We luisteren naar FINANCIEN 1 Dr. v. Marum De weerstoestand Dagfilm VRIJDAG 21 JANUARI 1938 Indië in afwachting Groote belangstelling in alle krin gen en in alle plaatsen NA DE VAN DER WIJCK-RAMP Nieuw onderzoek biedt geringe kans op waardevolle gegevens DEFENSIE-UITVOERRECHT Afdeelingsverslag van den Volksraad FRAUDE BIJ HOUTVESTERIJ Werklijsten zijn vervalscht N.S.B.-ERS IN INDIË ZIJN ONTSTEMD GEEN GRATIEVERLEENING IN INDIË Stads- of Spatbordlampjes noodig MIDDENSTANDSRAAD Een mengverbod of -gebod voor margarine? LIJK AANGESPOELD Van te Breskens verdronken man VERDWENEN MEISJE WEER TERECHT OBLIGATIES DER NED. SPOORWEGEN DRIELING GEBOREN Kon. Ned. Middenstandsbond Taxegedeelte consumptiemelk Ned. Bond van Aquarium- vereenigingen SOMBER WEER MET BEWOLKING Later eenige opklaring en iets kouder HET MUSEUM VAN HET STAAT SBOSCHBEHEER Toenemende belangstelling Een geleerde, die Haarlem be roemd heeft gemaakt over de geheele wereld Herdenkingsavond in Teyler's museum Arts te Haarlem Zaterdag 22 Januari Zijn jeugdliefde Huishoudelijke voorlichting Werkverschaffing en waterstand SCHAKEN GROOTE SIMULTAANSÉANCE TE AMERSFOORT Fine en Kmoch spelen De Cultuur Mij. „Sindang Sari" is voorne mens een interim-dividend uit te keeren van 4 pCt. over het boekjaar 1937. Over 1936 bedroeg het totaal-dividend 5 pCt. tegen 4 pCt. over 1935. De Natonale Mij. van Belgische Spoorwe gen boekte in Decj.l. aan bedrijf sontvang- liepen fr. 249.1 millioen tegen jr. 209.9 mill- in December 1936; de bedrijf suitgaven be liepen fr. 249.1 millioen tegen ffr. 209.9 mill- Met in acht neming van de financieele ver plichtingen, die in het afgeloopen jaar aan zienlijk zijn gedaald, sluit de maand Decem ber met een tekort van fr. 39.4 millioen te gen fr, 18 millioen het vorig jaar. In de Londensche City neemt men aan. dat de onderhandelingen tusschen Roose velt en de zakenwereld ten slotte tot een of ander' resultaat zullen leiden. Bonnet overhandigde aan zijn opvolger Marchadeau de portefeuille van Financiën. Deze zal den ingeslagen koers van zijn voor ganger blijven volgen. In verband hiermede ziet men de herwaardeering van den goud voorraad van de Bank van Frankrijk tege moet. De hieruit voortspruitende boekwinst zou gedeeltelijk bestemd worden tot aanzui vering van het debetsaldo der schatkist bij de Bank van Frankrijk en voor een deel tot het versterken der deviezen en goudreserves van het valuta-egalisatiefonds. De „New-York Times" deelt mede, dat het ministerie van Arbeid in Mexico den Britschen en. Amerik. petroleummijen heeft bevolen, de loonsverhooging van 33l/z pCt-, door het ministerie op 18 December vastge steld, te betalen. Bij weigering zullen de mijen de wettelijke gevolgen, zooals beslag op haar bezittingen, onder het oog moeten zien. President Roosevelt heeft aan Roped, staatssecretaris van Handel en aan de Na tional Business Advisory Council medege deeld, voornemens te zijn, een nieuwe com missie van advies te benoemen, die met de regeering zal overleggen omtrent alle pun ten der regeeringspolitiek. De Continental Oil declareert op de ge wone aandeélen een dividend van 0.25- Over 1937 werd totaal uitgekeerd 1.50. De General Motors zal spoedig beginnen met de productie van dieselmotoren op groote schaal. De American Smelting and Refining heeft opnieuw den koperprijs verlaagd, n.l. van 0.10yz tot O.lOVi per lb. en verlaagde den koper schrootprijs van 0.08% tot 0.08%. Andere primaire koperproducenten zijn gevolgd. Verwacht wordt een verdere verlaging, aangezien de verwerkers niet in staat zijn, de hoogere prijzen op de ver bruikers af te wentelen. In den Amerikaanschen Senaat wordt een algeheele opheffing van de belasting op de onverdeelde winsten krachtig bepleit en een- grondige herziening van de kapitaalwinst belasting geëischt De Louis-Nashville keert een onveranderd dividend uit van 2.50 per aandeel. De Amerikaansche Senator Wheeler ver klaarde dat het spoorwegvraagstuk niet door verhooging der tarieven en nieuwe credieten kan worden opgelost, doch wel door een financieele reorganisatie, waar' door de vaste lasten worden verlaagd. De Erie Raïlr. boekte in December j.l. een netto-winst van 35.000 tegen 1.27 mm- in December 1936. In het geheele jaar. 192" 13.61 millioen tegen 16.33 millioen in het geheele jaar 1936. De electriciteitsproductie in de Vereen-, Staten bedroeg in de week per 15 Januari j.l. 2.115 millioen K.W.U., hetgeen een vet' mindering toont van 6.6 pCt. ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorW jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.963A8.97Vi tv.' sl. 8.97Vaj; de Dollar op 1.79%—1.79tv. 1.79 9/16); de Frank op 5.90—5.97Va (V- f' 6.04); de Belga op 30.34—30.38 (v. sl. 30-41/ en de Zwitsersche Frank op 41.45él-0" (vorig slot 41.48V2). De Industrial Rayon Corp.. heeft de kunstzijde-prijzen verlaagd tot een niveon dat 0.05 per lb. lager ligt dan dat van d» andere belangrijke producenten. Men wacht van deze laatsten eveneens een prijs verlaging. voetbal Het R.K. Ned. elftal te Haarlem Wedstrijd, tegen het Haarlemsche districtselftal BATAVIA, 21 Jan. (Aneta). De stemming in Indië, in afwachting van de groote gebeurte nis, kan als volgt worden gekenschetst. Allerwegen is men vervuld van de diepste ge voelens van hoop op een voorspoedig verloop van hetgeen te wachten staat en men smeekt Gods Zegen hiervoor af. Ook in de voorbereidingen voor de feest vreugde komt de geweldige belangstelling, welke in alle kringen heerscht, tot uiting. Dit is niet alleen in de hoofdstad te constateeren en in andere groote steden, maar de berichten over de voorbereiding toonen voldoende aan, dat men ook in de kleinste plaatsen en in alle uithoeken van den Archipel niet bij de groo- tere centra van de Indische samenleving wil achterblijven. De hertenkamp van het paleis te Buiten zorg (een ruimte welke te vergelijken valt met den hertenkamp te 's-Gravenhage) is tijdelijk omgevormd tot feestterrein ten behoeve van de Buitenzorgsche jeugd, die op den grooten dag ten getale van vierduizend daar zal op trekken. De Gouverneur-Generaal zal voor deze jeugddemonstratie des morgens vroeg vóór zijn vertrek naar Batavia, op den feest dag en des avonds als hij van de hoofdstad na bijwoning der plechtigheden en feestelijkheden terugkeert, belangstelling toonen. Het leven in de hoofdstad draagt thans ge heel den stempel van de komende gebeurtenis. Zelfs het zakenleven wordt er door beïnvloed. Vergaderingen worden uitgesteld en transac ties worden verschoven tot na de groote da gen. Het uitgaand publiek neemt, inzake uit gaven. blijkbaar eenige reserve in acht, ten einde op de feestdagen zelf de schade te kun nen inhalen. De radio, welke anders op zekere uren sluit, ls thans, voor zoover het de N. I. R. O. M. aangaat, tot middernacht in den aether. Een enkele particuliere radiovereeniging is zelfs dag en nacht in dienst. De Aneta-telefoon staat niet stil. Het hoog tepunt van de duizenden informaties werd wel bereikt toen in den namiddag gisteren een vliegmachine boven de stad verscheen. Ieder een had toen, zooals men beweerde, tenminste twee of vier oranjelinten gezien. Het is name lijk de bedoeling, dat de K. N. I. L. M. op deze wijze de geboorte van een prinses of prins aankondigt. De duizenden, die zich dat hadden Ingebeeld, wilden zich telefonisch nog zeker heid verschaffen. BATAVIA, 21 Jan. (Aneta) Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de mogelijkheid zou bestaan, dat opnieuw een duiker-onderzoek zou geschieden naar het wrak van de „Van der Wijck", zulks in verband met een eventueels rechtszaak tegen een der leden van den état- major. Het blijkt, dat het departement der Marine hierover wel door het parket is gepolst, doch het heeft in zijn antwoord gewezen op de techni sche moeilijkheden, alsmede op de geringe kans, welke zou bestaan, dat dit onderzoek waarde volle gegevens voor de Justitie zal opleveren. BATAVIA, 21 Jan. (Aneta) In het afdee lingsverslag van den Volksraad inzake het de fensie-uitvoerrecht werd klaarheid verzocht omtrent de beteekenis dezer heffing, in verband met de kosten-verdeeling voor defensie tusschen Nederland en Ned.-Indië. Van verschillende zijden werd ernstig bezwaar gemaakt tegen het onderhavige ontwerp. Talrijke andere leden stemden echter in met de voorgenomen heffing. SEMARANG, 21 Januari (Aneta) By de houtvestery te Semarang is fraude ontdekt, welke gepleegd is door een mantri, te Salatiga werkzaam. De fraude is gepleegd door verval- sching van de werklijsten. Het is nog niet be kend, of slechts één persoon hierby betrokken is. Evenmin is het bedrag bekend. De hout vester Stoutjesdijk heeft zich naar Salatiga be geven voor een onderzoek. PADANG, 21 Jan. (Aneta) In de afdeeling Padang van de N.S.B. heerscht ontstemming over het optreden van ir. Mussert tegen den organisatieleider ir. Van der Laaken. Verscheidene leden hebben bedankt. Het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, dat het vast staat, dat ter gelegenheid van de geboorte van It da afstand tusscheiV derf*' uijerstep^* zijkant van uw auto eti de buitenzijde van het koplampglas soms ook grootet dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want to dat geval hebt de(n) Oranjetelg geen gratie aan veroordeel den zal worden verleend. 31 Augustus 1936 zijn de gewone remissies van straf verleend, daarna in Januari 1937 de extra-gratieverleeningen en ten slotte in Augus tus 1937 opnieuw de gewone remissies. Men meent te bevoegder plaatse, dat het nu voorloopig genoeg is, vooral omdat immers op 31 Augustus van dit jaar weer de gewone re missies verleend zullen worden. In de laatste vergadering van den Midden- standsraad is o.m. gesproken over een meng verbod. Etetoogd werd, dat een menggebod het boterverbruik stellig niet zal ten goede komen. De verbruiker van melange, voor de keus ge steld om boter of onvermengde margarine te gebruiken, kiest om financieele redenen onver mijdelijk de margarine, daar ook bij de tegen woordige prijzen de boter te duur is. Een menggebod ontneemt ook aan de men gers het vrijwel eenige verweermiddel, dat hun tegen de in een conventie vereenigde margarine- fabrieken is overgebleven. De raad besloot deze zaak nader te doen be spreken met den Regeeringscommissaris voor handel en nijverheid bij de uitvoering der Land- bouwcrisiswet, die van het voor en tegen van een menggebod volkomen op de hoogte is. Bij den Middenstandsraad is een groot aan tal aanvragen ingekomen van vereenigingen in allerlei branches, welke op een tijdelijk vesti gingsverbod in die branches aandringen. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten is, op voetspoor van het Rijk, dat een Rijksinkoopbureau oprichtte, overgegaan tot het stichten van een Centraal Inkoopbureau voor de Gemeenten. In opdracht van den Raad hebben zijn voorzitter en secretaris ten bureele van de Vereeniging gewezen op de bezwaren, die bij den middenstand tegen zulk een bureau bestaan. Het bereikt misschien economische voordeelen. maar ten koste van zeer belangrijke sociale nadeelen. Zij legden er den nadruk op, dat in dien de gemeenten zekerheid wenschen, dat zy tegen redelijke prijzen artikelen zullen kunnen bekomen, dit doel ook te bereiken is zonder in koopbureau, doch met inschakeling van de mid denstandsorganisaties. Op hun voorstel, dat een delegatie uit het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten omtrent deze aangelegenheid een bespreking zou hebben met een delegatie uit den Raad, waarvan geen der leden eenig belang heeft bij den handel, was bij het eind van 1937 nog geen bericht ontvangen. Daar de nood onder de kleine middenstan ders zeer groot is, heeft de Raad besloten het vraagstuk der steunverleening van kleine zelf standigen opnieuw ter hand te nemen. Donderdagmiddag werd aan het bureau van politie te Overveen medegedeeld, dat aan het Bloemendaalsche strand een lijk was aange spoeld. Uit 't door de politie ingesteld onderzoek bleek het een lijk te zijn van een man. Het lijk was in verren staat van ontbinding. In de kleeding waren enkele briefjes aanwezig, welke er op wezen, dat het een persoon uit Breskens (Zee land) moest zijn. De politie heeft zich in verbinding gesteld met den burgemeester van Breskens. die mede deelde, dat inderdaad in het begin van Decem ber van het vorig jaar een inwoner van zyn gemeente, een zekere J. J., overeenkomende met hetgeen op het lijk gevonden is, verdronken was. De burgemeester heeft de famlie hiervan in kennis gesteld. Het lük is naar de algemeene begraafplaats te Bloemendaal overgebracht. De vórige week is bericht, dat te Den Haag werd vermist een 16-jarig dienstmeisje. Op 10 Januari verliet het kind in overspannen toe stond de ouderlijke woning, nadat zy kort te voren gezegd had, zich te zullen verdrinken. Donderdag is het meisje echter uit eigen be weging in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het heeft verklaard met een vriendin naar Am sterdam te zijn geweest op zoek naar werk. Het tweetal had de nachten in logementen doorge bracht. Naar aanleiding van een persbericht, als zouden coupons en lossingen, vervallen in den loop van 1937, van 'de obligaties der Ne derlandsche Spoorwegen niet meer worden voldaan, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze mededeeling niet juist is, doch dat inte gendeel de Spoorwegen hebben besloten be doelde stukken wel te betalen. In verband hiermede kan nog worden me degedeeld, dat het hier betreft een klein restant, nj. ongeveer ƒ1.400.000, van het oor- spronkelyk aan spoorwegobligaties uitstaand bedrag, groot 410 millioen, voor welk bedrag tot 1 Januari j.l. de gelegenheid was openge steld de betreffende obligaties om te wisselen in staatsobligaties.' Behoudens het bovenge noemde bedrag van ƒ1,4 millioen is voor alle obligaties van die gelegenheid gebruik ge maakt. In het gezin A. van P. te Nieuwe Schans is vanochtend een drieling geboren. In de dezer dagen te Den Haag gehouden Bondsraadsvergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond is de heer Ed. G. Schür- mann by enkele candidaatstelling als voorzit ter herkozen. Nederlandsche Zuivelcentrale. 23 t/m 29 Jan. Consumptiemelk regeeringscontract, taxege deelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings-minimumprijs 6.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2.50 cent. De Nederlandsche Bond van Aquariumver - eenigingen houdt 6 Februari te 's-Hertogen- bosch een congres van de by dien bond aan gesloten vereenigingen, waarop ook Belgische en Duitsche vereenigingen tegenwoordig zullen zyn. moeten,-en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk voor regelmatige darmfunctie zorgen door HET IDEALE LAXEERMIDDEL Verpakkingen a 10 tabletten fl. -.55, buisjes a 30 tabletten fl. 1.20. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Een daalgebied uit het uitgestrekte gebied van lagen luchtdruk in 't hooge noorden trok naar de Noorsche kust en veroorzaakt weer een warmen storm, die tot ver in de Poolzee de temperatuur boven het vriespunt brengt. Het opvolgende stijggebied ligt over Schotland en Ierland, met geruimde winden en een geringe afkoeling. In Engeland en om de Noordzee is het nog zeer zacht, op IJsland is het voor het oogenblik zeer rustig weer, met lichte vorst. Het gebied van hoogen luchtdruk over Frankrijk bleef stand houden, dat over Scandinavië week terug naar Finland. In Zuidoost-Europa is de luchtdruk nog stijgende. In Zwitserland viel veel neerslag en de felle koude en de sneeuwval op de Alpenstations houden aan. In Duitschland werd het iets kouder en in Zuidwest-Frankrijk ligt weer een gebied van lichte vorst. In Cen traal Europa is het weer meest betrokken en nevelachtig, in Zweden vriest het nauwelijks. Voorloopig zal het karakter van 't weer weinig veranderen en bewolkt en somber blyven, met later eenige opklaring en iets kouder. Het aantal bezoekers van deze instelling neemt jaarlijks toe en bedroeg in 1937 3348 personen. Van deze waren er 1169 niet-ingezetenen der gemeente Utrecht, onder wie zich 43 buiten landers bevonden. Evenals in de voorafgaande jaren werd het museum ook in dit verslagjaar door verschei dene gezelschappen en vereenigingen bezocht. Verschillende docenten by het middelbaar en lager onderwijs kwamen met hun schoolklas sen de verzamelingen bezichtigen. In den loop van het verslagjaar werd het museum met belangrijke aanwinsten verrijkt. Zoo heeft de kunstschilder F. Huysmans te Nunspeet een decoratieven achtergrond voor den reebok geschilderd, in verband waarmede de opstelling daarvan is gewijzigd. De architect C. de Haas, te Hollandsche Rading, is er in geslaagd, een gelukkige aansluiting bij de archi tectuur van de zaal en de voorwerpen in de onmiddellijke omgeving te bereiken. Van Dr. A. A. C. Sprangers ontving het mu seum een herbarium ten geschenke, waarover Dr. P. G. Tiddens hem namens den heer De Vries te Utrecht de beschikking had gegeven. De verzameling houtmonsters werd door be middeling van Prof. A. te Wechel te Wage- ningen bijgewerkt. Op 18 December 1937 werd een tentoonstel ling geopend van zes groote, door den kunst schilder P. J. van Boxel te 's-Gravenhage ver vaardigde schilderijen van Staatsnatuurmonu- menten op Texel (De Muy, de Slufter, de Wes terduinen enz.). Deze tentoonstelling, die tot 11 Januari 1938 geopend is gebleven, heeft veel belangstelling getrokken. In de aula van Teyler's Museum te Haarlem werd gisterenavond een herdenkingsavond ge houden, gewijd aan Dr. M. v. Marum, de een eeuw geleden gestorven directeur van Teyler's Physisch en Naturalienkabinet en secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschap pen te Haarlem. Prof. A. Fokker herinnerde er in een korte inleiding aan, dat Dr. v.-Marum een levendigen geest had, in staat om zich te verdiepen in steeds nieuwe wetenschappen. Voor Teyler's stichting heeft hy achtereenvolgens zyn zorgen gewijd aan de natuurkunde, de scheikunde, de geologie en de bibliotheek. Hij kwam in 1782 met het plan om door nasporingen en het aanleggen van een verzameling de wetenschap te dienen. In 1784 directeur geworden, liet hij een inge nieuze en op nieuwe beginselen gegrondveste electriseermachine vervaardigen nog steeds aanwezig die naar schatting wel een 100.000 volt kon opwekken. Op zijn reizen naar Parijs leerde hij Lavoisier en diens nieuwe scheikun dige theorieën kennen, welke hij ook in Neder land wilde verbreiden. Maar daarbij ondervond hij zeer veel tegenstand van zijn medegeleerden. In Londen kocht hij optische toestellen maar hij kon er geen model van een stoommachine machtig worden omdat men daar vreesde dat men dat model op het vasteland in het groot zou gaan nabootsen. Hij vereenvoudigde de toe stellen noodig om Lavoisier's theorieën te bewij zen waardoor deze algemeen werden aanvaard. Universiteiten in het buitenland volgden zijn voorbeeld. Toen in 1795 de Fransche overheersching in ons land kwam en 3 commissarissen op dracht kregen om in Nederland schatten te vergaren voor de Parijsche musea wist Dr. v. Marum, dank zij zyn persoonlijke rela ties met twee hunner, te voorkomen, dat ook de verzamelingen van Teyler's Museum naar Parijs zouden moeten verhuizen. Het behoud van die verzamelingen is dus aan v. Marum te danken. In 1798 gaat hy de geologie bestudeeren, in 1803 de botanie en oud geworden, werd de bi bliotheek nog door hem uitgebreid en verbeterd. Op 71-jarigen leeftijd nam hij nog proeven. Mej. Dr. A. M. Muntendam uit Amsterdam schetste hierna uitvoeriger v. Marum's leven en werk. v. Marum werd geboren in een tijd, waar in er groote belangstelling was voor de weten schappen. Van de Latijnsche school te Delft daar werd hij in 1750 geboren behoorde hij tot de beste leerlingen. De familie verhuisde naar Groningen, waar hij aan de universiteit studeerde. Van zyn jeugd af had hij een voor liefde voor het kweeken van planten. Hij pro moveerde tot doctor, vroeger dan hij zelf be paald had, waardoor zijn proefschrift nog niet af was, omdat zyn promotie luister moest bij zetten aan een bezoek van stadhouder Willem V aan de hoogeschool. Twee weken later pro moveerde hij ook tot doctor in de geneeskunde. Toen hij gepasseerd werd bij de benoeming van lector, ging hij zich van de weeromstuit op de electriciteit toeleggen en vond een electriseer machine uit. In 1776 vestigde hij zich als arts te Haarlem. De doktershonoraria waren hier echter lager dan elders, maar Haarlem was een wetenschappelijk centrum door de Holl. Maat schappij der wetenschappen. Het stadsbestuur benoemde hem tot lector. In 1777 werd hij di recteur van het naturalienkabinet van genoemde Mij. en hy trouwde met de rijke, hoewel tien jaar oudere dochter van zyn boekdrukker, die HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 M. VARA-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Reportage. 2.20 Viool en piano. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Causerie over Marokko. 3.45 VARA-Orkest m. m. v. solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 „Kris-Kras door Nederland". 5.40 Declamatie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en reportage. 7.00 Filmland. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest, „Fantasia" en solisten. 9.15 „En nuOké!" 10.30 Toespraak. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 Declamatie. 11.00 Zang en orgel. 11.30 Berichten. 11.3512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. (KRO-Ultzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten m. m. v. solist en gramofoonmuziek. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.05 Kinderuurtje. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest en gramofoonmuz. 5.30 Esperantomeuws. 5.45 De KRO-NachtegaaltJes. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Nieuwe stroomingen in de econo mische wetenschap", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Berichten. 8.40 KRO-Orkest. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Cabaret-programma. 9.25 The Hawaian Friends. 9.35 De KRO-Melodisten. 9.55 Vervolg Cabaret-programma. 10.15 Vervolg KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5612.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Het BBC-Northern orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het Aston Hippodrome-orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Orgelspel. 3.50 Het Bridgewaterkwintet. 4.20 Zang en piano. 5.00 Declamatie. 5.20 Harry Roy's Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Reportage. 7.30 De BBC-Zangers. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch overzicht. 9.55 Sportreportage. 10.25 Het BBC-orkest en solist. 11.35 Ambrose en zijn Band. 11.50 Orgelspel. 12.1012.2o Berichten. RADIO PARIS. 1648 M. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.50 Conservatorium-orkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Bailly-orkest en zang. 3.20, 4.05, 6.05 en 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.25 Populair concert. 11.2012.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN. 456 M. 8.50 Solistenconcert. 11.20 Omroeporkest 1.35 Will Glahe's orkest. 2.20 Zang. 3.20 Omroeporkest, militair orkest en solisten. 5.30 en 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepdansorkest, Theaterorkest, ko ren en solisten. 9.5012.20 A. Goronzy en Walter Raatzke met hun orkesten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Muzikale voordracht (met gr.pl.). 3.20 Omroepkleinorkest. 4.20 Trio Jef Maes. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.20 Omroepsalonorkest. 8.20 Radiotooneel met muziek. .-.3012.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Choura Kouznetzoff's orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Engelsch programma. 4.20 Blaasorkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 Paul Godwin's orkest. 6.35 Luiksch A Capella koor. 7.35 en 8.2o Gramofoonmuziek. 8.50 uit Parijs: Symphonieconcert, radio tooneel en gevarieerd programma. 11.00 Fud Candrix' orkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 9.50 Viool en viola. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Anton Goronzy en Walter Raatzke met hun orkesten. 100.000 gld. bij het huwelijk meebracht tegen hij maar f 8000 's jaars. Het nu hoogere inkomen stelde hem in staat groote buitenlandsche rei zen te maken, waarop hij o.a. Goethe ontmoette, die hem met bijzondere beleefdheid ontving. De reizen naar Parys en Londen en de gevolgen daarvan hebben wij boven al vermeld. In 1784 werd hij directeur van het Natuurkundig kabi net van Teylerstichting. Als oprecht prinsge zind werd hij in 1788 door Prins Willem V tot lid van de Vroedschap (gemeenteraad) van Haarlem benoemd, maar van politiek had hij toch eenafkeer. In 1803 stichtte hij een botanischen tuin „Plantlust" aan het Z. B. Spaarne te Haarlem en keerde 'daarmede tot zijn jeugdliefde terug. Daar kweekte hij o.a. Dahlia's, toen nog een in Europa onbekende bloem. In 1794 werd hy se cretaris van de Holl. Mij. der Wetenschappen en ook onder Koning Lodewijk Napoleon en la ter na de restauratie van Neêrlands onafhan kelijkheid kreeg hij verschillende eervolle be noemingen. Zoo is hij lid van het Kon. Insti tuut van Wetenschappen te Amsterdam geweest en behoorde hij tot de 600 notabelen, die in 1833 over een grondwet moesten stemmen. Napoleon bracht in 1811 een bezoek aan Haarlem, aan het Teylermuseum en was toen allesbehalve vriendelijk jegens v. Ma rum, maar die wist Napoleon's gezindheid geheel om te draaien zoodat hij zelfs een aanvullend jaargeld kreeg en in 1810 lid van den Municipalen Raad van Haarlem werd, waarvan hij echter de helft der vergaderin gen verzuimde. Op 81-jarigen leeftyd overleed zyn echtge- noote, die altijd trouw zijn brieven had geco- pieerd en die bepaalde dat jaarlijks aan de wee zen van het Doopsgezinde Weeshuis te Haarlem ieder één gld. moet uitgekeerd worden als nieuwjaarsgeschenk. Dit gebeurt nog altijd. In 1826 stelde v. Marum de bibliotheek van Teylerstichting open voor het publiek en hij wist haar uit te breiden en te verbeteren. Tot aan het einde van zijn leven in 1837 is hij geestelijk actief gebleven. Prof. Fokker besprak hierna nog de vraag of v. Marum een groot man is geweest, v. Marum is rakelings langs groote ontdekkingen gegaan. Zoo wist hij ammoniak tot vloeistof te verdich ten maar waarom ging hij toen niet probeeren andere gassen te condenseeren? De tragiek van zijn leven is geweest dat hij in zijn jeugd in de hoogte gestoken werd. Daardoor kreeg hij een groote zelfverzekerdheid over zich, die hem echter in staat heeft gesteld over aanvallen te zegevieren. Twee keer heeft hij zijn leven ver anderd: toen hij voor lector gepasseerd werd en toen in Haarlem een patiënt van hem, den ont werper van het Museumgebouw, stierf. v. Marum was een goed mensch, gedragen door een diep religieus besef en een uitne mend geleerde, die Haarlem, de Holl. Mij. van wetenschappen en Teylerstichting be roemd gemaakt heeft over de geheele we reld. De commissie inzake huishoudelijke voorlich ting en gezinsleiding, welke zich ten doel stelt door voorlichting in verschillenden vorm den toestand in gezinnen met kleine inkomsten zoo veel mogelijk te verbeteren, heeft in samenwer king met vele instellingen, werkzaam op het ge bied van handenarbeid, in het bijzonder voor werkloozen, te 's Gravenhage een tentoonstelling georganiseerd van modellen en teekeningen. Deze expositie, die een groot aantal modellen van huisraad, speelgoed en gebruiksvoorwerpen zal bevatten, geschikt om met eenvoudige mid delen en geringe kosten tot nut van het huis houden door niet-deskundigen te worden ver vaardigd, wordt gehouden in het gebouw van de voormalige Meisjes-H.B.S. aan het Bleyen- burg No. 38 aldaar, van 21 tot en met 31 Januari 1938. Half December tot en met 8 Januari heeft de werkverschaffing over het geheele land stil gelegen en werd aan de tewerkgestelden een geldelyke ondersteuning verleend. Op Maandag 10 Januari werden de werkzaamheden hervat. Door den hoogen waterstand, gebrek aan gele genheid tot grondberging en onteigeningsmoei lijkheden stagneerden de werkzaamheden aan de rivierverbetering de Aa en zyn tydelijk, ver- moedelyk voor 6 weken, 400 Bossche tewerkge stelden weer ontogen Nog ruim driehonderd Bossche tewerkgestelden konden aan het werk blijven. Aan de ontslagenen zal een geldelijke ondersteuning worden verleend volgens de daar" voor geldende regeling. De simultaan-seance, die de Schaakclub „Amersfoort" ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan had georganiseerd, vond Donderdag avond onder groote belangstelling plaats in Ge bouw Amicitia te Amersfoort. De voorziter, de heer v. Raalte, beschouwde dezen avond, waaraan 2 secundanten van dr. Euwe hun medewerking verleenden, als een prachtige propaganda voor de schaaksport. De heer P. Jungman bracht daarna de geluk- wenschen van den K.N.S.B. over. Als stoffelijk huldeblyk overhandigde vervol gens de heer P. J. Versluis namens den S.G.S. een tweetal schaakklokken. Beide simultaanspelers begonnen in snel tempo; Fine, die 34 tegenstanders te bestrijden had, deed in het eerste half uur 12 zetten; Kmoch, die aan 37 borden speelde, 10 zetten in denzelfden tyd. Na een half uur spelen moest by Fine reeds een tegenstander zijn Koning neerleggen, welk voorbeeld na 30 minuten door 'n tweeden spe ler werd gevolgd. Ook by Kmoch beten daarna enkele tegenstanders in het zand. Het eerste succes boekte A. Huisman uit Amersfoort, door na 7 kwartier spelen in een Caro Kann-verdediging van Fine te winnen (20 zetten). Toch hielden de meeste schakers taai vol; na 2 uur spelen had Fine 7, Kmoch 3 partyen ge wonnen, wel een bewys van het goede gehalte der spelers. Fine boekte zijn winstpunten met groote re gelmaat. Na 3 uur spelen moest de laatste tegen stander opgeven, waardoor Fine het fraaie re sultaat behaalde van 32 gewonnen partyen, 1 verloren en 1 remise tegen v. d. Rotte, Amers foort. Kmoch bereikte eerst na 4% uur spelen het eindpunt. Van de 37 partyen had hy er 35 ge wonnen, 2 remise tegen T. Bouw en ir. K. L. J. Kuiler, beiden uit Amersfoort. Score dus 97 pet., dus nog beter dan Fine. „Amersfoort" kan op een mooien avond terugzien. Naar wy vernemen, staat het thans vast d®1 het R .K. Nederlandsch elftal in Haarlem eÊ wedstrijd komt spelen. Dit gebeurt kort y00^ den officieelen landenwedstrijd tegen België e als datum wordt genoemd 24 April a.s. Als tegenstander fungeert het Katholi®1;. HaarleHische elftal, terwyl de wedstrijd zal vinden op het terrein van H.B.C. aan d® Heerer.weg te Heemstede. drieën op de voorbank vai zitten mag alléén, al» er dór den bestuurder 60 cm en voor 'eiken passagier 40 cm beschikbaar is (voor 'n kind tot 12 jaari 30 cm),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6