Haarlem en de R.A.I.-tentoonstelling Een groote verscheidenheid naar ieders smaak UITGEBREIDE KEUZE VRIJDAG 21 JANUARI 1938 Opvallend is het streven der fabri kanten om de wagens zoo economisch mogelijk te maken Een rondgang langs de stands CHRYSLER EN PLYMOUTH Stand 74 CITROEN Stands 46 en 47 FIAT Stand 64 De Citroen 1938 DODGE EN HANOMAG Stands 39, 79 en 114 MERCEDES BENZ Stands 49 en 50 ADLER Stand 65 HUDSON EN HUDSON- TERRAPLANE Stand 51 CHEVROLET Stands 89 en 104 OLDSMOBILE Stands 88 en 105 INTERNATIONAL TRUCKS Stand 156 BUICK Stand 67 PEUGEOT EN ROSENGART Stands 68 en 109 Rosengart D. K. W. Stands 60 en 77 Stads- of Spatbordlampjes noodig FORD Stands 59, 78 en 162 De Lincoln De Ford Junia „Vièr de Luxe International Truck Heden is te Amsterdam in het bekende RAI- gebouw in de Ferd. Bolstraat de groote auto- öiobielententoonstelling geopend. Voor de 26e •haal reeds. Klein begonnen met in die dagen Wat nieuw-modische rijwielen is de expositie Van de vereeniging Rijwielen- en Automobielen- todustrie uitgegroeid tot een show, die eigen lijk haar gelijke niet kent. Een automobielen show ook, zóó uitgebreid wat merken betreft, als misschien nergens in de wereld ooit wordt gehouden, iets waarvan het feit, dat ons land geen eigen auto-industrie bezit, althans niet Voor zoover dit luxe-wagens betreft, natuurlijk biet vreemd is. Op deze 26e R. A. I.-tentoonstelling worden hiet minder dan 22 Amerikaansche merken (Waarbij wij dan ook Ford rekenen) geëxpo seerd. 12 Engelsche, voorts 10 Duitsche, 10 Eransche, 2 Italiaansche, de Belgische Miner va en tenslotte nog de Skoda, een product uit Tsjecho-Slowakije. En dit zijn dan nog slechts de luxe-wagens. Het steeds meer op den voor grond tredende bedrijfsverkeer per auto is met een record-aantal wagens present en wanneer Wij hieraan dan nog toevoegen, dat niet min der dan 42 merken motorrijwielen in het ge bouw aanwezig zijn, dan kunnen onze lezers hieruit concludeeren, dat het de moeite loont dezer dagen enkele uren in de R. A. I.-hallen te vertoeven. Langs de stands: Wat bij een oppervlakkige beschouwing het hleest opvalt, hetgeen trouwens twee jaar ge- (eden ook reeds min of meer het geval was, is het streven der fabrikanten om hun wagens Soo economisch mogelijk te maken. Na alle wijzigingen in den carrosseriebouw van de laatste jaren, waarbij de stroomlijn zoo'n beteekenisvolle rol heeft gespeeld, is er op dit gebied eigenlijk niet veel nieuws. De vaak ietwat overdreven gedachte op dit gebied heeft men laten varen, waardoor over het algemeen een gestroomlijnd model is ont staan, dat er echter tevens aanspraak op maakt, sierlijk genoemd te kunnen worden. Zou men echter denken, dat er weinig of hiets veranderd is, dan slaat men de plank tois. Er zijn wijzigingen genoeg en zij zijn er bijna zonder uitzondering op berekend den au tomobilist een lichteren, doch niettemin sneller en veiliger, doch voor alles een bedrijfszuini- gen wagen voor te zetten. Wij Haarlemmers kunnen er prat op gaan, bat in onze stad en haar naaste omgeving vrij wel alle bekende automobielmerken, van de huurdere tot de goedkoopere, door bekende handelaren worden vertegenwoordigd. Het spreekt dan ook vanzelf, dat men op de stands Vele bekende gezichten treft en het moet voor hen adspirantkooper van een nieuwen wagen een prettig idee zijn, dat hij, na op de R.A.I. ton voorloopige keuze te hebben gedaan, straks to zijn eigen stad in een rustiger omgeving hog eens op de finesses van de automobiel zij her keuze kan terugkomen. In verband hiermede laten wy hieronder een korte beschrijving volgen van een aantal stands, Waarbij de Haarlemsche handelaren geïnteres seerd zijn: Deze beide merken, voor Haarlem en omge ving vertegenwoordigd door garage Den Hout, komen voor 1938 wel heel goed voor den dag. "e carrosserieën, zoowel in- als uitwendig bij zonder mooi afgewerkt, zijn inderdaad een lust Voor de oogen, terwijl de technische kwaliteiten ton bekendheid genieten, dat het ons overbodig lijkt, er op deze beperkte plaatsruimte verder °P in te gaan, temeer, daar ieder belangstel lende op aanvraag een volledige technische be schrijving kan bekomen. Voldoende zij hier, dat Chrysler met een 3,9 L. en Plymouth met een 3>3 L. zijklepmotor uitkomen. Een overzichtje van de fabelachtig snelle °ntwikkeling der Chryslerfabriek, dat men in Seen enkelen catalogus of prijslijst aantreft, tokt ons wel interessant. Chrysler dan lanceerde zijn wagen in 1924, hus nu bijna 14 jaar geleden en begon met een Productie, naar Europeesche begrippen toch al toerkwaardig genoeg, van 400 wagens per dag. to 5 jaar tijds, dus in 1929, zag Chrysler kans he derde plaats in de wereldproductie te ver- toeren, terwijl de pas verstreken jaren 1936 tol 1937 de tweede plaats brachten. Vooral 1937 was een uitgesproken succesjaar, daar, ondanks Stakingen en belemmeringen in den aanvoer Van grondstoffen, in de eerste 10 maanden toiid 1 millioen wagens de fabriek verlieten, hetgeen neerkomt op 100.000 wagens per maand *h 6000 wagens per werkdag. Chrysler's aandeel in de totale Amerikaansche Productie bedroeg in 1929 8.9 in 1937 25.1 Op bovengenoemde stands exposeeren de *vansche Citroënfabrieken hun personen- en tochtmateriaal. Hit hetgeen Citroën op stand no. 46 expo rt, blijkt, dat deze fabriek het niet zoekt in het van jaar op jaar wijzigen van carrosserie- toodellen, maar veeleer de gezonde politiek ,°ert, hqt uiterlijk van de wagens, welke met hhn fraaie, beschaafde stroomlijn en groote, °hifortabele ruimte steeds meer in den .toaak van het publiek vallen, onveranderd te yaton, en te streven naar perfectionneering van et mechanische gedeelte van deze ongetwijfeld °g steeds zeer moderne conceptie. Citroën levert thans 3 typen personenwagens bekende „7" met ruime carrosserie-afme- ^hgen (wielbasis 2.91 M.) en een 1,6 Liter jiotor, de „11-Sport" met dezelfde carrosserie als »7" doch met een 1,9 Liter motor, en de met een 1,9 Liter motor en een extra toede carrossserie. Men treft verder op deze ahd een demonstratie-model van de vooras constructie en veering in werking en een motor op voetstuk, waaruit duidelijk de con structie met de verwiselbare z.g. „natte" cy linders te zien is. Voor hen, die „iets nieuws" op de Tentoon stelling zoeken, is dit jaar stand no. 47 van Citroën wel zeer interessant, omdat hetgeen hier geëxposeerd wordt, reeds thans'bezig is een ommekeer teweeg te brengen op automobiel- gebied. Hier vindt men n.l. de Diesel-Citroën, het eenige complete, kleine Diesel-chassis met 4 cyl. 1.75 L. motor, in groote serie gebouwd. Niet alleen echter is dit belangrijk uit een oog punt van vrachtwagen-exploitatie, maar de Citroën-Fabrieken zijn nog veel verder gegaan door ook een personenwagen te bouwen met Dieselmotor, en wel een fraai 7-persoons zg Familiale-model, speciaal geschikt voor taxi- en luxe-verhuurbedrijven. Hoewel dus ongetwijfeld sprake is van „iets nieuws", dient toch nog vermeld te worden, dat deze Diesel-Citroëns reeds in grooten getale op de Nederlandsche wegen rijden. Behalve de 7-pers. Diesel Familiale wordt op deze stand geëxposeerd: een complete 850 K.G. luxe-Diesel-bestelwagen, een Diesel chas sis met een draagvermogen van 2300 K.G., eveneens geschikt voor een 16/17-persoons auto bus of touringcar en een dubbel doorgebogen 34-persoons autobuschassis met 6 cyl. benzine motor, voorzien van een speciale lage achter- brug met reductie-tandwielen. Alle inlichtingen betreffende de Citroen- producten verkrijgt men bij den Haarlemschen vertegenwoordiger, den heer J. Slot, Park laan 2426. De cliënt, die een zuinigen, kleinen tweezitter zoekt, kan bediend worden met de Fiat „500", waarvan men er reeds vele honderdtallen op de wegen tegenkomt, hetgeen niet te verwon deren is, want van dezen auto zijn de prijs en de gebruikskosten omgekeerd evenredig met het comfort en de bedrijfszekerheid. Wenscht men een iets grooteren wagen, die plaats aan vier personen biedt en toch nog zuinig is, dan kan men kiezen tusschen de nieuwe Fiat „Balilla" en de bekende Fiat 1500; de eerste is een vier-cylinder met bewonderens waardig optrekvermogen en vaste ligging op den weg, de tweede een zes-cylinder met niet te vergelijken rijkwaliteiten. Vooral deze laatst genoemde moet men op den weg geprobeerd hebben, om ze te kunnen waardeeren. In enkele seconden trekt ze op tot boven de 100 K.M. per uur, zonder dat men het merkt. Hieronder volgen nog enkele bijzonderheden over de geëxposeerde Fiat-modellen: Deze automobielen, zoowel luxe als bestel en vrachtwagens, worden voor Haarlem en om streken vertegenwoordigd door het „Dodge Agentschap" Zijlweg 2628 te Haarlem, telef. 17187. De directie, de heeren J. R. du Rieu en G. A. Meijer, heeft, gezien het groot aantal Dod ges, dat er tegenwoordig in haar district rijdt, den smaak van 't betere publiek destijds wel goed aangevoeld, toen zij de nieuwe zaak aan den Zijlweg opende. De „Dodge 1938" die, voor zoover mogelijk, nog meer verfraaid en geperfectionneerd is dan het 1937-model, komt dit jaar uit in 3 types, n.l. de Victory, welke in de prijsklasse der Che vrolet gebracht is, de Dodge de Luxe en de Dodge de Luxe Custom. Alle modellen zijn tij dens de R. A. I. te bezichtigen in de stands 79 en 114, terwijl buiten het R. A. I.-gebouw wagens voor demonstraties gereed staan. Bijzondere zorg besteedde Dodge dit jaar aan de veeren, welke vervaardigd zijn uit Amola- staal, half elliptisch en met toegespitste blad einden. Rondom zijn metalen veerhoezen aan gebracht; verder merken wij nog op het solide Dodge X type chassisraam, hetwelk 't sterkste is, hetwelk ooit op de Dodge-fabrieken ver vaardigd is. De „Veiligheidsstalen" carrosserie is door middel van „rubber-kern" steunen ste vig aan het chassis verbonden, 'zoodat absolute geruischloosheid is bereikt. Wanneer men het interieur ziet, valt onmiddellijk het mooi uit gevoerde dashbord op met de gemakkelijk af leesbare instrumenten. De achterbank van de Dodge-automobielen is thans zoo ruim, dat 3 passagiers er zeer gemakkelijk kunnen zitten, terwijl de voorbank achteruit en tevens omhoog verstelbaar is. Wanneer men dit alles samenvat, staat men versteld, dat zooveel luxe kan wor den gegeven in zoo laag geprijsde wagens. Al leen de enorme omzet over de geheele wereld maakt zulks mogelijk. In de vrachtwagens verscheen een geheel nieuwe serie chassis, met draagvermogens van tot 7 ton en alle mogelijke lengten; met recht kan Dodge zeggen, voor ieder bedrijf een speciale truck te bouwen. Tevens komt Dodge dit jaar voor het eerst uit met een origineel vrachtwagenchassis, voorzien van Hercules Diesel-motor. Dodge-trucks, algemeen bekend als de toon- aangevers van soliditeit en onverwoestbaar ma teriaal, zullen niet nalaten, mede door hun ex tra forsch uiterlijk, een blijvenden indruk op de bezoekers van stand 39 te maken. Van de Hanomag-automobielen zijn op de R. A. I. 2 modellen geëxposeerd, n.l. een type Kurier en een type Sturm 4 o. d. kap, gecar- rosseerd door Hebmüller. Deze specimina van Duitsche kracht en technisch vernuft, zullen menig bezoeker, die verstand van zaken heeft, even doen stilstaan om tot het besef te komen, dat er ook in de catagorie „kleine wagens" een De Fiat 500 Fiat „500" een viercylinder met 570 c.M.3 inhoud heeft behalve een Coupé-Tweezitter en een Cabriolet-Tweezitter ook een kleinen Be stelwagen. Fiat „Balilla 508 C" een vier-cylinder met 1090 o.M.3 inhoud. Sedan met 4 zitplaatsen en 4 deuren zonder middenstijl. Cabrio-Limousine met eveneens 4 zitplaatsen en 4 deuren en tenslotte de Cabrioles 4 onder de kap, voorzien van 2 portieren. Dan is er nog de Fiat „1500", het grootere type met zes cylinders, inhoud 1493 c.M.3. Hiervan zijn 2 modellen verkrijgbaar, n.l. een Sedan met 4 zitplaatsen en 4 portieren zonder middenstijl en de Cabrioles 4 onder de kap met 2 deuren. Het speciale koetswerk van dezen wagen is bijzonder fraai. Zocals vrij algemeen bekend mag worden ge acht is de vertegenwoordiging voor Haarlem en omstreken gevestigd bij de firma Gebr. Beekman, Wagenweg 72 en Bloemendaal. De Fiat-stand, die zich voorheen immer in een groote belangstelling mocht verheugen, zal ook ditmaal een trekpleister zijn. De N.V. Ed. Kimman Co., Zijlweg 35, heeft sinds 15 Nov. 1937 het zeer bekende merk Mer cedes Benz opgenomen ter verkoop voor Haar lem en omstreken. De Mercedes Benz, een der oudste en meest soliede Duitsche automobielen, heeft een we reldreputatie zooals geen ander merk bezit. De tegenwoordige types, aangeduid met 1.70, 2.30 en 3.20 Ltr. inhoud, zijn alle van een bijzonder fraaie afwerking. Alle types leveren Sedans en Cabriolets met 4 plaatsen en 2 of 4 portieren. Het type 1.70 Ltr. inhoud is een 4-cyl. wielbasis 2.84 M., 38 P.K., met onafhankelijke veering rondom en 4 ver snellingen; benzineverbruik 1 Liter op 10 a 11 K.M.; olieverbruik is miniem en de snelheid 115 K.M. Wat rijkwaliteiten en ligging op den weg be treft is deze wagen niet te evenaren. De Sedan is een 4-deurs met zeer comfortabele zitplaat sen, zoo ook de Cabr. 4 o/d. kap, een der meest fraaie Cabriolets voor zeer lagen prijs. Type 2.30 met een wielbasis van 3.05 M., 6- cylinders en 55 P.K., eveneens onafhankelijke veering rondom en 4 versnellingen, is een type dat in 1937 op de markt gekomen is en een zeer groot succes geworden is door de enorme capaciteiten van den motor, de zuinigheid en de fraaie afwerking. De 3.20 Ltr. inhoud heeft een wielbasis van 3.33 M., een 6-cyl., 78 P.K. motor, onafhanke lijke veering rondom en 4 versnellingen. Het is een zeer krachtige wagen met een zeer groote snelheid en enorme trekkracht; voor toerisme in bergterrein een juweeltje om mede te rijden. Alle typen carrosserieën worden hierop gele verd, zowel 6- als 7-persoons Sedans, Cabrio lets en Landaulettes. Het zij nog vermeld dat alle typen Mercedes Benz van absoluut geruischlooze versnellings bakken zijn voorzien, Dit oude befaamde Duitsche fabrikaat heeft niet bij de pakken neergezeten, is eenige jaren geleden uitgekomen met eenige geheel nieuwe typen wagens en, bedriegen de voorteekenen niet, dan zullen deze nieuwe glans en kleur verieenen aan het Adler-wapen. Met name zijn deze nieuwe typen de Adler Trumpf met 1.7 L.-motor en Adler Trumpf Jr. met 1 L.-motor, beide wagens met voorwielaan- dvijving en, door bescheiden motorcapaciteit, laag brandstofverbruik. Hier ten lande verheugen beide typen zich in een steeds toenemende populariteit, ook al om dat ze in de lage prijzenklasse vallen. Dat de Adler-fabriek floreert en nog niet op haar lauweren rust blijkt wel hieruit, dat zij dit jaar weer met een geheel nieuwen wa gen cp de markt verschijnt, n.l. een 2%-L. 6-cyl., doch zonder voorwielaandrijving. Alle typen zullen op bovengenoemden stand geëx poseerd worden. Vertegenwoordiging voor Haar lem en omgeving: Garage Den Hout. Zooals in 1937 fabriceert de Hudson ook in 1938 de Hudson-Terraplane met 6-cylinder mo tor en de Hudson 6 en 8 cylinder modellen en wel als Coach, Sedan, Cabriolet 3-pers., Cou pé 3 en 4-pers„ en Cabriolet 4 o. d. kap. Wielbasis Hudson-Terraplane 2.97 M. en Hud son 3.10, Hudson 8-cyl. 3.10 en 3.28 meter. Vooral de afwerking is in 1938 tot in perfec tie uitgevoerd, fijn laken of pluche binnenbe- kleeding, terwijl binnen in de wagens alles met chroom is afgedekt. De achterbeenruimte is vergroot, zoodat men een uiterst comforta bele zitplaats gekregen heeft, bovendien vol doen alle wagens aan de nieuwe wet wat be treft 3 personen op de voorbank, daar de wagens een breedte van 1.42 M. hebben. De snelheid is wederom verhoogd en toch heeft de Hudsonfabriek het benzineverbruik niet doen toenemen. Hudson-Terraplane be reikt een snelheid van 140 K.M. met een ben- zine-verbruik van 1 liter op 7 K.M., Hudson 6-cyl. 145 K.M. met een benzine-verbruik van liter op 1 K.M. en Hudson 8-cyl. 155 K.M. met een verbruik van 1 liter op 6 K.M. Het olieverbruik is miniem en bedraagt 1 liter op 2000 K.M. De veering en ligging op den weg is nog ver beterd, door lange veeren en zwaardere schok- brekers met stabilisators voor en achter. De speciale constructie der vooras waarborgt tegenwoordig zoo goed als geen veerbreuk meer, terwijl het stuur dermate geconstrueerd is, dat het op alle snelheden absoluut trillingvrij en vrij van shimmy is. Wij kunnen gerust zeggen, dat genoemde merken in alle opzichten aan alle eischen vol doen en bijzondere kwaliteiten bezitten. De N.V. Ed. Kimman en Co., Zijlweg heeft deze modellen in haar showroom. 35, Dit meest bekende product van de General Motors vindt men op stand 89 (luxe wagens) en op stand 104 (vrachtwagens). Te Haarlem berust de vertegenwoordiging thans bij de Amsterdamsche Rijtuigmaatschap- PÜ, Houtplein. Talrijke Chevrolet-modellen vragen de bij zondere aandacht van den R. A. I.-bezoeker. We zien o.a. de Chevrolet Master Coach en een bijzonder fraaie Master de Luxe convertible coupé. Verder is er de Imperial Touring Sedan, een 7-persoons wagen. Wanneer men met betrekking tot de catego rie, waartoe de Chevrolet behoort, spreekt van de goedkoope prijsklasse, dan is dat voor Che vrolet alleszins juist, wat de kosten voor aan schaffing en gebruik van den wagen betreft. Niemand zal willen beweren, wanneer hij de mooie lijn en volmaakt harmonischen stijl en de luxueuze uitvoering van de Chevrolet 1938 in oogenschouw neemt, dat de wagen er „goed koop" uitziet, of wanneer hij een deur met kracht toeslaat, dat het geluid „goedkoop" klinkt, of dat de bekleeding. afwerking en uit rusting van het wageninterieur een „goedkoo- pen" indruk maken. Integendeel, hoe verder hij zijn onderzoek in stelt, des te beter zal hij tot de ontdekking komen dat Chevrolet waar voor het geld biedt. De bedrijfszuinigheid, waardoor de kopklep- penmotor als type zich reeds onderscheidt, is door de Chevrolet-technici door technische ver fijningen ten opzichte van den vorm der ver brandingskamers en de opstelling van kleppen en bougies en door een nog verbeterd drukver- effeningssysteem tusschen vlotterkamer en in laat van den carburateur nog hooger opgevoerd, zoodat van een minimaal verbruik aan ben zine een maximale opbrengst aan nuttige krachtontwikkeling verkregen wordt. Ook hier heeft men dus, zooals bij vrijwel alle geëxposeerde wagens, aan het economische vraagstuk van de automobiel bijzondere aan dacht geschonken. De carrosseriebouw van de Chevrolet ge schiedt door de beroemde firma Fisher, het geen een waarborg voor de kwaliteit kan wor den geacht. Voor de buitengemeenten Heemstede, Aerden- hout en de Haarlemmermeer treedt de Auto garage v. Lent te Heemstede als vertegenwoor digster der Chevrolet op. Niet alleen de Opel, doch eveneens de Olds- mobile, een heel ander merk van de General Motors is bij de N.V. Gebr. H. en F. Kimman, Wagenweg 8, vertegenwoordigd. Men vindt dezen kloeken Amerikaanschen w'agen met zijn fraaien radiateur op stand 88. De Oldsmobile wordt geleverd in het type zes-, zoowel als acht-cylinder. Er zijn 6 zes- cylinders in verschillende modellen, terwijl dit aantal bij de achtcylinders zelfs 7 bedraagt. Dat de Oldsmobile een zeer sterke carrosse rie heeft, ziet men reeds bij den eersten oog opslag. En daarbij is hij bijzonder fraai van lijn. De betrouwbaarheid van de Oldsmobiles, haar uithoudings- en weerstandsvermogen te gen jarenlangen zwaren dienst zijn in de eer ste plaats te danken aan de technisch weldoor dachte constructie van de allerbeste materialen en de uiterste precisie, waarmee alle onder- deelen van het mechanisme zijn afgewerkt, maar eveneens aan de bijzondere zorg, die aan koeling en smering van de zes- en achtcylinder motoren besteed is. De koeling is bij de Oldsmobile-motoren der mate geperfectionneerd, dat alle cylinders elk afzonderlijk over hun volle hoogte en alle uit laatklep-zittingen door circuleerend koelwater omgeven zijn; deze laatste worden zelfs extra gekoeld, doordat koelwater, dat rechtstreeks van de pomp komt en dus nog zijn laagste tem peratuur heeft, door openingen in de aanvoer- buis er tegen geperst wordt. Tegen cylinder- wand- en zuigerveerslijtage bij lage werktem- peratuur worden de motoren beschermd door de thermostatische regeling van de koelwater circulatie, die de opwarmperiode aanmerkelijk verkort. Alle lagers worden onder druk ge smeerd. Zelfs zijn de drijfstangen in de lengte doorboord voor druksmering van de zuigerpen- nen en van een sproeigaatje boven het onder ste lager voorzien voor smering der cylinder- wanden. Deze bekende trucks vormen het product van welhaast de oudste vrachtautofabriek der we reld. De Internationalfabrieken bestaan 100 jaar en hebben zich gedurende dezen tijd toe gelegd op de fabricage van vrachtautomobie len. Men kan bij International sen bestelchassis bekomen met een draagvermogen van 1180 kg., doch tevens een drie-assig chassis met een laadvermogen van 20 ton. Deze laatste groote vrachtchassis zijn echter voor ie Hollandsche wegen onge schikt en worden niet ge- mporteerd. Wel echter de ge heele serie bestelwagens en trucks in een groote variatie van wielbasis en tonnages. De in Nederland geïmporteerde trucks hebben een draagver mogen van 10 ton. Hoewel de producten alge meen als een der beste op vrachtwagengebied werden er kend, waren de prijzen van lien aard, dat een groot aan tal verbruikers de goedkoopere, populaire trucks in hun bedrij ven toepasten. Thans echter is International er in geslaagd, door gestadig opvoeren der productie, de 3 en 4 tons trucks in ieders bereik te brengen, laar de prijzen aangepast zijn aan de meest populaire Ame rikaansche trucks op de Nederlandsche markt. Gezien dit feit is de fa. Joh. Swaalf, Nieuwe Gracht 78, Haarlem, overgegaan tot een alge- heele nevenorganisatie voor dit schitterende product en is sinds eenigen tijd official dealer. Wij voegen hieraan nog toe, dat de firma Swaalf in haar showroom, Nieuwe Gracht 78, tevens een groot aantal Chevrolet-modellen 1937 en 1938 aanbiedt, zoowel voor personen- als voor vrachtverkeer. Op stand 67 het robuste General Motor pro duct de Buick, waarvan onze Haarlemsche automobilisten wel weten dat hij in de auto garage van Lent te Heemstede en thans ook bij de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij te vinden is. Buick biedt een ruime keuze uit vier series nieuwe modellen. Elk model is een toonbeeld van een gedistin- geerden stroomlijn-stijl. De modellen gaan van den 2-persoons Businesscoupé via den fraaien twee (vier)-persoons comestible coupé naar de vijfpersoons Tourings om bij de zevenpersoons Limousine te eindigen. Een zoo groote verscheidenheid van modellen, als in Buick wordt aangeboden, is alleen mo gelijk bij een fabriek als Buick, die zich door haar enormen verkoop eenzoo uitgebreid pro ductieprogramma kan veroorloven, dat elke kooper uit de vier series modellen den wagen kan kiezen, die volkomen aan zijn persoonlijke wenschen beantwoordt. Alle series, ook de 80 en 90, hebben thans geheel stalen Fisher carrosserie, met stalen ge raamte, stalen kap uit één stuk en stalen vloer, die de inzittenden rondom beschermt als een sterk en veilig pantser van staal. Alle modellen zijn uitgevoerd in den bij uitstek sierlijken en gedistingeerden stroomlijnstijl, waarmee de voorafgaande modellen reeds zooveel bijval oogstten, behoudens enkele détailwijzigingen, die het aspect nog verfraaien. „Steeds betere Peugeots" zeggen de Fran- sche fabrieken in hun fraai uitgevoerd pros pectus. In elk geval bewijzen de Peugeot-modellen 1938, dat er aan de verbetering en verfraaiing van dezen wagen hard gewerkt is. Vanaf de 302 Sedans „Normale" en „Luxe" met 4 portieren en 5 zitplaatsen, tot de groote 7-persoons Sedan, treft men op stand 68 alle bekende modellen, die wij hier niet alle be schrijven kunnen. Het doode gewicht van de 302 en 402, model len 1938, is verminderd zonder op de soliditeit in te boeten, dank zij het gebruik van de nieuwste verbindingen en legeeringen. De toe passing van de wet op den luchtweerstand, voor het vaststellen der lijnen van de carrosserie, heeft het mogelijk gemaakt voor een groot ge deelte den luchtweerstand te verminderen. Al deze vraagstukken zijn nauwkeurig onder zocht en hebben de fabriek in staat gesteld niet alleen de snelheid op te voeren van de 302 en 402 modellen 1938, maar ook hun ben zineverbruik te verminderen. De goede prestaties van de Peugeot-motoren zijn 't gevolg van den juisten vorm der explosie kamer, met bijna geen weerstand van de klep pen, met opgebrachte zittingen en onverslijt baar en de speciaal afgestelde zuigerveeren, de onverslijtbare cylinderwanden, de bescherming van de bougies tegen vocht, de voorverwarming van de inlaatgassen, afdoende smering van den motor, goede afkoeling enz. Op de motoren 402 heeft de nieuwe Alpax motorkop de mogelijk heid gebracht de compressie te verhoogen en 'n grooter aantal P.K. te krijgen, met minder ver bruik. Bovendien is door een nieuwe ophan ging van 't chassis de wagen geruischloozer ge worden en heeft deze minder trillingen, vooral bij lage snelheden en bij het optrekken. Een thermostaat waarborgt direct aanslaan en het wegtrekken bij kouden motor, waardoor weder om een bezuiniging van brandstof het gevolg is. Ook hier heeft men dus groote waarde ge hecht aan het economische vraagstuk van de automobiel. Deze wagen, voor ons nieuw, blijkt eveneens een Fransch product. De Rosengart heeft een zes-cylinder motor. Er zijn 5 modellen, n.l. de Sulux, een conduite inferieure met 4 plaatsen; de Sucom Grand Luxe; de Lutol, een coupe met 23 plaatsen en dan nog twee Cabriolets, genaamd Sudex en Surod. Evenals Peugeot over het noodige vracht materiaal beschikt, is dit ook bij „Rosengart" het geval. Ongetwijfeld zullen velen op de R. A. I. dit voor ons nieuwe Fransche merk met de noodi ge aandacht bestudeeren. Vertegenwoordiger voor Haarlem en omstre ken van Peugeot en Rosengart is de Autohan del Gebr. v. Gilse, Wagenweg 132. Wat moet nu feitelijk nog gezegd worden van dit alom bekende merk kleine Duitsche automobiel. Men wordt er letterlijk bijkans elk oogenblik door omver gereden, zooveel ziet men er langs den weg. De meest zuinige en de betrouwbaarste automobiel van alle kleine wagens, benzineverbruik 15 K.M. op I liter voor Spezial- en Meisterklasse en 18 K.M. op 1 liter voor de Reichsklasse. In 1937 zijn er 1537 stuks in Holland ge plaatst, dit is tweemaal zooveel als in 1936. Zelden zal een kleine wagen zooveel trekkracht bezitten als D. K. W. en wat soliditeit betreft en uithoudingsvermogen, daar staat men ver baasd van. Drie typen worden gefabriceerd en geleverd n.l.: Reichsklasse zonder freewheeling; Spezial- klasse met freewheeling; Meisterklasse met freewheeling. De Haarlemsche vertegenwoordiging der D. K. W.'s vindt men eveneens by de N.V. Ed. Kimman, Zijlweg 35. Iï de afstand tusscheA derf uHerstetj zijkant van uw auto en de buitenzijde van het koplampglas soms ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want in dat geval hebt u De nieuwe Ford V 8 biedt keus uit 2 series carrosserie-modellen. In de Ford V-8 automobielen voor 1938 zijn de voornaamste kenmerken, die den V-8 het vorige jaar reeds zoo populair maakten, be waard gebleven, terwijl er thans bovendien nog keuze gemaakt kan worden tusschen twee ge heel verschillende series carrosserie-modellen. De eene serie wtordt, zooals wij elders in deze R.A.I.-bijlage reeds meldden, gelanceerd als de Ford V-8 de Luxe en de andere als de Ford V-8 Standaard. Beide typen, die gebouwd zijn op hetzelfde betrouwbare Ford-chassis en beant woorden aan denzelfden standaard van mecha nische perfectie, bieden den kooper de groote waarde, waarom Ford-producten altijd bekend zijn geweest. De Ford V-8 Standaard werd oc-tworpen voor die automobielrijders, voor wie een lage aan schaffingsprijs en lage bedrijfskosten in de eer ste plaats van belang zijn. De Ford V-8 de Luxe biedt zijn eigenaar bovendien meer luxe en een meer geprononceerde stroomlijn. Keus uit twee V-8 motoren. Omdat het vorige jaar de Ford-koopers het zoo zeer op prijs stel den, dat zij in de gelegenheid werden gesteld dien motor te kiezen, die het best geschikt was voor hun persoonlijke behoeften, is er ook dit jaar wederom mogelijkheid keuze te maken tus schen twee V-8 motoren, zoowel in „de Luxe"- als in de Standaard-modellen. De Ford V-8 „85" levert prachtige prestaties en is merkwaardig zuinig in verhouding tot het groote vermogen, dat deze motor ontwikkelt. De Ford V-8 „60", die lager in prijs is, munt uit door buitengewoon groote zuinigheid. Voor hen, die hooge eischen stellen is daar de nieuwe Lincoln F V-12. De waardige stijl en de gratie van het T.ln- coln-ontwerp, met zijn ingetogen toepassing van de principes der aërodynamica, komt in deze carrosserie-modellen ten volle tot uiting. De bies rondom den wagen is vervangen door een bescheiden, verchroomde strip, die men even eens aantreft op de motorkap-louvres. Deze louvres zijn opnieuw ontworpen en de radiateur- grille is uitgevoerd in nieuwen harmonieuzen stijl. Aan de serie Lincoln Zephyr automobielen zyn voor 1938 nog twee carrosserie-modellen toegevoegd. Deze nieuwe carrosserieën zijn een Sedan Transformable en een Coupé Transformable en vormen een aanvulling van de vier carrosserie typen, die reeds in 1937 leverbaar waren, n.l. de Coupé Sedan (2 deuren), de Sedan (4 deuren), de Coupé en de Limousine. Al deze carrosserie modellen zijn leverbaar in een groote reeks kleuren in emaillak-uitvoering. Behalve de Lincolns en de V-8 leveren de Nederlandsche Fordfabrieken de Ford Junior en de Ford „Vier de Luxe". De „Junior" wordt geleverd in twee modellen, n.l. de Tudor en de Cabrio Limousine. De harmonische en doelmatige, maar toch niet overdreven stroomlijn van de Ford Junior geeft onmiddellijk een indruk van de uiterste zorg, welke men heeft besteed aan de vervol making van dezen wagen. De motor met aan drijvende deelen en het chassis hebben geen ingrijpende veranderingen ondergaan, om de eenvoudige reden, dat deze in ruime mate vol doen aan de eischen van betrouwbaarheid, pres tatie en zuinigheid. De Ford Junior is uitgerust met een kleinen, krachtigen en tevens soepelen 4-cylinder-motor, die ultra-zuinig is in brandstofgebruik. Vooral bij de populaire Tudor komt het fraaie uiterlijk van de Ford Junior goed tot zijn recht. De Ford „Vier" de Luxe is uitgerust met den reeds om zijn betrouv^baarheid en pittige trek kracht befaamden Ford 4-cylinder motor. Deze heeft alle kwaliteitskenmerken der grootere Ford-motoren, zooals b.v. het als één geheel ge goten cylinderblok en bovencarter met spiegel glad gepolijste cylinderwanden, de statisch en dynamisch uitgebalanceerde krukas, klepstelen met vergrooten voet, waardoor de complicatie van afstelbare klepstooters vermeden is. val- stroomcarburateur, automatische voorontste- kingsregeling, enz. Wanneer wij hieraan nog toevoegen dat Ford op bedrijfsgebied vertegenwoordigd is met een groot aantal nieuwe Trucks, dan blijkt uit een en ander voldoende dat een bezoek aan de Ford-stands ruimschoots de moeite loont. Ook bij den Haarlemschen dealer, de Haar lemsche Autocentrale, Stationsplein, kan men de nieuwe Ford-producten bewonderen, terwijl wij volledigheidshalve hieraan nog toevoegen dat de garage v. Houten, Bleekersvaartweg, Heemstede, de vertegenwoordiging voor Heem stede en omgeving heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 13