Het Abessinisch probleem en de Volkenbondsraad is Oizs THERMOGENE Pijp rootten VEREENIGEN OM TE SCHEIDEN? KOMT HET OP DE AGENDA? Dobbelmcmn lekker,mem? Kerkelijk leven DINSDAG 25 JANUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Londen en Parijs blijven aarzelen Van de R.K. Verkenners De Koempoelan 1938 wordt in het diocees Den Bosch gehouden Koempoelan 1938 EEN CONGRES-HYMNE IN ALLE TALEN Dij het Internationaal Eucharis tisch gebeuren te Boedapest NATIONAAL VERBOND K.J.M.V. 1937 was een goed jaar voor de beweging VRACHTVERHOOGING IN DE RIJNVAART Voor particuliere schippers op de pijr plek. bestrijdt HOEST, KEELPUM GRIEP, RHEUHATIEK STEKEN IN DE ZU.eki UNSTILLENDE WATTEN Nieuw materieel bij de Spoorwegen Uitbreiding van het aantal Diesel- electrische treinen HET RESIDENTIE-ORKEST Vereeniging van leden adresseert aan B. en W. van Den Haag EEN SCHADEPOST Koeien aan loodwitvergiftiging gestorven VALSCHE SUEZ-AANDEELEN Nederlander gaat drie jaar achter slot Plaatsvervangend directeur de Wieringermeer Utrechtsch Stedelijk Orchest Contract van drie jaar met Schuricht ONTROUW POSTBEAMBTE GESTRAFT Kantoorknecht stal brieven, welke hij moest sorteeren Technische hoogeschool ORANJE NASSAU'S OORD WAT IS HET SCHAAKSPEL? Prijsvraag van een Engelsch blad Er zijn nog wel men- schen, mannen óók, die dat, zonder blik ken of blozen,zeggen. ,,'t Brandt op de tong" ,,'t Ruikt naar in huis" Jawel, maar goede tabak - IBIS - brandt niet op de tong, en ruikt lekker in huis. NED.-INDISCHE HANDEL MET JAPAN Spoedig verdere onderhandelingen ATMOSFERISCHE STORING Telefonische verbinding met Java verbroken 17.000 JAVANEN NAAR DE LAMPONGS K.N.I.L.M.-vliegtuig heeft motorstoring CONTROLE OP SCHOEN REPARATIE BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM Nieuwe assistent-diocesaan direc teur van het mannelijk jeugdwerk NIEUW STUDIEHUIS TE MAASTRICHT Ten gebruike der Paters Jezuïeten FRATER M. CANDIDUS ■onder God geen gezag. De kansen, dat ter gelegenheid van de honderdste Raadszitting van den Vol kenbond, die morgen te Genève begint, overeenstemming bereikt zal worden aangaan de de erkenning der Italiaansche verovering Van Abessinië, worden te Londen met weinig optimisme beschouwd en beoordeeld. In offi- cieele kringen blijft men zeer gereserveerd. Maar zoo terloops w"or<jt er op gewezen, dat deze aangelegenheid toch van grootere draag wijdte is dan degenen willen toegeven, welke deze zaak alleen willen bezien uit het oogpunt der diplomatieke relaties met Italië. Zij hebben daarbij op de eerste plaats de houding der Vereenigde Staten op het oog, die nog kort ge leden geweigerd hebben, tegemoet te komen aan de uitdrukkelijke wenschen van Mussolini. Men geeft in Londen natuurlijk toe, dat verschil lende staten bereid zijn, den stap te doen, Welken slechts zeer weinige mogendheden tot du toe in het geval-Mandsjoekwo hebben ge daan. Het is bekend, dat de Fransche regeering, evenals de Britsche, niet alleen aarzelt Ethiopië als Italiaansch imperium te erkennen, 'daar zelfs allen, die daartoe neigen, heeft af geraden dit te doen, omdat op het huidige tijd stip deze geste in de dictatuurlanden zou wor den opgenomen als een „aanval van zwakte". Het is wel zeker, dat deze kwestie ook ter sprake Is gekomen tijdens directe onderhandelingen tusschen Londen en Rome Grandi was eenige dialen bij Eden en dat de problemen, met Welke men de facto-erkenning wil verbinden, Vooral in verband staan met de veiligheid van Groot-Brittannië en Frankrijk, wat zoo klaar kis een klontje is met het oog op de gevolgen Van den anti-Komintem-driehqek, De Londensche bladen weerspiegelen de reserve der Engelsche regeering en der officieele kringen. Eenige bladen beweren, dat de erkenning van Italië's Koning als Ethiopië's keizer ter discussie zal worden ge steld. Anderen spreken alleen van verbetering' der diplomatieke betrekkingen met Italië. De regeeringspers doet het voorkomen, of deze honderdste zitting van den Raad buitengewoon onbelangrijk is, omdat er eigenlijk niets bijzon ders op de agenda staat. Hier is duidelijk de wensch de vader der gedachte. Maar of die „onbelangrijkheid" volgehouden zal kunnen worden, is de groote vraag. Want waarschijnlijk zal toch ter sprake komen de stap, door onzen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Patijn, ondernomen, en zal wel eveneens gewag gemaakt worden van het telegram van H. M. de Koningin aan den Negus. En dan zijn daar nog de wenschen der Noorsche staten, van België, Polen, Roemenië en van nog andere staten, welke het wellicht noodzakelijk zullen maken, het Abessinische probleem in de debatten te betrekken. En dan blijft nog het probleem over der sancties (art. XVI), dat met het Abessini sche vraagstuk zoo nauw samenhangt. De kleine en minder groote staten rebellee- ren tegen dit artikel, zooals wij reeds herhaal delijk in het licht hebben gesteld. Patijn heeft dit standpunt verleden week in de Eerste Ka mer duidelijk geformuleerd: Ten aanzien van onze verhouding tot den Volkenbond moeten wij terdege rekening houden met wijzigingen, welke zich in den boezem van den Volken bond voltrekken; de universaliteit is een fictie geworden en meermalen hebben wij te Genève reeds voorbehoud gemaakt ten aanzien van onze verplichtingen. De diplomatieke correspondent van de „Sunday Times" beweert, dat de Volken bond collectief het feit zou willen er kennen, dat zonder Duitschland, Italië en Ja pan (uitgetreden leden) en de Vereenigde Staten (geen lid) de sanctieverplichtingen, die neergelegd zijn in artikel XVI, niet meer automatisch in werking kunnen treden. Dit zou dan gelijk te stellen zijn met het feit, dat de voorwaarden, onder welke de sancties indertijd in het pact werden opgenomen, niet langer gelden. Daarvoor zijn trouwens in 't internationale recht ten slotte praecedentie- gevallen te vinden. Van een gemeenschappelijke verklaring van Engeland en Frankrijk van trouw aan den Volkenbond wordt niet meer gesproker- Gelukkig. Want zulk een verklaring zou in de autoritaire landen natuurlijk worden uitge legd als de verklaring der democratie tegen over de dictatuur. Bij het ingaan van den zevenden jaargang is het leidersblad der R. K. Verkenners „De Katholieke Verkennersleider", in een nieuwen °öislag gestoken. De nieuwe omslag is ontwor den door den Limburgschen illustrator en gra- veur Hub. Levigne. Deze heeft in de teekening de noodige symbolen der Katholieke Verken- hersbeweging helder en duidelijk verwerkt. De i'iakindeeling van den nieuwen omslag is zeer êoed geslaagd. Blijkens mededeeling van het I. H. K. (Inter diocesaan Hoofdkwartier) zal de Dioc. ccmmis- Saris van Curacao, de heer J. M. Diekman, per 1 April 1938 repatrieeren. Tot opvolger van den heer Diekman werd be- reids door Mgr. Verriet benoemd de heer Eoeiens. De nieuwe Dioc. commissaris is reeds 'h het begin van deze maand naar de West Vertrokken. 12 en 13 Juni van dit jaar zal de Koempoelan V'erden gehouden en wel in het diocees Den ®osch. De D.V.G. (Diocesaan Verkennersgeestelijke) bannenberg en de D. C. L&umans hebben de ditnoodiging van het bestuur, om de organisatie van Koempoelan 1938 ter hand te nemen, be reids aangenomen. In de omgeving van Boxtel hebben deze heeren reeds een terrein ontdekt, dat zich voor de Koepoelan uitstekend leent. Zooals gebruikelijk, is ook voor het aan gaande 34ste Internationaal Eucharistisch Con ges te Boedapest een speciale Congreshymne j>ecomponeerd, die bij de voornaamste plech- 'gheden zal worden gezongen. De oorspronkelijke tekst is vanzelfsprekend ib het Hongaarsch, terwijl voor de buitenland- ^cbe deelnemers een Latijnsche vertaling was ^blaakt op dezelfde muziek. Hoewel velen Latijn dllen verstaan, bleef toch het bezwaar, dat het d^erendeel der congressisten een hymne zou ^bgen, waarvan de beteekenis hun onbekend as, hetgeen zonder twijfel de bezieling zou ^haden. bij de internationale besprekingen dienaan gaande te Boedapest heeft één der leden van Nederlandsch Nationaal Comité het plan j °Pperd om de mogelijkheid te scheppen, dat Vtfere congressist de hymne in zijn eigen taal .°h kunnen zingen. Het voorbereidend hoofd- ahiité en de overige Nationale Comité's hebben «lt plan geestdriftig begroet. Besloten werd, de laatstgenoemde Comité's ieder voor hun ®en land een vertaling zouden vervaardigen. Zoo zal zich dan op het Congres in ^keren zin het wonder van den eersten Pinksterdag herhalen en zullen de hon derdduizenden deelnemers in tientallen ^aien eensgezind de Congreshymne zingen. -De Nederlandsche vertaling zal binnenkort (j feed komen en waarschijnlijk voor het eerst i °r den K. R. O. ten gehoore worden gebracht. (v5 alle deelnemers der vier Nederlanosche dgresreizen naar Boedapest, welke door v. Nationaal Comité zijn georganiseerd, zal te V,,llr-r tijd een exemplaar op muziek worden fstrekt. ben bevindt zich een groote groep Hon- dtsche pleegkinderen, waarvan er velen hun landstaal niet meer spreken, daar zij soms in 15 jaar of nog langer niet meer in Hongarije zijn geweest. Ook de Vlamingen, die het Congres bezoeken, zullen van de Nederlandsche vertaling gebruik maken. Het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen hield dezer dagen zijn jaarvergadering in hotel Noord-Brabant te Utrecht. De voorzitter de heer G. Peet heette in zijn openingswoord de nieuwe afgevaardig den welkom, wenschte den bondsvoorzitter voor het bisdom Haarlem, dr. Dysselbloem, geluk met zijn promotie en richtte zich vooral tot den scheidenden penningmeester, den heer Th. Berings uit Eindhoven, die bijna tijdens het geheele bestaan van het verbond de gelden beheerde. Als zijn opvolger werd benoemd de heer K. Schippers, bondsvoorzitter van het Bossche Diocees. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Cor Kloppenborg te Utrecht, bleek, dat het aantal leden op ongeveer 4500 gesteld kan worden. Gewezen werd op de vele boekjes en brochures, die in het afgeloopen jaar werden uitgegeven, waardoor dan ook een Nationaal Magazijn in het leven werd geroepen, evenals een Fonds voor Bijzondere Uitgaven. Dank werd gebracht aan de Standsorganisaties voor hun medewerking. Zeer verblijdend was, dat de K. J. M. V. zulk een groot en beteekenend aan deel kon hebben in de stichting van katholieke handelscursussen in verband met de vestigings wet. Er werd gesproken over de verhouding tus schen de K. J. M. V. en Santos, waarbij tegen over medewerking uitzending van zwakke jonge middenstanders in het midden werd gebracht. De zaak is echter niet zoo eenvoudig, omdat Santos dezen steun statutair niet mag geven, terwijl ook andere factoren een rol spelen. De verbondsmoderator, rector Beune, meende, dat de jongerenbeweging in de toekomst nog veel meer steun moet krjjgeft van de standsorga nisaties, omdat zij een levensbelang voor die organisaties genoemd mag worden. De verschillende jaarstukken werden goed gekeurd. Met vreugde werd gewaagd van het prachtige jaar, dat het ledenorgaan „De Keten" èn wat inhoud èn wat financiën betreft ach ter den rug heeft. Redacteur en administrateur hadden voor hun vele werk dan ook een dank baar applaus in ontvangst te nemen. Op een week-end in de Vasten zal een bij eenkomst worden gehouden van leiders, die den oriëntatiecursus der beweging moeten onder wijzen. Aan de leidersvorming werd veel aan dacht besteed, waarbij bleek, dat dit vraag stuk uiterst moeilijk is. Een speciale bespreking zal gehouden worden over de viering van het eerste lustrum van het Verbond. Tevens wordt dan het zomerprogramma 1938 onder de loupe genomen en zullen voorstellen behandeld wor den ten aanzien van de actie tegen werkloos heid onder jonge middenstanders. Tusschen de reederijen en particuliere eige naars van Rijnschepen is een regeling getroffen betreffende de vrachtregeling in de Rijnscheep vaart. Aan particuliere schippers is een vrachtver- hooging van tien pfennig per ton toegezegd. doozen 4 35 en 55 ct. Naar aanleiding van de berichten omtrent de aanschaffing van nieuw materieel bij de N. S. vernemen wij nog het volgende: Nu met Mei a.s. op verschillende vrij lange trajecten door Diesel-electrische treinen 120 K.M. per uur zal worden gereden, zullen er ultijd nog stoomtreinen op die baanvakken moe ten loopen, die het niet verder brengen dan 100 K.M. per uur. Zoo zal de D. E.-trein het baanvak AmsterdamEnschede in 2 uur 10 min. afleggen en de stoomtrein in 2 uur 38 min. Van Amsterdam naar Groningen zullen de D.E.- treinen rijden in 2 uur 25 min., de snelstoom- treinen in 2 uur 55 min. enz. Deze verschillen staan een regelmatigen dienst in den weg, die voor het publiek het meest gewenscht is. Elec- trificatie over zoo grooten afstand zou te kost baar zijn, zoodat de aangewezen weg is uitbrei ding van het aantal Diesel-electrische treinen die, gezien het groote gebruik dat van deze treinen gemaakt wordt, zeer in den smaak van het publiek gevallen zijn. Natuurlijk zal men by het bouwen van dit nieuwe materieel rekening houden met de gebreken (ventilatie o.m.), die den bestaanden treinen aankleven, terwijl men het comfort nog zal opvoeren (buffetten e.d.). Dat de kosten slechts één millioen zouden be dragen, lijkt ons wat gering, in aanmerking nemende dat een drie-wagen-Dieseltrein komt cp twee ton. Bovendien is 't niet onwaarschijn lijk, dat de nieuwe treinen uit meer dan drie rijtuigen zullen bestaan, met het oog op den grooten afstand, waarvoor zij gebruikt zullen worden. Men spreekt zelfs van vijf-wagen treinen. De Vereeniging van leden van 't Residentie orkest heeft een schrijven gezonden aan B. en W. van 's-Gravenhage, waarin zij betreuren de wijze, waarop enkele sprekers in de zittingen van den gemeenteraad op het orkestbestuur critiek hebben uitgeoefend. Aan het slot wordt opgemerkt, dat de sfeer, waarin een cleel der besprekingen in den raad is gehouden, naar hun meening niet bevorder lijk is voor den goeden gang van zaken bij het Residentie-orkest. Te Caberg bij Maastricht heeft de landbou wer N. twee zijner beste koeien door een ver raderlijk geval van loodwitvergiftiging verloren. Bij den aanleg van het electrische licht in en buiten zijn huis werd gebruik gemaakt van buizen met looden binnenkant. Deze buizen moesten ter plaatse worden doorgezaagd en bijgevijld, waardoor looden schilfers afvielen. Door onoplettendheid zijn deze blijkbaar terecht gekomen tusschen de bieten, welke tot koevoe der gemalen worden. Spoedig na hun maal ver toonden de dieren teekenen van dolheid. Enkele uren later waren ze gestorven tengevolge van loodwitvergiftiging. De Nederlander H. C., die betrokken is bij de beruchte affaire der valsche Suez-aandeelen, is Maandag te Parijs veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Bij beschikking van de ministers van Water staat en van Financiën zijn, met ingang van 1 Januari, aangewezen als plaatsvervangend di recteur van 't openbaar lichaam „de Wieringer meer" ir. C. L. van Steen, inspecteur en O. L. de Bruyn, secretaris der directie. Het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Or chest deelt ons mede, dat het voor den tijd van drie jaar' een contract heeft gesloten met den dirigent Carl Schuricht, waarbij deze zich ver bindt jaarlijks een belangrijk aantal concerten van het U.S.O. te leiden. Ook met den heer Willem van Otterloo werd een regeling getroffen op den zelfden grondslag' als in het afgeloopen jaar, zoodat het U.S.O. in het komende seizoen wederom onder leiding van Carl Schuricht en Willem van Otterloo zal staan. Het bestuur meent door de getroffen regeling in staat te zullen zijn, aan de huidige moeilijk heden het hoofd te bieden. De 40-jarige C. B. heeft als kantoorknecht in dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. te Den Haag zich in de periode van 1 Mei tot 22 Nov. 1937 talrijke brieven, welke hij moest sorteeren, toegeëigend en daaruit geldsbedragen, indien deze daarin aanwezig waren, weggenomen. Conform den eisch is hij door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis, dezelfde straf, welke de rechtbank onlangs een postbode heeft opgelegd, die zich aan hetzelfde feit heeft schuldig gemaakt. DELFT. Propaedeutisch examen voor schei kundig ingenieur: W. Aaltmann, Untermais bij Meran. H. M de Koningin heeft benoemd tot lid van het college van commissarissen van de stichting „Oranje Nassau's oord", mr. W. E. baron van Till, te Aerdenhout. Ter gelegenheid van de match om het we reldkampioenschap heeft het bekende Engel sche blad „The Observer" onlangs een prijs vraag uitgeschreven voor een commentaar op het schaakspel ter lengte van een volzin. De in het blad gepubliceerde inzendingen werpen voor een deel een niet onvermakelijk licht op het inzicht, dat sommigen omtrent het schaakspel bezitten, terwijl er anderdeels enkele merkwaardige commentaren van ken ners onder voorkomen. Het merkwaardigst vindt de redacteur van „The Observer" de inzendingen van E. G., die 25 jaar geleden het correspondentie-tournooi van de „British Chess Magazine" won: „Schaakmeesterschap is het voorbeeld bij uit nemendheid van geconcentreerde geestkracht, besteed aan onverzadigbare beuzelarij." Ook andere inzenders hameren op het aam beeld der beuzelachtigheid, maar zegt de redacteur behoort het niet tot het wezen van elk spel, dat het geen ander doel heeft dan zichzelf? Het hoofdbezwaar der inzenders richt zich tegen de lengte van het spel: „dat voedsterkind van stilte en traagheid" zegt D. W. Hier volgt nog een aantal commentaren: Een nuttig gesprek verloren 't Schaakspel eischt een concentratie van denken, welke voor de wereld verloren is en zou, indien het niet aan de klok gebonden ware, alleen in de eeuwigheid worden aangetroffen. Een groot en edel spel, maar 't ongezellig ste. dat ooit werd uitgevonden. Een Chineesch keizer, na het spel voor het eerst gezien te hebben, zeide: Noemt u het een spel? Wat 'n spel voor het rijk der schimmen. De sport der wiskundigen, het beeld van den oorlog zonder zijn misdadigheid en met min der dan een procent van zijn gevaren. Het schaakspel is de uitnemendste oefening in de gymnastiekschool van den geest: het is de eenige krachtmeting, waarin accuraat den ken souverein is en de gelijkheid der kansen volkomen; het is economisch, onuitputtelijk, elegant, beschaafd, gezellig, internationaal, ter gend maar geestig, ergerlijk en toch pikant Een andere inzender herinnert aan het woord van William Hazlitt (Engelsch schrijver en criticus 17781830): een groot schaakspeler is geen groot man, want hij verlaat de wereld zooals hij ze vindt. Geen handeling, die ophoudt te werken als ze geëindigd is, brengt grootheid voort. De inzender merkt op: het hangt er maar van af, of men 't schaken als een spel of als een levenswerk opvat. De prijs is toegekend aan professor H. J. Rose van St. Andrews voor de volgende inzen ding: Een intiem gesprek zonder dat er een woord gesproken wordt; spannende activiteit in vol komen rust; triomf en mislukking, hoop en wanhoop, leven en dood, dat alles binnen vier en zestig vierkantjes; poëzie en wetenschap vereenigd; het aloude Oosten vereend met mo dern Europa dat is het schaakspel. W -;<v v Het Duitsche s.s. „Wolfram", dat op de Noordzee ter hoopte van 't Maaslichtschip in aanvarinp kwam met het Deensche s.s. „Mercur", is in de Amsterdamsche haven binnengeloopen. De schade aan bakboordzijde in het achterschip Inzake de besprekingen, welke tusschen mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd van het kantoor voor den handel in Nederlandsch-Indië en den waarnemenden consul-generaal van Japan te Batavia, den heer Kotani, zijn gehouden betref fende de toetreding van de vertegenwoordigers der Indische importhuizen in Japan, die aldaar de rol van exporteurs vervullen, tot de „Japan Export Association", welke besprekingen zooals reeds gemeld een bevredigend resul taat hebben gehad, deelt het „N v. d. Dag" o.m. nog het volgende mede: De overeenkomst, die tot stand is gekomen, geldt voorloopig voor de periode, gedurende welke het zg. „Hart-Ishawa-agreement" van kracht is. In de nabije toekomst zullen verdere onder handelingen worden gevoerd ter vervanging of aanvulling van de bestaande regeling en, zoo wel van Nederlandsch-Indische als van Japan- sche zijde rekent men er op, dat deze bespre kingen in Japan gehouden zullen worden. De gedelegeerden van het Ned.-Indische gou vernement en van den importhandel, die eer lang de onderhandelingen zullen voeren, hebben thans in Japan de beschikking van deskundige adviezen en gegevens van een organisatie van Nederlandsche exporteurs, welke gevestigd is te Kobe, tot welker oprichting mr. J. E. van Hoogstraten destijds het initiatief genomen heeft. MAKASSAR, 25 Januari. (Aneta). Als gevolg van atmosferische storing was gisteren de tele fonische gemeenschap met Java verbroken, daar, nu de zeekabel in den loop van 1937 is opge heven, Makassar uitsluitend een radioverbinding heeft, welke eerst in den namiddag is hersteld. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de radiostoring ook de internationale verbindingen sterk bemoeilijkte, terwijl het Holland-Indië- radio-verkeer ernstig werd belemmerd. Het een en ander moet worden toegeschreven aan het optreden van een z.g. Dallinger-effect. Tusschen 15 Februari en eind Maart zullen 17.000 zielen, vereenigd in 5000 gezinnen, van Java naar de Lampongs vertrekken, ten einde daar kolonisatie-arbeid te verrichten. Inmiddels wordt de propaganda voor de ko lonisatie voortgezet. Hiervoor zullen groote aanplakbiljetten worden aangewend. Verder is het draaiboek van een kolonisatiefilm, dat sa mengesteld werd onder leiding van dr. Maassen, reeds bijna gereed. De bekende cineast Mannus Franken zal de technische leiding en de regie op zich nemen tot uitvoering van deze opdracht, welke gege ven is van de zijde van het binnenlandsch be stuur, welke opdracht een film van 2 a 3000 Meter omvat, op te nemen in Midden-Java en Sumatra, waarbij zooveel mogelijk de werkelijk heid wordt gevolgd, opdat het hieruit verkregen beeld straks niet met de werkelijkheid zal strij den. PALEMBANG, 25 Januari (Aneta). Het vliegtuig van de KNILM van de lijn Batavia Singapore blijft wegens motorstoring te Palem- bang. Het K.L.M.-vliegtuig zal passagiers en post overnemen. Men schrijft ons: In een vergadering van de Economische Schoenmakers Distributie en Productie Orga nisatie, is in samenwerking met daartoe bevoeg de instanties een commissie ingesteld, welke belast is met het voortdurend controle uit oefenen op het door de leden dezer organisatie te gebruiken zooileder, wat betreft kwaliteit en slijtduur, waarmede het verbruikersbelang ge diend is. Controle dezer commissie strekt zich verder uit tot het toezicht houden op de wijze, waar op de schoenmakers, bij de E. S. D. E. P. O. aangesloten, hun schoenreparatie verrichten. Deze maatregelen beoogen werkzaam te zijn ten behoeve van de verbruikers, om te komen tot besparing van uitgaven op schoenrepara tie en het bieden van waarborg voor vakkun dige reparatie. Ons land is een land van vrijheid, en een van de vele vrijheden, wel ke onze vrijheidlievende burgers genieten, is de vrijheid van vereeniging. Van deze vrijheid maakt de rechtgeaarde Nederlander met hartstocht gebruik, want het stichten van vereenigingen, het lid zijn van vereenigingen en het in vereenigingsverband vergaderen behoo- ren voor hem tot de meest elementaire genoegens des levens- Wij willen niet beweren, dat er in ons land evenveel vereenigingen als burgers zijn, want de zucht tot vereenigen groeit met de ja ren en baby-bonden hebben wij nog niet. Wij kennen helaas wel een bond, die erop uit is den ooievaar den snavel te snoeren met allerlei minderwaardige middelen en de tolerantie, die zulk een voor het krachtige en zedelijke leven der natie hoogst bedenkelijke vereeni ging in leven laat, is allesbehalve posi tief Christelijk. Het enorme aantal ver eenigingen in onze voorheen Vereenig de Nederlanden is dezer dagen wederom uitgebreid en wel met de vereeniging tot verruiming van de mogelijkheid tot echtscheiding. Het positief Christelijk beginsel van de onontbindbaarheid van het huwelijk wordt natuurlijk door de le den dezer vereeniging niet gehuldigd. In tegendeel, niet tevreden met de practisch bestaande mogelijkheid om een burger lijk huwelijk met onderling goedvinden der partijen te ontbinden, wil deze ver eeniging het aantal burgerlijke rechts gronden, waarop echtelieden met goed vinden van den staat uit elkaar kunnen gaan, vermeerderd zien. Zoo streeft d° vereeniging o.a. naar opneming van krankzinnigheid in de wet als echtschei dingsgrond, naar een andere regeling van de scheiding van tafel en bed, waar door partij en eenzijdige ontbinding van het huwelijk kunnen verkrijgen en naar opneming in de wet van echtscheiding door overeenkomst, alsmede naar behar tiging van de belangen van degenen, die door de tegenwoordige echtschei dingsprocedure gedupeerd zijn. Het behoeft geen betoog, dat het streven van deze vereeniging rechtstreeks in gaat tegen de Christelijke beginselen waarop het gezins- en het huwelijks leven onwrikbaar gebaseerd moeten zijn, alsmede tegen het nationale belang, da c door een hecht en gezond gezins- en huwelijksleven ten zeerste gediend wordt. In de Kamers zijn óók stemmen verno men, die pleitten voor een verruiming van de wettelijke mogelijkheid tot echt scheiding, maar mr. Goseling, de minis ter van Justitie, heeft kort en bondig en duidelijk te verstaan gegeven, dat van hem zulk een verruiming niet kan wor den verwacht. Zoolang wij een positief Christelijke regeering hebben, zal 't stre ven van deze vereeniging gelukkig geen kans krijgen het beoogde resultaat te bereiken en dat is maar goed ook, want anders vreezen wij, dat de krankzinnig heid in het huwelijk onrustbarende af metingen zou gaan aannemen en het scheiden in Nederland nog vrijer en vlotter zou gaan dan het vereenigen. Het is overigens niet onvermakelijk, dat een der bestuursleden in „Driehuis" woont en een ander lid „Scheidemans" heet. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den. weleerw. heer H. Ch. J. Alink op diens verzoek eervol ontslag verleend als assis tent-diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk en heeft tot zijn opvolger benoemd den weleerw. heer G. H. H. A. Jansen, die zich metterwoon zal vestigen te Zutphen (R. K. Zie kenhuis) heeft voorts benoemd tot kapelaan te Enschede (H. Joseph) den weleerw. heer P. N. van den Brink, tot kapelaan te Wehl den weleerw. heer A. W. B. H. J. Linthorst en tot kapelaan te Ter Apel den weleerw. pater P. J. van Waterschoot O.Carm.; dezen laatsten op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal der PP. Carmelieten. De Sint Bonifaciusstichting te Maastricht, kantoorhoudend te Den Haag, heeft gegund het bouwen van een nieuw theologisch studiehuis, ten gebruike der Paters Jezuïeten aldaar. Architect is ir. A Swinkels te Maastricht- Aannemer de N.V. Gebr. van Heeswijk te Best. Het gebouw is gegund voor de som van f 484.950 als laagste inschrijving. Maandag is in het Moederhuis der Fraters te Tilburg een telegram ontvangen, vermeldend, dat Frater M. Candidus te Curasao was over leden. Fr. Candidus (A. J. Nouwens) werd 31 Juli 1863 te Moerdijk geboren. Op 11 Februari 1889 vertrok hij als Frater- Missionaris naar de missie van Curasao. Bijna een halve eeuw dus was hij werkzaam in de missie. Als opvoeder en onderwijzer der jeugd, als musicus, als onvermoeid en ijverig werker was hij alom in Curasao bekend en geacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9