Wordt 'n „triumphator" in smaak l Rook- io! TRIUMPH JAARLIJKSCHE OPRUIMING BI-ARUTA ABDIJSIROOP N.V. Wed. Oosten Zoon's Haarlem, 21 Jan. VAN WEERT HEROPENING VRIJDAG 21 JANUARI 1938 Waarom hoesl Ge zoo? AKKER's verstèrkte Ondermüning van volkskracht N atrium verlichting AGENDA DE I LAVENHALER Mr. A. BRUCH 25 jaar voorzitter van de A.-R. Kiesvereeniging DE BEGROOTING 1937 Wat Haarlem nog bezuinigen moet GEMEENTERAAD X IVI 1TI X X X VIRGINIA CIGARETTES ONGELUKKIGE VAL Hedenmorgen op de Leidschevaart GROOTE UITVERKOOP AANGESCHOTEN JUFFROUW Balanceerde op gestolen fiets Aanbesteding school Velserstraat Zonder opletten den weg overgestoken ZATERDAG GEHEEL NIEUWE ETALAGES COMPLETE WONINGINRICHTING BARTELJORISSTRAAT 13-17 HAARLEM Zandvoortschelaan en Leidschevaartweg COLLECTE OP DEN NATIO NALEN FEESTDAG Waarvoor zal men u om een bijdrage vragen? J. W. C. v. d. Pigge Bioscopen 22 Januari Bioscopen UITSPRAKEN RECHTBANK TitAe een diepe, gezonde slaap naar waarde weet te schatten, mag niet lichtvaardig heenstappen over het feit, dat de prikkelende wer king der coffeïne op hart en zenu wen ruim 24 uur kan duren. Koffie Hag is gegarandeerd coffe- inevrij, dus goed voor een gezonde, verkwikkende nachtrust. Bovendien worden door het vermaarde Hag- procédé de krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hoog- landkoffie voor 100% gewaarborgd- DOOR C. MORRIS Zij geven mild, over vloedig licht, en ver bruiken slechts luttele centen aan stroom per avond Beschermt de oogen van U en Uw gezin. Leest en werkt bij goed licht In ieder middenlicht behoort een Philips' Bi-Arlita" lamp van tenminste 150 deka- lumen Gaat na, of dit noodzakelijk minimum i n ieder midden licht van Uw PHILIPS woning aan wezig u De N. Haarl. Courant weet te melden, dat de volgende maand de heer Mr. A. Bruch een kwart eeuw voorzitter is der Anti-Rev Kiesver eeniging „Nederland en Oranje" te Haarlem. Belangrijke functies worden sinds jaren door hem in de Anti-Revolutionnaire partij vervuld. Hij is verder n.L voorzitter der A.-R. Staten Centrale Haarlem, voorz. van den A.-R. Kamer kieskring Centrale Haarlem, adjunct-voorzitter van het Provinciaal Comité van A.-R. Kies- vereenigingen in Noord-Holland en lid van hot Centrale Comité van A.-R. Kiesvereenigingen, in welk comité hij zitting heeft als vertegen woordiger van den Kamerkieskring Centrale Haarlem. Tot in de hoogste party-instantie heeft hij zoo zitting. Behalve deze door hem bebleede functies is mr. Bruch nog lid van den raad van bestuur der Dr. A Kuyperstichting. L Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bjjna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en ast hm a-aan vallen. De uitsluitend van plantaard!gen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeïne", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop"» Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. STAD De afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongerenverbond heeft aan verschillende ver- eenigingen een oproep gestuurd om in samen werking met Pro Juventute en op het voor beeld van Den Haag hier een actie te ontwik kelen ter bestrijding van de baldadigheid onder de jeugd. Als twee hetzelfde doen dan is het nog niet hetzelfde en wat in Den Haag misschien heel erg nuttig en noodig is wü kunnen dat niet beoordeelen behoeft het nog niet overal te zyn. wy zouden niet graag willen beweren, dat er aan onze Haarlemsche jeugd niets meer op te voeden, niets meer te verbeteren valt, maar of de baldadigheid zóó erg is, dat daarvoor een grootsch opgezette actie gewenscht is, gelooven wy niet. Als een straatjongen en een hond el kaar op straat tegenkomen en met rust laten, dan deugen ze allebei niet, is een oud en wys gezegde. Zooals de toestand in Haarlem is, is er zeker geen gevaar voor „ondermijning van het Gezag" en „van den Nationalen Geest", althans niet wat de kleine vergrypen betreft, zooals het vernielen van plantsoenen, het verzet tegen de politie, het hinderen en uitlachen van oudere menschen en vreemdelingen. Het is op dat punt stukken beter dan het vroeger ge weest is. Toch is er voor de jongeren en voor Pro Ju ventute in Haarlem wel uitstekend werk te doen, maar dan voor de ietwat oudere jeugd en wel wat betreft het groote gevaar, dat haar be dreigt vanwege het nog steeds groeiend aantal dansgelegenheden in Haarlem. Eenige jaren geleden is een succesvolle actie gevoerd tegen de dancings. En dat kwaad is vrywel uitgeroeid, maar in anderen vorm en zeker niet minder gevaariyk steekt het nu weer den kop op. Het aantal thé-dansants, waartoe des Zondagsmiddags de jongelui worden uit- genoodigd, het aantal kennismakingen, feest avonden enz. is overstelpend. De toeloop daar heen is zoo groot, dat de organisatoren er in slagen de duurste bands van de wereld te be kostigen. De leiding berust veelal niet alleen in handen van onverantwoordeiyke jonge men schen, van wie het dwaas zou zyn eenige ver- antwoordeiykheid te vragen, maar er gaan zelfs geruchten, dat aan de moraliteit van sommigen hunner zeer veel mankeert. De vraag mag zelfs worden gesteld of degenen, die voor dergeiyke dansfeesten politievergunning moeten geven, wel een voldoend diepgaand onderzoek naar het gehalte der organisatoren instellen. Men is, naar onze meening, niet gedekt met te zeggen, dat op dergeiyke dansfeesten de leiding in handen is van een erkend dansmeester. Het is er mede als met de dancings van vroeger: in de lokalen zelf en op de dansfeesten zal niets onbehooriyks gebeuren, maar het gevaar zit in wat er aan die feesten vastzit, wat er daarna gebeurt, in de kennismakingen, die er worden aangeknoopt. En dan bedoelen wy met dit laatste zelfs niet de door de Katholieken gevreesde gemengde verkeeringen, maar de kennismakingen met personen, die moreel niet deugen. En nu be- grypt men, dat in dit opzicht heel veel afhangt van de mentaliteit der organisatoren of be stuursleden. Deze moeten in alle opzichten ver trouwen verdienen en het verwondert ons in dezen gedachtengang, dat aan sommige besturen vergunning is verleend tot het organiseeren van dansfeesten. Wat in Haarlem'gebeurt is zoo, dat wij ons verplicht achten een ernstige waar schuwing aan ouders en opvoeders te richten om goed toe te zien waar hun kinderen en pu pillen heengaan en wy zullen het toejuichen als Pro Juventute en de jongeren van alle gezind ten in dit opzicht den bezem ter hand zouden willen nemen. Hier schuilt een reëel gevaar voor de ondermyning van de volkskracht en voor het zedeiyk bewustzyn van het geslacht, dat na ons verantwoordeiyk zal zyn voor de welvaart en de deugdelykheid van ons Volk in Nederland. B. en W. berichten den raad er van, dat het door Ged. Staten en de commissie van overleg inzake de gemeente-begrootingen ingestelde on derzoek naar de ontwerp-begrooting voor 1937, aanleiding had gegeven tot een aantal opmer kingen, welke, kort samengevat, de navolgende wijzigingen beoogden: le. verlaging presentiegeld leden van den raad; 2e. afschaffing vrye telefoon idem; 3e verlaging presentiegeld leden stembureaux; 4e verlaging uitgaven dienst van Den Hout en do Plantsoenen; 5e. afschaffing subsidies voor schoolreisjes; 6e verhooging heffing vergunningsrecht; 7e. verhooging batig saldo Slachthuis; 8e. verlaging van een aantal posten, voorna melijk voor onderhouds-uitgaven, tot een geza menlijk bedrag van f 25.850. Sedert dien werden B. en W. nog in kennis gesteld met de bezwaren, tfelke de commissie koesterde' ten opzichte van de handhaving van een aantal onverplichte onderwysuitgaven, als mede van de bedenkingen, welke bij de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën zyn gerezen tegen de toekenning van een sub sidie groot f 5.000 aan de Stichting „Haarlems Bloei". Mede in verband met het bedrag, dat andere gemeenten voor soortgelijk doel beschik baar stellen, achten de ministers een bedrag van f 2.500 voor Haarlem voldoende. Met 't oogmerk zooveel als mogelijk was aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen, ver- eenigde de raad zich, zoowel tydens als na de behandeling der begrooting, met eenige, grooten- deels In de tweede nota van wyzigingen vervatte, voorstellen tot verbetering der begrootingspositie. Ten aanzien van de wenschen, waaromtrent wy van oordeel waren, dat aanvaarding er van niet bevorderiyk kon zyn aan het gemeentebe lang, zyn wy in briefwisseling getreden met Ged. Staten. Hoewel het schriftelyk overleg met betrekking tot de uitgaven voor Den Hout en de plantsoe nen alsmede dat omtrent de onverplichte onder wysuitgaven nog niet geheel is beëindigd, zyn de onderhandelingen ten aanzien van de overige punten thans in een zoodanig stadium gekomen, dat verder verweer tegen de kenbaar gemaakte verlangens ons niet wenschelyk schynt. Uit de ter inzage gelegde correspondentie blykt, dat Ged. Staten, c.q. de Commissie van overleg, blijven bij hun standpunt, dat, zal aan de be grooting goedkeuring kunnen worden verleend, de volgende bezuinigingen nog behooren te wor den tot stand gebracht: le. De uitgaven voor schoolreisjes dienen te worden geschrapt. Aan alle gemeenten, die voor een byzondere bydrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds in aanmerking komen wordt n.l. als voorwaarde gesteld dat geen uitgaven voor dit doel mogen worden gedaan. 2e. Op de z.g. onderhoudsuitgaven, dan wel op andere, daarvoor door u aangewezen posten, be hoort nog een bedrag van f 6.775 te worden ge vonden. 3e. Verlaging subsidie Stichting „Haarlems Bloei" met f 2.500. Het voor schoolreisjes geraamde bedrag bleek niet toereikend te zyn. Niettemin zal de geheele post moeten worden afgevoerd in verband met de omstandigheid, dat de extra-bydrage pleegt te worden berekend naar den toestand op 1 Jan. van het begrootingsjaar. Als gevolg van de totstandkoming van boven genoemde bezuinigingen kan het in de begroo ting geraamde tekort worden verminderd met f 11.065. In verband daarmede kan de extra- bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds thans worden teruggebracht tot f 394.935. Vergadering van den raad der gemeente Haar lem op Woensdag, 26 Januari 1938, des namid dags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur in de Statenzaal (Prinsen hof). Aan de orde zal worden gesteld: I. Mededeelingen en ingekomen stukken (lig gen ter inzage). Verzoekschrift ir. H. J. Struijk om ontslag als leeraar Gemeentelyke Avond school voor Nyverheidsonderwys. Alsvoren mej. F. J. M. W. Vryer om ontslag als onderwijzeres aan school no. 19. 2. Herstemming voorstel-mevr. Maarschall— Komin. en verdere behandeling aanvulling Alg. Politieverordening (opnemen en hebben pleeg kinderen). 3. Balans enz. 1936 Woningbouwvereniging „Huis ter Cleeff". 4. Verhooging voorschot woningstichting „Pa trimonium". 5. le Suppletoire begrooting der gemeente, dienst 1937. 6. Verkoop grond; a. Marsstraat (R. Mulder); b. Zuiderhoutpark (N. L. Borst). 7. Ruiling grond en aanvaarding van voor straat bestemden grond enz. Bloys van Tres longlaan. 8. Verkoop grond en aanvaarding van voor straat bestemden grond Croesenstraat. 9. Ruiling grond en aanvaarding van voor straat bestemden grond voor perceel Zijlweg 231. 10. Vergoeding ingevolge art. 101, le lid en 9e lid der Lager Onderwyswet 1920 over het jaar 1935. II. Toekenning subsidie byzondere school N v. d. Laanstraat 25. 12. Instandhouding van twee scholen voor Openbaar lager onderwys. 13. Overplaatsing onderwyzer(es) a. van school no. 38 naar school no. 17. b. van school no. 32 naar school no. 44. 14. Adres F. C. Janus inzake verbouw perceel Ryksstraat weg 432. 15. Aangaan dading. 16. Verbetering perceel bovenwoning Smede- straat no. llrood. 17. Verbouw perceel Jacobynestr. no. 26. 18. Adres samenwerkende Patroonsvereenigin- gen in Haarlem e.a. inzake uitvoering werken in eigen beheer. 19. Overneming perceelen enz. Woningbouw- vereèniging „Tuinwyk-Zuid". 20. Vaststelling Bouwverordening. 21. Wyziging verordening Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onder wys. Benoeming: a. lid Commissie van toezicht Frans Halsmuseum; b. drie tydelijke leeraren gymnasium; c. onderwyzeres school no. 38. Hedenmorgen om 10 min. over acht wilde een 15-jarige jongen uit Heemstede vanaf de Leid- schevaEtft de Adriaan de Jonghestraat inryden. Hy gaf geen teekan en daardoor raakte de eveneens per rywiel zynde 28-jarige juffrouw Z. in de war. Zy reed tegen den jongen op en kwam te val len op de tramrails. Een toevallig passeerende dokter verleende eerste hulp. Deze constateerde een armbreuk en vermoedeiyk een schedelbasis- fractuur. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar de Mariastichting vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. Het tramverkeer ondervond ongeveer een kwartier vertraging. GIERSTRAAT WEGENS WATERSCHADE Gisteren vertoefde juffrouw B. uit Den Haag, oud 39 jaar, in onze stad. Wat ze eigenlyk kwam doen weten we niet, doch wel, wat ze gedaan heeft en dat was niet erg lady-like. Op aanwijzing werd ze gisteravond om ll' uur aangehouden in de Kruisstraat. Ze slingerde toen lichtelijk onder den invloed op een fiets, die zij later bleek gestolen te hebben uit de Zoetestraat. De alcoholische zwijnjesjaagster, die in Den Haag zeer ongunstig bekend staat, is op het politiebureau ingesloten. Bij de volledige lyst van inschryvingen voor de aanbesteding van de R.K. School in de Vel serstraat moet nog de volgende inschrijving eveneens vermeld worden: G. J. Evers, Bloe- mendaal, f 45.370. Deze naam bleek abusieve lijk te zyn uitgevallen. De heer Evers is dus op een na de laagste in- schryver. De gunning ismog aangehouden. Gisterenmiddag om 5 uur kwam een 10-jarig jongetje uit een winkel in de Kamperstraat. Hij stak hardloopend, zonder op het verkeer te let ten achter een stilstaanden auto om, den weg over. Hy liep toen tegen een bestelauto op. De knaap kwam te vallen en brak zyn linkerbeen. Na door den Ongevallen Dienst behandeld te zyn werd hy per ziekenauto naar het Diacones- senhuis overgebracht. Den autobestuurder treft geen schuld, ONZE WORDT NOG SLECHTS ENKELE DAGEN VOORTGEZET. Op alle voorradige niet-opruimingsgoederen 10 KORTING B. en W. van Heemstede schryven aan den raad: De verlichting van de Zandvoortschelaan be antwoordt niet meer aan de eischen, welke in den tegenwoordigen tijd aan de verlichting van een zoo belangrijken verkeersweg, als de Zand voortschelaan is, mogen worden gesteld. Na overleg met de Commissie voor de Be- dryven zijn B. en W. tot de slotsom gekomen dat het aanbrengen van natriumverliohting de aangewezen wijze van verlichting van dezen verkeersweg moet worden geacht, gezien de zeer gunstige ervaring, welke met deze verlichting op den drukken Heerenweg in de afgeloopen jaren is opgedaan. Voorts achten B. en W. het gewenscht, dat, ter verkryging van een goede aansluiting met de verlichting van de Leidschevaart in de ge meente Haarlem, het gedeelte Leidschevaart weg tusschen de grens van Haarlem en de Zandvoortschebrug, eveneens van natriumver- lichting wordt voorzien. De kosten van aanleg van natriumverlich- ting voor de Zandvoortschelaan worden ge raamd op rond f 5750.terwijl jaarlyks voor deze verbeterde verlichting meer noodig zal zyn een bedrag van rond f 575. Het aanbrengen van natriumverlichting langs het bovengenoemd gedeelte van den Leidsche vaartweg, zal kosten rond f 2300.terwyl de meerdere jaarlyksche kosten van deze betere verlichting worden geraamd op rond f 590. B. en W. merken hierby op, dat de werkzaam heden voor deze verlichting, zoo mogelyk, zul len worden uitgevoerd gelijktijdig met de ver breeding van den Leidschevaartweg, waarom trent den raad binnenkort een voordracht zal bereiken. B. en W. stellen den raad voor tot de ver betering te besluiten. Men verzoekt ons opname van het volgende: Tóch zal de nationals feestdag spoedig komen! Tóch zullen we nu heel spoedig onze byna samengeperste Oranje-vreugde den vryen teugel kunnen laten. En als we op dien heer- lyken morgen van het groote feest buiten komen, zullen we even aangehouden worden door lieve collectrices, die met haar bussen, waarop de woorden „Collecte Oranjezegen,, voorkomen, zullen rammelen en die handig gebruik zul len maken van uw ongekend enthousiasme. Overal, in alle wijken van de stad, in de ge legenheden waar iets te doen is, op de drukste putiten van samenkomst, zullen de bussen u worden voorgehouden en ge zult door de vreugde en de blydschap uw bijdrage in de gleuf deponeeren. Maar daarom is het vooraf nog even dienstig u te Instrueeren omtrent het doel van deze groote collecte. Daar in Soestdyk zal een jonge moeder met tranen in de oogen haar kindje in den arm nemen, daar staat ieder klaar om moeder en kind niets te laten ontberen en degene, die Haar iets tekort zou doen, zouden we Toen het „Fonds tot behartiging der be langen van behoeftige kraamvrouwen" het ,,Wit Gele Kruis" en de Christeiyke Vereeniging tot Kraamhulp de handen in elkaar sloegen om op den blijden dag iedereen te bewegen' iets af te staan voor de moeders, die veel moeten ontberen, had deze geste, na informatie, de volle goedkeuring van H. M. de Koningin. Hoe kan het ook anders? Als heel het Nederlandsche volk feest viert, behooren daartoe zeker de kraamvrouwtjes, die hulp behoeven en de toekomst met zorg bekijken, omdat ze haar kindje niet kunnen geven, waarop het recht heeft. Moeten we nu nog meer over de collecte van „Oranjezegen" zeggen? Zal er ook maar één Haarlemmer achterblijven met het offeren van zijn eere-penning? En wie een extra-gift wil storten, zal by de bovengenoemde vereenigin- gen met twee, vier, zes handen een welkom toegeroepen worden. De collecte „Oranjezegen" zy een zegen voor talryke hulpbehoevende moedertjes! Na een ziekte van enkele dagen is in den ouderdom van 71 jaar in de Mariastichting overleden de heer J. W. C. van der Pigge, een der weinig overgeblevenen van een zeer bekend Haarlemsch geslacht. De heer v. d. Pigge kwam als jongen van 13 jaar by de N.V. C. G. van Tubergens Bloem bollen- en Zaadhandel, behartigde daar de boekhouding 58 jaar lang. De Uitvaartdiensten worden Zaterdag ge houden in de St. Josephkerk aan de Jans straat, waarna begrafenis op het R. K. Kerk hof „St. Barbara". Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Spoorwegpers., 8 uur; H. G.K., 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gein. Concertgebouw: Lou Bandy-revue: „Schep vreugde in het leven", 8 uur. Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad-Tooneel „Hilariteit in de rechtszaal", kwart over 8. Rembrandt-theater: „Betoovering om La Bo hème", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac 115 uur; „Stormduivels", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Adieu Parys", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De onweerstaanbare", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R.K. Raadsleden, half 3 Kanarievereeniging „Ons Genoegen", 8 uur Geel-Wt, 8 uur Bestuur A. R. Kiesver. Centrale Velsen, 4 uur Gew. zittingen, 4 en 7 uur. Gein. Concertgebouw: „Schep vreugde in het leven", kwart over 8. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht: By eenkomst Italiaansche Vereeniging „Dante Alighieri", half 9. Rembrandttheater: „Betoovering om La BQ- hème, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; „Stormduivels", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Adieu Parys", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Onweerstaanbare", 2.30, 7 en 9.15 uur. K. K., los arbeider, wonende te Velsen, overtr. art. 247 W. v. Str., twee maanden gev. straf met bevel, dat verdachte ter beschikking der Regee ring zal worden gesteld teneinde van harent wege te worden verpleegd o.v. W. C. G. v. K., dameskapper, wonende te Haarlem, thans ged., verduistering en diefstal, een jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. K. W., timmerman, wo nende te 's-Gravenhage, thans ged., J. A. V., koopman, wonende te Amsterdam, thans ged., diefstal in vereeniging, sub 1: negen maanden gev. straf met aftr. prev. hecht, o.v.; sub. 2: acht maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. F. M. S., chef-chemigraaf, wonende te Haarlemmermeer, appèl overtr. motor- en rijwielreglement. Vonnis Kantonrechter Haar lem bevestigd. B. A. M. S„ nachtbrugwachter, wonende te Haarlemmermeer, appèl overtr. Wa penwet, f 15.boete subs. 15 dagen hecht, met verbeurdverklaring o.v. M. A. D., koopman, wonende te Heemstede, appèl overtr. motor- en rywielwet, een week hecht, met ontzegging van 4e bevoegdheid motorrytuigen te besturen voor den tyd van drie maanden o.v. E. W. B., hvr S. J., wonende te IJmuiden, gem. Velsen, over treding art. 251 bis W. v. Str., twee maanden gev. straf voorw. met een proeftyd van twee jaar o.v. M. Th. B, hvr. E. K. H., wonende te IJmuiden, gem. Velsen, overtr. art. 251 bis W v. Str., twee maanden gev. straf voorw. met een proeftyd van twee jaar o.v. S. J., bankwerker, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, overtr. art. 251 bis W. v. Str., drie maanden gev. straf o.v. C. J. K., vischknecht, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, overtr. art. 247 W. v. Str., acht maanden gev. straf voorw. met een proeftyd van drie jaar. 12 De wind viel uit de zeilen, tot ze klapperend langs den mast hingen. Om draaide de Albatros, tot de wind de zeilen weer aan den andelen kant pakte. Met andere woorden: de Albatros veer niet langer evenwydig met het oorlogs schip, maar in een rechten hoek er op aan. Als de ander lang genoeg koerste, zooals hy nu deed, zou de Albatros voor zijn achtersteven langs varen en een heel eind van hem af! Zoo weinig tyd als het in beslag nam, om. een schip als de Albatros te doen draaien, zooveel kostbare minuten zouden er mee heengaan, vóór het massieve oorlogsschip, met zyn zware tuigage en toebehooren, dezelfde manoeuvre had uitgevoerd. Een half uur later was het oorlogsschip eveneens gedraaid, en kwam weer op de Alba tros af maar nu veel verder verwyderd. Niet temin was de Albatros nog altijd in de knel. Een uur later herhaalde kapitein Lovett het kunstje, en won opnieuw. Toen begon de oorlogsbodem, ziende dat hy aan de verliezende hand was, in ernst te schieten. Maar de afstand was al te groot gewerden, dan dat de kogels nog wer kelijk schade van beteekenis konden aanrich ten. Nu kun je het wel van me overnemen, Mr. Thompson, zei kapitein Lovett. En hy grinnikte als een schooljongen. Al het andere was hy voor een oogenblik vergeten. De Albatros was nu vrywel in veiligheid. Toen herinnerde kapitein Lovett zich iets. Hy ging naar voren, tot hy vlak boven zyn kajuit was. Dat was fyn, hé, Mr. Thompson? zeide hy. En nog altyd grinnikend als een schooljon gen, danste hy een paar passen van een horrel- pijp, en danste die zwaar, zoodat Nancy, in de kajuit daaronder ze zeker moest hooren en zyn patente postbode overboord zou gooien. Kapitein Lovett hoorde het geplons. En als Thompson het al hoorde, dan beteekende het niets voor hem, ofwel: hy liet het niet biyken. Zet maar alle zeilen by, Mr. Thompson, zei kapitein Lovett. XVI In de bruisende golven trachtte kapitein Lovett een glimp van de flesch op te vangen. Eén keer dacht hy, dat hy ze zag, maar hy was er niet zeker van. Hy greep zijn verrekyker, en keek een paar keer naar het oorlogsschip, maar vooral naar de oppervlakte van het water tusschen hen. Tien minuten gingen voorbij, vyftien minuten toen schoot hy byna voor de tweede keer, dien dag, in een lach. Midden in het kleine gezichtsveld, dat de verrekyker toe liet, kreeg hy de flesch in het oog, die uit het water oprees. Het zout smolt weg, en dat goede oude lood deed zijn werk. Hé daar, Swifty, riep kapitein Lovett, kom eens hier! Thompson wierp den jongen een woedenden blik toe. De jongen had hem overgehaald, om naar de hut toe te gaan. Thompson nam zich in geenen deele voor, te vergeten of te verge ven. Ik wil eens met den kok praten, mijn jon gen, zei kapitein Lovett. En wees dan zoo goed, Mrs. Lovett. te zeggen, dat ik haar zeer verplicht zal zyn, als zy het venster van de hut dicht doet, en aan dek komt. De lucht zal haar goed doen. Dan wendde hy zich tot Thompson. Ik zal het nu van je overnemen, Mr. Thompson, zeide hy. En jij kunt naar voren gaan, en de lui zeggen, wat je wilt. O.a. kun je één van hen zeggen, dat hy een touw spant van den eenen kant naar den anderen, net vóór de roef, en het wachtwoord uitgeven, dat ieder, die over die iyn heenkomt, zonder dat ik het hem ge- gevraagd heb, wordt neergeschoten. De kok was een neger jong, knap en intelligent. Hy kreeg geen salaris, en had geen aandeel in de winst. Hy was een slaaf, en het persooniyk eigendom van den kapitein. Mongo, zei deze laatste, je bent een vry man, en van nu af aan zul je salaris hebben, net als ieder ander. De neger wierp zich niet aan de voeten van zyn meester, onder tranen en betuigingen van vreugde en dankbaarheid. Dat kan men alleen op plaatjes zien. Hy hoorde zyn emancipatie héél kalm aan, en zei met nagenoeg geen zweepi yan accent; Jawel, meneer. Er zyn twee partyen hier aan boord, Mongo; de eene party ben jij, en ik, en Mrs. Lovett, en de jongen. Vóór Mr. Thompson en de rest het samen eens worden, wil ik hebben, dat jy en de jongen de kajuit volstopt met pro visie, en een overvloed van drinkwater. We zullen misschien een beleg moeten uithouden, vóór deze reis is afgeloopen. Jawel, meneer,, zei Mongo. Op dit oogenblik kwam Nancy aan dek. zy had tyd gevonden, om zich wat op te knap pen, en te verkleeden. Ondanks haar bleekheid, en de donkere kringen onder haar oogen, zag ze er frisch en lief uit. Swifty, zei kapitein Lovett, ga jy met Mongo mee, en help hem een handje. En dan tot Nancy: Kijk dien kant eens uit, kind. Het was nu al eenlgen tyd geleden, sinds het oorlogsschip zyn laatste schot had afgevuurd. Maar het was in de buurt gebleven. Neem den verrekyker, Nancy, zei kapitein Lovett, en kyk eens, of ze een boot uit zetten. Na een poosje berichtte Nancy, dat er een boot werd uitgezet. Iemand heeft de flesch gezien, zal kapi tein Lovett, en ze gaan die nu opvieschen. Twintig minuten later kwam het oorlogs schip wéér achter de Albatros aan, met volle zeilen. Ik heb over iets liggen denken, zei Nancy. WaaTOver dan? Gesteld, dat wy aan het Piraten-eiland komen, ver vóór hen tydig genoeg, om die arme negers aan land te zetten, om er dan van door te gaan? Dat is net zoo ongeveer, wat er in een gewoon geval zou gebeuren, zei kapitein Lovett. Maar vergeet niet, dat ik de kapitein van dit schip ben, en ditmaal ben ik niet van plan, om al te veel haast te maken. Denk er aan, dat wy het éénige kompas hebben. Ik heb ergens anders over gedacht, zei Nancy. Laat eens hooren. Wat zal er gebeuren, wanneer ze ons te pakken krygen. De muiters worden opgehangen, zei kapi tein Lovett. My zullen ze niet ophangen, omdat ze uit dien brief zullen wete». dat wèt ze ook mogen denken, dat ik vroeger ge daan heb ik ditmaal onschuldig ben, en tegen myn wil gedwongen ben, om te doen, wat ik niet wilde doen. En natuuriyk zullen ze zich het hoofd niet breken over Swifty en Mongo. Dat dacht ik wel, zei Nancy. Hoe lang heb jy en Mr. Thompson samen gevaren? Een heelen tyd. En met een paar van de anderen heb Je óók een heelen tyd samen gevaren? Juist. En nu moeten ze allemaal hun straf ondergaan, omdat jy van my houdt, en het vaste voornemen hebt gemaakt, om een nieuwe bladzyde te beginnen, om mynentwil? Daar komt het vrywel op neer, zei kapi tein Lovett. En wy zyn het geweest, zei ze, die de inlichting verstrekt hebben, die tot him vonnis liedt. Dat bevalt me niet. Nancy, zei Lovett, tot dusver heb i" in die richting nog niet gedacht; maar nu be gin ik er anders over te denken. Ik begryp- wat je zeggen wilt, en my bevalt het evenmin als jou. Dat had ik ook gehoopt. Ik hoopte, da* jy er net zoo over denken zou als ik. Ze verdienen, dat ze opgehangen worden, zei kapitein Lovett, en ik ook. Het zon schynheilig wezen, als ik zei, dat ik het nie' verdiende. Misschien heb je een plannetje ge maakt, met dat kleine slimme kopje van je? Dat heb ik, zei Nancy. ZU legde een van haar handjes op zyn groote hand. Zeg me, wat je wilt, dat ik doen zal. Nancy, zei hy, en ik zal het doen. Ik wil, zei Nancy, dat je al de negers aan land zet in hun eigen land. Ik wil, dat J® Mr. Thompson en den anderen dezelfde kans geeft, die je zelf hebt om berouw te hebbe». en weer goed te maken. Als je dè,t wilt, Nancy, zal ik probeeren. om je je zin te geven. Maar ik moet je rondu1 zeggen: het komt vrywel hierop neer, dat Je J armen man vraagt, een wonder te verrich ten. En wat zou dat dan nog? zei Nancy. Hou je dan niet van me? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2