Een vorstenhuwelijk in land der Pharao's het De bescherming van Indië De catastrophe te Montreal Xém „China heeft niet gewild' Vlootbouwplannen van Japan? De evacuatie te Madrid HET NIEUWE KABINET IN FRANKRIJK Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27VS ct. per week, oer kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM WOENSDAG 19 JANUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20977 Morgen trouwt koning Faroek Farida, zijn bruid, werd in een katholiek pensionaat opgevoed Bruid woont huwelijks plechtigheid niet bij De huwelijksplechtigheid Fiiii Farida, de bruid van Koning Faroek De trouwjaponnen van de koningin Verscheidene oorlogsschepen van hooge tonnage zouden op stapel staan Groote brandschade in Polen Een aardewerkfabriek geheel vernield Een toegangskaart voor een bus groente Het Weer Minister Ormsby Gore prijst de bekwaamheid der Nederlan ders bij de koloniseering De dreiging van het Oosten Rond het bezoek van Stoyadinowitsj Het dak van het College, waarop de kinderen gevlucht waren, stort in de vlammen Ontploffing de oorzaak Aanvallen van Franco's troepen bij Teruel Italië voldaan over de verzwak king van Volksfrontgedachte De indruk in Washington Te Londen Zal Hitier den Paus bezoeken Te Rome is hiervan nog niets bekend Petroleumbrand in Texas Minister Munters te Rome DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Tokio over de vredesonderhande lingen in het Verre Oosten Duitsche bemiddeling Pauselijk Annuarium NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Morgen, Donderdag, is het feest in heel Egypte, want dan zal de jonge koning Faroek in het huwelijk treden met Safinaze Zoelfikar, de dochter van Joessoef Bey Zoelfikar, vice- president van het Hooggerechtshof in Alexandrië. Het is thans een jaar geleden, dat koning Faroek zijn bruid leerde kennen, toen hij een reis maakte naar Opper-Egypte en Safinaze Zoelfikar, die een vriendin was van de zusters van den koning, ook deel uitmaakte van het koninklijk gevolg. Een maand later kreeg de moeder van Sa finaze, die hofdame was van de Koningin- Moeder, bericht, dat zij en haar dochter de koninklijke familie op een reis naar Europa moesten vergezellen. In Augustus van het vorig jaar maakte ko- hing Faroek zijn verloving bekend met me juffrouw Safinaze Zoelfikar, die voortaan Fa rida zou heeten, „de Eenige": haar naam moest met een F beginnen, omdat de vadêr Van Faroek, wijlen koning Foead, een speciale voorliefde had voor deze letter, zoodat de na men van al zijn kinderen deze initiaal dragen. De toekomstige koningin heeft een uit stekende opvoeding genoten in een katho lieke onderwijsinrichting, n.l. het pensionaat van de Dochters van Sion in Alexandrië. Zij stond juist op het punt om haar can- didaatsexamen in letteren en wijsbegeerte te maken, toen ze van haar moeder bericht ontving, dat ze de koninklijke familie op een reis naar Europa moest vergezellen. Zij spreekt vloeiend Fransch en Engelsch en is zeer sportief. Ook koning Faroek houdt van sport. In zijn Uitgestrekte domeinen gaat hij geregeld op jacht. Hij bestuurt zelf zijn auto en vaak ziet men hem alleen in gezelschap van zijn adju dant van de eene residentie naar de andere rijden. Want de vorst heeft twee paleizen ter beschikking, nJ. dat van Abdine en dat van Roubbeh. In Abdine is zijn officieele residen tie en in het paleis van Koubbeh, dat buiten de stad gelegen is, omringd door een uitge strekt park, ontvangt hij de buitenlandsche ge zanten en daar ontmoet hij iederen avond zijn moeder en zijn zusters. De familie Zoelfikar woont in een villa te Heliopolis, waar de vorst iederen dag zijn ver loofde een bezoek brengt. Hij chauffeert zelf ®n vaak gaan de jongelui vergezeld door den adjudant des konings een rijtoer maken naar Aboekir. Iederen keer brengt de koning voor zijn ver loofde een cadeautje mee. Het eerste geschenk Was een ring, een aardige attentie van zijn moeder, Koningin Nazli. Dit is het kostbaarste kleinood, dat ik bezit, bad zij tegen haar zoon gezegd, het is een baardig geschenk voor je verloofde. Een sultan van Turkije gaf dit juweel aan Khedive Ismail, die het vermaakte aan zijn Zoon prins Ahmed Foead, den lateren koning Foead van Egypte. Toen deze zich verloofde bood hij het kleinood aan koningin Nazli ten geschenke aan. Uit Europa bracht koning Faroek twee groo te wolfshonden mee en een kleinen foxterrier, luisterend naar den naam „Wafi". Ook deze mooie honden heeft hij aan Farida ten ge schenke gegeven. Het staat thans vast, dat de bruid de eigen lijke huwelijksvoltrekking niet zal bijwonen. Haar vader, Joessoef Zoelfikar Pasja, zal na mens haar het huwelijkscontract teekenen. Ueze regeling is in overeenstemming met de tradities van den Islam. De plechtigheid, welke te 11 uur in het Roubbeh-paleis zal plaats hebben en waarbij geen enkele vrouw tegenwoordig mag zijn, zal een zeer eenvoudig karakter dragen. De vader van de bruid zal den koning tragen: Wil uwe Majesteit mijn dochter Farida tot Uw wettige vrouw nemen? De koning zal dan antwoorden „Ja, ik wil", waarna het huwelijks contract onderteekend zal worden door den I Koning Faroek koning, Joessoef Zoelfikar Pasja namens zijn dochter en door twee getuigen. Sjeik Moestapha el Maraghi zal het contract onderteekenen na mens de Mohammedaansche kerk. Aanvankelijk zou de nieuwe koningin van Egypte vergezeld van haar vader in een sta tiekoets naar het Koubbeh-paleis rijden onmid dellijk na de onderteekening van het huwelijks contract. Thans is echter besloten, dat zij in een gesloten auto naar het paleis zal gaan. Volgens de Mohammedaansche traditie mag zij op dezen dag in het geheel niet door het pu bliek gezien worden. Een van de twee bruidsjaponnen van de toekomstige koningin is zoo juist uit Parijs aangekomen, en de tweede, die te Alexandrië is ontworpen en vervaardigd, is vrijwel gereed. De snit van die Egyptische trouwjapon is heel eenvoudig, maar het heele gewaad is vervaar digd van kant; het heeft lange mouwen en is sierlijk bestikt met fonkelende edelsteenen en kleine parels. Langs het paleis zal ter eere van de aan komst der koningin op den huwelijksdag een rijke bloemen-optocht trekken, en 's avonds is er een schitterend vuurwerk aan de oevers van den Nijl. Alle rivierbobten zullen dan kleu rig verlicht zijn. Na het intieme huwelijksdiner ten paleize, zal daar een voorstelling (in het Arabisch) van den Koopman van Venetië worden gege ven voor de families van bruidegom en bruid. Waarschijnlijk zal de koning met zijn bruid des avonds incognito een autotocht door Cairo maken teneinde het vuurwerk en de prachtige illuminatie te bewonderen. Den volgenden dag trekken detachementen van alle Egyptische regimenten in een groote parade langs het paleis. Daarna woont de ko ning den gewonen Vrijdagschen dienst bij in de Azhar-moskee. 's Avonds is het eerste van de drie officieele banketten, dat o.a. door de geheele regeering zal worden bijgewoond. Za terdagochtend paradeeren padvinders en stu denten voor den koning. LONDEN, 19 Jan. (Havas). Volgens Brit- sche vlootkringen trachten de Britsche en de Amerikaansche marine-autoriteiten bevestiging te verkrijgen van het bericht, volgens hetwelk Japan verscheidene oorlogsschepen van 43.000 ton op stapel zou hebben staan. Voor het geval dat dit bericht juist zou zijn, eischt men in vlootkringen, dat Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk als ondertee kenaars van het Verdrag van Londen overleg plegen over de mogelijkheid van het bouwen van schepen van 45.000 ton. GRUDZIONDZ, 18 Jan. (P. A. T.) In den af- geloopen nacht is een fabriek van aardewerk door brand geheel vernield. De schade wordt op twee millioen zloty geraamd; tweehonderd ar beiders zijn zonder werk gekomen. Slachtoffers zijn niet te betreuren. De fabriek was verze kerd. HALIFAX, 18 Jan. Voor een filmvoor stelling in een bioscoop te Halifax werden toe gangsbewijzen verstrekt tegen aflevering van een bus groente. Zoodoende zijn meer dan twee duizend bussen verzameld, welke onder de armen uitgedeeld zullen worden. VERWACHTING: Matige tot krachti- g gen wind uit Westelijke richtingen, aan- vankelijk meest half bewolkt, later weer toenemende bewolking, weinig of geen Ej regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 766.2 te Toulouse S Laagste barometerstand 720.6 te Reykjavik en Seydisfjord Zon op 8.01 - onder 4.21 - Licht op 4.51 Maan op nam. 9.15 onder v.m. 9.01 23 Januari L.K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil LONDEN, 19 Jan. (A.N.P.) Aan het diner van de Royal Empire Society, waar de Neder - landsche gezant mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, een rede heeft uitgesproken over de Nederlandsche en Britsche belangen in het Verre Oosten, heeft de Britsche minister van Koloniën, Ormsby Gore, op zijn beurt het woord gevoerd en om. het volgende uiteengezet, in aansluiting op de woorden van den Nederland- schen gezant: Een van de dingen die spr. het meest ge troffen hebben bij zijn bezoek van tien jaar geleden aan Java was de zeer groote be kwaamheid waarmede iedere druppel water telkens weer in Nederlandsch Oost-Indië gebruikt werd. Wij hebben in het Britsche Rijk, zoo zeide spr., grootsche bevloei- ingssystemen opgezet. Het Nederlandsche systeem was echter alles wat hij had gezien ver vooruit. Spr. uitte den wensch, dat meer Britsche ko loniale bestuurders, in het bijzonder van het schiereiland Malakka, de gelegenheid zouden krijgen meer te zien van het door het Neder landsche bestuur tot stand gebrachte werk. Tevens stelde spr. voor, dat Nederlandsche bestuursambtenaren van Sumatra wat vaker naar Malakka zouden komen om een blik ie werpen op hetgeen daar verricht werd. Een grootere persoonlijke bekendheid en een uit wisseling van personen tusschen de beide ko lonies zou een zeer goed ding zijn. In de toekomst zouden, volgens spr., in dat deel van de wereld de beide landen zeer veel moeten samengaan. Een der zaken, die Groot Brittannië gehol pen hebben te ontkomen aan de ergste gevol gen van de inzinking, was gevormd door de internationale plannen, die thans gelden voor suiker, tin, rubber en thee. Deze zouden echter nooit van kracht hebben kunnen worden en nooit tot nu toe hebben kunnen voortbestaan zonder samenwerking tusschen Groot Brittannië en Nederland. Van de voortzetting dier samen werking hangt de mogelijkheid af van een voortzetting dezer plannen. Na deze beide redevoeringen volgde een de bat, tijdens hetwelk de heer Clementi, die van 1930 tot 1934 hooge commissaris is geweest van Malakka, verwijzende naar de opmerking van den Nederlandschen gezant, dat Nederland maatregelen neemt tot bewaking van eigen huis, zeide, dat Groot Brittannië hetzelfde doet en daarmede geen oogenblik te vlug is geweest, aangezien er nooit een gevaarlijker toestand ge- heerscht heeft in het Verre Oosten dan thans het geval is. Het is volgens spr. zeer noodzakelijk, dat Amerika en Europa schouder aan schouder staan voor de bescherming van hun belangen en idealen in het Verre Oosten. Spr. hoopt dat er de meest nauwe samenwerking zal zijn tus schen Britsch Malakka en Nederlandsch-Indië en verklaart voorstander te zijn van het voor stel van Ormsby Gore betreffende een uitge breider uitwisseling van bezoeken. Ook spr. is de meening toegedaan, dat het zeer nuttig zou zijn, wanneer regelmatig con ferenties gehouden zouden worden van staats ambtenaren, in het bijzonder van ambtenaren voor de bevloeiïng, van de departementen van Onderwijs en van de afdeelingen voor Chinee- sche zaken. Op zijn minst zouden het twee- jaarlijksche conferenties moeten zijn en jaar lijks zouden sommige ambtenaren op bepaalde tussehenpoozen bezoeken moeten brengen van Singapore naar Batavia en van Batavia naar Singapore. BERLIJN, 19 Jan. (D. N. B.) Naar aanlei ding van het bezoek van Stoyadinowitsj zijn tusschen den Duitschen perschef, dr. Dietrich, en zijn Joego-Slavischen collega, dr. Lukowitsj. besprekingen gevoerd over de betrekkingen tusschen Duitschland er} Joego-Slavië op pers- gebied. Vanmiddag is dr. Lukowitsj door minister Goebbels in het bijzijn van dr. Dietrich ont vangen. Bij de besprekingen bleek volkomen eenstemmigheid te bestaan ten aanzien van de wijze, waarop de pers in de beide landen wederkeerig alles zal doen om de betrekkingen tusschen Duitschland en Joego-Slavië te ver stevigen. De olietanker „War Bahadur", 'n schip van de Britsche marine, is op den Atlanti- schen Oceaan in een hevigen storm geraakt. Aan boord werden groote verwoestin gen aangericht OTTAWA, 19 Jan. (Havas-A. N. P.) De nachtelijke brand in het college van het Heilig Hart te Montreal nam den omvang van een ramp aan, toen het dak, waarop de jongens gevlucht waren, instortte, zoo dat zij voor de oogen der onmachtige om standers in een gloeienden oven vielen. Het reddingswerk werd nog bemoeilijkt door de felle koude en de dikke sneeuwlaag. Men heeft reeds 17 lijken uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Er worden 28 broeders vermist, terwijl 22 gewonden in ernstigen toestand verkeeren. De autoriteiten, die een onderzoek inge steld hebben, zijn tot de slotsom gekomen, dat de brand ontstaan is tengevolge van 'n ontploffing, welker oorzaak niet bekend is. Sir Archibald Clark Kerr, de nieuwe Engelsche gezant in China MADRID, 18 Jan. (Reuter). Tusschen het diplomatieke corps te Madrid en de Spaansche regeering worden thans onder handelingen gevoerd over het evacueeren van de personen, die een toevlucht hebben gezocht in de buitenlandsche legaties te Madrid. Namens het diplomatieke corps worden de onderhandelingen gevoerd door den ambassa deur van Brazilië, Pechana. Indien deze vluch telingen naar Barcelona of een buitenlandsche mogendheid zouden worden gevoerd, zou het voedselvraagstuk voor Madrid weer gemakke lijker worden. De Fransche regeering heeft een afzonder lijke overeenkomst tot stand weten te brengen. Generaal Queipo de Llano heeft heden mede gedeeld, dat de troepen van Franco verder zijn opgerukt in den sector ten Noorden van Teruel, waar zij belangrijke hoogten hebben bezet. Gisteren zijn tien en vandaag twee vliegtui gen der regeering neergehaald. Het Spaansche ministerie van Oorlog deelt mede, dat de rechtschen tweemaal tot den aan val zijn overgegaan in den sector van Teruel. De aanvallen op gedeelten van Celadas en Con- cud zijn afgeslagen. De regeeringstroepen her overden heuvel 1205. In den loop van den mid dag is voorts een luchtgevecht geleverd. Daarbij werden twee rechtsche toestellen neergehaald, terwijl de luchtafweermitrailleurs nog twee toe stellen van den vijand, van het merk Fiat, neer schoten. De regeering verloor zelf twee toestel len. De rechtsche luchtmacht heeft vandaag Denicasim gebombardeerd, en Valencia, waar zes dooden en twee en twintig gewonden vielen. Radio Nacional deelt mede, dat de officieele vertegenwoordiger van Portugal bij Franco vandaag te Salamanca is aangekomen. Op het oogenblik, dat de delegatie van Britsche arbeidersafgevaardigden de volks- krjjgsschool te Valencia zou bezoeken, viel een door een vliegtuig van Franco geworpen bom vlak bij den auto, waarin eenige leden der de legatie hadden plaats genomen. De auto werd licht beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. In de school verklaarden de afgevaardigden opnieuw, dat zij de politiek van niet-inmenging gestaakt wenschten te zien. ROME, 19 Jan. (Havas). De vorming der nieuwe regeering in Frankrijk heeft in Italiaansche kringen groote belangstelling gewekt. Men is voldaan over de samen stelling, omdat de door het Volksfront ge formuleerde gedachte verzwakt schijnt te zijn. Niettemin wacht men de daden van het nieuwe ministerie af alvorens een de finitief oordeel te geven. In politieke kringen te Washington wordt het nieuwe Fransche ministerie gunstig be oordeeld, Vooral de handhaving van Bonnet wordt gezien als een waarborg, dat de regee ring trouw zal blijven aan de financieele poli tiek in overeenstemming met de driezijdige muntovereenkomst. In de Londensche pers toont men zich even eens voldaan over de oplossing der Fransche kabinetscrisis en de bladen betuigen hun sym pathie voor Chautemps. De Daily Telegraph schrijft: „Van harte hopen wij, dat Frankrijk nu een krachtige en sterke regeering heeft, zooals door de om standigheden wordt vereischt. Met eenige on gerustheid zien wij evenwel de resultaten van deze poging tegemoet." Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Er doen, zooals bereids van andere zijde werd gemeld, te Rome geruchten de ronde, dat Hitier bij zijn aanstaand bezoek aan Rome op audiëntie zou gaan bij Z. H. den Paus. Daartegenover wordt het bericht verspreid, dat Z. H. de Paus door zich op Castel Gandolfo terug te trekken de mogelijkheid van zulk een audiëntie zou uitsluiten. Noch het een, noch het ander is waar, d.w.z.: op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is over deze aangelegenheid nog niets besloten, laat staan bekend. In Vaticaan- sche kringen laat men er zich niet over uit. „De berichten, door sommige kranten gepubli ceerd" aldus deelde men ons mede „wa ren ook voor ons volkomen nieuw.'" KILGORE (Texas), 18 Jan. (A.N.P.) Een in het hart van Kilgore in Oostelijk Texas ge legen petroleumbron is in brand geraakt en heeft voor 130.000 dollar schade veroorzaakt. Verscheidene groote gebouwen worden door het vuur bedreigd, en brandweerlieden uit vijf plaatsen bestrijden den brand. ROME, 18 Jan. (Stefani). De Letsche minister van Buitenlandsche Zaken, Munters, is van middag voor een verblijf van eenige dagen te Rome aangekomen. Bij den nachtelijken brand in het college te Montreal stortte het dak, waarop de jongens gevlucht waren, in de vlammen. Verklaring van Tokio over de Duitsche bemid deling in het Verre Oosten. Minister Ormsby Gore bepleit een nauwere samenwerking met Nederland op koloniaal gebied. Boycot-actie in Indië tegen Italië? Wegens diefstal van een rijwielachterlichtje heeft de politierechter te Zutphen een fa brieksarbeider tot een week gevangenisstraf veroordeeld. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van f 50.000.gevallen op nummer 6081. O TOKIO, 18 Jan. (Domei) De woord voerder van het Departement van Buiten landsche Zaken te Tokio heeft een verkla ring afgelegd ten aanzien van de gemelde vredesonderhandelingen tusschen Japan en China door de goede diensten van de Duit sche regeering. In deze verklaring wordt gezegd, dat de bui tenlandsche ambassadeurs te Tokio eenigen tijd geleden op de hoogte gebracht zijn van het fun- damenteele standpunt, dat door de keizerlijke Japansche regeering was ingenomen, n.l. dat in geval de nationale Chineesche regeering toena dering zoekt tot Japan in oprechtheid en met den wensch een gelukkige oplossing te vinden voor het tegenwoordige incident, Japan niet zou weigeren te luisteren naar een dusdanig voorstel. In begin December nu deelde de Duitsche am bassadeur te Tokio aan de Japansche regeering mede, dat de Chineesche regeering wenschte te spreken met Japan over vrede en dat de Duitsche regeering bereid was haar bemiddeling te verleenen ter opening van directe onderhan delingen tusschen Japan en China voor een ge lukkige regeling van het incident. De Japansche regeering was verheugd over en erkentelijk voor de vriendelijkheid van Duitsch land en legde de nationale regeering door tus- schenkomst van den Duitschen ambassadeur te Tokio eenige vredesvoorwaarden voor, welke de Japansche regeering het meest geschikt achtte en het meest rechtvaardig, ten einde een perma nenten vrede in het Verre Oosten te vestigen. Dit was de laatste gelegenheid, die aan de nationale regeering geboden werd tot her ziening harer houding. De nationale regee ring echter ging stilzwijgend de door de Japansche regeering getoonde grootmoedig heid voorbij, evenals het vriendelijke gebaar van de Duitsche regeering. Zij bleef in ge breke met oprechtheid eenig antwoord te geven. Onder deze omstandigheden is de Japansche regeering verplicht geweest, gelijk bekend ge maakt is in haar verklaring van 16 Januari jj., een einde te maken aan verdere besprekingen met de nationale regeering en maatregelen te nemen ten opzichte van den huidigen toestand, zooals die door de Japansche regeering gepast geacht werden. Ondanks de hierboven beschreven omstandig heden gevoelt de Japansche regeering echter diepe dankbaarheid voor de door de Duitsche regeering verleende bemiddeling, zoowel als voor de vriendelijke pogingen van den Duitschen ambassadeur te Tokio en den Duitschen ambas sadeur in China. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 18 Januari: Hedenmorgen heeft de substituut-staats secretaris Z.Exc. Mgr. Giovanni Battista Mon- tini aan Z. H. den Paus het Pauselijk Annua rium over het jaar 1938 overhandigd. I u»vniMIIIIIIIIIIIMl,;n.'r 4//? Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 753.2 Vorige stand: 75L8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1