Openhartige woorden van generaal Matsoei Stadt Schanke De „Osservatore" voor den vrede Prinses bezoekt Spakenburg M Het nieuws van heden „Ik heb nooit orders aan Tokio gevraagd" DE „STUERMER" ZWAAR GETROFFEN Sluiting van R.K. scholen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE-. NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13*66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZONDAG 23 JANUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20984 Wij behoeven de vreemdelingen niet onnoodig te kwetsen, maar vreezen hen ook niet De katholieke missie in gevaar Parlementszitting China's verdediging Amerikaansch protest Patriarch Warnawa herdacht Betooging tegen de regeering te Belgrado Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Julius Streicher's blad voor onbe- paalden tijd verboden Paus Benedictus XV herdacht Plechtige H. Requiemmis in de Sixtijnsche kapel Julius Streicher, toiens blad „Der Stürmer" voor onbepaalden tijd verboden is Het kwaad is geen goed, ook niet als het overwint en als men er voordeel bij heeft Niet de vrede, maar de oorlog een „utopie" m S, 4Ê0 Een maquette der filmstad van de U. F. A. in Neubabelsberg Autotocht van ruim twee uur, waar bij H. K. H. aan Prinses Arm gard het mooie visschers- dorp toonde Tegen Woensdag het groote nieuws? Van de R. A. I. naar de UITSTEKENDE DINERS 1.— en 1.25 Groote Stads Nachten - De Moderne Vrouw K Prof. Wiesinger van de Technische Hoogeschool te Zürich neemt proeven met een trein, die een snelheid van 500 K.M. per uur zou kunnen bereiken. Om ontsporing te voorkomen is een speciale rails-constructie noodig Een vorst in conflict met een onderdane Koning Christiaan van Denemar ken vond geen geloof bij een telefoonjuffrouw DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De „Osservatore" meldt 'n nieuwe schending van het Concordaat Arrestaties wegens spionnage WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? HAARLEIHSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 22 Jan. (Havas). Het Japansche po litieke tijdschrift „Kaizo" publiceert een inter view met generaal Matsoei, den chef der Japan sche troepen in China, die daarin een helder overzicht geeft van zijn voornemens ten aanzien Van Sjanghai en van de organisatie in Midden- China. In beginsel, aldus Matsoei, erken ik niet de neutraliteit van de buitenlandsche con cessies, en versta ik het wel, om zelf de Chineesche souvereiniteit over die concessies uit te oefenen. Ik heb nooit orders aan mijn regeering gevraagd, en alles wat hier gebeurt speelt zich af onder mijn volkomen ver antwoording. De vreemdelingen, zoo ver- Volgde hij, zullen gedwongen worden het Japansche gezag te erkennen, wanneer de Japanners met vastberadenheid gaan op treden. Onder de Chineezen van Sjanghai was reeds een neiging ontstaan om het voldongen feit te erkennen, toen het ongelukkige incident met de „Panay" plaats greep, dat een hinderpaal Vormde voor de verwezenlijking van mijn plan. Ik denk evenwel, dat de groepen, die zich bin nenkort zullen vormen, deze politieki zullen begunstigen. We behoeven de vreemdelingen niet on noodig in hun gevoeligheden te kwetsen, maar wij behoeven hen ook niet te vreezen. Japan moet zijn kracht toonen, zooals het dit deed tijdens het défilé zijner troepen in de concessies. In de toekomst zal het de gunstige gelegenheid aangrijpen om iets van dezen aard te doen. De vertegenwoordiger van de „Kaizo" vroeg Vervolgens Matsoei, of hij de autoriteit van de hieuwe regeering te Peking wilde uitbreiden tot centraal-China. Matsoei antwoordde hierop, dat dit onmogelijk was. In centraal-China moet ook een autonome regeering worden ingesteld en dit zal veel tijd eischen. Te Sjanghai bevindt zich op het oogenblik iemand, die het goede oogen- blik afwacht, doch dit is nog niet gekomen. Vervolgens verklaarde Matsoei, dat er aan duidingen zijn, dat China zijn strijdgeest ver best en vrede verlangt. Misschien zullen de ge vechten ten einde zijn na kleine gevechten langs den spoorweg TientsinPoekauLoenghai. Re kening houdend met de mentaliteit van de Chi- öeezen moet Japan zich evenwel niet haasten en den tijd gelegenheid laten de zaken te re gelen. Op de vraag over de opportuniteit van een aanval op Groot-Brittannië antwoordde Matsoei: „Wij zullen alleen doen, wat wij moeten doen." In de Japansche parlementszitting heeft ge- heraal Soegiyama, de minister van Oorlog, een Overzicht gegeven van den militairen toestand ih China. Hij verzekerde, dat sinds het begin der vijandelijkheden China 1.500.000 man in den strijd geworpen heeft, waarvan thans de helft gesneuveld of gewond is. Hij verklaarde, dat aangezien Tsjang Kai Sjek Öch voorbereidt op een oorlog van langen duur, de Japansche strijdkrachten resoluut besloten 2ijn met dezen nieuwen toestand rekening te houden, de bewapening aan te vullen en de hogingen te verdubbelen voor den keizer en het keizerrijk. Vice-admiraal Yonai deelde mede, dat de blokkade aan de Chineesche kusten thans zoo doeltreffend is, dat zelfs Chineesche jonken en -stoombooten niet meer kunnen rondvaren. Deze blokkade, zoo voegde hij er aan toe, is echter hiet tegen derde mogendheden gericht. Alleen Wanneer Chineesche vaartuigen onder een Vreemde vlag voeren, namen de Japansche oor logsschepen maatregelen, om de ware nationa- kteit dezer schepen vast te stellen. Voorts verzekerde hij, dat de Japansche marine tijdens de vijandelijkheden geen enkel oorlogsschip verloren heeft, wel 65 vliegtuigen. Daarentegen verloor China 27 oorlogsschepen en 659 vliegtuigen. Zinspelend op het incident met de „Panay" ^ide hij, dat dit bij vergissing veroorzaakt is, bfaar dat de zaak op vriendschappelijke wijze geregeld. Hij verzekerde voorts, dat de Ja- hansche marine zich voortaan voorzichtiger betoonen, teneinde een herhaling van der- olijke onaangename incidenten te voorkomen. De minister van Financiën, Kaja, heeft me egedeeld, dat de begrooting voor 1938/39 is Afgesteld, in het vermoeden dat de vijandelijk heden nog lang zullen duren. De totale be- Oooting voor het komende jaar bedraagt ~-867.000.000 yen. Voor de militaire uitgaven in ~hina zal een aanvullende begrooting worden Voorgelegd. De plannen tot herziening van het belastingstelsel zijn voorloopig terzijde gelegd 11 Verband met het conflict. In officieele Engelsche kringen spreekt men goedkeuring uit over de passages in de ®de van Hirota, welke betrekking hebben op proot-Brittannië. Men merkt op, dat sinds het mcident met de „Panay" Japan bewijzen ge- everd heeft van zijn wensch om alle inciden- eh te vermijden, welke de Engelsch-Japansche betrekkingen zouden kunnen verstoren. De Japansche ambassadeur in China, Kawa- goe, heeft bevel gekregen 28 januari a.s. naar Tokio terug te keeren. De Chineesche regeering heeft plannen ge maakt om in de Zuidwestelijke provincies een basis te maken voor langdurige verdediging Het is mogelijk, dat binnenkort de Chineesche troepen van het front terug zullen worden ge trokken. Deze provincies, welke rijk zijn aan natuur lijke hulpbronnen en verdedigd door hooge bergketens, zijn ideaal voor verdedigingsdoel einden. Vandaag zijn te Hankau nieuwe benoemin gen bekend gemaakt, die noodig waren gewor den door de zuivering. Generaal Tsjang Tsjoen, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, is benoemd tot gouverneur van de provincie Tsjetsjoean, als opvolger van Loei Sjang, die na een lange ziekte is overleden. Met het oog op de mogelijkheid van lang durige vijandelijkheden concentreert de Chi neesche regeering haar aandacht op de ontwik keling der provinciën Tsjetsjoean, Kweitsjau, Joennan, Hoenan en Kwangsi. Verwacht wordt, dat deze provinciën het overgroote deel van de manschappen voor het leger zullen leveren. Een bewijs voor den wil tot voortzetting van het verzet ziet men in een boodschap, door de militaire deskundigen onder wie acht Sovjet-officieren naar de grens tus- schen Kweitsjau en Joennan gezonden, waarin opdracht wordt gegeven voor de vol tooiing van de opleiding van 50.000 man der wilde Miaustammen, die bekend zijn om hun dapperheid. De stad Nanking en de omgeving bieden nog steeds een beeld van verschrikking. Groote deelen van de stad staan nog in vlammen. De vroeger welvarende winkelwijken en de bene denstad zijn veranderd in massa's zwartgebla kerde puinhoopen. De stad is vrijwel geheel door de Chineesche bevolking verlaten. De Chineesche Katholiek Yi Wen Liang heeft verklaard, dat de Japansche verze kering aan het Vaticaan, dat de ka tholieke missies in China niet te lijden heb ben onder de Japansche bezetting in Chi na, geen waarheid bevat. Volgens Yi heb ben de missies in het door de Japansche troepen bezette gebied practisch alle vrij heid verloren. Yi wees er op. dat verscheidene missie staties door bommen zijn getroffen, welke door Japansche vliegtuigen werden gewor pen. Zoo is de kerk in Nanking nog onlangs door Japansche bommen getroffen; een missionaris werd gedood. Yi publiceert een brief van een missionaris, die een levendige beschrijving geeft van de verwoesting, die de Japanners in een missiestatie aanrichtten en de genade- looze afslachting van de inwoners van het nabijgelegen dorp, waarbij verschillende gees telijken werden omgebracht. De ambassadeur van de Vereenigde Staten te Tokio, Grew, heeft een krachtig protest in gediend bij de Japansche regeering, inzake het onrechtmatig binnendringen van Ameri- kaansche eigendommen door Japansche solda ten in vijftien gevallen. Ook protesteerde Grew ertegen, dat Japansche soldaten Chineesche vrouwen, die een toevlucht hadden gezocht in Amerikaansche gebouwen, gearresteerd heb ben. Als gevolg van dit protest hebben twee le den van de Japansche ambassade te Nanking den Amerikaanschen consul aldaar verzekerd, dat stappen zullen worden genomen om der gelijke incidenten in de toekomst te voor komen. Bij een bank in de Fransche wijk te Sjanghai verschenen vanmorgen twee Chi neezen, die verklaarden door de Japan ners tot administrateur te zijn benoemd en overdracht van de boeken en de fondsen eischten. Zij waren vergezeld van agenten van het door de Japanners ingestelde ge meentebestuur, van kolonel Kita, chef van den politieken dienst van het Japansche leger, en van een tweeden Japanner. Toen zij het gebouw wilden bezetten, verzette de Fransche politie zich daartegen. Hoewel de kwestie op het Fransche consulaat werd ge regeld, heeft dit toch een protest bij het Ja pansche consulaat-generaal ingediend. Ondanks de uiterste pogingen der leiders van den vakbond hebben de havenarbeiders te Middlesbrough nog steeds geweigerd de lading ijzeren en stalen goederen aan boord van het Japansche schip „Haroena Maroe" te brengen, zoodat het vaartuig vanavond ongeladen moet vertrekken. BELGRADO, 22 Jan. (Havas). Het Joego slavische agentschap Avala meldt, dat van morgen te Belgrado een rouwplechtigheid is gehouden, om de nagedachtenis te eeren van den patriarch Warnawa, hoofti der orthodoxe kerk van Servië, die een half jaar geleden ge storven is. Na afloop werd een stoet gevormd ten getale van ongeveer duizend personen, onder wie eenige honderden geestelijken, welke zich door de hoofdstraten der stad naar het huis van den patriarch begaf, waar redevoerin gen werden uitgesproken. Kort daarop trachtte een troep jongelieden in het centrum der stad betoogingen tegen de regeering te verwekken. De politie trad op en verdreef de betoogers. Niemand werd gedeerd, en de rust in de stad werd niet verstoord. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Zuidelijke tot Zuid- j§ westelijken wind, nevelig tot betrokken af zwaar bewolkt, weinig of geen regen, wei- nig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig vcran- H dering. filllllllilllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll BERLIJN, 22 Jan. (Havas). Het door Julius Streicher uitgegeven anti-Joodsche blad „der Stuermer" is voor onbepaalden tijd verboden. De autoriteiten verklaren de reden voor dezen maatregel niet te kunnen opgeven. Men weet, dat het laatste nummer van „der Stuermer" door de politie in beslag was ge nomen. In dit nummer beschuldigde Streicher het deviezenbureau er van, buitenlandsche deviezen te hebben verschaft aan Joden, om hen ón staat te stellen Duitschland te verla ten. De speciale editie van „der Stuermer", welke voor 21 Januari was aangekondigd on der den titel „de doodstraf voor de ras- schenschenders", is nog niet verschenen. Streicher was vandaag in München aanwe zig bij de opening door Hitler van de eerste Duitsche tentoonstelling van bouwkunde. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 22 Januari: Heden werd in de Sixtijns he kapel door kardinaal Granito di Belmonte een plechtige H. Requiemmis opgedragen voor de zielerust van Z. H. Paus Benedictus XV z.g. By deze plechtigheid waren vele kardinalen en prelaten tegenwoordig, o.a. de drie nieuw benoemde kar dinalen Pizzardo, Pellegrinetti en Pazza. Z. H, de Paus deed tegen half elf zijn intrede, voorafgegaan door de garde nobile. Vanaf zijn troon volgde hij de H. Mis en de H. Vader ver richtte na de H. Mis ook vanaf zijn troon de Absoute. Het Corps Diplomatique, de Orde van Malta, de Pauselijke Academie van Wetenschappen en de Italiaansche adel waren talrijk vertegenwoor digd. In de Grotte Vaticane, waar het graf van Z. H. Paus Benedictus XV is, droegen vele pre laten dezen morgen de H. Mis op. Een schat van bloemen overdekt het graf. VATICAANSTAD, 22 Jan. (Hav.) De direc teur van de „Osserv. Romano", graaf Dalla Torre, heeft in zijn blad een artikel ge schreven, waarin hij zich verzet tegen het denkbeeld van de „noodzakelijkheid van den oorlog" en waarin hij plechtig verklaart te gelooven in den vrede. Hij begint met te herinneren aan de oproepen tot vrede van Paus Benedictus XV tijdens den wereldoorlog. Vervolgens stelt schrijver vast, dat op het oogenblik de vrede wordt beschouwd als een „groote utopie" en de oorlog als de „groote werkelijkheid." De schrijver verzet zich tegen hen, die niet tevreden zyn met te verklaren, dat oorlog on vermijdelijk is, en die van den oorlog een theorie maken en een politiek, een „ethiek van helden moed en overwinning." Zelfs heeft men het Evangelie te hulp geroepen om dit te bewijzen, (Van onzen specialen verslaggever) .Zoo zal Nederland dus ook het weekend uit nog in spanning blijven, wachtend van dag tot dag, van uur tot uur op het blijde nieuws, dat nog altijd maar uitblijft. Zou de nieuwe week het voor Oranje en Neder land historische oogenblik brengen en de te lang reeds ingehouden geestdrift zich baan kunnen breken? Het is in dit verband wellicht interessant te weten, dat toen nog de mogelijkheid onder de oogen werd gezien, dat de blijde gebeurtenis zich in het Burgerziekenhuis te Amsterdam zou afspelen, men daar order kreeg te rekenen met omstreeks den 26sten Janu ari, dat zou dus zijn Woensdag a.s. Ook enkele informaties uit Den Haag bevestigden ons, dat in officieele kringen met het begin van' de thans komende week wordt rekening gehouden. De belangstelling bij het prinselijk palets was op den vrijen Zaterdagmiddag opmerkelijk grooter. Zeer veel bloemen en geschenken wer den «in de laatste dagen weer ten paleize be zorgd, terwijl zich Zaterdag nog een aardig voorval afspeelde. Twee kleine meisjes, Gé en Freddy Reeser uit Blaricum, resp. zeven en zes jaar, werden toegelaten. Zij mochten een zelf- vervaardigd schilderstukje, voorstellende de wieg van het prinsenkind, voor H.K.H. afge ven. Een zeer opmerkelijk feit was verder de groote autorit, welken H.K.H. Prinses Julia na Zaterdagmiddag in gezelschap van Prin ses Armgard heeft gemaakt in 't naburig tweelingdorp BunschotenSpakenburg. Ruim twee uur duurde deze tocht. Te Spakenburg wees H.K.H. aan Prinses Arm gard van uit den auto de karakteristieke LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 lederen avond nieuwe shows, o.a. enz. enz. en men citeert Sint Thomas van Aquino om te bewijzen, dat de oorlog niet te vermijden is. Er is natuurlijk een rechtvaardige en een onrecht vaardige oorlog, doch het is een feit, dat zij die aldus oordeelen, er tevens belang bij hebben, en dat de straf aan het vonnis voorafgaat. Graaf Dalla Torre verzèt zich tegen den oorlog en verklaart trouw te blijven aan de „groote utopie", omdat hij gelooft in de ver lossing, en aan de leer, welke voor de zielen de eeuwige zaligheid mogelijk maakt. Hij gelooft, dat de geschillen tusschen de mo gendheden bijgelegd kunnen worden. Ook in naam van de intelligentie is hij voor den vrede, want indien de vrede een waan zou zyn, dan zouden vriendschappen, verbonden en verdragen alleen blijk geven van een overwel digende naïeveteit. Schrijver is voor den vrede, omdat hij gelooft dat de oorlog een „groote utopie" is. Vervolgens schrijft graaf Dalla Torre, dat indien de „herauten" van den onmetelijken strijd, den grooten oorlog, welke nog niet uit is, in de toekomst hadden kunnen zien, zij dan niet begonnen zouden zijn. Hij besluit met de verklaring: „In de wereld is weliswaar opgesloten het kwaad en het goed, doch 't is niet gezegd, dat het eerste moet over winnen. Ook de misdaad bestaat, doch deze blijft misdaad heeten en is strafbaar, hoewel zij niet steeds worSt gestraft. Het kwaad bestaat, doch is niet hetzelfde als het goed, zelfs wanneer het overwint, zelfs wanneer men er voordeel van heeft. Zoo is het ook met den oorlog: hij bestaat, doch niet als een gerechtvaardigde en over winnende instelling, welke als scheidsrechter moet staan tusschen de kenteekenen van de souvereiniteit." dingen van dit mooie visschersdorp. De be volking, die haar fraaie kleederdracht nog geheel is trouw gebleven, was niet weinig verrast door dit onverwachte bezoek en juichte de beide prinsessen hartelijk toe. Uit alles blijkt wel, dat Prinses Juliana zich zeer goed gevoelt. Ook H. M. de Koningin heeft Zaterdagmid dag een autorit in de omgeving gemaakt. De Zaterdagavond in het Badhotel droeg een feestelijk tintje, doordat de directie, die niets nalaat om haar gasten afwisseling te bezorgen, de bekende zangeres Mariette Serlé bereid had gevonden de aanwezigen te vergasten op en kele liedjes bij de gitaar. Het optreden van mej. Serlé viel bij de vele aanwezigen, onder wie zich tal van ingezetenen van Baarn hadden gemengd, zeer in den smaak. Voor Maandagavond staan, onverwachte ge beurtenissen voorbehouden, de vier „origineele" Volendammers op het prpgram. Tenslotte kan worden vermeld, dat de in het Badhotel verblijvende journalisten van de bij de saluutbatterij gelegerde militairen een uit daging hebben ontvangen, om zich hedenmid dag op het groene veld in een voetbalwedstrijd te meten. Een speciale ordonnance-dienst zou garandeeren, dat 'n eventueel alarmsein onmid dellijk naar het voetbalveld werd overgebracht waar dus de wedstrijd zou kunnen worden ge staakt en de deelnemers zich onmiddellijk aan den arbeid kunnen begeven. De journalisten hebben de uitdaging in principe aanvaard. Het zal van de deelname der Engelschen en Zweden afhangen of uit hun midden een elftal kan worden geformeerd. De buitenlanders echter hebben nog geen definitieve toezegging gedaan, omdat zij ondanks de voorzorgsmaatregelen vreezen, het groote nieuws of althans eenig nieuws te zullen missen. Op het oogenblik staat het dus nog niet vast, dat de wedstrijd door gaat.- De populair koning Christiaan van Denemar ken bracht dezer dagen, toen hij te Kopen hagen aan het „winkelen" was, een bezoek aan een groot warenhuis. Toen hij zijn inkoopen had gedaan, vroeg hy of hij even den directeur mocht opbellen. Dit werd natuurlijk toe gestaan en koning Christiaan vroeg per tele foon om den directeur, aldus vertelt „Extrabla- det". Met wien spreek ik?" vroeg de juffrouw «an de centrale. „De koning," antwoordde koning Christiaan. „Ach, schei toch int met dien onzin, malle vent," meende de juffrouw te moeten protesteeren tegen den vermeenden bediende, die haar er tusschen wou nemen. Doch koning Christiaan hield voet bij stuk en het gelukte hem eindelijk met den directeur in contact te komen, die hem terstond ontving en met hem 'n rondgang door 't gebouw maakte. Koning Christiaan vertelde den directeur het vroolijke incident met de telefoonjuffrouw en kocht een groote doos bonbons. Korten tijd later werd de juffrouw bij den directeur geroepen, die haar de doos namens koning Christiaan overhandigde. Toen zij het deksel opichtte, vond zij een kaartje, waarop de vorst -geschreven had: Mét de hartelijke groeten van den „mallen vent", II. K. H. Prinses Juliana bezoekt Spakenburg. Generaal Matsoei verklaarde, dat hy nooit om orders gevraagd heeft inzake den strijd in China. Hy wilde de buitenlanders niet kwetsen, doch hij vreest hen ook niet. De katholieke missie in China loopt ernstig gevaar. Met een plechtige H. Requiemmis in de Sixtijn sche kapel is Paus Benedictus XV herdacht. Iu Beieren werden Wederom 'n aantal katholieke scholen gesloten. In de „Osservatore Romano" hield graaf Dalla Torre een krachtig pleidooi voor den vrede. Van Zeeland's rapport zal Dinsdag overhandigd en vermoedelijk Donderdag gepubliceerd worden. Het blad van Julius Streicher, „Der Stürmer", is voor onbepaalden tijd verboden. Twee Arabieren, die schuldig waren aan moord op prof. Starkey, zijn terechtgesteld. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrootlhg van Buitenlandsche Zaken. Moeilijk transport van twee sluisdeuren voor het AmsterdamRijnkanaal te Wijk-by-Duurstede. Eind December 1937 stonden er 17.700 werkloo- zen minder ingeschreven dan eind December 1936. Beurs van New York: Stemming gemakkelijk. Ons goed recht We moeten weten wat ons goed recttt is en nooit iets essentieéls van ons goed recht prijs geven. Maar we behoeven niet immer op ons goed recht te staan en we behooren goed te onderscheiden wanneer we voor ons goed recht moeten strijden. Wie te pas en te onpas voor z'n goed recht meent op te moeten komen be wijst zich zelf en dit recht een slech ten dienst. Men moet weten toe te geven op z'n tijd, men moet weten iets niet te kunnen zien, als 't pas geeft. Juist wanneer we kalm zijn en toegevend in bijkomstigheden heeft ons optreden in gewichtige oogenblik- ken te meer kracht. Voor ons goed recht opkomen is dus niet almaar ons strijdvaardig te toonen voor ons goed recht opkomen is het verdedigen van een hoog beginsel, van een be langrijk goed. En dan onbevreesd en tactvol onder de leuze: Dieu et mon droit. God en mijn recht! VATICAANSTAD, 22 Jan. (Havas). De „Osservatore Romano" bericht, dat in Beieren achttien jongensscholen en 64 meisjesscholen, welke door Katholieke re ligieuzen worden geleid, op last van de re geering gesloten zullen worden. In totaal worden deze scholen door vijftienduizend kinderen bezocht. Het blad wijst er verder op, dat volgens het Concordaat de Katholieke scholen moeten blij ven bestaan. WARSCHAU, 22 Jan. (Havas). De Justitie te Wilna is overgegaan tot de arrestatie van twaalf Polen van Litausche afkomst, die be schuldigd worden van hoogverraad en spion nage ten gunste van een naburig land. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE Stand op Zondag 1 uur v.m. 770.2 Vorige stand 773.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1