Nieuwe film van Bénoit-Lévy Groote gebeurtenissen werpen hun floodlight vooruit Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen La Mort du Cygne Kort en volledig TERWIJL DE HOOFDSTAD WACHT ONZE NIEUWE GEZANT IN BRUSSEL De pogingen van Chautemps Het rapport van Van Zeeland DE ROTTERDAMSC DIERGAARDE DINSDAG 18 JANUARI 1938 giiiininiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiHiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiH KORPS MOTORDIENSÏ Zilveren medaille aan P. Schipper DE ONBEVOEGDE VEEARTS Thans 100 gulden boete COMITÉ ORANJEVREUGDE. VOLKSVREUGDE Kynologenclub „Kennemerland" DAMES HOCKEY-COMPETITIE SPORTRAAD VAN DE GRAAL De Zondag gespeelde wedstrijden Gedeeltelijke afsluiting van wegen HaarlemB.V.V. HEEMSTEDE Gevonden dieren en voorwerpen OVERVEEN VOORHOUT IJMUIDEN Voorbereiding der komende feestelijkheden gaf velen handen werk Overal is men gereed! Mr. B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten benoemd De a.s. blijde gebeur tenis De eerste foto Prins Bernhard maakt een autotochtje WANT ÉÉN IS CÉÉN (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hij zou niet op deelneming, wel op steun der socialisten kunnen rekenen Publicatie zoodra Frankrijk een nieuwe regeering heeft Kawagoe uit China teruggeroepen Tokio wil definitief met Tsjang Kai Sjek breken Stakingsonlusten in Vera Cruz Het geheele economische leven verlamd Met 99 tegen 5 stemmen tot verplaatsing besloten ^iminmiimiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiml NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Maandagmorgen had in de aula van het Korps Motordienst de plechtige uitreiking plaats van de zilveren medaille aan den sergeant-kok P. Schipper. De jubilaris die met zijn familie per auto van zijn woning naar de kazerne was ge bracht werd ontvangen door de commissie der onderofficieren en geleid naar de aula waar al de officieren en onderofficieren van het garni zoen en niet door dienst verhinderd, aanwezig waren. De luitenant-kolonel A. M. M. van Loon, commandant van het Korps, hechtte, nadat de bübehoorende Beschikking van dep Minister van Defensie door den kapitein-adjudant C. P. A. Milders was voorgelezen, het eeremetaal op den borst van den jubilaris. Sergeant Schipper, aldus spreker, gaat steeds in stilte zijn gang. Daarom ben ik blij, dat ik hem naar voren kan brengen, want als er één is die een pluim verdient wat zijn werk als kok en militair betreft dan is hij het, die nu na 24 jaar gediend te hebben nog zonder één dag straf zijn loopbaan vervolgt. Hij feliciteerde den feesteling van harte en wensch- te hem met zijn familie een genoegenlijken dag waarna hem namens de officieren van het korps een kleine draagmedaille werd aangeboden. Nadat hij door de officieren was gelukge- wenscht werd Schipper bij monde van den adjudant A. J. Bakker namens de onderoffi cieren van hte garnizoen Haarlem toege sproken. „Als kameraad is er nooit te vergeefs bij je aangeklopt zoodat we nu eens gaarne van de gelegenheid gebruik maken om je te danken voor je vriendschap" Spr. bood en salonstoel aan, terwijl mevrouw Schipper bloemen wer den aangeboden. Voor de derde maal heeft een 34-jarige jarige Haarlemmer voor den kantonrechter terecht gestaan omdat hij onbevoegd de vee- artsenij zou hebben uitgeoeiend. Hij is onlangs tot 75 boete veroordeeld om dat hij koeien te Hillegom, die of aan den uier of aan de pooten leden, met het een of ander de uiers met e enbloeddrank. had ingesmeerd, de pooten met een teerproduct, Onlangs had hjj zich te Velsen aan koeien gewaagd, die aan mond en klauwzeer léden. Hij had de bekken van de dieren ingesmeerd metstroop. De kantonrechter vond die handelswijze onge past en gevaarlijk en veroordeelde hem tot 100 boete. Men schrijft ons: Het Comité Oranjevreugde-Volksvreugde te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het vol gende In verband met hier en daar gerezen twijfel omtren tde verdere verstrekking van bay-uit- zetjes meent het comité erop te moeten wijzen, dat de oranjekaart slechts geldig was van 15 December 1937 tot 15 Januari 1938; wanneer dus in een der ingeschreven gezinnen de ge boorte van de baby thans nog niet heeft plaats gehad, kan aan de oranjekaart eigenlijk geen aanspraak meer worden ontleend. Om echter toch aan begrijpelijke teleurstelling tegemoet te komen er mogen in deze dagen geen booze gezichten zijn! was het comité reeds voor nemens aan allen, die in het bezit zijn van een oranjekaart, alsnog een uitzet ten geschenke te geven, maar niet voordat het Prinsenkind ge boren zal zijn. Deze maatregel moest wel zoo getroffen worden, in de eerste plaats omdat tevoren niet vaststaat wat gegeven zal worden; immers, de moeders die haar baby krijgen op denzelfden dag als Prinses Juliana, ontvangen een uitgebreider uitzet of naar keuze een wieg met toebehooren. Maar bovendien moet bij de uitgifte der uitzetten van nu af tot den dag der geboorte van deCn) kon.(n) baby reke ning gehouden worden met den beschikbaren voorraad. De bezitsters van oranjekaarten moe ten derhalve geduld hebben tot de blijde ge beurtenis te Soestdijk heeft plaats gehad. Men beware dus de oranjekaart! Zondag hield de Nederlandsche Kennelclub „Cynophilia" een clubmatch voor haar afdee- ling „Zaanstreek" in het gebouw „Ons Huis" te Zaandam. De afdeeling Haarlem, „Kynologenclub Ken nemerland", wist zich op dezen wedstrijd wel bijzonder te onderscheiden, daar door de leden dezer afdeeling eenige zeer fraaie exemplaren geëxposeerd werden. De zoo juist gekozen nieuwe voorzitter van de Kynologenclub Kennemerland, de heer van Haaren, een bekende liefhebber van onze na tionale rassen, wist met zijn nog jongen Hol- landschen herder „Benno van Purmerstein" be slag te leggen op den eersten prijs met de kwalificatie „zeer goed" bij de Hollandsche herders. Later werd „Benno" nog als beste aangewezen van alle variëteiten herders. De heer P. M. Heerkens Thijssen verscheen in den ring met twee zijner fokproducten, nJ. de Welsh Terriers „Merthyx's Ringleader" en „Merthyr's Bugeiles-y-Glyn", beide nog jonge honden, maar niettemin krijgt „Merthyr's Ringleader" onder keurmeester Harms den eersten prijs met de hoogste kwalificatie „uit muntend"; „Bugeiles-y-Glyn" wordt tweede ge plaatst met „zeer goed". Last not least kwam mevrouw C. P. Gunckel Dekking met haar tot over de landgrenzen bekenden gladharigen foxterrier „Cromwell of Joy". Ook voor dezen adonis bepaalde de keur meester den eersten prijs, eveneens met de kwalificatie „uitmuntend". Bij de eindkeuring wist „Cromwell" de aan zijn kennelnaam verplichte eer hoog te houden, hij werd de op twee na beste hond der show; de beste hond: ingezonden door 'n dame en beste titelhouder: .Kennemerland". „Joc de Cortensberg" van dezelfde eigena resse werd tweede met „zeer goed". De inzen dingen van de „Kynologenclub Kennemerland" bleken dan ook bij de allerbeste der match te behooren. Nog dient vermeld, dat de boxerreu „Egon van St. Aagtenborde", waarvan de fokker de heer L. P. Knapen te Haarlem is, beste hond der match werd. Keurmeesters waren: de heer Meyer voor alleherdershondrassen, de^ Steer-, van JHerw.aar-j.op den voor alle jachthondrassen, de heer Knapen voor de boxers, de heer Harms voor alle ter- rierrassen en die rassen, welke achter de na men van vorengenoemde keurmeesters niet ver meld zijn. Opvallend is de groote belangstelling, welke het Nederlandsche publiek den laatsten tijd voor de kynologie heeft opgevat. De zaal waar de match gehouden werd was geheel bezet en de keuringen en rasbesprekingen werden met zeer veel aandacht gevolgd. De begincursus van dé Haarlemsche Ama- teur-fotografen-vereeniging zal Dinsdag 18 Ja nuari a.s. worden voortgezet met den tweeden avond over het vergrooten. In de kunstzaal Reeker aan den Wagenweg- te Haarlem wordt een tentoonstelling gehou den van teekeningen en schilderijen (werken uit Ned. Oost-Indië) door mevrouw C. S. de FerranteCalmeyer. De tentoonstelling duurt tot 5 Februari. De uitslagen van de Zondag voor de R. K. Dameshockeycompetitie uit den Sportraad van de Graal gespeelde wedstrijden luiden: NVA (Amsterdam)LHS (Alkmaar) A 10, Wilskracht (A'dam)Thor (A'dam) A afg., B 15; Hurry Up 1 (Overveen)Wilskracht 2 (A'dam) B 11; Keep Fit (Den Haag)Hurry Up 2 (Overveen) A 05, B afg. Keep FitHurry up. Ondanks de minder gunstige weersgesteldheid heeft de A-ploeg ge speeld, hoewel het spel er veel door te lijden had. De wedstrijd eindigde met 05. De B- wedstrijd moest door de stortregens worden afgelast. Hurry upWilskracht 2. Ook hier werd men leelijk door den regen gehandicapt en een kwartier vóór den tijd moest het spel worden gestaakt. De eindstand was gelijk 11. De wedstrijd ThorNVA, die de vorige week gespeeld zou worden, is niet doorgegaan, daar het veld werd afgekeurd. The UnityQuick 01. In zeer slecht weer, maar op een goed droog veld, werd te Amsterdam deze wedstrijd gespeeld. Om 2.30 stelden beide elftallen zich op, Quick met 10 speelsters en The Unity volledig, doch met drie invalsters. Na een kwartier nam Quick door een mooi doelpunt, gemaakt door de linksbuitep de leiding. De eerste helft was Quick in den aanval; in de tweede helft was er van een overwicht van Quick geen sprake meer en wogen beide Dartijen goed tegen elkaar op. Na de rust werd niet meer gedoelpunt, zoo dat Quick den wedstrijd won met 10. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gesloten hebben verklaard: I. voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen het voor het algemeen rijverkeer be stemde gedeelte van den Brouwerskolkweg in de gemeente Bloemendaal, zoomede van de langs dien weg gelegen rijwielpaden voor het verkeer met rijwielen resp. in de richting van Zuid naar Noord en in de richting van Noord naar Zuid. II. voor het verkeer met motorrijtuigen en aanhangwagens, waarvan de relatieve belasting met eenige as grooter is dan 1000: a. de dubbele ophaalbrug over den Amstel te Ouderkerk aan den Amstel; b. de dubbele ophaalbrug over den Amstel te Uithoorn; c. de dubbele ophaalbrug over de Drecht te Vrouwenakker; d. de Kerkbrug over de Bullewijk te Ouder kerk aan den Amstel en e. de Kleine Brug over de invaart naar het Zijdelmeer te Uithoorn; de onder b en c genoemde bruggen voorzoo ver zij in de provincie Noord-Holland zijn ge legen. III. voor het verkeer met alle motorrijtuigen in de richting van West naar Oost het langs het Spaarne te Spaarndam gelegen Jaagpad, genaamd de Pol, van den Spaarndamschenweg tot de grens van de bebouwde kom. Men meldt ons dat Haarlem Zondag aan den Schoterweg een vriendschappelijken wedstrijd zal spelen tegen het Bossche B.V.V. Terug te bekomen bij: Krabbedam, Borneo- straat 29, damesportemonnaie met inhoud; Co- blens, Binnenweg 84, rijwielbelastingmerk; A. Zwarter, Raadhuisstraat 69,gouden ring; Wil- helminastraat 11, Haarlem, étui met 3 contact sleutels; Pieterse, Berkenlaan 7, witte poes; Zandvoortschelaan, kinderportemonnaie met in houd; Herman, Beethovenlaan 46, gevlochten koperen haarband; Gasbedrijf Heemstede, twee sleutels; Bureau van politie, alpinomuts, blauwe ceintuur en bruine jas; Zandvoorter Allee 2, hondje; Bureau van politie, handschoen en^jon- gensjasje; Booms, Balistraat 3, bruine dames- tasch; J. Kroeze, Abr. Kuiperstraat 18, twee schortjes; A. van Brummelen, Manpadslaan 36, hond (Groenendaler)Goemans, Borneostr. 54, zilveren étui met inhoud. De Kuübebouwing. Nauwelijks zijn de huizen, die opgeruimd moesten worden voor de bebouwing van de „Kuil", verdwenen, of er is reeds „teekening" gekomen in den nieuwen toestand. Blijkbaar heeft P. W. er voor wil len zorgen, dat dit hoekje Overveen er zoo weinig mogelijk rommelig zou uitzien. Want met man en macht is men na den sloop be gonnen, alles zooveel mogelijk in den toestand te brengen, zooals die bedoeld is na de be bouwing. Rijweg en voetpaden zijn reeds (wellicht provisorisch) aangelegd en de beken de latten, die de grenzen der bebouwing aan geven, zijn aangebracht, zoodat men zich reeds nu een beeld kan vormen van den toe- komstigen toestand. R. K. Voetbalvereen. „Foreholte". De uit slagen van j.l. Zondag waren als volgt: Foreholte ISt. Bemardus I 10 (gestaakt); Foreholte II—Meerburg III terrein afgekeurd; Foreholte a Jun.V. V. L. a terrein afgekeurd. Instituut voor Middenstandsonderwijs. Het bestuur van bovengenoemd Instituut brengt ter kennis, dat de inschrijving voor de opleiding voor het Middenstandsdiploma Al- gemeene Handelskennis is opengesteld. Bij voldoende deelname zal zoo mogelijk Februari aanvangen a. een spoedcursus van één leer jaar voor personen van 25 jaar en ouder en voor personen in 't bezit van een Mulo-diplo ma of praktijk-diploma boekhouden; b. het eerste leerjaar van den driejarigen cursus voor ieder ander. (Van onzen Parijschen correspondent) De liefhebber en kenner van de filmkunst heeft het recht te verwachten, dat een filmer eens zal brengen, wat zal heeten de „film van den dans." Geen vorm van vi- sueele kunst toch ligt de film nader aan de dans. Evenals de dans is ook de film essen tieel bewegingskunst, is haar ziel „rhythme". Evenmin als de dans gelegen is in de afzon derlijke houdingen van het lichaam, is de film gelegen in de afzonderlijke beeldopnamen. Het is de opeenvolging, het stroomen, het vloeien, dat de lichaamshoudingen tot dans, de beeld opnamen tot film maakt. Niemand minder dan de groote kunstenaar van den dans Serge Lifar heeft op de ver wantschap van film en dans gewezen. Hij herik ook gezegd wat de dans van de film verwacht. „De film moet den dans niet transponeeren. maar vernieuwen. Film en dans 'moeten zich verbinden. De dans wacht op het oogenblik, dat de film haar komt bevrijden van de wer kelijkheid, van de moeizaamheid der inspan ning." Mannen als Duvivier in „Un Cornet de Bal" en BénoitLévy in de film, welke wij hieronder bespreken, hebben reeds iets van deze woor den waar willen maken, waar zij gebruik ma ken van het „rallenti" om het element „droom" in den dans tot uitdrukking te brengen. Maar het is een weg, waarop nog veel en veel verder kan worden gegaan. Een geestig filmcriticus als Pierre Leprohon vraagt zich af, of de film ons niet op een goeden dag een ballet zal voorzetten, waarin heel andere ele menten dan het menschelijk lichaam den dans zullen uitvoeren. Van een jonge kunst, die om zoo te zeggen, nog aan den aanvang van haar carrière staat, kan men nog alles verhopen, en waarom dan ook niet een ballet, waarin alle beelden der zichtbare en alle stemmen der hoorbare wereld, het vuur en het water, boo- men en wolken, gecomponeerd worden tot één betooverend choréographisch geheel? „La Mort du Cygne" is nog niét de ,film van den dans" geworden. Zijn maker, den re gisseur van „La Matemelle" BénoitLévy, mag men echter hiervan geen verwijt maken, om dat hij met zijn „Mort du Cygne" niet een film van den dans op het oog had, maar een film van de danseres. Hij heeft ons achter de coulissen van de opera willen voeren, in de klassen van den dans, waar de jonge ballet meisjes duizend moeiten moeten aanwenden en in het zweet huns aanschijns moeten wer ken, om te komen tot die beweging van „veder lichte voetjes", op het tooneel schijnbaar zoo zonder eenige moeite gedaan, welker gratie de bezoekers in vervoering brengt. Bepaalde beel den in de film illustreeren dit echter op pak kend filmische wijze, zooals waar het doek ons alleen maar de beenen en de voeten laat zien van de danseres, terwijl zij met de kothurnen geschoeid de „pointes" uitvoert. Men ziet dan hoe de spieren onder de inspanning trillen. De BénoitLévy van „La Mort du Cygne" verloochent ook niet den BénoitLévy van „La Maternelle" en hij insisteert gaarne op de her komst der balletmeisjes uit zeer nederige mi lieux, waarvan hij menig levensecht tafereel tje weergeeft, zoodat ook deze film in zoo verre zeker een „document humain" mag hee ten, als zij ons met den menschelijken kant van dit artistieke beroep vertrouwd maakt. Het gegeven is vrij simpel, maar in zijn sim pelheid toch treffend genoeg om de lange film te dragen. Rose Souris volgt de danslessen van het ballet der groote opéra. En als alle beginne lingen moet ook zij onder de oudere artïsten der opéra een „petite mère" kiezen, een en gelbewaarster. Stoutmoedig vraagt zij hiervoor de eerste ster van den troep, mademoiselle Couthière, en is er intens trotsch op, dat deze haar verzoek inwilligt. Zij hecht zich innig aan haar petite mère en zij vindt het dan ook vreeselijk, dat een vreemdelinge, la Karina. deze van haar plaats komt verdringen. Wan neer op een generale repetitie la Karina met veel meer vuur en kunst blijkt te dansen dan De Amsterdammers wachten, nu reeds dagen en weken lang, op de heuglijke ge beurtenis, waardoor het voortbestaan van het dierbaar Oranjehuis voor langeren tijd weer zal zijn verzekerd. De voornaamste factor om dit blijde ge beuren waardig te vieren, de geestdrift, is present. Met het voortschrijden der dagen sinds de heuglijke mare, steeg niet alleen de spanning, maar ook en meer nog! de ingehouden vreugde in alle kringen van het volk, om straks bij de blijde gebeurte nis zich in een enthousiasme en feestelijk heid te uiten, als in de lage landen zelden is waargenomen. En of het nu een Prins of een Prinses zal zijn, dat maakt geen ver schil, feest zal het wezen. En niet alleen een nationaal, doch vooral een volksfeest! Echter, met de geestdrift voor een feest is het als met de liefde in een huwelijk.... Zij is onverbiddelijk noodig, maar men kan er niet mee volstaan. En vooral in een stad als Am sterdam, waar een feest van 800.000 menschen moet worden aangericht, is er vrijwel geen tak van het maatschappelijk leven, die niet direct of zijdelings bij de voorbereidingen is betrok ken. Discretie verbiedt ons, uit de eigen keuken te klappen, maar daar is b.v. de radio. Men heeft gelezen van de programmawijziging, die den nationalen „feestdag zal plaats „vinflen en ongetwijfeld zullen talloozen, rustig thuis, naar de speciale uitzendingen op dien dag luisteren. Maar dan in volmaakte onwetend heid over de correspondentie, onderhandelin gen, studie en technische voorbereidingen, die er aan te pas kwamen om deze feestklanken in uw huiskamer te stuwen. Van deze machtige instelling naar het kleinbedrijf, il n-y-a q'un pas. De café houdersvan groot tot klein. Ondanks het overigens loffelijk streven der drankbe strijders is het nochtans een feit, dat het leeuwendeel der feestgangers een feest dronk verlangt en mitsdien hebben de nut tige inrichtingen, die van het voeden en laven van den mensch een bedrijf maken, hun voorbereidingen te treffen. Extra- voorraad, waarvoor de drukte weer terug slaat op brouwer en distillateur, dient in huis gehaald, extra-personeel moet aange nomen en natuurlijk hoort in elk café of restaurant een feestversiering. Hoeveel handen vinden daarvoor werk? Desondanks, al begint het ons zoetjesaan te duizelen, toch is het café-bedrijf slechts een onderdeel van den middenstand. In den boek handel en drukkerswereld worden kapitalen omgezet, in den druk en verkoop van toepas selijke prentbriefkaarten, boekjes en gezangen, waarvoor de auteurs reeds hun honorarium ontvirjgen. De weverijen maakten oranje en rood-wit-blauwe banen per kilometer, timmer lieden schaafden bataillons vlaggestokken, die door reeksen nijvere schilders in een keurig wit kleed werden gestoken, de expediteurs za gen al deze vrachten ter vervoer aangeboden en daaraan werd door de verzekeraars weer een losse stuiver verdiend. Hebben we te veel gezegd, dat vrijwel alle bevolkingsklassen aan de voorbereiding medewerkten? Elij dit alles zwegen we echter nog van de tallooze particuliere versieringen, die allerwegen in stilte worden voorbereid en wie lang£ de grachten wandelt en de feestver lichting ziet proefbranden, moet toegeven, dat het spreekwoord verouderd is: Groote gebeurtenissen werpen niet meer hun schaduwen, doch hun floodlight vooruit. En men beseft het: deze versieringen groeien niet vanzelf. Ambachtslieden van de meest uiteenloopende categorieën hebben daarvoor het loon reeds in de beurs en ook de directeur van de G. E. W. wrijft zich de handen. Hij mag dat wel, zoo'n lampje extra! Nog zijn we pas aan het begin. Ver in het Zuiden, waar Amsterdam de Sahara gaat imi- teeren, ligt vergeten, onbekend en onbetreden, een park. Men kent het uit de krant, dat is Park Zuid en het moet mooi worden, maar be langstelling overigens.... nihil! En ziet, het simpele bericht dat vandaar de saluutschoten worden gelost, was voldoende om van dit park een beevaartsoord te maken van nieuwsgierige Amsterdammers, die door het kale geboomte speuren naar de machtige vuurmondem die met hun donderende stem de blijde gebeurte nis wereldkundig zullen maken. Vanzelfspre kend zijn de bedieningsmanschappen bij de voorbereidingen betrokken, maar dat waren de werklieden die hun loodsje bouwden evenzeer en dat waren indirect zelfs de tramconducteurs, die het met een begrijpenden glimlach zeiden.- „Park Zuidhier uitstappen, dame." De gemeente heeft het trouwens toch druk met deze Prinselijke Geboorte. Het speciale dienstrooster van de politie voor den feestdag is met veel passen en meten klaar gekomen, de britsen in de geilen zijn voor de eventueele dronkaards (politie is even pessimistisch als practisch) frisch opgeschud en zelfs de vrou wen van de agenten bleven niet buiten de preparatieven. Dat kan men waarnemen aan de voortreffelijke „pli" in de pantalon en de volmaakte vlek- en stofschoone uniformen, waarmee de agenten op dien blijden dag de feestelijkheid in ordelijke banen gaan leiden. Met de tram dito-dito. Men heeft het kun nen lezen, ook de tram vindt, dat een zoo feestelijke dag niet om middernacht kan ein digen en 'al is dat voor het publiek erg ge makkelijk elf centen klaar en stap maar in het zou een janboel worden als geen rooster van diensten de zaak leidde. En men mag er gerust op rekenen: nijvere ambtenaren hebben dat reeds piekfijn uitgeknobbeld. Op den grooten dag zal de tram weliswaar nacht braken maar zooals dat hoort: punctueel nachtbrakend. Zoo zouden wij ad infinitum kunnen door gaan. We hebben geen woord te veel gezegd, van hoog tot laag, van arm tot rijk en in alle soorten ambachten werken Amsterdammers mee om de feestelijke gebeurtenis waardig te vieren. De groote dag, de dag der dagen, zal dan ook een feestdag worden, waardig in de annalen der hoofdstad geboekt te worden. Wat het ook moge zijn, een Prins of 'n Prinses, het zal Amsterdam dierbaar zijn als het kind van het Prinselijk echtpaar en in alle kleinheid mag het groot genoemd worden als Werkver- schaffer of Werkverschafster. Vooral in dezen tijd een gezegende levensstart,. haar petite mère en bovendien nog in lachen uitbarst terwijl deze proefdanst om de grol van een zaalbediende, maar zoo dat het er op lijkt, alsof zij haar mededingster uitlacht is dat te veel voor de kleine Rose Souris. Zij wil de carrière van haar petite mère redden, en daartoe zal zij het publiek laten lachen om la Karina. Terwijl Karina voor een stampvolle zaal „La Mort du Cygne" danst, het stuk, waarin haar petite mère placht te glanzen, trekt zij den grendel weg van een valluik in het tooneel, zoodat La Ka rina midden in haar dans, wanneer de dans passen haar op het luik brengen, onder het too neel komt te vallen. Rose Souris bereikt niet, dat het publiek om La Karina lacht, wel, dat La Karina bij haar val een been breekt, van «welke breuk zij niet geheel herstelt, zoodat zij nimmer meer zal kunnen dansen. Voortaan moet La Karina zich tevreden stellen met het opleiden van kleine meisjes als Rose Souris, voor de beoefening van de groote kunst. En zij besluit hiertoe, doordat zij in de kleine Souris de goddelijke vonk ontdekt. Zij wil van Rose Souris de groote danseres maken, die zij zelf niet meer zijn kan. Maar Rose Souris kan moeilijk alleen de knagende wroeging dragen van de wetenschap, dat zij het is, die haar leermeesteres ongelukkig heeft gemaakt. Twee klasgenootjes wijdt zij in haar tragisch ge heim in, en via dezer babbelzucht komt het ter kennis van ouders, die het niet kunnen zetten, dat la Karina Rose Souris zoo zicht baar bij haar eigen kinderen voortrekt. Om de onwaardigheid van Rose Souris bekend te maken schrijven zij la Karina een brief, waar in deze over de oorzaak van haar ongeluk wordt ingelicht. Rose Souris, die reeds de vrucht van haar slecht gedrag verloren had zien gaan, doordat haar kleine moedertje toch den dans vaarwel had gezegd om te gaan trouwen „er zijn nog andere dingen in het leven, dan de dans", had deze Rose Souris ge zegd, maar Rose Souris kon dit niet begrij pen gelooft nu, dat ook voor haar zelf alles verloren is. Zij ziet zich reeds in een verbeter huis. Maar La Karina besluit na tweestrijd, toch haar zorg aan de kleine Rose Souris te blijven geven, omdat zij nu eenmaal deze al leen in staat ziet, de draagster van haar groo te kunst te worden. Zooals men ziet, heeft Bénoit niet de plas tiek van den dans willen weergeven, maar den isolement tusschen haar kameraadjes, isole ment tegenover haar moeder en het leven. Het Rose Souris' isolement in dezen hartstocht BénoitLévy heeft willen weergeven, is dat van hartstocht, welke haar oplegt, haar absolute eischen. „La Mort du Cygne" is de film van de danseres, en wel van die, voor wie de dans nog niet de roem beteekent, alleen maar een verlangen en een obstinate en naïeve wil, zooals de wil der kinderen is. Het drama, dat ontroerende ervan is niet de gebroken car rière van La Karina, noch de spijt van Rose Souris, maar het feit, dat zij zich vergist heeft en dat zij wilde redden, wie deze redding niet waard was. Het is een goede film, waarin de regisseur niet slechts van het warme spel van „Mia Slavenska" als la Karina het beste ->rofijt heeft getrokken, maar waarvan vooral ook de gezonde natuurlijkheid der kinderen een bij zondere charme uitmaakt. Naschrift. Aan deze beschouwing zou nog kunnen toegevoegd worden, dat Oskar Fischinger in zijn muzikale filmpjes eenigszins tegemoet komt aan de veronderstelling, dat de film een dansverbeelding zou kunnen realisee- ren buiten het menschelijk lichaam om. Red Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Bij K.B. van 4 Januari 1938 is mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Belgische en bij het Luxem- burgsche hof. Naar wij vernemen, zal de eerste foto van de(n) jonggeborene door Prins Bernhard zelf worden vervaardigd. Ook deze'eerste foto zal voor het publiek ver krijgbaar worden gesteld. Vanzelfsprekend is dat ook het geval met de officieele foto, welke de hoffotograaf daarna zal vervaardigen. Prins Bernhard reed Maandagmorgen half elf lit, om, zooals hij ook op vorige dagen op dit lur placht te doen, in zijn open grijzen sport- .uto een ritje te maken in de omgeving. Ook hans weer werd de auto door een chauffeur bestuurd. Daarom eischt de wet, dat uw fiets een rood achterlicht moet voere,n, dat tevens als re flector dienst doet. Ziet toe, dat er een officieel goedgekeurd achterlicht op uw witte spatbord wordt gemonteerd (niet hooger dan 60 cm boven den grond-!). PARIJS, 17 Jan. (Havas) Het schijnt zoo goed als zeker, dat Chautemps niet zal mo gen rekenen op deelneming der socialisten aan een door hem te vormen Fransche re geering. Meer waarschijnlijk is het, adt hü den steun dezer partij zal krijgen. Met den steun zijner politieke vrienden denkt Chautemps wel een kabinet te kunnen samen stellen, zelfs zonder de deelneming der socia listen. Slechts indien hij van de zijde der socia listen uitgesproken tegenkanting zou ondervin den, zou hij zijn taak niet voortzetten. Mocht hij niet slagen, dan zou president Lebrun twee oplossingen onder oogen kunnen zien. Hij zou als formateur opnieuw Blum kunnen aanwijzen', wiens partij achtereenvol gens den val van het kabinet-Chautemps be werkstelligd en de reconstructie ervan verhin derd zou hebben, of wel een beroep kunnen doen op Sarraut, om een volksfront-ministerie te vormen met deelneming, of op zijn minst steun, der socialisten. Ondanks het feit, dat de regeeringsvormin® van Blum thans van de baan is, is de natio nale raad der socialistische partij hedenavond bijeengekomen. Toen Blum binnentrad werd hij begroet met den kreet: „Blum aan de macht"- BRUSSEL, 17 Jan. (Havas). Er wordt bekend gemaakt, dat Van Zeeland zijn rap port eerst na de oplossing der Fransche regeeringscrisis ter hand zal stellen aan de Fransche en Britsche ambassadeurs te Brussel. Volgens den diplomatieken redacteur van de „Evening Standard" is Woensdag of Donder dag 'de publicatie, te verwachten van het rap port van Van Zeeland, waarin deze zou aanbe velen, een conferentie te beleggen tusschen de bezittende en de niet-bezittende naties, ten einde een grondslag voor onderhandelingen te vinden. De redacteur meent te weten, dat Duitsch- land en Italië medegedeeld hebben, dat zij be reid zijn hun medewerking te verleenen. TOKIO, 17 Jan. (Domei). Volgens berichten uit Sjanghai heeft de Japansche ambassadeur in China, Kawagoe, aan de pers medegedeeld- dat hij door zijn regeering telegrafisch is terug' geroepen, aangezien de regeering te Tokio breken met maarschalk Tsjang Kai Sjek. Van welingelichte zijde wordt verder verno men, dat hij vervangen zal worden door een plaatsvervangend ambassadeur, die de betrek kingen van Japan met de „verschillende mach' ten in China" zal onderhouden. MEXICO, 17 Jan. (D.N.B.) nl den staat Vet® Cruz is tengevolge van een conflict tussch^ twee vakvereenigingen een algemeene staki"® uitgebroken, waardoor het geheele economised leven verlamd is. Tusschen de stakers zijn bloedige vechtpm, tijen ontstaan, waarbij vijf personen gedo°^ zijn. Te Orizaba moest de politie bij haar P° gingen, de orde te herstellen, door militaile versterkt worden. Na tamelijk uitvoerige gedachten wissel^ heeft de ledenvergadering van de vereenig1 „De Rotterdamsche Diergaarde" MaandagaV°J met 99 tegen 5 stemmen besloten de bestap de vereeniging te ontbinden en het bestu machtiging te verleenen den grond over dragen aan de gemeente. Dit houdt in, dat de diergaarde verpla^,, zal worden van het centrum der stad naar e terrein in Blij dorp op ongeveer tien minu gaans van het station D.P. Het terrein van huidige diergaarde wordt gedeeltelijk v° bouwd en gedeeltelijk bestemd voor park- stratenaanleg,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4