Japansch troepentransport gebombardeerd Vraagstukken rondom .den Volkenbond De vlucht der „Groene Muizen m Het eenig nieuws is: geen nieuws Het nieuws van heden Mgr. F. Blessing Een tiental booten tot zinken gebracht T s jecho-Slowaktf e en zijn buren Belgisch pleidooi voor erkenning van Ethiopië Bombardementen voortgezet DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 25 JANUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20987 Buitenlandsche hulp aan China zou Japan brengen tot een aanval op Kanton of een oorlogsverklaring Amerikaansche hulp aan noodlijdend China 99 Het eerste gedeelte van den tocht der Italiaansche vliegers voor- spoedig verloopen Heden over den Oceaan Het conflict op Haïti Pater Ledóchowski ernstig ziek Ongerustheid over den toestand van den Generaal der Jezuïeten MÈÊi 1 m Noorwegen wil versterking van het universeel karakter van den Bond Lord Cecil waarschuwt de kleine staten Noorsche voorstellen Verscheidene slachtoffers te Enlaudete en Reus Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii| Zelfs bij de meest vruchtbare ver beeldingskracht komt de bodem in zicht Men is oververmoeid Prins Bernhard uitgereden Fleetstreet op haar qui-vive! Een geschenk uit Indië NIEUWE VATICAANSCHE MUNTEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN d™bo^b„t mayonnaise lAtR) enSaladesaus Bisschopswijding waarschijnlijk in Belgischen Congo Geruststellende rede van Bohle Agitatie van Duitschers in het buitenland afgekeurd Een belangrijk voordeel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 25 Jan. (H&vas) Uit Chinee sche bron wordt gemeld, dat een Chineesche escadrille gistermorgen ten Noorden van Swantsjang in de provincie Anhwei een groot aantal booten heeft gebombardeerd, waarin Japansche troepen, die naar het Noordoosten terugtrokken, vervoerd werden. Een tiental booten zou tot zinken gebracht zijn, waarbij 300 Japanners om het leven gekomen zouden zijn. De Japansche artille riestellingen zouden bovendien vernietigd zijn. Het Japansche ministerie van Marine deelt mede, dat een watervliegtuig, dat ten dienste staat van de Japansche oorlogsschepen, die de kust van Zuid-China blokkeeren, een groot aantal Chineesche jonken in de haven van Joelin op het eiland Hainan ontdekte. Een ja pansch oorlogsschip streek eenige sloepen, die op verkenning moesten uitgaan, doch deze wer den bedreigd door het vuur der Chineesche bat terijen, die de haven beschermen. Het oorlogs schip bombardeerde de Chineesche stellingen. De „Miyako Sjimboen" schrijft, na betoogd te hebben, dat de stad Kanton een Chineesche basis voor den invoer van oorlogsmateriaal uit het buitenland is geworden, dat er twee wegen open staan om het regime van Tsjang Kai Sjek oen beslissenden slag toe te brengen en daar door een spoedige regeling van het „incident" tot stand té brengen. De eene manier is, een veldtocht tegen Kanton te beginnen, en de andere, de na tionalistische regeering den oorlog te ver klaren, teneinde den weg te versperren voor den invoer van wapens te Kanton. Indien Zooals gemeld zijn Maandagmorgen in alle stilte de Italiaansche vliegers Bruno Musso lini, een zoon van den Duce, kolonel Bisco en kapitein Moscatelli in drie groote bommenwer pers, de „Groene Muizen" geheeten, opgeste gen om een vlucht te maken naar Rio de Ja- heiro. De eerste etappe van den tocht, Guido- hiaDakar, een afstand van 4300 K.M., hebben Zij in 10 uur en drie kwartier afgelegd. Het Romeinsche blad „II Messagero" geeft ever deze interessante vlucht nog de volgende bijzonderheden: De drie machines, welke werden uitgekozen voor de vlucht GuidoniaDakarNatalRio be Janeiro, die zich voornamelijk moet ken merken door geweldige snelheid en door het gebruik van de bestaande luchtbases met alge- heele uitsluiting van extra-hulp, zijn drie Sa- Voia-Marchettivliegtuigen van het type S 79, daaronder ook het toestel, dat zich als eerste klasseerde op de lange-afstandsvlucht Istres Damascus. In totaal zal een afstand van omstreeks tien buizend kilometer moeten worden afgelegd. De eerste etappe GuidoniaDakar over de Sahara, die, zooals gemeld, reeds met succes is Afgelegd, bedroeg ongeveer 4300 kilometer; de tweede van Dakar over den Atlantischen Oceaan naar Natal is 3200 kilometer lang, ter wijl de derde etappe, van Natal naar Rio de Janeiro, 2500 kilometer zal bedragen. De S 79 hebben een kruissnelheid van vier honderd vijftig kilometer per uur. Zij kunnen een nuttigen last van 3700 kilogram en een Oorlogslast van 2600 kilogram vervoeren. Reeds zes internationale snelheidsrecords heeft dit type vliegtuigen op zijn naam staan. De twee voornaamste records werden gevestigd boor een vlucht van duizend kilometer met een huttigen last van vijf duizend kilogram en door ®en vlucht van twee duizend kilometer met een huttigen last van twee duizend kilogram. De drie vliegtuigen dragen den origineelen haam „Groene Muizen" (Sorci Verdi) en op b«n romp van elk vliegtuig zijn dan ook in groene kleur drie muizen geschilderd, die op haar achterste poöten staan. Havas seint pit Dakar, dat de „Groene Muizen" vanmorgen omstreeks acht uur zijn opgestegen voor de tweede etappe, de Vlucht over den Atlantischen Oceaan, met als eindpunt Natal. Washington, 25 Jan. (Reuter) Volgens elingelichte diplomatieke kringen zou in het 0 hflict tusschen San Domingo en Haïti een lossing tot stand gekomen zijn. andere mogendheden doorgaan met China hulp te verleenen, zou Japan volgens het blad wel eens gedwongen kunnen zijn, een van beide wegen in te slaan. In het Japansche Hoogerhuis heeft baron Sonoda de kwestie van den wapeninvoer in China uit neutrale staten aangeroerd. Indien Engeland de Oostersche rassen beleedigt en Japans positie in het Verre Oosten niet eer biedigt, aldus zeide hij, zal Japan de Brit- sche rechten en belangen in China niet kun nen waarborgen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, antwoordde, dat er geen wettelijke be palingen bestaan voor de levering van munitie aan China, en dat de munitie van Britsch fabrikaat, die over Hongkong wordt ingevoerd, slechts een deel is van alle munitie, die haar weg naar China vindt. De Chineesche ambassadeur te Tokio is te Sjanghai aangekomen. Hij zal over Hongkong naar Hankau vertrekken, om met de centrale regeering besprekingen te voeren. Hij zeide niet pessimistisch te zijn, den militairen tegenslagen ten spijt. Het gerucht, als zou hij Japansche vredesvoorwaarden medebrengen, sprak hij te gen. De secretaris der Russische ambassade te Hankau heeft medegedeeld, dat de schade, ver oorzaakt door den brand in de ambassade, ge ring is. Alle belangrijke documenten konden gered worden. Oververhitting heeft wellicht den brand veroorzaakt. In een brief, gericht aan den voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, doet president Roosevelt een beroep op het Amerikaansche volk om een millioen dollar bijeen te brengen „ter leniging van den grootsten nood der mil- lioenen Chineesche burgers". Het is niet waarschijnlijk, dat het tiende Congres der Internationale Kamer van Koop handel het volgend jaar te Tokio zal worden gehouden, zooals was overeengekomen. In een Zondag gehouden bijeenkomst heeft de com missie, die met de kwestie belast is, zich uitge sproken voor het niet aannemen van het aan bod, dat in den afgeloopen zomer te Berlijn is gedaan. Tevens werd besloten, zich te wenden tot den zetel van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs, teneinde het elfde con gres, inplaats van het tiende, hier te doen houden. De Russische ambassadeur bij de Chineesche regeering, Orelsky, is met eenige leden van zijn personeel ternauwernood aan den dood ont komen, toen tijdens een Japanschen luchtaan val op Tsjang een bom in hun onmiddellijke nabijheid ontplofte. Het vliegtuig, waarin het gezelschap zich van Tsjóengking naar Hankau wilde begeven, had een noodlanding te Tsjang gemaakt, even voor het bombardement begon. Bruno Mussolini in zijn vliegtuig VATICAANSTAD, 25 Jan. In Rome is men zeer ongerust over den toestand van Pater Wla- dimir Ledóchowski, den Generaal-Overste der Sociëteit van Jezus, die ernstig ongesteld is. PRAAG, 25 Jan. (Havas) De voorzitter der sterkste Tsjecho-Slowaaksche partij, de agrari sche partij, heeft een redevoering gehouden, die te meer met spanning verwacht werd, daar hij bij de jaarwisseling een artikel had geschre ven, waarin hij de mogelijkheid onder de oogen zag van deelneming der „Henlein-partij" aan de regeering. op voorwaarde, dat deze partij den Tsjecho-Slowaakschen staat erkende, niet meer naar het buitenland loenschte, en den Tsjechen, die in gemeenten met een Duitsche meerderheid wonen, de gelegenheid gaven ver tegenwoordigd te worden. De partijvoorzitter, Rudolf Beran, ver klaarde, dat hij geen woord wenschte te ver anderen in wat hij toen geschreven had. „Wij willen goede betrekkingen onderhou den met Duitschland, Polen en al onze buren," aldus spr. „Alles bewijst, hoe juist de politiek is van Hodza, die tracht de be trekkingen met de Midden-Europeesche Staten te verbeteren. De huwelijksplechtigheid van den jongen Koning Farouk van Egypte met de 17-jarige Farida Zulficar had te Cairo met groot ceremonieel plaats. Het vorstelijk bruidspaar BRUSSEL, 25 Jan. Het te Antwerpen verschijnende blad „La Métropole" be spreekt naar aanleiding van de komende zitting van den Volkensbondsraad de Ab- bessinische kwestie, en wijst er in dit ver band op, dat de kleine staten in steeds grooter getale geneigd zijn, de verovering van Abessinië door Italië de facto te er kennen. Men weet, aldus de „Métropole", dat Neder land vastbesloten is, dien kant uit te gaan. Roemenië is niet minder vastbesloten. Joego slavië geeft in zijn geloofsbrieven den koning van Italië den titel van keizer. Van zijn kant is Zweden eveneens geneigd, den feitelijken toestand, die door de bezetting van het Abes- sinische grondgebied geschapen is, te erken nen. Wat België betreft, maken redenen van politieken, evenals van economischen aard, het eveneens noodzakelijk, niet langer het maken van 'n zuiver beleefdheidsgebaar te weigeren, door erin te volharden, den koning van Italië een titel te onthouden, dien de grondwet van dit land hem toe kent. De regeeringen te Londen en Parijs mogen hun adhaesie afhankelijk willen maken van de regeling al hunner moeilijkheden met Italië, wij hebben niet dezelfde redenen om in een afwachtende houding te blijven volharden. De Abessinische kwestie is een afgewikkelde zaak, en de openbare meening in België wenscht hoe langer hoe nieer, dat niet langer blijk gegeven wordt van een formalisme, dat even nutteloos is als schadelijk voor onze levensbelangen. In een interview met „Arbeidersbladet" heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, verklaard, dat hij den secretaris-géneraal van den Volkenbond eenigen tijd geleden eenige voorstellen heeft doen toekomen met betrek king tot de plannen inzake dë hérvorming van het Volkenbondspact. Noorwegen is van meening, dat eenstemmig heid niet noodig dient te zijn, wanneer het gaat om gewone bemiddeling of kwesties van internationale conflicten. Het zal voorts de noodzakelijkheid onderstrepen, het universeel karakter van den Volkenbond te versterken. Met betrekking tot de berichten, vol gens welke verscheidene landen „hun - diplomatieke betrekkingen met Italië buiten den Volkenbond om zullen gaan regelen", zeide Koht, dat hij zelden zulk een opeen stapeling van toomelooze fantasie had ge zien. Lord Cecil heeft in Hanley, in Staffordshire, een redevoering uitgesproken, waarin hij de pogingen van Italië en Duitschland, om de kleine mogendheden van den Volkenbond los te maken, aan de kaak stelde. Deze campagne, zoo zeide spr., is niet gericht tegen een bij zondere clausule van het handvest, maar tegen de gedachte zelve van internationale vredes organisatie. Spr. waarschuwde de kleine naties tegen het gevaar, dat voor haar gelegen is in het verlaten van den Volkenbond. De groote mogendheden kunnen, dank zij haar eigen krachten of bondgenootschappen, hopen haar onafhankelijkheid en integriteit te behouden, het zal echter voor de kleine naties veel moeilijker zijn zoo op te treden. Lord Cecil wees voorts nog op de noodzake lijkheid van uitoefening van internationalen druk om de Japansche agressie in China tot staan te brengen. Spr. spoorde het Britsche publiek aan op Britsch gebied een boycot van Japansche goederen te organiseeren. Naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de regeering der Vereenigde Staten be reid zou zijn de verovering van Abessinië door Italië onder zekere voorwaarden te erkennen, heeft minister Huil verklaard, dat het Ame rikaansche standpunt in deze kwestie in het geheel niet veranderd is. In welingelichte kringen ziet men in deze verklaring een nieuwe verzekering, dat de regeering der Vereenigde Staten niet voor nemens is de verovering van Abessinië te erkennen en wenscht trouw te blijven aan de leer van Stimson, volgens welke geweld dadige veroveringen niet erkend dienen te worden. BARCELONA, 25 Jari. (Havas) Zestien .vliegtuigen der nationalisten hebben Enlau dete in de provincie Cuenca gebombardeerd, waarbij zeven huizen Werden vernield en verscheidene slachtoffers onder de burger bevolking werden gemaakt. De stad Reus is tweemaal gebombardeerd; hier werden 22 I menschen gedood en 30 gewond. „Radio-Nacional" berekent, dat sedert het begin van den strijd om Teruel 147 vliegtuigen der regeering in dezen sector zijn neergehaald. Het rechtsche hoofdkwartier deelt o.m. mede, dat de rechtschen aan het front bij Teruel een nieuwe linksche stelling hebben bezet. Zij von den daar dertig dooden en talrijke wapenen en munitie. Zeven regeeringsvliegtuigen werden neergeschoten. Hoogste barometerstand 777.3 te Ziirich j| Laagste barometerstand 733.8 te Seydisf jord VERWACHTING: Meest, matige tot krachtigen Zuid-Westelijke tot Westelij- ken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. Zon op v.m. 7.54 onder n.m. 4.31 uur. Licht op n.m. 5.01. Maan op v.m. 3.04 onder v.m. 11.29. Nieuwe Maan 31 Jan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil (Van onzen specialen verslaggever) Het moest nu toch niet lang meer duren! Weer een dag gaat traag voorbij onder grij zen hemel, terwijl een doorstaande Zuid wester jaagt in de boomen en in de stilte om het hotel telkens zijn stem verheft. Zelfs de meest veerkrachtigen onder ons kunnen zich niet meer ontworstelen aan de gevolgen der lange, slapelooze nachten, waarin aanvankelijk nog bij muziek en zang de tijd wordt gekort, tot de klanken in het heel late uur rauw en schel worden, men onwillekeurig huivert en het onbehagen steeds grooter wordt. Te vroeg, na een korten slaap, daagt dan weer een nieuwe morgen, uitzichtloos. Den meesten van ons is het aan te zien, dat zij door en door vermoeid zijn, ofschoon men het tegendeel zou meenen te mogen verwachten. Vooral de buitenlanders, die zich geen oogen- blik slaap meer durven gunnen uit wantrouwen in de situatie, zien er slecht uit. Zelfs zij heb ben de jacht naar nieuws vrijwel opgegeven; er is dan ook nauwelijks meer iets, waar voor hen een „story" in zit. Ook voor de Nederlandsche journalisten wordt het nu met den dag moei lijker. Hun schrijfmachines ratelen traag, lang staart de vulpen naar het blanke papier, vóór zich moeizaam de zinnen vormen. -Er is-geemiieuws. meer, behoudens de ste reotiepe mededeelingen omtrent uitrijden of wandelen van leden der Koninklijke Fami lie. En die spaarzame mededeelingen worden toch ook al door de telex gegeven. En wan neer dan de journalisten over zichzelf be ginnen te schrijven of over hun omstandig heden is dat het onmiskenbaar teeken, dat de bodem van hun verbeeldingskracht is be reikt. Ook van de spreekbeurt der Oxfordgroep is Maandagavond tenslotte niets meer gekomen. Hoe groot de ijver en het optimisme der be trokken dames ook mochten zijn, het gerucht, dat, naarmate de avond vorderde, uit de sa menscholing der slachtoffers opsteeg, heeft hen tenslotte toch weerhouden. Zij hebben tot el kander gezegd: het is wel een moeilijk werk, een heel moeilijk werk, onze propaganda. En zij zijn, een illusie armer, huiswaarts gegaan De journalisten echter bleven, zij zullen blijven en zij moeten blijven, als passagiers op een gestrand mailschip, die, na weken van gedwongen samenzijn en daarna de spanning van bange dagen en nachten, met een vage onrust samen zitten, den tijd trachten te verdrijven, terwijl zij luisteren naar het rumoer van den wind en de zee en elk oogenblik het sein: „in de booten!" kunnen verwachten. Zij zien elkaar in al hun menschelijkheid, alle luister is geweken, op oogenblikken van hevige uitgelatenheid volgen lange pauzen van stilte en apathie. Neen, lang moet het niet meer duren. Later dan gewoonlijk, en wel te omstreeks kwart voor 12 uur, is Z. K. H. Prins Bernhard uitgereden in de richting Amersfoort. Het is vandaag twee weken geleden, dat dr. De Groot zijn communiqué gaf. Twee weken zijn in wachten voorbijgegaan. Een tijd van roman tiek, waarin heel een volk zich vereenigd wist in blijde verwachting. En waarlijk niet alleen ons eigen volk. Een der Engelsche journalisten te Baarn vertelde ons, dat een zestal ochtendbladen van Fleet street dat is de perswijk in Londen, te ver lijken met onzen Nieuwe Zijds Voorburgwal nu reeds een week hun, ochtendedities ophouden. In plaats van om vier uur drukken deze bla den te half zeven, wachtende op het blijde be richt omtrent Prinses Juliana. Dit kost Fleet street duizend pond per dag, want de overuren in den nacht worden den Engelschen typograaf duur betaald. De belangstelling bij het Engel sche volk is echter blijkbaar groot genoeg om deze onkosten te rechtvaardigen. Uit alle deelen van Nederland en. Indië worden blijken van belangstelling gemeld met de a.s. blijde gebeurtenis in onze prinselijke familie. Zoo heeft de eigenaar van een schoe nenfabriek op Ketabang muiltjes en „slippers" vervaardigd voor 'Prinses Juliana, Prins Bern hard en de(n) te verwachten baby. Het geschenk zal aan het Oranje-comité worden aangeboden, dat dan voor de verzen ding naar het paleis te Soestdijk zal zorgen. In een gecalligrafeerden brief aan het prinselijk echtpaar biedt de schenker het kleine cadeau op allerhoffelijkste wijze aan het gelukkige a.s. ouderpaar aan. De Italiaansche munt slaat op het oogenblik nieuwe gouden munten voor Vaticaanstad. De munten zijn gelijk aan de vorige, maar hebben een geringer gewicht. Aangaande de oprichting van een katholieke theologische faculteit aan de universiteit van Riga is tusschen het Vaticaan en Letland een accoord gesloten. De Chinee zen bombardeerden met succes een Japansch troepentransport. Japan zou op den duur gedwongen zijn tot den aanval op Kanton of een oorlogsverklaring. Van verschillende zijden worden wenschen ken baar gemaakt ten aanzien van de a.s. vergade ring van den Volkenbondsraad. Te Boedapest legde gouwleider Bohle gerust stellende verklaringen af over de organisatie van Duitschers in het buitenland. De Spaansche nationalisten bombardeerden En laudete en Reus; verscheidene personen vonden hierbij den dood. In het conflict tusschen San Domingo en Haïti zou het tot een oplossing gekomen zijn. Mgr. F. Blessing O.S.Cr., benoemd apostolisch vicaris van Bondo (Belgischen Congo) werdt waarschijnlijk in zijn vicariaat bisschop ge wijd. De Generaal-overste der Paters Jezuïeten, Pa ter Wladimir Ledóchowski, is ernstig ziek. Benoemingen in het Aartsbisdom. Uitbreiding van het aantal Diesel-electrische treinen. Mgr. P. Blessing, O .S.Cr., apostolisch prefect van Bondo (N.W. Uelé Belgischen Congo), on langs door Z. H. den Paus benoemd tot aposto lisch vicaris van de tot vicariaat verheven missie der Kruisheeren in den Belgischen Congo, is benoemd tot titulair bisschop van Thois of Tois (Latijnsch Toitanus), tegenwoor dig Tideh, bij de monding van den Nfjl, res- sorteerend onder den metropoliet van Ale- xandrië. Mgr. Blessing, die in 1886 is geboren en sedert 1S20 in de missie werkzaam is, zal waarschijn lijk op 12 Februari door den apostolischen delegaat van den Belgischen Congo te Bondo tot bisschop worden gewijd. BOEDAPEST, 24 Jan. (D.N.B.). Maandag heeft de Duitsche staatssecretaris en leider der buitenlandsche organisatie, Bohle, het woord ge voerd voor het Hongaarsche genootschap voor buitenlandsche politiek te Boedapest. Wij weten, zoo zeide Bohle o.a., wel degelijk onderscheid te maken tusschen de „auslands- deutschen", d.w.z. de rijksduitschers in het bui tenland, en de „Volksdeutsehen", die in taal en cultupr van Duitschen oorsprong zijn, doch niet als burgers tot het Duitsche Rijk behooren. Spr. verklaarde daarop met nadruk, dat de buitenlandsche afdeeling der N.S.D.A.P. niet tot taak heeft de „Volksdeutsehen" te organisee ren, en dat het tot een harer beginselen be hoort, zich nooit in de binnenlandsch-politieke verhoudingen van vreemde mogendheden te mengen. Bohle bestreed vervolgens de beweringen, dat zijn organisatie of het Duitsche Rijk in de Duitsche volksgroepen tracht te ageeren. Po gingen de Duitschers in Hongarije tegen den staat op te zetten, werden van Duitsche zijde ten scherpste veroordeeld. van de nieuwe Mijnhardt-cachets (Mijnhardtjesi is, dat zij veel vlugger pijnen stillen en kou en griep genezen, zoodat de duur van elke pijn en ongesteldheid er belangrijk door verkort wordt. 1N)'i i niimiiiiiiiiiunnw/z; Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762J) Vorige stand: 764-8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1