Gemeenteraad van Velsen Laatste Nieuws De Kerkstrijd in Duitschland WOENSDAG 26 JANUARI 1938 Nieuwjaarsrede van den burgemeester 1937 bracht geen opleving van eenig belang Een bebouwingskwestie Het Oosterduinplein Bureaucratie HEEMSTEDE VELSEN BEVERWIJK DURE ORANJE TULPEN Exorbitante prijzen in Sassenheim EXTRA STEUN OP AARDBEIEN Morgen zal deze worden uitbetaald 'T IJMUIDENSCH VISSCHERIJ- CONFLICT De meening van de R. K. Organisatie DE GRAAL TE LEIDEN PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Het U. L. O. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Prinses rijdt uit Hooge autoriteiten ten paleize De sluis bij Wijk bij Duurstede Eerste deur aangekomen, tweede van Vreeswijk vertrokken Fietser doodelijk gewond Op overweg te Ede door vracht auto gegrepen Markiezin Marconi by Mussolini Uniform van wijlen den grooten uitvinder overhandigd Alle katholieke jeugdorganisaties in Beieren ontbonden en verboden Mgr. Boehle in arrest?, Ceuta gebombardeerd 165 personen gedood of gewond BILJARTEN Wereldkampioenschap 45/1 -ohrro foef Sweering wint van Moons en vestigt nieuw Nederlandsch recordgemiddelde van een partij F.B.H.O. Competitie der Biljart-federatie Klasse A gsp. g<w. gl. vrl. vr—tgn. ph^ De gisteravond gehouden raadsvergadering werd door den burgemeester, mr. M. M. Kwint, geopend met een nieuwjaarsrede, waarin aller eerst herinnerd werd aan de gebeurtenissen in ons Vorstenhuis en waarin de burgemeester den raadsleden een voorspoedig nieuwjaar wensch- te, terwijl hij zijnerzijds dankte, mede namens zijn echtgenoote, voor de gelukwenschen, ook bij gelegenheid van de geboorte van zijn zoon ontvangen. Spr. herinnerde vervolgens aan de belangrijke besluiten, welke de raad tijdens het afgeloopen jaar, genomen heeft, o.m. de opheffing van de openbare lagere school D I, welke opheffing noodzakelijk werd, door het sterk terugloopen van het leerlingenaantal op de openbare lagers scholen in deze gemeenter een verschijnsel overigens, dat niet alleen in Velsen, maar vrij wel overal in den lande valt te constateeren De oorzaken van een en ander nagaande zou men de vraag kunnen stellen, aldus spr., of naast een terugloopend geboorte cijfer juist in die kringen, die krachtens hun levensbeschouwing gecenseerd kun nen worden, voorstanders van het open baar onderwijs te zijn, bij de voorstanders van het bijzonder onderwijs misschien niet een grootere vastheid van beginsel valt te constateeren. Zou misschien het nauwe contact ook buiten de school tus- schen ouders en onderwijzend personeel bij het onderwijs hier een verklaring kun nen geven? En is misschien ook van in vloed geweest de houding van meerdere onderwijzers bij het openbaar onderwijs tegenover onze nationale feestdagen? Alle vragen, die spr. niet zal beantwoorden maar die toch tot nadenken kunnen stem men. Spr. memoreerde het besluit tot den bouw van een nieuw hoofdbureau van politie, waar van hij de psychologische beteekenis op de burgerij schetste. Naar aanleiding van de vele verkeersonge vallen op den voorrangsweg VelsenHaarlem, lijkt spr. toch de vraag gewettigd of de met slechts enkele K.M. per uur zich voortbewegende' en moeilijk te manoeuvreeren bakfiets thuis behoort op de wegen voor snelverkeer. Het bevolkingscijfer bewoog zich gedurende het jaar 1937 wederom in stijgende lijn en bedroeg op 31 December 1936 45916 tegen 46599 op 31 December 1937, een bevolkingsaanwas dus van 683 zielen in totaal en procentueel van circa V/2 pCt. Een economische opleving van eenig belang heeft 1937 niet mogen brengen en de daling van het werkloosheidscijfer is slechts zeer ge ring geweest. Van ganscher harte hoopt spr. en de raad zeker met hem dat de onderhandelingen over de collectieve contracten in het visscherijbe- drijf tot gunstig resultaat mogen leiden; waar deze onderhandelingen tusschen reedersvereeni- gingen en organisatie-besturen worden gevoerd en de vooruitzichten op te verkrijgen overeen stemming zeer gunstig zijn, kan niet scherp genoeg worden veroordeeld de onverantwoor delijke actie van een aantal uiterst links ge oriënteerde raddraaiers, die trachten in dezen de stemming te vertroebelen. Tegen dit mis dadig gedoe zal zoo streng mogelijk worden op getreden. De financieele positie van de gemeente heeft ook in het afgeloopen jaar ons steeds gemaand tot groote voorzichtigheid en tot een conser vatief financieel beleid; meerdere verbeteringen, die noodzakelijk waren, moesten wegens geld gebrek achterwege blijven, het stemde daarom tot verheugenis dat evenals vorige jaren het fröbelonderwijs en de schoolvoeding door par ticulier initiatief in stand werden gehouden. De laatste maanden van 1937, aldus besloot de voorzitter, gaven helaas weer een terug gang in de wereldconjunctuur te zien; ook 1938 zal voor ons gemeentebestuurders geen gemak kelijk jaar zijn. Ik roep u derhalve op om in goede harmonie werkzaam te zijn in het be lang onzer gemeente Velsen en haar ingeze tenen. (Applaus). Hierna werd met de behandeling der agenda punten begonnen. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om een crediet beschikbaar te stellen van ten hoogste f 0.25 per leerling en van 1 cent per inwoner, in verband met de feestelijk heden bij de te verwachten blijde gebeurtenis, merkte de heer METZ (Neutr.) op, dat dit foorstel hem verwonderd had, ofschoon hij volop oranje-gezind is. Wat de kinderen bij zulk een gelegenheid als souvenir ontvangen, is volgens spr. niet zooveel bijzonders. Hij wenschte het beschikbare bedrag liever voor schoolvoeding uit te geven. De heer VERMEULEN (AB.) wees er op, dat men dit van hoogerhand nooit zal goedkeuren. De VOORZITTER betoogde eveneens dat het idee van den heer Metz geen zin heeft. Het geld voor schoolvoeding uitgeven is absoluut ongeoorloofd. Bij buitengewone gebeurtenissen wordt toch altijd aan de schoolkinderen een blijvende herinnering gegeven. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Goedgekeurd werden de voorstellen tot kwijt schelding van de door de Speeltuinvereenigingen „Kindervreugd" en „In veilige haven" ver schuldigde huurpenningen voor speelterreinen, en tot verhooging van de subsidie aan de Ver eeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kenne- merland voor 1937. Vastgesteld werd vervolgens een belasting verordening voor het hebben van geleidingen ten behoeve van radiodistributie. Voorts wer den goedgekeurd voorstellen tot aankoop van grond met opstallen te Santpoort, tot het aan gaan van een grondruiling en tot verkoop van enkele perceelen bouwterrein. Met betrekking tot het verzoek van de be woners van den Grooten Hout- of Koningsweg om verharding en rioleering van dien weg, deelden B. en W. mede, te zullen overwegen of en op welke wijze het, mede uit een financieel oogpunt, mogelijk is aan het verzoek tegemoet te komen. De heer Meijer (RK.) drong er op aan, om in elk geval het wegdek te verbeteren, wan neer rioleering eventueel nog niet mogelijk zou zijn. Wethouder DUNNEBIER (C.H.) antwoordde, dat een voorstel inzake de rioleering binnen kort bij den raad zal worden ingediend. Daar bij zal dan de rioleering van den onderhavigen weg onder de oogen worden gezien. Nadat besloten was tot aankoop van de wo ning Hadleystraat 51 te IJmuiden, kwam aan de orde een voorstel van B. en W„ om een crediet van f 1400 te verleenen voor de aan schaffing van een nieuwen auto voor den Vleeschkeuringsdienst. De heer MEUER verbaasde zich erover, dat een auto, die nog slechts 30.000 KM. heeft ge- loopen, nu al vervangen moet worden. De VOORZITTEÏt antwoordde, dat de thans in gebruik zijnde auto altijd narigheid heeft opgeleverd. Het is een minder gelukkig jaar type geweest. Met het slachthuis staat het zóó, dat voor het plan nog de basis gelegd moet worden. Daar kunnen nog wel een of twee jaar overheen gaan. Het voorstel werd hierna goed gekeurd. In behandeling kwam hierna het beroep schrift van v. d. Pieterman, tegen de weigering van een bouwvergunning voor twee woningen aan het Oosterduinplein De meerderheid van het college adviseerde het beroep te verwerpen, omdat, bij inwilliging van de aanvrage, de hoek Plein-Kennemerlaan onbebouwd zou blijven, waardoor een goede oplossing, om den 20 meter langen pleinwand het gewenschte aanzien te geven, zeer moeilijk zou worden. Het overleg met den aanvrager, om tot een oplossing te komen, had geen resul taat gehad. De minderheid van het college adviseerde de vergunning wel te verleenen, omdat de schoon heidscommissie het ingediende plan had goed gekeurd en er overigens geen wettelijke bepa ling is, op grond waarvan de aanvrage zou kunnen worden geweigerd. Over dit punt werd allereerst in besloten zitting beraadslaagd. Na heropening der ver gadering, ontspon zich nog een breedvoerige discussie. De heer v. d. KERCKHOF (S.D.) vond het ingediende plan niet gelukkig. Is het niet mo gelijk, om de rooilijn vóór- of achteruit te ver plaatsen, zoodat het bebouwingsplan beter uit voerbaar is? De heer TEN BROEKE (C.H.) meende, dat het peil der bebouwing opgevoerd moet wor den. Het Oosterduinplein vormt straks een zeer belangrijk punt. Toch meende spr. dat, wan neer het eerste plan wordt afgewezen, dan toch voor het tweede ingediende plan toestemming moet worden verleend. De heer VAN GEELEN (R.K.) zou vóór in williging van de aanvrage stemmen, waarna de heer VAN HEIJST (Neutr.) opmerkte, dat men den bouwer niet voor de geheele pleinbebou wing aansprakelijk kan stellen. Spr. wenschte de aanvrage dan ook in te willigen. De heer MAAS (R.K.) had het juister ge vonden, wanneer richtlijnen waren aangege ven. Het heeft nu zóó lang geduurd, dat thans een beslissing moet vallen. Spr. was dan ook tegen het advies der meerderheid. De heer HEEREMANS (R.K.) meende, dat oneenigheid tusschen twee ambtenaren de oor zaak van dit alles is. De VOORZITTER verzoekt de ambtenaren buiten geding te laten. De heer HEEREMANS constateerde verder, dat hem over deze zaak onjuiste inlichtingen waren gegeven. De heer VERMEULEN (A.R.) betoogde, dat een spoedige oplossing noodig is. Het denk beeld van den heer v. d. Kerckhof is niet uit voerbaar. Verder kunnen de ingediende plan nen daar eigenlijk niets bederven. De gemeen te mag geen eischen stellen die onuitvoerbaar zijn. Zij heeft dan ook geen recht om de ver gunning te weigeren. De heer ROELVE (S.D.) vond het plan niet geschikt. De schoonheidscommissie had het niet goed moeten keuren. Wethouder DUNNEBIER wees er op, dat deze zaak met ruzie tusschen ambtenaren niets te maken heeft. Verschil van meening komt zelfs onder raadsleden wel voor! (Hilariteit). Spr. had geen bewondering voor de ingediende plannen. Hij gaf een overzicht van het ver loop van zaken en deelde daarbij mede, dat de gemeente aangeboden heeft den grond over te nemen. Dit heeft de bouwer echter afgewezen. Spr. adviseerde om het standpunt van de meerderheid van het college over te nemen. De VOORZITTER (minderheid) wees er op, dat men het plan wil weigeren op grond van de welstandsbepaling, die voor dit doel niet is gecreëerd. Het is geen zaak van welstand, maar van bebouwingsverordening en die is er niet. Na nog eenige discussie werd het voorstel der meerderheid van het college (om de aan vrage af te wijzen) aangenomen met 14 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de heeren Bosman v. d. Kerckhof, van Geelen, Meijer, Metz, van Heijst, Heeremans, Eijkelenboom, Homburg, Heijkoop, Maas en Vermeulen. Tot onderwijzer aan de openbare U.L.O.- school werd benoemd de heer H. Horbeek, te Alkmaar. De heer G. H. Surink werd benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Handels avondschool. Bij de rondvraag deelde de heer ZALM mede, dat verschillende tewerkgestelden bij de werk verschaffing en anderen, die daarbij gewerkt hadden, een oproep hadden ontvangen om zich bij den dienst der steunverleening te melden voor het in ontvangst nemen van achterstal lig loon. Tot hun groote verbazing en teleur stelling bleken het bedragen te zijn van enkele centen, soms van één cent. Spr. meende dat deze bureaucratie wel wat ver ging. Wethouder VISSER zegde toe, dat zooiets niet meer voor zal komen. Tenslotte legde de heer HEEREMANS nog een korte verklaring af, waarin hij mededeelde, geen deel meer te zullen uitmaken van de R.K. raadsfractie, zulks vanwege naar zijn meening onjuiste inlichtingen, die hem in de fractie vergadering waren gegeven. Aanrijding Gisterenmiddag botsten op de Heemsteedsche Dreef twee auto's tegen elkaar. De een reed met matige snelheid richting Haar lemBennebroek en wilde nabij de Spaarnzicht- laan naar links rijden, waartoe de richtingaan wijzer was uitgestoken. De ander, 'n vracht auto uit Hillegom, wilde op dit oogenblik den auto passeeren, hetgeen niet meer mogelijk was. Beide auto's werden beschadigd. Uitvoering St. Michaël. Zondagavond geeft de Harmonie St. Michaël, directeur de hr. H. W. Hofmeester, een uitvoering. Door de Har monie zelf wordt slechts een kort programma afgewerkt, nl.: Per Aspera ad Astra, marsch, E. Urbach; La Poupee de Nürnberg, ouverture, A. Adam; Les Roses du Midi, wals, Joh. Strauss; Heinzelmannchens Wachtparade, K. Noach; Le Baron Tzigane, Pantaisie, Joh. Strauss. Verder zal optreden het trio de Vos. De heer Heeremans uit de R. K. raadsfractie In de Dinsdagavond gehouden raadsvergade ring heeft de heer Heeremans medegedeeld, dat hij zich genoodzaakt zag uit de R. K. raads fractie te treden omdat hem in een fractie vergadering onjuiste mededeelingen waren ver strekt over de bouwvergunningskwestie, welke Dinsdagavond aan de orde is geweest. In verband hiermede hebben wij ons ge wend tot den voorzitter der raadsfractie, den heer Maas, die ons mededeelde, dat hij op de bedoelde vergadering niet tegenwoordig was ge weest, zoodat hij over deze aangelegenheid geen mededeelingen kon doen. Voorzoover hem bekend is, bestaat er in den boezem der fractie geen oneenigheid. Aanrijding. Op de Havenkade alhier had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wielrijder, waarbij laatstgenoemde een paar bloedende wonden bekwam. Schoorsteenbrand. Door de brandweer werd in de Prins Hendrikstraat een schoor steenbrand gebluscht. Burgerlijke Stand Geboren: C. Ebbingv. Schie, d-; J. Kraaij- enboschWaaleboer, d; C. J. PronkJansen, d.; M. RaspoortWamsteeker, z.; M. Marke rink— Nijhout, z.; E. H. M. Velthausz—Douwes, z.; J. ZevenbergenVelthuizen, d.; J. A. de ReusHarsveld, d.; T. RoobolHofer, d.; C. van de Worpvan den Berg; C. J. 't Hart Weinberg, d.; A. van Beek—Stegemeijer, d. Ondertrouwd: W. J. de Bruin en G. D. Schip per; A. Jonker en M. van Leersum; W. Zonjee en M. J. Bamberger; J. de Niet en M. Kraaij- enoor; D. Goedhart en C. Sliggers; J. M. Eus- man en C. E. Vermeulen; L. D. Vrij en C. Hamburg; B. J. Mesman en M. J. E. van der Wensch; J. J. Terpstra en W. S. Rings. Getrouwd: J. Romijn en C. D. Zwart; A. H. K. Blom en C. de Wilde; J. A. Lensen en A. M. Schram; S. Tj. Boerema en A. C. Brou wer; B. W. Wieringa en M. Bink; S. Sterk en G. J. Buren; J. Poldervaart en M. E. Edcius; G. Grootenboer en H. A. Kuijk; C. de Feber en W. Jansen. Overleden: J. v. d. Wal, 36 j., echtgen. van P. Zwemmer; W. Booij, 49 j. weduwn. van J. Boksem; A. J. Strick, 83 j., wed. van D. van El; G. Haver, 74 j., echtgen. van M. Nikkel; A. van der Meü, 86 j„ weduwe vanL. Bakker; W. Samshuijzen, 36 j„ echtgenoote van J. v. d Wal; J. P. Jensen, 53 j., echtgen. van M. Jen sen; J. W. Klijnen, 74 j., wedr. van A. M Dekker. Aanrijding Zondagmorgen had op het kruispunt TrompstraatZeeweg te IJmuiden- Oost een aanrijding plaats tusschen een autobus en een motorrijwiel, vermoedelijk ontstaan door dat de bestuurder van laatstgenoemd vervoer middel geen voorrang verleende, waardoor hij licht werd verwond en zijn motorrijwiel werd beschadigd. Mishandeling Gisteravond werd aangifte gedaan van een in de Oranjestraat gepleegde mishandeling tegen een inwoner van IJmuiden. Aanhouding Door de recherche is als ver dacht van zedenmisdrijf een inwoner dezer ge meente aangehouden. Na verhoor i-, hij in arrest gesteld, DE SCHOOLGELDHEFFING In de raadsvergadering van 27 October J.l. werd in handen van B. en W. gesteld om ad vies een voorstel van de R. K. raadsfractie, de heeren Vink c.s., tot wijziging van de school geldverordening. Dit voorstel bedoelt allereerst de bestaande bepaling krachtens welke, indien meer dan 3 kinderen uit hetzelfde gezin een gelijksoortige school bezoeken, voor niet meer dan drie kin deren een aanslag wordt opgelegd, te vervan gen door een kinderaftrek in verband met het aantal kinderen van den aangeslagene, onver schillig hoeveel kinderen op school gaan. Ver der bedoelt het voorstel een wijziging van het bestaande tarief, welke wijziging voor enkelen een kleine verlaging, maar voor het meerendeel een verhooging beteekent; door deze verhoogin gen in het tarief worden de gelden gevonden, welke de financieele gevolgen van den kinder aftrek voor een deel weer opheffen. Teneinde een indruk te krijgen van de uit komsten van het voorgestelde tarief, hebben B. en W. van een betrekkelijk groot aantal aangeslagenen den aanslag volgens bedoeld voorstel doen berekenen. Daarbij bleek, dat het tarief, zonder toepassing van den voorgestelden kinderaftrek, een verhooging beteekent van ca. 9 pet. In de lagere klassen (beneden de ge mengde hoofdsom van f 50, d. i. een inkomen van ca. f 3000) komen slechts kleine verschui vingen voor. Daarboven beginnen de groote verhoogingen. Sommige aanslagen van f25 wor den f 30 (verhooging 20 pet.)sommige aan slagen van f 30 worden f 38.75 (verhooging 30 pet.) en zoo vervolgens. Het voorstel-Vink evenwel moet worden be zien in verband met den voorgestelden kinder aftrek. De bovenvermelde aanslagen hebben B. en W. tevens doen berekenen na toepassing van den voorgestelden kinderaftrek en dan blijkt, dat per saldo 20 pet. der aangeslagenen een verhooging van schoolgeld krijgen met ge middeld 7.3 pet., terwijl ongeveer 75 pet. der aangeslagenen een verlaging zouden ontvangen van gemiddeld 17.5 pet. Een klein percentage blijft gelijk. Over het geheel zou het voorstel tot resultaat hebben, dat de opbrengst van de schoolgelden met ongeveer 10 pet. zou dalen. Tegen dit voorstel nu zijn in het college drieërlei bezwaren gerezen. Zooals hierboven reeds vermeld werd zouden, bij aanneming van het voorstel, ongeveer 20 pet. van de aange slagenen een min of meer belangrijke verhoo ging van schoolgeld krijgen. In de gegevenom standigheden, nu nog slechts kort geleden in grijpende verhoogingen moesten worden opge legd en anderzijds, bij aanneming van 't voor stel van B. en W. inzake den kinderaftrek, enkele aanslagen iets verlaagd zullen worden, komt deze verhooging B. en W. onaannémelijk voor. Zij hebben daarom in het door den heer Vink c.s. voorgestelde tarief enkele wijzigingen aangebracht welke de strekking hebben, de be doelde verhoogingen gedeeltelijk weg te nemen. Hoewel B. en W. zich tegen vervanging van het tegenwoordige systeem der gezinsreductie door een ander, op de basis van het voorstel- Vink, niet zullen verzetten, meent het college, dat het in de huidige omstandigheden geen aanbeveling verdient mede gelet op de finan cieele gevolgen het voorgestelde systeem in zijn vollen omvang te aanvaarden. Eenerzijds nopen de financieele gevolgen er toe, de wer king van het systeem eenigszins te beperken, anderzijds verdient het volgens B. en W. de voorkeur bij overgang naar het andere systeem, althans aanvankelijk, een regeling te treffen, welke niet plotseling opnieuw te groote wijzi gingen in de aanslagen te voorschijn roept. B. en W. stellen daarom een kinderaftrek voor, welke voor de minstdraagkrachtigen gelijk is aan die, door den heer Vink c.s. voorgesteld, maar vervolgens bij stijging van de draag kracht daalt. Zij meenen, dat dit voorstel een redelijke oplossing geeft, waarmede voor een groot deel aan het oogmerk der voorstellers is tegemoet gekomen. Tenslotte vestigen zij er de aandacht op, dat voordat de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting wordt berekend, dus ook vóórdat de aan slag in het schoolgeld wordt berekend, reeds De tentoonstelling van gebroeide tulpen te Sassenheim, welke Zaterdagavond gesloten werd, is zoowel wat het aantal bezoekers be treft als het doen van zaken, een succes ge worden. Duidelijk blijkt uit het „zakendoen", aldus de Msb, dat het vertrouwen in het bloembollen vak terugkeert. Voor nieuwe variëteiten werden soms exorbitant hooge prijzen besteed. De „als de beste Oranje Tulp" bekroonde Orange Wonder werd verhandeld tegen een prijs van f 700 per kilogram. Een gelukkige bezitter verkocht 10 K.G., een andere 5 K.G. tegen dezen prijs. De rose Mendel Tulp „Her Grace" werd Dinsdag 18 Januari 1.1. verkocht voor 18 per K.G., twee dagen later werd voor 100 K.G. twee duizend gulden gegeven en Zaterdag no teerde deze variëteit f25 per K.G. zal het „Bloemlust"-gebouw in Sassenheim den naam van „Mont-e Carlo" waaronder het voor de crisis in de bollenstreek bekend stond, terugkrijgen? Naar wij vernemen, zal voor het tijdvak van 5 tot 18 Juli 1937 een extra steun op aardbeien worden verstrekt. Deze uitkeering, welke drie cent per kilo gram bedraagt, zal Donderdag bij de Ver- eenigde Veilingen te Beverwijk tegelijk met den tuinbouwsteun worden uitbetaald. In „De R.K. Transportarbeider", orgaan van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", lezen wij over het conflict in het IJmuider Visscherijbedrijf, het volgende: Nadat wij op 31 December 1937 de laatste conferentie met het bestuur, van de Reeders- vereengng hadden gehad, zouden de besturen der organisaties in de eerste week van 1938 dagelijks met de bemanningen van de binnen- liggende of binnenkomende schepen vergaderen, ten einde op organisatorische wijze de voor stellen der werkgevers met de leden te behan delen. Enkele elementen onder de bemanning wis ten het blijkbaar beter en wisten het waarachtig gedaan te krijgen, dat de leden, die in verschil lende vergaderingen waren opgeroepen, weiger den te stemmen voor en aleer de geheele vis- scherijvloot zou binnen zijn. De manoeuvre was bedoeld om de geheele be manning van de 83 schepen gelijktijdig in de ge legenheid te stellen hun oordeel over de voor stellen der werkgevers te geven. De besturen der organisaties verzetten zich krachtig tegen deze verdekte sabotage met als gevolg dat, na een gehouden vergadering van opvarenden bui ten de leiding der organisaties om, waar op nieuw de vraag werd behandeld: Naar zee, of thuis blijven, en met meerderheid van stem men tot het laatste werd besloten, de min derheid toch naar zee ging en daarmede het advies van de besturen opvolgde om zoodoende langs zuiver organisatorischen weg een beslis sing van de leden te kunnen krijgen. De eindstemming kwam 14 Januari j.l. van alle organisaties binnen en toen bleek, dat met groote meerderheid van stemmen het compro mis was verworpen. De hoofdbesturen, die den zelfden avond met elkaar hierover vergaderden, hebben besloten, op korten termijn een spoed- conferentie met de reeders aan te vragen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft benoemd tot districtscommissaris van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" voor het district Leiden, kapelaan P. M. Verhoofstad. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten maakt bekend, dat tot lid van de provinciale Staten van Noord-Holland is be noemd verklaard: de heer L. E. van Leeuwen Boomkamp te Naarden, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan, doordat de heer mr. W. de Rijke zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft staan, doordat de heeren A. B. van der Esch en K. Wilhelmus binnen den daarvoor wettelijk vastgestelden termijn hebben medegedeeld, de benoeming niet aan te nemen. een kinderaftrek in verband met het aantal minderjarige kinderen wordt toegepast. Het derde bezwaar betreft het financieele of fer, dat aanneming van het voorstel-Vink zou beteekenen. Behalve de reeds aangegeven be perking van den kinderaftrek, zouden B. en W., om dit offer zoo gering mogelijk te doen zijn, nog deze beperking willen doen gelden, dat de aftrek alleen wordt genoten voor kinderen be neden den 18-jarigen leeftijd; het voorstel- Vink stelt hiervoor den 21-jarigen leeftijd als grens. Aldus gewijzigd bieden B. en W. den raad een nieuwe schoolgeldverordening aan. De min derheid van het college geeft evenwel de voor keur aan de regeling, welke door de heeren Vink c.s. was ontworpen. Met betrekking tot de vraag, bij de behande ling van de begrooting gerezen, of het noodza kelijk is, het schoolgeld voor het U. L. O. twee maal zoo hoog te stellen als het schoolgeld voor het L. O., wijzen B. en W. er op, dat de wet gever er van uitgaat, dat het schoolgeld voor het U. L. O. behoort te zijn het dubbele van dat voor het gewoon L. O. Waar bovendien de kosten per leerling van het U. L. O. in deze gemeente over 1933 tot en met 1935 ongeveer tweemaal zoo hoog zijn als die voor het gewoon L. O., zijn B. en W. van oordeel, dat de be staande verhouding dient te blijven gehand haafd. R. K. Propaganda-centrale De R.K. Pro- paganda-centrale houdt op Donderdag 3 Febr. a.s. een propaganda-vergadering in het K.S.A.- gebouw, waar als spreker zal optreden de Dioc. Centraal Adviseur, de zeereerw. heer dr. Olirook, uit Amsterdam. Burgerlijke Stand. Geboren: S. A. v. d. WindenDekker, z.; C. SchmitOor, z.; M. A. C. Kuijs—de Rooij, d.; A. van Zijl—Bank, z.; M. J. van Minnen—Buijsman, z.; J. C. M. PieksmaKos, z.; M. H. E. v. d. WelSmaal, d.; M. Q. WinkelhuijzenHilbers, d.; A. C. Oorthuis—Handgraaf, d.; R. van SonSint, z.; H.K.H. Prinses Juliana is hedenmiddag om streeks half drie voor een autorit door Baarn en omgeving uitgereden. Hedenmiddag heeft de Minister-president, dr. H. Colijn, vergezeld van den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, een bezoek afgelegd ten paleize Soest- dijk, waar zij door H. M. de Koningin zijn ont vangen. Vier sleepbooten hebben Dinsdag den ge- heelen dag tegen den sterken stroom van de Lek geworsteld om een van de twee sluisdeuren, bestemd voor de sluiswerken te Wijk-bij-Duur- stede, van Vreeswijk daarheen over te brengen. Om zes uur in den ochtend vertrokken, arri veerde de sleep om acht uur Dinsdagavond te Wijk-bij-Duurstede. Nadat de deur was verankerd, keerden de sleepbooten terstond naar Vreeswijk terug. Hedenochtend vertrok de tweede deur om zes uur uit Vreeswijk. Verwacht werd, dat nu het weer iets gunstiger is dan Dinsdag, om zes uur in den middag Wijk-bij-Duurstede zou worden bereikt. Donderdag hoopt men over te gaan tot het ophangen van een der deuren. De derde sluisdeur wordt vermoedelijk Zater dag a.s. te Amsterdam te water gelaten, om met het oog op het verkeer wederom op Zondag door het Merwedekanaal te worden getranspor teerd. Bij eenige vertraging der werkzaamheden zal dit laatste transport mogelijk nog een week later geschieden. Vanochtend omstreeks half negen is de 35-jarige heer A. van Renssen op den over weg van het station te Ede door een vracht auto aangereden. Het slachtoffer werd met zware verwondingen naar het Diaconessen- huis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De heer Van Renssen begaf zich per rijwiel van zijn woonplaats Bennekom naar Ede, waar hij in dienst was van de N. C. R. V. Bij den overweg moest hij wachten voor een passeeren- den trein. Toen de boomen weder geopend werden, sprong de heer Van Renssen op zijn fiets. Hij werd door een met steenen geladen vrachtauto aangereden en kwam onder dit voertuig terecht, waardoor zijn linkerbeen werd verbrijzeld. Door het ongeluk had de sneltrein Utrecht- Arnhem een kwartier vertraging. ROME, 26 Januari. (STEFANI). De Duce heeft Dinsdag markiezin Marconi ontvangen, die hem het zwarte hemd en de fascistische uniform van wijlen den grooten uitvinder Gu- glielmo Marconi overhandigde. Mussolini zal er voor zorgen, dat deze kleedingstukken geëxpo seerd worden op de tentoonstelling der fascisti sche revolutie. De weduwe van Marconi deelde den Duce tevens mede, dat zij en haar dochter Elettra van de Australische regeering een officieele uit- Vereenigingen Vriendenkring 7 O.V.S. 7 Soc. vr. Kring 7 Vriendenkring II 7 Excelsior (L) 7 Zandvoort 8 Telescoop 7 Niéuw-Flora 7 A.D.O. 7 Overleden: G. Berg, 50 j„ geh. met M. Mul der; A. Brantjes, 6 w.; E. H. Jacobs, 87 j., ongeh. Zedenmisdrijf 1 De politie heeft opnieuw een man gearresteerd, die zich schuldig gemaakt heeft aan het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarigen. Bij onderzoek is gebleken, dat ook hierbij kinderen betrokken waren, die des Zaterdags- en Zondagsavonds plegen op straat te slenteren. De man, een inwoner van Beverwijk, is in arrest gesteld en zal aan de justitie worden uitgeleverd. Verhuur tuingrond Het vorig jaar werd door de gemeente, ten behoeve van de stichting van een nieuwe school, een perceel tuingrond met opstallen aangekocht, gelegen tusschen den Grooten Houtweg en den Narcissenweg. Een gedeelte van dit perceel, ter grootte van ongeveer 95 A. is beschikbaar gebleven voor ver huring. De vroegere eigenaar heeft aangeboden den grond voor f 150.— per jaar te huren, welk bod B. en W. alleszins aanvaardbaar voorkomt. Zij stellen den raad dan ook voormet dezen persoon een overeenkomst aan te gaan. R. K. Staatspartij De afdeeling van den R. K. Staatspartij in de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad houdt Woensdagavond 26 Jan. in de St. Jozefzaal aan den Arendsweg haar jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke agendapunten zal dezen avond een belangrijk onderwerp behan deld worden door den Weleerw. heer dr. Holt- huizen, die zal spreken over „Sociale Wetgeving als weerslag van Katholieke Staatkunde." St. Jozefgezellen Donderdagavond geeft de St. Jozefgezellenvereeniging haar uitvoering in het K. S. A.-gebouw. Er zal een vroolijk too- neelspêl opgevoerd worden, getiteld „Me tamorphose", „Onze Gezellen" en de mond- accordeonclub zullen voor muzikale afwisseling zorgen. Gewetensgeld Door den ontvanger der Soc. Vr. Kring A 6 directe belastingen is een bedrag van f 43.60 ont- Vriendenkring II 6 vangen als gewetensgeld. l Soc- Vr- Krin§ B 7 noodiging hadden ontvangen, deel te nemen aan de plechtigheden, die in April te Sydney zullen plaats vinden, in verband met het feit, dat de kolonisatie 150 jaar geleden een aan vang nam. Ter gelegenheid hiervan zal o.a. een wereld- radiocongres worden gehouden, waaraan ook de groote Italiaansche geleerde had zullen deelne men. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage MUENCHEN, 24 Januari. (Havas). Alle katholieke organisaties in Beieren zijn ont bonden en verboden. De autoriteiten ver klaren in verband hiermede, dat de organi saties vijandig jegens den Staat zijn opge treden. De leden der organisaties zouden belast geweest zijn met het overbrenger! van berichten van politieken aard en het maken van lasterlijke propaganda tegen den Staat. BERLIJN, 24 Januari. (Havas). Uit officieele bron wordt verklaard, dat niets bekend is om trent een arrestatie van Mgr. Boehle en zijn medewerkers. Volgens inlichtingen in katholieke kringen in Keulen zou een prelaat, Boehle genaamd, eer gisteren gearresteerd zijn in Düsseldorf, te za- men met drie andere katholieke persoonlijkhe den. Deze geestelijke is de vroegere secretaris van de katholieke schoolvereeniging. Sedert de ontbinding van deze organisatie was hij pastoor in Essen. LONDEN, 25 Jan. (Reuter). Volgens een be richt uit Gibraltar aan het Spaansche Pers agentschap te Londen, hebben vliegtuigen van de Spaansche regeering vandaag Ceuta, waar 500 Mooren op inscheping wachtten, gebombar deerd. Hierbij werden 165 personen gedood of gewond. jisö De uitslagen van de verschillende partijen luiden: pnt. brt. hs. gem. Cote 300 15 58 20.00 De Leeuw 81 15 31 5.40 Chassereau 300 16 56 18.70 Sweering 249 16 95 15.56 Cote 300 13 132 24.61 Schwarzer 76 13 20 5.84 Gabriëls 300 15 117 20.00 De Leeuw 76 15 30 9.92 Sweering 300 16 117 18.75 Moons 297 16 102 18.56 Joachim 300 20 92 15.00 Chassereau 245 20 97 12.25 Gabriëls 300 16 93 18.75 Chassereau 112 16 47 7.00 Cote 300 16 95 18.75 Moons 249 16 59 15.56 Sweering 300 11 93 27.27 9.09 Schwarzer 100 11 28 Joachim 300 33 57 9.09 De Leeuw 194 33 63 5.87 De standen voor deze competitie zijn thans als volgt: 5 3 4 2 2 1 1 2 4 1 4 2 4 3 4 2 21— 7 17—11 16—12 1412 13—15 12—18 12—16 11—17 10—18 Klasse B (eindstand) O.V.S. 6 5 1 17— 7 A.D.O. 6 5 1 18— 6 Soc. Vr. Kring 6 3 1 2 15— 9 Telescoop 6 3 1 2 12—12 Vriendenkr. EC a 6 1 1 4 8—16 De Doelen 6 2 4 7—17 Vriendenkr. II B 6 2 4 7—17 Klasse C Vriendenkring II 6 5 1 20— 4 Vriendenkring 6 4 1 1 17— 7 O.V.S. 7 4 1 2 16—12 Zandvoort 7 2 3 2 12—16 De Doelen 6 2 2 2 12—12 Telescoop 6 1 3 2 11—13 Soc. Vr. Kring 6 2 4 6—18 't Centrum 6 1 5 618 Klasse D A.D.O. Zandvoort O.V.S. De Doelen Telescoop 4 2 3 2 2 1 2 2 4 2 3 2 3 1 1 18— 9 14—10 14—10 13—11 U-13 H-12 U-13 7—21 11 10 7 7 3 2 2 11 9 9 7 6 5 2 1 10 8 9 7 6 5 5 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2