Men 6cfoifft onó: Van Plannen om Artis te helpen Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen O Wat de tonq streelt FIJNSTE DESSERT- ORANJEMUISJES Kort en volledig VASTE LASTEN MOETEN WORDEN VERMINDERD DONDERDAG 20 JANUARI 1938 iiniiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuHiiuiiiiuiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiuiiiiiiuniiiiiiuiuiiiiiiinnnisDiiiminl KINDJE TE HEEMSTEDE VERDRONKEN Moeder zag lijkje drijven PREMIE ZIEKTEWET VERLAAGD School voor imbecielen? Tuinbouw en Plantkunde DAMMEN Competitie Ned. Dambond BEVERWIJK LISSE LEVENSMIDDELENHUIS lste KLASSE Met 't oog op de blijde gebeurtenis de a cent per ons Slechts door algemeen medeleven van alle klassen der bevolking zal de saneering slagen Actie in omliggende gemeenten VOGELENZANG (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) De schoolbrand nabij Montreal Waarschijnlijk 46 dooden Rijtocht van de Prinses In het park van het paleis en in de omgeving RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN ïf~~P ~aoa siiiimniiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiuig NIEUWE STAD Woensdagmiddag is het 3-jarig zoontje van de familie Kuiper, wonende Talmastraat 19, te Heemstede, vermoedelijk spelende te water ge raakt" en verdronken. Den geheelen middag had het ventje in de straat en aan den Kadijk met een autoped gespeeld. De moeder was zoo nu en dan eens gaan kijken, maar vond hem spelende met an dere kinderen, tot omstreeks 4 uur kinderen de autoped thuis kwamen brengen, denkende dat het knaapje deze had laten liggen. De moeder ging daarna zoeken, en tragisch was wel, dat zij den kleinen drijvende vond in de Glippervaart, hem herkennend aan de kleertjes. Op haar alarm snelde de heer L. J. Floris, wonende aan den Kadijk, toe en met een er vlak bij liggende schuit kon hij het knaapje spoedig op het droge brengen. Direct paste hij kunstmatige ademhaling toe, wat later door Dr. Roozen, Dr. Hubert en leden der reddings brigade werd voortgezet, ook met een zuurstof apparaat. Na een uur gaf men die pogingen op en moesten de doctoren den dood consta- teeren. Begrijpelijk is, dat men in deze zoo volk rijke buurt zeer begaan was met het lot dezer familie, die zoo tragisch haar jongste kind moet missen en nu nog slechts een ouder doch tertje over heeft. Ingevolge het bepaalde bij artikel 63, 2e lid der Ziektewet maakt de Raad van Arbeid te Haarlem bekend, dat bij Koninklijk Besluit van den 29sten December 1937. Staatsblad no. 895 de premies voor de verplichte Ziektever zekering opnieuw zijn vastgesteld. Op enkele uitzonderingen na is de premie gebracht van 1.8 pCt. op 1.7 pCt. Op het loon'van de niet bij de werkverschaffing te werk gestelden kan hoogstens 0.85 pCt. worden ingehouden. De premie is voor het eerst verschuldigd over loon verdiend over de tijdvakken, gelegen na 31 December 1937. Voor belanghebbenden ligt het premietarief ter inzage bij den Raad van Arbeid. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs vergaderde gisteravond ten stad- huize onder voorzitterschap van den heer Lan- cée. De voorzitter deelde mede, dat met den wet houder gesproken is over de stichting van een school voor imbecielen; de leerlingen daarvoor zouden dan onttrokken moeten worden aan de scholen voor buitengewoon L. O. Tegenover voordeelen staan nadeelen, maar een en ander zal overwogen worden. In hotel-restaurant Lion d'Or aan den Kruis weg hield de afdeeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde Dinsdagavond een ver gadering. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. P. ch. Dix, D. Smit en A. C. Kloet, werden herkozen en in plaats van den over leden penningmeester, den heer Teunis, werd diens dochter, mej. Teunis, in deze functie benoemd. Het ledental is het afgeloopen jaar stabiel gebleven en door een batig saldo staat de ver- eenigingskas er vrij gunstig voor. kunde te Leiden, Leeraar en Bibliothecaris aan de Koninklijke Akademie te Delft. In zijn boek „Het Boetregt", uitgegeven in 1864, doch niet in den handel verschenen, geeft de schrijver in het Hoofdstuk Ding Regt -en Regtspleging", de volgende meening weer: „Wat eindelijk de kleur dier geregts- of bot ting-, of budding-steenen betreft: ook daarop willen wij tenslotte de aandacht vestigen. Men had ze van roode, witte en blauwe kleur. Zoo kent men den rooden steen te Rhenen op den Koningsberg, ook wel den konings-steen gehee- ten, waarop wij hier bijzonder de aandacht vestigen, doch dien wij eerst later als H. Ku nera-steen zullen leeren kennen; voorts den blauwen steen te Nijmegen, wij meenen op den Huner-Berg; den blauwen geregts-steen te Tiel. waarom de beschuldigde driemaal werd rondgeleid, of wellicht iemand voor hem wilde borgen. Te 's Gravenhage kent men den gra ven-steen; elders had men roode en witte steenen, en wijst men nog de ligplaats daarvan aan. Zoo kent men de roode en witte steenen te Haarlem en Leiden, den witten steen in Utrecht, op de Oude Gracht, aan 'n huis vast geketend: omdat anders, zooals de sage meldt, de duivel daarmede des nachts zijne rol speel de. Die kleuren zijn niet zonder beteekenis, de roode kleur heeft de symbolische beteekenis van den „bloedban"; zij was in kerkelijk officie de kleur der hooge geestelijkheid en zag op het bloed der martelaren; de kardinaalshoed is rood, en geestelijk regt geschiedde, hoewel de kerk geen bloed mogt zien, en daarom den ketter verbrandde, onder de roode bloedvlag. Wit daarentegen, was volgens Mr. van Ber- kel, het symbolisch teeken van souvereiniteit, of, wat het zelfde zegt, „van den regtsdwang in zijn hoogste theocratische beteekenis": de staf van den regter was wit; vorstelijke of regterlijke boodschappers voerden dezelfde kleur, en het insigne van den deurwaarder of *s Heeren dienaars was een wit staafje; wit is ook de parlementaire vlag, en bij plegtige in tochten reed de vorst op een wit paard, en ook zijne wapenherauten deden dit: alles teeken en zinnebeeld van gezag en adel; een witten steen achten wij dus den geregtssteen van den adel en ridderschap. E-laauwe daarentegen de kleur van het vrije volk, der poorters; ook die van den bisschop van het sticht, wanneer hij in zijn wereldlijk karakter als seculier vorst optrad. De regte- lijke magt, die op den vrijen burger- of poor terstand berustte, werd door het blauwe vaan del vertegenwoordigd: daartoe behoorden ook de volks-regters, schouten en schepenen, en dit verklaart o.i., waarom in onze oude stadsreke ningen zoo dikwijls melding geschiedt van den aankoop van blaauw tabbaardlaken. Trekken wij een en ander samen: de roode kleur, die der kerk en geestelijkheid, de witte, die van den staat en den adel, de blaau- we, van de regterlijke magt en het volk: dan hebben wij de eenvoudige verklaring van de Nederlandsche vlag, de vertegenwoordigster der drie standen: geestelijkheid, adel en volk; n.l. rood, wit, blaauw, later door oranje, blanje, bleu gewijzigd. Toen namelijk in den bloedigen vrijheidskrijg tegen Spanje en Rome beide, het pauselijk of geestelijk gezag in Nederland gefnuikt was, werd ook de geestelijke, de roode kleur, door die van Oranje vervangen. Deze Oranje-vlag was het veldteeken, waaronder de vrijheidskrijg voltrokken werd en ook in tijden van burger onlusten en partijschap voerden de aanhangers van het vorstelijk stamhuis deze Oranje-vlag, het bekende Oranje, blanje, bleu, waarin dan Oranje boven prijkte: anderen kozen de Oran je-kleur alleen." In de hoop, dat U dit stukje in Uw blad zoudt willen nemen, verblijf ik met de meeste hoogachting, C. ZONNEVELD, Damiatestraat 10. De Kennemer Fotokring vergadert Woensdag 26 Januari des avonds om 8.15 uur in de socië teit „Vereeniging" aan den Zijlweg. De heer J. Panman zal een lezing met projectie houden, getiteld: Dwars door Italië. „De Alkmaar", IJm. 31, die dezer dagen van een vischtocht in de Barentszee in het hooge Noorden terugkeerde, te IJmuiden terugkeerde, besomde niet minder dan 8110. De schuit had niet minder dan 1700 manden visch, die in vier en een halven dag waren binnen gehaald. De heen- en terugreis duurt echter veel langer. Voor het examen Engelsche Handelscorrespon dentie van de Ver. van Leeraren is geslaagd de heer J. Meerman te Haarlem: voor het Mercu- riusdiploma slaagde mej. S. Lemmers. Het echtpaar C. Hesse en E. W. Brakenhoff uit de Oranjeboomstraat, hoopt op 8 Februari as. den dag te herdenken, dat zij 50 jaar gele den in het huwelijk traden. Op 81-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer H. N. Hartgerink, oud-lid van den gemeen teraad van Haarlemmerliede, eeré-voorzitter van de ijsbaan Zuid-Schalkwijk, bestuurslid der vroegere Haarl. Bloembollen veiling en van de Ned. Mij. van Landbouw, afd. Haarlemmerliede. De begrafenis Donderdag op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede. HET ONTSTAAN VAN ONZE VLAG Mijne Heeren, Eenige dagen geleden heb ik met groote inte resse het boek „Wat is de oorsprong van onze vlag?" gelezen, geschreven door den heer Ir. L. Jonker Czn. en uitgegeven bij de Drukkerij Altorffer N.V. te Middelburg. In dit boek worden verschillende uiteenzet tingen over het ontstaan van onze Nederland sche driekleur gegeven, maar tot mijn groote verwondering niet die van den heer Buddingh. Lid der Letterkundige Maatschappij te Batavia, van het Oudheidkundig Genootschap te Kopen hagen, het geschiedkundig genootschap te New York, het Historisch genootschap te Utrecht, de Maatschappij der Nederlandsche Letter- per kind voor bovenomschreven losse arbeiders, dit loon zakte in twee periodes van verslechte ringen tot einde 1937 tot f 23.52 plus f 1 per kind. Nu zijn wij gezegend met de plotselinge in voering van Contract 2, waarvan de organisaties niets afweten. Nog maar twee weken geleden hield de R. K. Volksbond een vergadering onder het R. K. Raadslid van Castricum. Op deze vergadering werd ernstige critiek geuit op Contract 2. Van Castricum deelde mede alsnog te zullen probee- ren den kindertoeslag te behouden.- Waar ik dus uit concludeeren moet, dat het Contract 2 nog niet was aanvaard door de or ganisaties, en toch ingevoerd werd door de ge meente. Want 1 Januari werd een nieuwe loonschaal van kracht voor deze losse arbeiders bij de ge meente, wat inhield voor wat mijn gezin betreft, (man, vrouw en zes kinderen) minstens f 4.50 per week minder. Er wordt nu betaald aan uurloon vanaf 1938, 48 X 52 cent is f 24.96. Wat beteekent voor groote gezinnen: alge- meene loonsverlaging, terwijl het- voor kinder- looze gezinnen, op het eerste oog bekeken, een kleine loonsverhooging zou beteekenen, zij ver dienden voor 1938 f 23.52. Wat nader omschreven het niet is. Voorheen werd bij regenverzuini en ziektege vallen gedurende 6 weken vol loon uitbetaald, maar nu bij regenverzuim 70 pet. en bij ziekte 80 pet. na drie wachtdagen, waar men niets voor betaald krijgt. Gezien het duurder worden van het levens onderhoud hoopt ondergeteekende, dat deze ver slechtering en doorvoering van contract 2 als nog door de diverse organisaties aan de orde zal worden gesteld en ongedaan zal worden ge maakt. W. OVERBEEK Naschrift: Contract 2 is inderdaad ingevoerd en wordt door den dienst van Openbare Wer ken toegepast. Reeds eenige maanden geleden werd aangekondigd, dat de nieuwe regeling 1 Januari zou ingaan. geacht betalingen der B.E.T.-veiling en de Ver eeniging „Handelsbelangen", 288.30 161.60) voor zoover betreft de groentenmarkt. De paar denmarkten brachten 41.43.—) op en de veemarkt 4.50 40.50). Burgerlijke Stand. Getrouwd: W. B. Koel man en C. J. de Winter. Overleden: H. van Verseveld, 59 jaar, gehuwd met A. Muijs; E. v. d. Herberg, 86 jaar, gehuwd met P. Groenewoud; A. E. Richter, 71 jaar; H. van Zanten, 70 jaar, gehuwd met A. van Zadel; J. Th. Grobben, 85 jaar, wed. van H. J. Leroi; K. J. Borren, 48 jaar; A. B. van der Ploeg, 35 jaar. Geboren: zoon van M. A. SmitMeijland; dochter van A. C. BoerSteenbakker; dochter van P. M. KeulenWinkelhuijzen; zoon van C. M. SchellevisBruineberg; zoon van P. J. SchoutenOlsthoven; zoon van A. de Vries— v. d. Plas; dochter van E. van LierBeusman. Ondertrouwd: A. Castricum en G. A. Tim mer; J. Th. Borst en P. H. van Dijck. Een bijzondere filmavond Evenals vorig jaar, zal ook nu weer, en wel op Woensdag 26 Jan., 's avonds 8 uur, een schitterende natuur historische film vertoond worden, als vervolg van. datgene, wat vorig jaar werd geboden. De baten komen ten goede aan de vereeni ging tot behoud van natuurmonumenten en aan de vereeniging tot bescherming van vogels. Het allerbeste materiaal is weer geheel be langeloos afgestaan door den heer Burdet, ter wijl de heer Jan Strijbos de noodige toelichting zal geven. Het geheel belooft een zeer leerzame avond te worden en w'ie zich herinnert, wat den vorigen keer werd gegeven, zal ook deze film niet willen missen. De film zal bestaan uit vier deelen: I. Boomleeuwerik en Vlaamsche Gaai; II. Kie kendief en zangvogels; III. Watervogels, bonte kraai, lepelaars etc.; IV. Doornsluiper en Griet. Daar de vorige maal velen wegens plaatsge brek moesten teleurgesteld worden, kunnen wij niet genoeg aandringen, om zich tijdig van een kaart te voorzien. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf Woensdag 19 Jan. bij de boekhandelaren Dingier en Burger, benevens in de sigarenma gazijnen van Buitenhuis. Aan de zaal wordt slechts het restant der kaarten beschikbaar ge steld. CONTRACT 2 EN DE LOSSE ARBEI DERS AAN DE GEMEENTE. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende vraagt opname in uw blad van de grieven en verslechteringen, die weder ingevoerd zijn voor de losse arbeiders, die voor 6 weken in gemeentedienst worden aangenomen. Was de loonschaal voor 1931 f 33.30 plus f 1 Voor de competitie eerste klasse Ned. Dam bond, district Noord-Holland, speelde te Cas tricum (N.-H.) de Castricumsche Damclub I tegen de Haarlemsche Damclub II. De uitslag van dezen wedstrijd luidde 711 voor de Haarlemmers. P. RuiterM. van Leeuwen 11 G. Sprenkeling—Ph. G. Amelung Jr. 1—1 P. Schenk—K. Olij x—x J. KoemanP. L. Schrjjnemakers 20 A. de ZeeuwL. Kisch 02 Th. v. d. HimstA. Smit 20 C. DaijR. Kuipers 1—1 C. KerkmeerJ. Kuntze 02 R. HuismanO. T. Glaser 02 W. Beumer—C. Bouwens 02 Voorloopigè uitslag 7—11 Havenwezen in 1937. Gedurende het jaar 1937 werd de Beverwijksche haven bezocht door 946 schepen, waaronder 35 zeeschepen, tegen 932, respectievelijk 30 in 1936. Bovendien waren geabonneerd 21 (23) schepen, die een min of meer geregelden dienst onderhouden naar Am sterdam, Rotterdam, Zaandam en IJmuiden. De gèmiddelde tonneninhoud der geabonneer de schepen bedroeg ruim 48 (45) ton en die der overige schepen 92 (90) ton. Het grootste binnengekomen schip had een inhoud van 707 (750) ton. De buitenlandsche schepen, die onze haven aandeden, waren af komstig uit Engeland, Duitschland, België, Frankrijk en Zweden en voerden voornamelijk gasaarde aan. Vanuit onze haven werden voornamelijk ver scheept: groenten en fruit (versch en geconser- eerd)cacaoproducten, machinerieën, chemische preparaten en vischmeel. Aangevoerd werden hoofdzakelijk bouwmaterialen, mest, riet, aard appelen, brandstoffen, cacao, gasaarde, ruwolie, hout en grondstoffen voor de fabricatie van vischmeel. Aan havengeld werd in 1937 ontvangen 6733,26, tegen 6591.54 in 1936. De opbrengst der kadegelden bedroeg 368.50 tegen 98 in 1936. Hierbij zijn niet begrepen de bedragen, betaald door de B.E.T.-veiling voor huur van 'n gedeelte kadeterrein. De opbrengst der marktgelden bedroeg, on- De volksspelen op de feestdagen. Wa'nneer precies de vier feestdagen zullen beginnen, wordt nog nader bekend gemaakt. Vermeld wordt echter, dat de lichtstoet kan samenvallen met den nationalen feestdag, zoo de geboorte bekend wordt na 4.30. Zoo voor 4.30 de blijde mare komt, trekt de lichtstoet dien zelfden avond nog uit. De nationale feestdag en eenige dagen er na worden gebruikt voor de aatste en definitieve voorbereidingen. Op den eersten dag der Lisser feestdagen wor den 's morgens en 's middags in de Hobaho kin derspelen georganiseerd. Voor de ouderen be gint het festijn 's middags met een wielercri- terium, dat om twee uur zal beginnen. Een ieder kan meedoen en het meevoeren van re clame is. niet slechts geoorloofd, maar wordt verwacht. De route is vanaf het H.G.B.-plein, waar ge start wordt, langs de Gracht, Broekweg, Kanaal straat en Tulpenstraat. Racefietsen mogen niet meerijden, maar tandems kunnen, zooals de zaken nu staan, nog in den strijd gebracht worden. De concurrenten worden in drie groepen ver deeld: 14—18 jaar, 19—30 jaar en boven de 30 aar; de eerste groep rijdt vier rondjes, de twee de vijf en de andere slechts drie. Prijzen zijn beschikbaar gesteld. De tweede dag wordt 's morgens in de H.B.G. begonnen met een hardloop met hindernissen en •ingsteken op de fiets, voor jongens van 1418 jaar. 's Middags wordt 't feest in de Hobaho voort gezet met een uiterst origineelen voetbalwed strijd. Men denke echter niet aan een elftal, scheidsrechter, fluit en wat dies meer zij; kort gezegd: het is een wedloop met een voetbal voor de voeten en hindernissen. Op den morgen van den derden dag komen de snelvoetige Lissers om 10.30 aan de beurt voor een wedloop in de Hobaho-arena. Zij rennen de enorme ruimte rond zoo vlug zij kunnen. Die van 1418 jaar krijgen zestien rondes, die van 1930 jaar tien en degenen, die de 30 reeds gepasseerd zijn, hoeven slechts vijf maai den binnenomtrek der Hobaho „even te nemen". Van 25 wordt door de ouderen gevoetbald. Origineel! 's Avonds is er de Oranje-avond van dc H.B.G., de groote avond der Lisser feesten met het grootsche concert der Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Kap. Walther Boer. KLEVERPARKWEG 11 Telef. 10987 WAGENWEG 122 Telef. 15774 Ter HERINNERING geven wij, zoolang de voorraad strekt, bij ieder ons Oranjemuisjes 8 KLEINE FOTO'S van ons Koninklijk gezin. Ook de meisjes krijgen gelegenheid hun be hendigheid te toonen. De morgen van den vier den dag is voor haar. 's Morgens in de H.B.S. ringsteken op de fiets, of vlug, vlot en vaardig fietsen met drie ballen op een racket. Het laatste spel is 's middags, weer van 25, in de Hobaho: een behendigheids wedstrijd voor automobilisten met dame. Elke mooie auto is welkom, alleen is de ruimte niet op tractors en zeswielige trailers berekend! Een extra-origineele attractie als slot van dezen middag wordt den toeschouwers in het vooruitzicht gesteld. Wat deze echter is, kan men slechts gissen. Men kome dus kijken. Zij is de moeite waard. De prijzen en premies zullen w<eer, zooals ver leden jaar, zeer prachtig zijn: waardebonnen en geschenken in natura. De opzet dezer feesten is grootsch en toch practisch, de medewerking moge eveneens grootsch en practisch zijn. Artis in nood Deze alarm kreet, die in het laatste deel van het vorig jaar werd uitgestooten, vond in middels in geheel ons Nederlandsche volk en vooral in Amsterdam leven- digen weerklank. Van alle zijden gin gen de stemmen op, dat het niet kon en niet mocht, dat het een eeuwig durende schande voor de stad zou zijn, als Artis zou moeten worden op geheven. Hoezeer het bestuur van Amsterdam deze uitingen van sympathie ook waardeerde, zo den aan den dijk zetten ze niet. Tegen de dorre taal der cijfers was alle sympathie niets en inmiddels verscheen de deurwaarder: de eerste stap op weg naar l\et fatale einde: de liquidatie! Wat nu den financieelen toestand van Artis betreft, deze is in principe niet zoo slecht als men dat zou meenen, maar het zijn de vaste lasten, die Artis worgen. Op Artis drukken twee hypothecaire leenin gen, samen groot 1.600.000, waarvoor per jaar 73.000 aan rente en aflossing moet worden opgebracht. Daar Artis de laatste jaren daarin achterwege is gebleven, staat er nog een achterstallige rente en aflos sing van ruim twee ton gouds. Deze moei lijkheden dateeren van de laatste vijf jaar; op 12 December 1932 bracht de voorzitter van Artis het eerste bezoek aan den bur gemeester en sedert zijn de onderhandelin gen met de overheid niet van de lucht ge weest. Doordat verschillende aangelegenheden nog geregeld moesten worden, geschiedde dit niet direct na den alarmkreet, doch thans heeft zich zooals men reeds in ons blad heeft kunnen lezen uit de burgerij van Amster dam een „Comité tot redding van Artis" ge vormd, waarvan de burgemeester, dr. W. de Vlugt, het eere-voorzitterschap heeft aan vaard. Dit comité, bestaande uit de heeren: mr. Chr, P. van Eeghen, voorzitter, mr. dr. C. Slees- wijk, jhr. Six van Hillegom, jhr. mr. E. W. Röell, penningmeester en W. H. G. Jacobs, se cretaris, heeft nu de taak aanvaard, om voor de hoog noodige verjonging van Artis die op haar beurt de entréegelden, de voornaam ste bron van inkomsten, naar ervaring weer rijkelijk doet kwellen de noodige kapitalen te vinden. Het ligt niet in de bedoeling van dit comité in de bevoegdheden van het Artisbe- stuur te treden, het is evenmin van plan de verzamelde gelden voor de obligatiehouders aan te wenden en dan ten slotte: het verzamelde bedrag wordt slechts dan aan het Artisbestuur ter hand gesteld, als het voortbestaan van Artis verzekerd Is. Voor de knellende obligatieschuld moet een andere regeling worden gevonden en het co mité heeft de overtuiging of eigenlijk het geloof dat hiervoor inderdaad een weg zal v/orden gevonden. Het zal op den duur tot een accoord met de obligatiehouders moeten komen. 'Nu zijn er uit het publiek en in verschillen de organen stemmen opgegaan, dat Artis b.v. naar Zuid moest verhuizen en dat dan de zaak in orde zou komen. Het bestuur is er van overtuigd, dat er inderdaad betere plaatsen voor Artis in de stad te vinden zouden zijn, doch.... de inventaris van Artis is ietwat uit gebreider dan die van een flatwoning. Met een verplaatsing van Artis zouden jaren en kapitalen zijn gemoeid; de jaren zouden fataal worden en het kapitaal is niet beschikbaar. Zoo is er ook gesuggereerd, dat Artis den boel wat levendiger moest maken. Het Artisbestuur is het daarmee volkomen eens.mits Artis slechts met recht een dierentuin blijft en geen zomerkermis met hier en daar, ter verhooging van de attractie, ee.n hok met wat dieren. En dan nog iets betreffende ingrijpende verande ringen en verhuizingen; de heerlijke sfeer, in honderd lange jaren opgebouwd, laat zich niet verhuizen of vertimmeren. De richting, waarin Artis moet worden ge leid, staat dan ook, zoowel bij het comité als bij het bestuur, volkomen vast: Artis moet worden verjongd! Het is tegenwoordig de wensch van 't publiek, de dieren in een quasi- natuurlijken staat te zien. Dit is het beste ge bleken uit het groote succes, dat met het Ker- bertterras voor de leeuwen is geboekt. Na de ingebruikneming daarvan bereikten de ont vangsten hunne topjaren. Langen tijd hebben deze plannen stil gelegen, omdat het geld er niet was, maar als het kapitaal eenmaal bij een is gebracht, kan de zaak voortgang vin den. Men denkt over den bouw van een reus achtig apeneiland met rotsholen, waarin troe pen bavianen huizen en met slingerapen in hooge boomen. Bergantilopen en geiten en schapen komen dan op hooge rotsterrassen, boven de somber dreigende berenholen en wat al niet meer. Het staat nu reeds vast, dat Artis dan onbetwistbaar rendabel zal zijn, want dat mag ook even worden geconstateerd: Artis is de vaste schulden daargelaten een der best rendabele dierentuinen in de wereld. Andere tuinen, zooals Berlijn, hebben weliswaar een batig saldo, maareen kleine drie-kwart millioen Mark uit andere inkomsten. Daarte genover drukt pp Artis 73.000 per jaar. De eerste en voornaamste taak van het comité is het inzamelen van giften, waar voor met 175 vooraanstaande personen uit alle takken van het leven contact is gezocht en waartoe voorloopig twee rekeningen zijn geopend Postrekening 321500. Gemeente Giro A 4400 waarop men, zonder daartoe persoonlijk te Jaarvergadering St. Deus Dedit De afdee ling Vogelenzang van den R. K. Landarbeiders- bond hield Maandagavond haar jaarvergade ring in het R. K. Vereenigingsgebouw. Na de gebruikelijke inleiding werd medege deeld, dat de afdeeling bij gelegenheid van het zilveren jubilé van den bondsvoorzitter een H. Mis zal laten lezen op Tweeden Paaschdag om half acht. Vervolgens deelde de penningmeester mede, dat gedurende de maanden Februari, Maart en April 1938 een contributievermindering zal ge geven worden aan de leden, die deze uitkee- ringsperiode 1937—1938 geen recht op uitkee- ring Bezitten. Deze contributievermindering bedraagt voor klas C, waaronder de afdeeling ressorteert, 11 cent per weelf. Uit het jaarverslag van den secretaris verna men we, dat zes nieuwe leden zijn toegetreden, terwijl drie leden vertrokken. De boeken van den penningmeester sloten met een nadeelig saldo van f 21.55. De ontvangsten bedroegen f 4485.39. De bestuursleden, de heeren C. v. d. Berg en Th. Roeien, die aftredend waren, werden her kozen. Hierna sluiting. MONTREAL, 19 Jan. (D.N.B.). De groote brand, welke gewoed heeft in de school van het H. Hart te St. Hyacinthe by Montreal, heeft volgens de laatste berichten in het ge* heel 46 dooden geëischt. Tot nu toe is men er in geslaagd 17 lijken uit het puin te voorschijn te halen. Negen en twintig jongens worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij den dood hebben gevonden. Prinses Juliana heeft Woensdagmiddag te drie uur een auto-tochtje gemaakt in het park vab het paleis en in de naaste omgeving. Het tochtje duurde een half uur. De kap van den auto was neergelaten. De Prinses was vergezeld van een hofdam®- De auto verliet het park van het paleis door het hek bij den voormaligen Veenhuizer tol en keerde daardoor ook weer terug. Er was nogal wat publiek aanwezig, toen de Prinses uitreed. zijn uitgenoodigd, nu reeds kan storten. Een toezegging is reeds gedaan, door 't tooneel- gezelschap Saalborn-Parser, welke tooneel- groep de helft van de netto-opbrengst van 24 tot en met 27 Januari a.s., in de kas van het comité zal storten. Een geste, die be wondering en.... navolging!! verdient. Verder is het comité voornemens een lote rij te organiseeren, waarvoor ofschoon de zaak nog in eerste voorbereiding is reeds verscheidene beeldende kunstenaars toezeggingen hebben gedaan, om kunstvoor werpen als prijzen af te staan. Voorts is het comité van plan, om in alle plaatsen die onder den invloedssfeer van Amsterdam liggen zooals Haarlem, Hil versum, Bussum, Alkmaar, etc. sub-co- mité's op te richten, die deze plaatsen zorg vuldig en deskundig zullen bewerken en op deze wijze valt er niet aan te twijfelen, dat er 'n som bijeen zal komen, groot genoeg om Artis geheel te metamorphoseeren. En de ervaring heeft het geleerd: dat geld brengt gouden vruchten voort. De medewerking van de kunstenaars is ver der een bewijs, dat Artis niet alleen een plaats van vermaak en leering is, doch dat het ook als cultuurcentrum een niet te vervangen plaats inneemt. Want van alle inrichtingen, waar het teekenen naar de natuur is voorge schreven Academie voor Beeldende Kunst etc. komen de leerlingen naar Artis om stof te vinden en zelfs is Artis te beschouwen als 'n soort dépendance van de Amsterdamsche Uni versiteit. Het zoölogisch onderwijs van de Uni versiteit geschiedt practisch in Artis en van de uitgebreide Artis-boekerij heeft ook de Uni versiteit haar nut. Het „geloof" van het bestuur, dat er een accoord zal worden gevonden, is dus een gegrond geloof. Onder deze omstandigheden is het woord verder aan de burgerij. En met Gysbreght zeg gen wij het: „Welaan dan, Aemstels burgerij..." zoudt gij het kunnen verkroppen, dat Amster dam Artis zou moeten missen? Nooit! We zou den ons als Amsterdammers moeten geneeren. Amsterdammers van 1838 hebben Artis opge richt, laten de Amsterdammers van 1938 Artis redden. Nu of nooit. Besef wat ge aan de eer van uw vaderstad verplicht zijt en onthoudt de genoemde gironummers. Of nog beter: stort direct. IJMUIDEN, 19 Januari Rijksvischafslag- Tarbot 1.24 tot 1.per kg., tong 1.26 tot 0.9® per kg., heilbot 1.16 tot 0.56 per kg., griet 35.~~ tot 18.per 50 kg., groote schol 13.50 tot H-j?" per 50 kg., middel schol 16.tot 13.per 50 kg., zetschol 20.50 tot 19.per 50 kg., kleih® schol 20.tot 12.50 per 50 kg., schar 14.- tot 6.per 50 kg., tongschar 61.tot 30.per kg., poontjes 9.tot 7.50 per 50 kg., groot® schelvisch 25.tot 18.per 50 kg., midd® schelvisch 23.tot 18.50 per 50 kg., kleine mf"' del schelvisch 20.tot 13.50 per 50 kg., klei11® schelvisch 17.50 tot 11.50 per 50 kg., groote gu 17.tot 12.per 50 kg., kleine gul 15.t0 5.50 per 50 kg., wijting 11.tot 4.60 per 50 kg-; nakreel 18.per 50 kg., klein middel he® 28.per 50 kg., kleine heek 26.tot 23.50 Pe 50 kg., kabeljauw 58.tot 27.50 per 125 kg" vleet 3.38 tot 2.35 per stuk, leng 5.— tot l-"' per stuk, koolvisch 1.13 tot 0.20 per stuk, r°g 22.50 tot 20.per koop. Besomming van trawlers: Alkmaar (restab* 1000 manden visch, gelost) f2780.Berg® 350 manden f 3800.Poolzee 110 manden, Chenevière 70 manden f 1600.Condor 65 maI1 den f 1630.Dolfijn 75 manden f 1290. Loggers met versche visch: KW 36 960.-"' KW 130 1020.—, KW 16 230.—. Deensche kotters: E 405 f920.E 19 f630.-"' E 96 f720.—, E 363 f930.—, E51 f570.—. Ja, dat moet tege y woordig als 'n aut° links van den weg stilstaat. Want, wan neer die licht voert, mag alléén 'n rechts- zittend lampje bran den, dat naar voren rood en naar achte ren wit licht geeft! .^wiS^SsSoo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4