VLAGGEN H KUNSTGEBITTEN Automatisch telefoneeren T axi-perikelen Haarlem, 18 Jan. Oneenigheid SERVICE Kort en volledig PIANOSTEMMEN ft OFFMANN ZN A A R L E M DINSDAG 18 JANUARI 1938 De Magdalenakapel V het TOONEEL LODEWIJK DE ELFDE Gezelschap Jan Musch 6642 werkloozen Stijging van 1483 in een half jaar DOOR DE BALKANSTATEN Lezing van den heer C. Sipkes tegen onze bekende lage Tarieven; met garantie 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Haarlem-N. - Telefoon 16726 BIJ STORM OP DE FIETS Ongeval te Spaarndam HET NIEUWE HUIS DER JULIAANTJES Programma Radio-Centrale Nieuwe school Heemstede GEMEENTEZAKEN Personalia BURGERLIJKE STAND Brandje op werf Conrad Vanmiddag is Haarlemmermeer aangesloten; nu volgt dezen zomer Zandvoort Hoe vocht bestreden wordt Onbewaakte telefoonhuisjes UIT DE HOOFDSTAD Als de partijen voet bij stuk houden, breekt Donderdag een taxi-oorlog uit Ordening ten bate der beunhazen? (KLEURECHT WOL) EN BOVENDIEN.... NL. PLAATSING IN TUIN OF AAN GEVEL DOOR ONS DESKUNDIG PERSONEEL STALEN VLACCESTOKKEN TE HUUR TEL. 12127 44 SPAARNE 44 AGENDA Bioscopen INBRAAK IN LEEGE WONING Politie is de daders reeds op het spoor 19 Januari Bioscopen STAD Set lid van den Haarlemschen gemeenteraad, heer Joh. Visser, heeft aan B. en W. ge ragd, of de Magdalenakapel in de Magdalena- ^raat niet in strijd met de bij den verkoop 11 het voormalige hospitaal door B. en W. phaakte bepalingen gesloopt is. Is het aan B. en W. bekend, zoo vraagt heer V., dat, in strijd met een door den aad 0p i5 juij 1932 aangenomen voorstel, de ^Sdalena-kapel in de Magdalenastraat thans ^sel is gesloopt? S. is voor deze, met punt I van het bedoel- (Jft voorstel, zoowel als met de toezegging van eh W. destijds aan den Raad, in strijd uws ^hd, e daad door.de eigenaresse der betreffen- Perceelen toestemming gevraagd aan Bur- 6|heester en Wethouders? Si. Zoo ja, wat is dan de reden, dat B. en hiet opnieuw den Raad over deze zaak heb- h geraadpleegd? Zoo neen, zijn B. en W. dan met onderge- eode van oordeel, dat de bedoelde eigenares- Wederrechtelijk, in elk geval in strijd met de ^Daii»,,J Palingen, door B. en W. zelve bij den ver der betreffende perdeelen gesteld, heeft tel>andeid? Zijn B. en W. voornemens zonder meer hier gewraakte handeling te berusten? Set is wel jammei-, dat de heer Visser zijn jaisstukken niet beter leest en de kranten niet er bijhoudt. Deed hij dat wel, dan zou de 'Sstie van de Magdalenakapel nu eindelijk, Voor zijn belangstelling, begraven zijn. Want het raadsbesluit, waarbij het Militair Hos- aai werd verkocht, zijn geen voorwaarden be ffende de Magdalenakapel gesteld en bij den k°op zijn deze ook niet bedongen. De vraag he tegenwoordige eigenaresse wederrechtelijk t hl strijd met de bepalingen door B. en W. 'eld, heeft gehandeld, zullen B. en W. dus gifwoorden met het verzoek van den heer om zich eerst beter op de hoogte te stel en de dingen, waar hij over spreken wil. Ss de heer Visser beter kranten las, zou hij Weten, dat de Magdalenakapel geen oud- ^hkundige waarde meer over had, dat ten ervloede echter het oordeel van Monumenten- g in Den Haag daarover is gevraagd en dat ifh Öeskundlg instituut verklaard heeft tegen raak geen bezwaar te hebben. Als de heer Ser ondanks dat alles van meening is, dat oude cavalje aan de Magdalenastraat toch bewaren waard was, dan is dat zijn goed maar het stellen van de hierboven aange- ^alhe vragen moge dan de laatste poging b h om deze opinie aan het Haarlemsche pu- 6 °P te dringen. Het besef, dat onze huidige bofatie heeft te waken over het mooie, dat Vferl ge eeuwen aan onze hoede toevertrouw- w°rdt het beste versterkt door te ijveren behoud van onbetwist mooie dingen. monumentaal stuk van diepen inhoud, 'Hiti karakterschetsing en breede, nu en dan twa wat theatrale allures kreeg gisterenavond l^f abonnements-publiek in den Stadsschouw'- J> te genieten. WUis Latour heeft in zijn schepping „Lode- de Elfde" de machtsbegeerte, die zelfs tiL tot bezetenheid, willen teekenen van een fph, wiens levensdoel het-is één groot rijk (Hechten en die daaraan alles ondergeschikt Hij heeft daarvoor koning „Lodewijkden Vpj.genomen, die Frankrijk tot een eenheid van oorspronkelijk talrijke heel en half ttft:n nkelijke staatjes. Maar die koning was "hoedig veldheer, die de eenheid smeedde tij," be kracht zijner wapenen; doch een lis- bjii ^huw, vreesachtig, om niets dan alleen om hig 6igen- macht en wil gevend genie, dat wei- .j, monumentaals heeft, fly ^minste zooals Jan Musch hem uitbeeldde, eenzaam, en zijn geloof aan God is alleen 116111 in be boezemen, door met hel en LL te dreigen. Zoo'n figuur is niet slechts S ,lk, de Elfde geweest, maar zijn beeld zal tW zij het met sterke nuances, kunnen terug ei in andere historische figuren. VA kunnen het beter aan onze lezers en Hfp aan de toeschouwers overlaten in hoe- V- onderwerp van een voorrangsstrijd fin 611 koning en Kerk, koning en eerlijkheid, Ifejj 8 en trouw aan plechtig bezworen verdra- S' feoning en landsverdeeldheid toepasselijk a,ünnen zijn op hedendaagsche heerschers. is van eenzelfde genre als „Elisabeth, de *!Mer?>ncler Vrouw"' al ligt het probleem daar ^hf' strijd om liefde tegenover strijd om ri ^thl> •"Uit en ®Pel maakten een aangrijpenden in- °P de zeer vele aanwtezigen, die aan het JW or ontroering aarzelden om te applau- kl,?'en maar tenslotte losbarstten in her kan ovat:ies- J* ko was weer in grootschen vorm als dihg. En met al de veelzijdigheid van zijn speelde hij dien meineedigen, voor geen •Wiping en sluipmoord terugschrikkenden Jf bolus ten vorst, die het alleen van God, j^/mbs Kerk verliest. Musch heeft alleen zijn figuur niet ge- xv. mee, om steeds koninklijk te kunnen zijn. Hy^mauhs bleef onder alle omstandigheden V»cj n' Maar men moet niettemin groote be- Jiq ®rihg hebben voor zijn creatie, waarbij die Wij be overigen zich voortreffelijk aansloten. 'ek0n<len 111 116 sPefers echter soms moeilijk 6'. levendige, elegante, hoofsch Franschen Nam de koning en de andere figuren toch N 6e alles door hun aard en afkomst moe- Weest zijn. Zij vertoonden weinig kenmer- Vau dien Franschen geest, maar waren °er-Hollanders, die op degelijke wijze hun tN J^^lfge volzinnen spraken. In 't bijzonder wj 't voor den kanselier, die door Jaap v. d. 6rt°lkt werd, en meestal werkelijk een a3oo gelÜk was. 1 koivas.°°k wel eenlgszins Jeanne van Rijn X't mhgin. Haar felle tragiek beheerschte zij 6el soberheid. °°§st voorname rol speelt in dit stuk de bwoordiger van de Kerk, de biechtvader K .koning- Diens groote kracht bestaat t is van hel en laatste oordeel, maar be vraag of de vrees voor God nu juist het Alpha en Omega van het katholieke geloof uitmaakt. In den trant van het stuk is het ech ter begrijpelijk, dat de auteur daarop den na druk heeft gelegd. Adolphe Hamburger gaf dien priester met pathetische kracht en waardigheid en aan hem is het te danken, dat deze rol in het geheel niets profaneerends had, zelfs niet in dat zwiare laatste bedrijf. Theo Vink en Van Staalduynen waren respectievelijk Bourgon disch- en Engelsch gezant, de eerste met een groote hartstochtelijkheid en de andere met Britsche flegmatische kalmte. De dochter van den hertog van Bourgondië, het door verraad in de macht van den koning gekomen kind, vond in Mary Musch—Smithuysen de vertolk ster vol fiere, reine vrouwelijkheid, die zij be hoefde. Pierre Myin was de listige, ook al door hoogmoed en machtswellust bezeten en daar door voor niets terugdeinzende kamerheer. De scherpte van zijn stem, de frivoliteit van zijn gebaren en het arglistige van zijn houding maakten hem tot een glansrol. Voor de spelers waren er aan het slot bloemen, die zeer zeker de groote bewondering en erkentelijkheid van alle aanwezigen vertolkten voor deze prachtige, grootsche opvoering. K. een zeldzame plant gevonden, de Trachelium rumenicum. Mooi waren de witstammige popu lieren, Populus nigra Thevestina. In de afgeloopen week is het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen weer met 67 gestegen en daardoor gekomen op 6642, of 77 minder dan in dezelfde pe riode van 1937 en 341 minder dan in 1936. Sinds Juli van het vorige jaar telt Haar lem thans 1483 werkloozen méér, waarbij nog in aanmerking moet worden genomen, dat de maand Februari altijd zeer slecht is. Pessimisten kunnen Wijzen op ons opti misme, toen we schreven „wanneer komen we beneden de 5000?" en thans vragen „zullen we de 7000 weer halen als in hoog- crisistijd?" De Nederl. Natuurhistorische Ver., afd. Haarlem en Omstreken, hield gisteravond haar jaarvergadering in de Kroonzaal van Brink- mann. Na goedkeuring der jaarstukken hield de heer C. Sipkes een voordracht over zijn tocht door de Balkanlanden. Niet alleen op den plantengroei, doch ook op de bevolking en haar cultuur vestigde spr. de aandacht, zoodat we ook zeer mooie foto's zagen van de verschillende volkstypen, van zi geuners, van interessante oude kloosters. De „Caminul cultural" in Ghumpatie is een vereeniging, die zich ten doel stelt de oude cultuur haar rechten weer te geven. De leden houden dus de oude volksdansen en kleeder drachten in eere. De Roemeensche vlakte is een steppegebied geworden, doordat de mensch de bosschen verbrandde. Bebossching zou hier van groot belang zijn. Roemenië heeft ook zijn cultuurparken, zooals wij uit de foto zagen. De botanische tuin in Klausenburg bleek prachtig in orde te zijn. In Bulgarije is de be volking zeer arm; het aantal der analphabeten is er echter gering. Een merkwaardige geologi sche formatie is het „steenen woud"; voor de uit numelietenkalk opgebouwde zuilen heeft men nog geen verklaring kunnen vinden. In Macedonië zijn de volkstypen bijna zoo donker als Arabier of Turk en zij dragen schil derachtige hennepkleeding. De heer S. toonde foto's van zonnebloemcultuur voor de berei ding van spijsolie. Tegen de rotswanden werd SPREEKUREN: alle werkdagen van 912 en V/24 uur. Avondspreekuren Dir.sd., Woensd. en Donderd. van 79 u. GRATIS INLICHTINGEN Tijdens den laatsten Zuid-Westerstorm fiets te de 17-jarige mejuffrouw v. W. op een stil len verkeersweg te Spaarndam, toen zij door een hevigen rukwind op den grond geslingerd werd en versuft bleef liggen. Eerst na een kwartier kwam een motorrijder voorbij, die trachtte het meisje te helpen. Hij kon haar echter niet alleen naar zijn dichtbijzijnde wo ning vervoeren, zoodat hulp gerequireerd moest worden. Dr. Deggeler, plaatselijk geneesheer, constateerde een lichte hersenschudding en ernstige kwetsuren aan gezicht en handen en vervoerde het meisje naar haar woning. rechtkwamen, werd met een straal op de wa terleiding door de baby-spuit van Haarlem- Noord, die zeer spoedig ter plaatse was, ge- bluscht. Er werd vrijwel geen schade veroorzaakt. Zondagmiddag had een intieme plechtigheid plaats in het oude patriciërshuis van den heer J. W. A. Beijnes aan de Nieuwe Gracht, waar sedert kort de Juliaantjes hun intrek hebben genomen. Op last van Z. H. Exc den Bisschop werd door den HoogEerw. Heer Deken H. C. J. Sondaal de kapel ingewijd, in welke kapel Maandagmorgen voor het eerst het H. Misoffer door den Deken werd opgedragen. Bij deze H. Mis waren tegenwoordig de Zeer- Eerw. Heer Stumpel S.J., directeur der Congre gatie, de ZeerEerw. Heer Pastoor F. C. van Beu kering, de Weled.geb. Heer J. W. A. Beijnes, Mej. D. Beijnes en mej. W. Beijnes, zuster van den heer Beijnes. In een korte, treffende toespraak wees de H.E. Heer Deken er op, hoe in dit huis, eens door een Katholiek geslacht bewoond, thans Chris tus zelf Zijn intrek had genomen en hoopte dat de zusters door hun liefde tot God nog meer zouden toenemen in de liefde tot den naaste, die zij reeds op zoo uitmuntende wijze beoefe nen. Na afloop van de H. Mis vereenigden zich de aanwezigen in de oude eetzaal, waar pastoor Stumpel S.J. een woord van dank sprak Geheel Katholiek Haarlem kan zich verheu gen over de prachtige bestemming, welke dit mooie oude huis heeft gekregen! WOENSDAG 19 JANUARI Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.40 Diversen, 10.40 Parijs Radio, 11.05 London Re gional, 11.20 Keulen, 12.20 Parijs Radio, 1.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen, 2.20 Diversen, 2.50 London Regional, 3.50 Keulen, 5.20 Parijs Ra dio, 6.20 Keulen, 7.20 Boedapest, 7.50 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.50 Keulen, 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 Droitwich, 12.35 London Regional, 1.40 Droitwich, 6.40 London Regional, 7.00 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Gram.- platenconcert, opera-fragmenten: 1. Ball im Savoy; 2. Der Vogelhandier; 3. The merry wives of Windsor; 4. I Pescatori de Perle; 5. Don Juan; 6. Barbiere di Siviglia; 7. Figaro's Hochzeit; 8. Die Fledermaus; 9. Graf von Luxembourg; 10. Victoria und Ihr Husar; 11. Lilac time selectie; 8.0012.00 Diversen. Heden (Dinsdag) is ten Raadljuizs te Heem stede de aanbesteding gehouden van het bou wen van een school voor lager onderwijs aan den Craijenestersingel te Heemstede, onder ar chitectuur van architect H. Korringa. Er wer den 39 biljetten ingeleverd. De uitslag was als volgt: F. J. de Vries, Bilthoven, ƒ48.500; Chr. D. A. Appel, Assendelft, ƒ52.977; G. P. Hetem, Haar lem, ƒ49970; firma Gebr. v. d. Putten, Heem stede, ƒ51.759; W. v. Heijst, Driehuis-Wester- veld, ƒ48.942; Joh. Jac. Limburg, Purmerend, ƒ54.300; Jac. Wittebrood, Beemster, ƒ53.100; C. Kok, Nieuwer-Amstel, ƒ54.783; Joh. C. de Geus, Haarlem, 50.500; Gebr. H. V. en J. de Vries, Haarlem, 54.900Ant. J. W. v. Sam- beek, Heemstede, 52.975; firma Klein en Zn., Assendelft, ƒ46.961; Joh. Schutten, Zaandam, ƒ49.440; L. Th. v. d. Meer, Amsterdam, ƒ53.700; firma Sprengers, Haarlem, ƒ51.500; I. Bree- voort, Haarlem, 55.500; H. Klaassen, Heem stede, 46.848; A. Castricum, Beverwijk, 49.900; G. J. Evers, Bloemendaal, 48.370; M. Ebbing, Haarlem, 49.850; G. Groodt, Den Hel der, 47.800; Joh. v. d. Putten, Haarlem, ƒ45.950; S. Kuit, Driehuis, ƒ54.880; firma Co- blens en Zn., Haarlem, ƒ56.427; P. J. v. Hof- ten, Haarlem, 57.300; E. Schuit, Hillegom, ƒ59.648; G. Broertjes, Heemstede, ƒ47.100; S. de Vries, Zaandam, 49.840; J. v. d. Wal, Zand- voort, 47.877; N.V. Aann. Mij. „Holland", Heemstede, ƒ52.700; S. Planting, Heemstede, ƒ53.500; N. V. Wormerveersche Aann.-Mij., ƒ54.800; Gebr. Joustra, Haarlem, ƒ52.474; Gebr. Kloos, Heemstede, ƒ48.953; firma H. F. Kok en Zn., Amsterdam, 50.885; W. Bussink, Amersfoort, ƒ53.980; firma M. Joustra, Haar lem, ƒ53.400; Doedens en Schilder, Alkmaar, 51.887; Metselaar en Co., Haarlem, 53.075. De gunning is nog aangehouden. De eigenlijke oorzaak was een omgevallen speelgoedwagentje. Op den 25en October in het jaar 1937 gooide het eene jongetje het speel goedkarretje van zijn vriendje om. En dat eene jongetje was grooter en sterker dan het andere en hij had ook geen wagentje, dat de kleine jongen op zijn beurt om kon gooien. Daarom be gon deze laatste te huilen. Het was het eenige, dat hem nog te doen stond. Want als hij huilde, kwam zijn moeder, een struische Oostzaansche, en die zou zijn vriendje wel mores leeren. De groote jongen wist er echter alles van en met een zijner klompen in een zijner handen wachtte hij haar komst, met de kennelijke be doeling niet zonder slag of stoot den achter kant van zijn broek prijs te geven. Maar de Oostzaansche pakte na zijn tweede afweerpo- ging de klomp reeds uit zijn handen en tikte daarmee op zijn hoofd, hetgeen een bult ten gevolge had. Haar echtgenoot wilde daar nog een schepj bovenop doen, vlood naderbij en kwakte dei onfortuinlijken knaap tegen den grond. Ver volgens trok hij hem aan zijn haren weer over eind om hem eindelijk met een forschen goo drie meter verder een steegje in te werpen. Het waren dus nogal krasse maatregelen maar de meest krasse komt nog. De moeder van den jongen had gezien wat ze daar allemaal met haar zoon hadden uitge haald en ook zij verliet haar huiselijken haard en voegde de Oostzaansche toe: Dat moet je met mij eens probeeren. De Oostzaansclie had liever, dat haar man dat deed en na een echtelijke aanmaning, nam deze ook werkelijk het initiatief en gaf de vrouw een slag, dat ze tegen een muur terecht kwam en omviel. „Ze viel niet om" verklaarde de man, die we gens mishandeling voor den politierechter moest verschijnen. Zijn vrouw was wegens haar getik ook ge dagvaard, doch niet gekomen. Zenuwen! „Bent u werkelijk niet omgevallen?" onder vroeg de rechter de vrouw, die met haar zoon tje in de leeren getuigenbank zat. „Nee, meneer, maar hij gooide me zoo hard tegen den muur, dat het kraakte." „Wat kraakte? De muur?" vroeg de rechter. (Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de rechter zijn Pappenheimers kent en Bun ver klaringen op de juiste waarde weet te schatten. Zoo ook die sterke uitlating van deze vrouw). „Nee, m'n hoofd", verduidelijkte zij vriende lijk. „Ik ben d'r nog zenuwachtig van, meneer. Het zijn vreeselijke menschen en er is niemand, die met hun op kan schieten. O, jé, nee." Hieraan werd vastgeknoopt een lang verhaal over het zoontje van de Oostzaansche, dat al tijd begon te dreinen als het met haar zoontje speelde, enz. Allemaal zeer interessante wetens waardigheden. Mag dat dreinen kinderachtig zijn, de ver oorzaker van al die tranen, het zoontje van de „niet-omgevallene", was zoo op het eerste ge zicht ook geen lieverdje. Dat was ook de mee ning van den rechter. De officier vond het een laffe handelwijze van zoo'n grooten man, om een vrouw een klap te geven. Hij eischte tegen hem f 10 boete en tegen zijn echtgenoote de helft van dat bedrag. De rechter herinnerde zich echter het spreek woord: waar er twee kijven hebben er twee schuld. Het is weer een burenveete, zeide hij. Getuige zal ook wel niet zoo heelemaal on schuldig zijn. En hij veroordeelde de echtelie den tot een gezamenlijke boete van f 10.50, waarvan de man het leeuwenaandeel, te weten f 7.50, op zijn naam kreeg. Doch hoe die som nu verdeeld wordt zal hem waarschijnlijk betrekkelijk weinig kunnen sche len. Hij moet als echtgenoot toch voor het ge- heele bedrag opdraaien. B. en W. stellen voor over te plaatsen als onderwijzeres van school 38 naar school 17 mej. J. E. C. Verhout; te benoemen tot lid van de Commissie van Toezicht op het Frans Hals museum: I. Prof. Dr. P. H. van Moerkerken (aftredend); en 2. J. M. C. Hoog; over te plaat sen als onderwijzer van school 32 naar school 44 den heer G. A. Paardehaar. Geboren: M. P. J. MeijerBloem, z. C. C. Schavemakervan Noord, d. M. J. van Hon- schotenWillemse, z. A. RosenhartHein, d. K. W. TopGrewen, z. A. Collignonvan Dongen, z. W. W. van HaarlemTreffers, z. Th. H. FleischmannNied, d. Overleden: J. J Slewe, 62 j., M. v. Heems- kerkstr. J. J. de Haan, 58 j., Teylerstr. H. N. Hartgerink, 81 j., Kloosterstr. E. Jan senVoskuijlen, 60 j., Leidschestr P. Smit, 75 j., Brouwersplein. J. E. du Mosch, 67 j., Kamperlaan. B. Huijbens, 87 j., Kamper vest. Ondertrouwd: L. J. Buis en M E. v. d. Vorst. Door een voorbijganger werd gisterenavond om ongeveer kwart voor tien een brand ont dekt in de werkplaats van de oude werf Con rad aan den Spaamdamscheweg. Het brandje waarschijnlijk ontstaan doordat vonken van een brandsnij-apparaat in een hoep hout te- PER KEER F.150 D.BOSMAN HAARLEM-H tesselschadepleih 2 Telkens wanneer we weer een automati sche telefooncentrale in de omstreken van Haarlem zien, worden we getroffen door de wonderen, die de techniek aan de menschen schenkt. In Hoofddorp, waar vandaag de moeder-centrale voor de centrales Rijk, Lijn den, Vijfhuizen, Nieuw-Vennep en Abbenes in dienst is gesteld, hebben we een uurtje mogen vertoeven tusschen milioenen draad jes in de meest uiteenloopende en gecombi neerde kleuren, tusschen kostelijk mecha niek, dat op groote schaal gaat draaien, zoemen, tikken en hameren, wanneer een der abonné's heel simpel den telefoonhoorn van den haak pakt en een gesprek wil gaan voeren. Het Hoofd van het telefoondistrict Haarlem, de heer Th. de Winter, het adjunct-hoofd ir. H. J. Uges en ir. J. Blankert stelden ons in de ge legenheid de nieuwe apparaten te bezichtigen, waarbij laatstgenoemde een populaire toespraak hield met behulp van een schoolbord en een krijtje. Bij eiken aangeslotene zijn reeds eenigen tijd twee telefoontoestellen aanwezig, een oud en een nieuw, waartusschen een tijdelijke verbin ding is aangebracht. Vanmiddag om 1 uur werd deze verbinding op de door den Telefoondienst aangegeven plaats door de abonné's zelf door geknipt, of door middel van een schakelaar uit geschakeld, waarna het oude toestel definitief buiten gebruik was gesteld. Terzelfdertijd wer den op het telefoonkantoor de noodige maatre gelen genomen om de nieuwe automatische cen trale in werking te stellen inplaats van de oude, die van dat oogenblik af voor goed had afge daan. Even wachtte men de loopende interlo- cale gesprekken af en binnen een half uur was het wonder voltrokken, weer was een nieuw automatisch net in het grooter wordende geheel opgenomen. Een groot deel van de abonné's is thans onder gronds aangesloten, waardoor een groote be drijfszekerheid wordt verkregen, vooral bij on gunstig weer. Dat hiervoor een uitgebreid kabel net noodig is, wordt duidelijk, wanneer men be denkt, dat in tegenstelling met aansluitingen op gewone electriciteitskabels, welke alle op dezelf de voedingsaders worden aangesloten, elke telefoon-abonné door een afzonderlijk stel ko peraders met de centrale is verbonden. Bij de automatische telefooncentrale komen de kabels dan ook uit alle richtingen bijeen en vormen daar te zamen een bundel locale kabels, terwijl bovendien nog interlocale kabels zijn binnenge voerd. In den kabelkelder te Hoofddorp splitsen de kabels zich in een bundel dunne loodkabeltjes, die in de centrale op een z.g. hoofdverdeeler zijn afgewerkt. Op dezen verdeeler kan iedere kabel ader met elk nummer van de automaat door middel van z.g. kruisverbindingsdraden worden verbonden. De centrales zelf werden geleverd door Bell Telephone Cie. De centrale te Hoofddorp heeft een capaciteit van 300 nummers, die te Rijk van 50 nummers, de andere 100 nummers. Het spreekt vanzelf, dat groote hoeveelheden accumulatoren een belang rijke rol spelen bij de stroomvoorziening. Een bijzondere nieuwigheid bij deze automa tiseering is, dat de centrales te Lijnden, Rijk, Vijfhuizen, N. Vennep en Abbenes onbewaakt zijn. Wij hebben een van deze knusse telefoon huisjes, die twee behoorlijke vertrekken hebben, bezichtigd. De vermeldingswaardige bijzonder heid is, dat er een ingenieuze installatie is aan gebracht voor het drooghouden van de lucht. Vocht is de grootste vijand van de telefoon-in genieurs, daar de duizenden kleine draadjes op dit gebied zeer gevoelig zijn. De installatie be staat hierin, dat indien de relatieve vochtigheid Ier lucht in het automaat-vertrek te hoog is, de lucht door een stof wordt gezogen, welke wa ter absorbeert. Het in- en uitschakelen van deze droog-inrichting geschiedt geheel automatisch. Wij maakten de opmerking, dat dergelijke ap paraten zeer goede diensten zouden kunnen be wijzen in huizen of lokalen waar vocht de aan gename sfeer bederft. De uitvinding blijkt ech ter nog te jong te zijn, zoodat de prijs van de rpparaten zeker niet binnen ieders bereik valt. Daarenboven zijn de centrale-gebouwtjes ook zooveel mogelijk geïsoleerd, door dubbele muren, celotex-betimmering, etc. Hoe gevoelig deze anti-vocht-installatie werkt, konden we enkele oogenblikken na ons binnen komen constateeren. De jassen van het gezel schap waren nog nat van den morgenregen en door deze overmatige vochtigheid sloeg de hy grometer onmiddellijk aan. De hoofdcentrale te Hoofddorp is niet gemak kelijk te vinden, omdat ze tusschen de huizen aan den Hoofdweg verscholen is. Het vriende lijke gebouw mag er anders gerust zijn en munt uit door eenvoud, properheid en ordelijkheid. Dezen zomer nog is Zandvoort aan de beurt, zoodat de badgasten dan ook zonder tusschen- komst van een telefoonjuffrouw met Haarlem, Amsterdam, het Gooi, etc. kunnen spreken. In het garage-taxibedrijf te Amsterdam heerscht momenteel een toestand, die op korten termijn tot ernstige conflicten kan leiden. Wij twijfelen niet of er zal nog wel wat water bij den wijn worden gedaan, doch als de situatie blijft zooals momenteel, zijn a.s. Donderdag de garage-taxi's van de groote bedrijven uit het stadsbeeld verdwe- Deze mededeeling gewerd ons in een pers conferentie, gehouden ten kantore van de Am- sterdamsche Rijtuig Maatschappij, waarbij de heer F. Houtgraaf, plaatsvervangend directeur van de A.R.M. en de heer C. J. van Leusden, voorzitter van de Taxi-Centrales ons een uit eenzetting gaven van de ernstige moeilijkheden, waarin het garage-taxibedrijf te Amsterdam zich gedeeltelijk door overheidsingrijpen be vindt. De kwestie in het kort is deze: de chauf feurs in dit bedrijf ontvangen tegenwoordig f7.50 loon per week, plus provisie, en daar voor hebben de ondernemers een voorloopige vergunning, die op 15 Januari j.l. afliep. Nu eischen de chauffeurs f 10.50 en daarbij zet de gemeente den ondernemers het pistool op de borst, door de mededeeling, dat tot 20 Januari de mogelijkheid bestaat, een nieuwe vergunning te verkrijgen, mits aan de chauffeurs het geëischte loon wordt uit betaald. Dit loon kunnen de bedrijven bij den tegenwoordigen toestand niet uitbe talen. Wat nu deze onmogelijkheid betreft: zij is be trekkelijk. Het loon dat kan worden uitbetaald, hangt af van het bedrijf; sedert verschillende jaren is de gemeente reeds bezig, het taxibe drijf door ordening te saneeren, doch de erva ring heeft geleerd, dat het juist de beunhazen zijn, die door deze ordening worden beschermd Zij ontduiken de loonen en de werktijden en genieten anderzijds de bescherming van de vastgestelde tarieven, die ze desgewenscht toch weer opzij zetten. Het gevolg daarvan is, dat de bona-fide bedrijven minder ritten krijgen de exploitatie hangt ten nauwste samen met de frequentie van het wagengebruik en thans is de toestand zóó, dat de A.R.M. in de beste maanden van het jaar December en Januari nog geld heeft moeten toeleggen. Ondanks dit zijn de bona-fide bedrijven niet tegen ordening, doch wel sterk gekant tegen het feit, dat deze ordening niet krachtig genoeg werd nageleefd. In sommige stadswijken, die onder bepaalde kantonrechters ressorteerden was de zaak zelfs zoo erg, dat de politie, om dat er toch niet werd vervolgd, geen verbalen meer opmaakte. In andere districten gebeurde dat wel, doch deze controle langs de straat kan nimmer het gewenschte effect sorteeren, om dat de politie niet kan optreden tegen een chauffeur, die ontkent dat hij tegen minder dan reglementair loon rijdt. Daarom verlangen de bona-fide bedrijven controle aan de bron in casu de boekhouding der bedrijven doch vele ondernemers houden er zelfs geen boekhouding op na en slechts twee A.R.M. en Citax waren genegen, hun boekhouding aan de ac countants voor te leggen. Tegen dezen staat van zaken richten zich nu de grieven der bona-fide ondernemers. Zonder te zijn gehoord krijgen zij de genoemde mede deeling betreffende het loon", met de scherpe sanctie der vergunning er achter, doch bij deze regeling zijn de coöperaties vrijgesteld van het sluiten eener arbeidsovereenkomst. Wat ander zijds uit den aard van dit bedrijf wel eenigs- zins kan worden begrepen. Ten overvloede kan worden gezegd, dat de overtreders bij de Alge- meene Zaken der gemeente zeer wel bekend zijn; ook wendde de wethouder, mr. G. C. J. D Kropman, zich tot den officier van justitie, om inbeslagneming van de overtredende wagens te verkrijgen, doch tot nu toe was alles vergeefsch Aldus is op het oogenblik de toestand in het Amsterdamsche garage-taxibedrijf, vol gens de lezing der werkgevers. Zij exploi- teeren het voordeeligst, doch kunnen toch geen hooger loon uitbetalen en allen wacht nu op nadere onderhandelingen, want dat het inderdaad hard tegen hard zou gaan, is niet aan te nemen. Na deze bespreking volgde nog een uiteen zetting omtrent de tarieven in het blokband- bedrijf, waarbij bleek, dat Amsterdam van alle Europeesche steden het goedkoopste tarief heeft. - m Gebouw St. Bavo: Ledenverg. St. Marcus, 8 uur; Kleermakers, 8 uur; Concert Zangver. St. Caecilia, 8 uur; Debatingclub, 8 uur; Best. „Raskonijn", 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V.-concert, kwart over 8. Frans HalsmuseumHeemkunde-expositie, 104 uur. R. K. Leeszaal: Lezing mevr. SterckProot, 8 uur. Kamer van Koophandel: Kamer van Koop handel en Fabrieken, 8 uur. Tijdens de afwezigheid van de bewoonster hebben ongenoode gasten zich toegang ver schaft tot de vierde etage van een perceel in de Minervalaan. Bü thuiskomst ontdekte de alleenwonende dame, dat haar woning was doorzocht, waarbij 150 gulden aan geld en een hoeveelheid siera den en snuisterijen van edel metaal door de dieven tot goeden prijs waren verklaard. Hoewel geen sporen van braak zijn achter gelaten, meent de politie van het bureau Over toom toch reeds aanwijzingen in de richting van de daders te hebben. Rembrandt-theater: „Het begon in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac 115 uur; „De firma wordt verliefd", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De nachtsleutel" en „De bruid neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De vijf Frankforters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Esperanto, 8 uur; Bridge club Haarlem, 8 uur; Best. Posterijen, 8 uur; Proza, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; Speeltuinvereeniging „Westerkwartier", 2 en 8 uur. Stadhuis: Groote Markt; 8.30 uur vergade ring der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem. Stadsschouwburg: 8 uur Door Inspanning Uitspanning. Rembra ndt - theater„Het begon in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac 115 uur; „De Firma wordt verliefd", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De Nachtsleutel", „De bruid neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De vijf Frankforters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Door „Kindervoeding" werden in de week van 1015 Januari 1938 verstrekt 6848 porties warm eten, nJ. in lokaal: Eemstraat 1203, Overton- straat 1581, Zoetestraat 1375, Kamperstraat 961, Byzantiumstraat 816, Buitengew. Onderw. 714, Voorin. Spaarndam 198. Woensdagmiddag geeft het dameskoor „Ars Vocalis", directeur Giacomo AVatrino, 'met medewerking van den sopraan G. Smit een concert in het Diaconessenhuis. Voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorrespondentie slaagde onze stad- genoote mej. S. Lemmens. Die waterpachtcommissie zal Zaterdagmid dag om twee uur 500 pond bovenmaatsche snoek uitzetten in het door haar gepachte wa ter aan de Leidschevaart, te beginnen bij de Manpadsbrug te Heemstede. Ook de zustervereeniging te Leiden zet 500 pond snoek uit in het gezamenlijk gepachte water in de omtrekken van de Sleutelstad. De herdenkingsavond, gewijd aan dr. M. van Marum, die Donderdag 20 Januari in het Tey- lermuseum gehouden wordt, zal worden uit gesteld tot 27 Januari, indien de Nationale Feestdag op den eerstgenoemden datum mocht vallen. De jaarlijksche uitvoering van de Haarlem sche Politie-muziekvereeniging wordt 20 Ja nuari in het Rembrandt-theater aan de Groote Markt gehouden. Nadat het corps eenige num mers ten gehoore zal hebben gebracht, wordt de film Moufte Cretin met Harold Lloyd ver toond. Met ingang van 17 Januari 1938 zijn bij de Vrijwillige Burgerwacht bevorderd tot ploeg- commandant de heeren J. F. Duyn, J. Bosaans, N. van Keeken, F. A. Vissers en J. C. H. Jacobs. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 82

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5