Chautemps heeft goede hoop te zullen slagen Chineezen in den aanval Een nieuwe nacht van wachten Het nieuws van heden Rijksmiddelen vereenigde katholieke pers Nieuwe kerk in Milaan WEER EEN VOLKSFRONT- REGEERING? Ruime gave van den H. Vader Het vlot niet in Abessinië Uit Vaticaanstad DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 r- TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27J^ ct. per week, per kwartaal f 3i58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG TB JANUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20974 Japanners maken melding van een geconcentreerd offensief op Hangtsjau Geestelijke verwarring te Tokio? Teh herinnering aan de verzoening van Italië met den H. Stoel Het gele gevaar in Britsch Columbia oer en vragen maatregelen tegen onbeperkte concurrentie Stoyadinowitsj te Berlijn evordering van de Duitsch-Joego slavische betrekkingen wenschelijk geacht Dertig jaar geleden maakte Farman de eerste vlucht van 1 K.M. lengte. Dit feit is in Frankrijk in 'n eestvergadering herdacht „Zooveel mogelijk goeden wil groepeeren om de belang rijkste goedgekeurde beginselen" Hij wil niet overijld handelen Blums mislukking Voor het herstel van de verwoeste kerken in Spanje KEIZERIN VAN ABESSINIË NAAR PALESTINA Washington houdt vast aan Stimson Geen erkenning van gewelddadige veroveringen KARTELS IN POLEN OPGEHEVEN Dr. Stoyadinowitsj, de Joego-Slavische minister-president, werd te Berlijn door minister-president Goering ontvangen Volgens Engelsche bladen staan de Italianen voor groote moeilijkheden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Stormwaarschuwingsdienst Met vele lichten brandendestaat het paleis onder den klaren, maanhelderen hemel Wie zullen bij aangifte als getuigen fungeeren? Gezondheid van den H. Vader nog steeds bevredigend Op zoek We zijn op zoek naar vele dingen. De een naar een goed haantje, de ander naar goed personeel, een derde naar een passend cadeau, enz., enz. Allemaal zijn we op zoek naar het geluk. De jacht naar geluk heeft ons allen bevangen. Dat zit sedert de paradijsvloek in pns bloed. We hun keren als Jubal naar het land van verlangen, over de bergen. We zijn almaar op deze aarde op zoek. En waar het geluk voor het grijpen ligt zoeken we het niet. We reizen in gouddorst naar het land van Klon- dyke doch hebben het goud onder onze voeten in den grond. Want ons geluk ligt vlak bij ons, in ons eigen wezen, in de onzen, in ons gezin. Hst geluk dat we bezitten verwaarloozen we om een denkbeeldig geluk ver weg. Laten we ons bezinnen op ons geluk in onze handen en laten we dan door dit geluk der zekerheid ons verblijden op dat ander geluk dat niet op aarde maar boven de aarde te vinden zal zijn in het hiernamaals. Laten we goede zoekers zijn! Over het geheele jaar 1937 was de opbrengst ruim f 63 mil lioen hooger dan de raming Herbert Hoover naar België? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers** zie de rubriek. SJANGHAI, 17 Jan. (DNB) Van Japan sche zijde wordt de geconcentreerde Chi neesche aanval op Hangtsjau bevestigd. Acht Chineesche divisies hebben Joeyang, 10 K.M. ten Westen van Hangtsjau, be reikt. Vijf divisies zijn in Foeyang, 10 K.M. ten Zuid-Westen van Hangtsjau, aange komen. De Japanners hebben versterkingen laten aanrukken. Van Japansche zijde wordt nog verklaard, in het district tusschen den Jangtse en de wangpoe, ongeveer 3000 man Chineesche vrij jaren de Japansche troepen hinderen. Het "apansche hoofdkwartier heeft een zuiverings actie gelast. 0 Eü zijn terugkomst uit Amsterdam heeft de Chineesche ambassadeur te Londen den ver tegenwoordiger van Reuter in een interview Medegedeeld, dat hij van Soen Fo het laatste Meuws uit zijn land wilde vernemen, en hem 'apport wilde uitbrengen over den toestand in 'e verschillende Europeesche landen. In zijn antwoord op een vraag aangaande de Japansche verklaring, zeide de Chinee sche ambassadeur, dat hij het niet noodig achtte iets te zeggen, behalve dan dat de Verklaring duidelijk de geestelijke verwar ring bewees, welke thans te Tokio heerscht. Het Britsche ministerie van Buitenlandsche ^aken bestudeert thans de mededeeling van fapan, dat de Japansche ambassadeur uit dankau zal worden teruggeroepen. Men zet uiteen, dat het verbreken der diplomatieke betrekkingen geen oorlogsver klaring insluit, zoodat de meöedeeling, naar uien van meening is, geen groote wijziging brengt in den tegenwoordigen toestand in China. Het eindresultaat van den buitenlandschen handel van Sjanghai over 1937 is niettegen staande de oorlogsverwikkelingen voor de ha- v®h van Sjanghai gunstig te noemen. De in voer was slechts 45 millioen dollar minder dan M 1936, terwijl de uitvoer, vergeleken met den- elfden, gestegen is met 43 millioen dollar. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: In de maandelijksche bijeenkomst van de jstelijkheid van Milaan, een bijeenkomst, jke voorgezeten wordt door den Kardinaal aartsbisschop, werd besloten aan den buiten kant van de stad een nieuwe kerk te bouwen Mr herinnering aan de verzoening tusschen ?e Italiaansche regeering en den H. Stoel, wel- e IX Februari haar tiende jaar ingaat. Vancouver, 17 Jan In Britsch Columbia habben de inheemsche landbouwers bij het pro- 'hciale bestuur een petitie ingediend, waarin ;angedrongen wordt op wettelijke maatregelen j den Aziaten te beletten grond te huren of M koopen. „De oneerlijke en Onbeperkte concur- Mhtie der Aziaten is niet te verdragen", aldus ÏJordt verklaard. Voorts wordt uiteengezet, dat hineesche en Japansche boeren „een overwe jde positie hebben verkregen in een in- bstrie, die eenige jaren geleden door blanken erd beheerd." ^ÖERLIJN, 17 Jan. (D.N.B.) Hedenmiddag over het bezoek van den minister-president h Joego-Slavië aan Berlijn, een communiqué tjlMbliccerd, waarin o.a. werd medegedeeld, Stoyadinowitsj besprekingen heeft gevoerd den Duitschen minister van Buitenlandsche b ri Von Neurath, over vraagstukken, welke ttnt landen betreffen, alsmede over vraag- j*ken van de algemeene politiek. Bovendien fiprCien besprekingen gevoerd met generaal Goe- vaif' alsmede met andere leidende personen b a staat en partij. Deze besprekingen werden toten met het onderhoud met- Hitier. be besprekingen bevestigden, dat tusschen hou6 staten de mogelijkheden bestaan voor een Veiu2ame vriendschap en een samenwerking, beid den vrede in Europa zal dienen. Aan ti-pufziJden kwam de wensch tot uiting de be- ko,v,^!ngen tusschen beide landen, in de toe- *st te bevorderen PARIJS, 17 Jan. (Havas). Toen Chautemps om vijf minuten voor vier de woning van Léon Blum ver liet om zich rechtstreeks naar het parlementsgebouw te begeven, ver klaarde hij goede hoop te hebben een nieuw Fransch kabinet te kunnen vormen. Bq het verlaten van het Elysée heeft Chautemps de journalisten te woord gestaan. Hij zeide: „Zooals ge ziet, is de ring gesloten. De president der republiek brengt mij terug naar mijn uitgangspunt. Met het oog op aan dringen van den President en het voortduren van de crisis, heb ik het mijn plicht geacht in beginsel de opdracht tot het vormen eener re geering te aanvaarden. In ieder geval zal ik trachten te slagen. By zqn pogingen heeft Léon Blum het denk beeld van een verbreeding van het volksfront "6p nationalen grondslag naar voren gebracht. Hij kon dat niet verwezeniyken in den door hem gewenschten vorm. Naar mijn meening moeten we echter vasthouden aan een opvatting, die ook de vorming van mijn vorig kabinet had ge ïnspireerd: de groepeering van zooveel mo gelijk goeden wil rondom de belangrijkste beginselen, die door het algemeen kies recht zijn goedgekeurd. Aan die gedachte zal ik mijn pogingen wijden. Eenige dagen geleden had ik het wetboek van den socialen vrede opgesteld. Ik zal thans beproeven het parlement een wetboek van den socialen politieken vrede voor te leggen. Ik acht het noodzakelijk dat onverwijld een einde komt aan een crisis, die reeds zoo lang duurt. Maar daar ikzelf de regeeringszaken waarneem met mijn collega's, van wie eenigen kans hebben in mijn kabinet te blijven, is er minder haast. Ik wil niet den indruk wekken van een duizelingwekkende snelheid op een bochtigen weg. Wq moeten een stevig gebouw oprichten tegen alle mo- geiyke stormen." Na een onderhoud met Herriot, heeft Chautemps zich naar de vergadering van de parlementsfracties van de radicaal-socialisten begeven. Hy verklaarde, dat hy zijn ministerie wil baseeren op het volksfront; hij wil den so cialisten dezelfde voorwaarden stellen om deel te nemen, als bij zqn vorige kabinet. Tenslotte bevestigde hq, dat hq het denk beeld van Léon Blum, een regeering op breedere basis te vormen, goedkeurt en ten uitvoer wil pogen te brengen. Na zqn uiteenzetting in de vergadering van de rad.-soc.' partij heeft Chautemps enkele persoónlijke vrienden ontvangen, o.a'. Bonnet en Frossard. De socialistische fractie der Kamer is bijeen gekomen om kennis te nemen van een verklaring van Léon Blum over de vorming van een nieu we regeering en over de omstandigheden, die hem er toe hebben gebracht de oparacht terug te geven. Blum zou hebben uiteengezet, dat hij van gedachte van een regeering volgens de door hem voorgestelde formule van een nationale vereeniging rondom het volksfront heeft moeten afzien, aangezien de politieke vertegenwoordi gers van het centrum, die gepolst waren, had den gemeend niet hun medewerking te kunnen verleenen, indien de meerderheid werd uitgebreid tot de groep der repubiikeinsche federatie, waar mede de uiterste linkerzijde had geweigerd sa men te werken. De delegatie der linksche partijen heeft een .motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de groepen, die deel uitmaken van deze delega tie, trouw blqven aan het volksfront, en dat zq een regeering, welke steunt op de meerderheid van het front, zullen steunen. Het bestuur van de C. G. T. heeft heden ver gaderd. Na afloop van de vergadering zeide Jou- haux, dat het bestuur besloten had de reeds eer der genomen besluiten te bekrachtigen, welke hun uitdrukking vinden in de eensgezinde ver klaring van de nationale commissie van het volksfront en in de resolutie van de delegatie der linksche partijen in het parlement. Het persbureau der Fransche communistische party deelt mede, dat het centrale comité der partij en de communistische parlementsfractie in een vergadering o.m. het door Thorez en Duclos aan Léon Blum gegeven antwoord hebben goed gekeurd. Zij besluiten zich tot de socialistische party te wenden, cm haar voor te stellen, dat de beide partijen gemeenschappelijk de noodige actie zul len ondernemen om den wil der souvereine na tie te doen eerbiedigen. 0 Onze Romeinsche correspondent meldt ons: Dezer dagen is te San Sebastiano een groot aantal kisten gearriveerd, inhoudende kelken, kruisbeelden, ampullen en andere benoodigdhelen voor het H. Misoffer. Het zijn geschenken van den H. Vader aan de kerken in Spanje, die door de communis ten in de eerste oorlogsmaanden verwoest zijn. Deze kerken, die men aan 't restaureeren is, zullen in het voorjaar heropend worden. Voorts heeft de H. Vader aan Mgr. Anto- niutti, apostolisch legaat te Burgos, 150.000 Lire gezonden voor den heropbouw van het Semi narie van Canollas. De nobele giften van den H. Vader hebben groot enthousiasme verwekt bij hen, aan wie ze ten deel vielen. LONDEN, 17 Jan. (Reuter). De keizerin van Abessinië is van Londen naar Palestina ver trokken. Zij wordt vergezeld door Ras Kassa, haar zesjarig zoontje en twee Koptische pries ters. Toen zij afscheid nam van den Negus en vele Abessiniërs, schreide zij. Men schrijft haar vertrek toe aan den stren gen Engelschen winter. De keizerin hoopt in den zomer evenwel naar Londen terug te keeren. WASHINGTON, 17 Jan. (Havas). Daar de Amerikaansche bladen verschillende artikelen hadden gepubliceerd over het al of niet erken nen van de verovering van Abessinië, heeft de woordvoerder der regeering te Washington medegedeeld, dat er geen wijziging is gekomen in de politiek van Washington, dat zich blijft verzetten tegen een erkenning der verovering. Gedurende den laatsten tijd is het vraagstuk niet in regeeringskringen besproken, en het staat ook niet op de diplomatieke agenda. Cordell Huil blijft voorstander van de be ginselen van Stimson, die geen gewelddadige veroveringen wilde erkennen. Men merkt in gezaghebbende kringen op, dat die leer ook is toegepast in het Japansch-Chineesche conflict. De Vereenigde Staten weigeren de Japansche veroveringen op economisch en politiek gebied te erkennen, en wijzen iederen Japanschen eisch, die berust op de resultaten der krijgs- verrichtingeni af. 13 Januari zijn twee internationale kartels in Polen opgeheven, n.l. de conventie tusschen d maatschappq van asbest- en rubberartikelen „Leonowit" en de Oostenrijksch-Amerikaansche rubberfabriek „Sempirit" te Weenen. LONDEN, 17 Jan. (Havas). De „Man chester Guardian" en de „Daily Herald" publiceeren pessimistische artikelen over de resultaten van het Italiaansche bewind in Abessinië. - Het eerste blad schrijft: „De laatste drie maanden moest het Italiaansche bezettings leger dikwijls tegen een leger van Abessiniërs strijden, terwijl de voorposten talrijke aanval len haaden te weerstaan. Men heeft de groot ste moeilqkheden bij de aanwerving van in heemsche arbeiders en bq de inzameling der landbouwproducten, die de Abessiniërs volgens de wet moeten leveren. Op 7 December werd een kleine Italiaansche colonne, die een strafexpeditie moest onderne men, door de Abessiniërs verslagen. Een tweede colonne van 1200 man moest te hulp snellen. Of die de overwinning kon behalen, is nog niet bekend, Verwachting: Meest natige, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk be- wolkt, weinig of geen neerslag, vooral j= 's ochtends kouder. EE Verdere vooruitzichten: Krimpende, EE later wellicht toenemende wind, aanvan- EEE kelijk nog weinig of geen regen. Geseind Maandagavond te 19.50 uur E= aan alle posten: „Attentiesein neer". Ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ondanks hun propaganda bij de Moham medanen stuiten de Italianen op tegenzin ,bij de Muzelmannen, hetgeen een hunner grootste teleurstellingen is. De economische moeilijkheden duren voort, hetgeen hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door beperking van den invoer, gebrek aan kapitaal en tegenwerking en knoeierq door de Abessi niërs. Wegen en andere verkeersmiddelen zqn in slechten staat. Er is gebrek aan grondstoffen, terwql het peil van de kosten van levensonderhoud in de steden snel stqgt. De Italianen, die geld in Abessinië belegd hadden, trachten dat meer en meer terug te nemen. Naar schatting vloeit er dagelijks een millioen lire weg. Het schqnt, dat de werkwijze, die de Italia nen tot dusverre hebben gevolgd voor de ont wikkeling van Abessinië, op een mislukking uitloopt. Onpartijdige toeschouwers zqn van meening, dat in werkwqze en ambtenaren ver andering moet worden gebracht, willen de Italianen succes hebben." De berichten over moeilijkheden, waarmede de Italianen in Abessinië te kampen zouden hebben, zijn volgens Stefani volkomen verzon nen. Het Italiaansche nieuwsbureau verklaart, dat in Abessinië volkomen rust heerscht. Een heldere nacht met maan en sterren en nauwelqks een zuchtje wind. Het prin selijk paleis brandt tusschen de duistere boomen met tot zeer laat vele lichten achter de deuren, in de gaanderqen en achter tal van vensters. Wederom een nacht van wach ten. Een andere morgen van spanning. Wat zal de nieuwe dag brengen? Wanneer zullen de kanonschoten het blijde nieuws verkondigen, uitweg geven aller wegen aan de lang ingehouden vreugde? Maandagmiddag heeft de V.V.V. „Baarns Bloei" aan de binnen- en buitenlandsche jour nalisten, die op het oogenblik in verband met de as. blqde gebeurtenis te Baam en Soest- dijk vertoeven, een thé aangeboden. Deze thé werd o.a. bijgewoond door burgemeester jhr. mr. G. C. J- van Reenen, burgemeester van Baam, wethouder ir. F. s' Jacob en den heer P. de Die, secretaris der gemeente en verder door de heeren P. E. Tegelberg, president-com missaris van de Stoomvaart Mij. Nederland, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voor zitter van het N.O.C., Exc. H. A. C. Fabius, lui tenant-generaal der cavalerie b.d. en A. W. Bodenhausen, oud-vice-president van den Raad van Indië. De gasten werden welkom geheeten door den heer N. Broekhuysen, voorzitter van „Baarns Bloei" en verder namens het gemeentebestuur door burgemeester Van Reenen. Nadat een film van Baarn was vertoond, werd nog een kort dankwoord gesproken door den heer D. Kouwe- naar, voorzitter van de Amsterdamsche Pers en een vertegenwoordiger van de buitenlandsche pers. Aan het slot van de thé verscheen ook baron Baud, kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana. Zeer uiteenloopende geruchten gaan om trent de aangifte van de(n) jonggeborene door Z. K. H. Prins Bernhard. Een der dagbladen noemde als getuigen den minis ter-president en den minister van Einnen- landsche Zaken. Dit is vrq zeker onjuist. Protocolair fungeeren deze hoogwaardig- heidsbekleeders alleen dan als getuigen, wanneer het een kind betreft van een regeerend vorst of vorstin. Zijn onze In formaties goed, dan zullen als getuigen fungeeren Jhr. Mr. R. Feith, voorzitter van den Hoogen Raad en mr. Besier, pro cureur-generaal. Dit neemt niet weg, dat hooge gasten na de blijde gebeurtenis op Soestdijk worden verwacht, op last der regeering zqn daartoe vier van de mooiste kamers in het Bad hotel gereserveerd. De hoornblazers der veldartillerie hebben Maandagavond wederom voor het Badhotel een taptoe geblazen, welke door zeer veel be langstellenden werd bijgewoond. In het hotel speelt thans een strijkje in de middag- en avonduren, ter verstrooiing van de wachtende gasten. Vooral voor de Engelschen. die 's avonds en 's nachts in afwachting van het groote nieuws, dat zij in hun ochtendbladen hopen te publiceeren, in toenemende spanning verkeeren en daarvan duidelqk blijk geven, is het een afleiding. In het Badhotel is thans een groot aantal buitenlandsche journalisten bijeen. In de eerste plaats Engelschen, verder Zweden, Italianen en Belgen, terwijl de Duitsche journalisten enkele malen per auto overkwamen. Ook zijn er de correspondenten van de groote internationale persbureaux. De Chineezen doen een geconcentreerden aanval op Hangtsjau. Chautemps zeide goede hoop te hebben een nieuwe Fransche regeering samen te stellen. De H. Vader deed een rijke gift voor het herstel van de in Spanje verwoeste kerken. Kalinin is gekozen tot voorzitter van den hoog sten sovjet in Rusland; Molotof, die is afgetre den, werd belast met de vorming van een nieuwe regeering. Volgens Engelsche bladen staan de Italianen in Abessinië voor zeer groote moeilijkheden. Pater Ruppert Mayer S.J. zal zes maanden ge vangenisstraf moeten ondergaan, waartoe hij in Juli j.l. was veroordeeld. Voorioopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting. De Rijksmiddel, n hebben over 1937 ruim f 63 millioen meer opgebracht dan de raming. Wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het met Denemarken gesloten tariefverdrag. Bij verkeersongeluk tusschen Zwolle en De Lichtmis is het bekende Staphorster boertje levensgevaarlijk gewond: Stand der clearing met Duitschland per 15 Januari. Beurs van New York: Stemming gedrukt. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons d.d. 15 Jan.: In de gewone openbare audiëntie van heden heeft Z. H. de Paus een honderdtal jongge huwde paren ontvangen en 400 jongens van het „Instituto San Fiiippo Neri", dat onder de leiding staat van de Congregatie van de Zonen der Goddelijke Voorzienigheid. De H. Vader heeft een korte toespraak gehouden en allen aanwezigen Zijn Apostolischen Zegen ge schonken. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus vernemen wij, dat deze, alhoewel de H. Vader zwak is, nog steeds alleszins bevre digend genoemd mag worden. Zaterdag 22 Januari 1938 zal in de Sixtijn- sche Kapel door Kardinaal Ascalesi een plech tige Requiem-Mis worden opgedragen voor de zielerust, van Paus Benedictus XV. Z. H. de Paus zal de absoute verrichten. De Rijksmiddelen hebben over de maand December f 37.605.231 op gebracht, hetgeen f3.920.310 meer is dan over December 1936 en f6.461.481 meer dan de raming. Over het geheele jaar 1937 was de opbrengst f436.835.901 of f65.910.514 meer dan over het geheele jaar 1936 en f63.11 mil lioen meer dan de raming. BRUSSEL, 17 Jan Het verluidt, dat de Belgische ambassadeur te Washington opdracht heeft gekregen den vroegeren president van de Vereenigde Staten, Herbert Hoover, uit te noo- digen tot een bezoek aan België. De heer Hoover heeft deze uitnoodiging aan vaard en zal vermoedelijk reeds in Februari as. de reis naar België ondernemen. Stand op Dinsdag 1 uur van. 758 yorige stand 751.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1