Goede dag voor de leiders <Ket tm&aal van den da§ De avonturen van een verkeersagentje Erf 3T. MIVA krachtig MISSIE machtig UM8«6 OVERWINNINGEN VAN D.W.V. END.O.S. FORWARD VERSPEELT WEER EEN PUNT SrUTlJE I De tweede val DE SLAVENHALER MAANDAG 17 JANUARI 1938 TWEEDE KLASSE K.N.V.B. Hilversum verliest van E.D.O. en R.C.H. moet een punt afstaan aan A.F.C. B.F.C. klopt Velox J-W.v. *-p-c. «■p.c. D.W.V.H.R.C. 5—1 £.V.V.ALCM. VICTRIX 2—2 ZEEBURGIA—H.V.C. 2—2 WEST-fRISIA—SPARTAAN 1—6 H.F.C.—D.O.S. 0—3 Zesdaagsche te Gent Guimbretière-Giorgetti hebben de leiding E.D.O.—HILVERSUM 3—0 VELOX—B.F.C. 3—4 TWEEDE KLASSE LV.C.B. R.K.A.V. neemt revanche op de V.V.A.-reserves. - Zwaluwen verliest van Volendam 2 L.V.V. en M.S.V. spelen gelijk A.F.C.—R.C.H. 1—1 W.F.C.—O.S.V. 6—1 Ski-nummer van „Toeristen kampioen" LuxemburgHongarije 06 WILSKRACHT—R.K.A.V. Bekende kwestie van de baan ZAALBERG Deken ZAALBERG Deken gbitiseen* opruiming DOOR C. MORRIS Opnieuw heeft D. W. V. in de tweede klasse thi kei van afdeeling I zijn groote kracht getoond, ans door H. R. C. met 51 te kloppen. De 13 8 5 0 21 32—15 12 7 4 1 18 26—17 12 6 3 3 15 22— 9 11 4 4 3 12 25—25 11 4 2 5 10 24—30 12 3 4 5 10 25—23 12 4 2 6 10 35—47 13 4 2 7 10 20—23 13 3 2 8 8 20—33 11 1 4 6 6 13—27 ^nemers, dat gisteren in Zaandam met 10 ^ver z.F. C. zegevierde, blijft de leiders in- 'J'sehen nog bedreigen. Andere gegadigden °°r den titel zijn er echter practisch niet ^eer, al heeft W.P. C„ dat O.S.V. in Wor- erveer met 61 klopte, in theorie nog een ans. z. V. V. veroverde een kostbaar punt door 22-gelijk spel tegen Alcmaria Victrix, rwiji De Spartaan in Enkhuizen geweldig op reef was en West Prisia een zware nederlaag "ebracht. De rood-broeken wonnen hier met ^-1. ,.e Kennemers *J<an. Victrix ^est-Prisia Spartaan C. V. v O.S.V. Ui de tweede klasse B was het ongetwijfeld en goede dag voor D. O. S., want de Utrecht se club won zelf in Haarlem met 30 van en de ernstigste concurrenten van de 'rechtenaren verloren daarentegen een of -ide punten. R.C.H. moest immers in de °ofdstad genoegen nemen met een 11-gelijk Pel tegen A. F. C. en Hilversum leed in Haar- ,trn tegen E. D. O. een 3O-nederlaag. Zee- Urgia en H. V. C. deelden in Amsterdam den uit in éen wedstrijd, waarin beide partijen *ee doelpunten scoorden. Tenslotte is de strijd .■b aan de laatste plaats te ontkomen hier be- ^bgrijk toegespitst,, nu B.F.C. er in slaagde 'U Utrecht met 43 van Velox te winnen. De Ubglijst spreekt wat dit betreft voldoende voor zichzelf. h °-8- fU'versum ,ö.o. ^eburgia S'V-C. P.O. Sp.C. ^eiox 12 8 3 1 19 42—19 13 6 4 3 16 22—18 12 6 3 3 15 26—12 12 5 3 4 13 23—22 11 3 5 3 11 19—18 12 4 3 5 11 27—27 13 5 1 7 11 22—28 12 3 4 5 10 20—29 12 2 4 6 8 24—40 13 2 4 7 8 23—35 Be Amsterdammers hebben een ietwat geflat- j?erde, doch verdiende 5—1 overwinning op de **eldersche Racingclub behaald. Na 12 min. beien namen de bezoekers door middel van de °ng op fraaie wijze de leiding (01)Tien min. °°r rust geraakte Ooms in het bezit van den al. een pijlsnelle ren langs de lijn volgde en op ^bitterende wijze bracht de D.W.V.-linksbuiten ^'de partijen op gelijken voet (11). In de laatste minuut van de eerste helft be- rjbg een der achterspelers van H.R.C. een fout, Jbardoor Visser in staat werd gesteld zijn club 5e leiding te geven (21). Na de rust drongen en bezoekers ver op, hetgeen den Helderschen betballers noodlottig werd. Het was wederom 'sser, die zijn kans waarnam en doelpuntte i U. Uit een goeden voorzet van Sinkeldam ?eniachtigde Visser den bal en doelpuntte via 'et lichaam van den H.R.C.-doelman (41)Het 'ifde en laatste doelpunt van de Nieuwendam- ontstond na een algemeenen aanval, waar- de achterspelers Heineman die ver naar ,°ren was gekomen een schot loste dat doel v'bf. Bij het weerklinken van het eindsignaal Ud D.W.V. een nuttige 51 zege geboekt. o be bezoekers hebben het eerst den wind en striemenden regen in den rug, waardoor de /disclub alle aandacht aan haar verdedigende caak moet wijden. Na acht minuten wordt bij vrijen schop op het Zaandamsche doel het 'tzicht van doelman Jonker belemmerd, waar- j,0Qr v. Wieringen met weinig moeite de score ab openen (01). De strijd gaat dan meer 6 'ik op, waarbij aan weerszijden goede kan- ontstaan, welke echter onbenut blijven. c'eh minuten voor de rust mist de ZVV-back '■'r Meyer een Alkmaarschen voorzet, ten- v^olge waarvan Hamstra ongestoord den Eisprong vergroot (02). Besteund door de natuurelementen pakken de Ustheeren na de hervatting energiek aan en a bös spoedig krijgt ZVV een kans om den a"terstand te verkleinen, als 't wegens onge- Uoofd aanvallen een strafschop krijgt toe wezen. Van Halderen voltrekt het vonnis 02). Hierna blijft de thuisclub aanvallend, het spel is te onsamenhangend om tegen hn stugge Alcmaria-defensie eenig resultaat te °elten. Nadat bij ZVV Siffels door Snippe fvangen is, komen de Zaandammers tegen 't einde onstuimig opzetten. Uit een hevige doel- worsteling voor het Alkmaarsche heiligdom brengt Kok de partjjen ten slotte op gelijken voet (22), waarna kort hierop het einde aan breekt. De eerste aanvallen waren voor de bezoekers, die ondanks den tegenwind zeer agressief spel lieten zien. Na enkele minuten spelen scoorde Apeldoorn na individueel spel (41). Onmiddel lijk daarna kwam de linkervleugel van de be zoekers in actie en toen de achterspelers van Zeeburgia verzuimden in te grijpen, nam Groothuis zijn kans waar en bracht den stand op 02. Zeeburgia geraakte nu wat ingespeeld, doch de schotvaardigheid van de voorhoede liet te wenschen over. Eindelijk slaagde van Dam erin uit een doelworsteling den achterstand in te loopen (12). Na de hervatting was de thuisclub grooten- deels in de meerderheid en bepaalden de gasten zich voornamelijk tot snelle uitvallen. Toen de tweede helft 35 min. oud was, gelukte het Ver- bruggen die voor v. Leeuwen was ingevallen den gelijkmaker te scoren (22). In de laat ste minuten stelden de Amsterdammers alles in het werk om de overwinning uit het vuur te sleepen. In den stand kwam echter geen ver andering meer. (22). De Amsterdammers, die zich het best konden aanpassen aan de moeilijke terreinsomstandig heden, hadden al na vijf minuten succes. De thuisclub werd langzamerhand geheel over speeld. en bij de rust had De Spartaan reeds een 4-0-voorsprong. Ook na de hervatting hadden de gasten, hoewel zij toen tegen den wind in speelden, het beste van het spel. Zij scoorden nog tweemaal. Kort voor het einde slaagde West-Prisia er in de eer te redden, zoodat De Spartaan met 61 won. Voor de rust was het een aantrekkelijke strijd, in welke periode het den H.F.C.'ers niet mee liep. Vooral Drijver had met zijn goede schoten zeker wel succes verdiend. Het spel verplaatste zich vlug heen en weer, waarbij beide doelverdedigers druk werk kregen. Toen het spel ongeveer een half uur gelijk was opgegaan kwam D.O.S. in de meerderheid en met succes. Dumortier benutte een voor zet 01, terwijl even later de toesnellende rechtsbuiten scoorde 0—2. Eenigszins ont moedigd speelde H.F.C. verder. Door een o.i. buitenspelpositie gescoord doelpunt werd de D.O.S.-voorsprong nog verder vergroot, zoodat de Utrechtsche club bij de rust met 30 leidde. Na de hervatting waren de H.F.C.'ers wel het meest in den aanval, maar voor doel wa ren zij niet gevaarlijk. De gestadige regen maakte veld en bal zeer glad hetgeen het spelpeil niet ten goede kwam. Het bleef bij wederzij dsche pogingen zonder dat echter ge doelpunt werd. Einde kwam met een 30 overwinning voor D. O. S. Bij de neutralisatie hedenochtend was de stand op de zesdaagsche te Gent: 1. GuimbretièreGiorgetti, 22 pnt.; op één ronde achterstand: 2. DeneefDekuysscher, 334 pnt.; 3. BuysseBilliet, 259 pnt.; 4. Slaats Pellenaars, 252 pnt.; 5. Van Schijndelvan den Broek, 204 pnt.; 6. DepauwBruneau, 90 pnt.; met twee ronden achterstand: 7. Naye Martin, 66 pnt.; met vier ronden achterstand: 8. Huys Verreijcken, 77 pn.; met vijf ronden achterstand: 9. DebruyckerVerhaegen, 70 pnt.; met zestien ronden achterstand: 10. Defoordt Meerschaert, 52 "pnt. Afgelegd zijn 2155 K.M. Na de hervatting was het overwicht van de Am sterdammers niet zoo overwegend als voor de rust. Na verloop van tijd zag de scheidsrechter zich genoodzaakt den spil van de „Reds" Hage uit het veld te zenden. Het spel werd er nu niet beter op. Beide ploegen werkten hard om het winnende doelpunt, doch hoewel zich voor beide doelen nog enkele spannende momen ten afspeelden, onderging de stand geen veran dering meer en kwam het einde met een punten- verdeeling 11. Hilversum speelt aanvankelijk met den ster ken wind in den rug. Het spel is verbazend vlug. In het eerste kwartier geeft Hilversum steeds den toon aan, maar de Haarlemsche verdediging weet de aanvallen der gasten onschadelijk te maken. Dan komt EDO in den aanval en Schijvenaar kopt den bal juist naast. Plotseling gaat P. Spek langs de lijn, hij zet voor en nu doet Schijvenaar het beter. Buiten bereik van den keeper kopt de EDO-er in (10). Kort hierna zet S. Spek voor, waarna Zaa- nen ineens inschiet (2—0). Hierna komt de rust. In de tweede helft komt Hilversum vervaar lijk opzetten en menigmaal moet Verhagen handelend optreden. Even voor het einde bracht Bom uit een strafschop den eindstand op 30. Deze ontmoeting had een spannend verloop. Van een weifelend begin van Velox profiteerde B.F.C. al zeer spoedig door Ring, die den bezoe kers de leiding gaf, terwijl Beugelaar den voor sprong vergrootte. Toen kwamen de geelzwarten er beter in en verkleinden door Metzke den ach terstand, terwijl Eimers er voor zorgde, dat de rust met gelijken stand, 22, in ging. In de tweede helft liep Velox vlot van stapel, maar.'n snellen uitval besloot Beugelaar met een prachtschot, waardoor het 23 werd. Na annuleering van een Velox-doelpunt maakte Ring er 24 van. Uit een penalty werd het 34, doch de gelijkmaker bleef uit. Niettegenstaande de ongunstige omstandig heden zijn er gisteren zoowel in de tweede klasse West Ia als in West Ib nog drie wed strijden gespeeld. In West Ia hebben de leidende clubs zich volledig kunnen handhaven, want Fortitudo won in Culemborg met 63 van Actif en SDO behaalde in Bussum een 41-zege op Saestum. Voorts werden in Laren de punten gedeeld tusschen LVV en MSV. De uitslag was hier 11. Fortitudo 11 10 0 1 20 38—10 S. D. O. 12 10 0 2 20 43—19 L. V.'V. 13 6 4 3 16 32—24 R. K. B. V. V. 12 6 2 4 14 22—19 M. S. V. 11 4 2 5 10 19—20 Actif 13 3 4 6 10 29—33 Saestum 12 4 1 7 9 22—22 Olympia 11 3 2 6 8 22—35 Z waluwen-V ooruit 9 3 1 5 7 11—15 V. V. IJ 2 12 2 10 2 1—46 Always Forward verspeelde in West Ib weer een punt, want de club uit Hoorn kon het thuis evenals in Weesp tegen The Victory niet ver der brengen dan een gelijk spel. Er werd dezen keer geen enkel doelpunt gescoord. RKAV nam revanche op de VVA-reserves, die nu met 30 werden geklopt en de Zwaluwen konden het in Volendam niet bolwerken tegen de reserves der wijdbroeken, die met 40 van de Amsterdam- sche gezellen wonnen. D. O. S. S. 13 11 1 1 23 5417 R. K. A. V. 13 7 3 3 17 31—15 Alw. Forward 12 6 4 2 16 38—15 The Victory 13 5 3 5 13 20—34 Zwaluwen 11 4 4 3 12 17—17 V. I. C. 12 5 1 6 11 39—31 V. V. A. 2 12 2 4 6 8 20—36 Volendam 2 10 3 2 5 8 22-30 Hertha 12 3 1 8 7 15—40 Constantius 13 3 1 9 7 15—36 In West Ila won Teylingen met 31 van WE. De andere drie wedstrijden werden hier wegens den regen gestaakt met den volgenden stand: DSS—DEM 1—0, DOS—Santpoort 2 21 en LisseVitesse 22. Door dit gelijke spel heeft A.F.C. zich zelf te kort gedaan. Gedurende den geheelen wedstrijd en voornamelijk in de eerste helft kregen de Amsterdammers een legio aantal kansen om te doelpunten, doch de A.F.C.-voorhoede Lun- gen incluis bleek onmachtig om het eerste doelpunt, dat Hazeweyer kort na den aanvang uit een hoekschop had gescoord, door meerdere te laten volgen. Na 20 min. spelen maakte v. d. Horst op fraaie wijze voor R.C.H. gelijk (11). Ondanks dat het volledige W.F.C. den gehee len wedstrijd door beter spel sterker was, na men de Oostzaners toch het eerst de leiding, doordat kort na het begin bij een corner tegen W.F.C. Kuiper in eigen doel trapte (01). Hierna nam de thuisclub de overhand, waar door de Oostzaners er vrijwel niet meer aan te pas kwamen. Door twee doelpunten van Kok en een van Wezel kwam met 31 de rust. Na de hervatting maakte Kok er eerst 4—1 van en daarna kregen de Wormerveerders een penalty toegewezen, welke door Klaas Winter werd naast geschoten. W.F.C. bleef den toon aangeven en tengevolge hiervan kreeg de Wormerveersche keeper Verver vrijwel niets te doen. Piet Wezel en Bleeker brachten in den resteerenden tijd den eindstand op 61, waar mede W. F. C. verdiend won. Voor de tweede maal in dezen winter heeft de „Toeristenkampioen", weekblad van den A. N, W. B., een nummer aan „koud" toerisme ge wijd, ditmaal uitsluitend aan het skiloopen. Een zeer interessante bijdrage schreef H. Schintz, die een week lang de gast is geweest van de Zwitsersche ski-leeraren, toen zij een hoogeschool-cursus volgden. O. Roegner blijkt een kenner van het Zwarte Woud te zijn; van elk deel weet hij speciale attracties en moei lijkheden voor dé skiloopers uitvoerig te ver tellen. J. Lefebvre verhaalt van zijn tochten met ski en rendierslede in Scandinavië en ir. van H. Overakker over den kilometer-lancé i »>/i 'jft »VH»| Nadat ze geruimen tijd hadden gevlogen, bemerkte de piloot, dat er iets aan zijn machine haperde en hij besloot een nood landing te maken. Gelukkig was de kust niet ver en weldra werd het strand bereikt, waar met goed gevolg een noodlan ding plaats had. Al spoedig had de vliegenier gevonden wat er aan de ma chine haperde en geholpen door Keesie, die zich heelemaal niet lui betoonde, slaagde hij erin het euvel spoedig te ver helpen en de vlucht weer voortzetten. Het was omstreeks den middag, toen me neer Jongbloed de Hoofdstraat insloeg, d.w.z. de straat, waar hij destijds, iederen Zondagmorgen, de bevallige jonge dames van toen placht op te nemen, die thans natuurlijk allang in achtenswaardige echtgenooten ver anderd waren. Twintig jaar buitenslands waren niet in staat geweest, om uit zijn eeuwig-jonge hart de herinneringen weg te vagen aan den gelukkigen tijd, dat de jongedames glimlachten voor zijn twee-en-twintig jaar. Zich niet geheel en al onbewust van een zekere persoonlijke charme, wilde hij zijn leef tijd negeeren. Zijn witte slobkousen, zijn grijze vilten hoed, en zijn keurige glacé-handschoenen legden getuigenis af van zijn hardnekkige pre tenties. Het was een prachtige herfstdag. De zon kwam door den nevel heen, en koesterde de hagen, die den weg omzoomden. Mits goed verzorgd, kan ook een man van in de veertig nog „indruk" maken als hij zich tenminste weet voor te doen, en geen last heeft van spit. Meneer Jongbloed was de Hoofdstraat afge- loopen, en richtte zich naar het Plein, toen hij een vrouwelijke gedaante zag naderen eerst ietwat vaag, door den nevel, maar vervolgens duidelijk waarneembaar. De heer Jongbloed constateerde, dat ze allerliefst was. Allemachtig, wat een schat! O, waarom ben ik niet tien jaar jonger! De jongedame liep hem voorbij. Onder het sierlijke hoedje zag hij het mooiste paar oogen, dat hij nog ooit gezien had. Toen beging meneer Jongbloed 'n echten stommen streek- Hij keerde zich om, en begon de dame vastberaden te vol gen (met welke hoop, in 's hemelsnaam?) Zij liep vlug, zonder eenig vermoeden van den be jaarden aanbidder, die achter haar aankwam. Van den anderen kant velde meneer Jongbloed een uiterst streng oordeel over zichzelf. Op mijn leeftijd! Nu weet ik het zelf niet meer! En dan te denken, dat de koffie op me wacht! Het meisje stak snel de straat over, en bij het kruispunt gekomen, volgde zij de strepen, en waagde zich tusschen de tallooze auto's. Meneer Jongbloed stak den weg wat bedachtzamer over, eveneens langs de strepen. Maar aangezien de rechtvaardigheid slecht verdeeld is in deze wereld, kwam hij in aanraking met een luxe auto, die te laat remde. Hij spreidde zijn armen uit, en tuimelde op den grond. Toen hij enkele oogenblikken later zijn oogen opsloeg, zag hij zich omringd door een eigen aardig drietal: een agent, een jongeman (héél bleek), en „zij", de knappe jongedame, die haar verontwaardiging luchtte jegens den jon geman. Ik heb het allemaal gezien. U bent een onbesuisde rijder. U reed minstens 100 kilo meter! Zij boog zich over den armen meneer Jong bloed heen, en keek hem medelijdend aan. Hebt u veel pijn? U hebt u natuurlijk be zeerd, arme man, die u bent! Met eenige inspanning, en eenige hulp, krab belde meneer Jongbloed weer overeind. Toch nietik geloof van niet. Zelfs geen schrammetje, 't Is werkelijk een wonder! Dat is niet altijd direct te merken, hield het meisje aan. Sta me toe, dat ik u in een apotheek breng. O neen, dank u, dat is heelemaal niet noodig. Ik ga direct naar huis. Alleen? O nee, in geen geval! zei het meisje op krachtigen toon. Die meneer is verplicht om u tljuis te brengen. En ik ga mee. MMIIMIMIMIIMII» IItIIii IIII1IIIIIIIIIIIIM De veroorzaker van het ongeval scheen te aarzelen. Maar om hem heen begon een kleine groep teekenen van verstoordheid te geven. Hij deed het portier open en hielp zijn slachtoffer plaats nemen. Naast meneer Jongbloed nam het meisje plaats. Nieuwstraat 3, twee-hoog, zei meneer Jongbloed. Dan glimlachte hij dankbaar tegen zijn be schermster. Met een zucht gaf deze als haar meening te kennen: Op uw leeftijd kan zoo'n val gevaarlijk wezen, ziet u.... Op mijn leeftijd? Ik verzeker uik ben Hij was gegriefd en gelukkig tevens. Het on aangename voorval kon hem een onverhoopte gelegenheid bieden. De wagen stond stil. Ze waren ter plaatse. De jongeman stapte aanstonds uit en stak me neer Jongbloed de hand toe. Kan ik u helpen uitstappen en naar bo ven gaan? Wat denkt u nü? Ik ben zoo sterk als iets. We zullen geruster zijn, hield het meisje aan. Als u dan met alle geweld wilt! Maar dan komt u allebei even binnen, en drinken we samen een glas port. Hij wees den arm van zijn aanrijder af en ging met jeugdige schreden de trappen op. Zijn dat is waar, doch f het was voor hem een kwestie van zich- groot- houden. Enkele minuten later zaten ze alle drie can de tafel in den salon van meneer Jongbloed's hospita, en dronken den wijn der vriendschap, of althans der verzoening. Het doet me werkelijk leed, zei de jonge man. Het mankeert u een beetje in uw bol, ant woordde het meisje. Gelukkig voor u, is alles goed afgeloopen. Nu was zij het, die hem vergiffenis schonk, wel wat al te vlug, vond de arme meneer Jong bloed. En wat moest dat „gelukkig voor u" be- teekenen? Als er één het recht had om edel moedig te zijn, was hij het toch zeker! Waar bemoeide ze zich mee, dat nest? Ze was eerst zoo lief, toen ze tegen dien onvoorzichtigen jongeman uitpakte! Vergeefs stak hij zichzelf omhoog en ver trouwde hij haar toe, dat hij aan schennen deed en aan tennissen. Die mededeelingen lie ten haar nagenoeg onverschillig. Thans had ze alleen maar oogen voor den aanrijder. Reeds praatte ze vertrouwelijk met hem en schertste met hem. Een kwartier later namen ze allebei afscheid samen; en vertrokken samen! Meneer Jongbloed, alleen achtergebleven, deed het ven ster open en keek op straat. Op het trottoir stonden de twee nog te babbelen. Op een gege ven oogenblik stapte het meisje in den auto. Het klonk hem in de ooren als een donderslag, toen het portier werd dichtgeklapt. Meneer Jongbloed sloot het venster en liet zich zwaar op den divan vallen. Hij voelde op eens een ontzettende moeheid. Dit was voor hem een tweede val geweest, veel ernstiger dan de eerste, daar hij het einde van zijn laatste illusie beteekende. (Nadruk verboden) Sturm voelt zich vooral tot het skiloopen op gletschers aangetrokken. Heel belangwekkend zijn de beschouwingen van St. Moritz en het doel dat deze race heeft. Eten onopgesmukt verhaal van Hans Berger, getiteld „Het verloren spoor" en een zeer suggestieve winterfoto besluiten dit fraai geïllustreerde nummer. Na in Portugal een tweetal wedstrijden te hebben gespeeld, kwam het Hongaarsche elftal Zondag tegen Luxemburg uit. De Hongaren wonnen met 6—0, hetgeen vooral aan hun spel in de tweede helft te danken was. Voor de rust gaven de Luxemburgers goed partij, zoodat de gasten slechts eenmaal, door Szendoni, kon den doelpunten. In de tweede helft evenwel ging het uithoudingsvermogen een duchtig woordje meespreken. Door nog drie doelpunten van Szendoni, een van Szengeller en een van Miklós kwam met een 6—0 overwinning voor de Hongaren het einde van dezen door Dr, Bau- wens uitstekend geleiden wedstrijd. Het R. K. A. V. B. bestuur en de besturen van de vereenigingen Wilskracht en R. K. A. V. verzoeken ons het volgende te publiceeren: „Het R. K. A. V. B.-bestuur in vergadering bijeen met de besturen van Wilskracht en R. K. A. V., alsmede in tegenwoordigheid van den heer R. J. de Vries verklaart, na nauwkeu rig onderzoek dat het bestuur van R. K. A. V. als zoodanig, zich in geen enkel opzicht heeft schuldig gemaakt aan unfaire praktijken, als b.v. het ronselen van Wilskracht-spelers. Het R. K. A- V. B.-bestuur rehabiliteert het bestuur van R. K. A. V. volkomen. Het Wilskracht-bestuur en de heer R. J. de Vries rehabiliteeren het R. K. A. V -bestuur eveneens, hoewel de vergadering billijkheids halve moet erkennen, dat door omstandighe den en vooral door handelingen van een spe ler, een beschuldiging van ronselen aanneme lijk was. ENenzoo door besprekingen van een oud-bestuurder van R. K. A. V. Ook de kwestie, welke zich bij gelegenheid van het R. K. A. V.-toumooi 1936 had voorge daan, is in deze conferentie tot tevredenheid van beide partijen opgelost." ft Hij wachtte niet op een antwoord. Ik ook, &ng hij voort. Een van. die lui vond, dat het 'euk zou wezen, om mij dronken te maken, en zien, wat ik dan zou doen; maar ze konden "ie niet vinden. Ze kwamen niet op het idee, °m naar boven te kijken, en het was ook te donker, om veel te zien. Ik heb me aan den blast vastgebonden, omdat ik bang was, dat ik slaap zou vallen en dan omlaag zou tuimelen. -» Arme jongen, zei Nancy begaan. Als u eens een luchtje zou willen scheppen, Swifty, dan zou het nu een goede ge legenheid zijn. Vandaag zal het een rustige dag Wezen. Als ze wakker worden, zullen ze drinken, wéér in slaap vallen. Wat zal er met ons allemaal gebeuren? **°eg ze. Daar heb ik zoo al eens over nagedacht, 261 Swifty. En het een bij het ander genomen, Beloof ik dit: de eene wilde, dat dit de laatste reis zou wezen, en de anderen waren er voor, 0Qi kapitein Lovett en nog en paar zwakkelin- 8en aan kant te zetten. Toen hebben ze een ja, hoe noemen ze dat....? gesloten. Een compormis, misschien? Meende Nancy. Een compromis, juist, zei Swifty opge- Negers, geide, hii. r— kosten zooveel per stuk in Afrika, en zooveel méér per stuk in Amerika. Het verschil is de winst, en hoe min der de negers kosten, des te grooter is natuurlijk de winst. Als de negers niets kostten, zou de winst zóó groot zijn, dat ze allemaal vonden zelfs Mr. Thompson dat ze dan voorgoed konden uitscheiden met slavenhalen. Nu, dat is hun plan nu. Als de negers eenmaal aan boord zijn, en in het ruim opgeborgen, en de Portugeezen om hun geld vragen, krijgen ze niets. Maar dat is bedrog, zei Nancy. Nu, zei Swifty, de Portugeezen hebben zelf het eerst bedrog gepleegd. Ze krijgen hoopen negers, zonder er een cent voor te betalen. Dat is het, wat Mr. Thompson zegt. Als zij begin nen met bedriegen, waarom zouden zij dan zelf ook niet bedrogen worden? En hier komt kapi tein Lovett op de proppen, madam. Hij heeft de Portugeezen altijd eerlijk behandeld en ze vertrouwen hem. Hfj hoeft hun alleen maar te vertellen, dat ze betaald zullen worden, zooals ze altijd betaald zijn, en ze gelooven hem. Luister, Swifty, en zeg me de waarheid. Er is één ding, dat ik moet weten anders heefthet leven geen waarde meer voor me. Wéét kapitein Lovett, dat ze niet betaald zullen worden? Wel, natuurlijk niet. Neen, madam, zei Swifty verontwaardigd. Als hij belooft, dat ze betaald zullen worden, dan is hij te goeder trouw, en als hij dan merkt, dat ze hem er in hebben laten loopen, om die lui te bedriegen, zal hij uiterst verbaasd zijn, maar ook dol van jvoede^ Hij haalde haar over, om een oogenblikje aan dek te gaan, om een luchtje te scheppen. De dag brak aan. De blauwe wolken aan het zwerk, de toppen der boomen en de wateren van de rivier werden rosig getint. Er woei zelfs iets als een bries. De zwermen insecten, die meegeholpen hadden, om den nacht zoo af schuwelijk te maken, waren verdwenen. Doch al deze beloften van beter werden tenietgedaan, toen de zon opkwam. De bries stierf weg. De hitte werd ondraaglijk. In welke richting men 'ook keek, leek het wel, of men in de open staande deur van een gloeiend fornuis keek. Verliest u den moed niet, madam, zei Swifty. Vanavond komen de negers aan boord, en morgenochtend zijn we in volle zee. Er waren oogenblikken, gedurende dien dag, dat Nancy een gevoel had, of ze het zou be sterven van de hitte. En zonder twijfel was de bemanning, waarvan het meerendeel bovendien nog met een zieke maag en barstend hoofdpijn lag, er even slecht aan toe. Maar niemand stierf. Het werd middag, avond en de snel inval lende tropische schemering maakte plaats voor den nacht. Geestelijk en lichamelijk uitgeput, snakkend naar adem, transpireerend over haar geheele lichaam, viel Nancy ir een onrustigen slaap. In haar droomen hoorde zij een muziek, die eer deed denken aan het geweeklaag van rouwdragende, dan aan bekoorlijke stemmen, die zich in koor verhieven. Zij werd met een schok wakker, bij het geluid van zware planken, die tegen het schip schenen aan te bonzen, en -SkAhat getrappel jan ontelbare naakte voeten aan dek. Toen hoorde zij een vlug en gebiedend klop pen, maar met op "de deur van de hut. XI Ook werd er niet geklopt, of getikt tegen den wand van de hut, of tegen de zoldering of den vloer. Haar blik vloog naar het venster, en het was déérop, dat het tikkend geluid werd voortgebracht. Dit venster was niet rond, zooals gewoonlijk, maar rechthoekig, en een man zou er zich gemakkelijk door naar binnen of naar buiten kunnen wringen. De koperen omlijsting, met de ruit van dik glas, draaide naar binnen, maar het was mogelijk, om het raam niet méér dan een paar duim open te doen, en zoo te laten staan, ondanks iederen druk van buiten. Nancy hield haar pistolen gereed, schroefde het venster los, en deed het een paar duim open. Is alles in orde met je, Nancy? Het was de stem van kapitein Lovett. Ze had dus niets te vreezen. Zij deed het venster wijd open, en niet znder inspanning wrong haar echtgenoot zich door de opening. Zijn doel in de hut was blijkbaar van tè dringenden aard. dan dat hij het onder woorden kon brengen. Hij dook letterlijk onder het ingebouwde bed, wroette eenige oogenblikken rond, en kwam daarna weer te voorschijn met een stalen sleutel van merkwaardige afwerking in zijn 'hand. Vervolgens drukte hij tegen den, met paneelen ingelegden, wand van de hut, op een bepaalde manier en op een bepaalde plaats. Eten van de paneelen vloog open, en gaf de deur „va».een stalen brandkast te zien,/ Kapitein Lovett ontsloot de deur van de safe. Over zijn schouder heen want hij lag op zijn knieën kon Nancy zien, dat uitgezonderd een smalle rij houten laden en vakjes het inwendige tot boven toe gevuld was met kleine, uitpruilende leeren zakjes. Hij gaf haar twee van die zakjes aan. Geef die aan den man in de kano, zeide hij, zooals ik ze je overreik. Voor hun omvang waren de zakjes ontzettend zwaar, en Nancy hoefde hij niet te vertellen, dat ze vol goudstukken waren. Het gezicht van Danelo, die recht op in de kano stond, verscheen in de venster-opening. Het was een terugstoo tend, donker, ongeschoren gezicht maar de uitdrukking was veeleer angstig, dan angst aanjagend. Geef het gauw, zeide hij. Ik wil graag weg. In de uitgestrekte vuile hand van den Por tugees wierp Nancy den eersten zak met goud, en zoo vervolgens zooals haar man ze haar aangaf. Maar het ging langzaam, daar Danelo het goud niet zoo maar in de boot kon gooien. Hij moest bukken, en het op zijn gemak op bergen. Dat is de laatste, zei kapitein Lovett. En terwijl hij de deur van de aanzienlijk ge leegde brandkast sloot, reikte Nancy den Por tugees niet alleen de laatste portie van dan prijs, die hem voor de negers beloofd was, maar bracht zij hem ook de woorden van haar man over. Dat ls de laatste, zei ze. Danelo tréchtte zelfs niet te beweren—izooals hij in een gewoon geval zeker zou gedaan heb ben dat hem te kort gedaan was. Hij greep den laatsten zak met goud, en zijn hand ver dween. Sluit het venster, fluisterde kapitein Lovett. Maar terwijl zij nog bezig was, het dicht te duwen hoorde zij van buiten een gesmoorden kreet, een plof als van iets zwaars, dat neerviel, en een langgerekt geluid van borrelend en gor gelend water. In zijn haast en zijn angst, wat er zou ge beuren, als hij door Thompson ontdekt werd, had Danelo misgestapt, was gevallen, had zijn hoofd met kracht tegen den rand van de kano gestooten, en terwijl hij het bewustzijn verloor, voelde hij, dat de boot onder hem kantelde en zonk. Dat zijn bloedgeld naar den bodem van de rivier zonk, waar het voor altijd bleef liggen, en dat zijn afzichtelijk lichaam een prooi der krokodillen werd, heeft hij waarschijnlijk niet meer beseftTemidden van het rumoerig bedrijf, om de negers aan boord te brengen, en ze in het donkere ruim te stuwen, en ze daar als sardientjes in een blik te pakken, ging het begeleidend geluid van Danelo's bankroet en dood onopgemerkt voorbij. Je zult me hier vannacht moeten laten blijven, zei kapitein Lovett. Is dat te veel gevraagd? Het meisje was geheel in de war en ant woordde niet onmiddellijk. XWordt vervolg dj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11