Barcelona door bomaanval geteisterd Betrekkingen tusschen Japan en China niet verbroken i Het nieuws van heden Honderd slachtoffers gevallen Britsch-Iersche besprekingen LOONSVERHOOGING IN HET BOUWBEDRIJF Aan beide zijden blijft een zaakgelastigde DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 20 JANUARI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27Yi d. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTADf HAARLEM DRtE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20978 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één .65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Bombardementsvliegtuigen van Palma de Majorca bestookten de Middellandsche Zee-kust Ook Madrid wordt weer beschoten Tijdelijke onderbreking om som- rnige punten in bijzonderheden te bestudeeren Hitler's bezoek aan Italië e' grootste deel van de Duitsche regeering zal hem vergezellen Bij Madrid Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii 1 Stormwaarschuwingsdienst De Kamerontbinding in Roemenië Verzet van de nationale boeren partij en de liberalen Emigratie van Joden Wintergezicht op Barcelona, welke stad 'n zwaar bombardement te verduren had Nieuwe regeering van de Sovjet-Unie Vijf leden van den ouden raad vervangen Hoog water te Londen. De zwanen maakten van deze gelegenheid gebruik om eens een kijkje op straat te nemen Werkgevers aanvaarden nieuwe C.A.O. m Duitsche officieren, die in Polen vertoeven, hebben te Warschau een krans gelegd bij het gedenkteeken voor de Poolsche gevallenen Duitschland weinig voldaan over de nieuwe wending in het Chineesch-Japansche conflict Geruchten over onrust op Formosa Incident voorkomen Frankrijk moet zich nauwer aansluiten Bonnet bepleit politieke en econo mische samenwerking met Engeland en Amerika DE „HANNAH" IS NIET GETORPEDEERD Hoop te slagen ,Jk hoop te slagen," sprak een pas benoemd directeur in een vraagge sprek met de pers. ,Jk hoop te slagen." Met dit optimistisch zelfvertrouwen moet ieder zijn arbeid beginnen. We dienen geloof te hebben in ons zelf en we moeten willen, ernstig willen: de taak tot een goed einde te brengen. Wie met aarzeling en wantrouwen in zich zelf, in anderen en in de om standigheden begint is alreeds een verloren man. We hebben veerkracht en overtuiging van noode: overtuiging dat we er zeker zullen komen wan neer we degelijk aanpakken. Een goed begin is het halve werk, zegt een oud spreekwoord. Voor dit goed begin is ondernemingsgeest, is durf vereischt. Durf iets aan! Jk hoop te slagen," moet op onze lippen liggen wanneer we een nieu wen arbeid aanvangen of een oude taak herbeginnen. Fraaie eskadervlucht van Amerikanen Achttien bommenwerpers zonder tusschenlanding van San Diego naar Pearl Harbour Parlement van Ulster ontbonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BARCELONA, 19 Jan. (Havas). In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat Barcelona bij het begin van den middag werd gebom bardeerd. Er zijn honderd dooden. Nader wordt gemeld, dat Barcelona vanmid- ®ae werd gebombardeerd door zes vliegtuigen, *elke van Palma de Majorca kwamen. De luchtdoelartillerie kon de toestellen niet taken. Ook tegen, half een vannacht hebben zes vliegtuigen der nationalisten een aanval gedaan op Barcelona. De toestellen kwamen Van de zeezijde. Zij hebben verscheidene bom men van groote kracht geworpen. Men Vreest, dat er een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking te betreuren is. Gisteren hadden vliegtuigen der nationalisten Spaansche kust van de Middellandsche Zee "bet groote heftigheid bestookt. Sagunta heeft ^et meest te lijden gehad van de aanvallen van rechtschen. n Vanochtend hebben drie-motorige vliegtuigen bommen van 80 en 100 K.G. uitgeworpen. *®rscheidene huizen werden vernield, doch de bewoners konden schuilplaatsen binnenvluch ten. Ook Valencia werd gebombardeerd. De mate- LONDEN, 19 Jan. (Reuter). Na de be sprekingen tusschen de vertegenwoordigers Van de regeeringen van Eire en van Enge land is een communiqué uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat nog geen overeen komst tot stand is gekomen. De besprekingen zijn evenwel ver genoeg bevorderd om de deskundigen van de beide re deringen in staat te stellen sommige punten 'beer in bijzonderheden na te gaan. Zoolang dit onderzoek duurt, zullen de bespre ngen van de ministers worden gestaakt; zij fbllen worden hervat zoodra dit noodzakelijk blijken .De Valera en de Iersche delegatie zullen ?0reenochfend kwart voor negen naar huis ÏDjgkeeren. Zij zullen uitgeleide worden gedaan °or MacDonald. ^aar vernomen wordt, zal de onderbreking .ah de besprekingen slechts enkele weken du- ,eh. MacDonald zal vanavond nog een onder- °Ud hebben met De Valera in zijn hotel, i Det voorgestelde handelsverdrag zal een ®sPreking van enkele weken noodig maken, en g.kele Iersche financieele- en handelsdeskun- k'ken zullen te Londen blijven voor de noodige esPrekingen met de Britsche deskundigen. Dat is niet waarschijnlijk, dat Britsche mili- re deskundigen een bezoek zullen brengen Uah Ierland, doch de rapporten van de Iersche bdsverdediging zullen worden voorgelegd aan Britsche regeering. Het resultaat van de gevoerde besprekin gen is, dat de besprekingen aan beide ®üden thans geconcentreerd worden op een handelsverdrag als eersten maatregel, nauw verbonden met de studie van de financieele Waagstukken. Vervolgens komt het vraag stuk van de landsverdediging, terwijl in het verre verschiet de kwestie van de ver deling ligt. De besprekingen werden gevoerd in een Êeest van groote hartelijkheid. de bijeenkomst van het kabinet, welke de «Is de week zal worden gehouden, zal ver- j S Worden uitgebracht van de besprekingen. t>,hc'e vergadering van het parlement welke 1 H^ ari zal beginnen, zullen de besprekingen fteens worden behandeld. jj^GME, 19 Jan. (Havas) Naar verluidt zal .bier bij zijn bezoek aan Italië vergezeld wor- aïi door het grootste deel van de Duitsche gering, n.l. Von Neurath, Goering, Goeb- Hess, Frank Darré, Von Blomberg en ge- aai yon Fritsch, rieele schade is aanzienlijk, doch het aantal slachtoffers is beperkt. Van middernacht af hebben de batterijen der nationalisten, nadat zij hun activiteit geduren de eenige dagen hadden gestaakt, het bom bardement op de hoofdstad hervat. De schoten worden met betrekkelijk groote tusschenpoozen gelost. De munitie is van groot kaliber. De regeeringstroepen in het Noorden van de provincie Guadalajara zijn begonnen met het versterken van de stellingen, welke zij op de rechtschen hebben veroverd. De troepen van Franco poogden herhaaldelijk de verloren stel lingen te heroveren, doch zij werden in bedwang gehouden door de automatische wapenen van de regeeringstroepen. De artillerie van de regee ring nam concentraties van de rechtschen onder vuur. Niettegenstaande het hevig artillerievuur van de rechtschen, hebben de regeeringstroepen vol gens Barcelona gisteren de aanvallen van de troepen van Franco bij Teruel afgeslagen. Twee keer hebben de rechtschen een aanval gedaan op Muleton; de aanvallen liepen evenwel dood op het welonderhouden vuur van de automati sche wapenen van de regeeringstroepen. De aanvallen van de rechtschen waren niet zoo fel als de vorige dagen. De artillerie van de regeeringstroepen beheerscht nog de wegen ten Oosten van Concud en kon verhinderen, dat versterking werd aangevoerd. Den geheelen dag cirkelden vliegtuigen van de regeering in de lucht en namen de meer achterwaarts gelegen stellingen van de troepen van Franco onder vuur. De toestellen der regee ring hielden de vliegtuigen van Franco in be dwang. Volgens Saragossa hebben de regeeringstroe pen gisteren krachtige pogingen gedaan om de troepen van Franco te verdrijven uit de stel lingen, welke zij eergisteren hebben veroverd. Aan het einde van den dag was de frontlijn niet of weinig gewijzigd. De laatste opmarsch van de rechtschen plaats te het Noorden en Noordoosten van Teruel in het schootsveld van hun mitrailleurs. Tusschen Oostenrijk en het rechtsche Spanje is een compensatie-overeenkomst gesloten, welke voorziet in den uitvoer van verscheiden Oosten- rijksche industrie-producten, in hoofdzaak op het gebied der electriciteit en van den machine bouw, tegen zuidvruchten, kurk e.d. Verwachting: Meest matige wind uit EE Westelijke richtingen, gedeeltelijk be- EE wolkt, weinig of geen regen, weinig ver- andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig of geen regen, zacht. M Geseind Woensdagavond te 19.40 uur EE aan alle posten: „Attentiesein neer." illlllllllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllll BOEKAREST, 19 Jan. (Havas) De Roe- meensche nationale boerenpartij en de libe rale partij hebben zich met kracht verzet tegen de ontbinding van het parlement. Zij achten dezen maatregel tegen den geest van de grondwet. Bovendien verzetten deze partijen zich tegen de wijziging van de „verkiezingsteekens" op de stembiljetten. Tot nu toe stonden op de stem biljetten de teekens van de verschillende par tijen, b.v. een driehoek, een punt, een pijl e.d., doch in het vervolg zullen deze verkiezings teekens alleen uit punten samengesteld wor den. De nationale boerenpartij en de liberalen zijn van meening, dat hierdoor de eenvoudige boerenbevolking in de war zal worden ge bracht. BOEKAREST, 1-9 Jan. (Havas) In verband met de maatregelen, die de regeering tegen de Israëlieten denkt te nemen, of reeds genomen heeft, zijn tal van Joden van plan naar Zuid- Amerika, o.a. Brazilië, te emigreeren. Een dele gatie van Joden uit Bessarabië heeft den Bra- ziliaanschen gezant te Boekarest een memo randum in dezen zin aangeboden. Verder is een Joodsche vereeniging opgericht, met het doel, de mogelijkheid van emigratie naar Abessynië te bestudeeren. Volgens het blad „Timpul" zal de subsidie, die tot dusver steeds in de begrooting was uitgetrokken voor den Joodschen eeredienst, worden ingetrokken. MOSKOU, 19 Jan. (Havas). In de derde ver gadering van de opperste Sovjet is Wysjinski eenstemmig herkozen tot procureur van de Sovjet-Unie. Hij heeft dezen post thans onge veer drie jaar bekleed. Molotof, die belast werd met het vormen van een nieuwe regeering, heeft eenstemmig een nieuwe regeering doen aannemen, wel ke winig afwijkt van de afgetreden regee ring. Slechts vijf posten zijn door nieuwe func tionarissen bezet. De Volkscommissaris van Justitie, Krylenko, de voorzitter van de kunst commissie, Kerjemntsef, en de voorzitter van de commissie der voorraden, Koltsof, die door ver scheidene afgevaardigden ernstig werden becri- tiseerd, zijn vervangen. Verder verklaarde Molotof, dat hij de vice- volkscommissarissen van voeding en financiën, Milojam en Tsjoebar, van hun functie had ont heven, ten einde hun taak te vergemakkelijken. De volkscommissaris voor het transport te water, Pakhomof, op wiens beleid eveneens felle critiek werd uitgeoefend, heeft zijn post behou den, doch Molotof heeft hem aangeraden geen dag de opmerkingen te vergeten, welke tegen hem zijn gemaakt. Wjatsjeslaf Molotof is met algemeene stem men gekozen tot voorzitter van den raad van volkscommissaristen Maxim Litwinof is met algemeene stemmen herkozen tot volkscommissaris van Buitenland- sche Zaken. De opperste Sovjet is voor onbepaalden tijd verdaagd. Voor de verdaging betrad een delega tie van het leger, bestaande uit driehonderd vertegenwoordigers van leger, vloot en lucht macht, het parlement met vliegende vaandels en schallende trompetten. Namens de vloot sprak de matroos Selisnef, mof het parlement en hij verklaarde, dat het leger tot den dood trouw blijft aan het commu nisme, aan Stalin en aan Worosjilof. „We wen- schen geen vreemden bodem," zeide Gerasimof, „doch evenmin zullen wij een duim van het gebied van de Sovjet-Unie afstaan." MOSKOU, 19 Jan. (Havas). De directeur van de Guk, de voornaamste filmdirectie, is, naar gemeld wordt, in ongenade gevallen. Hij is heftig aangevallen door de Russische bladen, die hem beschuldigden van malversaties en die er op wezen, dat hij slechts 40 procent van het filmproductieplan voor 1937 heeft uitgevoerd.. De Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland heeft in zijn Woensdag te Amster dam gehouden ledenvergadering de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven aanvaard. De nieuwe overeenkomst zal ingaan op 1 Maart a.s. en bevat in hoofdzaak 'n loons- verhooging van twee cent per uur zoowel voor den burgerlijken en utiliteitsbouw als voor den water-, spoor- en wegenbouw. De vergadering sprak uitdrukkelijk als haar oordeel uit, dat de economische omstandigheden voor het bouwbedrijf zich verzetten tegen elke loonsverhooging, maar dat dit offer door de werkgevers aanvaard is ter wille van den be- drijfsvrede. De arbeidersorganisaties hebben nog geen beslissing genomen. 33 x o (M - •■■«.■SöV- f TOKIO, 19 Jan. (Reuter). De woordvoer der van het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de JapanschChineesche betrekkingen, hoewel ze veel slechter zijn geworden, niet formeel verbroken zijn. Er zal een Japansche zaak gelastigde in China blijven, terwijl een Chineesche ambassadeur zijn regeering te Tokio blijft vertegenwoordigen. De Chineesche ambassadeur te Tokio, Psoe Sjing is vanmiddag om 4 uur' (pi. t.) met acht leden van het personeel der ambassade naar China vertrokken. Het verluidt, dat de te Tokio achtergebleven leden van het personeel der ambassade niet als diplomatieke vertegenwoordigers zullen worden erkend, doch behandeld zullen worden als ge wone Chineesche burgers. De secretaris der Chineesche ambassade heeft verklaard, dat het vertrek van den am bassadeur niet beteekent, dat de Chineesche ambassade is teruggeroepen. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft een stel lige tegenspraak gepubliceerd ten aanzien van de berichten, die sedert haar aankomst te Hongkong voortdurend verspreid zijn, volgens welke in het geheim Japansch- Chineesche vredesonderhandelingen gevoerd zouden worden. Mevrouw Tsjang heeft verder medegedeeld, dat een hooge raad van oorlog is ingesteld, onder leiding van haar echtgenoot, en dat be sloten is tot versterking van den strijd tegen de Japanners. Naar het Duitsche nieuwsbureau van offi- cieele zijde verneemt, was bij de gesprekken, die einde October 1937 tusschen de Duitsche ambassadeurs te Nanking en te Tokio en de regeeringsinstanties aldaar werden gevoerd, door de regeeringen der beide in conflict zijnde lan den de wensch uitgesproken tot medewerking van Duitschland bij de poging een modus te vinden. Om het belang van den vrede te die nen heeft de Duitsche regeering gemeend zich voor dit doel ter beschikking te moeten stellen van de beide bevriende landen. Daarbij werd er van Duitsche zijde van het begin af aan de nadruk op gelegd, dat Duitsch- lands houding in het conflict neutraal is, en dat daarom zijn medewerking niet zou kunnen uitgaan boven de eenvoudige overbrenging van mededeelingen, die een der beide regeeringen aan de andere zou willen doen toekomen. In het algemeen gelooft men, volgens Havas, te Berlijn niet, dat Duitschland een onder Japansch toezicht staande regeering te Nanking zou erkennen. Uit de perscom mentaren van de laatste dagen blijkt, dat men weinig voldaan is over de nieuwe wending in het conflict. Men schijnt niet te verwachten, dat een ver overing van Noord-China den Duitschen handel ten goede zou komen. Het voorbeeld van Mandsjoekwo, waar de Duitsche invoer steeds vermindert, is weinig bemoedigend. De - Duitsche ambassadeur te Tokio, Von Dircksen, heeft gistermiddag met den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Hi- rota, een onderhoud gehad. Hirota heeft vervolgens Sir Robert CraigTe, den ambassadeur van Groot-Brittannië, ont vangen. Te Tientsin is een Britsch-Japansch incident, dat van ernstigen omvang had kunnen worden, met moeite voorkomen. De Britsche autoriteiten weigerden een Chinees, die in de Britsche concessie woonde, en door de Japanners van anti-Japansche actfe beschuldigd werd, uit te leveren. Toen de Japanners de eoncessie dreigden, bin- n^n te dringen, verklaarde de Britsche com mandant: „Dan zullen wij genoodzaakt zijn tegenstand te bieden." De Japanners wijzigden daarna hun houding en zeiden, dat de geheele kwestie op een mis verstand berustte. De politie in de internationale nederzetting te Sjanghai heeft talrijke wapens in beslag geno men en een dertigtal arrestaties verricht, in verband met de jongste aanslagen van terro risten, o.a. op een Chineesch advocaat, die er van verdacht werd het voorzitterschap te heb ben aanvaard van het nieuwe gerechtshof, dat door de Japansche autoriteiten te Nantau is in gesteld. Het agentschap Domei publiceert berichten uit Hsinking, waarin wordt melding ge maakt van troepenconcentratie in het Zui delijk deel van Buiten-Mongolië, en het ver voer van bouwmaterialen in Zuidelijke rich ting, waar versterkingen zullen worden aan gelegd. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat het op Formosa onrustig zou zijn. Het petroleum-depot van de Japan sche vloot te Koeroeme op Formosa zou door communisten zijn vernield, terwijl zes tig Japansche bewakers zonden zijn gedood of gewond. De olievoorraad, welke voldoende zou zijn geweest voor zes jaar. is volgens de geruch ten geheel verbrand. De eerste conferentie der gemengde com missie voor de luchtverdediging is vanochtend gehouden in de ambtswoning van den Japan- schen minister van Binnenlandsche Zaken. De conferentie stelt zich ten doel het meest doeltreffende plan op te stellen voor de ver. dediging van het Japansche rijk tegen een inval van vijandelijke vliegtuigen. De vanochtend gehouden kabinetsraad heeft formeel vier wetsontwerpen goedgekeurd, die bij den Landdag zullen worden ingediend, met het oog op de controle van staatswege op de electrische centrales. De nieuwe ambassadeur van de Sovjet-Unie in China, Orelski, is heden per vliegtuig naar Tsjoenking gegaan, om den president van de Chineesche Republiek, Lin Sen, zijn geloofs brieven te overhandigen. Tot nu toe werd hij hierin gehinderd door de luchtaanvallen van de Japansche vliegtuigen. Mussoiini heeft generaal Scaroni en de ie. den der luchtvaartmissie, die verscheiden maanden bij het Chineesche leger zijn ge weest om zijn luchtmacht te organiseeren, ontvangen. Na hun geluk te hebben gewenscht met het verrichte werk zeide Mussolini, dat de politie ke toestand niet had veroorloofd hun verblijf in China nog verder te verlengen. PARIJS, 19 Jan. (Havas) De Fransche minister van Staat, Georges Bonnet, heeft van daag het woord gevoerd tijdens een banket, dat georganiseerd was door den republikeinschen kring voor handel en industrie. Bonnet merkte op, dat een nauwer ver bond op politiek en economisch terrein tusschen Frankrijk en de beide groote de mocratieën Engeland en de Vereenigde Sta ten noodig was. Tenslotte herinnerde hij aan de ernstige om standigheden, welke zich thans voor het land voordoen. „Het is een gebiedende plicht voor alle burgers met al hun krachten de regeering te steunen, die mijn vriend Chautemps zoo juist met zooveel moed voor den burgervrede en voor de veiligheid des lands heeft samengesteld." Volgens de „Daily Tel." zou de „Hannah", die in de Spaansche wateren is gezonken, niet ge torpedeerd, maar op 'a rots gestooten zijn bij Kaap Sint Antonio. Washington toont ernstige bezorgdheid wegens groote munitie-leveranties tegen lage prijzen van Italië aan Zuid-Amerikaansche staten. De Spaansche nationalisten bestookten de ge heele Spaansche Middellandsche Zeeknst met bommen. Te Barcelona vielen honderd slacht offers. De betrekkingen tusschen China en Japan zijn niet geheel verbroken. Op Formosa zouden zich ernstige onlusten hebben voorgedaan. Onder voorzitterschap van Molotof is in Sovjet- Rusland een nieuwe regeering gevormd, die op vijf van dezelfde functionarissen van de oude regeering omvat. Wysjinski is herbenoemd vot procureur van de Sovjet-Unie. De Fransche minister Bonnet bepleitte politieke en economische aansluiting van Frankrijk bij Engeland en de V. S. Achttien Amerikaansche bommenwerpers vol brachten een eskadervlucht zonder tusschenda- ling van San Diego naar Pearl Harbour. De Britsch-Iersche besprekingen zijn tijdelijk onderbroken om sommige punten meer in bij zonderheden na te gaan. Bij decreet van den gouverneur is het parlement van Ulster ontbonden. Loonsverhooging in het bouwbedrijf; werkgevers aanvaarden nieuwe C.A.O. De „Hannah" is niet getorpedeerd, doch op een rots gestooten. Jeugdig koffiehuis- en hotelpersoneel mag niet door buitenlanders worden vervangen. Pasgeboren kind in Den Haag te vondeling ge legd. Beurs van New York: Koersen eerst terugloo pend, later in herstel. HONOLOELOE, 19 Jan (Reuter). Achttien bommenwerpers der Amerikaansche marine zijn vandaag te Pearl Harbour aangekomen. Zxj hebben een formatievlucht van San Diego zonder tusschendaling volbracht. De niet-officieel opgegeven vliegtijd bedraagt 20 uur en 22 minuten. De vliegtuigen hebben gunstig weer gehad. Het laatste gedeelte van den tocht hadden zij den wind mede. Deze bommenwerpers vormden de voorhoede van een groote vloot watervliegtuigen, die op de Hawaiian-eilanden zal worden gestation- neerd. BELFAST, 19 Jan. (Reuter). De gouvemeu: van Ulster heeft een proclamatie onderteekend, waarbij het parlement van Ulster wordt ontbon den. I l uuuunlliiiiiiMMinjnj j Stand op Donderdag 1 uur vm. 759 Vorige stand 753,2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1