êen Meedoogenloos Bouw Maastunnel VIJAND BENDE TERRORISEERDE CHARLOIS aar het engelsch VRIJDAG 21 JANUARI 1938 Voorwaarden der voorschotten door den Rotterdamschen gemeenteraad aanvaard De diergaarde wordt verplaatst OPROEP TOT GEPASTE FEESTVREUGDE Bij de te wachten blijde gebeurtenis ONTGINNING VAN DE PEEL Werk voor 500 man onder Sevenum georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Centrale Commissie vraagt wijziging der Pensioenwet Een garnizoen te Amsterdam oor dracht aangenomen; tegen 15 Juni zijn de militairen van den luchtdoeldienst te verwachten DOODELIJKE BOTSING VOOR DE RECHTBANK Roode achterlichten brandden niet ARBEIDER DOOR ZWARE STAAF GETROFFEN Nog denzelfden dag aan de gevolgen overleden Valsche munters voor de rechtbank De politie zat hen steeds op de hielen, zoodat zij niets konden uitrichten HIJ WACHTTE OP EEN GROOTE ERFENIS Oplichting op groote schaal in de Residentie PAUL TÉTAR VAN ELVEN- FONDS Oproep tot Nederlandsche historieschilders DE KWESTIE MET HET RESIDENTIE-ORKEST Een schrijven van het raadslid Van Beresteyn Schuldig aan diefstal, brandstich ting en poging tot vergiftiging V# POLITIE-AGENT VERVOLGD WEGENS MEINEED Ongewenschte toestanden te Oosterhout De aanvaring van de ,Damsterdijk" LEENINGSVOORW AARDEN HERZIEN Voor de parochie H. Dionysius te Essen-Borbeck Belgische onderscheiding Geen audiëntie Tevergeefs gezocht naar de slachtoffers F amilieberichten Clearingkoersen UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag Commissie van advies inge volge Dienstweigeringswet Ontvanger directe belastingen Verificateur Onderscheiding Referendaris P.T.T. De gemeenteraad van Botterdam heeft Donderdagmiddag besloten tot aanvaarding Van de voorwaarden, waaronder aan Rot terdam voorschotten worden verleend uit het Werkfonds en het Verkeersfonds ten behoeve van den tunnelbouw onder de Nieuwe Maas. Dit het Verkeersfonds zal een bedrag worden Verstrekt van zes millioen. Het laatste fonds *®1 bovendien vier millioen verstrekken tot dek king van de uitgaven voor den aanleg en de jerbetering van de verbindingswegen met den tunnel. Voorts heeft de raad in beginsel besloten hansacties aan te gaan met de Nederlandsche Spoorwegen, het Rijk (P.T.T.) en de Rotterdam- Sche diergaarde tot ruiling van grond. Hiermede k de verplaatsing van de diergaarde van het Antrum der stad naar Blijdorp een feit ge worden. Dank zü deze verplaatsing zal een ^langrijke stadsverbetering tot stand komen. Verschillende sprekers hebben in den Raad en w. en den gemeentelijken technischen •bonst dank gebracht voor de wijze, waarop zij deze zaak hebben voorbereid én daarnaast hulde '«bracht aan de stichting Volkskracht, welke bet de diergaarde mogelijk heeft gemaakt om transactie aan te gaan. Deze stichting zal, ^oals reeds gemeld, voor een nieuwe moderne Vergaarde in Blijdorp zorgen. Sobriëtas schrijft ons: Val van plaatsen, groot en klein, maken zich vP ter viering van den Nationalen Feestdag in erband met de blijde gebeurtenis in het prin- Seliik gezin. Een groot deel van ons volk weet onderhand, but in nuchterheid genoten gepaste ontspan- b'Ug, een dubbele feestvreugde brengen kan. b'gemeen is echter die wetenschap nog lang b'et doorgedrongen. Er zijn er nog steeds, die be meening zijn toegedaan, dat zonder alcohol waar feest is te vieren, dat men eerst h half bedwelmden toestand moet zijn, 'vorens men op een behoorlijke wijze aan zijn eestvreugde uiting kan géven. En daarnaast staat de breeae massa van ,eB, die goed willen, maar, eenmaal in de ge- e?enheid, zoo gemakkelijk aan de verleiding °egeven en geleidelijk van kwaad tot erger uilen. Er zijn er maar al te velen, die slacht er van den alcohol geworden zijn, die zich leven van mislukking en ellende op den a's hebben gehaald, doordat zij bij een of löere feestelijke gelegenheid zoo gemakkelijk (jUn de verleiding toegaven en geen maat ken- ^Toge de komende Nationale Feestdag in stad «ti b>edi dorp een echt vroolijk verloop hebben, als- 'e,zonder droeve naklanken blijven. öinnenkart zal volgens het Handelsblad, v b begin worden gemaakt met de ontginning up de Peel onder de Noord-Limburgsche ge ënte Sevenum. Eet voorloopige plan voor den eersten tijd JbVat een gebied van ongeveer 400 H.A. Hier- J zullen ongeveer 500 arbeiders eenige jaren etk hebben. haar dezer dagen gehouden vergadering jjj'°ot de Centrale Commissie voor Georgani- JUrd Overleg in ambtenarenzaken de regee- f,be te verzoeken art. 40 1ste lid, sub e van de •Usioenwet 1922, te wijzigen in dien zin, dat: «Ua, ,a'e. de regeling van den inkoop van vooraf- abden diensttijd op arbeidsovereenkomst ^gebracht, thans beperkt tot de rijfcsambte- 'eh, eveneens gelden zal voor de overige 'er de pensioenwet vallende ambtenaren. 2e. Deze regeling gelijk wordt aan die betref fende den inkoop van vooraf gaanden diensttijd als tijdelijk ambtenaar doorgebracht, met dien verstande, dat enkel inkoopbaar zal zijn de contracted, doorgebracht in dienst van hetzelf de lichaam (Rijk, provincie, gemeente, enz.), hetwelk den contractant tot ambtenaar be noemt. Aangaande de instelling van een dienstcom missie voor het Rijksinstituut voor de volks gezondheid, welke wegens het ontbreken van een bijzondere commissie voor Georganiseerd Overleg, een zelfstandige, rechtstreeks onder de Centrale commissie ressorteerende dienstcom missie zou moeten zijn, besloot de commissie der regeering te adviseeren nog niet tot de instelling daarvan over te gaan, doch te trach ten voorloopig een slechts officieus Georgani seerd Overleg tusschen den directeur van het instituut en het personeel tot stand te bren gen. Voorts behandelde de commissie nog een voorstel tot wijziging van het Bezoldigingsbe sluit, waaromtrent zij besloot de regeering te verzoeken om een nader onderzoek door des kundigen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisterennamiddag de voordracht aangeno men om voor 't gereedmaken van 'n militair oefenterrein in dén Riekerpolder een crediet 1.200.000), beschikbaar te stellen en om in beginsel te bepalen, dat het oefenterrein met bijkomende nog nader aan te wijzen terreinen voor militaire doeleinden op nader te bepalen voorwaarden ter beschikking van het Rijk zal worden gesteld. Aanvankelijk hadden B. en W. dit laatste „kosteloos" willen doen doch een amendement der soc. democraten werd door B. en W. over genomen om het woord „kosteloos" te schrap pen en nog nader met de regeering te overleg gen om gunstiger voorwaarden te bekomen. Intusschen zal toch onmiddellijk met gereed maken der terreinen begonnen worden, daar 15 Juni a.s. het garnizoen in de Oranjekazerne kan worden verwacht. Na verdediging der voordracht door wethou der De Miranda en burgemeester De Vlugt stemden met de communisten alleen twee ka tholieke leden de heeren Steinmetz en De Groot tegen. De getalssterkte van het garnizoen is 800 a 1000 man, 20 officieren en 50 onderofficieren. 27 Augustus van het vorig jaar is op den rijksweg Den HaagHaarlem onder Oegst- geest een verkeersongeluk gebeurd, waarbij op tragische wijze iemand om het leven is ge komen. 's Avonds omstreeks kwart voor negen het was schemer-donker stond even voorbij het tweede viaduct op het nieuwe gedeelte van den weg een groote truck met oplegger geparkeerd, omdat de bestuurder een band moest verwisselen. Tegen dezen stilstaanden auto is van ach teren een groote vrachtwagen gereden met het gevolg, dat de cabine van dien wagen in elkaar werd gedrukt en onmiddellijk in brand vloog. De bestuurder wist zich te redden, de andere inzittende kwam jammerlijk om bet leven. Wegens het veroorzaken van dood door schuld moest de bestuurder van de truck, de 32-jarige expediteur A. P. H. R. te Klundert, voor de Haagsche rechtbank terecht staan. Verschillende getuigen verklaarden, dat zij de roode achterlichten niet hadden zien bran den. De Officier van 'Justitie, mr. Cohen Ter- vaert, vorderde een hechtenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. W. A. J. van den Hurk te Breda, pleitte vrijspraak. Donderdagmorgen omstreeks elf uur waren op de Nederlandsche schroef houtenfabriek te Hel mond eenige arbeiders bezig met 't tornen van een vliegwiel. Hierbij werd de 43-jarige gehuwde arbeider J. van Hoof plotseling door een zwa re ijzeren staaf aan hoofd en rug getroffen. Zwaar gewond storte de man nee. Dokter Bloemen, die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde o.m. een zware hersenschudding. De man is per Roode Kruis- auto naar het St. Antoniusgasthuis overge bracht, waar hij 's middags, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. Binnenkort zullen te Maastricht voor de arrondissements-rechtbank moeten verschijnen de architect V., uit Sittard, de caféhouder H. uit Sittard en de koopman H. uit Roermond. De eerste twee zullen zich te verantwoorden hebben wegens- het voorhanden hebben van middelen, waarvan zij wisten, dat zij bestemd waren tot het vervaardigen van valsche bank biljetten; de derde zal terecht staan wegens medeplichtigheid. Eveneens zullen te Aken binnenkort terecht staan de Maastrichtenaar B. en de Duitscher B. uit Aken, wegens valsche munterij. Op het einde van 1936 vernam de politie in Maastricht, dat in Antwerpen Nederlanders op zoek waren naar een drukker, die valsche bankbiljetten van f 100 voor hen wilde druk ken. In Antwerpen ging evenwel niemand op de uitnoodiging in en de politie, die nog geen delict had kunnen constateeren, onthield zich van inmenging, om den valschen munters gele genheid te geven zich in een verder stadium van hun activiteit bloot te geven. In het begin van 1937 doken in Zuid-Lim burg drie personen op, zekere P., uit Maastricht en twee Belgen, van wie de een uit Lanaeken, de ander uit Seraing afkomstig was. Zij zoch ten een goede papiersoort, om biljetten van f 100 te kunnen drukken. De politie slaagde er in, iemand in contact te brengen met deze groep, die deel bleek uit te maken van een goed georganiseerde bende, waartoe verscheidene vakmenschen behoorden. De politie kon zich zoodoende op de hoogte houden van het stadium, waarin de bende met haar werkzaamheden verkeerde. Los van dit onderzoek werd in den loop van 1937 te Sittard een partij briefjes in beslag ge nomen, voorzien van een watermerk en bestemd voor bankbiljetten van f 10, doch onbedrukt. Zoodoende kwam men op het spoor van den architect V., te Sittard, den caféhouder H„ al daar en den koopman H„ te Roermond. Ook kwam men te weten, dat er een drukkerij in Aken was, gereed om het valsche bankpapier te drukken. Tegen het einde van 1937 deed men een in val in de Akensche drukkerij en daar werden de Duitscher B. en de Maastrichtenaar B„ welke laatste dus begin 1937 in Zuid-Limburg met de twee Belgen geschikte papiersoorten zocht, op heeterdaad betrapt, toen zij op het punt stonden de eerste valsche papieren te gaan drukken. Beiden werden gearresteerd en in de gevangenis te Aken ingesloten. Eenigen tijd daarna is men eveneens overge gaan tot de arrestatie van de genoemde per sonen in Sittard en Roermond. Dank zij het voorzichtig geleide onderzoek van de politie, is geen enkel valsch biljet in circulatie gebracht kunnen worden. Voor de Haagsche Rechtbank is voortgezet de zaak tegen den 56-jarigen J. E. C. G., die 17 November van het vorig jaar terecht heelc gestaan wegens oplichting. Hij heeft, onder voorwendsel een groote erfenis van zijn tante wachtende te zijn, tal van personen in de Resi dentie geld uit den zak geklopt tot een bedrag van eenige tienduizenden guldens. De Officier van Justitie heeft toen een ge vangenisstraf van één jaar geëischt, rekening houdende met het psychiatrisch rapport van dr. Scholtens, die verdachte zeer verminderd toerekeningsvatbaar achtte. De rechtbank gelastte evenwel een nieuw psychiatrisch onderzoek en een rapport, uit gebracht door dr. Carp, die concludeerde, dat verdachte sterk verminderd toarekenirflsvat- baar is. De Officier van Justitie persisteerde bij zijn eisch. De advocate van verdachte, mej. mr. C: v. d. Valk, meende, dat een straf van zes maan den met. aftrek van preventief voldoende was Uitspraak 3 Februari. Bestuurderen der maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam, handelend als beheer ders van de stichting Paul Tétar van Blven- fonds hebben een oproep gericht tot de Neder landsche söhilders onder de dertig jaar, die werken, tot het historieschilderen behoorend, hebben gemaakt, hetzij in olieverf, teekeningen (ook waterverf) en grafischen arbeid, om zoo danig werk ter bezichtiging te ontvangen, teneinde eenige mededingers in den wedstrijd Paul Tétar van Elven 1938 te kunnen aanwijzen Het doel der genoemde stichting is het on dersteunen van jonge historieschilders. Ter bereiking van dit doel wordt elke vier jaar een wedstrijd uitgeschreven. De deelnemers aan den wedstrijd moeten een historische schilderij uit den klassieken tijd vervaardigen. Deze compositie moet oorspronkelijk zijn en zal niet minder dan drie en niet meer dan vijf figuren mogen bevatten De vervaardiging zal onder streng toezicht geschieden. De beoordeeling der schilderijen zal plaats hebben door een jury door het bestuur der stichting te benoemen. De jury is niet verplicht tot bekroning te besluiten. Acht zy een der deelnemers de bekroning waard, dan zal het bestuur der stichting dezen voor een tijdvak van vier jaren een toelage kunnen geven om daaruit zijn verdere studie te bekostigen. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn heeft aan den Haagschen gemeenteraad een schrijven gezonden, in verband met de gerezen kwesties met het Residentie-Orkest. De heer Van Bere steyn, die gedelegeerde is in het bestuur van het Orkest, deelt in dit schrijven mede, dat het dagelijksche bestuur er van zich niet ge draagt naar de wenschen van den raad. Niet tegenstaande de secretaris, aldus de schrijver van dezen brief, tijdig op de hoogte was van den brief van 18 Januari, heeft hij, geheel in zijn lijn, de vergadering met de deskundigen toch laten doorgaan om vier uur, en daar stellig het kwaad gesticht, dat ik in de raadsverga dering van Maandag voorzag, om dan daarna ijskoud mede te deelen, dat „thans" de bespre kingen zijn opgeschort. Het „thans" moet dus gesteld worden op het moment, dat valt nh de bespreking van de deskundigen, terwijl er vóór die bespreking voldoende gelegenheid was, de besprekingen op te schorten. Het blijkt, dat ée Rotterdamsche politie met de arrestatie van twee woonschuitbewoners, die, behalve bij de inbraak aan den Heyschen- dijk, ook nog bij een drietal andere diefstallen in de buurt van Charlois en Pernis betrokken zijn geweest, een goeden slag heeft geslagen. Het voortgezette onderzoek heeft uitgeweze^, dat dit tweetal het rayon terroriseerde, zoo dat velen niet eens aangifte durfden doen en dat zij bovendien zich nog schuldig hebben ge- maak aan brandstichting, een vergiftigingsge- val en nog tal van andere diefstallen en in braken, waarvan er enkele uit 1936 dateeren. In verband met deze zaak zijn nog drie per sonen gearresteerd, twee mannen en een dienst bode, die inmiddels ook naar het huis van bewaring zijn overgebracht. Nadat de inbraak aan den Heyschendijk ei^ nog eenige andere diefstallen waren opgehelderd, bleek, dat de 32- jarige schipper A. J. G. en zijn 23-jarige kost ganger W. van D„ die woonden aan boord van een woonschuit, die in het Balkengat ligt, ook ten nadeele van den landbouwer P. de H. te Pernis een varken hebben gestolen. Dit werd een aanknoopingspunt voor het verdere onder zoek, want spoedig kwam vast te staan, dat bij den diefstal van het varken ook meegehol pen had de 23-jarige M. C. D., uit Pernis. Deze D. is naar het huis van bewaring overgebracht, terwijl bovendien tegen den 24-jarigen A. v. d. B., een familielid van den schipper A. J. G., die een deel van het vleesch van den laatste had gekregen, proces-verbaal wegens heling is opgemaakt. Begin Augustus waren er eenige branden in het politierayon Charlois, waarbij men nog niet aan kwaadwilligheid had gedacht, maar bij den laatsten brand kreeg men enkele aan wijzingen tegen den reeds genoemden kost ganger W. van D. Dit was voor de politie aanleiding dezen Van D., die inmiddels reeds in het huis van bewa ring vertoefde, nader aan den tand te voelen. Ten slotte bekende deze, dat hij al deze bran den had aangestoken. Tijdens de verhooren, ving de politie iets op van een vergiftigingsgeval in het eveneens in dit rayon wonende gezin K. Zij stelde zich in verbinding met de inmiddels ontslagen dienst bode van de familie K„ zekere A. van der K. Aanvankelijk ontkende zij iets van een vergif tiging te weten, maar later zeide zij, in het eten van K. kopervitriool te hebben gedaan, waarvan de man onwel was geworden. Verdere nadeelige gevolgen had hij er echter niet van ondervonden. In October had zy echter nog eens een po ging gewaagd. Zy had kopervitriool in de melk gegoten, maar op deze gekookte substantie was het vergif blijven drijven en haar practyken waren uitgekomen. Een nader onderzoek wees uit, dat het meisje het gevaarlijke goedje had gekregen van W. van D„ die eenigen tijd als landbouwersknecht in dienst was geweest van K. Dan waren er nog twee oude inbraken, die dateerden uit 1936. Daarbij bleek W. van D. betrokken te zijn geweest, samen met den 21- jarigen M. van der K., den broer van de dienst bode. Momenteel zitten dus, behalve de reeds eer der gearresteerde schipper A. J. G. en de kost ganger W. van D., de assistent-varkensdief M. C. D„ de dienstbode A. van der K. en haar broer M. van der K. in het huis van bewaring. Ontslagen bediende „Nu wil ik eindelijk een getuigschrift hebben Baas „Goed! Juffrouw neemt U even op: Hij was trouw, eerlijk en vooral bekwaam!" Een agent van politie te Oosterhout, was onlangs door de rechtbank te Breda veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf ter zake, dat hij te Breda op 11 Juli 1937 op de openbare strafzitting van het kantongerecht een meineedige verklaring zou hebben afge legd ais getuige in een strafzaak tegen A. de L., en wed. v. d. Z. De man stond thans in hooger beroep terecht voor het gerechtshof te Den Bosch. Het betreft het geruchtmakende geval, dat de marechaussee proces-verbaal had opge maakt tegen de Wed. A. van der Zande, café houdster te Oosterhout, wegens het aanwezig zijn van gasten in naar herberg na sluitings tijd, waarop verdachte, toen de zaak voor het gerecht kwam, verklaard had als getuige dat hij de vrouw voor de komst van de rijkspolitie een mondelinge vergunning tot verlenging van het sluitingsuur had gegeven, waartoe hij ge rechtigd was en later, om kwart voor één, een schriftelijke. Ook had hij het cijfer 2 op deze vergunning nog gewijzigd in 3 uur naar zijn verklaring. Tegen hem was nu verdenking ge rezen, dat hij door dit alles onder eede val- schelijk te verklaren de vrouw probeeren te be hoeden voor een geldboete. Verdachte zei geheel onschuldig te zijn aan meineed en hield de voor het kantongerecht afgelegde verklaringen vol. Na uitgebreid getuigenverhoor hekelde de procureur-generaal, mr. Massink, de onge hoorde toestanden, die daar in het nachtelijk leven van Oosterhout heerschten. Een ideaal oord was het voor hen, die na sluiting maar konden blijven zitten tot er een agent kwam om hun daartoe vergunning te geven. Mein eed aldus spr. is een misdrijf dat den laat sten tijd helaas herhaaldelijk voorkomt. Des te erger is het, wanneer een politieman het doet. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. van Zinnincq Bergman, pleitte clementie. Het Gerechtshof zal over veertien dagen vonnis wijzen. Het Amsterdamsche Trustees Kantoor, Trus tee van de eerste hypothecaire 25-jarige obli- gatieleening ten laste van de parochie van den H. Dionysius te Essen-Borbeck, bericht, dat de tweede vergadering van houders van obliga- tiën in bovenbedoelde leening is gehouden. Ter vergadering was nominaal f 83.000 aan obligatiën vertegenwoordigd. Met algemeene stemmen zyn de punten van behandeling aan genomen, alsook het amendement op het derde punt van behandeling, dat in de eerste ver gadering was voorgesteld. Resumeerende is dus thans besloten: a. tot opschorting van de op 1 Juni 1937, 1938, 1939, 1940 en 1941 vervallende aflossings- termynen tot 1 Juni 1955; b. tot opheffing van de toestemming, de af lossing door inkoop van obligatiën inplaats van door uitloting te doen plaats hebben; c. tot verlaging van den rentevoet tot 3% procent voor den tijd van 1 Juni 1937 tot 1 Juni 1940. d. tot machtiging een perceel grond te Essen- Borbeck ter grootte van 318 M2. uit het hypo thecair verband te ontslaan. De heer H. Kroon jr., chef-red acteur van het bijkantoor 's-Gravenhage van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, is benoemd tot offi cier in de orde van Leopold II van België. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag van deze week en Zondag, Woensdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. ff' Omtrent de aanvaring van de „Damsterdyk" wordt nader uit Londen gemeld, dat het schip in botsing is geweest met de Santoy, een schip van 120 ton, dat te Rochester thuis behoort. Aan boord van het gezonken schip bevonden zich twee personen, die vermist worden. Een stuurman van de „Damsterdyk" zeide, dat toen dit schip het Southend passeerde, het pikkedonker was. „Een klein schip ver scheen plotseling vlak voor ons en wij kon den het niet ontgaan. Wij hoorden niets van degenen, die zich aan boord van het scheepje bevonden en dit moet dan ook zijn gezonken, direct nadat wij de machines hadden laten stoppen en een boot hadden uitgezet om te zoeken naar overlevenden van het ongeluk. Nadat anderhalf uur naar eventueele slachtoffers was gezocht, zonder dat dit tot resultaat had geleid, zetten wij de reis. voort." De kapitein van de Damsterdyk heeft allen schepen verzocht te willen opletten of zij schip breukelingen op het water zouden zien rond zwalken. (Uit andere bladen). Geboren: M. Smalsv. d. Venne d., Loon op Zand; P. v. Hoeckelde Bie z., Vught. Overleden: J. Wilde 82 j„ Ubbc»gen; J. Lips 82 j., Wassenaar: W. Prinzen, 77 j. Aerle- Rixtel; H. v. Hooydonk 71 j., Rijswijk. Ondertrouwd: V. HeckenJ. Wouters, Bre da. Getrouwd: J. RupertL. v. Roosmalen. Koersen voor stortingen op 21 Januari 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72,30, Lires 9,50, Peseta's 11,60. Met ingang van 1 Maart is wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag uit zyn be trekking verleend aan den chef van den bouw kundigen dienst van het loodswezen, de be tonning en de verlichting O. Jelsma. Aan de heeren jhr. mr. P. A. J. v. d. Bran- deler, oud-procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage en mr. J. Woltman, oud secretaris-generaal van het departement van Defensie, is eervol ontslag verleend onder scheidenlijk als voorzitter en als lid van de commissie van advies, bedoeld bij art. 2 van de wet van 13 Juli 1923 betreffende dienst weigering, zulks onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hen als zoodanig geduren de vele jaren aan den lande bewezen. Voorts zijn benoemd tot leden van die com missie mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, adminis trateur bij het departement van Onderwijs, K. en W„ thans plaatsvervangend lid, en prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Rijksbemid delaar en is benoemd tot voorzitter der com missie het tegenwoordig lid Mgr. F. J. H. Evers, oud-hoofdaalmoezenier voor leger en vloot. Aan A. H. v. d. Feen, ontvanger der directe belastingen te Amsterdam, is op zyn verzoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten aan den lande bewezen. Met ingang van 1 Februari zijn benoemd tot verificateur der invoerrechten en accijnzen te Zutphen, G. E. de Boer, kommies-verificateur dier middelen aldaar. R. F&lt, leeraar in de stenografie te 's Gra venhage, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aan den besteller bij de P. T. en T. te Scherpenisse C. v. d. Graaff, is toegekend de bronzen eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot referendaris 2e klasse der P. T. en T.: J. C. H. Smit, J. van Gessel, J. G. J. Garssen, E. Huisman, L J. Kramer, J. P. Verhagen, P. de Groen, M. J. Rustenhoven, G. H. Folmer (aan gewezen als directeur van het P. T. en T.- kantoor te Boxmeer), J. G. Nieuwendijk, C B. Koch, P. J. Waale en N. J. W. Bulthuis, allen thans adjunct-referendaris der P. T. en T. Wi? niet waar zij slapen, sir. Ik had u uw j,,®r zien binnengaan." iwll"p schoot haastig enkele kleeren aan, W aÜn pistolen mee die hij zelfs met zijn tk'^feuk niet verloren had en deed een zij- °Pen aan het einde van den corridor, 'k, nu moet jij die trap naar beneden af W het einde daarvan zal je een bel zien Vetl' Die rtioet je flink luiden en in een om- zullen de mannen bijeen zijn." "h ging nu zelf naar de hall en zag daar u e'e schreden afstand een paar mannen, lpt gelaat bedekt hadden met een zwart 6 ^'Ur, Van hen !os^e 6611 schot, dat echter miste. schoot nu ook en trof den ander. De Jet schoot nog eens en vluchtte toen naar \5angetje, dat naar de provisiekamer leidde, ah de deur openstond. Eer Philip hem hierheen had kunnen volgen, had hij de deur toegetrokken en gegrendeld en verdween uit het venster. Daar een verdere achtervolging heel onvoor zichtig zou zijn geweest, keerde Philip naar de hall terug, waar allen op het gelui van de al armschei bijeenkwamen. De gewonde werd weg gedragen en toen zij hem van den grond tilden en het masker afnamen, uitte de kleine Zigeu ner een schrillen kreet en riep: „O, het is ons hoofd! Wat verschrikkelijk! Laat u hem toch vrij!" Philip schudde het hoofd, liet den man naar een vertrekje daar vlak bij dragen pn beval, dat een van de bedienden naar den dokter zou gaan. Daar hoorde hij een zachte stem boven aan lie trap: „Kapitein de Brath, wat is er? Hij zag Amy staan in een ochtendjapon. „Het is niets," verzekerde hij. ,Er is geeneriei reden meer tot angst." „En wie is die man?" „Een inbreker, die zijn verdiende loon heeft „U is toch niet gewond?" „In het minst niet! Toe, gaat u gerust weer naar bed, Miss Delville. Alles is in orde." „Dan zal ik gauw Oma geruststellen." „Vertel nu eens even, jongmensch, wat weet jy van dien man? Is hy de leider of het hoofd van jullie stam?" „Ja, sir. En als hij er ooit achter komt, dat ik het was, die u waarschuwde, dan leef ik niet lang meer! Maar toe, om der wille van die arme Lottie, laat u hem yry! Hy is haar oom en zij noemde hem „vader", omdat hij haar aange nomen heeft, toen haar vader stierf." „Hy moet zijn straf ondergaan, Tim. Ik kan hem niet aan het gerecht onttrekken. Denk je, dat zijn kameraad ook een Zigeuner was?" „Dat weet ik niet, sir. Ik wilde alleen, dat ik hèm niet verklapt had!" Den volgenden morgen kwam Amy ai heel vroeg beneden en Philip vertelde haar alles tot in de kleinste bijzonderheden. „Wat vreemd! De Zigeuners hebben zich toch altijd heel fatsoenlijk gehouden tegenover het Huis, omdat ze ook altijd zooveel vriendelijkhe den hebben ondervonden van Mrs. Munro. Ik zou het nooit geloofd hebben van één van hen!" „Ik houd den schuldige voor dengene, die eens op Claud heeft geschoten, in de gedachte, dat ik het was. Ik meende, dat ik gisterenavond zijn gezicht herkende, toen ze hem het masker af deden." „Heeft u het schot op hem gelost? O, ka pitein de Brath, als dat Zigeunerinnetje nu goed waargezegd heeft, dan bent u buiten gevaar!" ,Gaat mijn veiligheid u zoozeer ter harte?" Zij antwoordde niet, maar de pijnlijke wijze, waarop zij bloosde, was veelzeggend genoeg. „Amy," zei' hij, „voel je niet, dat ik je meer lief heb dan iets of iemand ter wereld? Maar ik durf je niet te vragen, omdat je een ryke erfgename bent en ik maar een arme koopvaar dijkapitein!" „Ben je daar dus te trotsch voor?" „Nu niet meer, want mijn liefde heeft mijn trots overwonnen. Amy, wil je de miine wor den?" Zij legde haar hand in de zijne en hij trok haar naar zich toe. Die zaligheid was echter van zeer korten duur, want het volgend oogen- blik trad Jones binnen met de vraag: „Miss Delville, het Zigeunertje wilde zoo graag weggaan, maar ik heb hem gezegd, dat hij nog niet gaan mocht, eer ik u had gewaarschuwd." „Nu, laat hem dan over een minuut of twintig bij mij komen; dan zal ik eerst even Mrs. Mun ro gaan vragen, of zij hem ook soms nog zien wil." Jones trok zich terug en Amy haastte zich naar boven. Mrs. Munro liet Tim bij zich ko men en bedankte hem zóó vriendelijk, dat de jongen het zeker zijn leven lang niet vergeten zou. Als stoffelijk blijk van haar dank vereerde zij hem vijf gouden souvereins, een schat, dien Tim nog nooit bij elkaar gezien had. Philip voegde er nog twee goudstukken bij; Amy drie, zoodat onze jongen zich den koning te rijk waande De wond van den Zigeuner bleek minder ge vaarlijk te zyn dan men gedacht had; de dok ter verwachtte, dat hij binnen een paar dagen naar het huis van bewaring zou kunnen ver voerd worden. Intusschen was hy al scherp on dervraagd; maar den naam van zijn kameraad had hij niet verraden. s Avonds, toen de familie weer rustig bijeen zat, vertelde Philip aan Mrs. Munro, hoe hij tegenover Amy met zyn aanzoek te voorschijn gekomen was. ,Ik zal je eerlijk zeggen Philip," sprak de oude dame, „dat ik altijd gehoopt had, dat Amy en Claud een paar zouden zijn geworden! Maar nu de omstandigheden het anders gewild heb ben, hoop ik dan toch, dat je je beiden hier zult vestigen; want onverdraaglijk zou mij de gedachte wezen aan een scheiding, zoowel van Amy als van Claud!" Den volgenden morgen ontving Mrs. Munro een langen brief van haar kleinzoon, waarin hij allerlei wonderlijk nieuws vermeldde. Hij schreef, dat hy Sir Robert Rivers gevaarlijk ziek had gevonden; Marie veilig in haar weelderig-inge- richte gevangenis en Marie's moeder ook in bal lingschap. „Die moeder," besloot hij „is de lang verloren gewaande Mrs. Orde." Amy vond, dat Philip naar „The Grange" moest gaan en de kapitein verlangde zelf ook wel zeer, om zijn nichtje terug te zien, maar anderzijds durfde hy Amy. en Mrs. Munro toch ook weer zoo slecht alleen aan de zorgen van de bedienden overlaten. De tuinman en de tuinmansknecht zouden voor alle veiligheid oók op Eikenzicht slapen, en zoo vertrok Philip dus geruster en zou zijn best doen, om Mrs. Orde en haar dochter mee terug te brengen. Claud was echter vastbeslo ten „The Grage" nog niet te verlaten, eer zijn neef volslagen buiten gevaar zou zijn. Zoodra Tim aan het naaste station was afge zet duurde het niet lang of hij had Lottie in het kamp opgezocht. Zij was minder ontsteld door hetgeen zij hoorde dan hij dit wel ver wacht zou hebben en zei vrij kalm; Oom is een wreed listig mensch! Ik weet meer van hem dan je wel denken zou en het is maar goed .dat hy hier onder ons weg is! Maar dat hy zou helpen bij een inbraak in het Huis dat had ik toch niet verwacht!" „Heb je eenig vermoeden, wien hij bij zich had. Lottie?" „Natuurlijk moet dat die sluwe Philpot zijn gewest, die altyd om hem heenging en die hem ook heeft overgehaald, op kapitein de Brath te schieten. Mr. Dacre werd getroffen; wij moesten toen allen het bosch daar verlaten en hierheen trekken. Philpot is hier een dag of drie, vier ge leden geweest; op dienzelfden dag, dat jij ging. Hij heeft Gaspar meegenomen. Zouden er ook waardevolle diamanten in het Huis zyn, naar je weet?" „Op Eikenzicht? Ja, ik heb Jones hooren zeg gen, dat Miss Delville nu haar diamanten naar de Bank zal zenden voor alle veiligheid." „O, nu begrijp ik 't! Het was Philpot. En Mr. Clark is op „The Grange", hé? Daar ben ik biy om, want ik wil hem zoo gauw mogelijk spreken. Zou jij niet naar „The Grage" willen gaan, Tim, en hem vragen, of hij hier even bij my komt? Ik vind het verschrikkelijk, om daar heen te gaan. Mrs. Jordan scheldt my uit voor dat „Zi geunerwicht," „dievegge" en meer van dat moois! En Mr. Clark kan veilig hier komen, nu aspar in de gevangenis is." „Natuurlyk, zal ik gaan, als jij het graag hebt, Lottie! Kyk eens. wat jy mij al bezorgd hebt! En die vriendelijke oude dame beloofde, dat zy my altyd helpen zou. Maar nu ga ik!' (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3