P. G. C. HAJENIUS Groote keuze uit vele merken VRIJDAG 21 JANUARI 1938 AMSTERDAM: Hollandsche Sigaren Rokin 92-96 - Tel. 57494 -Geïmporteerde Havana-, Manila-, Tenerife- 's-GRAVENHAGE: en Brazielsigaren Noordeinde 64 Tel. 115455 Panopolis Cigaretten (eigen fabr.) en Tabak Graham en D.K.W. Hart Nibbrig en Greeve N.V., Den Haag AVISOL-MOTOR-OILS Hupmobile De Stokvis-stands Op vijf verschillende plaatsen is deze firma vertegenwoordigd Het motorrijtuig in de steden in Ford en Lincoln Citroën LINDBERGH TOURINGCARS Büssing N.A.G. en International Motorrijwielen GAZELLE-DRIEWIELERS of Gebr. Nefkens N.V., Utrecht G«br. Nefkens N.V. exposeert op stand 63 de pfaham, die wel het meest veranderde modei 1938 mag worden genoemd. De fijnste combinatie van stroomlijnen geeft snelheidsidee, zelfs aan een stilstaande ;raham 1938. De koplampen zijn ingebouwd in spatborden. Smalle gestroomlijnde radiateur motorkap geven de nieuwe Graham een s'erijjk uiterlijk, hoewel de voor- zoowel als de jchterzitting 1.45 M. breed is en dus 3 perso on naast elkander kunnen en mogen zitten. t6 wielbasis is 3.05 M., de totale hoogte 1.68 M., spoorbreedte vóór 1.43 M., achter 1.56 M. Te met de speciale Graham-veering is dus lage en vaste ligging op den weg verzekerd. Er worden twee types gebouwd met verschillen- carrosserieën, n.l. een 6 cylinder 90 P.K. Spe 'al en een 6 cyl. met Supercharger, 116 P.K. de ^uPer Custom. Beide modellen kunnen worden p'everd met overdrive en/of vacuum-schake- op extra-bestelling. °P den stand zijn aanwezig. Een Special de Luxe Sedan, kleur blauw met aUw-grijze laken bekleeding. Praai, eenvoudig modern van uiterlijk, ruim plaats biedend 6 persoi °fferruimte, personen. Aan de achterzijde een groote Een Super Custom de Luxe Sedan, kleur hel derrood met brulnbeige laken bekleeding. Een belle, sportieve wagen, uitgerust met centrifu- r*al compressor. Comfortable en zuinige reis- J^gen in uiterlijk overeenkomende met de Spe- '41 Sedan, slechts de helderroode kleur doet e nieuwe stroomlijnen nog beter uitkomen. .Een Super C lis ton de Luxe Cabriolet met ~mnock 4 o/d. kap carrosserie, in grijze kleur d'ct grijs-lederen bekleeding. Een aristocratisch b sportief geheel. Een schitterende combinatie ah een modern Amerikaansch stroomly'n-chas- met een degelijke Nederlandsche carrosserie, ruit blijkt dat de Pa. Pennock zich geheei eet aan te passen aan den Amerikaanschen Croomlijnbouw. j.De firma Hart Nibbrig en Greeve N.V. te Den K^ag exposeert op stand 60/77 de verschillende KW-modellen, t.w.: Reichsklasse-cabriolet 2 u'Reichsklasse-limousine 2 cyl.; Spezial j®®se cabriolet 2 cyl.; Spezialklasse-limousine i cyl.; Meisterklasse-cabriolet 2 cyl.; Meister- 'asse-iimousine 2 cyl.; Luxe-cabriolet (vier on- „et de kap) 2 cyl., bestelwagen 2 cyl. en Son- brklasse-limousine 4 cyl. De zoo populair geworden DKW-automobiel, °m bekend door haar buitengewone economie 5!' die zich in de laa'tste jaren over de geheele ereld met stijgend succes steeds weer nieuwe Zetgebieden heeft veroverd, is zooals men weet, l" product van het groote Duitsche automo- ^'concern, de Auto Union A. G. Voor 1938 zijn e modellen vrijwel ongewijzigd gebleven. v"e meest typische technische bijzonderheden de DKW, welke hun doelmatigheid reeds l^bg bewezen hebben, zijn: tweetakt motor, vrij- I®. voorwielaandrijving, onafhankelijk ge arde wielen en „Schwebeachse". .Een der groote voordeelen der DKW-auto- Z'Jbieien is, dat alle bedieningsorganen gemak- bereikbaar zijn. Men heeft alle niet ab- 'Uut noodzakelijke bewegingen uitgeschakeld, l b zooveel mogelijk vermoeidheid te voor den. **et geheel gelaschte ruggegraatchassis is het ,(Rdament der DKW-wagens, welke de onge- °on lange wielbasis van 2.61 M, hebben. In 't '^eivormige vooreinde is het tot één aggre- vereenigde motorblok in sterke gummi- pkken gelagerd. Krachtige aandrijfassen drij- (P de voorwielen de wagen wordt altijd ge kken in de richting waarin de voorwielen ge- .'lürd worden, ook op spiegelgladde wegen '6t de DKW gewillig en zeker de stuurbewe- t Dg. De onafhankelijke voorveering bestaat uit up zeer zware dwarsveeren met hydraulische pokbrekers. Beide voorwielen worden onaf- P'kelijk gestuurd. De achterveering geschiedt ir°r de „Schwebeachse", welke bestaat uit een Pr hoog liggende sterke dwarsveer. De achter noen zijn dusdanig bevestigd, dat de sporing dpds hetzelfde blijft, wat 'n gunstigen invloed ..ée bandenslijtage heeft. nieuwe ster aan het firmament is thans LpKW-Sonderklasse, die nu voor het eerst in ^«erland wordt geïntroduceerd, doch die op Pbigen zwaren wedstrijd in het buitenland (tps getoond heeft tot groote prestaties in pt te zijn. j.re motor van dezen wagen is een 4 cylinder jw alft in V-vorm met twee laadpompen (com- Sjsoren). pvenals de beproefde DKW 2-cylinder zal vpr ook deze wagen zijn weg in Nederland oen! Reclame met goudwaarde" hoogst moderne en gelukkige- combina- He v°nd haar oorsprong in het denkbeeld van i Erma A. P. G. Avis te Amsterdam om voor Pr Avisol-Motor-Oils een reclame op postze- j^ebied in het leven te roepen! P6 tegenwoordige bezitter van een luxe- of L rÜfsauto vraagt een smering, die aan de 6ste eischen voldoet; een smering, die ga- He^ 6 geeft voor de grootste bedrijfszekerheid, nP den motor in zóó prima staat te houden, jvby steeds het volle rendement kan geven! aarvoor moet hij een olie nemen, die even- eens top-prestaties kan leveren, en dat zijn in de allereerste plaats zeker ook de Ayisol-Motor- Oils! Wat staat als liefhebberij tegenwoordig zoo in het brandpunt der belangstelling als het verzamelen van postzegels? En de automobilist, die meer dan andere lie den op zyn reizen vreemde landen bezoekt, ontkomt zeker niet aan de bekoring, die van het verzamelen uitgaat! Als Avisol-gebruiker kan hij nu met de al lernieuwste reclame van de firma Avis twee vliegen in één klap slaan. Hij kan zonder kos ten zyn postzegelverzameling met de fraaiste exemplaren verryken! Hij weet, dat een met overleg bijeengebrachte verzameling overal in de wereld altüd een goudwaarde heeft en be houdt! En zeer zeker zal hy ook zyn vrienden en kennissen van deze voordeelen willen laten ge nieten en hun aanraden zich zoo spoedig mo gelijk over deze reclame te laten inlichten door de Afd. Reclame der firma A. P. G. Avis, Am sterdam, Brouwersgracht 112118! N.V. 's Gravenhaagsche Auto mobiel Importmij. Op stand 91 exposeert de N.V. 's-Gravenhaag- sche Automobiel Importmy. de Hupmobile, die na een welbesteed reorganisatiejaar met nieu we modellen te voorschyn is gekomen, iets wat zeker voor „verwfende automobilisten" een in teressant feit is. De Hup is immers geen wagen voor de groote massa, die graag eenige conces sies doet aan luxe, comfort, ruimte en rykwa- liteiten; de Hup is er voor het publiek, dat prys stelt op een maximum aan comfort, op beschaafd aangewende luxe en op.... de beste rijkwaliteiten, die men van een 1938-wagen mag vergen. De wielbasis van de nieuwe Hupmobiles is resp. 3.10 en 3.18. Hieraan ziet men direct ai, dat men hier valt in de klasse van de zeer royale wagens. Inwendige ruimte is er in de Hup dan ook in overvloed. En niet alleen in de lengte, maar ook in de breedte. De voorste bank by voorbeeld heeft een breedte van 1.40 meter en biedt dus (binnen de wetteiyke nor men) ruimte aan drie personen. Op den stand zyn aanwezig een 6-cylinder Sedan, een byzonder fraaie 6-cylinder 5 pers. oabriolet, en een imposante 8-cylinder Sedan (deze laatste op w'ielbasis 3.18 M.). De lijn van deze wagens is in de eerste plaats gedistingeerd te noemen. Hier is het juiste mid den gevonden: de Hup heeft alle typische 1938- eigenschappen en toch ziet men direct, dat dit wagens zyn, die jarenlang „modern" zullen blij ven. Een ideaal comfort is verzekerd door de rui me zitplaatsen, de deftige en geriefehjke stof- feering, voorts door een geperfectionneerd ven- tilatie-systeem, door voortreffelijke geluid-iso latie. Ook de extra breede deuren zyn van veel gemak by het in- en uitstappen. De deuren gaan alle naar voren (tegen den luchtstroom in) open. Voor een ruime bagage-ruimte is even eens zorg gedragen. De motoren: 101 P.K. zes-cylinders en 120 P.K. acht-cyllnders, bieden een maximum aan souplesse, kracht en uithoudingsvermogen. Cy- linderblok en carter zyn van een heetbehandel- de chroomnikkel legeering. De krukas is nauw keurig statisch en dynamisch uitgebalanceerd. De kop heeft een speciale gewelfde hoogedruk verbrandingskamer. De cylinderwanden zyn ge- polyst volgens een speciaal Hup-proces, dat een minimum slytage garandeert. De 8-cylinders hebben dubbele carburatie. De motor is op vier punten in rubber in het dubbel doorgebogen kruisframe opgehangen. Dubbelwerkende hy draulische remmen zyn standaard. Alles is dus, zooals men ziet, naar de laatste eischen uitgevoerd. De N.V. Handelmaatschappy R. S. Stokvis Zonen is ditmaal ongetwijfeld de grootste ex- posante van de R. A. I.-tentoonstelling, want niet minder dan 550 M2. verdeeld over vyf stands neemt zij dit keer in. Als men de stands neemt in de volgorde van binnenkomst in het R. A. I.-gebouw, dan komt allereerst stand 7 aan de beurt, welke stand di rect rechts van de trappen van den hoofd ingang te vinden is. Deze stand bevat een keurcollectie van de modernste automobiel- en motorrywieltoebehooren en „Witherbee" batte- ryen, alsmede een collectie garage-gereed- schappen en werktuigen. Stand 8 is geheel en al voor Champion-bou gies gereserveerd en aan den overkant van de zen stand treft men de derde Stokvis-stand (No. 58) aan, welke een complete serie auto mobielen van de merken Austin en BMW her bergt. Van Austin vyf modellen van 25 tot 48 P.K. met 4- en 6-cylinder motoren. De geëx poseerde modellen van dit merk zyn qua uiter- lyk voor het Hollandsche publiek geheel nieuw en zyn volkomen aangepast aan den smaak, zooals deze zich hier te lande ontwikkeld heeft. Van BMW zyn er zeven modellen aanwezig. Behalve de reeds overbekende 326 modellen met 50 6-cylinder, 2-Liter motor met twee carbu rateurs als 4-deurs Limousine en Cabriolet 4 onder de kap, zullen er eveneens te bewonderen zyn de modellen 320 met 45 P.K. zes-cyllnder motor, als 2-deurs Limousine en Cabriolet 4 onder de kap. De beroemde 80 P.K. Sportwagen met 3 carburateurs zal eveneens vertegenwoor digd zyn, terwyl een geheel nieuw model, n.l. het type 327, met 55 P.K. zes-cylinder motor met twee carburateurs als Sport-Cabriolet twee- zitter met noodzitting voor het eerst aan het Nederlandsch/publiek wordt getoond. De speciale' afdeeling voor bedryfsautomobie- len van Stokvis is ondergebracht op stand 165. Hierop treft men aan de Framo Eentonner vrachtwagen met viercyllnder Ford'motor, wel- BuicJc 1938 Tourtna-Sedan ^lllllllllllllllllllllUlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllNllllllli Y y et grootste aantal motorrijtul- t~gen wordt, volgens de dezer dagen verschenen officieele statistiek der motorrijtuigen, in Am- sterdam aangetroffen, dat er thans 20.419 heeft; de toeneming bedroeg in het afgeloopen jaar iets meer dan 1000 stuks. Verder volgen 's-Graven- hage met 14.630, Rotterdam met 11.222 en Utrecht met 4.251. s Per 1000 inwoners gerekend staat s 's-Gravenhage aan de spit met 30.06, vervolgens Utrecht met 26.27, Am- sterdam met 26.07 en Rotterdam met 18.75. Van alle gemeenten boven 20.000 inwoners is de Haarlemmermeer ech- ter nog immer de recordhoudster EE met 47.06 motorrijtuigen per 1000 in- S woners, terwijl de gemeente Kerk- s rade met 13.17 de hekkensluiter is. §j Van de kleinere gemeenten was er g in 1937 nog één n.l. Ittervoort, waar in het geheel geen motorrijtuig voor- kwam; in 1936 waren er twee zulke =j gemeenten. Op het eiland Marken treft men één motorrijwiel aan, ter- wijl de gemeente Schelluinen zich in ee s het bezit verheugt van één personen- g= automobiel. Een der nieuwe Hupmobile-modellen ke voor 1938 eveneens geleverd wordt met stalen cabine en stalen laadbak het laatste geldt uiteraard alleen voor den bestelwagen met ge sloten laadbak. Vervolgens een drietal Austin- bestelwagens met gesloten carrosserieën, be rekend voor draagvermogens van resp. 250, 450 en 600 K.G. En tenslotte een serie Janson drie- wielige bestelauto's, waarvan het type met een draagvermogen van 1250 K.G., gemonteerd met tweecylinder motor met electrischen starter, zeer byzondere aandacht verdient. In de motorrijwiel-hal is de grootste stand, n.l. No. 175, de Stokvis-stand. Een complete serie 1938-modellen van de door Stokvis geïm porteerd wordende merken motorrijwielen, Ariel, B.M.W., DKW en Velocette worden hier voor het eerst in 1938 aan het Nederlandsche pu bliek voorgesteld. Van deze serie verdienen de Ariel 1000 cc. „Viercylinder", de B.M.W.-twee- cylinder modellen met achterwielveering, de DKW R.T. voor 1938 (die alle voorgangers over treft) en de Velocette 350 cc. Camshaft-machine byzondere aandacht. Ook vindt men hier de origineele 250 cc. DKW-wereldrecordmachine, met stroomlyn-omhulsel, waarméde onlangs de fabelachtige en voor deze klasse hoogste snel heid van 183 K.M. werd bereikt, te zien. Tenslotte bevat deze stand een drietal Hol- landia-zyspanwagens, gekoppeld aan de voor zyspanryden uitermate geschikte machines, den „Erres" motorcarrier, gemonteerd met den we- reldberoemden DKW 98 cc-motor met drie ver snellingen, met „stilstaanden" laadbak en spe ciaal ontworpen bulzenchassis en twee Janson driewielige bestelauto's met een laadvermogen van 500 K.G. met open en gesloten laadbak voorzien van de 1938-vernieuwingen, n.l. olie- badkettingkast en veerend achterwiel. N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek De voornaamste kenmerken, die den V. 8 het vorige jaar reeds zoo populair maakten zijn ge handhaafd in de Ford V. 8 automobielen voor 1938, maar thans kan men bovendien nog keuze maken tusschen twee geheel verschillen de series carrosserie-modellen. De eene serie wordt gelanceerd als de Ford V 8 de Luxe en de andere als de Ford V 8 Standaard. Ford V 8 Standaard De Ford V 8 Standaard werd ontworpen voor die automobielryders, voor wie een lage aan- schaffingsprys en lage bedrijfskosten in de eerste plaats van belang zijn. De Ford V 8 de Luxe biedt zyn eigenaar bovendien meer luxe en een meer geprononceerde stroomlyn. Omdat het vorige Jaar de Ford-koopers het zoo zeer op prys stelden, dat zy in de gelegen heid werden gesteld dien motor te kiezen, die het best geschikt was voor hun persoonlijke be hoeften, is er ook dit jaar wederom mogelyk- heid keuze te maken tusschen twee V 8 moto ren, zoowel in de „de Luxe" als in de Standaard modellen. Ford V 8 de Luxe De Ford V 8 de Luxe is van geheel nieuw ont werp en kan geleverd worden in acht aantrek- kelyke modellen. Groote sierlyke automobielen zijn het, fraai gestroomiynd, en met 'n langere motorkap, terwyi er in de gesloten modellen nog meer ruimte is en in alle modellen een grootere bagagebergplaats. De koplampen zyn in de sterke, sierlyke voorspatschermen inge- Lincoln Zephyr Coupé 1938 laten en de achterlichten in de achterspat- schermen. Bij den Ford V 8 de Luxe is de radiateur- grille van nieuw ontwerp en, evenals de voor- ruitlyst, verchroomd. De acht Ford V 8 de Luxe modellen zyn: d? Pordor, de Tudor, de Coupé, de Club Cabriolet, de Sedan Transformable, de Phaëton, de Club Coupé (die er uitziet als een Coupé, maar waar in voorin twee en achterin drie personen plaats kunnen vinden) en de Cabriolet. De drie V 8 Standaard-modellen zyn: de Tudor Sedan, de Fordor Sedan en de Coupé. Al deze modellen zyn uitgevoerd in degelyke emaillak-afwerking, terwyl ze leverbaar zyn in de kleuren blauw, zwart of grys. De spatscher- men zyn uitgevoerd in dezelfde kleur als de carrosserie, terwyl de wielen zwart zyn. Spe ciaal gekleurde wielen en De Luxe-kleuren kunnen ook op Standaard-modellen geleverd worden tegen extra betaling. De Lincoln V 12 De Nieuwe Lincoln V 12 voor 1938, die ont worpen en gebouwd is door de Lincoln Motor Company, wordt thans -geïntroduceerd in 19 prachtige carrosserie-typen. De serie carrosserie-modellen omvat alle ty pen, die men zich zou kunnen wenschen; van af de vlotte sport-modellen tot de vormeiyk door chauffeurs bestuurde limousines. Vier van deze carrosserie-modellen worden door Lincoln vervaardigd, en de andere zyn ontworpen door vier beroemde carrosserie-bou wers, n.l. Brunn, Judkins, Le Baron en Willough- by. Alle door Lincoln vervaardigde carrosserieën (de twee vijf-persoons Sedans, de zeven-per- soons Sedan en de zeven-persoons Limousine) zyn thans uitgerust met een ingebouwd bagage compartiment, dat door een groote deur in het achterdek bereikbaar is. De motor, welke met de uiterste precisie is vervaardigd, ontwikkelt 150 rem pk. Hij heeft 12 cilinders in V-vorm geplaatst en is uitge rust met hydraulische klepstooters, die zich automatisch instellen en bydragen tot de merkwaardige geruischloosheid van deze onge ëvenaarde krachtbron. Lincoln Zephyr Aan de serie Lincoln Zephyr automobielen zyn voor 1938 nog twee carrosserie-modellen toegevoegd, n.l. een Sedan Transformable en een Coupé Transformable. Zy vormen een aan vulling van de vier carrosserie-typen, die reeds in 1937 leverbaar waren, n.l. de Coupé Sedan (2 deuren), de Sadan (4 deuren), de Coupé en de Limousine. Wat de technische verbeteringen betreft, wij zen wy er op, dat een der belangryke wyzigin- gen van het chassis is de vergroote wielbasis, die thans 3.17'/j m. bedraagt. De veerbasis is verlengd tot 3.45 m. Vanzelfsprekend dragen deze langere wiel- en veerbasis bij tot een ver hoogd rycomfort. De V 12 motor van 110 rem-pk. en de trans missie zyn meer naar voren in het chassis ge bracht. De aldus vrygekomen ruimte komt ten goede aan het bestuurderscompartiment. Nog een verandering in deze nieuwe auto mobielen draagt bij tot grootere ruimte in het achtercompartiment. Een nieuw type achteras, een z.g. hypoïd-achteras, is n.l. gebruikt. Hier door kon de positie van de dryfas verlaagd worden en dus ook die van den „tunnel" in het achtercompartiment. Buiten de hierboven reeds vermelde automo bielen brengt de Nederlandsche Fordfabriek ook nog een reeks zuinige 4-cylinder-modellen, n.l. de Ford Junior en de Ford „Vier' de Luxe ln den handel. Ford Junior De „Junior" is verkrygbaar in twee modellen, r..l. de Tudor en de Cabrio-limousine. In ons klimaat is het transformabele carros serie-type nog steeds favoriet. De Ford Junior biedt met de Cabrio-Limousine een goede op lossing van de moeilykheden, die veelal onder vonden worden by het zoeken naar een goed- koopen wagen, welke onder alle weersomstan digheden voldoet. Ford „Vier" de Luxe Autoryders, die meer plaatsruimte en meer comfort wenschen, dan de Ford Junior kan bie den, kunnen beschikken over de Ford „Vier" de Luxe. De modellen van de Ford „Vier" de Luxe zyn grooter dan de Junior-modellen, heb ben een wielbasis van 2.39 m. en daardoor te vens meer carrosserie-ruimte. De afwerking is byzonder fraai, de bekleeding luxueus en het geheel biedt zeer veel comfort. In de Ford „Vier" de Luxe serie zyn begrepen de Tudor. de Fordor en de Tourer, terwyl vanzelfsprekend ook het chassis alleen leverbaar is. De Ford „Vier" de Luxe is uitgerust met den reeds om zijn betrouwbaarheid en pittige trek kracht befaamden Ford 4-cylinder motor. Deze heeft alle kwaliteitskenmerken. Trucks en bestelwagens Ten slotte wijzen wij nog op de nieuwe Ford V 8-trucks en bestelwagens, die hun doel treffendheid reeds lang in de practyk hebben bewezen. Terloops zy hier ook nog even de aandacht gevestigd op den Ford Junior-bestel wagen, buitengewoon geschikt voor licht bestel werk. N.V. Automobiles Citroën, Amsterdam De bekende Fransche fabriek exposeert op de stands 46 en 47 haar personen- en vrachtauto mobielen. Citroën zoekt het niet, zooals ook uit het geëxposeerde biykt, in het steeds wyzi- gen van carrosseriemodellen, maar wil juist het uiteriyk zooveel mogelijk onveranderd la ten en streeft in plaats hiervan naar vervol making van het mechanisch gedeelte. Een sprekend voorbeeld hiervan is de stuur inrichting, van het type tandwiel met tandreep, welke zoo geconstrueerd is, dat zelfs de ge ringste speling automatisch opgeheven wordt (waarmede dus de beruchte „vrye slag" en de gevaariyke shimmy onmogelijk geworden zyn), de vier cylinder balanceerend opgehangen mo tor met uitneembare, centrifugaal gegoten cy linders. de volledige torsiestaafveering en de chassis-carrosserieconstructie, welke één on- verwringbaar gelascht stalen geheel vormt. Hieruit en uit meerdere détails biykt, dat deze fabriek het principe biyft huldigen een wagen te leveren, welke het maximum aan vei ligheid biedt. Thans verschynt Citroën op de markt met de .pilote" wielen en banden, welke o.a. een nog betere veering waarborgen, ge paard aan een ongekende wegvastheid, vooral in bochten. Citroën levert thans, zooals men weet, drie typen personenwagens: de bekende „7" met rui me carrosserie-afmetingen (wielbasis 2.91 M.) en een 1,6 Liter motor, de „li-Sport" met dezelfde carrosserie als de „7" doch een 1.9 Liter motor, en de „11" met een 1,9 Liter motor en een extra breede car rosserie. Op den stand is een demonstratie model van de voorasconstructie en veering ln werking, ook een motor op voetstuk, waardoor de constructie met de verwisselbare z.g. „natte" cylinders dudeiyk te zien is, kan men hier be wonderen. Stand No. 47 van Citroën is zeer belangwek kend, omdat hetgeen hier tentoongesteld wordt, reeds thans bezig is een ommekeer teweeg te brengen op automobielgebied. Hier ziet men n.l. den Diesel-Citroen, het eenige complete, kleine Diesel-Chassis met 4-cyl. 1.75 L. motor, in groo te serie gebouwd. Dit is niet alleen belangryk uit een oogpunt van vrachtwagen-exploitatie, maar de Citroën-Fabrieken zyn nog veel verder ge gaan' door ook een personenwagen te bouwen met Dieselmotor, en wel een fraai 7-persoons z.g. Familiale-model, speciaal geschikt voor taxi- en luxe-verhuurbedrijven. Hoewel hier ongetwijfeld sprake is van .lets nieuws" rijden toch deze Diesel-Citroëns reeds in grooten getale in ons land en daaronder zyn reeds wagens, welke 50.000 en 100.000 K.M. heb ben afgelegd. Buiten de 7-persoons Diesel Familiale ziet men op dezen stand een complete 850 K.G. luxe Diesel bestelwagen, een Diesel chassis met een draagvermogen van 2300 K.G., eveneens geschikt voor een 16/17-persoons autobuschas- sis of touringcar en een dubbel doorgebogen 34-persoons autobuschassis met 6 cyl. benzine motor, voorzien van een spéciale lage achter- brug met reductie-tandwielen.' Een demonstratiemodel van dezen Diesel motor, dat op den stand aanwezig is, biedt de gelegenheid zich te overtuigen van de eenvou dige en doordachte constructie. Nieuwe wagens met zeer fraaie carrosserieën De „Lindbergh Touring Cars", de populaire reisonderneming te Amsterdam, Bosch en Lom merweg 1, Welke op het gebied van het groot autotourisme op een jarenlange succesvolle er varing kan bogen, heeft wederom haar wagen park met drie luxe touringcars uitgebreid. Men deelde ons mede, dat de groote belang stelling en interesse, welke de Lindbergh Tou ring Cars, in het afgeloopen seizoen van het reislustige publiek mochten ondervinden, deze uitbreiding noodzakelijk maakte. De nieuwe wagens, uitgerust met krachtige benzine-motoren, welke een soepel rijden ga randeeren, kunnen ieder dertig personen bevat ten, en werden by de firma Beynes te Haarlem gebouwd. De cars geven een buitengewoon soliden en veiligen indruk en men gaf ons de verzekering dat aan constructie en inrichting der wagens de grootst mogelyke zorg was besteed. De goed gekozen lijnen, welke de cars zoo imposant doen uitkomen en het beschaafd mo derne interieur met zijn gemakkelijke fauteuils en alle denkbare comfort, doen prettig aan en men kan er zeker van zijn, dat deze wagens, waar zij ook in buitenland verschijnen, de eer van de Nederlandsche carrosseriebouwers hoog zullen houden. N.V. H. Englebert's Automobiel handel, Den Haag De N.V. H. Englebert's Automobielhandel ex poseert op Stand 156 een Büssing N.A.G. tram bus, voorzien van een 5-cylinder Dieselmotor, chassis type 350/Tv. Van dit type zyn in Ne derland reeds vele trambussen in gebruik. Het chassis werd door Büssing NAG. speciaal vóór de in Holland gestelde eischen ontworpen. De carrosserie van dezen trambus is van het be kende fabrikaat Verheul, Waddinxveen. Verder bevindt zich op genoemden Stand een speciaal tractos-chassis met 6-cylinder Dieselmotor, als mede een autobus-chassis van kleinere afme ting, met 4-cylinder Dieselmotor. Een attractie vormt de doorsnee Dieselmotor type UD-6 van het z.g. „pannekoek"-model. Deze motor wordt liggend onder tegen het chassisraam bevestigd, zoodat by autobussen de geheele lengte van de carrossere benut kan worden. Deze motor werd op de Berlynsche Automobieltentoonstelling bekroond en was daar in de „Eerehal" ondergebracht Van het Amerikaansche merk Intematonal worden verschillende chassis en complete wa gens tentoongesteld. Zoo ziet men o.m. een auto bus, type D-40, voorzien van een carrosserie fabrikaat van Rooyen, Montfoort. Deze auto bus is bestemd voor de N.A.C.O. te Purmerend; hy biedt plaats aan 35 personen; een Interna tional, type D-300, draagvermogen 4400 K.G. met frontbesturing, voorzien van een verhuiscarros- serie fabrikaat de Graaf, Zevenhuizen; een International chassis, type D-40, voorzien van een hydraulische kipinstallatie met kipbak, fa brikaat S. Y. S. van de Netam te Rotterdam; een International tractor met een trekvermo- gen van 17.000 K.G., type DR-50; een autobus chassis, type D-35-B, geschikt voor een car rosserie met 25/27 zitplaatsen; een bestelauto, type D-5, voorzien van een 4-cylinder motor. (Hetzelfde chassis kan tevens geleverd worden met een 6-cylinder zyklepmotor.)een vracht- auto-ehassis, type D-30, dat voor het eerst in Mei 1937 op de Nederlandsche wegen verscheen en sindsdien zeer populair werd. In korten tijd werden reeds meer dan 100 van deze cassis in Nederland verkocht. Het type D-30 heeft een draagvermogen van 4000 K.G. en kan in alle opzichten voor de prysklasse, waartoe dit chassis behoort, een zwaar gebouwd chassis genoemd worden. De twee laatstgenoemde chassis bezitten zy- klepmotoren. Alle andere chassis zyn uitgerust met de bekende International kopklepmotoren, met verstelbare cylinders, uitlaatklepzetels, klepsteelgeleiders, krukaslagers en dryfstang- lagers. Gezien de uitstekende reputatie van de In ternational behoeft het niet te verwonderen, dat er steeds meer chassis van dit merk wor den verkocht. P. van Wijngaarden, Rotterdam Op stand 180 exposeert „Het Motorpaleis", P. van Wyngaarden, Rotterdam en Den Haag, tal van motorrywielen van verschillende bekende merken. Wy zien hier om. modellen van de Excelsior, Panther, Sunbeam, Victoria, Horex, Steib, Terrot en Tiger. Voorts is op denzelfden stand een groote collectie aanwezig van Norton-, A.J.S.- en T.W.N.-motorrywieien, zoodat de liefhebbers hier keuze te over hebben. De uitnemende kwaliteiten van de diverse merken zijn voldoende bekend, zoodat het over bodig is er hier verdere bijzonderheden van te geven. Gemonteerd met J.L.O.- Villiers-motoren Een keurige collectie motor-driewielers en motoren wordt op stand 177 van de „Gazelle" geëxposeerd. De frame- en remconstructies van de motor driewielers welke op de vorige R.A.I.-expositie zoozeer de aandacht trokken, zijn nog verbe terd. De driewielers zyn gemonteerd met de nieuw ste J.L.O.- of Villiers-motoren. De J-L.O.-motor 100 cc is vervangen door het zwaardere type 120 cc, welke tevens een 15 Watt's verlichting geeft. De J.L.O. „L. E." 150 cc met geforceerde luchtkoeling ziet er byzonder verzorgd uit en maakt een rob us ten. indruk, terwijl de inge bouwde dynamo een 30 Watt s verlichting geeft. De Villiers 200 cc is eveneens gemoderniseerd door een 24 Watts lichtinstallatie. De gestroomlijnde bakken zijn bijzonder so- lied en sierlijk uitgevoerd. Verder zullen de aandacht trekken de motor rijwielen met J.L.O. 120 cc-motor, door hun keurige afwerking en sieriyken bouw. Ook het damesmotorrywiel is bijzonder verzorgd en ver dient eveneens de aandacht. Autoverkeer in Indië De Kon. Nederlandsch-Indische Motorclub IM.C. had al ongeveer een week na de jaar wisseling de cyfers voor de motorvoertuigen statistiek per 1 Januari 1938 byeen, welke cy fers ten deele telegrafisch werden verzameld. Hierdoor zijn de Indische jaarcyfers over de ontwikkeling van het motorverkeer vermoede- lyk vroeger bekend dan in welk land ter wereld ook. Het totaal aantal motorvoertuigen in geheel Nederlandsch-Indië bedroeg per 1 Januari 1938 (afgerond op honderdtallen) 82.400 (v. j. 75.900) dus een vooruitgang van 6.500 stuks. Het aan tal motorvoertuigen alleen op Java en Madoera was op 1 Januari 53.800 stuks (v.j. 51.400). T.W.N., model S 500

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11