Bonnet neemt opdracht tot kabinetsvorming aan Groote veldslag bij Soetsjau te verwachten I BESPREKINGEN MET DE RAD. SOCIALISTEN Het nieuws van heden DE BAROMETER Tsang Kai Sjek trekt zijn troepen samen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13*66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZONDAG 16 JANUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20972 Blijkens een motie van de socia listische Kamergroep, blijft deze de leiding van het bewind opeischen De houding van Léon Jouhaux Socialisten wenschen Volks- frontregeering Verklaring der C.G.T. Bonnet zet zijn program uiteen Stoyadinowitsj te Berlijn De besprekingen begonnen GAY DA BIJ GOGA Fascisten vergaderen in Madrid Politie arresteert 153 aanhangers eener fascistische organisatie Economische toestand in Amerika Roosevelt voert besprekingen met werkgevers en arbeiders Fransche fabriek door stakers ontruimd Japan aanvaardtvolgens Domei, de Chineesche uitdaging om een oorlog op langen duur pan te gaan Vertrekt de Chineesche gezant uit Tokio? Chineesche generaals terechtgesteld Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| Roosevelt benoemt een nieuwen rechter Geen fanatiek aanhanger van de New Deal Duitsche pers gaat naar Roemenië Belangstelling van Berlijn voor het nieuwe bewind Hitler's vredeswenschen Sir Thomas Inskip ziet er een oprecht verlangen in Drama in de woestijn Tien pelgrims van honger en dorst omgekomen Samenwerking is noodzakelijk Oproep van oud-president Hoover Twee arrestaties te Clermont Engeland en de Volkenbond Geen gemeenschappelijke Fransch- Britsche verklaring ten gunste van Genève Canada's vijfling bezit een half millioen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN K Si Bk Het heilige niet ontwijden Daranyi tegen het nieuw-heidendom WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 15 Jan. (Havas). Georges Bonnet, de minister van Financiën in de afgetreden regeering, heeft na zijn hesprc "ringrh van vandaag, den presi dent van de Republiek, Lebrun, me degedeeld, dat hij erin toestemt een nieuwe regeering te vormen. In den loop van den dag heeft Bonnet met 'al van politieke persoonlijkheden voorbespre kingen gehouden. Om 13 uur 20 heeft hij in het ministerie van financiën de journalisten ontvangen, wien hij de volgende mededeeling deed: Ik heb vanmorgen weer eenige politieke per soonlijkheden gesproken. O.a. heb ik een lang durig en hartelijk gesprek gevoerd met Leon Blum. Voorts heb ik mijn radicale vrienden ontmoet, Caillaux, Sarraut, Daladier en Chautemps, als- inede Paul-Boncour, die mij allen nadrukkelijk hebben aangemoedigd mijn pogingen tot het einde vol te houden. Vanmiddag begeef ik mij naar het Elisée, om den president der Republiek op de hoogte te brengen van mijn besprekingen. Om 14 uur 50 kwam Georges Bonnet aan bij het Elisée. Aan de journalisten verklaarde hij. dat hij zijn raadplegingen voortzet. Hij zal naar het Elisée terugkeeren in den namiddag om zijn definitieve antwoord mede te deelen, en wel na de vergadering der radicaal-socialistische Ka- öiergroep. Na de vergadering der radicaal-socialisti sche fractie begaf Bonnet zich opnieuw naar den president, wien hij mededeelde de op dracht tot vorming van een regeering te kunnen aanvaarden. De socialistische Kamergroep heeft eenstem mig de volgende motie aangenomen: „Op den tweeden dag van de regeeringscrisis, memoreert en bevestigt de socialistische Kamer- er oep de houding, welke zij van den eersten dag af heeft aangenomen. De belangrijkste groep van de Kamermeerder heid is in haar recht en haar plicht, wanneer sij de leiding van het bewind opeischt, overeen komstig de door het algemeene kiesrecht ont vangen aanwijzingen. Het land heeft een meer derheid en een regeering van het Volksfront gewild. De socialistische Kamergroep zou geen andere kunnen aanvaarden. De socialistische Kamergroep, die de proef van het tweede Volksfrontministerie, onder leiding der radicalen, tot het einde toe heeft vergemak kelijkt en gesteund, heeft het recht zich te ver- Wonderen over het verloop, dat de crisis tot dusver heeft genomen." Het dagelijksch bestuur van de C. G. T. heeft Vanmorgen opnieuw een vergadering gehouden, tijdens welke een verklaring is aangenomen, die Vanmiddag ter kennis wordt gebracht van de leden van het nationaal comité van het Volks front. Naar aanleiding hiervan verklaarde Leon Jou haux, de secretaris der C. G. T., dat het dage lijksch bestuur uiteraard het als zijn plicht be schouwt, uit naam van de millioenen arbeiders. Welke het vertegenwoordigt, het Volksfront in tact te houden en te handhaven. In de vergadering van de parlementsfractie ®n het partijbestuur van de radicaal-socialisti- Sche partij spraken de vergaderden hun ver trouwen uit in Bonnet als kabinetsformateur. Georges Bonnet zette in de vergadering zijn besprekingen uiteen, welke hij heeft gehad met Leon Blum. Deze deelde hem mede, op welke moeilijkheden hij stuitte bij het verkrijgen van medewerking van de socialisten. Bonnet zette vervolgens uiteen met welk BERLIJN, 15 Jan. (D.N.B.) Hedenmorgen k de Joego-Slavische minister-president, Stoya dinowitsj, te Berlijn aangekomen, waar hij door verschillende autoriteiten ontvangen werd ^ijn eerste gang leidde naar het gedenkteeken Lnter den Linden, waar hij een krans neerlegde. Vervolgens begaf de Joego-Slavische premier ?*ch naar Goering, met wien hij een onderhoud bad. Later op den dag heeft Stoyadinowitsj een 'angdurig onderhoud gehad met den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neu- mth. Ook heeft de Zuid-Slavische gast een be- mek gebracht aan het vliegveld Tempelhof, *aar de nieuwe gebouwen werden bezichtigd, programma hij een regeering zou willen vormen. In groote trekken is dit programma gelijk aan dat van de vorige regeering, n.l. sociale vrede, regeling van den arbeid en handhaven van de openbare orde. Bonnet rekent er zelfs op enkele hervormingen te kunnen doorvoeren, zooals pensioen voor oude arbeiders. Ten aanzien van de monetaire moeilijkheden Verklaarde Bonnet dat de begrooting in even wicht is, zoodat hij geen nieuwe belastingen zal hoeven te vragen. Hij rekent erop, dat het feit, dat de portefeuille in handen van den minister president zal zijn, voldoende zal zijn om het vertrouwen te herstellen. Hij herinnerde vervolgens aan het beroep, dat op hem is gedaan toen hij nog ambassadeur was te Washington om de financieele crisis op te lossen en het Volksfront te handhaven. Ook wees hij op zijn politiek verleden en zijn aanhankelijkheid aan de democratische in stellingen. Chautemps gaf vervolgens een overzicht van de omstandigheden, welke ertoe leidden den communist Chamette te antwoorden. Hij gaf niet toe aan politieke overwegingen, doch hij wil een einde maken aan de aanvallen op den franc. Nadat Georges Bonnet vanavond te 19.05 uur het Elysée had verlaten, begaf hij zich onmid dellijk naar het ministerie van financiën, waar hij zijn besprekingen is begonnen. BOEKAREST, 15 Jan. (Havas). De directeur der Giornale d'Italia, Virginio Gayda, is in Boekarest aangekomen. Volgens sommige bla den zou de Italiaansehe journalist met een offi cieuze opdracht bij de Roemeensche regeering belast zijn. Gayda werd ontvangen door den minister-president Goga. Te Bremen liep 'n nieuw Noorsch schip van stapel. De „Oslofjord" meet 17.000 t. De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Mieescoe, heeft met zijn echtgenoote een bezoek gébracht aan Belgrado, waar hij door Stojadinowitsj werd ontvangen MADRID, 15 Jan. (Havas). De politie van Madrid heeft 153 personen in hechtenis ge nomen, die deel uitmaakten van een fascis tische organisatie. De voornaamste leiders werden verrast in een huis, waar zij gewoonlijk vergaderden. De or ganisatie droeg een militair karakter en was uit verschillende afdeelingen samengesteld, o.m. een afdeeling voor het inzamelen van geld onder rechtsche kringen, bestemd om hulp te verlee- nen aan ambtenaren, die tot vijanden van het bewind waren verklaard. WASHINGTON, 15 Jan. (Reuter.) Roosevelt heeft vijf kwartier lang besprekingen gevoerd met vijf vertegenwoordigers van de financieele wereld, de industrie en de arbeiders, waaronder Thomas Lemont van J. P. Morgan and Com pany, Owen Young, de president van de General Electric en de arbeidersleider John Lewis. Sprekende namens zijn groep zeide John Lewis na afloop: ..Wij hebben gesproken over den ernst van den bestaanden economischen en industrieelen toestand. Wij kwamen tot de conclusie, dat het wenschelijk is om, zoo moge lijk, met den president en de regeering een defi nitief programma op te stellen." De besprekin gen zullen worden voortgezet. VALENCIENNES, 15 Jan. (Havas.) Na lang durige onderhandelingen van de stakers, die de textiel-fabrieken van d'Odomez bezet hiel den, met de vertegenwoordigers van de regee ring, hebben de stakers erin toegestemd de fabriek te ontruimen. TOKIO, 15 Jan. (Reuter). Naar gemeld w°rdt, bedraagt het aantal Chineesche manschappen, samengetrokken langs de spoorlijnen van TientsinPoekau en van Loenghai onder persoonlijk bevel van maar schalk Tsjang Kai Sjek, in totaal ongeveer 400.000. Alles duidt er op, volgens Domei, dat wel licht binnenkort de grootste veldslag der huidige vijandelijkheden zich ter verdedi ging van Soetsjau zal afspelen. Het agentschap Domei publiceert een nota over de Japansche politiek in China, waarin verklaard wordt, dat de Japansche regeering, om den toestand te redden, bereid geweest zou zijn, om rechtstreeks met Tsjang Kai Sjek te onderhandelen, indien zijn regeering haar houding ten opzichte van Japan had willen wijzigen, Na den val van Nanking, de officieele hoofd stad van China, zoo vervolgt Domei, staakten de Japansche legers hun opmarsch, teneinde de Chineesche regeering een kans te geven haar houding te herzien. De gebeurtenissen, die hierop volgden toonden echter aan, dat inplaats.van een wijziging van de zijde van den Chineeschen opperbevelhebber, deze zijn medewerking verleent aan de Chinee sche organisaties om den uitputtenden oorlog tegen Japan vol te houden. Dit, zoo eindigt Domei, heeft Japan ge noodzaakt, China's uitdaging te aanvaarden, en een oorlog van langen duur aan te gaan, teneinde de anti-Japansche stemming in China tot in haar wortels te vernietigen. De Japansche regeering heeft over deze politiek een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: De verbindingsconferentie tusschen de regeering en het keizerlijke hoofd kwartier heeft volledige overeenstemming be reikt over den tekst van een .verklaring, waarin de politiek der .regeering ten opzichte van China wordt vastgesteld. Vanavond om 8 uur zal een buitengewone kabinetsraad gehouden worden. Naar Domei uit Tokio meldt, heeft een ambtenaar der Chineesche ambassade te Tokio zes hutten eerste klasse en twee hut ten derde klas besproken op de Empress of Asia, die op 20 Januari a.s. van Yokohama naar Sjanghai en Hongkong vertrekt. Volgens Chineesche telegrammen zijn te Hankau drie Chineesche generaals terecht gesteld n.l. generaal Han Foe Tsjoe, de gouver neur van Sjangtoeng, wegens plichtsverzaking, en Li Two Tsjoean, en Wan Foe Lin wegens muiterij onder.hun troepen. 1 VERWACHTING: Stormachtige tot 1 H krachtigen, later afnemende wind uit ES Westelijke richtingen, aanvankelijk op- klarend, later weer zwaar bewolkt tot EE betrokken, regenbuien, aanvankelijk koeler. EE E VERDERE VOORUITZICHTEN: Krim- 1 pende en afnemende, later weer toene- mende wind. H STORIVf WAARSCHUWINGSDIENST |j EE Geseind Zaterdagavond te 20 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen. filllllllllllillllllillllllllllllllIlllillllllllllllllilllllllllllllllli WASHINGTON, 15 Jan. (Reuter). President Roosevelt heeft Stanley Reed benoemd tot sol- licitor general en rechter bij het Hooggerechts hof, als opvolger van Sutherland. Reed is 53 jaar oud, waarmede het aantal zeventigjarigen aan het Hooggerechtshof tot drie personen is verminderd. Reed werd reeds lang als candidaat voor dez functie beschouwd. Hij heeft reeds verscheidene New Deal kwesties in het Hoogste Gerechtshof betwist. Reed wordt beschouwd als een uitste kend jurist, met liberale denkbeelden. Hij is geenszins een fanatiek aanhanger van de New Deal. BOEKAREST, 15 Jan. (Havas) Bevoegde Roemeensche autoriteiten zijn officieel door Ber lijn ervan in kennis gesteld, dat binnenkort ver scheidene permanente vertegenwoordigers der Duitsche pers in Roemenië zullen aankomen. Men leidt hieruit af, dat Duitschland voor Roemenië een verhoogde belangstelling heeft, sedert de anti-semietische regeering van Goga aan het bewind is. LONDEN, 15 Jan. (Havas). In zijn kies district te Havant in Hampshire heeft de Brit- sche minister voor de Coördinatie der verde diging, Sir Thomas Inskip, een rede gehou den, waarin hij de Britsche plannen tot ver sterking der luchtverdediging verdedigde. De minister maakte vervolgens een toespe ling op den wensch naar vrede, waaraan Hitier uiting heeft gegeven. Thomas zeide, dat een dergelijke verklaring aanvaard dient te worden als een oprecht verlangen van den „Fueher". „Ik ben bereid zijn woorden zoo op te vatten aldus de minister om het tot stand ko men van betere Duitsch-Britsche betrekkingen te bevorderen." JERUSALEM, 15 Jan. (Reuter). In de on metelijke Syrische woestijn, die zich uitstrekt tusschen Irak en Saoedisch Arabië, zijn tien Mohammedaansche pelgrims van honger en dorst omgekomen. Dit drama is aan het licht gekomen, toen een kameelenpatrouille van het Transjordaansche Arabische legioen den eenigen overlevende aan trof, die in een toestand van volkomen uitput ting verkeerde. Nadat men hem voedsel en water had gege ven, vertelde hij, dat hij met tien anderen uit Bagdad te voet op weg was gegaan om den pelgrimstocht naar Mekka te ondernemen. Toen zij bij de grens van den Hedzjas waren aange komen, werden zij evenwel door de grenswacht teruggezonden, daar ze geen papieren bezaten. Bij gebrek aan geld besloten zij langs den kortst mogelijken weg naar huis terug te loo- pen. Zij verdwaalden echter en zwierven bijna 14 dagen lang rond. De een na den ander stier ven de bedevaartgangers, met het hoofd naar Mekka gekeerd. NEW YORK, 15 Jan. (Reuter). De oud president der Ver. Staten, Herbert Hoover, heeft een beroep gedaan op Amerika, om met de rest van de wereld samen te wer ken, teneinde de oorlogslasten af te schud den. Hoover legde er den nadruk op, dat Amerika zichzelf niet in gevaar diende te begeven door gebruik te maken van militair geweld om oor logen van andere volkeren te voorkomen of te doen eindigen, en evenmin door deel te nemen aan economische sancties of embargo's. Wij in Amerika, zoo verklaarde Hoover, moeten op houden met de verwachtingen van andere lan den hoog te spannen. Wel moeten wij samen werken met elke gezonde internationale poging ter bevordering van de economische en sociale welvaart der wereld. Hoover drong aan op verlaging der tarieven, op het vasthouden aan de onschendbaarheid der verdragen, o.a. van het Kellogg-pact, en op de weigering om die voordeelen te erkennen, welke verkregen zijn door een schending van dit pact. Hoewel hij een versterking van de nationale verdedigingsmiddelen ondersteunde, verklaarde Hoover, dat de bewapening beperkt dient te blijven tot het uitsluitende doel om een aanval tegen het Westelijke halfrond af te slaan, ter wijl de bewapening ter zee zich moet aanpas sen bij het feit, dat de Philippijnen niet langer in de Amerikaansche verdedigingslinie zijn op genomen. CLERMONT FERRAND, 15 Jan. (Havas.) De Süreté Nationale heeft twee arrestaties verricht, t. w. van den chauffeur Maurice VaJ- let en van den verzekeringsagent Paul d'Allée, die beiden betrokken zijn in de affaire van het vervoer en verbergen van wapenen. Aboena Abraham, het nieuwe hoofd der Koptische kerk in Abessinië PARIJS, 15 Jan. (Havas) De Londensche correspondent van de Matin schrijft: „Men geeft hier te verstaan, dat de Britsche regeering, wanneer zij zou worden gepolst over een ge meenschappelijke FranschBritsche verklaring ten gunste van den Volkenbond, zich tot het af leggen van een dergelijke verklaring niet zou kunnen binden. In dit speciale geval is men van meening, dat het oogenblik niet gunstig is om de netelige vraag van de toekomst van den Bond op te werpen. Bovendien is Chamberlain in het algemeen tegen gemeenschappelijke FranschEngelsche gebaren te Genève, omdat die door Berlijn en Rome zouden kunnen worden uitgelegd als een bewijs, dat Genève slechts een werktuig der democratische landen is, waar een blok gevormd wordt tegen de staten, die geen lid van den Bond zijn." CALLANDER (Ontario), 15 Jan. (Reuter) Hoeveel bedraagt het inkomen van de Dionne- vij fling, dat uit de te haren behoeve gedane beleggingen wordt getrokken? „Zeventien dui zend dollar per jaar", heeft rechter J. A. Valin, een der drie voogden over de kinderen, in een inteview op deze vraag geantwoord. „Boven dien", zoo vertelde hij, „trekken zij nog in komsten uit auteursrechten, e. d. Haar kosten van levensonderhoud zijn echter aanzienlijk en beloopen ongeveer 24.000 dollar 's jaars en wanneer de plannen, welke men met de kinde ren heeft, vasteren vorm gaan aannemen, zal dit bedrag nog wel aanzienlijk verhoogd moe ten worden." Rechter Valin verklapte verder, dat het for tuin van de vijfling thans 520 dollar beloopt en waarschijnlijk een millioen dollar zal bedragen, wanneer de vijf meisjes den achttienjarigen leeftijd hebben bereikt. „Met uitzondering var. een paar duizend dollar kasgeld", zoo besloot hij verder, „wordt elke dollar in provincie- en Dominionleeningen belegd. Het rendement van deze obligaties bedraagt gemiddeld iets meer dan 3 pet." Georges Bonnet heeft verklaard de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering te aan vaarden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek concentreert rijn troepen bij Soetsjau. Motorschip „Heemskerk" ter hoogte van Littlestone in het Engelsche graafschap Kent gestrand. De K. L. M.-diensten ondervonden Zaterdag door den storm vertraging. Ontploffing in ijzergieterij te Vaassen, waarbij een werkmeester ernstig gewond werd Strafvervolging tegen den journalist Hansen, omdat hij geweigerd heeft getuigenis af te leg gen in een strafzaak. De te water lating van de Poolsche onderzee boot „Orzel" heeft eenige moeilijkheden onder vonden. New-Yorksche beurs: zeer vast- Het is soms schrijnend te zien hoe door menschelijke zucht tot gewin het heilige wordt misbruikt om op zoodanige wijze geld te verdienen dat het ideëele doel wordt geschaad. In menige beêvaartsplaats wordt de vro me pelgrim bij zijn godsvrucht ont sticht door het mercantiele. We wa ren onlangs zelfs in het genadeoord van Maria, waar men zich niet ontzag den Zondag te ontwijden door hei openhouden van allerlei winkels en kramen in welke de leelijkste devotie- en touristenartikelen werden verkocht. Wat te Amsterdam bij den jaarlijk- schen Stillen Omgang zoo weldadig aandoet: het verre houden van recla me, winzuchtuitgaansvermaak, zorgzaam wordt er tegen gewaakt wordt helaas in meerdere plaatsen over de grenzen gemist. Erger nog: sommigen pogen het heilige te mis bruiken voor eigene winstdoeleinden zonder meer. Een devote vereering, 'n aandoenlijke piëteit onder de breede massa wordt een enkele maal door ongeroepenen als uitbuitings-objeet genomen en onder het etiquet van een heilig doel wordt een zaakje ge dreven, dat de groote katholieke zaak schaadt. Laten we daarom met onze vader- landsche voorzichtigheid en katholie ken eerbied waakzaam blijven 't heili ge nimmer te ontwijden door 'n schijn van zaken doen! Op de massa der godzoekenden mag niet parasiteeren de zwam van winzucht. De Hongaarsche minister-president Daranyi is onlangs gekozen tot curator van de gerefor meerde kerk van Josefstad te Boedapest, een ambt, dat hij, naar hij zeide, als een dienst voor God wil vervullen naast zijn staatsambt. Bij deze gelegenheid nam hij ook stelling tegen de nieuw-heidensche bewegingen, die ook in Hongarije trachten binnen te dringen. Men tracht tegenwoordig, zoo verklaarde de premier, op de mode-begrippen van ras-, bloed- en bodem-mythen, een nieuwe ordening van het leven samen te stellen. Zeker mag men de waar de van die begrippen niet over het hoofd zien. Doch aanbidden kan men slechts God, den Schepper. Verder spoorde de premier alle christenen aan te arbeiden voor kerk en land; hij zeide ervoor te zullen zorgen, dat de geloofsvrede in het land verzekerd blijft. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE X-1111 u 111n 111 ui ii11Ij ii A/y7 Stand op Zondag 1 uur van.: 7524! Vorige stand: 745.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1