rechtmatig heerscher over het rijk van den Negus te beschouwen, en Ita- hë vond daarin aanleiding zich steeds nauwer bij Duitschland aan te sluiten. De politiek van beide landen volgde uiteenliggende en steeds Verder uiteenloopende wegen. Zocht Engeland Vooral aansluiting bij de democratische mo gendheden, bij Frankrijk en bij de Vereenigde Staten, Italië, dat zich een tijd lang min of hieer geïsoleerd voelde, zag er heil in zijn lot 6teeds meer aan het Duitsche te binden. De "Spil" RomeBerlijn werd weldra een politieke biachtsfactor van de grootste beteekenis, van Veel grooter beteekenis dan de Middellandsche Eee-declaratie. Want deze had slechts op een betrekkelijk klein gebied betrekking, terwijl het bondgenootschap BerlijnRome zich met de Euitsche en Italiaansche belangen over de Geheele linie bezig houdt. Toen het Rome duidelijk geworden was, dat het van Engelsche zijde op belangrijke conces- ?jes niet rekenen kon, ging Italië nog verder. Net sloot zich aan bij het zoogenaamde anti communistische blok Duitschland-Japan en het verliet den Volkenbond. Deze beide daden wa- teri zeker niet geschikt de relaties met Enge- land te verbeteren. Italië heeft lang geaarzeld ^ich dermate eenzijdig vast te leggen, en als "?et daartoe ten slotte toch overgegaan is, moet hsaruit wel de gevolgtrekking gemaakt wor- hën, dat Rome er aan wanhoopt met Engeland ®P aannemelijke voorwaarden tot een accoord komen. De rivaliteit tusschen beide landen, *elker belangen op bepaalde punten in strijd komen, heeft in den laatsten tijd zelfs onrust wekkende afmetingen aangenomen. De strijd om invloed in de Middelland sche Zee-landen neemt steeds bedenkelij ker vormen aan; de pers van beide landen 8aat zich aan zeer onvriendelijke artikelen fe buiten en de oorlog-der-korte-golven is hl vollen gang. Wel-is-waar heeft lord Berth, de Britsche gezant te Rome, dezer hagen een bezoek aan graaf Ciano, den Naliaansehen minister van Buitenlandsche Zaken, gebracht en met dezen een, naar bien beweert, op hartelijken toon gevoerd, °hderhoud gehad, maar niemand maakt sich meer diets dat dit onderhoud, zelfs als het door andere gesprekken gevolgd wor den mocht, een wezenlijke wijziging in de Posities der beide landen te weeg zal kun- hen brengen. Zoowel Italië als Engeland hebben partij gekozen en alleen belangrijke bieuwe gebeurtenissen zullen de politieke Vooruitzichten van het oogenWik. wijzigen hunnen. overeenkomst - twasehe» Matte en Enge land, die concreten problemen een bevredigen de oplossing geeft en zoo werkelijk ontspan ning zou teweeg brengen, is voor het moment vrijwel uitgesloten. De moeilijkheden waren reeds groot genoeg, maar sinds Italië met Duitschland in alle opzichten één lijn trekt, sinds het geen deel van den Volkenbond meer uitmaakt, sinds het alles bewondert wat Japan, dat Engelands grootste vijand is, in het Verre Oosten onderneemt en, ten slotte, sinds het den Britschen invloed in de Mohammedaansche wereld allerwege tracht te ondermijnen, zijn die moeilijkheden bijna onoverkomelijk gewor den. Die moeilijkheden schuilen vooral in de omstandigheid, dat Italië, als het er al in toe stemmen zou onderhandelingen te openen, niet meer alleen zich zelf en zijn eigen belangen vertegenwoordigt, maar óók rekening houden moet met de Duitsche opvattingen en zelfs met die van de anti-communistische Alliantie, waarin Japan een gewichtig woord meespreekt. Wat Engeland betreft zijn de moeilijkheden niet minder groot. De Londensche regeering kan niet geheel voor eigen rekening ageeren, maar heeft met de opvattingen van Parijs en, in zekere mate, ook met die van de Vereenigde Staten te rekenen. Wie ziet niet in dat er onder deze omstandigheden van veelomvattende overeenkomsten weinig sprake kan zijn? Dat Engeland, zonder zeer ernstige garan ties en tegenprestaties, de Italiaansche verlan gens; erkenning van de verovering van Ethio pië, volte-face ten aanzien van Franco, dien Italië erkend wenscht te zien, „erkenning" van de „historische verschijnselen", het fascisme en het nationaal-socialisme, en van alle rech ten en belangen van Duitschland en Italië in wijdsten omvang, in zou kunnen willigen, is wel zeer twijfelachtig, zoo niet uitgesloten. En geland zal te minder handelbaar worden naar mate het zich beter tot aanval en verdediging toegerust weet. De belangen van het Britsche „Empire" wegen voor Londen nog altijd zwaar der dan die van het Italiaansche. Maar voor Europa en voor den vrede is het zeker te betreuren, dat .het „gentlemen's agree ment" zoo volkomen doode letter gebleven is. Zekere S. had even voordat hij failliet werd verklaard, zijn winkelinventaris en goederen voorraad en alle uitstaande vorderingen, welke hem ter zake van de door hem gedreven han delszaak toekwamen bü akte overgedragen aan zekeren K. De curator in zijn faillissement vorderde nie tigverklaring van deze handeling, waartegen K zich verzette met een beroep op een vroegere overeenkomst, waarbij hij aan S. 16.000 ter leen heeft verstrekt. In deze overeenkomst was o.m. bepaald, dat S. zich verbond, om, indien K. zulks mocht verlangen en dan op diens eerste aanmaning, ter geheele of gedeeltelijke voldoening zijner verplichtingen aan K. zoodanige roerende en/of onroerende goederen en/of rechten in betaling te geven als deze zal eischen, terwijl S. zich voorts verbond, om tot zekerheid van de nakoming dier verplichtingen zoodanige roerende en/of onroerende goederen en/of rechten aan K. over te dragen, als deze zal eischen. De curator bestreed echter de verbindende kracht van deze bepaling, daarbij aanvoerend, dat de overeenkomst nietig zou zijn op de vol gende gronden: 1. gebrek aan toestemming, S. gebrek aan een bepaald onderwerp, 3. gebrek aan een ongeoorloofde oorzaak en 4. strijd met de wet. De Haagsche rechtbank heeft den curator evenwel niet-ontvankelijk verklaard in zijn vordering. In hooger beroep vernietigde het hof dit vonnis der rechtbank en veroordeelde K., aan den curator een schadevergoeding van 5275 te betalen. Daarbij overwoog het hof o.m., dat in de over eenkomst omtrent de soort der goederen en rechten, die aan S. toebehooren, althans waar over hij gerechtigd is te beschikken, daarmede de soort der goederen niet naar den eisch der wet bepaald is. Voorts werd overwogen, dat de overeenkomst mede verbindende kracht mist, omdat zij niet een geoorloofde oorzaak heeft. Immers op grond daarvan zou K. zonder meer alle tot den boe del van S. behoorende goederen of mogelijk een in verhouding tot de overige schulden van S. onevenredig gedeelte daarvan tot zich kun nen nemen, zonder wettelijk op eenigen voor rang aanspraak te kunnen maken, terwijl de artikelen 1177 en vólgende van het Burgerlijk Wetboek voorschrijven, dat zoodanige goederen tot gemeenschappelijken waarborg van de schuldeischers strekken. De hooge raad heeft thans beslist, dat het hof, door de krachteloosheid der verbintenis hierin te zien, dat de soort der goederen en rech ten, welke S. zou moeten overdragen, niet naar den eisch der wet is bepaald, de artikelen 1356 sub 3 en 1369 van het Burgerlijk Wetboek ver keerd heeft toegepast. De Hooge Raad heeft nu het bestreden arrest vernietigd en de zaak naar het Haagsche Hof teruggewezen. Vrijdagavond om half tien is op den Rijks straatweg. Heerlen—Sittard, nabij den Winter- raker berg, een uit de richting van Sittard ko mende vierpersoons auto, waarin alleen achter het stuur gezeten was de ruim 40-jarige mevr. Van de Weijer uit Heerlen, van voren aange reden door een tegemoetkomenden zwaren vrachtauto, die op het linkergedeelte van den weg geraakte. De personenauto werd grooten- deels vernield en mevr. v. d. Weijer werd zeer ernstig gewond. Nadat een geneesheer de eerste hulp had verleend, is zij in zorgwekkenden toe stand naar het St. Josephziekenhuis te Sittard vervoerd. Het slachtoffer is de echtgencote van ir. Van de Weijer van de Staatsmijn Hendrik. De marechaussee te Sittard heeft het onder zoek in handen. Nader vernemen wij, dat het ongeluk is ver oorzaakt, doordat de chauffeur van den vracht auto verblind werd door een tegenligger, welke vóór den wagen van mevr. Van de Weijer reed. Mevr. v. d. Weijer brak beide beenen en kreeg een ernstige hoofdwonde. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. De persfotografen die in de omgeving van paleis Soestdijk vertoeven en wier taak bij de huidige weersomstandigheden niet benijdenswaard te noemen is, komen van tijd tot tijd in hotel Trier hun verkleumde ledematen verwarmen In de dagen van de trekschuit en de diligence, toen het reizen trou wens een evenement was en men zich in korten tijd niet op zoo'n grooten afstand kon verplaatsen, als thans mogelijk is, keken we niet op een half uurtje, dat we later aankwamen, dan we ons voorgesteld hadden. Totdat in 1839 de eerste stoomtrein puffend en blazend, aanvankelijk nog als een schrik inboezemend monster, verscheen en het reizen reeds minder omslachtig werd. Vooral de laat ste tien jaren echter, mede door een snelle ontwikkeling van de techniek, hebben de Ned. Spoorwegen het den menschen zoo gerieflijk gemaakt, dat we over een half uur oponthoud, wanneer we moeten overstappen, reeds danig mopperen en een half uur langer sporen dan strikt noodig is, een kwelling noemen. Bij de nieuwe dienstregeling, die 15 Mei in gaat, wordt het mogelijk van Amsterdam naar Maastricht in nog geen drie uur te reizen, ter wijl bovendien een nieuwe belangrijke stap op den weg naar een regelmatige dienstregeling wordt gezet, waarmee men reeds in 1934 bij de invoering van den Dieseltrein, is begonnen. De mogelijkheid van overstappen met zoo goed als geen tijdverlies,,is daarbij nog toegenomen. In een onderhoud met den chef van de afdeeling: Dienstregelingen, der Ned. Spoor wegen, den heer G. F. H. Giesberger, werd ons verklaard, dat de Ned. Spoorwegen met de regeling, welke thans is ontworpen, aan den vooravond staan van een omwenteling, zooajs zij die in hun bijna honderd-jarige geschiedenis niet hebben gekend. Er zijn drie verschijnselen, waar door de politiek der Spoorwegen zich totaal wijzigt en wel: een belangrijke uitbreiding van het door electrische tractie te bedienen deel van het net; verhooging der rijsnelheid en prijs geving van een deel van het „kleine vervoer". Destijds hebben we onze lezers reeds uit voerig over de nieuwe electrische treinen, die gaan rijden en van alle mogelijke comfort voor zien zijn, ingelicht. Door een en ander is het mogelijk de regelmatige dienstregeling, welke thans reeds op de geëlectrificeerde baanvakken en het middennet bestaat, op het geheele net in te voeren. Practisch wordt dan over alle lijnen een regelmatige twee-uursdienst gereden, waarbij echter onderscheid gemaakt moet worden tus schen stoom-tractie en electrische tractie, waar van de snelheid natuurlijk verschilt. Op som mige lijnen komt een geregelde uur-dienst, zelfs een half-uur, ja een enkele maal een kwartier-dienst. Met welke snelheden zullen de verschillen de treinen in 1938 worden vervoerd? Op de thans reeds met electrische tractie be reden baanvakken zal de snelheid slechts ge ring verhoogd kunnen worden. De treinen zul len in plaats van met 95 K.M. worden ingelegd met 100 K.M. Het is niet mogelijk met het oude electrische materieel, zonder een belang rijken ombouw van dit materieel, hoogere snel heden te bereiken. De ombouw er van kost ge- ruimen tijd en al ware daartoe besloten, dan zou de verhoogde snelheid, in verband met het niet gereed kunnen zijn van de rijtuigen, .toch niet ingaande 15 Mei a.s., aangewend kunnen worden. De behaalde tijdwinst is dan ook op bedoelde baanvakken gering. Op het middennet, dat ingaande 15 Mei ge- electrificeerd woi'dt, zullen de uit het moderne nieuwe materieel samengestelde treinen worden ingelegd met een snelheid van 120 K.M. De daardoor vrijkomende diesel-electrische een heden zullen worden gebruikt op de baanvak ken Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Gronin gen en Twente en DordrechtMaastricht. Deze laatste verkrijgen dan te Eindhoven aansluiting aan en van de electrische treinen. De diesel-electrische treinen zullen eveneens worden ingelegd met een snelheid van 120 K.M., terwijl de met stoomtractie op de betreffende lijnen vervoerde sneltreinen zullen worden in gelegd met een snelheid van 100 K.M. Op het overige deel van het net worden eveneens de snelheden opgevoerd door de zwaarte der treinen te beperken tot plm. 300 ton, waardoor het mogelijk wordt, den rijtijd tusschen twee stopstations met 1 minuut te verminderen. Om eenigszins een beeld te geven van de be langrijke beperking van den .reisduur, die op verschillende baanvakken verkregen wordt, mo gen de volgende voorbeelden dienen. De reisduur van Amsterdam W. P. naar Arnhem is in de thaps bestaande dienstrege ling 1 uur en 17 min. en wordt 1 uur en 1 min. De tijdwinst wordt 16 min. De reisduur AmsterdamEnschede is in de thans bestaande dienstregeling van 2 uur 48 min.3 uur 14 min. en wordt voor alle diesel- electrische treinen teruggebradht tot 2 uur 10 min.; de verkregen tijdwinst bedraagt 3864 minuten. Voor alle snelle stoomtreinen wordt de reisduur 2 uur 35 min. en bedraagt de ver- verkregen tijdwinst 1339 minuten. Voor AmsterdamMaastricht, thans 3 uur 37 min.3 uur 43 min., wordt voor alle electrische diesel-treinen 2 uur 57 min. en voor alle snelle stoomtreinen 3 uur 26 min.; de tijdwinst wordt onderscheidenlijk 4046 min. en 1117 min. Voor GroningenVlissingen is de kortste reis duur thans 6 uur 52 min., deze wordt nieuw 5 uur 55 min., een tijdwinst van 57 min. Voor Den HelderMaastricht is de kortste reisduur thans 5 uur 53 min., deze wordt nieuw 4 uur 33 min., tijdwinst 80 min. Ook is de frequentie van de sneltreinen be langrijk uitgebreid, eveneens voor vele reizigers een niet te onderschatten voordeel. Na heel veel geschrijf en geconfereer, zal met ingang van 15 Mei de verkeers- coördinatie voor een goed deel verwezen lijkt zijn. Zij het met leedwezen, zooals de heer Giesberger getuigde. De Spoorwegen, inziende, dat in vele opzich ten met den auto niet te concurreeren is, spe ciaal voor wat het vervoer op kleinen afstand betreft, zullen met ingang van 15 Mei tot op heffing van 148 kleinere stations overgaan. Sinds de auto (zoowel de particuliere als de autobus), een hevigen aanval doet op het spoor wegverkeer, zien zij, dat op de meeste baan vakken het reizigersverkeer op de stoptreinen van jaar tot jaar vermindert en de bezetting der sneltreinen zich vrijwel handhaaft. Stop treinen, die door sneltreinen werden vervangen, bleken als regel een voldoende bezetting te ver krijgen en dit gaf aanleiding tot het maken van een studie over de mogelijkheid van op heffing der stoptreinen, welke het nabije ver keer bedienen, waarbij de alsdan vrijkomende treinkilometers gebruikt zouden kunnen worden tot het rijden van sneltreinen, Alzoo spoor en auto ieder op eigen terrein. Velen zullen immers met ons de meening dee- len, dat voor een langen afstand het reizen per trein het gerieflijkst fs en nu de reisduur daarbij nog wordt ingekort, kan men niet an ders zeggen, dan dat de Spoorwegen hier van een zeer verstandig inzicht hebben blijk gege ven, door eindelijk los te laten, waarin zij toch nooit konden voorzien. De Spoorwegen kunnen nu eenmaal nooit van drempel tot drempel vervoeren en dat is iets, wat de auto wel kan en op een betrekkelijk ge ringen afstand zeker gewenscht is. Hoeveel er veranderd is in de verhouding tusschen Spoorwegen en autobusonderne ming, blijkt verder uit het nieuwe Spoor boekje, dat straks zal verschijnen en waar in ook de dienstregeling der trams en auto bussen tusschen de spoorwegstations en de niet door den spoorweg te bedienen plaat sen wordt opgenomen. Daarbij wordt een handige indeeling toege past. Het boekje, dat gemakkelijk in den bin nenzak gestoken kan worden, zal uit drie deeltjes bestaan, die gemakkelijk uit het bandje te halen zijn en dus ook afzonderlijk zijn te gebruiken. De buitenlandsche treinverbindingen, waar omtrent voor het zomerseizoen nog niets be kend is, verschijnen in een afzonderlijken gids. Het eerste deeltje omvat de bekende alge meene bepalingen. Hoe moeilijk de samenstelling van een regel matige dienstregeling, als met 15 Mei wordt in gevoerd, is, bleek ons uit verschillende mede- deelingen, die de heer Giesberger deed over allerlei wenschen, waarmee rekening was te houden. Het is moeilijk, het allen menschen naar den zin te maken, maar de tevredenheid van het reizend publiek over de service van de Spoor wegen zal toch wel in belangrijke mate toene men. Wat de regelmaat van vertrek en aankomst van den trein betreft, genieten de inwoners van Coevorden een groot voorrecht. De indee ling der verschillende tijden vielzoo uit, dat deze plaats het eenige station is, waar de treinen, zoowel in de richting Zwolle als in de richting Stadskanaal, op het heele uur ver trekken, respectievelijk op een oneven en een even uur. Of dit den verkoop van spoorboekjes aldaar niet zal schaden, was de oolijke vraag van een onzer collega's, waarop snedig geantwoord werd, dat ook de inwoners van Coevorden wel eens een reisje willen maken, dat hen verder van huis brengt dan Zwolle erf Stadskanaal- N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN i LA CARTE Het volgende is ontleend aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrootmg van Suriname 1938: Vele leden, erkennende, dat de bestuurstaak in Suriname mede in verband met de zwakke eco nomische basis en de beperkte middelen, waar over het gouvernement beschikt, zeer moeilijk is, waren niettemin van oordeel, dat het beleid van den gouverneur, in het bijzonder wat betreft zijn verhouding tot de Koloniale Staten, minder ge lukkig is geweest. De samenwerking tusschen den gouverneur en de Staten, zoo betoogden de leden, heeft in net afgeloopen jaar veel te wenschen over gelaten. Hiervan werden verscheidene voorbeelden ge noemd. Gaarne zou men over deze kwestie -iet oordeel van den Minister willen weten. Algemeen had men met voldoening kennis ge nomen van de mededeeling in de memorie van toelichting, dat een begin van opleving ook in Suriname te bespeuren valt. Intusschen werd op gemerkt, dat sedert de verschijning van die memorie berichten uit Suriname zijn binnenge komen, volgens welke de koffiecultuur aldaar met ondergang wordt bedreigd ten gevolge van de zeer sterke daling van de koffieprijzen. De vraag werd gesteld, of daardoor de lichte ver betering in den eponomischen toestand van Su riname niet weer voor het tegendeel plaats heeft- moeten maken. Vele leden achtten het, met het oog op de zwakke economische positie van het gewest, wenschelijk, dat van gouvernementswege zoowei de mijnbouw als de land- en tuinbouw zooveel mogelijk worden bevorderd. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, die houdster is van het Nederlandsch octrooi no. 13.405, waarbij wordt beschermd een rooster voor een electrisch ontladingstoestel met. het kenmerk, dat de rooster bestaat uit een raam, waarop dicht opeenliggende windingen zijn gewonden, had bij de Haagsche rechtbank wegens het maken van inbreuk op dit octrooi een vordering ingesteld tegen de Belgische ven nootschap Bell Telephone Manufacturing Co. te Antwerpen. De rechtbank heeft den ingestelden eisch toe gewezen, welk vonnis in hooger beroep door het Haagsche gerechtshof werd bekrachtigd. Thans heeft de Hooge Raad het door Bell Telephone tegen 'sHofs arrest ingestelde cas satieberoep verworpen In Maart 1937 werd een koopman in gloei lampen te Amsterdam door de rechtbank aldaar vrijgesproken van het hem ten laste gelegde opzettelijk inbreuk maken op een octröoi van Philips te Eindhoven door een groote partij Orion gloeilampen te doen inklaren, althans in voorraad te hebben en door den verkoop van Uran gloeilampen. De rechtbank achtte n.l. opzet van verdachte niet bewezen, omdat de materie „niet zoo een voudig" is en verdachte de lampen reeds jaren lang ongestoord verkocht. De officier van justitie teekende hooger be roep tegen het vonnis aan. Het Hof behandelde daarna de zaak. De advocaat-generaal, mr. Versteegh, was van meening, dat verd. strafbaar was en eischte f 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. Mr. J. de Vrieze, de raadsman van verdachte, betoogde, dat de Octrooiwet niet is overtreden. Het Hof achtte niet bewezen, dat de koopman over de lampen na de inklaring daadwerkelijk de beschikking had gehad en sprak hem te dien aanzien vrij. Voor het in voorraad hebben van Uran lampen werd verd. veroordeeld tot f50 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Volgens het Hof behoudt de octrooihouder Philips volledig zijn rechten ondanks verleening der licentie aan een ander en de niet-inschrij- ving dier licentie in de registers. De verdachte zal tegen dit arrest cassatie aanteekenen. Verdacht van overtreding der Octrooiwet stond onlangs voor de rechtbank te Amsterdam een koopman in gloeilampen terecht. Hij zou opzet telijk inbreuk hebben gemaakt op een octrooi van Philips te Eindhoven door verkoop van Os ram gloeilampen, vervaardigd door den licentie houder Osram. De rechtbank sprak verdachte vrij. Daarna werd de zaak voor het Hof behandeld, daar de officier van justitie appèl had aangeteekend. De procureur-generaal, mr. Versteegh, nam in zijn requisitoir het standpunt in, dat verd. geen octrooihouder en geen licentiehouder was. Hij eischte ƒ100.— boete, subs. 25 dagen hechtenis. Mr. J. de Vrieze, de raadsman van verdachte, verdedigde de juistheid van het vonnis der rechtbank. Het Hof sprak den verdachte vrij, daar hij geen electrische lampen van het bewuste merk meer heeft ingeslagen, toen hem zulks bij ex ploit verboden was, doch slechts den ouden voor raad heeft verkocht. Zaterdagochtend te zeven uur was de ver sperring van het spoor, Vrijdagavond ontstaan door de ontsporing bij Culemborg, weer opge heven. De trein, welke te 7.11 uur van Utrecht vertrok, kon weer op normale wijze passeeren. Naar aanleiding van besprekingen in het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden St. Antonius kan thans worden gemeld, dat in den middag van 22 Februari as., in aansluiting op de jaarvergadering van den bondsraad, een congres zal worden gehouden. Op dit congres zullen spreken de eerw. heer Henri de Greeve over „De schaduwzijde in het hotel-, café- en restaurantbedrijf", dé heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, over „Een bedrijfsraad voor het H.C.R.-bedrijf" en de heer J. F. van Bijsterveld, bondssecreta- ris, over „De jeugd in het H.C.R.-bedrijf". Het congres wordt te Haarlem gehouden en het begint om 2 uur. In verband met het gevai van den ont snapten gevaarlijke krankzinnige, die zich bij de redactie van „Het Volk" te Amsterdam vervoegde en door deze aan den Gem. Genees kundigen Dienst werd toevertrouwd, stond in ons verslag betreffende deze aangelegen heid de volgende passus: De man was in zijn ideeën zeer linksch georiën teerd en nadat hij, waarschijnlijk per vrachtauto, Amsterdam had weten te bereiken, begaf hij zich daar naar zijn geestverwanten." Wij geven gaarne toe, dat deze passage weinig gelukkig is, omdat zij voor tweeërlei uitleg vatbaar is, maar van den anderen kant is het zóó duidelijk, dat hier slechts op de politieke gezindheid van den gedésequili- breerde gedoeld wordt, dat wij er ons alleen maar over verbazen, dat „Het Volk" er slechts één, en wel de meest onaangename beteekenis aan wenscht te hechten en ons van ,smeerpijperij" meent te moeten be schuldigen. Deze houding van „Het Volk" toont op welk bedroevend perspeil deze journalistieke waard staat en hoe hij zijn gasten vertrouwt. Het aspect van de begrooting 1939 voor Ned. Indië zal minder gunstig zijn dan dat van dit jaar, bericht het „Nieuws". Niet alleen geeft een voorloopige schatting der uitgaven een hooger cijfer dan voor 1938, doch ten aanzien van de inkomsten is men eveneens pessimistisch gestemd. Het staat vast, dat het budget voor 1939 een vrij aanzienlijk tekort zal aanwijzen. Ook het begrootingsaspect voor dit jaar is zóó veranderd, dat men op een tekort moet rekenen. Dr. G. J. V., leeraar, vroeger aan het gym nasium te Assen, thans wonende te Den Haag, moest zich Vrijdag voor de Asser rechtbank verantwoorden, omdat hij niet voldaan zou hebben aan de door den burgemeester van Assen voorgeschreven maatregelen tijdens de verduisteringsproef, als onderdeel van de lucht beschermingsoefening, die 26 October in Drente werd gehouden. Hij zou n.l. niet de lichten in zijn kamer hebben gedoofd, terwijl deze naar drie zijden duidelijk licht uitstraalde door de ramen. De officier van justitie was van meening, dat de opzet van verd. was bewezen. Spr. wees op den grooten ernst van dit feit. Medewerking mag men z.i. bij een dergelijke oefening ver wachten en zeer zeker van een leeraar aan het gymnasium, die bovendien nog reserve-officier is. Daardoor was het feit des te ernstiger, aan gezien zoo iemand toch zeker een voorbeeld be hoort te geven. Spr. eischte dan ook een maand gevangenis straf. Uitspraak over veertien dagen. De jacht op de hazen heeft dit jaar op de Veluwe niet veel te beteekenen gehad. De vrij overvloedige regen in het voorjaar, werkte reeds ongunstig op de jonge beesten,, terwijl door het lijden aan mond- en klauwzeer veel sterfgevallen voorkwamen. De jacht op. de patrijzen en fazanten had er evenmin veel' resultaat, ook door den over- vloedigen regen in het voorjaar. De jacht op de fazanten en hazen staat nog open. De jacht op herten en wilde zwijnen bleef voornamelijk tot het Kroondomein beperkt, waar de stand der herten door het stelselmatig verwijderen van de wrakke exemplaren met zorg op peil wordt gehouden. Z. Hoogw. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemrrrens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot: pastoor te Herten den weleerw. heer W. A. H. J. Kömer en pastoor te Einighausen den weleerw. heer J. H. M. Ramaekers. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft den zeereerw. heer J. van de Ven op diens verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend als pastoor te Haren bij Megen en in diens plaats benoemd den weleerw. heer W. J. M. Bergmans en heeft benoemd tot rector te Dies- sen den weleerw. heer P. H. Stevens, die rector was van het Pensionaat der Rel. Ursulinen te Boxtel. Tevens heeft -Z. H. Exc. benoemd tot leeraar aan het Instituut voor Doofstommen te St. Mi- chiels-Gestel: den weleerw. heer A. M. J. van Uden, priester van het seminarie. De zeereerw. pater C. Kolfschoten S. Joud superior van huize „Katwijk", is Vrijdag van het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage naar Letland vertrokken. Zooals men weet heeft pater Kolfschoten door zijn overheid de opdracht gekregen, een nieuwe missie te beginnen in Letland, waar hij zich te 1 Riga zal vestigen.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9