B We luisteren naar FINANCIEN China wenscht een eervollen vrede Opleiding van onderwijzers De weerstoestand R.A.I. OPENT MORGEN ZIJN POORTEN DONDERDAG 20 JANUARI 1938 Als het moet, kan het zijn verzet evenwel nog lang volhouden „Nooit een vazalstaat van Tokio!" Duitschland en de Habsburgers De nazi-pers verklaart den legitimisten den oorlog Javabatik in siam weer GEVRAAGD Japansche textielgoederen worden geboycot Het is de bedoeling, den duur van 3 op 4 jaar te brengen GEVONDEN KINDJE MAAKT HET GOED De moeder reeds opgespoord RUMOER ROND HET RESIDENTIE-ORKEST Het bestuur motiveert zijn houding ZACHT WEER BIJ WESTEN WIND Lijk opgehaald Des morgens wat kouder Machinisten-examen Academische examens GESCHENK VOOR DEN K.R.O. Een oproep aan medewerkers De „Venezuela" naar de West IJSHOCKEY DEN HAAG—BERLIJN 1—3 Interessante en spannende wed strijd in de residentie Vrijdag 21 Januari Aan de stands in de reusachtige hal wordt de laatste hand gelegd Expositieruimte thans vergroot SCHAATSENRIJDEN NEDERLANDSCHE RIJDERS TE OSLO Onderlinge krachtmeting tegen Noorsche juniores Dagfilm VOETBAL Het Federatie-elftal naar Hoorn Samenstelling van het elftal van het district Noord-Holland TAFELTENNIS W ereldkampioenschappen te Londen HANKAU, 20 Jan. De vertegenwoordiger van fle avas heeft een reeks interviews gehad met voornaamste Chineesche leiders over den UVC1 UCli bestand in verband met den oorlog. De B'ondtoon van de verklaringen dezer leiders an als volgt worden samengevat: „Geheel China lijdt onder den bloedigen en verwoestenden oorlog, door de indringers opgelegd. Het zou met verlichting kennis nemen van de mogelijkheid tot het sluiten van een eervollen vrede op den grondslag van eerbiediging der nationale souvereiniteit, blaar zoolang de door de Japanners verkon digde beginselen in tegenspraak zijn met hun daden, zoolang wij moeten vreezen, dat het de werkelijke bedoeling van Japan van ons land een vazalstaat te maken, bullen wij niet ophouden met alle krachten tegenstand te bieden, hoe groot en tragisch °ok de onvermijdelijke offers zullen zijn". Wat het internationale recht betreft, blijft de Positie van China onverzwakt, terwijl het den Spanners steeds moeilijker wordt, om hun teficieele verklaring, dat hun militaire actie "echts voorkomt uit den wensch tot samen werking met China en tot het onderdrukken teil de anti-Japansche propaganda, nog langer voor het tribunaal der wereld te handhaven. Het zou waarschijnlijk een vergissing zijn te tekenen op een radicale wijziging in de houding ter Chineesche leiders of op een plotseling "aken der vijandelijkheden door een duurzame tegeling. Voor die opvatting pleiten verschil- 'etide omstandigheden. In de eerste plaats blijkt de Chineesche een heid dieper en steviger dan velen vermoeden. verder is. er geen sprake geweest van de scheu- tehgen in de regeeringen, die door sommigen terwacht werden. Verder is een zeer belang- tejk punt, dat de leiders, die het meest tot den teede geneigd zijn en die den naam hebben ?e vredespartij te vertegenwoordigen, in het ge heel geen voorstanders zijn van een vrede tot ®'ken prijs, maar slechts van één, die aan vaardbaar is voor een onafhankelijke natie, Welker bestaan als zoodanig verzekerd moet «tin. Waarschijnlijk zullen de opnieuw gegroe peerde Chineesche strijdkrachten den Japan- tehen opmarsch naar Hankau zooveel mogelijk 'achten te remmen. Een Japansch optreden tegen Kwantoeng schijnt niet te dreigen, tenzij Ie opmarsch naar Hankau ernstig bemoeilijkt teu worden. De Chineesche regeering schijnt teet zeer onder den indruk te zijn van het tepanschc besluit haar niet meer te erkennen, (pj zou eventueel een nieuwen terugtocht naar jtet binnenland organiseeren en het te verde lgen terrein tot de provinciën en in het Mid- ten, het Westen en het Zuiden van China be kken. He komende vier maanden zullen wellicht v°or China beslissend zijn. Indien het land de ktlte doorkomt, zonder dat de nationale struc- tl,ur ineenstort, is het niet onmogelijk, dat de tele factoren, die in het voordeel van China 8Üh, van overwegend belang zullen worden. k HERLIJN, 19 Jan. (Havas) De kwestie der "tebsburgers is in geen enkele tegenspraak ter Drake gebracht, noch vermeld in de commu- tequé's, die ter gelegenheid van het bezoek van teyadinowitsj aan Berlijn zijn gepubliceerd. d Toch moet worden opgemerkt, aldus Havas, at de Duitsche pers deze kwestie opnieuw naar ,°ren brengt. De „Westphaelische Landeszei- Utig„ brengt haar zelfs in verband met het erblijf van Stoyadinowitsj. Dit blad, het or gaan der nationaal-socialisten te Dortmund, ^terjjft, dat het conflict in 1914 ontketend „ted door de dynastie der Habsburgers tegen Servië. Slechts het belang der dynastie van de habsburgers stond Servië in den weg. Tusschen ^Pltschland en Servië stonden eveneens de habsburgers. v Het blad is van meening, dat het de slecht 'grepen trouw van Duitschland jegens deze ^Pastie is, die Duitschland tegenstander van tervië heeft gemaakt, doch geen vijand. 1-Het huis van Habsburg," aldus besluit het ad „was steeds tegenstander van het Duit- v^be rijk, en het is dat nog vandaag den dag. Habsburgers zullen steeds den weg naar et Rijk versperren." t 'P hetzelfde blad wordt de Oostenrijksche geering ervan beschuldigd legitimistische agi- v 'e te hebben geduld, in strijd met de P'tsch-Oostenrijksche overeenkomst inzake "Pacificatie" van Juli 1936. ^Alie Duitsche bladen maken melding van de v Sitimistische agitatie bij het door prins Ernst „P Hohenberg verwekte incident. De Duitsche (tes noemt de legitimistische beweging de Pdgenoote van de Joden, van het Vaticaan en Ie y marxisten, en den beschermeling van den °'kenbond en de Westersche democratieën. gedurende .de laatste jaren is de export van (Javaansche batikstoffen naar Siam practisch teil geweest. De markt aldaar, waar de In- ^che batikindustrie tot voor 1930 vasten voet is in zes jaren tijds door de goedkoopere q. Dansche sarongs en kaïns ten koste van In- te veroverd, lezen wij in het „N. v. d. D.". k°Pdanks alle pogingen van den Java-batik- cb<lel om een gedeelte van den verloren afzet jteg te winnen, is men hierin niet geslaagd, Ijteiat eenige maanden geleden een vrij plotse- vraag naar Javabatik ontstond, manufacturenhandel in Siam wordt na- j( 'ijk geheel beheerscht door de Chineesche t^Plieden aldaar, die een effectieven boycot P Japansche goederen ingezet hebben, met het gevolg, dat Japansche textielgoederen in belangrijk mindere mate verkocht worden, en dat o.m. groote vraag voor batiksarongs en kaïns ontstond, waarbij men in de eerste plaats aan den ouden leverancier, Java, dacht. De Java-batikhandel heeft van deze tegen heid om het verloren terrein te herwinnen van zelfsprekend gebruik gemaakt en onmiddellijk offertes gemaakt voor verschillende batiksoor ten. Eenigen van de grootste batik-handelaren op Java zijn eenige dagen geleden naar Siam ver trokken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de marktbehoeften voor batiksarongs en kaïns. (Van onzen parlementairen redacteur) Binnenkort is de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging der La ger Onderwijswet betreffende de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen aan kweekscholen, waaromtrent de minister van Onderwjjs, Kunsten en Wetenschappen alreeds eenige toezeggingen heeft gedaan. Het is de bedoeling, den duur der oplei ding te brengen van drie op vier jaren (de leerstof over een verloop van drie op vier jaren uit te .smeren", zooals het heet), wat aan het onderwijs natuurlijk zeer ten goede zal komen. Ook in den nood der werklooze onderwijzers zal de nieuwe rege ling eenigermate voorzien, wijl de eind examens daardoor een jaar stop gezet wor den en er dat jaar dus geen nieuwe onder wijzers afgeleverd worden. Omtrent het wetsontwerp, dat vooral in technischen zin van zeer ingrijpenden aard is, heeft de Raad van State reeds advies uitgebracht. Na een minutieus ingesteld onderzoek is de Haagsche politie er nog in den loop van Woens dagavond in geslaagd de moeder van het in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Gerard Doustraat te Den Haag te vondeling gelegd kindje op te sporen. Gebleken is, dat de vrouw in den bewusten nacht in een zeer overspannen toestand heeft gehandeld. Zij is nog Woensdagavond overge bracht naar de Ramaerkliniek, waar ze ter verpleging is opgenomen. Het kindje, dat in het ziekenhuis aan den Zuidwal is opgenomen, maakt het goed. In antwoord op de wenschen, welke de Haag sche gemeenteraad inzake het Residentie-orkest had geuit, heeft het bestuur van dit orkest aan den burgemeester van Den Haag een brief doen toekomen, waaraan het volgende is ontleend: Het bestuur heeft jhr. mr. Rh. Feith en mr. L. G. van Praag verzocht inzake de rechts positie der orkestleden een van een toelichting voorzien concept-reglement op te stellen, dat in een vergadering van het volledig bestuur zal worden behandeld, waarna het definitieve con cept met de toelichting aan den burgemeester zal worden toegezonden. Na van alle geuite klachten over de aan een aantal orkestleden gegeven ontslagen kennis te hebben genomen, blijft het orkestbestuur van oordeel in dezen juist te hebben gehandeld, en het acht dus geen termen voor herziening aan wezig. Het is bekend, dat het bestuur reeds stappen heeft ondernomen, ten einde te trachten te ge raken tot benoeming van een vasten dirigent. Ten einde in deze belangrijke kwestie be hoorlijk voorbereide voorstellen aan het volle dige bestuur te kunnen doen, heeft het dage- lijksch bestuur op 8 dezer, in overeenstemming met den in den gemeenteraad geuiten wensch, een bespreking gehad met de heeren dr. Johan Wagenaar en S. Dresden. Volgens het oordeel van deze beide deskun digen, kwam zeer zeker de heer E. van Beinum voor bedoelde benoeming in aanmerking. Waar het vanzelf spreekt, dat ook het bestuur er de voorkeur aan geeft een Nederlander tot deze functie te benoemen, wanneer hij daartoe de vereischte capaciteiten bezit de deskundi gen wezen op de wenschelijkheid om zich zon der talmen met den heer Van Beinum in ver binding te stellen heeft de voorzitter, ten einde op de bestuursvergadering van 12 Jan. 't bestuur zoo volledig mogelijk omtrent deze oplossing in de ook door den vertegenwoordiger der gemeente gewenschte richting te kunnen inlichten, onmiddellijk contact gezocht met den heer Van Beinum, om hem te polsen of hij een eventueele benoeming zou kunnen en willen aannemen. Gelijk uit de bladen bekend is geworden, heeft de heer Van Beinum begrepen, waarop het hem door den heer Loudon voorgestelde on derhoud betrekking zou hebben, en is dit onder houd niet doorgegaan, doordien de heer Van Beinum toen een nieuwe overeenkomst met de N.V. Het Concertgebouw heeft aangegaan, die de mogelijkheid van aanneming van een even tueele benoeming tot vasten dirigent van het Residentie-orkest uitsloot. In de op 12 dezer gehouden vergadering van het volledige bestuur is besloten, dat het dage- lijksch bestuur zich wederom met de heeren Wagenaar en Dresden in verbinding zou stel len, ten einde te trachten te geraken tot een omlijnd voorstel. Deze besprekingen zijn thans opgeschort ingevolge den tot het bestuur ge- richten brief van B. en W. dd. 18 dezer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiimiimiiiiimmiimimii Nabij Geldermalsen is Woensdag uit (Je Linge opgehaald het lijk van de 21-jarige mej. M. van Hemert afkomstig uit Buren, die Zondagmiddag aan den Zoelenschen Zandweg nabij Tiel met haar rijwiel in de Linge is gereden en jammer lijk verdronk Een langerekt gebied van lagen luchtdruk met een reeks van diepe minima strekt zich uit van de Poolzee tot ver op den Oceaan. Ten Zuiden van de aslijn, die dwars over IJsland loopt, beweegt een breede strooming van warme lucht naar het Oostelijk deel der Poolzee. Deze strooming brengt zacht weer op de Britsche Eilanden en Centraal-Europa en tempert de strenge vorst in het binnenland van Zweden. Terwijl op IJsland de luchtdruk extreem laag bleef, begonnen de barometers in het verdere gedeelte van het waarnemingsgebied overal te stijgen en thans ligt een gebied van hoogen luchtdruk met barometerstanden boven 770 m.m. over Zuid-Frankrijk en komt een tweede boven Scandinavië en het Oostzeegebied tot ontwik keling. In het eerstgenoemde gebied van hoo gen luchtdruk daalde de temperatuur sterk, door nachtelijke uitstraling. In de Alpen is het weer zeer koud geworden' (Jungfraujoch minus 20 graden, dat is 12 graden daling bij Woens dagmorgen) en op den Saenntis-top viel in den nacht 33 c.M. sneeuw. De wind om de toppen nam af en draaide naar Noordwest. In Oost- Duitschland en Oostenrijk werd het zachter, Polen en de Baltische Staten iets kouder, doch de vorst is aldaar nog niet van beteekenis. In onze omgeving zal de wind uit het Westen blijven en het weer zacht zijn, behoudens wel licht een weinig koude in den morgen bij op klaring in den nacht. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren D. G. Hollander en G. J. W. Henstra, beiden te Amsterdam. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over golfmechanische energieberekeningen" de heer M. M. Biederman. geboren te Amster dam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde (hoofdakte dierkunde) de heer F. Bothma, voor het candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde de heeren Chr. v. d. Linden en H. M. J. Dazert, en voor het aan vullingsexamen volgens art. 135 der H. O.-wet de heer J. Bartels. Geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heeren W. K. Gaulhofer, J. H. R. v. d. Pas en W. van Iersel. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor scheikundig ingenieur de heeren: T. P. van den Bergh, Utrecht, J. G. Blitz, Rotter dam, J. W. J. Burck, Wijnjeterp; E. A. M. F. Dahmen, Steenbergen; J. H. van Dalen, Dor drecht: C. van Dorp, Leeuwarden; W. Folkers- ma, Wierum; T. G. de Haan, Klaten; F. G. Halang, Schaerbeek; J. J. van Herwijnen, Rot terdam; R. Hesselink, Batavia; J. A. van Kats (met lof), 's Gravenhage; K. J. Metman, id.; D. Noordhof, Emmen; A. F. J. de Rijck van dei- Gracht, Semarang; G. H. L. Schepers, Medan; G. A. Schoonkind. Rotterdam; H. L. Spier, Zutphen, J. D. Tak, Rotterdam; L. J. M. Teepe, 's Gravenhage; B. M. van der Veen, Zwijndrecht; M. Verhoef, Amersfoort; H. J. Werner, Amsterdam; E. G. Wesselink, 's Gra venhage. LEIDEN Candidaatseamen geneeskunde de dames: M. F. Salomonson, Dordrecht en W. E. Kreger, Den Haag en de heeren: H. M. Was zink, Leiden; A. H. Gentis, Leerdam; P. D. van Leeuwen, Den Haag; E. M. Beekman, Sassen- heim; J. J. de Blecourt, Leiden; J. B. M. Vis- mans, Rotterdam; V. W. Kessener, Den Haag; K. Ydens, Oegstgeest; J. H. Hofman, Overschie; D. Vervat, Wassenaar; J. J. Bergsma, Wasse naar; F. C. Westenberg, Overveen; A. Gerrit- zen, Den Haag; H. van Greuningen, Voorburg; W. van Erk, Zevenhuizen; J. B. Ebbinge, Haar lem; E. C. van Essen, Leiden; W. Storm van Leeuwen, Groet (N.H.); M. A. Vrijman, Den Haag; C. Boot, Leiderdorp; Soenioto Sastrosoe- parto, Leiden; R. B. Spanjaard, Den Haag; G. J. Goedkoop, Leiden; A. J. A. Hoogeveen, Aar- landerveen; H. Hasper, Den Haag; H. H. Mer- kelijn, Oegstgeest. UTRECHT Candidaatsexamen rechten: J H. Stegeman. Candidaatsexamen geneeskunde: mej. C. J Westerweel, J. J. H. Lammerts van Bueren, C Karres, W. P. Moennich, C. H. W. Heusdens G. A. M. Hunfeld, H. M. J. Schreuder, mej. H M. ter Braake, F. W. Willemen, E. van Wierin- gen en J. Langeler. Een aantal kunstenaars heeft zich vereenigd tot een comité van aanbieding en uitvoering om voor medewerkers van den K.R.O. en allen die met dezen omroep in aanraking komen, de mogelijkheid te openen mee te werken aan de verfraaiing van het interieur bij gelegenheid van de opening der nieuwe studio. Welken vorm het geschenk zal aannemen, zal natuurlijk afhangen van de mate, waarin hier aan zal worden bijgedragen, maar het ligt in de bedoeling dit geschenk te kiezen in overleg met den architect, om tot een zoo fraai moge lijk geheel te komen. De namen van de schenkers zullen vereenigd worden in een album of op een lijst, welke een plaats zal krijgen in het museum, dat in de nieuwe studio wordt ingericht. In het comité van aanbeveling hebben zit ting: Willem Andriessen, directeur van het Amsterdamsch Conservatorium; Dr. Paul Cron- heim, gedelegeerd bestuurslid van de Wagner- vereeniging; Dr. Anton van Duinkerken, lite rator, journalist; P. Heilker, president van de Intern. Kath. Esperantisten Unie, lid van de Prov. Staten; Henri Hermann, dirigent van het Stedelijk Orkest van Maastricht; Annie de HoogNooy, auteur; Dr. Paul Julien, anthro- poloog; Johan Kaart, acteur; Th. van Lier, re ferendaris adviseur bij het ministerie van So ciale Zaken; Frans Mikkenie, impresario; Ellen Russe, auteur; Albertine Schelfhout Van der Meulen; Herman Tholen, voordrachts kunstenaar; Dr. L. A. Veeger, geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid; Jac. Vin cent, beiaardier van het Koninklijk Paleis te A'dam; Kapitein C. L. Walther Boer, directeur van de Kon. Militaire Kapel en P. A. van der Wolk. Het Comité van Uitvoering is samengesteld als volgt: Dr. Anton van Duinkerken, Voor zitter; Albertine Schelfhoutv. d. Meulen; P. Heilker en Herman Tholen, Lekstraat 118, Am- sterdam-Z., Giro No. 312354. Het s.s. „Venezuela" van de K.N.S.M. zal Za terdag 22 Januari, inplaats van op Vrijdag 21 Januari, van Amsterdam naar West-Indië vertrekken. Voor ruim 4000 toeschouwers werd Woens dagavond in de residentie de tjshockeywed- strijd Den HaagBerlijn gespeeld, welke ont moeting een interessant en zeer spannend verloop had. De Duitschers wonnen tenslotte met 31, een overwinning, die alleszins ver diend kan worden genoemd. De Duitschers de monstreerden een beter en productiever samen spel dan hun tegenstanders en waren over het algemeen ook iets sterker in den aanval. In het Haagsche team traden de Canadeezen Mooney en Gordon weer sterk op den voor grond. Bij de Berlijnsche ploeg was dit het geval met de Canadeezen Sissons en Gregory. Alle doelpunten werden in den tweeden speel tijd gemaakt. Zoowel in het eerste als In het derde spelgedeelte werd niet gescoord. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA). 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 De Palladians en gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „De tuin in Januari". 2.30 AVRO-Dansorkest, accordeonensemble en soliste. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Amateurs-uitzending. 6.30 Politiek-Journaal. 6.50 Hammond-orgelconcert. 7.00 „Het Crediet", lezing. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 8.00 Vioolvoordracht. 8.30 Causerie over Afrika. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 „Fantasia", m. m. v. solisten. 10.40 Avondwijding. 11.30 Berichten ANP. 11.00 Zang en gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II. 301 M. (Algemeen Programma, verzorgd door den KRO). 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, m. m. v. solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.15 De KRO-Melodisten en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Orkest. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.20 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 „De voorgestelde regeling van een kinderbijslag in Nederland", causerie. 7.35 Bedrijfsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest. 9.00 Bela Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 9.25 De Koninklijke Militaire Kapel. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Vervolg concert. 10.40 De KRO-Boys. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.55 Orgelspel. 12.20 Eugene Pini en zijn tango orkest. 12.50 Dansmuziek (Gr.pl.). 1.30 Piano voordracht. 2.20 „Walking to Scotland", causerie. 2.40 3.20 4.20 4.50 5.20 6.00 6.20 6.45 7.00 7.20 9.20 9.40 10.00 10.20 11.00 11.50. Harry Engleman's kwintet m. m. V. solist. Het BBC-Northem-Ireland orkest, m. m. v. solist. Gramofoonmuziek Variété-programma. De Westminster Players. Zang. Berichten. Vroolijke voordracht. Orgelspel. „Manon", opera. Berichten. „Efficiency and liberty", causerie. Sportreportage. Jack Beaver en zijn orkest m. m. v. solisten. Pianovoordracht. 12.20 Dansmuziek "(Gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Adison-orkest en zang. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 5.20 Lener-kwartet, 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 11.20 Fabrieksorkest. 1.35 Will Glahe's orkest. 3.20 Omroeporkest, -schrammelensemble en solisten. 5.20 Pianovoordracht. 6.30 Omroeporkest en solisten. 8.30 Omroepsextet en Keulsche Mandoli ne-orkest. 9.5011.20 Joachim Fierke's orkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502,2o Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.20 Pianovoordracht. 7.20 Volksliederen. 8.20 Omroeporkest en radiotooneel. 10.30—11.20 Ensemble voor Oude Muziek, Omroepkoor en solist. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Harmonicasoli. 6.00 Cello-voordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep-symphonie-orkest, soliste en gramofoonmuziek. 10.3011.20 Omroepdansorkest en zang. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Trautoniumconcert. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Sportreportage. 8.35 Weerbericht. 9.20 Berichten. 9.40 Sportreportage. 10.05 scheepsweerbericht. 10.2011.20 Hans Busch" Orkest. Bescherm U Vjy' bijtijds door f)anflavin-pastiues De groote internationale tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, welke Vrijdagmiddag te half twee officieel zal worden geopend door den minister van Waterstaat, zal een vrijwel volledig over zicht geven van hetgeen er door de nijver heid der geheele wereld op het gebied van het mechanische vervoermiddel wordt ge maakt, dat was onze indruk bij het voor- bezoek van dezen morgen. In de reusachtige hal werd door velen met spoed gewerkt om de laatste hand aan de ver schillende stands te leggen. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat in nog geen 24 uur tijds het vele, wat nog gedaan moet worden, ook werkelijk gereed is. Want Vrijdagmiddag, als de poorten geopend worden, ziet alles er keurig uit en geven de stands den indruk van goed onderhouden showrooms. Men heeft de laatste jaren wel eens de mee ning hooren verkondigen, dat, nu de auto de volmaaktheid zoo dicht genaderd is, een spe ciale tentoonstelling eigenlijk weinig zin meer zou hebben wegens gebrek aan.... nieuws. Het is inderdaad een feit, dat het tijdperk der groote omwentelingen in de autoconstructie voorbij is. Het komt thans niet meer voor, dat een auto na een jaar „uit de mode" is of onverkoopbaar werd, omdat het nieuwe model 100 procent be ter is. Niettemin zijn de kleine verbeteringen, welke ieder jaar worden aangebracht, van in grijpend belang en dit valt nog duidelijker in het oog, indien men eens een wagen van 1928 naast een wagen van 1938 zet. Niet alleen het uiterlijk is veranderd, gerijpt zouden wij haast zeggen, maar men zie de verschillen eens in comfort en technische kwaliteit. Het verschil in prijzen van nu en tien jaren geleden is even eens groot. De snelheid werd verhoogd, dus moest de band geperfectionneerd worden. Rem- constructie en chassisbouw moesten aan de grootere rijsnelheid worden aangepast, de vor men werden veranderd in verband met be schutting en luchtweerstand. De onafhankelijke veerfhg en de stroomlijnvorm zijn opmerkelijke voorbeelden van den vooruitgang op dit gebied. Op deze 26e tentoonstelling van automobie len, vrachtauto's en motorrijwielen kunnen de bezoekers de nieuwste verbeteringen aanschou wen, welke zeer belangwekkend mogen wor den genoemd en die er op wijzen, dat de con structeurs nimmer stil zitten en er voor zorg dragen, dat het publiek ook ditmaal ongetwij feld met de grootste interesse de tentoonstel ling zal bezoeken. Na een rondgang langs de stands heeft de voorzitter der Nederlandsche vereeniging „De Rijwiel en Automobielindustrie", de heer J.Leo nard Lang de persvertegenwoordigers aan een lunch in het restaurant van het gebouw ver zameld. Tijdens den maaltijd heeft de heer Lang een rede uitgesproken, waarin hij enkele gegevens over deze tentoonstelling mededeelde. En wel in de eerste plaats over de tijdelijke uitbreiding van de tentoonstellingsruimten. Men kent de bestaande twee tentoonstellingszalen, doch thans is er een derde, zij het tijdelijke zaal, bijgetrokken, dit als onvermijdelijk gevolg van de omstandigheid, dat behalve personen- en vrachtautomobielen, thans ook de motorrij wielen weer aan de tentoonstelling deelnemen. Deze derde zaal heeft een oppervlakte van 2500 M2., zoodat het totaal der in beslag ge nomen expositieruimte ditmaal niet minder be draagt dan 15.300 M2. Als men ziet hoe de laatste jaren het buiten land voor den dag komt, waarbij wij dan spe ciaal denken aan Berlijn en thans ook aan Londen, dan moet worden toegegeven, dat wij ons, wat den omvang betreft, zeker nog niet kunnen meten met deze geweldige buitenland- sche shows, al slaat Nederland dan ook geen slecht figuur. Wat volledigheid betreft, neemt echter de R.A.I.-tentoonstelling nog immer een vooraan staande plaats in, hetwelk blijkt uit het aantal verschillende geëxposeerde merken. Zoo zijn er ditmaal, wat de personenauto's betreft: 21 automerken van Amerikaanschen oorsprong, 12 van Engelsche nationaliteit, 10 Fransche en evenveel Duitsche, 2 Italiaansche en van België, Nederland en Tsjecho-Slowakije elk één merk aanwezig. Voor de vrachtautomobielen en trailers zijn de getallen: 18 Amerikaansche, 11 Nederland sche, 10 Duitsche, 3 Engelsche, 2 Fransche, 2 Zwitsersche merken, alsmede 1 Tsjecho-Slo- waaksch en 1 Zweedsch merk. Met recht mag deze tentoonstelling dus inter nationaal genoemd worden. Wat de motorrijwielen aangaat, vinden we Duitschland en Engeland vertegenwoordigd elk met 13 merken, Nederland met 8 merken, Bel gië, Amerika, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitser land resp. vertegenwoordigd met drie, twee en één merk. Ook nieuwtjes zal men ongetwijfeld kunnen vinden. Op een enkel wees spr. speciaal, n.l. den krukasloozen motor van Jaffa en de installatie voor houtgas. Met een woord van dank, mede namens het R.A.I.-bestur, besloot de heer Lang zijn toe spraak. De Nederlandsche rijders, die sedert geruimen tijd onder auspiciën van den Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond in Noorwegen trainen, zijn te Oslo tegen enkele Noorsche juniores uitgeko men, welke wedstrijden meer bedoeld waren als onderlinge krachtmeting. Er werd gereden op de 500, 1500 en 5000 meter, terwijl de Noorsche te genstanders uitsluitend op de beide eerste af standen uitkwamen. Gonna Donker reed ook op de 5000 meter mee en maakte daarop een tijd van 10 min. 20.5 sec. Bij de heeren bleek Havekotte de beste totale prestatie te hebben gemaakt. De rijders Lange- dijk, Koops en Roos kwamen niet uit in verband met de Zaterdag a.s. aanvangende Europeesche kampioenschappen. Het ijs was goed en ook de weersomstandig heden lieten niets te wenschen over- De „Java-Bode" deelt mede, dat de eerste afscheep uit Ned.-Indië van een partij nik kel-erts, toebehoorende aan de Oost-Borneo Mij., de volgende maand zal geschieden. Met deze eerste partij erts, welke 3 tot 5 pCt. nikkel bevatzullen in Duitschland proeven worden genomen en, naar verluidt, heeft Krupp belangstelling hiervoor. De hoeveel heid bedraagt 1000 tot 1500 ton en in Maart zal nog een verscheping plaats vinden. De oplossing van de ministerieele crisis in Frankrijk heeft naar men verwacht, een gunstige uitwerking gehad op de Rentes ter Parijsche beurze bij een zwakkere houding van internationale fondsen. De wisselmarkt te Parijs staat voortdu rend onder toezicht van het valuta-egali satiefonds, dat van de banken de volle me dewerking ontvangt. Naar verluidt, zou het fonds ter versterking van de reserves, om den frank te verdedigen, reeds een zeker bedrag aan goud van de Bank van Frankrijk hebben gekocht. Vermoedelijk zal dus de weekstaat van de Bank van Frankrijk in de volgende week een vermindering van den goudvoorraad te zien geven. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 30 pCt. der capaciteit tegen 28 pCt. de vorige week. In het Wheeling- district steeg de productie van 46 pCt. .tot 56 pCt.; in het Chicago-district van 27 pCt. tot 27V2 pCt. In het Youngstown-district trad een daling in van 28 pCt. tot 27 pCt. en in het Birmingham-district een stijging van 43 pCt. tot 46 pCt. Er valt nog geen bepaalde stemming in de ontwikkeling vest te stellen. De automobielproducenten koo- pen mondjesmaat. De American Smelting and Refining heeft opnieuw den koperprijs verlaagd n.l. van 0.10% tot O.IOV2 per lb. De koperschrootprijzen in Amerika daal den van 0.0912 tot S 0.0887 per lb. In den Amerikaanschen Senaat werd in verband met reorganisatieplannen van de Erie Rrd. voorgesteld, om onbillijkheden te genover obligatiehouders tegen te gaan (in gevallen, dat de aandeelhouders de con trole na de reorganisatie willen behouden! dat er bepalingen zullen worden gemaakt, die onbillijke voordeden voor de aandeel houders uitschakelen. Dit wijst er op, vol gens Wallstreet, dat de Chesapeake and Ohio Rrd., wil zij deze controle in de Erie Rrd. behouden, groote bedragen ter beschik king zal moeten stellen. De Chesapeake and Ohio boekte in Dec. jl. een netto-winst van 2.81 mïllioen tegen 8 4.48 mïllioen in December 1936. In het ge heele jaar 1937 S 34.03 mïllioen tegen 43.49 mïllioen in het geheele jaar 1936. De Baltimore and Ohio Rrd. boekte in November j.l_ een netto-verlies van S 240.000 tegen een winst van S 737.000 in November 1936. In de eerste elf maanden een winst van S 332.000 tegen een ivinst van S 2.12 mïllioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Volgens Robertson, president van Good rich, kan een aanmerkelijke stijging van de bandenbehoefte worden verwacht op grond van het feit, dat de automobiel- registreeringen op 1 Januari j.l. een record voor alle tijden aanwezen met 29.5 mïllioen wagens. Hij gaf toe, dat de terugslag in het bedrijfsleven tijdelijk den afzet zou kunnen belemmeren. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.978.97% (v. sl. 8.97VJ; de Dollar op 1.79%—1.79<v. sl. 1.79V2); de Frank op 6.00—6.05 (v. sl. 6.03V-,); de Belga op 30.3530.38 (v. sl. 30.37en de Zwitsersche Frank op 41.4541.50 (vorig slot 41.46%). Het wereldverbruik van nikkel bedroeg in de periode JanuariOctober 1937 201 millioen lb. en was 24 pCt. grooter dan in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. President Roosevelt verklaarde in een conferentie met vooraanstaande zakenlie den, die hun medewerking hadden toege zegd, om den teruggang in het bedrijfsle ven te bestrijden, dat de regeering bezig is zich met verschillende groepen te verstaan over een vereenvoudiging van de New Deal en dat het voorgenomen programma alle onderdeelen van het Amerikaansche be drijfsleven zou omvatten, zoowel de „big" als de „little businessde arbeiders, finan ciers, landbouwers, beleggers, verbruikers en het vervoerwezen. De Nivas verkocht 110 ton superieure suiker en 455 ton bruine suiker voor con sumptie. Het elftal van het district Noord-Holland, dat op 30 Januari a.s. te Hoorn tegen het Fe deratie-elftal speelt, is als, volgt samengesteld: Doel: Wiegman (V.V.Z.). Achter: Huisman (V.V.Z.) en Noom (G.V.O.). Midden: Wersveen (G.V.O.), Tuyp (Volen- dam) en Runderkamp (Volendam). Voor: De Winter (V.V.E.), Bijers (V.V.Z.), Van Gelderen (G.V.O.), Kley (S.D.E.) en Koning (Volendam). Reserves zijn: Molenaar (G.V.O.), Bont (Vo lendam), Draayer (V.V.E.), Sierhuis (G.V.O.) en Acquoi (U.S.V.). Een der speelsters van de Nederlandsche ploeg, welke aan de wereldkampioenschappen tafeltennis te Londen zal deelnemen, nJ. mej. C. Coelen (Amsterdam) is door omstandigheden verhinderd aan de wedstrijden deel te nemen. In haar plaats zal thans mej. L. van Hulst (Nijmegen) uitkomen. Behalve de wedstrijden voor de Nederlandsche ploeg zullen enkele spelers ook in de individueele wedstrijden uit komen. Zij hebben daarvoor als volgt inge schreven: heeren-dubbelspel: C. de Buy en H. Clausen; heeren-enkelspel: R. Koster; rames- enkelspel: mej. I. Kiek; gemengd dubt. pel: mej. I. Kiek en C. de Bu"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9