3TEGEMANSJ Haarlem, 26 Jan. Gemeenteraad De dure knock-out Maimer Zuurkool en Stegeman's Geldersehe Nieuwjaarsrede van den burgemeester Kort en volledig WOENSDAG 26 JANUARI 1938 Het Nederlandsch op handelskantoren ENGLISH ASSOCIATION ALG. R. K. PROPAGANDACLUB Afd. „St. Bavo-Kathedraal" INBRAAK BIJ KREMER'S KOFFIE- EN THEEHANDEL 50.ontvreemd BLOEMBOLLENCULTUUR Vergadering der afd. Haarlem Weet U een heerlijker maal te bedenken? De frissche smaak van de zuurkool doet den fijnen zachten rooksmaak van Stegeman's échte Geldersche rookworst nog beter uitkomen. Weet U, waarbij Stegeman's rookworst ook zoo verrukkelijk is? Bij macaroni! Probeert U het eens. Maar kijk vooral naar het loodje, of daar Stege- man op staat. STADSSCHOUWBURG Okito Autobestuurder verleende geen voorrang! Nieuw jaarsred e Woningen Eervol ontslagen Pleegkinderen BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 27 Januari Bioscopen R.K. STAATSPARTIJ Overveen en Haarlem IV DE AFSCHEIDSAVOND VAN PATER DE ROOY Een doodeenvoudige en goed- koope methode Doodeenvoudige STADSNIEUWS Dezer dagen hebben wij herhaaldelijk berich ten in de krant gehad over het slagen voor handelsexamens. Maar als men dan denkt aan M die mooie testimonia, die een zekere garantie heeten te zijn van voldoende kennis en ge schiktheid voor kantoorwerk, vraagt men zich ^Willekeurig af hoe al die duizenden Candida- ten, waarvan 95 pet. op handelskantoren werk- team is, het met hun Nederlandsch stellen. De ervaringen bij de Mercurius-examens wor den medegedeeld in De Schakel, een tijdschrift, öat de opleiders van de Federatie-examens ont vangen. In dat geschrift is onlangs de vereen voudigde spelling ingevoerd en hoewel de meeste leraren die vereenvoudiging goedkeurden, waren Of toch ook eenige bedachtzamen, die de re dactie als was het bij de haren trachtten terug te trekken. Men kan echter wel aannemen, dat de best gezinde leeraren aan de leerlingen, wat de spelling betreft, de vrije keuze laten. Ook bij de examens is dat het geval. Dat is allemaal goed en wel, maar dat sluit th, dat met de behoeften van de jongelui geen tekening wordt gehouden. Ettelijke maanden geleden werd in De Schakel Sewezen op het feit, dat de meeste kantoren dog steeds van de onvereenvoudigde spelling ge bruik maken. „De bedienden, op die kantoren Werkzaam," meende het orgaan, „moeten zeker diet gecontrarieerd worden in den plicht zich daar de voor hen geldende voorschriften te ge lagen." Het is wel een minimum, dat men den candi- daten geeft en beter zou het zijn als de leer- 'iugen er op konden rekenen, dat zij onderwezen V°Uden worden in wat de geldende voorschriften straks op kantoor van hen zullen vragen. Nie- *dand zal ons tegenspreken, als wij de stelling doneeren, dat een diploma Nederlandsche han delscorrespondentie tegenwoordig den eigenaar van een kantoor geenszins zekerheid geeft, dat de bezitter ook een brief in de spelling de Vries eh te Winkel, dus zooals hij dat verlangt, schrij ven kan. Welnu, Nederlandsch is geen vak, dat ternand, die op een kantoorkruk gaat zitten, Vanzelf komt aangewaaid. Daarin moet men chderwezen worden en wij hebben den indruk, dat er van het onderwijs in de spelling de Vries eh te Winkel op de handelscursussen weinig terecht komt. Het gevolg daarvan is, dat de tehgelui minder beslagen ten kantore komen dan waarop zij krachtens het lesgeld, dat zij hebben besteed, recht hebben en het kan niet dhders of zij zullen daarvan in hun carrière een 'Üdlang nadeel ondervinden. Meer dan de helft van het aantal candidaten, dat zich opgeeft voor examens, gebruikt de ver eenvoudigde spelling, constateert De Schakel. Maar dat feit toont dan tevens aan hoezeer de kandidaten aan handelskennis te kort komen. Van zoo goed als alle kantoren krijgen wij de c°rrespondentie nog in de oude spelling. En dan 's één van tweeën waar: of de gediplomeerde tengelui worden niet tot het voeren van cor- tespondentie toegelaten omdat zij daartoe niet bekwaam zijn, óf zij hebben op het kantoor de helling van De Vries en te Winkel bijgeleerd. Zoowel het een als het ander is een onding. Voor een talrijk en aandachtig gehoor, hield jh"of. Charlton, professor aan de Universiteit te Manchester, onder auspiciën van de English As sociation, Maandagsavond in Restaurant Brink- Mann een lezing, waarbij hij als titel gekozen bad: „English University and Public School Edu cation", oftewel: „Hoe voeden wij in Engeland be studeerende jeugd?" Wanneer men nuchter redeneert concludeert Men bij het lezen van het woord „Public school": *^n school voor iedereen! Niets is minder waar. ®en public school is slechts voor geselecteerd Gezelschap bestemd, en wil men het zoeken in teoals wij het zouden noemen een openbare School, dan kan men de primary, secundary M een dergelijke school bezoeken, Men denkt Misschien als vreemdeling: „Dat vind ik vreemd, bat begrijp ik niet." Geen nood! De Engelschen 6lf begrijpen er, volgens spreker, ook niets van, 11 een dergelijk onverstand is den vreemdeling bhs te vergeven. Tot 1870 bestond in Engeland geen enkele JMenbare school, nog minder natuurlijk een khool gesubsidieerd door het rijk. De leus gold: |Melp Uzelf! Wilde men ontwikkeling hebben ban moest men die maar op de een of an- ere manier zien te krijgen. In Engeland en Wales zijn twaalf universi- Mten. Zes daarvan zijn vóór 1900 opgericht, ks daarvan daarna, hetgeen toch wel wat zegt, Ha 1870 begon de regeering zich meer voor onderwijs te interesseeren, daartoe aange moedigd door het goede voorbeeld van Frank- ,/)k en Duitschland. Bestonden er vóór dien J1 reeds onderwijsinrichtingen, door verschil- kftde religies bestuurd, die echter geen enkele bbsidie ontvingen, na dien tijd werden scholen popend, voor iedere religie toegankelijk; waar- echter door de reeds bestaande inrich- ,Mgen zeer geprotesteerd werd. Tot voor zeer ..°rt werd geen student tot de wniver- Jteit in Oxford toegelaten, of hij moest van the ,bUrch of England zijn. Balfour bepaalde in ®2, dat een ieder onderwijs moest genieten, j pp vijfjarigen leeftijd gaat men nu naar vcbool, en kan deze beëindigen op veertien- h 'Jftienjarigen leeftijd. vWat eigenaardig is, is dat, zooals spr. hem ^°etnde, the minister of education, of zooals wij (.khi, hoewel niet volkomen juist, kunnen noe- de minister van Onderwijs, bitter weinig zegigen heeft in het „Plan van den school- ^fc>eid". Hoewel beperkt, kan iedere school vol- ^hs eigen inzicht te werk gaan. Er wordt niet j^egd wét men moet onderwijzen, er wordt gezegd hoé men moet onderwijzen: wel is IJJ ding eigen aan de opvoeding van de Engel- 1 be jeugd: men maakt er gentlemen van! Men ze „fair play", men voedt ze op tot man- b uit één stuk. ^«schouwt men nu de universiteit, dan blijkt k spoedig dit groote verschil: de universiteit fdt ondersteund, de public school niet. ty, °or toelating tot de universiteit is een exa- b vereischt. Een betrekkelijk klein aantal van Public schools bevolkt echter de universi- Daarom preeken deze dan ook voort- (j^snd aan de leeraren der public school: Stem teerlingen niet af op de stof die voor de universiteit de vereischte is, maar leer ze wat ze voor het leven noodig hebben. Ongeloofelijke subsidies genieten de universi teiten, vertelde spr. Een bedrag, en voorwaar geen gering bedrag wordt jaarlijks op de be grooting uitgetrokken, dat over alle universi teiten, al naarmate hun behoeften, gedistribu eerd wordt. Manchester zag zich dit jaar 19000 toebedeeld. Blijkt nu, dat het bedrag te weinig is, omdat een universiteit extra kosten moet maken, dan wordt bovendien nog een zeker be drag aan contanten aan het kapitaal toege voegd. Zoo ontving Manchester ongeveer 6000 pond omdathet een zwembad wilde bou wen. Universiteiten exploiteeren biedt dus nog gunstige perspectieven! De voorzitter van the English Association was er niet ver naast, toen hij zich met verbazing afvroeg wat spr.' zijn auditorium wel zou verteld hebben, als hij een onderwerp had behandeld: „waar hij wèl iets van afwist." De spreker had zich n.l. wat dit betreft in het begin verontschuldigd. Hij was dan ook een ieders tolk toen hij spreker har telijk dankte voor zijn interessante causerie. Men schrijft ons: Paus Pius XI zegt in zijn encycliek: En dit juist aanschouwen wij heden ten dage met diepe smart: voor 't eerst sinds menschenheugenis zien wij een strijd, zorgvuldig en met goed overleg voorbereid tegen alles wat God heet. Immers de leer van 't communisme is uiter aard in strijd met eiken godsdiense en beschouwt deze daarom „als een bedwelmend opium voor het proletariaat", omdat haar instellingen en lessen een eeuwig leven na dit sterfelijk leven verkondigen en dus de menschen afleiden van 't streven naar dien toekomstigen geluksstaat, dien wij op aarde moeten trachten te verwerke lijken. Katholieken, deze woorden zullen uitvoerig worden toegelicht op de derde en laatste confe rentie over de Pauselijke Encycliek tegen het communisme, op Donderdag 27 Januari a.s. om half negen. De heer A. v. d. Veldt zal spreken over: „De godloozen-actie van het communisme en zijn or ganisatie." Voor ieder vrije toegang. In den afgeloopen nacht is in het kantoor en pakhuis van Kremer's Koffie- en Theehandel aan de Kromme Elleboogsteeg ingebroken. De dader (s) is (zijn) via een steigertje en door het breken van een ruit aan de achterzijde het ge bouw binnengedrongen. Verschillende laden als mede een kasregister werden opengebroken. In totaal werd een bedrag van f 50.ont vreemd. Van de(n) dader(s) nog geen spoor. In café Brinkman, Houtplein, vergaderde Maandagavond de Afdeeling Haarlem der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur onder voor zitterschap van den heer J. M. c. Hoog, die bij de opening een gelukwensch richtte tot het lid. den heer Th. Hoog, onlangs met groote meer derheid van stemmen gekozen tot lid van het Hoofdbestuur, waaruit blijkt, dat hij een gezien persoon is bij de vakgenooten. Daarbij werd de hoop uitgesproken, dat het den nieuw gekozene gegeven zou zijn de functie goed waar te nemen en mede de hangende problemen tot de juiste oplossing te brengen. Mede werd hem dank ge bracht voor de wijze, waarop hij jaren lang zijn functie in het Afdeelingsbestuur vervulde, o.a. als secretaris tijdens uftlandigheid van den heer Kersten en daarna. Een krachtig applaus hield in een instemming der vergadering met deze waardeerende woor den, waarvoor de heer Th. Hoog zijn dank be tuigde. Verder werd de heer J. van Zadel als bestuurs lid welkom geheeten; de heer dr. ir. M. D. Dijt, die eveneens onlangs tot lid van het bestuur werd benoemd, was door uitstedigheid verhinderd de vergadering bij te wonen. Na mededeeling van een groot aantal inge komen stukken, o.a. toekenning van een subsidie van het Ministerie van Economische Zaken voor den bloembollencursus vanwege de Afdeeling, lichtte de secretaris de aanwezigen in met het besliste succes van dezen cursus, waaromtrent hij in doorloopende verbinding staat met de leiders, de heeren J. H. Caro en W. van Zadel Gewoonlijk fs het zóó, dat de leerlingen, die wei nig ambitie hebben, tusschen October en Kerst mis uitvallen. Dit bedraagt in den regel ongeveer 20 procent, doch het is iets zeer bijzonders, dat tot heden deze cursus geen enkelen uitvaller heeft, ofschoon ze komen uit Vijfhuizen, Benne- broek, Heemstede, Lisse, Overveen. De Haarlem mers komen natuurlijk even getrouw. En, bedrie gen de voorteekenen niet, dan komt er ook geen uitvaller onder die 15 leerlingen. De geest on der de cursisten is uitstekendprettige menschen met goed verstand, vol ambitie. Door hun op bouwende critiek helpen ze mede, den cursus op hoog peil te brengen. Ook de lessen van den heer Van Zadel worden op prijs gesteld. In den regel kost het bij de practische lessen wat meer moeite om het contact tot stand te brengen en komt er wel eens critiek, maar ook over deze lessen wordt zeer waardeerend gesproken. „Inderdaad" zoo verklaarde ons de heer Caro „ik wensch het niet beter." Met groote Ingenomenheid nam de vergade ring kennis van deze mededeeling en daardoor geleid, werd besloten den heer ir. K. Volkersz, directeur der Rijkstuinbouwschool voor bloem bollenteelt te Lisse, te verzoeken afgescheiden van een later voorgenomen lezing aan het einde van het eerste deel van den cursus voor de jongelui en de leden der Afdeeling een voor dracht te houden. Blijkens de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Mooy Jr., die op voorstel van de commissie tot het nazien daarvan, de heeren Th. Hoog en W. van Zadel, werd goedgekeurd, hadden de ontvangsten be dragen f 157,63, de uitgaven f 160,72, zoodat een nadeelig saldo te boeken valt van f 3.09. In verband daarmede werd de toelage der afgevaardigden naar de algemeene vergadering verminderd. In afwijking van het besluit der vorige verga dering werd beslist alsnog f 15 voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de van 11—18 Februari a.s. te houden winter-bloem- bollententoonstelling der Algemeene Vereeniging. Er werd geen punt ter tafel gebracht voor de a.s. algemeene vergadering der Algemeene Ver eeniging- raambiljet Een van de knapste toeren die Okito gister avond in den Stadsschouwburg verricht heeft, is ongetwijfeld geweest dat hij den grooten schouwburg weer bijna geheel met menschen volgetooverd had. Dat is een goocheltoer welken Haarlem in den laatsten tijd zoo goed als niet meer gezien heeft, al zijn er toch heusch wel stukken geweest, wel ke de moeite waard waren. Enfin, Haarlem heeft nu zijn Okito en bedrie gen de voorteekenen niet, dan zullen er wel heel wat naar hem gaan kijken. De vorige week hebben we reeds het een en ander over zijn buitengewone vaardigheid ge schreven, terwijl zij, die hem eenige jaren gele den in het Rembrandt-theater (dat toentertijd nog specialiteiten had) gezien hebben, zich nog zeker wel zullen herinneren dat hij met zijn too- venarij heel wat succes had. Doch nu vermeldde het programmaleen 27-tal nummers, stuk voor stuk meer of minder inte ressant doch steeds perfect en zonder haperen uitgevoerd. Daarom dat Okito zeer de belang stelling van jong en oud heeft en dat de schouwburg hem met enthousiast handgeklap beloonde voor de talrijke merkwaardige experi menten welke hij vertoonde. Nummers zooals: „De onuitputtelijke kokosmat", „de wonder lijke verschijning". „De koorden van Tibet". „Tastbare schaduwen", en talrijke andere num mers, waaronder natuurlijk ook met dien kof fer, waarover we onlangs schreven, oogstten bui tengewoon veel bijval. Bij wijze van entre-act trad een westersche collega-goochelaar op, die met zijn zakkenrollerij reeds een groote reputatie genoot en daarvan ook nu weer blijk gaf. Alleen had hij niet zoo'n kostbare en geen mooie Chineesche garderobe als Okito en zijn assistenten. Wie zich zelf een prettigen avond gunt kun nen we een dezer dagen een gang naar den stadsschouwburg aanbevelen. Hij zal er hoofd schuddend vandaan komen en zelfs na afloop, op straat nog, namompelen: „Hoe is 't moge lijk! Hoe is 't mogelijk!" V-t. Op den hoek van den Kinderhuissingel en de Johan van Vlietstraat reed gisterenmiddag een personenauto tegen een motordriewieler op. De aanrijding ontstond, doordat eerstgenoemde geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts. De motordriewieler was beladen met groenten en fruit, die over de straat geslingerd werden. De groentehandelaar zelf kwam te val len en kreeg eenige bloeduitstortingen aan het rechterbeen. Na door den Ongevallendienst te zijn behan deld werd hij per ziekenauto naar het Diacones- senhuis vervoerd. Hij behoefde echter niet opge nomen te worden. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De Raad der gemeente Haarlem kwam he denmiddag om half twee in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van den bur gemeester J. E. Baron de Vos van Steenwijk. De VOORZITTER hield de volgende Nieuw jaarsrede: De eerste vergadering van het nieuwe jaar zou ik niet wenschen aan te vangen zonder eerst U allen mijn beste wenschen te hebben aangeboden voor het komende jaar en de hoop te hebben uitgesproken, dat Uw werkzaam heden gedurende dit jaar mogen strekken ter bevordering van de belangen en den bloei van deze gemeente. Bij den terugblik over het afgeloopen jaar treft ons in de eerste plaats, dat dit voor onze gemeente een jaar van vele veranderingen ge weest is. In den aanvang heeft Haarlem, gelijk ons ge- heele land, in het teeken gestaan van de feest viering ter gelegenheid van het huwelijk van onze prinses en heeft de bevolking daarbij de gelegenheid gehad uiting te geven aan haar gevoelens van aanhankelijkheid jegens ons Vorstenhuis gelijk wij ook hopen binnenkort opnieuw daaraan uiting te kunnen geven. In de laatste maand van 1937 hebben wij ook hier medegeleefd in de ernstige bezorgdheid, welke het ongeval, dat Prins Bernhard getrof fen heeft, alom in den lande teweeg bracht. Wij prijzen ons gelukkig, dat dit gevaar thans als geheel geweken beschouwd mag worden. Wat ons gemeentebestuur betreft, bracht het jaar 1937 het heengaan van Burgemees ter Maarschalk en het overlijden van Wet houder Roodenburg, hetgeen een belang rijke wijziging in het dagelijksch bestuur tengevolge had. Bij mijn ambtsaanvaarding had ik reeds ge legenheid mijn beste wenschen uit te spreken voor het volkomen herstel van gezondheid van mijn voorganger en ik wil deze thans nog eens herhalen. De nagedachtenis van wijlen Wethouder Roo denburg, dien ik helaas niet persoonlijk gekend heb, zal, naar ik vertrouw, bij U allen in dank bare herinnering voort blijven leven. Behalve deze wijzigingen in het dage lijksch bestuur vonden ook aanzienlijke ver anderingen plaats in het ambtenarencorps, niet in het minst tengevolge van het be sluit door Uwen Raad genomen ten aan zien van een vervroegde afvloeiing van ambtenaren. Hoewel het niet mogelijk is allen, die ten gevolge daarvan den dienst der gemeente ver lieten, met name te vermelden, wil ik hierbij een uitzondering maken voor den Directeur der Gemeentelijke Waterleiding, Graaf van Rand- wijck, en de beide afdeelingschefs, de heeren Van Abs en Segaar, die wij allen met leedwezen zagen vertrekken en aan wier verdiensten ten opzichte van de gemeente ik bij deze gelegen heid gaarne een verdiende hulde wil brengen. Wat den algemeenen economischen toe stand betreft heeft ook Haarlem, evenals ons geheele land, een aanvankelijken opgang en daarop gevolgden teruggang in de eco nomische bedrijvigheid medegemaakt, welke zich, zooals steeds, weerspiegelt in het aan tal werkloozen en ingeschrevenen bij de ge meentelijke Arbeidsbeurs. De aanvankelijke verwachtingen, die gekoes terd werden naar aanleiding van de devaluatie van den gulden, zijn slechts zeer gedeeltelijk in vervulling gegaan en als een looden last blijft nog steeds op het gemeentelijk budget de post „steunverleening" en „armenverzorging" druk ken. Het aantal gesteun den krachtens de steun regeling bedroeg aanvang Januari 3976 met een totaal wekelijksch steunbedrag van 45.987. In den loop van het jaar daalden deze cijfers met schommelingen tot 2923 en ƒ32.611, maar aan het eind van 1937 bedroegen zij weer resp. 3816 en 47.900. Voor de ondersteunden ingevolge de Armen wet zijn de overeenkomstige cijfers: aanvang Januari 2983 en 26.619, minimum gedurende het jaar 2575 en ƒ21.345, einde December 3064 en 29.106. Het aantal ingeschrevenen bij de Arbeids beurs bedroeg: begin Januari 6719, minimum 5159, einde December 6484. Deze cijfers wettigen nog geenszins een op- timistischen kijk op de toekomst en het geheele begrootingsbeeid wordt erdoor beheerscht. Belangrijke werken zijn in 1937 voltooid en in gebruik genomen. Ik wil daarbij in de eerste plaats vermelden de brandweer kazerne, de nieuwe begraafplaats met aula en het gebouw voor den Gemeentelijken ge neeskundigen- en gezondheidsdienst, die alle met behulp van het Werkfonds zijn tot stand gekomen. Voor de vlotte medewerking, die onze ge meente van die zijde heeft mogen ondervinden, past het ons de regeering dank te betuigen, te meer daar wij het vooruitzicht hebben, dat nog meerdere werken op deze wijze gefinancierd zul len worden, waardoor tegelijkertijd een zoo ge- wenschte werkverruiming tot stand komt en tevens de gemeente wenschen vervuld ziet, die anders naar een verre toekomst zouden moeten worden verschoven. Ik heb hierbij het oog op den aanbouw van een vleugel aan het raadhuis, waarvoor de uitgewerkte plannen in 1937 gereed kwa men en binnenkort aan Uw oordeel zullen worden onderworpen en het nog in een verdere toekomst liggende groote rioleerings- plan, waarvoor in 1937 het rapport van den dienst van Openbare Werken voltooid werd. Tevens werd in 1937 een begin van uitvoering gegeven aan het havenplan. Het Koninklijk be sluit tot onteigening der daarvoor benoodigde gronden kwam tot stand. Daarnaast vermeld ik nog de verbetering van de Leidschevaart en den bouw van een tunnel bij het station Bloemendaal. Bij allen zoo gewaardeerden steun, dien wij van het Werkfonds mochten ondervinden, moe ten wij echter niet uit het oog verliezen, dat uiteindelijk de voorgeschoten bedragen weder zullen moeten worden terugbetaald, zoodat ook hier het Oudejaarsavondwoord moet worden toegepast, dat het ons toegerekend blijft. De bevolking vermeerderde in 1937 met 2052 zielen en bedroeg op 31 December 135357. Deze vermeerdering komt voor on geveer de helft op rekening van een ge boorte-overschot en is voor de andere helft vestigingsoverschot. Zij heeft een gunstigen invloed gehad op het aantal leegstaande woningen, dat in 1936 op onrustbarende wijze gestegen was, zoodat het in het mid den van dat jaar een maximum van 4.9 pet. van het totale aantal woningen be droeg. In 1937 liep dit percentage geleidelijk terug en was op 31 December gedaald tot 3.3 pet., hetgeen een totaal van 1224 leeg staande woningen beteekent. Wanneer men een percentage van 2 pet. als normaal be schouwt, dan is dit nog wel te hoog, maar deze teruggang kan toch als aanzienlijk be schouwd worden. De gezondheidstoestand was in 1937 over het algemeen bevredigend. Het aantal besmettelijke ziekten was gering. Slechts voor roodvonk trad een stijging in. Opmerkelijk is daarentegen het geringe aantal diphteritis-gevallen, dat slechts 2 bedroeg, zonder een enkel sterfgeval, terwijl in de voorafgaande 4 jaren deze getallen resp. 54, 13, 7 en 6 waren. Al is ook over het land als geheel gerekend het aantal diphteritis-gevallen in 1937 gedaald, deze sterke afname kan onge twijfeld worden gesteld op rekening van een krachtig doorgevoerde immunisatie, die hier jaarlijks op 2500 a 3000 schoolkinderen wordt toegepast. In het komende jaar zal ook aan ouders van kinderen, die geen school of een school buiten Haarlem bezoeken, gelegenheid gegeven worden hun kinderen te laten immuniseeren. Het aantal ingeschrevenen voor gratis ge neeskundige hulp werd iets kleiner. In aan merking nemende de toename der bevolking, blijkt hieruit het verheugend verschijnsel, dat men zich nog steeds in toenemende mate aan sluit bij de ziekenfondsen. Het belangrijkste deel van Uw taak voor het jaar 1937, n.l. het vaststellen der begrootingi voor het komende jaar, moet nog geschieden. Ik mag U niet verhelen, dat Gij daarbij voor menige moeilijke beslissing zult worden ge plaatst en ik spreek de verwachting uit, dat ieder Uwer zijn beste krachten daaraan zal willen wijden en daarbij ten volle rekening zai willen houden met de moeilijkheden, die ik U in korte woorden geschetst heb. De nestor van den Raad, de heer DE BRAAL, sprak een wederwoord namens den Raad, de beste wenschen uitend voor den burgemeester en zijn gezin. Op verzoek werd ir. H. J. Struijk ontslag ver leend, als leeraar aan de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs mejuffrouw F. Frijer als onderwijzeres aan school 19 en den heer H. Rosenberg als onderwijzer aan school 36. Wethouder Reinalda deelde desgevraagd mede, dat overwogen wordt de rapporten in zake de geografische ontwikkeling van Haar lem en van dr. Smit over den gezondheids toestand aan de raadsleden te verstrekken. Ds vragen van den heer Visser omtrent het sloo- pen van de Magdalenakapel zullen met het antwoord van B. en W. ter visie worden gelegd. In de vorige raadsvergadering werd voorge steld, de algemeene politie-verordening uit te breiden met een paragraaf, betreffende het op nemen en hebben van pleegkinderen. B. en W. stelden voor, de bepalingen niet van toepassing te verklaren voor kinderen, die den pleegouders bestaan in bloed- of aanverwantschap tot en met den derden graad. Mevrouw M. Maarschall Komin wenschte deze vervalling niet, maar over haar amendement staakten de stemmen, zoodat vandaag her-stemming noodzakelijk was. Het amendement werd verworpen met 2118 stemmen. (De zitting duurt voort). Ondertrouwd 26 Jan. W. Terhorst en P. C. Berendes. J. Baars en J. Mandemaker. W. Schultz en C. Blom. A. Stijnman en J. L. Ba- rends. E. Kensen en F. H. Mentjox. M. Visser en J. Runhaar. C. A. Strato en J. M. A. Met- senaar. J. J. Heerens en J. Maathuis. K. Berg- mann en M. E. Bürger. Getrouwd 26 Jan. S. Cohen Rodrigues en W. C. Broekman. G. J. Kroon en M. J. E. Nijssen. W. G. Berkhout en D. Voogd. W. A. Vermond en E. van Everdingen. A. P. Oudendijk en M. L. Amer. D. J. de Munck en S. Nieuwenhuis. B. Kok en E. van Twisk. J. J. Opten en J. Stuss. G. J. Smit en J. Draak. Geboren: M. K. TonSeijler d. G. Louman Vendel d. M. J. H. Honhofvan El, d. H. EijldersZwan, d. S. BlauwBurger, z. G. BerkhemerBarf, d. G. J. de BruijnVer munt, d. Overleden: Th. SlootwegBax, 81 j. Bantam- straat, W. M. A. Cavalini, 68 jaar, Kleverlaan. C. GijzenBrouwer, 74 jaar, Bantamstraat. R. van der Lindende Vries, 67 jaar, Wouwerman- straat. P. Windt, 70 jar, Graaf Willemstraat. M. Malherbe—van Velzen, 78 jaar, Schotersin gel. Gebouw St. Bavo: R.K. Bouwvakarbeiders bond 7.30; Esperanto, 8 uur; R.K. Propagan- daclub, 8.30; Proza, 8 uur; Best. Spoorweg personeel, 8 uur; Volharding, 9.30; Afscheids avond Pater cle Rooy, 8 uur. Stadsschouwburg: „Okito", tooverrevue. 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik": Kinderfeest R.K. Vrouwenbond, 2.30. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad om half twee. Remiiranctt, theater: „Betoovering om La Bohème", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmae 115 uur „Stormduivels". 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Adieu Parijs", 2.30, 7 en 9.1-5 uur. Frans Halstheater: „De onweerstaanbare" 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Best. R. K. Volksbond, 8 uur; Ziekenfonds Onderl. Hulpbetoon, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. Handel, 8 uur; R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur; Best. Postpersoneel, 9 uur. Stadsschouwburg: Okito, Chineesche toover revue, kwart over 8. Hotel „De Leeuwerik": Lezing voor Horecaf en Onderling Belang, 3 uur. Gem. Concertgebouw: Propaganda-avond „Na zorg", 8 uur. Rembrandt-theater: „Betoovering om La Bohème", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-PalacePalace-Filmac 115 uur; „Stormduivels", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Adieu Parijs", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De onweerstaanbare", 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdagavond werd in gebouw .Dorni" te Overveen allereerst de jaarvergadering van de afd. Overveen-Aerdenhout van de R. K. Staats partij gehouden, welke onder leiding van den vice-voorzitter, den heer J. B. M. van Vlijmen, stond. Het jaarverslag van den secretaris-penning- meester, den heer E. Povel, gewaagde van een actief vereenigingsleven. Behalve het doen hou den van diverse propaganda-vergaderingen, werd in het afgeloopen jaar veelvuldig propa- ganda-lectuur verspreid. Bij de ontstane vacature van voorzitter, door het bedanken van den heer H. Kraetzer, werd in diens plaats gekozen verklaard de heer L. Bouwman. Tevens werd de heer J. Gall als be stuurslid herkozen. Voorts werd aangenomen een voorstel om den heer H. Kraetzer tot eere lid der afdeeling te benoemen. Na de rondvraag volgde sluiting. Om half negen opende hierna de nieuwgeko- zen voorzitter, de heer L. Bouwman, in de groo te zaal van „Domi" een tweede bijeenkomst, waarvoor zeer groote belangstelling bleek te bestaan. Er heerschte een gezellige stemming, u waartoe het strijkje van het R. K. Lyceum heeft bijgedragen. Voor de beide plaatselijke afdeelingen der R. K. Staatspartij (Overveen-Aerdenhout en Haar lem IV) in samenwerking met het comité „Ka tholiek Overveen", hield pater Borromaeus de Greeve O.F.M. een geestdriftige rede en het is voor de talrijke aanwezigen zeker een voor recht geweest dezen weisprekenden redenaar te hebben mogen beluisteren. Spreker betoogde, dat het noodzakelijk is Christus' Koningschap in het maatschappelijk leven te doen zegevieren. Hij vond daarbij een aandachtig gehoor. Het slotwoord sprak de heer Bouwman, die bijzonder pater Borromaeus dankte voor zijn begeesterende en diepgaande rede. Wij willen de lezers nog even helpen herin neren aan den afscheidsavond van Pater J. G. de Rooy op heden Woensdagavond. Deze avond zal gehouden worden in gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Zooals reeds eerder gemeld is, zal welwillende medewerking worden verleend door de „Valkenburgsche Lee- kenspelers" en „The tune mixers". Onder regie van Docts. B. Evers zal worden opgevoerd „2019" van Gregoir Leclos. ,2019" is een schitterend tooneelwerk, dat ieder zeker moet gaan zien. De baten voor dezen avond zijn bestemd voor de arme missie van Pater de Rooy. De katholieken van Haarlem zullen pater de Rooy in zijn zware zorgen steunen, door een kaart voor dezen avond te koopen. Vrijdag a.s. hoopt pater de Rooy wederom voor vijf of zes jaar naar zijn missie aan de Goudkust te vertrekken. Allen, die hem dier baar zijn, zal hij weer gaan verlaten, om te gaan werken in den wijngaard des Heeren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van gis teren. De verheven bokssport geeft het „recht" je tegenstander een knock-out toe te dienen, die hem meer sterren doet zien dan een astronoom in den grootsten telescoop en hem overigens 'n rits tellen buiten westen brengt. De overwin naar wordt bekranst, toegejuicht en gefêteerd. Voor een 20-jarigen koopman moet het dan wel een groote teleurstelling geweest zijn, dat hij inplaats van kransen een maand logies op "s lands kosten mag genieten. Hij gaf ook een knock-out, die een tegenstander het zwijgen oplegde en hem bovendien nog zeven weken verpleging in een ziekenhuis opleverde. Die knock-out was het laatste woord geweest bij een ruzie tusschen twee jongemannen. Een ont zettend onbenullige ruzie, haast te onbelangrijk om te vermelden. De koopman reed op een bak fiets en achter hem zijn kameraad, óók op een bakfiets. Een jongeman stond op den hoek PijnboomstraatSchoterweg met zijn meisje te praten en hij schijnt den koopman, toen deze passeerde, iets toegeroepen te hebben. Wat overigens de koopman heelemaal niet verstond. Maar zijn maat maakte hem erop merkzaam. De jongeman en zijn meisje klommen op hun fietsen en passeerden den bakfietsenden koop man, die op zijn beurt hen nu achterna ging en tusschen hen in ging rijden. Dat verdroot begrijpelijkerwijs den minnenden jongeman. Hij stapte van zijn rijwiel en liep op den koopman toe. Maar die sprong ook van zijn vehikel en toen de jongeman hem genaderd was, gaf hij hem met zijn „tot een vuist gebalde rechter hand" (proces-verbaal-bloempje!) een knock out, die het ziekenhuis een klant bezorgde. En den overwinnaar een maand gevangenisstraf, want de rechter kon absoluut niet den forschen koopmannelijke stoot waardeeren. Zelfs een be-. roep op zijn altijd aanwezige zenuwachtigheid baatte niet. De koopman had eenige dagen geleden al een boete te incasseeren gekregen omdat hij met zijn bakfiets tusschen den jongeman en zijn meisje was gaan rijden. Een avontuur, dat hem heugen zal! De goedkoopste manier om aan iets te ko men? Doodeenvoudig, door het te stelen. Ten minste, er zijn heel wat menschen, die dat de meest 'voor de hand liggende methode vinden. Daar is b.v. een fabrieksarbeidster, die een armband mooi vindt en een wenkbrauwenstift noodig zegt te hebben. Geld had ze niet. Maar een warenhuis heeft zooveel van die dingen en in het veen ziet men niet op een turfje. Al- zoo.... Maar de Officier vond het een onbe schaamde methode en de rechter legde een week gevangenisstraf op. Daar was een 25-jarige schilder, die een om- gewaaiden stok met een bordje, dat den mensch kond doet van het te huur of te koop zijn eener perceel, had zien liggen. Vooruit, dacht hij, dat kan ik gebruiken. En hij nam het op zijn fiets mee. Dat kostte hem nu ƒ5 boete. Als hij den stok met aanhang had gekocht, dan was hij met 2 klaar geweest. En op den koop toe is hij nu den stok kwijt, want die is den rechtmatigen eigenaar teruggegeven. Daar heb je een Haagsch chauffeur, die ook al die eenvoudige en goedkoopste methode toe paste. Hij kreeg op een nacht in December, in Heemstede met zijn taxi rijdende, een lekken band, belde een garagehouder uit zijn bed en werd prompt geholpen. De garagehouder zou even geld gaan wisselen en intusschen probeer de de chauffeur nog even met den spannings meter den gerepareerden band. En en passant stak hij het instrumentje in zijn zak. Twee we ken gevangenisstraf eischte de Officier, die de methode nu een gemeenen streek noemdea De rechter streek over zijn hart en veroordeelde den chauffeur, die pas hersteld is van de ge volgen van een ernstig ongeval, tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk. En zoo kunnen we de gevallen nog bü dozij nen opnoemen..*. De Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem, houdt Donderdagavond in café Brink- mann een bijeenkomst, waar de heer L. Du- pree, directeur der N.V. Fototechnische groot handel Odin een causerie houdt over ,De leica- fotografie in dienst van den natuurhistoricus" met projectie van een groot aantal origineele Leica-diapositieven. (Afgelascht indien natio nale feestdag). Een uitzonderlijk programma brengt Frits Schuurman op het Vrijdagconcert der H. O. V., instrumentaal voor de pauze en vocaal er na. De 7-deelige suite in C dur van Bach, dan de solo-cellist Louis v. Maanen met 't concert in D groot van Tartini. In het tweede deel zal am. ten gehoore worden gebracht „Aussöh- nung" voor sopraan-solo, mannenkoor en orkest van den populairen dirigent der „Spaerne Sanghers." Op het laatste concert van „Zang en Vriendschap" maakte dit opus van Lieven Duvosel een grooten indruk. Een ochtend-strandwandeling wordt Zondag 30 Januari door de Ned. Natuurhistorische Ver eeniging, afdeeling Haarlem, gehouden. „Dwars door Italië" is de titel van de voor dracht, die de heer J. Panman, voorzitter der Nederlandsche Reisvereeniging op Donderdag 27 Januari in het vereenigingslokaal van de Haarlemsche Amateur- Fotognafenvereeniging aan de Ged. Oude Gracht zal houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5