Minister Bonnet niet geslaagd; óók Léon Blum faalt Vele wandelaars trokken naar het paleis III Tokio spreekt zich Het nieuws van heden „SINT PETRUS" Pater Mayer weer gearresteerd ZE KREGEN WEINIG TE ZIEN uit Nieuw wapendepot ontdekt FRANCO'S LUCHTMACHT ACTIEF DE BAROMETER tii! VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 17 JANUARI 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20973 Besprekingen met Sarraut en Chautemps Het doel van de opdracht aan Blum is een kabinet te vormen van een ver breed Volksfront Medewerking der communisten Blum ontboden Verklaring der communisten Een moeilijke onderneming Chautemps zal een poging wagen De bekende Jezuïet en oorlogs invalide protesteert tegen de schending van het Concordaat Abessinië's keizerin naar Jerusalem DE AS. BLIJDE GEBEURTENIS Wel heeft de ooievaar zijn intrede te Soestdijk gedaan, maar. niet de verwachte Prinses en Prins per auto uitgereden mm* Dr. Wilhelm Füchner, de bekende Duitsche Azië-onderzoeker, is -na een langen tocht te Berlijn aangekomen Een verregende autorit De ooievaar per trein op reis Alle betrekkingen met de Chi- neesche centrale regeering verbroken Nog geen oorlogs verklaring Een kunstmatig Spanje" tweede „Een vriend bezoekt een vriend" Goering spreekt minister-president Stoyadinowitsj toe Ernstig treinongeluk bij Allahabad DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji Huurder en concierge van het huis zijn lid van de Csar Bommen komen weer in de nabij heid van een Britsch schip MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 17 Jan. De oud-minister Bonnet, die na den val van het mi- nisterie-Chautemps opdracht kreeg een nieuw kabinet te vormen, is hier in niet geslaagd. Hij heeft president Lebrun zijn opdracht teruggegeven. Deze heeft hierop Zondagavond den socialistischen oud-premier Léon Blum belast met de vorming van een nieuwe regeering. Hedenmorgen heeft deze evenwel verklaard niet te kunnen slagen in de vorming van een nieuw kabinet en zijn opdracht aan den president teruggegeven. Over het verloop der besprekingen in de afgeloopen dagen kunnen wij het volgende öxededeelen: Naar Havas uit Parijs berient, arriveerde de heer Bonnet Zondagmorgen om half elf in het Paleis Bourbon om de vergadering, waar 310 afgevaardigden en het partijbestuur tegenwoor dig waren, bij te wonen. Al spoedig bleek echter, dat de radicaal-socialistische fractie zich niet Zoo maar direct achter Bonnet schaarde. De stemming wees uit, dat er een groot ver- Schil van meening onder de radicaal-socialis tische afgevaardigden heerschte (32 voor, 26 tegen, 40 blanco!). In het begin van den middag is Bonnet dan ook bij Lebrun op bezoek gegaan en heeft den president medegedeeld, dat hij van de vorming van een regeering moest afzien. De radicaal-socialistische partij wees echter alle schuld aan deze mislukking van zich af door een motie aan te nemen, waarin de partij Protesteerde tegen het feit, dat de socialistische Kamerfractie een regeering onder leiding van Bonnet niet wenschte te steunen. Na zijn onderhoud met president Lebrun, ver klaarde Bonnet aan de journalisten, dat hij het aan den president te kennen had gegeven, dat hij in verband met den toestand logisch vond, dat aan Blum verzocht werd, een kabinet sa- *hen te stellen. Zondagmiddag heeft Leon Blum zich naar het Elysée begeven en er ruim een uur door- Sebracht. Toen hij weer vertrok weigerde hij Menigerlei verklaring af te leggen. Na het verlaten van het Elysée begaf Blum ®ich naar het ministerie van Binnenlandsche £aken, waar hij besprekingen voerde met Marx Hormoy, Vincent Auriol en Paul Faure. Hij had daarna een onderhoud met Herriot. Nadat Blum vertrokken was, heeft de presi dent Sarraut bij zich ontboden. Ook Chautemps Arriveerde enkele minuten later in de woning Van den Franschen president. Lebrun besprak naar aanleiding van zijn on derhoud met Leon Blum, dien hij over de hou ding van de socialisten tegenover een eventueel i^olksfrontkabinet, waarvan zij de leiding niet Aouden hebben, gepolsd had, de situatie. Hij stelde Sarraut voor te trachten een Volksfront kabinet te vormen onder leiding van de radi caal-socialisten. Deze wees dit echter van de hand. Tegen zes uur werd de socialistische leider op hieuw naar het Elysée ontboden. Na een kwar tier verliet hij het gebouw weer en keerde naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken terug. Bij weigerde een verklaring af te leggen. Om zeven uur werd officieel bekend ge maakt, dat Leon Blum een opdracht had gekregen om een kabinet samen te stellen. In zijn uiteenzetting voor de socialistische fractie heeft Blum verklaard, dat hij de op dacht tot vorming van een kabinet van een Verbreed volksfront aanvaard had. Hij verzoekt de fractie hem volledig vertrou wen te schenken tot de bijeenkomst van een hAtionalen raad, die tegen Maandagavond bijeen geroepen zal worden en wien hij verslag zal uit hangen van zijn onderhandelingen. De fractie Verleendè haar voorzitter het gevraagde ver- wouwen. De communisten Thorez en Duclos zijn ont- Vangen door Blum, die hun zijn voornemen Mededeelde, een regeering te vormen, die vol- Scns zijn eigen zeggen liep van Thorez tot Beynaud. Het persbureau van de communistische Party meldt volgens Havas, dat Thorez en Duclos den formateur hebben medegedeeld, dat hun partij bereid is, zitting te nemen in een Volksfrontregeering. Wat betreft een bewind van „Thorez tot Reynaud" zeiden 2Ü, dat de aanvaarding van het Volksfront- ProgTam daarvoor de onontbeerlijke voor gaarde zou zijn. Onder dat voorbehoud ver klaarden zij zich persoonlijk vóór de vor- hiing van zulk een bewind. Het communistische partijbestuur en de Ka merfractie zullen zich Maandagavond er over Mtspreken, De radicaal-socialisten beraadslagen reeds over Blum's voorstel, dat hun door Daladier werd overgebracht. Door een zijner medewerkers heeft Léon Blum half één vannacht bekend gemaakt, dat hij in den loop van den avond Paul Reynaud heeft ontvangen en dat deze zijn aanvaarding afhankelijk stelt van de medewerking van iemand dien hij, Blum, meent niet te kunnen vragen. Blum constateert, dat hij des avonds reeds gezegd had, dat hij een moeilijke onderneming op zich genomen heeft en dat dit thans reeds gebleken is. Morgen zal hij de conclusies trek ken uit de andere gedachtenwisselingen van den avond. Na in den loop van den ochtend besprekingen te hebben gehad met Thorez, Duclos, Jouhaux en Auriol, verliet Blum om half elf zijn woning. Hierbij verklaarde de socialistische leider aan de journalisten: „Ik begeef me naar het Elysée om den president van de Republiek te bevestigen, wat ik hem reeds telefonisch heb medege deeld, dat ik afzie van mijn pogingen tot vorming van een nieuw kabinet". Na een bespreking met president Lebrun heeft ten slotte Chautemps zich in prin cipe bereid verklaard een ministerie te vormen. MUNCHEN, 17 Jan. (Havas). De be kende Jezuïet Pater Rupert Mayer, is op nieuw in arrest genomen. zyn arrestatie is in alle kerken in Beieren bekend gemaakt met het verzoek te zo nen gunste gebeden uit te spreken. Pater Mayer is zwaar oorlogsinvalide. In 1915 werd hem een been afgezet. Sinds 1933 heeft hij herhaaldelijk geprotesteerd tegen de schen dingen van het Concordaat door het Duitsche Rijk. Hij was reeds in den zomer van het vo rige jaar gearresteerd, doch vrijgelaten na tus- schenkomst van invloedrijke katholieke per soonlijkheden. De broederraad van de protestantsche Belij dende Kerk heeft een verklaring opgesteld, die vandaag in alle kerken is voorgelezen en waar in gewezen wordt op het belang van een reli gieuze opvoeding van de kinderen der aanhan gers der belijdende kerken. De verklaring dringt er bij de ouders op aan, weerstand te bieden aan de gemeenschapsscholen, die geen godsdienstig onderwijs geven en er op aan te dringen, dat hun kinderen op belijdende scho len worden opgevoed. Het aantal predikanten en leiders der Belij dende Kerk, dat thans in arrest zit, bedraagt zeventien. Dominee Niemoeller wordt nog vast gehouden. Naar verluidt zit hij in de Moabit- gevangenis. De politie heeft de „Apologetische Zentrale" in Berlijn-Spandau gesloten en ontbonden. De ze centrale stond in verband met het centrale comité voor binnenlandsche zendingen. Hoofd der „Apologetische Zentrale" was ds. Walter Kuenneth, die een leidende rol heeft gespeeld in de berichtgeving der Belijdenisbeweging. LONDEN, 17 Jan. (Reuter) De keizerin van Abessinië vertrekt morgen uit Londen naar Jerusalem. Zij zal worden vergezeld door Ras Kassa en een groot aantal Abessiniërs, van wie waarschijnlijk verscheidene in Palestina zullen blijven. De keizerin is echter voorne mens binnen drie maanden naar Engeland te rug te keeren. Den geheelen dag staan voor het valeis te Soestdiik belangstellenden, om een glimp op te vangen van hetgeen in en om het paleis gebeurt. Prins Bernhard, die Zon dag uitreed, werd met gejuich begroet Het leek Zondagochtend vroeg alsof het som bere weer van de laatste dagen was opgeklaard, zoodat verscheidene wandelaars in de omgeving van Soestdijk zich aangetrokken voelden tot het paleis, dat op het oogenblik het middelpunt is van de belangstelling van het geheele Nederland- sche volk en van tienduizenden in het buiten land. „De velen", die een wandeling langs het paleis maakten, kregen echter weinig te zien, doch in den loop van den namiddag groeide niettemin het aantal nieuwsgierigen, dat, door eenige rijks veldwachters op een afstand gehouden, aan den overkant van den straatweg bleef kijken. Gelei delijk werd de menigte minder dicht toen een stroomende regen tegen kwart over drie begon te vallen en toen het later in den middag donker begon te worden, verdwenen ook de laatste nieuwsgierigen en zelfs de persfotografen, die den geheelen dag vruchteloos hebben gewacht op iets interessants voor hun camera, hoewel Zaterdag middag reeds is gebleken, dat van een verbod tot fotografeeren geen sprake is. r Parijs staat in het teeken der kabinets crisis, wat tot uiting komt in de strooi en aanplakbiljetten der partijen m Kort na twaalf uur heeft Prins Bernhard we derom een autorit in de richting van Bilthoven gemaakt. Van den grijzen Amerikaanschen sportwagen was ditmaal de kap omhoog, aangezien er reeds bij het uitrijden een dreigende regenlucht hing. Te ongeveer een uur keerde de prins, die naast den chauffeur had plaats genomen, in het pa leis terug. Ook de Prinses heeft Zondag een autorit ge maakt, en wel in den namiddag, toen vele be langstellenden voor het paleis stonden te kij ken. Geen der nieuwsgierigen heeft de Prinses echter zien uitrijden, want door een achteruit gang verliet de groote Packard, waarvan de kap geopend was en waarin Prinses Armgard naast Prinses Juliana had plaats genomen, het park, vanwaar langs een boschweg een rijtoer over de Hollandsche Rading werd gemaakt. De Prinses was gekleed in een grijzen bontmantel en toen het, ongeveer een kwartier na het uitrijden, hard begon te regenen, haastten de chauffeurs zich de kap te sluiten. Na ongeyeer een uur keerde de Packard te rug, wederom onopgemerkt. De ooievaar is dan toch eindelijk Zaterdag middag omstreeks 2 uur ten paleize Soestdijk ge arriveerd. Maar om misverstand te voorkomen, moeten wij er dadelijk bij zeggen, dat het niet de langverwachte is. Breda heeft onder zijn inwoners een gooche laar, zich noemende „Professor Groninger van Embden". Deze hooggeleerde goochelaar trekt door het Brabantsche en Geldersche land om burgers en boeren, oud en jong, zoowel in de steden als in de kleine dorpjes, te laten genieten van zijn kunst en in vervoering te brengen door zijn verbazingwekkende toeren. Zoo geviel het, dat de professor eenigen tijd geleden een voorstelling gaf te Warner in het land van Maas en Waal. Heel toevallig kwam hij tijdens zijn verblijf in Wamel op een boer derij en zag tot zijn verbazing een ooievaar sta tig over het erf stappen. Hoe het dier daar gekomen was, kon ook de boer niet ophelderen. Hij wist niet meer dan dat hij op een goeden dag den ooievaar op zijn land had gevonden en het beest toen maar bij de overig levende have van zijn bedrijf had inge deeld. De boer heeft zijn nieuwe aanwinst zeer zorg vuldig verpleegd en groot gebracht en het resul taat was, dat het dier uiterst mak is geworden. Den geheelen dag liep het over het erf en 's nachts ging het gehoorzaam in zijn hok, om dat de Hollandsche winternachten toch te koud waren voor dezen vogel, welke nu eenmaal zon der warmte en zon niet leven kan. De goochelaar vond het een aardig geval, doch schonk er geen bijzondere aandacht aan. Hij keerde terug naar Breda om daar vermoedelijk weer andere gezelschappen met zijn goocheltoe ren te verbazen, zonder verder aan ooievaars te denken. Hoe het precies gegaan is, weten wij ook niet, maar de kleinkinderen van den goochelaar wis ten hun grootvader te bewegen, den ooievaar een beetje te helpen op zijn moeilijken tocht naar Soestdijk en professor Groninger van Embden besloot, naar Wamel te gaan en den ooievaar den koristen en vlugsten weg naar Soestdijk te wijzen. Zoo stapte Zaterdagochtend de ooievaar, be geleid door den professor, te 's-Hertogenbosch in den trein. Intussehen was ten paleize telegrafisch bericht ontvangen, dat de ooievaar op komst was. Het spreekt vanzelf, dat men deze mededee- ling te Soestdijk op de juiste waarde heeft we ten te schatten en dat men onmiddellijk maat regelen trof om den nieuwen gast behoorlijk te ontvangen. De treinreis ging tot Amersfoort, en vandaar nam de ooievaar een taxi. Tegen twee uur arri veerde hij bij den ingang van het paleis, waar een parkwachter hem reeds opwachtte en on middellijk, zonder opzien te baren, doorzond, verdêr het park in. Hier kwam 's prinsen secretaris, Jhr. Dedel, van zijn blangstelling blijk geven. Even later werd het dier doorgestuurd naar een boerderij in de omgeving van het paleis, in afwachting van zün definitieve bestemming. TOKIO, 16 Jan. (Domei) De Japan- sche regeering heeft de volgende verkla ring gepubliceerd over haar politiek ten aanzien van China: Zelfs na de bezetting van Nanking heeft de Japansche regeering tot dezen dag niet nage laten haar geduld te bewijzen en de Chinee- sche nationale regeering de laatste kans te ge ven op haar houding terug te komen. De Chineesche regeering heeft zich niet ver waardigd de werkelijke bedoelingen van Japan te erkennen en zij blijft haar hardnekkig ver zet bieden zonder eenige consideratie met den beklagenswaardigen toestand van het Chinee sche volk of de handhaving van den vrede en de orde in het Verre Oosten. Daarom heeft de Japansche regeering be sloten voortaan niets meer met deze regee ring te maken te willen hebben en te wach ten op de vestiging en de ontwikkeling van een nieuw Chineesch regiem, dat met Ja pan een harmonieuzen samenhang zou kun nen vormen, waarop men werkeiyk zou kunnen rekenen. Japan zou met een dergelijk regiem ten volle kunnen samenwerken om de Chineesch-Japan- sche betrekkingen te regelen en een geheel nieuw China op te bouwen. Het heeft geen zin te beweren, dat hetgeen vooraf gaat, geen enkele wijziging brengt in de door de Japansche regeering goedgekeurde politiek. Deze blijft vastbesloten de territoriale on schendbaarheid en souvereiniteit van China te eerbiedigen, evenals de rechten en belangen van iedere andere mogendheid. De verantwoordelijkheid van Japan voor zoo ver betreft de handhaving van den vrede in het Verre Oosten is zelfs van nu af aan veel grooter dan te voren. De Japansche regeering rekent er dus vast op, dat alle Japanners nog grootere krachts inspanningen zullen ondernemen om de be langrijke taak, welke voor de natie is wegge legd, te vervullen. In welingelichte kringen verwacht men na deze verklaring der Japansche regeering, dat wel alle betrekkingen met de Chineesche cen trale regeering verbroken en de militaire ope raties voortgezet zullen worden, met het doel, haar volkomen te vernietigen, doch een oor logsverklaring acht men niet waarschijnlijk. Men vermoedt, dat het militaire doel Hankau en de bezetting van den grooten spoorweg Pei- pingHankauKanton zal zijn. In hun commentaren op de verklaring der regeering spreken de bladen eenstemmig de ver wachting uit, dat Japan de regeering te Pei- ping als wettige Chineesche regeering zal er kennen, en dat een dergelijke erkenning zou kunnen worden uitgebreid tot soortgelijke re geeringen, die in Midden- en Zuid-China wel licht ontstaan. Volgens de Hotsji Sjimboen zouden Rome en Berlijn reeds niet-officieel hebben doen weten, dat zij het nieuwe Chineesche bewind zullen er kennen, zoocra Tokio voorgegaan is. Het blad is van meening, dat van dat oogen blik af China een tweede Spanje zou worden, waarin Peiping burgeroorlog zou voeren tegen Tsiang-Kai-Sjek, zooals Salamanca tegen Bar celona. BERLIJN, 17 Jan. (D.N.B.). Aan een op Karinhall aangeboden déjeuner heeft Goering een toespraak tot Stoyadinowitsj gehouden, waarin hij zeide, dat de Zuidslavische premier bij hem, spr„ was gekomen als een vriend bij een vriend. „Ons beiden verbindt echte vriend schap." De herinnering aan den overleden koning is voor spr. en het Duitsche volk onvergetelijk. Stoyadinowitsj zeide in zijn antwoordrede, dat Goering bij zijn bezoek aan Zuid-Slavië het hart van een geheel volk heeft veroverd. Zuid-Slavië en Duitschland zijn vaak door het lot verbonden geweest. Sprekers bezoek aan Duitschland knoopt niet slechts aan bij het gevoel van bewonde ring voor het Duitsche volk in het verleden. Deze bewondering is nog toegenomen door de kennismaking met den opbouw van Duitsch land onder Hitier. Ook spr. uitte den wensch, dalt de vriendschap tusschen beide landen dieper zou worden. LONDEN, 17 Jan. (Reuter). Volgens te Londen ontvangen berichten is de express Calcutta Delhi gisteren in botsing gekomen met een goe derentrein by het station Bamrauli naby Al lahabad. Zeven personen werden daarby gedood, vyftien ernstig gekwetst. Een derde-klasserijtuig was in een ander derde-klasse-rytuig geschoven en vervolgens omgeslagen. Een nader bericht meldt, dat zich onder de zeven dooden van het spoorwegongeluk by Al lahabad een Engelschman bevindt. Zijn broe der is een der gewonden. De andere slachtoffers zyn Indiërs, Bonnet niet geslaagd in de vorming van een nieuwe regeering; ook Léon Blum geeft rijn opdracht terug. Te Parijs werd weer een geheime wapenopslag plaats van de Csar ontdekt. Franco's luchtmacht bombardeert Valencia. Britsche joden zoeken de oplossing van het Palestijnsche probleem in de vorming van een joodsch Dominion. Pater Rupert Mayer S.J. opnieuw gearresteerd. Tokio verbreekt alle betrekkingen met de cen trale Chineesche regeering. Oude roofoverval te Sittard opgehelderd? Ver moedelijke daders gearresteerd. Het wassende water van Maas en Waal. Mr. dr. A. Baron Röell is afgetreden als voor zitter van den Raad van Beheer van het Kolo niaal Instituut; oud-minister Van Lidth de Jeude volgt hem op. VERWACHTING: Aanvankelijk krach- tige tot matigen, later afnemende Weste- H lijke tot Noord-Westelijken wind, half H tot zwaar bewolkt of betrokken, regen of hagelbuien met natte sneeuw, kouder. Hoogste barometerstand 764.4 te Marseille Z; Laagste barometerstand 736.4 te Skagen H STORMWAARSCHUWINGSDIENST: 1 Geseind heden te 8.50 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede." Zon op 8.03 - onder 4.17 - Licht op 4.47 S Maan op nam. 6.35 onder v.m. 8.13 23 Januari L. K. £E ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiniiiiiiiiiiii PARIJS, 17 Jan. (HavasDe politie te Parijs heeft Zondagmorgen in een niet bewoond appartement in de Rue St. La- zare op de derde verdieping een wapen opslagplaats ontdekt. Ten aanzien hiervan deelt de prefectuur van politie mede, dat de concierge van dit huis, Hasenfuss geheeten, toegegeven heeft lid te zijn van de Csar. Tevens heeft de man verklaard, dat hij den huurder, een zekeren Léon Paoli, kende als lid der zelfde organisatie en dat hy bekend was met den aard van het opgeslagene. BlARCELONA, 17 Jan. (Havas). Een communiqué van het ministerie van Defen sie deelt mede, dat drie rechtsche drie- motorige vliegtuigen Zondagmorgen ter hoogte van Duriana vyf bommen hebben neergeworpen, waarvan één neerkwam op 200 M. afstand van het Engelsche schip Seabank Spray. Bovendien zijn drie rechtsche vliegtuigen boven Valencia verschenen en hebben het dorp Cabana! en de omgeving van de wyk Las Arenas gebombardeerd. Er vielen vyf dooden en veertig gewonden. Aan het front van Teruei is de toestand on- gewijzigd. in de stad zelf waren nog verschei dene schietpartijen en ontploffingen te hoo- ren, hetgeen doet vermoeden, dat de recht- schen, die nog tegenstand bieden, nog niet tot overgave konden worden gedwongen. l N-i i k t i i m m M 11 11 m i f f r r Stand op Maandag 1 uur n.m.: 751.9 yorige stand: 749.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1