De Volkenbond en de kleine staten De boter in het Derde Rijk VALDA PASTILLES HONDERDSTE ZITTING VAN DEN RAAD HET ONS VERDRINGT HET „VIERTEL GRIEP Kerkelijk leven ZATERDAG 22 JANUARI 1938 BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT Op den tweesprong Nieuwe arrestaties in de Csar-affaire Deloncle en andere beschul digden gehoord Korte berichten DE IMBOSCH Aan Natuurmonumenten overgedragen Landgoed „Beestmans" onder de Natuurschoonwet 1928 EEN TAALMEESTER WANHOPIGE BRIEVEN BESTELLERS Met den prijs wordt tevens de hoeveelheid verminderd, doch 't oog wil ook wat Het buitenland krtfgt weer de schuld Voorloopig nog geen vorst Kans op kentering van het weer is er echter wel VOOR ZONDAG WEINIG REGEN VERWACHT GEEN ZOMERHUISJE VOOR PRINSELIJK PAAR Aankoop van de Schuur van Bothol tegengesproken HOFJAGER W. SPEK Hij kan nog niet het ziekenhuis verlaten Dr. H. COLIJN OP DE R.A.I. Groote belangstelling voor de expositie ECHTE VALDA Ontvangsten bij de Ned. Spoorwegen In 1937 bijna f 4 millioen hooger dan in 1936 HET BOEKWERK „HET KIND" Nationaal huldeblijk voor 't Prin selijk Paar ten bate van het Nederlandsche kind PRINS KAREL VAN ZWEDEN TE DEN HAAG Zijn bezoek is van zuiver parti culieren aard C.A.O. IN DRUKKERSBEDRIJF Onderhandelingscommissie samengesteld VOOR MOEDER EN KIND Korte causerie op den nationalen feestdag BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM Evenals bij het optreden van het eerste en tweede Volksfrontministerie heeft de Kamer ook bij het optreden van het der de met overweldigende meerderheid voor de motie- van vertrouwen gestemd. Met 501 stem vóór en slechts één stem tegen (bij 104 blanco-stemmen) werd de vierde regeering- Chautemps voorloopig in haar ministerieele ze tels bevestigd. Ook de zoo braaf geworden par- 'ementaire communisten stemden vóór de re geering. Men kent echter de grilligheid der Fransche binnenïandsche politiek. Het leven van de regeering-Chautemps blijft aan een Zijden draad hangen. Maar in ieder geval frankrijk heeft weer een regeering en de mi- bister van Buitenlandsche Zaken, monsieur Delbos, kan thans naar Genève gaan. Be honderdste zitting van den Volkenbonds- taaa zou oorspronkelijk worden gehouden op Maandag 17 Januari. Tengevolge der demissie van het derde kabinet-Chautemps, die zeer on verwacht kwam, werd de zitting verschoven tot 26 Januari. Deze honderdste zitting van den Raad zal allerminst het karakter van een ju bileum dragen. Zij wordt gehouden In een sfeer Van internationale politieke spanning en van onzekerheid in eigen huis. Tegenover de span ningen op het wereldtheater zal de Raad, wijl er absoluut geen kans bestaat, dat hij op de een of andere wijze met succes zou kunnen in grijpen, de grootst mogelijke reserve in acht hemen. Het zou echter een groote fout zijn, boude de Raad dezelfde gereserveerdheid toonen ten opzichte van de onzekerheid in eigen huis. Beze onzekerheid is een gevolg van het feit, dat 'h het afgeloopen jaar een reeks van staten onomwonden hebben besloten terug te keeren tet hun neutraliteitspolitiek, omdat de Volken bond als systeem der collectieve veiligheid heeft gefaald, het sanctie-experiment tegenover Italië is mislukt en met het systeem der sancties in ben Volkenbond, zooals deze thans er uitziet, Sbsoluut niets meer is aan te vangen. „Der Weg büruck". naar de „neutraliteit" is voor een reeks Van staten reeds een feit geworden. De Zw'eed- tehe minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, heeft in het parlement verklaard, dat bet 't recht van zijn land is, onder alle omstan digheden, zelfs in tegenstelling met andere Mogendheden de beslissing en de vrijheid van oordeel voor te behouden, welke de politieke Veiligheid en de levensbelangen van Zweden Vereischen. Wat voor Zweden geldt, geldt ook, gezien de nauwe samenwerking op buiten- landsch politiek gebied, voor de andere Noorsche staten. De Zwitsersche Bondsraad Motta nam op 22 December 1937 reeds het zelfde standpunt in, toen hij verklaarde: „Wij biogen niet den indruk wekken of den argwaan 'aten opkomen, alsof wij, als planeten, in voor geschreven baan een zekere groep van groote biogendheden zouden volgen. Wij zijn neutraal, omdat wij zelfstandig en Vrij willen zijn." Het streven, om op geenerlei V-'ijze betrokken te worden bij de spanningen, die tusschen de groote mogendheden bestaan, is -biet alleen het gemeenzame standpunt der zoo genaamde neutrale staten, maar bepaalt ook 'h hooge mate de houding van alle kleine en blinder groote mogendheden. De beweging der neutrale staten is be gonnen met het gemeenschappelijke communiqué der ministers van Buiten landsche Zaken dezer staten, gedateerd 1 Juli 1936, Genève. De ministers van Buitenlandsche ^aken der vier Noorsche staten, van 'Neder land, Spanje en Zwitserland stelden daarin de these op, dat het niet toelaatbaar is, dat be haalde artikelen van het Handvest, in het bij tender het artikel over de ontwapening, doode letter blijven, terwijl andere in toepassing borden gebracht. Dit sloeg vooral op artikel l6. het sanctie-artikel. De Zweed Sandler sloeg spijkers met koppen, toen hij ten opzichte van artikel 16 zeide: „Een wet, die niet voor allen eb niet bij alle gelegenheden geldt, heeft tot bader order opgehouden, wet te zijn." Het streven om terug te keeren tot de neutraliteit is dus onmiskenbaar bij talrijke Volkenbonds- staten, maar het probleem is voor alle geens- *'bs hetzelfde. Het probleem, dat Nederland en ®elgië voornamelijk bezighoudt, is de kwestie, b°e het in de toekomst moet gaan met het ^blden van den doormarsch van vreemde troe- teb volgens artikel 16, paragraaf 3. Onze mi nister van Buitenlandsche Zaken, toen nog jhr. Graeff, heeft daarover, in verband met het temrnuniqué van 1 Juli 1936, in de Eerste Ka- 'bev het volgende gezegd: „Het staat vast, artikel 16 van het Handvest nooit een lid v*h den Volkenbond kan verplichten, over te êaan tot militaire acties; wanneer dit echter ^tetstaat, kan dit artikel ook niet een lid van JJ-b volkenbond de verplichting opleggen, abdelingen van andere staten te dulden, die ^°°r dat iid onvermijdelijk een militaire actie zich mede zouden brengen." De ministers en Patijn hebben zich in de Eerste Ka- *bbr verleden week geheel bij deze meening aan sloten en, evenals ex-minister De Graeff, be- tegd, dat Nederland in de toekomst wat het ^dctie-vraagstuk betreft zijn volle zelfstan- bii Sheid wenscht te handhaven. De Belgische ^'bister van Buitenlandsche Zaken Spaak eeft eveneens (op 29 April 1937) verklaard, at het weliswaar taak van den Volkenbond is, eb interpretatie te geven van artikel 16, maar 6e Belgische regeering bij de toepassing 'tedig vrij spel voor zich zelf opeischt. Anders staat het probleem-Volkenbond voor bere staten: Oostenrijk, Hongarije, Polen en Vu'"i-Slavië hebben duidelijk te kennen gege- 6tl' hat hun lidmaatschap afhankelijk is ge maakt van de houding der groote mogendhe den, die nog lid zijn. Mocht er een streven bemerkbaar worden, dat de Volkenbond zich zou ontwikkelen als een democratisch blok te gen de autoritaire staten, dan zullen zij Ge nève den rug toekeeren. „Der Saai leert sich", Genève loopt leeg, juicht reeds de Vólk. Beobachter. Zoo ver zijn we nog niet echter! De honderdste zitting van den Raad zal wel door Engeland en Frankrijk benut worden, om de beide groepen van kleine staten, de neutrale en die, welke niet op democratisch sleeptouw genomen willen worden, gerust te stellen. CLERMONT FERRAND, 22 Jan. (Havas.) De Fransche politie heeft den automonteur Louis Marminat gearresteerd. Deze heeft be kend twee lichte mitrailleurs in zijn bezit te hebben gehad, waarvan hij zich enkele dagen geleden heeft ontdaan. Marminat heeft ver der bekend dat hij lid was van een „organisa tie tot zelfverdediging". De rechter van instructie heeft Eugène Deloncle, die er van beschuldigd wordt de leider te zijn van het geheime genootschap de C.S.A.R., gehoord. Deloncle protesteerde o. m. tegen de beschul digingen, die hem betichten van verantwoorde lijkheid in de zaak der bomaanslagen bij de Place de l'Etoile. Deloncle gaf toe in Januari 1936 met gene raal Dusseigneur in Spanje te zijn geweest, doch dit was, naar zijn zeggen, met het doel zich te documenteeren „aangaande de revo- lutionnaire wreedheden en Je communistische methodes" en zonder pogingen om zich te ver bergen. Ook gaf hfj toe een „touristenreis" met generaal Dusseigneur te hebben gemaakt naar Italië. Gisteren zijn Metenier en Locuty geconfron teerd met Jacqueline Blondet, die herhaalde, dat zü met de beide ingenieurs had geluncht op den dag van de aanslagen by de Place de l'Etoile. Locuty erkende aan deze lunch te hebben deelgenomen. Metenier herhaalde, dat hij mej. Blondet en Locuty wel gekend heeft, maar er zeker van was met hen dien dag niet geluncht te hebben. De teekenaar Jacubiez is in staat van be schuldiging gesteld. Hem wordt in de moord zaak der gebroeders Roselli moord met voor bedachten rade ten laste gelegd. Naar het blad Kommunist Tadsjihistana uit Moskou meldt, zijn vijf functionarissen van het Tadsjistische volkscommissariaat van landbouw terechtgesteld als saboteurs en hoog verraders. Onder hen bevonden zich twee be kende .vroegere aanhangers van Trotzki, Dros- aof en Mamtsjenko, die reeds eenige jaren ge leden naar Siberië waren verbannen. Officieel wordt te Weenen medegedeeld, dat het Oostenryksche consulaat-generaal te Dant- zig is gesloten en dat de voorloopige leiding der zaken opgedragen is aan de Oostenryksche legatie te Warschau. Volgens berichten in de Poolsche pers heeft de politie in het district Kowel 21 communisten gearresteerd, beschuldigd van agitatie. De Mexicaansche minister van financiën heeft medegedeeld, dat met ingang van 21 Januari het invoerrecht op luxe-artikelen, welke ook in Mexico gemaakt kunnen worden, aanzienlijk ver hoogd wordt. Deze verhooging van de invoer rechten zal van voorbijgaanden aard zyn. Het doel van dezen maatregel is, de positie van het Mexicaansche betaalmiddel te versterken. Nadat gedurende 2'/2 jaar synthetische brandstof gebruikt is, zullen de Italiaansche eigenaars van motorvoertuigen thans wederom zuivere benzine kunnen koopen. De prüs zal echter met negen centesimi per liter verhoogd worden, zoodat hij thans ongeveer 26 cent per liter bedraagt. De Zwitsersche Bondsraad heeft het rapport van het politieke departement inzake de be trekkingen tusschen Zwitserland en den Vol kenbond en de neutraliteit van Zwitserland goedgekeurd. Voor de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten zal de 21e Januari 1938 een heug lijke en gedenkwaardige datum blyven, want op dien dag werd het landgoed De Imbosch aan haar bezittingen „Het Nationale Park De Ve- luwezoom" toegevoegd. De acte werd op het kasteel Rosendael der familie Van Pallandt verleden, ten overstaan van notaris D. M. G. H. Putman Cramer, te Velp, die hiertoe zijn mi nisterie belangeloos verleende. Met voldoening denkt het bestuur der ver eeniging aan de duizenden blijken van belang stelling en instemming, welke het hebben mo gelijk gemaakt, dat dit grootsche plan kon worden verwezenlijkt. De koopsom voor de Imbosch is geheel van particuliere zijde bij eengebracht, zonder dat de overheid daarvoor, in welken vorm ook, steun verleende. Een gedeelte van het landgoed „Beestmans", ter grootte van 92 H.A., is onder de Natuur schoonwet 1928 gerangschikt. Het landgoed, dat uit een zeer fraai afwis selend landschap van bosch- en cultuurland bestaat, is gelegen in den Zuid-Oostelijken hoek van de gemeente Aalten langs de Duit- sche grens in de buurtschap De Haart. In het „Koloniaal Tijdschrift" trekt een zekere Gvan leer tegen, wat hij noemt een „buitensporige neiging tot het vrouwelijk geslacht" of een „on uitroeibare neiging tot deftigheid", welke den Hollander er toe zou bren gen onder de talrijke fouten die hij bij het schrijven begaat, er geen zoo te freguenteeren als het vrouwelijk maken van woorden die het niet zijn. „Wanneer men in de kranten," aldus schrijft G. o.m., „bijna altijd leest over „de methoden der N.S.B." en „de achteruitgang der N.S.B.dan is dit tenminste nog begrijpelijk: wij kunnen het aan onze beschaafde spreektaal niet altijd hooren, dat bond manlijk is, al zullen de meesten, spon taan sprekend, zeggen: ,,de bond moet z ij n leden verliezen." Deze taalmeester met een bijzonder zuiver onderscheidingsvermogen voor het mannelijk en vrouwelijk geslacht blijkt een schooljongen te zijn in de politiek, anders had hi] geweten, dat N.S.B. geen afkorting is van Natio- naal-socialistischen Bond, gelijk hij veronderstelt, maar van Nationaal- socialistische Beweging. Beweging is nog altijd vrouwelijk, ook al tracht de heer Mussert aan de zijne een meer dan mannelijk accent te verleenen. Het leven is gevaarlijk in 't bureau cratische Sovjet-paradijs, niet alleen voor de communistische kopstukken, onder wie op last van Stalin voortdu rend „gesneld" wordt, maar ook voor lage en kleine beambten en ambte naren, die voor vergrijpen en verzui men niet zelden met den dood ge honoreerd wordenBijzonder gevaar lijk is in Sovjet-Rusland het vreed zame en. onschuldige beroep van brie venbesteller geworden. Op gevaar af van in ongenade te vallen of als Trotzkistische saboteurs en spionnen naar Siberië te worden gezonden, heb ben de Russische postboden hun be klag ingediend, omdat het met den besten wil van de wereld niet meer mogelijk is in Leningrad of Moskou hun ambt naar behooren te vervullen. Zooals men weet bezitten de Sovjets de hobby, straten en pleinen, ja heele dorpen en steden te noemen naar de invloedrijke figuren en „helden" en „bonzen" der Sovjet-Unie. Wie echter vandaag in de zon van Stalin's genade als voorbeeldig bolsjewiek wordt ge- eerd, ligt niet zelden morgen door zeefd van de kogels van een executie- peleton in graf of crematorium. Dien tengevolge moeten de naar geëxecu teerden genoemde straten, pleinen, steden en dorpen herhaaldelijk wor den „omgedoopt" en voorzien worden van een naam, die nog in Sovjet- Rusland met „eere" mag worden ge noemd. Maar vóór de nieuwe naam bordjes vaak gereed zijn, is de uitver korens, wiens naam aan straat, plein, dorp of stad zou worden gegeven, al weer terechtgesteld of in de gevange nis gestopt. Dat zoodoende een juiste adresseering en bestelling zoo moeilijk wordt, dat men Stalin zelf. op wiens gril en bevel genade in ongenade wordt omgezet, moet zijn om geen vergissingen te begaan, spreekt van zelf. In Moskou en Leningrad hebben verschillende pleinen en straten bin nen enkele maanden tijds vier of vijf maal van naam verwisseld. De Rus sische postboden zijn wanhopig. Een gevaarlijke situatie, want wie in Sovjet-Rusland waagt te wanhopen, bewijst daarmee geen man te zijn naar Stalin's hart, indien Stalin ten minste nog zoo iets burgerlijks als een hart bezit. ff (Van onzen Beriynschen correspondent) De Duitsche huisvrouwen hebben dit met haar Fransche zusters gemeen, dat zü het ons niet kennen. De Frangaise koopt de dingen, waarvan zy geen groote hoe veelheden tegeiyk pleegt in te slaan, per „quart". De Duitsche huisvrouw vraagt in de zelfde omstandigheden om een „Viertel", een kwart pond. 'Er zün ook menschen, die nog van een „Achtel" (achtste kilo) spreken. Dit klinkt echter zoo ouderwetsch als wanneer men ten onzent een bedrag van dertig cent als een „schelling" aanduidt. Het ziet er echter naar uit, dat het „Viertel" zün langsten tyd gehad heeft Ook in Duitschland schijnt het ons binnen afzienbaren tyd den troon te zullen bestij gen. Volgens de nieuwste bepalingen moe ten reeds thans een groot aantal levens middelen ofwel per kilo, ofwel per ons ge- prqsd worden. Eén artikel, de zoo begeerde en helaas zoo moelijk te krügen boter wordt reeds per ons verkocht. De boter! Aan de biertafel praat men er meer over dan over de politiek. De koffie- kransjes hebben er meer belangstelling voor dan voor 't dienstbodenvraagstuk. De vrouw, die er in geslaagd is, een half pondje meer te veroveren „en u kunt me gelooven, zon der boterkaartü" dan haar van rechts wege toekomt, steekt haar vriendinnen daar mee de oogen uit meer dan met een nieuwe japon Intusschen schünt er in Duitschland on danks alle booze tongen, die het tegendeel be weren, geen werkeiyk gebrek aan boter te be staan. Zeker, alle Duitschers gelooven, dat dit wèl het geval is. Doch ze verbeelden het zich slechts, dit bewijzende statistieken! Vol gens de statistieken beschikt Duitschland mo menteel over vrüwel dezelfde hoeveelheid bo ter als in het jaar van den grootsten econo- mischen bloei, dat het Duitsche volk beleefde, nameiyk 1913. De Duitschers hebben sindsdien alleen maar de slechte gewoonte aangenomen om hun boterverbruik met rond een derde te verhoogen. Een berooide schatkist dwingt hen, deze slechte gewoonte weer af te leeren. En daarby helpt hen thans de staat door het ons op den troon te verheffen. Toen de margarine-boter-olie-vet-reuzel- spek-distributie, welke intusschen ook nog een varkensvleesch- en eieren-distributie geworden is, het vorig jaar begon, ontving iedere winke lier maandeiyks dezelfde hoeveelheid gedistri bueerde levensmiddelen, als hy in de steek- maand October 1936 ontvangen had. Hij moest zün voorraad gelijkeiyk verdeelen onder zün klanten, dat wil zeggen onder degenen, die zich bij hem en natuuriyk alleen by hem! hadden laten inschryven. Aanvankelijk be merkte men op die manier zoo ongeveer niets van het bestaan eener distributie. Dat veran derde echter spoedig, toen de regeering de be schikbaar gestelde voorraden maandehjks sterk begon te verminderen. In de laatste maanden van het vorig jaar kregen alleenstaande perso nen en kleine gezinnen nog slechts een half pond boter of margarine per hoofd en per week. Een half pond is twee „Viertel". Door nu het „Vierter te schrappen en het ons in te voeren bewerkt thans de Duitsche regee- ring, dat haar onderdanen sinds Nieuwjaar slechts tweehonderd gram boter of margarine per hoofd en per week ontvangen. Helpt op deze wüze het ons de kostbare de viezen sparen, die zoo oneindig veel nuttiger kunnen worden aangewend om grondstoffen te koopen voor de industrie, het ons kan zich bovendien nog verdiensteiyk maken voor het vaderland, wanneer het erin slaagt om ook voor andere levensmiddelen het „Viertel" te verdryven. Zooals bekend verondersteld mag worden, wordt sinds het begin van het vier-jaren-plan de heele Duitsche handel oppermachtig gere geerd door een „Freiskommissar'', die practisch alle prijzen vaststelt. Het spreekt vanzelf, dat het de taak van dezen prijscommissaris was om koste wat kost te voorkomen, dat het le ven duurder zou worden. Evenwel is ook de machtigste dictatuur niet in staat om een be duidenden invloed uit te oefenen op den we reldhandel. Daarvoor zou geld en zelfs veel geld noodig zijn. En dictaturen zijn altyd straatarm! Duitschland kan zijn volk niet voeden, zon der groote hoeveelheden levensmiddelen in te voeren. Natuuriyk moet het daarvoor de in beduidende mate gestegen wereldhandelspryzen betalen. Hierdoor en ook om verschillende andere redenen exportfonds, stijgende be hoefte aan grondstoffen, sterk verhoogde pry- zen op de warenmarkt, kunstmatig op peil ge houden geld bleek het op den duur onver mijdelijk, de door den „Preiskommissar" plech tig vastgestelde pry zen voor levensmiddelen te handhaven. Ter gelegenheid van den Rykspartijdag 1936 rekende dr. Robert Ley het Duitsche volk voor, dat een arbeidersgezin van vier personen we kelijks M 11.80 noodig had om behoorlyk te kunnen eten. Volgens een wet van de vorige maand December ontvangt een gezin, dat drie a vier maal zooveel inkomen heeft maande- lyks een belangrijke toelage van den staat, om dat het er niet meer van komen kan. Duitschland is in de laatste jaren duurder geworden, zeer veel duurder geworden zelfs en het wordt nog steeds duurder. Alleen een dwaas zou kunnen beweren, dat het Hitler-bewind daarvan uitsluitend de schuld draagt. De algemeene economische con stellatie en de zeer precaire toestand der Duitsche financiën zijn er in de eerste plaats de oorzaak van, dat de kosten van het levens onderhoud in het Derde Rijk zoo enorm geste gen zyn en nog voortdurend stijgen. Het ongeluk wil echter, dat de totale staat alleen maar triomfen adverteeren kan en niet alleen zyn fiasco's verbergen, doch zelfs zyn kleinsten tegenslag hardnekkig loochenen moet. Ook de zorgvuldigst gecontroleerde pers en de volmaaktst georganiseerde politie kunnen ech ter den meest vurigen partijgenoot niet behoe den voor de ontdekking, dat hij voor zijn sala ris steeds minder kan koopen. Het gevolg daar van laat zich raden. Er wordt, om het op z'n goed-Hollandsch uit te drukken, gekankerd! En gekanker is juist in het land, waar de open bare meening geen enkelen uitlaat heeft, ge vaarlijker dan onder normale omstandigheden de felste kritiek. Men leide hieruit niet af, dat er in Duitschland een groeiende ontevredenheid heerscht, welke de nationaal-socialistische regeering wel eens noodlottig zou kunnen worden. Zeker, ontevredenheid is er. En groote ontevredenheid ook. Docïi deze richt zich niet tegen den Führer en de uitvoer ders van het vier-jaren-plan, althans niet algemeen, doch tegen.... het buitenland, dat weigert, Duitschland zyn koloniën te rug te geven! In dit opzicht heeft de propaganda feilloos gewerkt. Dat het brood beduidend slechter ge worden is en zoo schaarsch, dat de regeering het volk opwekt om 's avonds zijn maal te doen met aardappelen; dat het bier en de zoo ge liefde „Schnapps" geleidelyk in een chemische samenstelling veranderd zyn, daar men er geen gerst en graan voor beschikbaar kan stellen; dat er van alles en nog wat te weinig of heele- maal niets is, dat van alles en nog wat ds goede kwaliteiten tot een verre herinnering geworden zyn, kortom, dat men zich dagelyks nieuwe beperkingen op moet leggen, het is allemaal alleen en uitsluitend de schuld van het buitenland, dat Duitschland zyn koloniën niet teruggeeft! Slaagt men erin, het ons het „Viertel" te la ten verdringen, dan zullen wy het beleven, dat de prijzen der levensmiddelen plotseling met. een vyfde verminderd worden. Men kan nuch- t Na de vorige beschouwing over den alge- meenen weerstoestand, waarin een nieuwe pe riode van onstuimig weer werd aangekondigd, zyn twee zeer diepe stormdepressies ver in het Westen voorbijgetrokken en deze hebben, zooals ook werd verwacht, niet veel invloed op de weersgesteldheid bij ons gehad. Het weer is er echter zacht en betrokken door gebleven, ter wijl de regen van gisteren daar ook mede ixi verband stond. Intusschen heeft zich over Frankrijk een vry krachtig gebied van hoogen druk ont wikkeld, dat zich naar het Noordoosten uit breidde en in verbinding kwam met het Noord- Russiséhe hoogdrukgebied. Dientengevolge is de barometer by ons voortdurend langzaam blij ven stijgen. Wij moeten nu op de verdere ontwikkeling der weersgesteldheid in Midden-Europa letten, want het is niet uitgesloten, dat zich dit ge bied van hoogen druk nog verder zal ontwik kelen en dan zouden wij een herhaling kunnen krygen van de weerkundige gebeurtenissen in December, die toen tot lichte vorst in het Westen van ons land en tot matige vorst in het Oosten hebben geleid. Hierby zal veel afhangen van hetgeen in het Westen over den Oceaan gebeurt. Nieuwe depressies zyn nog niet aangekondigd, blijk baar omdat zij niet zoo snel op elkaar volgen als in de vorige serie. Voorloo pig zal de aanvoer van relatief warme lucht uit het Westen nog wel aanhouden en zal het weer vorstvrij blijven. Over een paar dagen zal het blyken of er een kentering in het weer komt, die tot licht vriezend weer in ons land zal leiden. Het gebied van hooge luchtdruk over Frank rijk en Midden-Europa nam nog in beteekenis toe, het centrum van d^ depressie trok naar 't Noordoosten af. Ver in het Westen op den Oce aan nadert een nieuw daalgebied. De secun daire, welke gisteren over ons land nog vrij veel regen veroorzaakte, ligt thans over de Baltische Staten. Op de Britsche Eilanden en langs de Noorsche kust waaien nog matige tot krachtige Zuidelijke winden met gedeeltelyk bewolkten hemel, doch plaatselijk nog regen, voornamelijk in Schotland. In het hoogedrukgebied op het vasteland van West-Europa was de lucht he denmorgen meest betrokken met veel nevel of mist en plaatselijk nog motregen. De vorst nam in Midden-Zweden weer toe, in Zuid-Frankrijk nam zy af. In het centrum van ons land lag hedenmorgen een klein gebied met temperatu ren even onder het vriespunt. Met uitzondering van dit gebied en Zuid-Frankrijk is de tempera tuur in het geheele waarnemingsgebied nog vrij aanzienlyk boven normaal. Voor onze omgeving wordt iets toenemende Zuidelyke tot Zuid-Westelyken wind ver wacht, met nevelig tot zwaar bewolkte lucht en weinig verandering in temperatuur; neer slag van beteekenis wordt niet verwacht. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verzoekt ons zeer nadrukkelyk tegen te spreken het bericht, dat hy in opdracht van Prins Bernhard het terrein de „schuur van Bothol" in den Vinkeveenschen polder geheel of gedeeltelijk zou hebben aange kocht. Wel heeft jhr. Dedel woor zichzelf bedoelde gronden als jachtterrein gekocht. Van verbouwing van de schuur is geen spra ke, laat staan, dat het juist zou zijn, dat het in de bedoeling zou liggen hier een zomerhuisje voor het prinselyk paar in te richten. Hofjager W. Spek, die reeds bijna twee maan den in het Burgerziekenhuis te Amsterdam wordt verpleegd, kan nog steeds niet het zieken huis verlaten, aangezien de wonde aan zyn knie nog niet voldoende hersteld is. Overigens maakt hij het vrij goed. De Koninklijke Familie betoont hem by voort during Haar belangstelling. Ook van andere zyden ondervindt de hofjager veel belangstelling. Vanochtend te half elf heeft de minister-pre sident, dr. H. Colijn, een niet-officieel bezoek gebracht aan de automobieltentoonstelling in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam. Niettemin was het bestuur kort tevoren in gelicht omtrent het voornemen van dr. Colyn, zoodat de minister-president by zijn aankomst aan den ingang kon worden ontvangen door den voorzitter van de R. A. I., den heer J. Leonard Lang, en de leden van het bestuur, de heeren Van Rongen en Wijnberg, die hem vervolgens langs de verschillende stands leid den- Met groote belangstelling bezichtigde dr. Co- ïyn de verschillende geëxposeerde modellen van diverse fabrieken en na een rondgang langs de personen-auto's heeft hij de afdeeling motor rijwielen en vervolgens de stands van trucks en vrachtauto's bezocht. Na afloop van zijn be zoek complimenteerde hij het bestuur met het succes, dat deze tentoonstelling reeds thans, een dag na de opening, kan worden genoemd. ter zijn en zeggen: nu ja, maar de hoeveelheid is ook een vijfde minder geworden! Doch het Duitsche volk is nu eenmaal niet nuchter. De uitdrukking „het oog wil ook wat" had beter Duitsch dan Nederlandsch kunnen zijn. Als tactiek is de invoering van het ons lang niet slecht. Maar of het de eigenschap zal missen, waaraan het „Viertel" ten gronde ging? Het ware wel te hopen, want het leven in het Der de Rijk is al duur genoeg! Verkoudheid en Keelpijn worden krachtig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hand te hebben. Vraag naar de In Hollandsche dooze,-^ a 50 cent. De geschatte ontvangsten over de maand December 1937 (inclusief die der geëxploiteer de spoor- en tramwegen) zijn: Reizigers 4.219.300, bagage 46.600, brief- en pakketpost f 220.000, goederen 2.850.600, levende dieren en lijken 16.260, diversen 158.000. Totaal 7.510.760. De totaal ontvangst van 1 Januari af be droeg 99.216.749 tegen 95.576.502 in 1936. Het bestuur van de stichting „Ons Kind" meldt, dat het, nu de blijde gebeurtenis met rassche schreden nadert, van heinde en verre sympathiebetuigingen en medewerking ont vangt, om te geraken tot een waarlijk natio naal huldeblijk, dat het Prinselijk Paar zal wor den aangeboden, met het verzoek daaraan een bestemming te geven van blijvenden aard ten bate van het Nederlandsche kind. Op het door de stichting uit_te geven boek werk, dat op haar verzoek wordt verzorgd door de N.V. Wereldbibliotheek, wordt flink ingetee- kend. De baten van het boek worden gestort in een afzonderlyk fonds, dat de basis zal vormen voor het nationale huldeblijk. In het boek wordt behandeld het kind, zoo wel medisch als paedagogisch van den tijd voor de geboorte tot aan de puberteit met medewer king van een 35-tal van de meest vooraanstaan de auteurs, deskundigen op hun gebied. De stof wordt in een populairen vorm gegoten, doch wetenschappelijk verantwoord. De te behandelen hoofdstukken zijn: 1. De ontvangst. 2. Lichamelijke ontwikkeling en verzorging. 3. Bezigheden. 4. Ontwikkeling van gevoel, verstand en wil. 5. Omgang en gemeenschap. 6. en 7. Zedelyke vorming en godsdienstige opvoeding. Het bestuur van de stichting hoopt boek, fonds en oorkonde eenigen tijd na de heug- lyke gebeurtenis te mogen aanbieden. Het roept daarom ieder Nederlander in Nederland, in de Koloniën en in den vreemde op, om zoo spoe dig mogelyk in te teekenen. Indien men echter geen boek wenscht, doch wel wil medewerken om het fonds te stijven, dan storte men zijn bijdrage bij de Nederlandsche Handel Mij., postgiro no. 7897 of bij de firma J. M. G. van Lanschot, bankier te 's Hertogenbosch, postgiro no. 17570, onder vermelding „Voor ons Kind." Omtrent het bezoek, dat Prins Karei van Zweden aan ons land brengt, kan nog worden medegedeeld, dat dit een zuiver particulier ka rakter draagt. De Prins is op de doorreis van Brussel naar Zweden en maakt van deze gelegenheid ge bruik in ons land eenige kennissen te be zoeken. Hij is een broer van wylen Koningin Astrid van België. De in het voorjaar van 1936 afgesloten col lectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en bet rasterdiepdrukbedrijf loopt 3 April af. De contracteerende patroons- en werknemers organisaties hadden afgevaardigden aangewe zen voor de onderhandelingscommissie, die Vrydag haar eerste vergadering hield te Am sterdam. Tot voorzitter van de onderhande lingscommissie werd gekozen de heer Jos. A. M. Cleerding, te 's Hertogenbosch, tot secretaris van werkgeverszijde mr. P. Borst, en tot secre taris van werknemerszijde de heer H. Korte Jr. Het aantal gemeenten, waar 6p den natio nalen feestdag de plaatselijke afdeelingen van Groene, Witte en Wit-Gele Kruis een speldjes dag zullen houden ten bate van het werk Voor Moeder en Kind, is thans gestegen tot over de 200. Teneinde nogmaals op bijzondere wyze de aandacht van het Nederlandsche publiek op het werk Voor Moeder en Kind van genoemde vereenigingen te vestigen, zal dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezond heid, op den nationalen feestdag in de morgen uren voor de radio een korte causerie daaraan wyden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. Heer A. N. Duinisveld benoen 1 iOt kapelaan te Delft (St. Hippolytusgeeticht).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9