WERELDVARIETE We luisteren naar FINANCIEN De weerstoestand Dagfilm WOENSDAG 19 JANUARI 1938 REDT DE ROODE KIPPEN Rumoerige meisjes te Drunen De politie moest de opstandigen met geweld uiteenjagen OP JURIDISCHE GRONDEN VRIJGESPROKEN Rechtszaak in verband met het geschrijf in „De Wachttoren" STADSVERBETERING TE ROTTERDAM In de omgeving van het D.P.-station STEUN AAN DEN TUINBOUW Een bedrag van 3l/2 millioen gld. beschikbaar gesteld GARNIZOEN TE APELDOORN B. en W. vragen een crediet van f 25.000 Overplaatsingen bij de Ned. Spoorwegen Ned. Artistenorganisatie GEEN SPIJT VAN 50 JAAR COURANTENRECLAME IETS GUNSTIGER WEER Op vrij langdurige opklaring kan gerekend worden NIEUWE STORMEN NADEREN WEST-EUROPA Weerhetoude liedje! Laat het niet zoovet komen, maar neem bij een opkomende kou onmiddellijk ASPIRIN. Aspirin De f 50.000 er uit AVONTUURLIJKE TOCHT In 82 dagen zeilen van Cayenne naar Paramaribo DRUKWERKEN VOOR INDIË Luchtbeschermingsproef te Batavia uitgesteld Donderdag, 20 Januari NIKKELERTS UIT INDIË Duitschland zal er proeven mee nemen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Kind in teil heet water gevallen Zonnige winter in Oostenrijk" Aanbesteding „Krasnapolsky" Academische examens v Stads- of Spatbordlampjes noodig in EN deel van het huidige mensch- dom is er op uit een ander deel van datzelfde menschdom uit te moorden, enkel en alleen omdat dat andere deel de vervulling van bepaalde verlangens en begeerten van dat eerste deel in den weg staat. Dat andere deel heeft overigens ten op zichte van dat eerste deel precies denzelfden opzet, zoodat het niet zoo eenvoudig is te onderscheiden wat het lood en wat het oud-ijzer is. Men behoeft geen kannibaal te zijn om dezen toestand normaal en goed, ja zelfs een bewijs van ware beschaving te vinden, want er zijn schoone leu zen en niet minder fraaie principes genoeg om u ervan te overtuigen, dat de massale over-en-weersche moord partijen juist plaats hebben ter wille van den vooruitgang en de perma nente verheffing van het mensch dom in zijn geheel, d.w.z. van het eene deel van het menschdom minus het daaraan tegenovergestelde. Het over- en-weersche uitmoorden geschiedt massaal en vernuftig, dank zij den genialen vindingen der onvolprezen techniek. Dat daarbij schier onher stelbare schade en nameloos leed worden aangericht, is een bijzonder gelukkige omstandigheid, want daar door krijgt weer een ander deel van datzelfde menschdom ruimschoots kans om door allerlei hulpverleenin gen te trachten druppeltjes olie van echte of namaak-naastenliefde in de tallooze geopende wonden te gieten. Hoe ver men het in zulk een edel moedigheid, die zich niet slechts tot het leed der menschen beperkt, kan brengert, bewees onlangs de presi dente van het Deensche Roode Kruis, die voor den rooden zender van de Radio Asociaciön de Catalunya in Barcelona de volgende treffende ge dachte uitsprak: „Ik heb in het bijzonder op de kip pen in het regeeringsgetrouwe Spanje gelet en dat heeft mij op de gedachte gebracht, dat wij uit Denemarken voedsel voor deze dieren kunnen zen den. Ik heb n.l. gezien, dat vele van hen niet leggen, omdat zij niet goed gevoed worden." Is het niet ontroerend van edel aardigheid deze bijzondere kippen- liefde van de presidente van het Deensche Roode Kruis? Een interna tionale Roode Kippén Hulpactie on der het motto: „Elke Volksfronter een eitje bij het ontbijt". Jammer, dat de kippen het „blauwe-boonen" voeder even slecht verdragen als de menschen, anders zouden ze zeker struisvogeleieren leggen. Een fabriek van soep- en sausextracten had in Drunen een reclame-filmvoorstelling geor ganiseerd. Zij had daartoe door de winkeliers die haar producten verkoopen gratis entréebil- jetten laten uitreiken aan alle huisvrouwen en toekomstige huisvrouwen, vertelt de Telegraaf. De organisator van de reclamevoorstelling wist echter niet, dat kort te voren een andere firma ook een filmvoorstelling gegeven had, welke door het optreden van de Drunensche jonge „dames'* in een vreeselijken janboel was ont aard. Er waren toen o.a. bonbons uitgedeeld om het jonge volkje zoet te houden. In plaats van in de meisjesmagen te verdwijnen, vlogen de bonbons echter als projectielen door de zaal. De autoriteiten waren van een en ander ech ter wel op de hoogte en gaven den organisator in diens eigen belang in overweging aan de Drunensche jonge meisjes geen toegang te ver- leenen. De man had daar wel ooren naar, maar de toegangskaarten waren uitgereikt en dus zou het niet meevallen haar buiten te houden. Toen de voorstelling zou beginnen, stond de politie op post bij den ingang van het patro naat. In kleine plaatsjes kent de politie alle in woners en dus was het voor den veldwachter niet moeilijk, het kaf van 't koren te scheiden; in casu de jonge meisjes van de getrouwde vrouwen. Wel moeilijk was het, den meisjes in derdaad den toegang te beletten. Zij achtten het haar goed recht gebruik te maken van het toegangsbewijs dat haar was uitgereikt en von den het „gemeen" dat zij niet binnen mochten. Aanvankelijk bleef het bij pruttelen en schel den, doch ten slotte werden zij handtastelijk, drongen op en poogden met geweld naar bin nen te dringen. „We breken de deuren af" werd er geschreeuwd. De veldwachter was genood zaakt assistentie te vragen en met behulp van eenige burgers werd een onzachtzinnige charge uitgevoerd. De organisator van de voorstelling chargeerde mee en moest zijn activiteit duur betalen, doordat een hardhandige Drunensche schoonen hem met een stuk hout een paar ge voelige klappen toebracht! Ten slotte moest 't zwakke geslacht het onderspit delven. Daar bleef het efchter niet bij, want de meis jes, die haar nederlaag niet konden verkroppen, namen wraak door haar uiterste best te doen het heele dorp op stelten te zetten. Met honder den groepten zij samen en hielden krijgsraad. Zij besloten haar laatsten cent uit te gewn aan vuurwerk. Even later schoten met hevige knallen de sissers en tientallen vuurpijlen door de donkere avondlucht en half Drunen liep uit in de ver onderstelling dat er een Prinsenkind geboren was. Dat de meisjes bij een en ander werden geholpen en bijgestaan door de jongens, laat zich begrijpen. Ten slotte slaagde de politie er in de betoogsters uiteen te drijven, waarna de rust in het dorp langzaam terugkeerde. Het gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbij vijf Duitschers, die reeds geruimen tijd in Nederland wonen, zijn vrijgesproken van een hun ten laste ge legde beleediging van een volksgroep. In het tijdschrift „De Wachttoren", dat uitgegeven wordt te Heemstede, zouden zij zich schuldig hebben gemaakt aan beleediging van de ka tholieke bevolking. Op juridische gronden werden zij vrijgespro ken. In een persconferentie heeft ir. W. G. Witte- veen, directeur van den' gemeentelijken tech- nischen dienst van Rotterdam, een uiteenzetting gegeven van de beteekenis der voorgenomen stadsverbetering in de omgeving van het D. P.- station, nu de gemeente door grondruil met de Diergaarde, de Spoorwegen en de P.T.T. in de gelegenheid is 'n breeden, idealen verkeersweg te maken van Oost naar West, waaraan zal ko men te grenzen het nieuwe stationsplein. De Spoorwegen hebben in de toekomst drie dubbele sporen in plaats van twee voor door gaande verbindingen noodig. Dit kan alleen, als de tegenwoordige kopsporen doorgetrokken worden, wat tengevolge heeft, dat het gedeelte van het station D. P., waarin de wachtkamers liggen, moet verdwijnen. In plaats daarvan zal dan in Westelijke richting een nieuwe vleugel worden gebouwd met hoofdingang en wacht kamers. Door grondruiling met de P.T.T. zal 't hoog- noodige nieuwe spoorwegpostkantoor kunnen verrijzen direct aan het station, grenzend aan het eerste perron, waarbij uitbreiding naar het Westen steeds mogelijk zal zijn. Reeds 1 November 1938 zal het deel van het epoorwegemplacement, dat aan de gemeente overgaat, die op haar beurt weer grond daarvoor beschikbaar stelt voor het spoorwegpostkantoor, moeten zijn ontruimd. De plannen tot doortrek king van de Diergaardelaan over het terrein van de Diergaarde en van den Mauritsweg, eveneens door de Diergaarde naar het nieuwe stations plein, kunnen eerst tot uitvoering komen na de verplaatsing der Diergaarde. Ir. Witteveen meent, dat op het nieuwe ter rein der Diergaarde een stuk van het vroe gere Nenijto-terrein de verblijven der dieren en verdere opstallen, noodig om de dieren te kunnen overbrengen, eind 1939 gereed zullen zijn. De Minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Pruitcentrale, gevestigd te 's Gra- venhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefe nen, steun te verleenen overeenkomstig de be palingen van deze beschikking, tot een bedrag van ten hoogste f 3.500.000.—. De Staatscourant vermeldt de verschillende steunbedragen voor de producten, die onder dit besluit vallen, n.l.: druiven, fabrieksfram- bozen, meloenen, andijvie, augurken, bloem kool, verschillende soorten boonen en kool, komkommers, kroten, peen, schorseneerén, sla, tomaten en vroege aardappelen. B. en W. van Apeldoorn hebben thans aan den raad een uitvoerige schriftelijke mededeeling aoen toekomen over de voorwaarden ter vesti ging van een garnizoen aldaar. Het college stelt voor in principe te besluiten medewerking aan de vestiging van dit garnizoen te verleenen en ter financiéring van een en ander een crediet van f 25000 beschikbaar te stellen. Met ingang van 1 April a.s. zullen bij de Ned. Spoorwegen de volgende overplaatsingen ge schieden ir. W. J. Berdenis van Berlkom, inspecteur van het vervoer, met den persoonlijken titel van hoofdinspecteur, te Groningen i.b. naar Amsterdam i.b. G. van Meurs, inspecteur van het vervoer, met den persoonlijken titel van hoofdinspec» teur, te Amsterdam i.b. naar Utrecht hgb. G. P. Wouters, inspecteur eerste kl. te Utrecht hgb. naar Maastricht i.b. Verder is de heer W. R. Blankert, inspecteur eerste klasse te Rotterdam i.b., met ingang van genoemden datum benoemd tot inspecteur van het vervoer te Groningen i.b. De Nederlandsche Artistenorganisatie hoopt op Maandag 24 Januari 1938 haar 15-jarig bestaan te herdenken in „Broadway Palace" te Amsterdam, Rembrandtsplein (hoek Am- stelstraat) met een „Groot Artistenfeest". Behalve vele vooraanstaande Nederlandsche en Buitenlandsche Artisten en Attracties, zul len eenige bekende Nederl. Filmsterren het feest door hunne aanwezigheid opluisteren. De heer H. C. Lytton had in het jaar 1887 12.000 bijeen gespaard. Daarmee begon hü een heerenmode-zaak in Chicago. Lytton die zich realiseerde, dat doelmatige reclame voor zijn winkel even noodzakelijk was als winkelhuur en andere bedrijfsonkos- ten, besteedde ter gelegenheid van de opening 3500 dollar aan courantenreclame. Vanaf dien datum tot op den' huidigen dag heeft Lytton voortdurend zijn reclame in couranten geconcentreerd. „Wij zijn ervan overtuigd," verklaarde Lyt- ton's reclamechef, „dat courantenreclame zonder eenigen twijfel het voornaamste re clame-middel is voor een winkelzaak. Jaren lang hebben wij onze reclame vnl. geconcen treerd in couranten en.... daar hebben wij geen spijt van." Lytton's eenvoudig bedrijf, dat aanvankelijk niet eens bijster gunstig was gelegen, groeide in die halve eeuw uit tot drie forsche, goed rendeerende modemagazijnen. Waaraan Lytton zijn succes te danken heeft? Het kwaliteitspeil, waarop hij al zijn artike len wist te houden; zijn eerlijke en kundige manier van adverteeren en een absoluut ver trouwen in de verkoopkracht van couranten reclame. hui iimiiimmi mm minim mini ii mi HiiimmiMiimmti it milium mui De Oceaan-depressie verplaatste zich in Noord-Oostelijke richting. Zij ligt thans over het Zuidelijk deel van IJsland en bracht zeer zware regens in het Zuid-Oosten van dit eiland, op de Far öer en de Shetland Eilanden. Een secundaire depressie trok over de Brit- sche Eilanden en de Noordzee en passeerde in den morgen ons land. De krachtige luchtstroom uit het Zuid-Westen bracht sterke tempera tuurstijging, zoowel in het Zud-Westen als in het Noord-Westen. In het Westen en Noorden van Frankrijk steeg de temperatuur plaatselijk meer dan tien graden. In Duitschland werd het daarentegen eenige graden kouder, terwijl ook in Zuid-Frankrijk de temperatuur daalde en in het binnenland van Zweden de vorst toenam tot zeer streng. Op het Jungfraujoch steeg, bij krachtigen wind uit West, de tem peratuur acht graden. In het Poolgebied heerscht koude en van de oostkust van Groen land worden bij voortduring temperaturen van omstreeks veertig graden Celsius onder nul gemeld (gisteren min 49, heden min 38 graden) Op den Oceaan ligt op 35 graden Westerlengte een nieuwe diepe depressie. Voorloopig zal deze depressie het weer in onze omgeving nog niet ongunstig beïnvloe den, zoodat thans op een vrij langdurige op klaring gerekend kan worden. Het is een algemeene regel in de weerkunde, dat in een tijdperk van onstuimig weer in West- Europa een vijftal diepe stormdepressies elkaar in den tijd van ongeveer tien dagen opvolgen. Somtijds is het aantal zes en dan komen er een paar dagen bij, zooals het geval is geweest bij de laatste stormen, die larigs en over ons land getrokken zqn. Na zoo'n serie van storm depressies is het weer een of twee dagen rus tig en soms zelfs heel mooi, zooals het ook Maandag is geweest. Dan begint echter de baro meter weer spoedig te dalen onder den invloed van de eerste depressie van een nieuwe serie, die uit den Atlantischen Oceaan opkomt. Het is daarbij de regel, dat de eerste depres sie niet zoo heel dicht by komt, maar dat de volgende hoe langer hoe dichter langs ons trekken, zoodat het weer hoe langer hoe slech ter en onstuimiger wordt. De laatste depressie van de serie trekt dan over Engeland en de Noordzee en brengt ons meestal een zwaren storm en zoo is het dus te verklaren, dat na een heftigen storm het weer dikwijls plotseling opklaart en rustig wordt. Den laatsten tijd hebben wy dit verloop kun nen waarnemen. nale weerberichten de nadering-Z4iecmfwcmf Dinsdagmorgen hebben echter de inter nationale weerberichten de nadering van een nieuwe stormdepressie ten Westen van Ierland aangekondigd. De eerste van een nieuwe serie. Overeenkomstig hetgeen hier boven gezegd is, zal de invloed hiervan op het weer in ons land nog niet zoo heel groot zijn. Hier te lande kwam de baro meter na een sterke stijging reeds Dins dag in den voormiddag tot staan en dit was het eerste voorteeken van het naderen de onstuimige weer, dat wy later verwach ten kunnen. Zoodra de barometer een daling begint te vertoonen is dit een teeken, dat de depressie ons nadert. De weerberichten waren onzeker omtrent den weg, dien de depressie volgt. Heden zal dit duidelijk zyn. Over de Brit- sche Eilanden was de wind van Noord terug gedraaid naar Zuid en daalde de barometer reeds sterk. Twee dingen zyn uit de berichten en ver- schynselen af te leiden: Ten eerste, dat een is een »Baye%«-product. Oranjeband en «Boye^-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid nieuwe periode van onstuimig weer van een paar weken in West-Europa begonnen is en dat de invloed der depressies zich hoe langer hoe meer in ons land zal doen gelden, en ten tweede, dat hierdoor de kans op terugkeer van de vorst voor dien geheelen termijn van de baan is, zoodat het Februari zal worden, voor dat er eenige kans is, dat de vorst zich weer in onze richting zou kunnen uitbreiden. Dan even wel is de winter zoo ver gevorderd, dat er niet veel vorst meer verwacht kan worden. (Nadruk verboden.) In de vijfde klasse der Staatsloterü is de prys van ƒ50.000,— gevallen op nummer 6081. PARAMARIBO, 19 Januari (Aneta) Giste ren arriveerde alhier de heer Kuyt, die met een Hollandsche 4-tons-zeilboot destijds van Cayen ne (Fransch-Guyana) is vertrokken en na 82 dagen zeilen hier is aangekomen. De heer Kuyt was gezond en wel. Hy had al leen wat gebrek aan voedsel gehad. Aangezien na de afschaffing van het lucht recht voor brieven naar Ned.-Indië, frankee ring van drukwerken, enz. (tot 40 gram), volgens het tarief der brieven voordeeliger is, zal voortaan verzending van deze drukwerken, enz. volgens brieftarief gefrankeerd en zon der voorzien te zijn van een luchtpostetiket, zön toegelaten. BATAVIA, 19 Januari. (Aneta). Tydens een vergadering van autoriteiten ten gemeentehuize, waar een bespreking is gehouden over de lucht beschermingsproef, werd besloten deze proef uit te stellen tot 21 Februari a.s. HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 M. AVRO-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en soliste. (Van 11.00 11.30 Knipcursus). 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Orgel en viool. I.30 Kovacs Lajos' orkest (gr.pl.). 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Piano en fluit. 3.00 Knipcursus. 3.45 Orgelspel. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-Orkest. 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en soli6ten. In de pauze: Reportage. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans- orkest 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. (8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV). 8.009.15 en lO.Oo Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Cellovoordracht met pianobegelei ding en Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgelspel. 6.45 „Het K.L.M.-Luchtnet In de West", causerie. 7.00- Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. Eventueel: Gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Be- richten. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 „Palestina, een politieke knoop", cau serie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dampraatje. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gvmnastiekles. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. U.55 Alfred van Dam en zijn State-Orkest. 12.50 Declamatie. 1.20 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.20 2.50 3.10 3.35 5.05 5.20 6.00 9.20 6.40 7.00 7.50 8.50 9è20 9.40 10.20 10.50 11.20 11.50- 7.50, 12.40 3.05 3.20 4.20 5.20 8.35 8.50 10.50— Filmmuziek (gr.pl.) Pianovoordracht. „Empire exchange", causerie. Het Stedelijk Orkest van Bourne mouth en solist. Voor de vrouw. Victor Silvester en zijn dansorkest. Gramofoonmuziek. Berichten. Boekbespreking. Het BBC-Schotsch Orkest en soliste. Jack Jackson en zijn Band. „The way of peace", causerie. Berichten. Twee violen en piano. Korte Kerkdienst. Het Serge Krish Septet en soliste. Bert Firman en zijn orkest. 12.2n Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 9.10, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. Giardino-Orkest en zang. Zang. Gramofoonmuziek. Zang. Radio-tooneel. Zang. Natoonaal Orkest, Raugel-koor en solisten. 11.05 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Omroepkleinorkest. 7.50 Erich Börschel's orkest. 8.50 Gitaarconcert. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Omroepsextet. 3.2.0 Omroep-Amusementsorkest. 4.50 Het Richartz-kwartet. 6.30 Omroep-orkest en -koor en solisten. 8.00 Radiotooneel met muziek. 9.5511.20 Omroepkleinorkest, mandoline- orkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Zang. 1.00 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Zang. 2.oo2.20, 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepdansorkest en klokkenspel. 9.20 Vereeniging „Musica Antique". 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.30 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek en vioolsoli. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 10.3011.20 Solistenconcert. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Omroeporkest, -koor en solisten. 8.20 Causerie. 8.25 Omroeporkest, -koor en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Karl Ristenpart's kamerorkest. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.2011.20 Hans Busch' orkest. In den loop van de volgende maand zal, naar de „Java-Bode" vernam, voor het eerst een partij nikkelerts, toebehoorende aan de Oost- Borneo-Maatschappij, worden verscheept van uit Ned.-Indië. Deze verscheping geschiedt vanuit het plaatsje Pasar Loi, aan de Golf van Boni- (Celebes), in de buurt waarvan de Oost-Borneo- Ma'atschappij een concessie-terrein heeft ter exploratie van de zich aldaar bevindende ert sen. Met deze eerste partij erts, welke drie tot vyf pet. nikkel bevat, zullen in Duitschland proe ven worden genomen. Naar verluidt, moet de Firma Krupp belangstelling voor dit erts hebben. Van het resultaat dezer proeven zal afhan gen, of men in de toekomst dient door te gaan met de verschepingen van erts. In elk geval zal ook nog een tweede verscheping, namely k in de tweede helft van Maart, volgen. De hoeveelheid der eerste verscheping draagt 1.000 tot 1500 ton. be- De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord- Holland maakt langs dezen weg bekend, dat, evenals in 1937, wederom een aantal biggen- merken beschikbaar is voor kleine boeren en landarbeiders. Voor deze biggenmerken komen in de eerste plaats in aanmerking die georganiseerden, wien voor 1937 reeds een overeenkomstige toeken ning werd verleend. De alsdan nog resteerende merken kunnen uitsluitend worden toegekend aan: le. Kleine boeren, wier laatste varkenstoewij zing ten hoogste 3 is en wier toekenning biggen merken in 1937 0 is geweest, die of: a. ingevolge de Ministerieele Beschikking van 10 Maart 1937 no. 6396, uit het Landbouw-Cri sisfonds steun ontvingen, of: b. zich na 1 Februari 1937 gevestigd hebben de, eveneens voor dezen steun in aanmerking gekomen zouden zqn, indien zy zich voordien gevestigd hadden. 2e. Landarbeiders, wier laats tq varkenstoewy- zing ten hoogste 3 is en wier toekenning big genmerken in 1937 0 is geweest. Tevens zal voor alle gevallen als voorwaarde dienen te gelden, dat alleen zy, die kennelijk voornemens zijn de varkenstoewyzing in 1938 te benutten (dus de varkens slachten voor ei gen gezin) voor deze toekenning van biggen merken in aanmerking kunnen komen. Er kunnen echter nimmer meer dan 1 of 2 biggenmerken worden toegekend. Deze toeken ning hangt af van de tóewijzing varkens. Heeft een georganiseerde een toekenning van 1 var ken, dan zal niet meer dan één merk kunnen worden toegekend. Is de varkenstoewyzing 2 of 3, dan zullen in het algemeen niet meer dan 2 biggenmerken kunnen worden toegekend. Verzoeken om een bovengenoemde toekenning van biggenmerken kunnen worden gedaan aan de Landbouw-Crisis-Organisatie 1 voor Noord- Holland, afd. Veehoudery te Alkmaar. Om teleurstellingen te voorkomen, wordt ver zocht dit bericht grondig te lezen alvorens een aanvrage wordt gedaan. Het anderhalfjarig' zoontje van de familie De Geus in de Anna Mariastraat te Rotterdam, is in de ouderlijke woning in een teil heet water gevallen. Met brandwonden over het ge- heele lichaam is het kind in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd. De uitslag van de radio-prijsvraag „Zonnige winter in Oostenryk", welke 3 Januari door de Oesterreichische Verkehrswerbung in samen werking met de Ravag te Weenen werd geor ganiseerd, zal op 24 Januari, des avonds te 21.40 uur Amsterdamschen tyd, in de Neder landsche taal bekend worden gemaakt. Door de N.V. Krasnapolsky te Amsterdam is aanbesteed de uitbreiding van hotel- en dienst ruimten. Het laagst werd ingeschreven door de firma A. A. Antonissen, aan welke het werk is gegund. UTRECHT. Geslaagd voor het veeartsenij- kundig examen: H. Koens en voor het candi- daatsexamen rechten: mej. A. Hyink. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de genees kunde, op proefschrift getiteld: „De verande ringen in het Rorschach-protocol in het ver loop van de „moderne schizophreniebehande- ling" een casuistisch onderzoek, de heer G. W. Hylkema, geboren te Haarlem. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heeren A. P. A. Jonkers Both, Voor burg en C. F. M. Langezaal, Leiden. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde, let ter a, de heer D. de Klerk, idem letterkunde de heer A. G. L. Adelbert, Den Haag en mej. J. M. van Roon, Ben Haag, idem, letter E, mej. E. M. van Overeem, Den Haag. Doctoraal ex. wis- en natuurkunde hoofd vak scheikunde, de heeren P. M. v. d. Weijden, Wassenaar en E. L. Heilmann, Scheveningen. GRONINGEN. Candidaatsexamen geneeskun de de heeren G. H. Rutgers te Hilversum, A. J. van der Groot te Haren en W. A. Hofman te Groningen. Doctoraal examen wis- en na tuurkunde (hoofdvak pharmacie) mej. H. J. W. Lagaay te Groningen. Is do afstand''tusschqit detf' zijkant van uw auto eti dé buitenzijde van het koplampglas soms ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want ln dat geval hebt u De invoer van Frankrijk bedroeg in 1937 jr. 43.316 millioen en was fr. 16.901 millioen grooter dan in 1936. De uitvoer beliep fr. 23.935 millioen en was fr. 8.443 millioen grooter. In 1937 is derhalve de invoer sterker gestegen dan de uitvoer President Roosevelt ontving de mededee ling van het Comité van de National Asso ciation of Manufacturers, dat het bereid is tot samenwerking met de regeeringtot op lossing van de economische vraagstukken- Dit comité bestaat o.m. uit den president van Du Pont de Nemours, den president van de General Motors, den president van de Texas Corporation e.a. leiders uit het be drijfsleven. De American Smelting and Refining her opent de Grand Centrole Mine te Mammoth (Utah), welke mijn zeven jaar lang geslo ten is gebleven. De „New-York Times" deelt mede, dat de onderhandelingen van Japan, tot het opne men van een crediet van 50 millioen, voor de financiering van den aankoop van ma chines, niet zullen slagen, aangezien de Amerikaansche regeering een dergelijk cre diet afkeurt. De Standard Oil of New Jersey zal de ruwe olie-afleveringen aan de raffinaderijen met 15.000 barrels per dag verminderen, met het doel, de voorraden met de vraag in overeen stemming te brengen. Inzake het voorstel van den president van de Commonwealth and Southern, de eigen dommen der Mij. aan de Tennessee Valley te verkoopen, verklaarde een der leidende functionarissen der Tennessee Valley Authorities, Lilienthal, dat er geenszins een crisis bestaatdie het noodig zou maken, dat openbaar nutsbedrijven hun bezittingen aan de regeering verkoopen, om te voorko men, dat het bezit van aandeelhouders waardeloos wordt. Ook andere beschouwin gen over het lot der openbaar nutsbedrij ven werden door Lilienthal overdreven ge noemd. Democratische leiders in Amerika zijn 'van meening, dat een wet tot opheffing van Holding Companies in deze zitting niet zal worden behandeld, aangezien het Congres overtuigd is, dat een dergelijke wet de in- dustrieele bedrijvigheid verder zal onder mijnen. De Erie Railroad is voornemens te reor- ganiseeren op grond van de faillessement- wet, nadat het verzoek, om een leening van v 6 millioen van de Reconstruction Finance Corporation te verkrijgen, boven de reeds vroeger verstrekte leening van 16 millioen, niet werd ingewilligd. De Erie Rrd. boekte in November j.l. een netto-verlies van 916.000 tegen een winst van 8 343.000 in November 1936. In de eer ste elf maanden bedroeg het voordeeliff saldo 610.000 tegen 2.01 millioen in de zelfde periode van het vorig jaar. De MÜ heeft 8.46 millioen noodig, om tot Maart a.s. vervallende rente en bedrijfskosten te betalen. De verplichtingen bedragen 10.07 millioen, waartegenover op 15 Januari j-l- slechts 2.11 millioen aan kasmiddelen aan wezig waren. De Amerikaansche minister van Land bouw, Wallace, verklaardei dat, indien de spoorwegtarieven met 15 pCt. worden ver hoogd, de boeren 50 pCt. meer aan vee, vleesch en andere landbouwproducten zou-, den moeten verkoopen, om deze vrachtver- hooging te compenseeren. De boeren zouden de. verhoogde tarieven op de consumenten waarschijnlijk niet kunnen afwentelen- Hoogere tarieven zullen bovendien de bouw materialen-kosten verhoogen, waardoor het bouwbedrijf ongunstig zou worden beïn vloed. De Union Pacific boekte in November jd- een netto-winst van 2.41 millioen tegen 8 3.09 millioen in November 1936. In de eer ste elf maanden 14.74 millioen of 8 4.99 per aandeel tegen 17.24 millioen of 6.li- per aandeel in dezelfde periode van het v0' rig jaar. De Illinois Central boekte in November j.l. een netto-winst van 173.000 (vorig jéM' 8 650.000)in de eerste elf maanden een vel' lies van 592.000 (vorig jaar 8 1.15 mill)- De Louis-Nashville boekte in November i-1- een netto-winst van 295.000 (vorig. j«-a' 8 1.19 millioen). In de eerste elf maande11 8 6.89 millioen of 8 5.89 per aandeel (voU9 ■jaar 8.64 millioen of 8 7.39 per aandeel)- De Southern-Railway boekte in NovemW' j.l. een verlies van 290.000 (vorig jaar ee', netto-winst van 8 700.000). In de eerste w, maanden een netto-winst van 8 756.000 1.26 per 5 pCt, pref. aandeel (vorig iaf, 3.1 millioen of 8 0.27 per gewoon aandoe1-' De Southern Pacific boekte in Decevibe j.l. een netto-winst van 1.10 millioen te' gen 6.96 millioen in December 1936. 1 het geheele jaar 1937 een netto-winst vu, 8 22.61 millioen tegen 34.06 millioen in ne geheele jaar 1936 De American Smelting and Refining opnieuw den koperprijs verlaagd, n.l. va 8 0.10% tot 0.10% per lb. De koperverkoopen in Amerika bedroe/1c' Maandag 1.61 millioen lb. tegen 3.6 mill10 lb. Zaterdag j.l. De benzine-voorraden in Amerika bedr°^ gen aan het einde der vorige week 49.341- vaten tegen 48.024.000 vaten einde der vo afgaande week. De voorraden benzine stookolie te zamen 118.962.000 vaten ted 119.146.000 vaten. Het Pond Sterling bewoog zich hed% ochtend te Amsterdam op 8.963.97 A s;. sl. 8.97VJ) de Dollar op 1.79%—1.79% sl 1.79 11/16); de Frank op 6.00—6.04 (V-A) 6.03); de Belga op 30.35—30.38 (v. sl. 3°-.^ en de Zwitsersche Frank op 41.42% (vorig slot 4,1.48). De Nivas verkocht 215 ton bruine $u voor consumptie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6