O Uw MIDDENSTANDS INSTITUUT Haarlem, 20 Jan. Kort en volledig De 125.000e wordt 5 jaar DONDERDAG 20 JANUARI 1938 Ir. W. G. C. Gelinck Wanneer de nationale feestdag? Ziekenfondsen en wijk verplegingsvereeni gingen oogen KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE AGENDA Gemeenteraad van Bloemendaal LAVENHALER De gala-avond VAN ONZE RECHTBANK Ingebroken Fondsen in principe bereid tot samenwerking Diefstal uit auto Zijn eigen vader bestolen De zwagers HAARLEMS BLOEI zijn een goeden bril waard. WEBER is uw man hiervoor. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. Zijn plannen voor 1938 Er zijn alweer 10.000 Haar lemmers meer SCHOOL AAN DE VELSER- STRAAT Aanbesteding Programma Radio-Centrale TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN Bioscopen 21 Januari Bioscopen BURGERLIJKE STAND De heer C. de Groot tot gemeente- secretaris benoemd DE STEEKPARTIJ TE OSS n STAD Wet ingang van 1 Februari a.s. gaat de heer 'r' W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur Vatl den Rijks Waterstaat te Haarlem, zooals Mi reeds hebben gemeld, op de meest eervolle *ijze met pensioen. Met hem gaat niet alleen eeri sympathieke, maar ook een hoogst be raam ambtenaar heen. De dankbetuiging voor belangrijke diensten den lande bewezen, welke h« bij zijn eervol ontslag meekreeg, legt daar 8etuigeniS van af. Wie wil nagaan ofdeze Penning verdiend is, heeft daar in onze om geving alle gelegenheid voor. Met ontzag en Rechtvaardigden trots hebben wij niet alleen ban bouw van de groote rijkswegen Haarlem Mbsterdam, HaarlemLeidenDen Haag, Haar- 'sin—AlkmaarDen Helder, AmsterdamSas- ^nheimDen Haag, AmsterdamHet Gooi 8ade geslagen, maar nog veel meer spreekt tot bet publiek de verbreeding van het Noordzee- banaal, de bouw van de nieuwe sluizen te IJrnuiden, de verbetering van den Visschers- haven te IJmuiden, het pontverkeer te Velsen etl de voorbereidingen voor den tunnelbouw te felsen. Dat alles is onder zijn toezicht voorbe- teid en uitgevoerd en hoe prachtg daarbij ook de Medewerking van al zijn ondergeschikten is ge lest, de heer Gelinck droeg er de verant woordelijkheid voor. Als wij de genoemde wer- keti aan vreemdelingen toonen, dan deelen wij de groote bewondering, welke zij uitspreken v°or de degelijkheid van het Nederlandsche v°lk. in die dingen, waarin ook een kleine natie er°ot kan zijn, komen wij in vergelijking met attdere volkeren zeker niet achteraan, mis- 5chien staan wij op de allerhoogste plaats. En Wanneer onze knappe Nederlandsche ingenieurs Worden geprezen, dan is dat te danken aan Menschen als ir. Gelinck. E>e heer Gelinck heeft ruim veertig dienst uren. In dien tijd is het Rijkswaterstaatsbe- bfijf ontzaglijk uitgebreid. Vroeger beperkte het 2'ch in hoofdzaak tot het toezicht en onder- boud van wegen, dijken, havenwerken, zeekee- ritigen met daartusschendoor een of ander be- 'atlgrijk werk. Door de gunstiger economische °ttistandigheden der laatste tientallen jaren, floor de vergrooting der bevolkingsdichtheid en v°oral door de snelle ontwikkeling van het ver der hebben zich de groote vraagstukken opge hoopt. Het was nog in de laatste veertig jaar, dat fiets een algemeen vervoermiddel werd en hen aanleg van fietspaden noodzakelijk maakte, ^at de auto van onze rijkswaterstaatsinge- Meurs eischte, is nog hedendaagsche geschie- Rfis en dus bekend. Wat een problemen wierp b'*. de aanleg van een weg als Haarlem boisterdam op in den drassigen grond en wie öenkt niet aan: den bouw van de vele bruggen °ver onze groote rivieren? Hoeveel proeven Moesten worden genomen alvorens men de beste Wegdekking had gevonden. De stofplaag werd Mdertijd overwonnen door het kiezen van een doelmatiger wegenaanleg. Wie dat nagaat, komt tot de erkenning, dat b'i een afscheid als dat van den heer Gelinck 6etl apart woord van lof voor de diensten, Welke hij aan de gemeenschap heeft bewezen, Met persoonsvergoding niets te maken heeft. Bene meruit de patria, hij heeft zich verdien- s'eiijk gemaakt voor het vaderland. Deze overtui ging mag hij aan het einde van zijn loopbaan Meenemen. Als een speciale goede aanteekening Mag daarbij gelden, dat hij zijn ondergeschik ten immer op de juiste waarde heeft weten te Mhatten en dat hü een gezien chef is Sim uws principe voor deze samenwerking veel wordt ge voeld, zoodat dr. W. B. Smit, de directeur van den Geneeskundigen Dienst, binnenkort met de wijkverplegingsvereenigingen ter zake contact zal zoeken. Het blijkt ons, dat velen niet precies weten, wanneer de nationale feestdag, vol gende op de blijde gebeurtenis, zal plaats hebben. En dat is niet te verwonderen, want de berichten daaromtrent zijn niet zeer duidelijk geweest. Bij informatie blijkt ons, dat als het groote gebeuren plaats grijpt vóór des nachts twaalf uur, de nationale feestdag den daarop volgenden dag direct begint. Gebeurt het na twaalf uur des nachts, dan volgt de nationale feestdag pas den dag daarop. Dit neemt echter niet weg, dat er, soo- dra het heuglijke nieuws bekend wordt, allerwege uiting wordt gegeven aan de al- gemeene vreugde door het organiseeren van optochten, muziekuitvoeringen enz., doch officieel zal de dag gevierd worden als hier- voren aangegeven. De gala-avond te Haarlem heeft plaats den dag, volgende op den nationalen feestdag. Het is echter mogelijk, dat dit voornemen door bij zondere omstandigheden, onafhankelijk van den wil der organisatoren, een kleine verandering ondergaat. In alle geval zal spoedig bekend worden ge maakt op welken dag de gala-avond zal wor den vastgesteld. Woensdagavond had ten stadhuize een be cking plaats tusschen den directeur van den °etheentelijken Geneeskundigen Dienst en den waarnemend chef van de le afdeeling secretarie f^berzijds en de besturen der te Haarlem wer- ehde algemeene ziekenfondsen anderzijds, j Beze bespreking, die overigens een zeer voor- ^pig karakter droeg, had ten doel de besturen r ziekenfondsen te polsen of zij in beginsel bei ttti :reid waren hun medewerking te verleenen. zoo mogelijk te geraken tot samenwerking Met in Haarlem werkende vereenigingen voor 'jkverpleging, teneinde in Haarlem de gele edheid voor wijkverpleging belangrijk uit te Meiden. «in, Boewei uiteraard nog geen definitieve beslis- bg kon worden genomen en ook over den vorm arin eventueel die samenwerking zou kunnen stand komen niets bepaalds kon worden Sezegci, bleek toch, dat bij de ziekenfondsen in Een dertigjarige varensgezel, die in een dag zijn gage van f 75 had opgemaakt en dus op zwart zaad zat, had in den nacht van 29 op 30 Jecember in een leegstaand huis in het Kenau park ingebroken om te zien of er nog wat van zijn gading was. Hij stal allerlei looden pijpen, zooals later bleek met de bedoeling om in de gevangenis te komen, want hij had onderdak noch geld. De rechtbank besloot een onderzoek naar zijn geestvermogens te laten instellen. De eisch was een jaar gevangenisstraf. Een Amsterdamsche koopman had op den avond van 3 December op den Woestduinweg te Bloemendaal even zijn auto onbeheerd laten staan om een wandeling te maken. Bij zijn te rugkomst ontmoette hij twee mannen, die hem wat verdacht voorkwamen en bij zijn auto ge komen ontdekte hij, dat daaruit een koffer en twee doozen manufacturen waren gestolen. De politie werd gewaarschuwd en die ontdekte op haar beurt, dat de gestolen doozen in een bosch waren verborgen en door daarbij de wacht te houden, kon zij de dieven gemakkelijk arrestee ren. De mannen, een 43-jarige Haagsche tim merman en een 43-jarige Amsterdamsche koop man, beriepen zich, zooals gebruikelijk, op eenige onbekenden, die de doozen zouden hebben ver borgen. Dat hadden ze gezien en uit nieuwsgie righeid waren ze komen kijken, maar overigens waren zij onschuldig als een lam. De Officier van Justitie wilde dat waarachtig niet eens ge- looven en eischte 9 maanden gevangenisstraf tegen ieder. Zij werden veroordeeld tot resp. 8 maanden en 9 maanden gevangenisstraf. Wij hadden verwacht, dat er wel een tracta- tie zou overschieten bij deze veroordeeling, of althans de verdachtenbank in de bloemetjes gezet was. De Hagenaar jubileerde namelijk: hij werd juist voor de 25ste maal veroordeeld! Op 20 September heeft een Haarlemsche 22-jarige jongeman uit een gesloten linnen kast, waarvan hij den achterwand gedeeltelijk had uitgehaald, een gouden horloge en een gouden ring, toebehoorendi aan zijn broer, weg genomen en dit te gelde gemaakt. Voorts had hij geld gestolen van zijn vader. De jongeman stond deswege terecht. Een psychiater verklaarde, dat de jongeman achter lijk en dus sterk verminderd toerekenbaar is. De Officier vn Justitie deelde mede, dat de vader zijn klacht had ingetrokken, zoodat de ten laste gelegde diefstal van geld verviel. Spr. had dezen jongeman graag ter beschik king van de regeering gesteld gezien, maar de bezuiniging maakt dit onmogeijk. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het Centraal Bureau van de R.K. Reclasseering, met de bijzondere bepaling, dat hij in een ge sticht zal worden opgenomen. De verdediger, mr. L. S. Römelingh, sloot zich hierbij aan,. Uitspraak 3 Februari. Ze zijn even oud, 23 jaar, wonen in dezelfde goede stad Haarlem en zijn dikke vrienden van elkaar. Ook schijnen ze beiden even erg liefhebbers van muziek, meer speciaal harmo- nicamuziek, te zijn. Ze hadden immers allebei een harmonica in huurkoop van een bekenden instrumenten- en muziekhandel op den Kruis weg te Haarlem. Maar den een, een opper man, was de liefde tot de muziek niet zoo groot als de liefde tot de guldens. Hij vroeg zijn kameraad, een koopman, het instrument te beleenen in de bank van leening te Haar lem. Er werd daar f 15 betaald voor de har monica, die f 90 had gekost. De kameraad, de koopman, besloot ook maar zijn harmonica, die hij eenigen tijd in huur koop had gekregen, te verkoopen. Hij had nog een schuld af te doen bij een anderen koopman en de harmonica diende als betaling. Een en ander omschrijft de Officier van Justitie echter als verduistering. Maar de beide jongemannen hadden nog meer op hun kerfstok. Op 7 November had een Zandvoortsche dame haar „Citroentje" geparkeerd op het Donkere Spaarne. De jongemannen verveelden zich en waren zoo maar wat aan het wandelen gegaan, vertelden ze. Op het Donkere Spaarne zagen ze het autootje staan en liepen er eerst gewoon langs. Maar plotseling aldus hun verhaal dachten ze: die auto staat zich maar te vervelen, we kunnen er best een uurtje mee gaan rijden. Aan het Z. B. Spaarne gekomen, lieten ze den auto in den steek, maar de opperman had eenmal den smaak te pakken, is teruggekomen en heeft nog een tochtje naar Amsterdam gemaakt. De auto werd, bij terugkomst in Haarlem, op de Turfmarkt ach tergelaten. Een plaid uit den auto werd mee genomen. Die kon n.l. uitstekend als deken dienst doen De Haarlemmers, zwagers van elkaar, stonden voor de Haarlemsche rechtbank terecht, we gens verduistering van de harmonica's en dief stal van de plaid en olie en benzine uit den auto. Zij gaven het toe. De een vertelde, dat hij zelf een bus olie in het auto-reservoir ge daan heeft. Hij had die bus nog thuis staan en dacht, ik zal het er maar ingooien. De eigenares van den auto verklaarde, dat er 15 L. benzine tijdens het ritje verbruikt is. Wat de in Bank van Leening beleende harmonica betreft, degene, die haar in huur koop had, beweerde, dat hij het instrument wel weer uit de Bank zou halen, als hij weer financieel krachtig daartoe was! De officier vroeg aan den muziekhandelaar, die de harmonica's in huurkoop had gegeven, of in dergelijke gevallen niet eerst een onder zoek naar de financieele draagkracht van de adspirant-koopers wordt ingesteld. Getuige: „Thans wordt een ander systeem gevolgd. Toen hadden wij nog geen ervaring." De verdachten gaven toe, dat ze bij den huurkoop van de instrumenten niet eens har monica konden spelen I De officier merkte op, dat de opperman on danks zijn jeugdigen leeftijd al verschillende malen veroordeeld is. Nauwelijks uit de gevan genis begint hij alweer. Spr. eischte tegen hem een jaar gevangenisstraf en tegen den koopman zes maanden. Verdediger was mr. L. S. Römelingh. Verdachten vroegen of ze niet voorwaardelijk veroordeeld konden worden. De rechtbank zal op 3 Februari uitspraak doen. Dezer dagen vergaderde het Dagelijksch Be stuur van „Haarlems Bloei". Daarbij kwam o.a. ter sprake het uitbouwen der stinchting, vooral door het versterken van het contact met de Haarlemsche vereenigingen. Algemeen was men op deze vergadering van meening, dat de bloemversiering in Haarlem nog zooveel als doenlijk moet worden uitgebreid, opdat de Spaarnestad inderdaad haar naam van Bloemenstad waardig zij. „Haarlems Bloei" acht deze aangelegenheid zoo belangrijk, dat het voornemen bestaat een speciale „Commissie voor de bloemversiering" in het leven te roepen. Ook de Groote Loterij van „Haarlems Bloei" kwam ter sprake. Het aanvankelijk succes is be vredigend. Zooals bekend is omvat de loterij, waarvoor een fraaie 4-persoons Ford junior 1938 en tal van andere groote prijzen beschikbaar zijn ge steld, 10.000 loten. De opbrengst van deze loterij moet de financieele middelen van „Haarlems Bloei" helpen versterken, opdat de stichting zoo goed mogelijk aan haar doel zal kunnen beant woorden. De Vereeniging van R. K. Raadsleden, kring Haarlem en omstreken, vergadert Zaterdag 22 Januari des namiddags 3 uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, Haarlem. Een week daarna, op Zaterdag 29 Januari, wordt een excursie ge houden naar het Provinciaal Electriciteits Be drijf te Bloemendaal. Vrijdag 21 Januari geeft de N.V. Ver. Rotter- damsch Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg 'n popu laire voorstelling van het geestige, Engelsche blijspel: Hilariteit in de rechtszaal, van Hugh Mills. Op de elfde bijeenkomst van de vereeniging „Geloof en Wetenschap", den 28en Januari in den Stadsschouwburg, zal door het Centraal Tooneel N.V. te Amsterdam, directeur Cees La- seur, worden opgevoerd: „Professor dr. Hiob Fratorius", een tooneelspel in 6 tafereelen van Curt Götz. Het A. B. C.-cabaret onder leiding van Louis Gimberg zal Zaterdag 22 Januari in den Stads schouwburg een reprise geven van „dokter A. B. C.", gezondheidskuur met klank en drank. De voorstelling van de vorige week Zaterdag heeft bij het zeer talrijke publiek een groot succes gehad. De voordrachts-kunstenares Francien Koote Gerrese zal op de derde uitvoering van den kunstkring Heemstede, Maandag 24 Januari, in het gebouw van den Nederlandschen Protestan tenbond aan de Postlaan werken van Ina Bou- dier Bakker, Adrienne Thomas, Hendrik de Vries en A. Tschechow voordragen. Op Dinsdag 25 Januari houdt de afd. Bloe mendaal van „Tuinbouw en Plantkunde" een bijeenkomst in café Rusthoek. De heer Kuiper spreekt dan, verduidelijkt met lichtbeelden, over het Berner-Oberland. Vooraf worden eenige huishoudelijke zaken afgedaan. Vandaag is de heer J. Boeree, wonende Jan Gijzenkade alhier, 25 jaar in dienst van de Am sterdamsche Rijtuigmaatschappij. De heer Boe ree is een bekend taxi-chauffeur hier ter stede. Dinsdag 26 Januari zullen Willem Pols en Neeltje van Breda, wonende aan den Kruisweg nabij de Cruquius, 55 jaar getrouwd zijn. De Handelsavondschoolvereeniging organiseert tegen Zaterdag 22 Januari in het Gemeentelijk Concertgebouw een Cabaretavond, gevolgd door bal., Voor het Mercuriusdiploma Duitsche Han delscorrespondentie is geslaagd mej. A. N. Fre- kenhorst uit Haarlem; voor het candidaatsexa- men in de geneeskunde slaagde aan de Univer siteit van Leiden o.m. de heer E. M. Beekman uit Sassenheim,de heer F. C. Westenberg uit Overveen en de heeren A. Gerritzen en J. B. Ebbinge uit Haarlem; tot doctor in de genees kunde is aan de Universiteit van Leiden op proefschrift getiteld „de veranderingen in het Rorsbach protocol in het verloop van de mo derne schizophrenie-behandeling" bevorderd de heer G. W. Hylkema uit Haarlem; aan de Uni versiteit van Amsterdam werd tot arts bevor derd de heer W. L. Nolke uit Haarlem. De heer de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, is vereerd met nog een bescherm heerschappijhij heeft thans die onderscheiding aanvaard van de Politiesportvereeniging Haar lem. De serenade, welke aan het gouden echtpaar J. C. Hessen-Brakenhoff zal worden gebracht, heeft plaats op 26 Januari en niet op 25 Ja nuari. De aandeelhouders van Bouwmaatschappij „Diana" te Haarlem hebben besloten om deze Maatschappij te ontbinden. Men verzoekt ons nog even te herinneren aan de bijeenkomst van de algemeene R.K. Propagandaclub afd. St. Bavo-kathedraal op hedenavond, waar de hoogeerw. heer Filbry zal spreken over De Katholieke Kerk in den strijd tegen het communisme. Haarlems 125.000e inwoner, die 5 jaar ge leden zoo in het brandpunt der stedelijke belangstelling stond 125.000 is een mijl paal viert morgen zijn eerste bestaans- lustrum. 5 jaar geleden, toen hij aan het Havenplein te Spaarndam in zijn wiegje lag, wist hij niets van zijn Haarlemsche vermaardheid, van zijn populariteit. Heel eerlijk gezegd kon het hem persoonlijk niet zoo heel veel schelen toen in zijn eerste levensdagen burgemeester Maar schalk hem een bezoek kwam brengen en een spaarbankboekje overhandigde. En toen de krantenmenschen kwamen en foto's werden ge maakt schreeuwde hij alleen maar wat veront waardigd. „Wat 'n herrie. Laat me toch met rust. Wat is er voor bijzonders aan me?" Maar voor de Haarlemmers was Piet Hars kamp zeker iets bijzonders. De 125.000e wat 'n aantal en wat 'n aardige baby. En ze wilden allemaal graag iets lezen en iets zien van den beroemden Piet. Beroemd door zijn geboorte. Maar nu is het 5 jaar verder en er is geen mensch, die zich nog den kleinen Piet her innert. 125.000, die mijlpaal is vergeten. Haar lem bot en dijt naar alle kanten uit. Het in wonersaantal vermeerdert ieder jaar en we zien nu alweer uit naar den volgenden mijlpaal, naar de 150.000 Haarlemmers. In November 1937 waren er al weer tiendui zend menschen meer dan toen Piet de wereld kwam bekijken. Dus nog een jaar of 8 en dan zal er weer een baby'tje in het brandpunt der stedelijke belangstelling staan, om na een klein poosje weer vergeten te zijn. Want dan loopt het weer naar een volgenden mijlpaal. Maar of hij nu min of meer vergeten is of niet, Piet Harskamp in Spaarndam, het randje van de gemeente Haarlem, heeft er maling aan. Hij weet nu wel, dat hij de 125.000e is en na tuurlijk vindt hij dat interessant boven zijn bedje hangt een krantenfoto doch hij staat er niet bij stil. Daar heeft hij trouwens geen tijd voor. Je moet met je vriendjes spelen, burchten bouwen van je blokken en op zijn tijd eten en slapen. De kleine, 125.000e, veelgefotografeerde en be keken en besproken Piet is een flinke jongen geworden. „Een echte Harskamp", vertelde zijn moeder. En hij groeit als kool. We wenschen hem morgen een fijnen ver jaardag en we hopeh, dat hij den 250.000en Haarlemmer nog mag beleven Wie weet, wordt het een tweeling Harskamp! Hedenmorgen werd in het openbaar onder aannemers, leden van den R.K. Bond van Bouw vakpatroons, aanbesteed: het bouwen van een school voor lager onderwijs, in aansluiting aan de Montessorischool aan de Velserstraat 15, onder architecteuur van den heer A. J. Prinsen- berg. Er waren 42 inschrijvingen. De laagste was de heer Wittebrood uit Beemster met ƒ44.680. De hoogste de heer C. Kok uit Nieuwer-Amstel met ƒ56.960. Vrijdag 21 Januari Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.50 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 12.05 Diversen, 12,20 Parijs Radio, 1.20 Ned. Brussel, 1.35 Keu len, 2.20 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keu len, 4.20 Parijs Radio, 4.35 Keulen, 5.20 Fr. Brus sel, 6.20 Keulen, 7.35 Berlijn, 8.30 Keulen, 9.20 Lyon, 10.50 Berlijn, 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 London Regional, 12.20 Droitwich, 1.35 London Regional, 3.20 Droitwich, 9.40 Mo- tala, 10.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: bonte avond. 1. Blaze away, 2. Waarom zou je kniezen, 3. Ie deel Jan Kiepura Filmselectie, 4. Marietje van Pietje, 5. Populaire melodieën, 6. Hein de Bruyn, 7. Ernst en Luim, 8. Joep la boem, 9. Hawaiian stars are gleaming, 10. 2e deel Jan Kiepura Film selectie; 12.Dizzy fingers, dizzy keyes, 13. De Zesdaagsche, 14. Farewell to thee, 15. Marche Lorraine. Van 8.tot 12.Diver sen. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgen van 9-12 uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7-9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30—4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag enVrijdagv.7-9u. Gebouw St. Bavo: Best. Volksbond, 8 uur; Esperanto, 8 uur; R.K. Smedenpatroons, 8 uur; Bevolkingsbureau, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. han del, 8 uur; Rechtskundig advies, 8 uur. Frans Hals-museum: Heemkunde-tentoon- stelling, 104 uur. Teyler's Museum: Herdenkingsavond Dr. M. v. Marum, 8 uur. Raadhuis Overveen: Gemeenteraad Bloemen daal, 2 uur. Rembrandt-theater: Uitvoering Haarl. Poli- tiemuziekver., 8 uur. Zaal wed. H. Stals: R.K. Volksbond Kring Haarlem-Noord, 8 uur. Rembrandt-theater: „Het begon in Parijs", 2.30 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac, 115 uur; „De firma wordt verliefd", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De nachtsleutel", „De bruid neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De vijf Frankforters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Spoorwegpers., 8 uur; H.G.K., 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Lou Bandy-revue: „Schep vreugde in het leven", 8 uur. Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad-Tooneel „Hilariteit in de rechtszaal", kwart over 8. Geboren: T. M. van den BroekLeenhouts d.; W. A. M. Spierings—van der Veldt z.; A. Th. Mantelvan Berneveld z.; M. PoldermanRa demaker d. Ondertrouwd: W. Azier en C. Groen; J. de Visser en M. R. Gueissaz: C. P. Stolwijk en H. G. Frase; G. D. Ph. van Ommeren en G. Vos; A. P. A. Cornet en C. A. van der Pad. Getrouwd: Chr. Belterman en C. van Gooi; W. Koster en C. Bogaart; J. Overgaauw en A. G. van de Linde. Overleden: W. Zwemmer, 76 j., Teijlerplein; C. Riekwel, 87 j., M. v. Heemskerkstr.; Th. A. van Excel, 41 j., Kamperlaan; G. van Woerkom— Weijers, 68 j„ Beeksteeg; J. van Duijn, 83 j Hagestraat. Rembrandt-theater: „Betoovering om La Bo hème", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: PaJace-Filmae 115 uur; „Stormduivels", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Adieu Parijs", 230, 1 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De onweerstaanbare", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Plloemendaalsche gemeenteraad heeft hedenmiddag met elf van de vijftien stem men benoemd tot wethouder in de vaca ture Hogebirk den heer J. Ouwehand. Drie stemmen werden op den heer Schulz (S. D. A. P.) uitgebracht en een blanco. Tot secretaris van de gemeente werd be noemd nummer twee van de voordracht, de heer C. de Groot, thans hoofd-commies der gemeente en waarnemend gemeente secretaris. De eerste van de voordracht kreeg geen stemmen. Zeven van de vijftien stemmen werden uitgebracht op den heer P. Bergsma, ge meente-secretaris van Wageningen. In verband met de steekpartij, welke zich Zondagavond op het Schayksveld te Oss heeft afgespeeld en waarbij een vrouw door haar zwager aan den hals werd verwond, vernemen wij nader, dat de aangehoudene, de arbeider W.Z., die tot dusverre het hem ten laste gelegde hard nekkig ontkende, door de mand is gevallen en een volledige bekentenis heeft afgelegd. De daad heeft hij met een scheermes gepleegd. Het mes, dat nog met bloed bevlekt was, is door de Kon. Marechaussee in beslag genomen. DOOR G. MORRIS Tien minuten later kwam de jongen terug •het het kompas en de revolver. In die tien jhinuten had kapitein Lovett vlug en handig ge knutseld, zooals een zeeman dat kan. Aan het ®ene eind van den stok was de flesch, die den brief bevatte voor den commandant van het °°rlogsschip, bevestigd, met de kurk stevig er op, eh verder een zak zout een en ander stevig Vastgemaakt met pekdraad. Aan het andere e'hd had hij een, naar schatting, gelijk gewicht aan lood bevestigd. Nu, Nancy, zeide hij, wat moet jij nu doen? Laten we zeker weten, dat we elkaar 8°ed begrepen hebben. Wanneer ik jou een horrelpijp aan dek hoor dansen, hier boven mijn hoofd, moet ik het Venster open doen, en dit overboord gooien. Juist. En je zou het beste doen, als je het Venster maar vast klaar hield, zoodra ik aan ?ek ga. En hier hebben we Mr. Thompson's *°topas. Het is jammer, want het is een prachtig hstrument, en 'treeft zeker een bom geld ge- l°st, maar dat moet je óók overboord gooien. e zijn er op het oogenblik zóó eigenaardig aan toe dat één kompas aan boord n.l. dat van beter is, dan twee. De gedachte aan de ophanden zijnde actie deed zijn oogen schitteren, en zijn gevoel voor humor ontwaken. Nu wil je zeker wel eens weten, hoe deze patente postbode werkt, hé? vroeg hij. Ja, meneer, zei Swifty. Wel, zei kapitein Lovett, die stok is groot genoeg, om zoowel het lood als het zout te doen drijven. Maar wat gebeurt' er, als je zout in het water doet? Dan smelt het, zei Swifty. Het zout zal dus smelten, en door de gaatjes wegloopen, die ik in den zak geprikt heb, totdat het looden eind van den stok op het laatst zwaarder wordt dan het eind, waar de flesch is, en dan zal de flesch naar boven komen, en al heel gauw zoo goed als rechtop gaan staan in het water. Als er dan althans niet één paar oogen pienter genoeg is, om die flesch op te merken, hebben wij daar geen schuld aan. De jongen was in geestdrift over den een voud en de vernuftigheid van die vinding. En toen vroeg Nancy iets wat hij zelf al had willen vragen. Waarom, zei ze, moet ik Mr. Thomp son's kompas óók over boord gooien? Zonder zijn kompas, legde kapitein Lovett uit, kan Mr. Thompson niet varen. Hij kan moeilijk de zon vragen, of die naar beneden wil komen, om hem te zeggen, waar hij is. Hij- zal net een klein kind wezen, dat in het bosch ver dwaald is. Hij zal er nog veel erger aan toe zijn, dan een klein kind, want het zal geen vriend wezen, die hem vindt. En nu, beste jongen, doe me. het genoegen, en stap,op Mr. Thompson toe, en zeg hem wel, zeg hem, dat je denkt, dat Mrs. Lovett het niet al te best maakt. Swifty bracht de boodschap over, en deed er nog wat, voor eigen rekening bij. Ze denkt, dat u misschien weet, wat haar mankeert, zeide hij, en het een of ander zou kunnen doen, om haar te helpen, Thompson had niet veel zin, om het dek ook maar een paar minuten te veriaten, maar voor het geval, dat de lading overboord' gegooid moest worden, waren daar toch altijd- nog de 10.000 dollar, die hem zouden worden uitbetaald, als hij Mrs. Lovett gezond en wel aan de bank in Norfolk afleverde. En die zouden hem goed te pas komen. Hé daar, Zac! riep hij. Een stoere zeeman wendde den blik van het oorlogsschip af, en kwam van de verschansing aanslenteren. Neem jij het roer, zei Thompson, en houd het zoo. De vrouw is ziek. Ik ben in een oogen blik terug. Gevolgd door den jongen ging hij de trap af, en klopte aan de deur van de kapiteinskajuit. Er kwam geen antwoord. Hij draaide de kruk om, en duwde ongeduldig de deur open. Nancy lag op bed, met haar gezicht naar den wand, en met haar ééne hand tegen haar zij gedrukt. Wat is er aan het handje? vroeg Thomp son, op een toon, dien hy vergeefs vriendelijk wilde doen klinken. Toen kwam hij in een ommezien tot de ont dekking, dat er met hemzelf wat aan het handje was. De deur van de hut werd achter hem ge sloten. Dat was Swifty's werk. En toen hy zich omdraaide, om te zien, wie de deur had dichtgedaan, en waarom, keek Mr. Thompson opeens in de strakke blauwe oogen van kapitein Lovett, en in den dreigenden loop van een van die nieuwe pistolen, die je vijf of zes keer kon afschieten, zonder opnieuw te laden. Houd je mond dicht, zei kapitein Lovett, en haal het broertje van dezen proppenschieter uit je zak, en gooi dit op den grond. XV Ga met je rug tegen den wand staan! Thompson had de revolver op den grond geworpen, en ging nu met zijn rug tegen den wand staan, bijna zonder dat hij zelf wist, wat hij deed. Zijn verrassing, kapitein Lovett levend en wel aan boord te zien, was eenvoudig ver pletterend geweest. Ik deel nu de bevelen uit, zei Lovett; vergeet dat niet. Thompson's hart begon weer meer normaal te kloppen. U hebt het op het oogenblik voor het zeg gen, zeide hij. En ik ben van plan, om dat te blijven doen, zei kapitein Lovett. Thompson zei niets. Zoover ik begrijp, hebben we het te kwaad met een Engelsch oorlogsschip, zei kapitein Lovett. Het ziet er niet al te best uit, zei Thomp son. Ik durf niet zóóveel opzij te gaan, door die riffen, hier. We hebben .al werk-genoeg, om daórvan af te blijven zelfs al was dat schip er niet. Hoog tijd, dat ik het bevel op me neem, zei kapitein Lovett. Hij bukte, raapte de revolver op, en stak hem in zijn zak. En nu gaan we aan dek, zeide hij. Jij eerst, Mr. Thompson. Iedere gekheid, die je uit haalt, komt je op een gebroken ruggegraat te staan. Op den voet gevolgd door Lovett, ging Thompson de trap weer op, die juist bij het stuurrad uitkwam. De oogen van den matroos, die op dat oogenblik aan het roer stond, puil den bijna uit zijn hoofd bij het zien van zijn wettigen commandant. Ga jij maar naar voren, Zac, zei kapitein Lovett. Ik zal het wel overnemen. Hij stak het wapen, dat hij zooeven tegen Thompson's rug gedrukt had, in zijn gordel, waaruit hij het in een oogenblik te voorschijn kon halen, en zijn handen omsloten liefdevol twee spaken van het stuurrad. Een huivering van vreugde voer hem door de leden, en het scheen hem toe, alsof de Albatros aanstonds zijn hand herkende! Een mijl of zoo verderop, voer het oorlogs schip één bonk zeil in min of meer schuine richting op hen af. Naar kapitein Lovett's vlugge berekening, was de snelheid van beide schepen ongeveer dezelfde. Als ze geen van beide toe gaven, had het er veel van, dat ze ergens verderop waar, was nog niet te zeggen op elkaar zouden inloopen. De opwinding van het oogenblik deed hem aan niets anders denken. Hij dacht niet aan het donkere verleden, of aan de rampzalige zwarten, die in het ruim geketend lagen. Hij was nu de zeeman, met een vraag stuk om op te lossen, en een mededinger om te overtroeven. Hij liet de Albatros ietwat bij draaien, tot de zeilen ietwat van hun kracht verloren. Met andere woorden: hij liet het schip snelheid verminderen, en naarmate de Albatros terrein verloor, won het oorlogsschip natuurlijk. Kapitein Lovett kon zich de uitbundige vreugd# voorstellen van de lui daarginds. Hij lachte fijntjes. Ze denken, dat de race al is afgeloopen, dacht hij, terwijl in werkelijkheid het sig naalschot nog moet worden afgevuurd. Zijn beeldspraak inzake het signaalschot was profetisals. De oorlogsbodem had bijgedraaid, eu loste een kanonschot. De kogel vloog over den boeg van de Albatros, zonder haar te raken. Mr. Thompson, riep kapitein Lovett met een stem, waaruit triomf klonk, nu zullen we draaien, om langs hem heen te komen! Thompson, die maar van één ding zeker was: en dat was Lovett's zeemanskunst, schreeuwde de noodige orders. De matrozen, geëlectriseerd door de gedachte, dat kapitein Lovett aan het stuur stond, en dat er een kans was, om aan den oorlogsbodem te ontsnappen, sprongen naar hun post. Allen klaar! schreeuwde kapitein Lovett. En hij gooide het stuurrad om, maar niet te vlug. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5