De westenwind ruischt in de boomen van Soestdijk Verwoede strijd bij Teruel Tokio en China's diplomaten Het nieuws van heden Tsïning opnieuw gevallen Hard tegen hard in Palestina De gebeurtenissen te Heede 'w; ALS EEN VERTROUWD GERUCHT Het proces tegen Ds. Niemöller Een Baltische kardinaal? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2714 ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 21 JANUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20981 'ver' Het door Franco opgebrachte Amerikaansche schip ver voerde petroleum voor de Spaansche regeering Geen stappen der V.S. te wachten Wederom zijn Japansche landings pogingen op Hainan mislukt Het Weer Arabieren blijven zich verzetten, terwijl de terreur met kracht onderdrukt wordt W flooi «tr: 'Jden door de Chineesche kustwacht. ^éla Ivady afgetreden Groote voorzichtigheid en terug houdendheid een allereerste vereischte mÊÊm Een stadsbeeld uit Tsinin, dat dezer dagen door de Japansche troepen is bezet Reeds vroeger bloeide hier het gezinsgeluk van de Oranjes Hollandsche woning als alle andere P-C 'V De Prins is uitgereden Wandeling der Prinses in paleispark Japan waarborgt hun veiligheid voor persoon en bezittingen Chineesche officieren terechtgesteld Mislukte onderhandelingen De export uit Hongkong R.AJ.-bijlage Bij dit nummer behoort een bij lage, waarin onze lezers verschil lende bijzonderheden vinden over de R. Al.-tentoonstelling, welke heden te Amsterdam door den Mi nister van Waterstaat is geopend. Te Berlijn is met groote eer de overleden moeder van den minister van Oorlog Von Blomberg ten grave gedragen. Een laatste groet aan het graf Een groot aantal getuigen gedagvaard De besprekingen van Munters met het Vaticaan Veldslag onder Bedoeïnen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Nieuw kabinet van Frankrijk bijeen Vermoedelijke inhoud van Chau- temps' regeeringsverklaring Communisten in arrest in Portugal Geheele bestuur der partij gevangen genomen Twee en zestig dooden bij den stam Amarat Amerikaansche Brilmonturen de beste. KEIP de vakspecialist loont U de laatste modellen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. i*# i>e' SALAMANCA, 21 Jan. (Havas) Om trent den toestand Donderdagavond om acht uur meldt het door het rechtsche hoofd kwartier uitgegeven communiqué, dat de rechtsche troepen aan het front van Teruel een verbetering hunner eerste linies hebben Uitgevoerd. Zij bezetten enkele loopgraven van den vij- &Ud, na den tegenstand overwonnen te hebben van de regeeringstroepen, die zware verliezen 'eden. Bijna vierhonderd regeeringsmanschap- Pen werden gevangen genomen. Tijdens een luchtgevecht werden zeven regeeringsvliegtuigen Neergeschoten. Waarschijnlijk werd ook nog een Nchtste getroffen. In het officieele legerbericht der Barce lona-regeering wordt toegegeven, dat de slag, die gisteren aan het front van Teruel geleverd is, tot de verwoedste gevechten van den burgeroorlog kan worden gerekend. De nationalisten, die door talrijke vliegtuigen Êesteund werden, deden heftige aanvallen op de vlakte en de heuvels van Celadas, doch zij wer den teruggeslagen. Na zware verliezen geleden hebben, konden de rechtschen zich van Mu- leton meester maken. De vijandelijke ruiterij "flie de stellingen der regeeringstroepen trachtte binnen te dringen, kon verspreid worden. Omtrent het Amerikaansche schip Nantucket Chief, dat door Franco werd aangehouden, ver nemen wij, dat dit behoorde tot de Eastern State Petroleum Company. De vice-president van deze maatschappij, Daniel W. Armstrong, heeft medegedéeld, dat flit schip zevenduizend ton petroleum aan boord bad, bestemd voor de Spaansche regeering. Het schip was 18 November uit Port Arthur in Texas vertrokken met een bemanning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading petroleum naar Barcelona gebracht en is vervolgens naar Satoem vertrokken. Het schip keerde thans haar Barcelona terug. Armstrong verklaarde verder, dat hij nog niet besloten heeft, of "hij stappen bij de regeering van de Vereenigde Staten zal doen. Er wordt ook niets medegedeeld omtrent de Mogelijkheid, dat de Amerikaansche regeering, Stappen zal ondernemen. Er wordt aan herin nerd, dat de regeering ruim een jaar geleden de Amerikaansche schepen gewaarschuwd heeft, flat zij voor de vaart in de Spaansche wateren Mlf de risico moeten dragen. HANGKAU, 20 Jan. (Chin. Tel. Ag.) Het middelpunt der krijgsverrichtingen in China bevindt zich op het oogenblik ten Zuiden Van den spoorweg Tientsin-Poekau, waar een verbeten slag geleverd wordt ten Zuiden van Pengpoe, het centrum der ver keerswegen in het Noorden van de provincie Anhwei. L>e Japansche troepen hebben het offensief bgezet. Men denkt, dat zij pogen verband te bewerkstelligen met de Japansche troepen, die Pereeren ten Noorden van den spoorweg 'Cntsin-Poekau. Ten Noorden van het front Tientsin- Poekau is de stad Tsining opnieuw in han- flen van de Japanners gevallen. De Chi neesche troepen denken er over tot den tegenaanval over te gaan. g.th de omgeving van Poetoeng, tegenover ianghai, zijn gemotoriseerde Chineesche een heden zeer bedrijvig. volgens nog niet bevestigde geruchten zouden r,® Chineeschen Penghsien, ten Zuiden van ianghai, nabij Soengkiang, dat het eerste be- vngrijke station ten Zuiden van Sjanghai 'mt, heroverd hebben. In Zuid-China zijn Japansche marinetroepen gistermiddag opnieuw niet in geslaagd aan te gaan op het eiland Hainan. Gesteund VERWACHTING: Meest matige, tijdelijk wellicht toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be- trokken, later opklarend, weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. Hoogste barometerstand 773.4 te Toulouse en Clermont Laagste barometerstand: 723.3 te Janmayen Zon op 7.59 - onder 4.24 - Licht op 4.54 Maan op nam. 11.43 onder v.m. 9.4* 23 Januari L. K. immuuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiil JERUSALEM, 20 Januari (Havas). Het onderdrukken van de terreur in Palestina wordt met kracht voortgezet. De krijgsraad te Jerusalem heeft wederom een doodvon nis uitgesproken tegen een Arabier, die schuldig was aan het in het bezit hebben van wapenen. De politie heeft verder Rassen el Khaldi ge arresteerd, een Arabier, die belast was met de inspectie van de coöperaties. Men weet nog niet waarvan hij wordt beschuldigd. De Arabieren blijven hun politiek van verzet tegen de verdeeling van Palestina voortzetten. Het hooge Arabische comité heeft heden een proclamatie gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat het na de verklaring van Ormsby Gore absoluut vijandig blijft staan tegenover de verdeeling van Palestina. Het comité heeft den wensch te kennen ge geven, welke is uitgesproken op de Pan- Arabische conferentie te Bloedane, dat het recht van de Arabieren op de volledige onaf hankelijkheid van hun land wordt geëerbiedigd. De Arabieren zijn evenwel bereid tot „rede lijke" onderhandelingen over het vraagstuk van het eerbiedigen van de Etritsche belangen, de bescherming van de heilige plaatsen en het wettige recht van de Joodsche bevolking en de andere minderheden in Palestina. Verscheidene aanslagen zijn weer gepleegd op joodsche kolonies in de streek van Jerusalem. Er zijn daarbij echter geen slachtoffers geval len. Militaire gerechtshoven te Jerusalem hebben twee Arabieren ter dood veroordeeld wegens het schieten op troepen en politie. De Palestijnsche opperbevelhebber heeft de twee tegen deze Arabieren uitgesproken dood vonnissen bekrachtigd. Een dezer ter dood veroordeelden, Abdoel Kader Taha geheeten en afkomstig uit Hebron, had bekend medeplichtig te zijn aan den moord op Starkey. -r een hevig luchtbombardement hebben van- om zeven uur 200 man Japansche marine- j^Pen pogingen in het werk gesteld de haven u elin, op het uiterste Zuiden van Hainan te ,reiken. zij werden teruggeslagen na een uur Vq6OEDAPEST, 20 Jan. (Havas). Béla Ivady, jjM^itter van de Hongaarsche partij der natie le e eenheid, is afgetreden. Zijn opvolger is hiet gekozen. Hoewel Ivady verklaard heeft gel8ehs gezondheidsredenen te zijn afgetreden, men. dat hij ernstige meeningsverschil- gpi eehad heeft met den uiterst-rechtschen vleu- 1 fler party. Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Heede heeft het bisschoppelijk Ordinariaat van Osnabr|iick een verklaring gepubliceerd, waar in wordt geconstateerd, dat de Kerk de moge lijkheid van deze openbaringen niet loochent, maar dat men zeer voorzichtig en terughou dend te werk moet gaan met dergelijke be richten. „Ten opzichte van de bekende gebeurtenis sen in Heede is het bewijs nog niet geleverd, dat hier sprake is van bovennatuurlijke ver schijningen. Daarom is het in het belang der Kerk niet gewenscht, dat op een of andere wijze bede vaarten naar Heede ondernomen worden." Aan de geestelijkheid is gevraagd om niet al leen zelf geen bezoek te brengen aan Heede, maar ook om zich van iedere propaganda in dit opzicht te onthouden en afradend te staan tegenover de geloovigen. (Van onzen specialen verslaggever) In de hooge, wintersche boomen van het prinselijk paleis ruisfht de Zuid-Wester, de wind van Holland, de wind van de zee. Rusteloos gaat zijn sterke adem door de kale takken, een vol en krachtig geluid, zooals het zeer vaak en vertrouwd moet hebben geklonken in de ooren van hen, die in den loop der tijden dit groote, grijs witte Vorstenhuis hebben bewoond. Veilig en vertrouwd staat die Westenwind om het paleis. In de' hooge schoorsteenen is zijn gerucht, soms trilt een venster in de spon ning, of kraakt er een deur. Het zijn de over bekende geluiden, die elke Hollandsche woning doen leven, die haar intimiteit vergrooten, waarbinnen het huiselijk samenzijn met zijn blijde en droeve momenten zich samentrekt en zich zelf genoeg is. Wel sterk in deze dagen voelt men hoe dit paleis achter zijn hekken en gazons, schuilend in de boomen van het wijde park, een huis is als alle andere huizen, waar een jong gezin een groot geluk verbeidt, een geluk, zoo oud als de wereld zelf, maar altijd weer even groot en diep. Dat dit vurig verbeide gezinsgeluk te vens zal strekken tot oprechte vreugde van heel een volk, verandert niets aan de inti miteit van dit blijde huiseljk gebeuren. Rustig gaat het leven zijn gang in de prin selijke woning. Buiten turen de wachtenden, maar wat zien zij meer dan wat er eiken morgen en eiken middag of avond aan ieder gewoon Hollandsch huis valt te zien? Dat de dag vroeg begint ten paleize is niets bijzonders. Dat later op dén morgen de gordijnen worden weggetrokken, de vensters open gaan, om frissche lucht te laten toestroomen, is een goede vaderlandsche gewoonte, p waarbij het uitkloppen van een stofdoek aan de paleizelijke waardigheid volstrekt niets afdoet. En als in den vroegen winteravond de lichten worden ontstoken en een hand de gordijnen sluit, kan men er slechts de rustige huiseiykheid vermoe den, die genoeg heeft aan vier vertrouwdê mu ren, om de ruimte daarbinnen te vullen met eenvoudig menschengeluk Men «weet, hoe Prinses Juliana er prijs op heeft gesteld, dat de blijde gebeurtenis niet in Den Haag, maar in Haar eigen woning zal geschieden. Haar is dit huis bijzonder lief, om zoovele dierbare herinneringen, om den bloei van Haar eigen geluk en wel licht ook om heel de sfeer, van huiselijk lief en leed, reeds in vroeger tijden met dit paleis en dit park verweven. Het was vooral de stille voorname Anna Pau- lowna, die hier aan de zijde van haar gemaal, den lateren Koning Willem II, een rustig en groot huweiyksgeluk heeft gekend, die hier, honderd en meer jaren geleden, aan twee van Haar kinderen het leven schonk. En in die zelfde sfeer van geluk waarvan nog zoovele souvenirs in het oude paleis zijn te vinden, wordt thans opnieuw een kinderstem verbeid, wordt andermaal de toekomst van Neêrlands dynastie verzekerd door den zegen op een ge lukkig huwelijk van twee jonge, levensbiye menschen. Hedenmiddag om tien over twaalf uur is Prins Bernhard uitgereden. Ondanks het feit, dat op dit oogenblik een fijne motregen be gon te vallen, hield de Prins de kap van Zijn auto open, en verdween, den kraag van Zijn regenjas opgeslagen, met Zün wagen in de richting Baarn. H. K.H. Prinses Juliana heeft van ochtend een korte wandeling in het park achter het paleis gemaakt. In zake de toekomstige positie der Chi neesche diplomatieke en consulaire ver tegenwoordigers in Japan, verklaarde de woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat alle Chinee sche officieele vertegenwoordigers, voor zoo ver zij naar China terugkeeren, tot aan hun vertrek de diplomatieke voorrechten en de bescherming der Japansche regeering ge nieten. Den vertegenwoordigers der regeering Tsjang Kai Sjek, die voornemens zijn in Japan te blijven, zou eveneens veiligheid voor hun per soon en him bezittingen worden toegezegd. De Japansche autoriteiten zouden voorts de be scherming op zich nemen van de gebouwen der Chineesche legatie en der consulaten. Naar Reuter uit Hankau meldt, is officieel medegedeeld, dat negen personen wegens plichts verzuim terechtgesteld zijn. Tot de geëxecuteer den behooren een commandant van een leger corps, een rechter van den krijgsraad, twee re gimentscommandanten en de chef van een tele graafkantoor. Namen zijn niet bekend gemaakt, doch het is mogelijk, dat ook Han Foe Tsjoe, oud-gouverneur van Sjantoeng en generaal Feng Joeh Sjang terecht gesteld zijn. Naar vernomen wordt zal de Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, in een in den Landdag te houden rede, de uit vier punten bestaande voorwaarden uiteenzetten, welke door Japan aan de regeering Tsjang Kai Sjek d/or bemiddeling van Duitschland zijn voorgelegd en tevens de omstandigheden ver klaren, waaronder de vredesonderhandelingen mislukt zijn. Chineesche zakenlieden in Hongkong en Kanton hebben een circulaire gericht tot de Britsche export-firma's, waarin zij deze bedrei gen alle verkoopen aan Britsche firma's te zul len staken, indien de laatste voortgaan chineesche goederen door Japansche schepen te doen vervoeren. De zaak is voorgelegd aan het Londensche kantoor van de „China Homeward Freight Con ference", welks beslissing de Britsche firma's met spanning verbeiden. De Chineesche export geschiedt nog steeds op ruime schaal, vooral in goederen uit de Centrale en Westelijke Chi neesche provincies. BERLIJN, 21 Jan. (Reuter) Het proces tegen ds. Niemöller, dat zooals gemeld op 7 Februari a.s. begint, zal, naar men verwacht, drie weken duren, met mogelijk eenige tusschen- poozen. Er is een groot aantal getuigen gedag vaard. Dit proces zal vermoedelijk de meest op zienbarende „cause celèbre" worden sedert het proces van den Rijksdagbrand. Het gerechtshof zal gepresideerd worden door drie beroepsrechters, die in juridische kringen een groot aanzien genieten, terwyl drie van de kundigste advocaten van Duitschland den pre dikant zullen verdedigen. De rechters zullen nog moeten beslissen over de vraag, of het proces in het openbaar ge voerd zal worden. Mocht eventueel geen pu bliek worden toegelaten, dan zal het toch niet uitgesloten zijn, dat de pers vergunning krijgti verslagen van het proces te maken. VATICAANSTAD, 21 Jan. (Havas). Aan gaande het bezoek van den minister van Bui tenlandsche Zaken van Letland aan het Vaticaan, wordt gemeld, dat minister Munters o.a. besprekingen heeft gevoerd over de op richting van het nieuwe diocees Liepaja, dat ontstaan is door splitsing van het Aartsbisdom Riga. Hierin was in het concordaat met Let land niet voorzien. De besprekingen zijn echter in een voor beide partijen gunstigen zin ver- loopen. In Vaticaansche kringen heeft men veel lof voor de vriendschappeiyke houding, die minister Munters tegenover het Vaticaan heeft aangenomen. In kerkelijke kringen in Litauen, aldus meldt het D.N.B., rekent men op een spoedige benoeming van een Kardinaal voor de Baltische Staten. Men beschouwt de be sprekingen van de Letlandsche regeering met het Vaticaan als een teeken, dat po gingen aangewend worden om den Aarts bisschop van Riga, Mgr. Springowitsj, de eer van deze benoeming te doen geworden. In Litauen meent men, dat de voorkeur ge geven dient te worden aan een Litauschen Bisschop, daar Litauen een overwegend katho lieke bevolking heeft, terwijl Letland hoofd zakelijk protestantsche onderdanen heeft. In- tusschen zijn de betrekkingen tusschen Litauen en het Vaticaan nog niet verbeterd, zoodat se dert het vertrek van den Pauselijken Nuntius in 1931, de H. Stoel geen Nuntius meer te Kowno heeft. De slag, die gisteren bü Teruel geleverd werd, kan tot de hevigste gevechten van den Spaan- schen burgeroorlog worden gerekend. Tokio waarborgt de veiligheid voor Chineesche diplomaten, die in Japan wenschen te blijven. Een groot aantal getuigen is gedagvaard in het proces tegen Ds. Niemöller. Minister v. Buuren heeft de 26e R. A. I.-ten- toonstelling te Amsterdam geopend. De stemming in Ned.-Indië in verband met de komende blijde gebeurtenis. JL PARIJS, 20 Jan. (Havas) Tijdens de eerste beraadslagingen van het nieuwe Fransche ka binet heeft Chautemps hedenavond de regee ringsverklaring voorgelezen. De verklaring zou hulde brengen aan Blum's poging tot vorming van een nationale vereeni- ging rondom het volksfront, terwyl te kennen zou worden gegeven, dat het aftreden van de vorige regeering niet het gevolg is geweest van een leerstellig conflict, en dat de opvattingen van het nieuwe kabinet gelijk zijn aan die van de beide vorige regeeringen, zoodat zich con tinuïteit van actie voordoet. De muntvrijheid wil de regeering handhaven en het financieel saneeringswerk van Bonnet wil zij voortzetten. De verkregen sociale hérvormingen zullen onaangetast blijven, en er zal gestreefd worden naar toepassing van het volksfrontprogram in de mate, waarin de omstandigheden dit ver oorloven zullen. Het ontwerp voor een arbeids- statuut zou Dinsdag reeds worden ingediend. Het aanblijven van Delbos bewijst den wensch der regeering tot voortzetting van diens tot dusverre gevoerde politiek. De landsverdediging zal versterkt worden door coördinatie van de diensten der ministe ries van Oorlog, Luchtvaart en Marine, die on der de leiding van Daladier zullen komen. PARIJS, 21 Jan. (Havas). De administratieve commissie der socialistische partij heeft een uitvoerig debat gehouden over de vraag, of het kabinet-Chautemps al of niet gunstig ontvan gen moest worden. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de com missie, in het verlangen de eenheid van het Volksfront te bewaren, het goed keurt dat de socialistische parlementsfractie in denzelfden zin heeft gehandeld. Op deze motie werden 16 stemmen uitgebracht tegen 8 op die van Zy- romsky (ultra links) en 5 op die van Pivert (links-revolutionnair) LISSABON, 21 Jan. (Havas). De politie voor de waakzaamheid en de sociale verdediging heeft medegedeeld, dat het geheele bestuur der communistische partij gearresteerd is. Ook de leden van het districtsbestuur te Oporto zijn in hechtenis genomen, met uitzondering van 'n dokter, die de vlucht heeft genomen. AMMAN, 21 Jan. (Havas). Als gevolg van de rivaliteit tusschen twee hoofden van den Bedoeïnenstam Amarat is tusschen hun aan hangers een vechtpartij ontstaan, die de af metingen van een waren veldslag aannam. Na een dag en een nacht verbitterd te hebben gevochten, lieten de tegenstanders 62 dooden op het terrein achter. Soldaten, die zich in auto's naar het tooneel van den strijd spoedden, werden aangevallen en enkele der wagens werden vernield. Een nieuwe expeditie, onder bevel van emir Hayal Ben Moessaid, bestaande uit veertig auto's, wist de vechtenden ten slotte uiteen te drijven. Gt. Houtebaai naasl Luxaj iNi ik tniiiniiiiiiini))i)ii;yi^^/|yy tvy. Stand op Vrijdag 1 uur nun.: 766.6 yorige stand: 766.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1