FINANCIEN WE RELDVARIETE Instantine We luisteren naar J' Dagfilm ZEVENTIENDE STERRIT BEGONNEN WOENSDAG 26 JANUARI 1938 De route door Italië Houdt den dief!" Rond de R.A.I.-show Donderdag 27 Januari Instantine ZOELOE-CULTUUR AUTOMOBILISME Deelnemers aan de Rallye Monte Carlo in zeven verschillende plaatsen gestart Vorderingen der Ned. équipes MR. BESIER GAAT HEEN de Veluwe zoekt men naar een gentleman-inbreker SCHERMEN K.O.O.S.-WAPENFEEST TE UTRECHT Hoe hét publiek op de tentoon stelling reageert Uitslagen der eerste dagen BERGEN VAN EEN WAARDE VOLLE LADING UIT 'N WRAK CONTROLE OP WEGEN DOOR AMBTENAREN IN BURGER Automobilisten werden het slachtoffer NEDERLAND—EGYPTE Vrijdag wordt de tentoonstelling te Cairo geopend PSEUDO-TAXATEUR AAN HET WERK KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL WIE IS DE GELUKKIGE? 15.300 M.2 den menschenstroom niet meer zou den kunnen bergen. Men heeft vroeger wel gemeend dat de Am- sterdamsche auto-tentoonstelling feitelijk een specifiek Amsterdamsche gebeurtenis zou zijn. Inderdaad heeft de Amsterdamsche bevolking zich wat het R.A.I. bezoek betreft nimmer on betuigd gelaten, doch sinds de gerieflijke tou ringcar het reizen voor groote gezelschappen uit de provincie zoo zeer heeft vergemakkelijkt, kon men voor den hoofdingang van de RAI eerst een duidelijk inzicht krijgen dat heel ons land op dit evenement reageert. Zondagmorgen tegen het openingsuur arriveerden reeds heele reek sen stampvolle autocars uit alle oorden des lands voor het RAI-gebouw en deze verkeers stroom, versterkt door honderden particuliere auto's en een intensen menschenaanvoer door de gemeentetram, hield vrijwel den geheelen middag aan. In de wandelpaden langs de stands kon de menigte zich slechts heel langzaam be wegen, restaurant en vestiaires werkten onder hoogen druk en door het zachte winterweer moesten in het hoofdgebouw speciale ventilatie- maatregelen worden getroffen. Op de parkeer terreinen in den omtrek was geen plaats on bezet en dat bleek ook in de city het geval te zijn. Amsterdam begint op zulke dagen Londen- sche allures aan te nemen! De accessoires De afdeeling accessoires en garage-installaties op de RAI geeft er een helderen kijk op, welk een enorme vlucht de Nederlandsche bedrijven, die het moderne verkeer gaande helpen hou den, in de laatste jaren genomen hebben. Ook hier constateert men niet alleen een toe nemende mechanisatie, maar ook een grooteren vooruitgang in de richting van een wetenschap pelijker verpleging van den auto die revisie be hoeft De modern ingerichte autoreparatie-werk plaats kan niet meer buiten de hydraulische lift, die het mogelijk maakt den wagen in zijn geheel van alle zijden te bereiken en te inspec- teeren. Evenmin mogen in het atelier van den vak man de precisie-meetinstrumenten ontbreken waarmede men slijtage-sporen tot een grootte van 1/1000 m.m. van cylinders en zuigers aan het licht brengt. Bij het vernieuwen van lagers en het pasmaken van verwisselstukken, kortom bij alle revisie-operaties die een hoogen graad van nauwkeurigheid vereischen, waakt het mo derne meetinstrument tegen kleine slordigheden en luk-raak-methoden, die vroeger in primitieve werkplaatsen door gebrek aan geschikt gereed schap en een tekort aan vakkennis van een iet wat uitgebreide revisie een onheil maakten. Deze show leert, dat de auto-reparatie thans op een veel hooger peil staat en de enorme col lectie modern gereedschap die men er geëxpo seerd vindt, is een lust voor het oog van lede ren auto-expert. In deze richting hebben zich ook eenige be kende Nederlandsche machinefabrieken ge specialiseerd en op hun stands kan men schit terende staaltjes van revisie-techniek bewonde ren. Zoo krijgt men op den stand van een dezer firma's zelfs een filmvoorstelling van het fijn- boren van uitgesleten motorcylinders, het aan brengen van nitraat- of chroomgeharde stalen cylindervoeringen en het centrifugaal gieten van witmetalen motorlagers, te zien. Ook het nieuwe verchroom-procédé van van der Horst wordt hier met fraaie werkstukken gedemon streerd. Hoe het accessoires-bedrijf zich oogen- blikkelijk weet aan te passen aan de nieuwe eischen die met het oog op het verblindingsge vaar aan de koplampen zullen worden gesteld, blijkt hieruit, dat reeds voor verscheidene ver blindende koplampen passende inbouw-reflec- tors aanwezig zijn, die op deugdelijkheid ter plaatse kunnen worden getest. Het is een we tenschappelijk instituut, deze speciale afdeeling en men leert er in een paar uren hoe serieus 't onderhoud van den auto in ons land wordt op gevat. Om wat migraine, zoo'n beetj'e schele .hoofdpijn de afspraak niet nakomen? V! 1 of twee tabletten Instantine en de ;jj pijn is verdwenen! J Dus onthoudt venjagende Abessinië niet veroverd om het te vuur en te zwaard voor de Christelijke beschaving, die er overi gens niet geheel onbekend waste winnen? En is Mussolini méér de beschermer van het Christendom dan van den Islam? Het blanke ras heeft zich altijd meer dan lichtelijk verheven gewaand boven de gekleurden. Dat is heusch niet iets van den laat- sten tijdWat wel van den laatsten tijd is, is een tot in het dolzinnige op gevoerde rassenwaandie, hoe exclu- sivistisch hij ook moge zijn, toch niet schroomt politieke bondgenootschap pen met andersgekleurde rassen te sluiten. Zoo vormen de blauw-oogige, korenblonde edel-Germanen en de olijfgele, zwart-oogige en -harige Italianen een verbond met citroen gele Mongolen, terwijl diezelfde ci troengele Mongolen, ondanks hun vriendschap voor Duitschers en Itali anen, erop uit zijn om de wereldheer schappij van het verwaten blanke las te breken en Azië tot, een mono polie-gebied voor pursang Aziaten te maken. Voor Stalin en Titoelescoe opent het streven der Japanners wijde horizonten, want deze twee worden door hun Europeesche tegenstanders bij voorkeur voor Aziatenuitge scholden. Overigens een vreemd scheldwoord in den mond van hen, die zooveel sympathie voelen of vein zen voor het opdringende Gele Ge vaar, waartegen zij slechts enkele ja ren geleden luidruchtig alarm bliezen. Superioriteitswaan van een ras leidt tot expansie-zoekend imperialis meBij de koloniale rooftochten in vroeger eeuwen en ook thans nog zit die waan achter den kolonisator in het zadel. Maar terwijl vroeger de blanke kolonisators tegelijk met de- uitbreiding van hun macht en bezit ook daadwerkelijk de zegeningen var. het Christendom trachtten te ver breiden, doen de huidige koloniën- veroveraars enkel een beroep op hun zgn. Christelijke beschaving om hun hébzucht tot een soort van heilig en onbaatzuchtig idealisme te camou- fleeren. Werd het barbaarschc, sla- De Westersche cultuur was supe rieur aan de oude culturen in andere icerelddeelen, toen zij wezenlijk nog Christelijk was, maar is zij het thans nog in haar geheel in die mate, dat men daar in vollen ernst een beroep op kan doen? Men kan een blanke, een Europeaan, nauwelijks dieper be- leedigen dan door hem een kaffer, een zoeloe, te noemen. Want kaffers en zoeloes Hebben in Europa de repu tatie van het summum van onbe- schaafheid te zijn. Lang zal het ech ter niet meer duren, of de Kaffers en Zoeloes en Bantoes en al de andere zwarte stammen van het Zwarte, We relddeel zullen hun blanke meesters in Westersche beschaving naar de kroon steken. Naar uit Pretoria in Zuid-Afrika wordt bericht, hebben de Kaffers en Zoeloes en Bantoes en wat dies meer zij van de blanken het echtscheiden afgekeken. In de laatste vier jaren zijn alleen reeds in de streek der Bantoes meer dan vijf honderd echtscheidinpsaanvragen door de inboorlingenrechtbank be handeld, zoodat de blanke rechters zich beraden of 't geen tijd wordt aan deze uiting van hand over hand toe nemende beschaving paal en perk te stellenDe Zoeloes doen de echtschei dingsmanie der Hollyivoodsche film sterren een hevige concurrentie aan. Europa danst als een blanke neger op negermuziek. Japan doet in China, wat Italië in Abessinië deed. Spanje is bezig harikiri te plegen als een ras- Japanner. Wij willen de Kaffers niet beleedigen, maar anders zouden wij hun een groote toekomst in het supe rieure blanke Westen voorspellen. deelneming afzien. De tocht ging eerst langs de Noordkust van Sicilië naar Messina, een afstand van 260 K.M. Door bemiddeling van de K.N.A.C. kregen wij bericht, dat de drie Nederlandsche épuipes hier tegen half zeven zyn aangekomen, vergezeld van vele buiten- landsche rijders. Na de straat van Messina te zijn overgesto ken kwamen onze landgenooten omstreeks acht uur te Reggio aan. Allen passeerden op tijd deze controleplaats en zetten vervolgens koers langs de Westkust van Italië in de richting van Napels, de volgende controleplaats. De afstand Reggio-Napels, 576 K.M. moest grootendeels gedurende den nacht worden afgelegd: heden ochtend ging de controle te Napels om twee minuten over half elf open en zij zou des middags om twee minuten over vier sluiten. Voor degenen, die vroeg de controle passeer den, was er dan wellicht kans eenige uren slaap te genieten, voor zoover zij dit met reeds tus- 6chen de wielen hadden gedaan. Om vijf minuten over zeven vertrok de eer ste wagen uit Athene. Onder groote belang stelling startten de rijders van het middelpunt der Grieksche hoofdstad, met den blik op den beroemden Acropolis. Van de vele deelnemers op deze moeilijkste route van den sterrit welke dan ook de meeste punten oplevert ontbraken er negen op het appèl. De Nederlandsche équipes waren echter alle in de beste conditie. M. Gatsonides en Blijdenstein in hun Hillman werden direct gevolgd door Bakker Schut, de man met een ervaring van vier Rallyes, die met de heeren Ton en Barendrecht in een Ford deelneemt en door J. van der HeydenJhr. van Linteloo de Geer met Studebaker. Het weer was uitstekend en spoedig waren de rijders uit het gezicht verdwenen, op weg naar Saloniki, een afstand van 644 K.M. Hedenochtend om ongeveer kwart over elf werden zij in de tweede stad van Griekenland verwacht. werking van in uniform gekleede manschappen der Rijkspolitie, aangezien misbruik van een politieuniform vrijwel onmogelijk mag worden geacht, hetgeen van een „claque' niet kan wor den gezegd. Adressante verzoekt den minister dan ook het daarheen te leiden, dat voorschriften worden gegeven, jjie aan in burger gekleede controlee- rende ambtenaren de verplichting opleggen zich daarbij door de Rijkspolitie te doen bijstaan. Hij leende geld van geestelijken De politie te Heemstede heeft te Den Haag A. H. K. aangehouden terzake oplichting. Deze persoon maakte er zijn gewoonte van bij R. K. geestelijken geld te leenen, voorgevende dit te gebruiken voor filmvoorstellingen voor R. K. instellingen. Het geld, dat hij daarvoor ter beschikking kreeg, heeft hij ten eigen bate aangewend. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt en heden is hij ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem. Te 3 uur n.m. prof. mr. B. H. D. HermesdorI hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nij megen, over: „Sociale momenten in het Ne derlandsche rechtsleven der 14e en 15e eeuw." Te 8 uur n.m. prof. dr. F. Weve, hoogleeraar aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg, over: „Maatschappij en gebondenheid". Toegangskaarten voor deze voordrachten zijn gratis verkrijgbaar bij de administratie van de Katholieke Economische Hoogeschool, Bossche- weg 341, Tilburg. Over de vorderingen der Nederlandsche équipes bereiken ons nog de volgende berich ten: De équipes G. Bakker Schut, K. Ton en Barendrecht met Ford, M. Gatsonides en H. J. Blijdenstein met Hillman en J. van der Heyden en jhr. E. L. M. W. van Lintelo de Geer met Studebaker hebben de eerste étappe Athene—Saloniki, een afstand van 644 K.M., met goed gevolg afgelegd. De Nederlandsche rijders dr. J. J. Sprenger van Eijk, ir. A. Paulen en ir. Driessen met Lincoln Zephyr, J. T. van den Hoek, N. R. A. Vroom en M. J. Danvellier met Packard en E. Mutsaerts, A. Kouwenberg en Lamberts Hur- relbrinck met Ford, die te Palermo zijn ge start zijn binnen den vastgestelden tijd te Messina en Reggio gearriveerd. De afgelegde afstand bedraagt 260 K.M. De Nederlandsche équipes, welke te Tallim zijn gestart, zijn te Riga aangekomen. Het zijn de heeren J. van der Spek en D. S. Keiirermet Hansa en A. Buyze en H. J. Stemerdink met Ford junior. Als procureur-generaal bij den Hoogen Raad Wegens het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftijd zal mr. L. Ch. Besier, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, op 1 April a.s. zijn functie neerleggen. Mr. Besier is in 1868 geboren te Utrecht. Na Zijn promotie heeft hij eenige jaren de practijk van procureur-generaal uitgeoefend, waarna hij werd benoemd tot ambtenaar O. M. bij het kantongerecht ter standplaats Middelburg. Een jaar later werd hij ambtenaar O. M. te Utrecht. In 1903 volgde zijn benoeming tot substituut officier van justitie te Amsterdam. Nog geen volle tien jaren later werd mr. Besier benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederiandep. Tal van hoogst belangrijke zaken werden door mr. Besier behandeld, b.v. uiterst ingewikkelde octrooikwesties. Zeer bekend zijn ook zijn om vangrijke conclusies in de goudclausule-proces sen tegen de „Koninklijke" en de „Bataafsche". Bij het in werking treden, in 1925, van het nieuwe Wetboek van Strafvordering verscheen „Het Nederlandsche strafproces", dat nog steeds door eiken jurist als een standaardwerk wordt beschouwd. Mr. Besier stelde het met wijlen prof. A. Blok, hoogleeraar te Leiden, samen. Van de hand van mr. Besier zagen ook tal van korte publicaties, prae-adviezen e.d. over uit- eenloopende onderwerpen het licht in verschil lende juridische periodieken. Ook in het maat schappelijk leven heeft hij zich bewogen. Mr. Besier is iemand van bijzondere en uiterst conscentieuze werkzaamheid en met een hoog staand en gaaf karakter. Hij is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Na zijn aftreden als procureur-generaai zal mr. Besier de functies blijven bekleeden van lid van den Algemeenen raad voor psycho- pathenzorg en van voorzitter voor de strafwet geving. Van zeven verschillende plaatsen van het web, dat de Monte Carlo-spin heeft, uit, zijn Dinsdag de deelnemers aan den ster- rit vertrokken. Voor de zeventiende maal zal het weerstandsvermogen en de volhar ding van de bestuurders, de degelijkheid en technische volmaaktheid van de wagens in den strijd tegen de natuur, in dezen toe- rïstenrit naar de stad aan de Middelland- sche zee, op de proef worden gesteld. Uit Palermo, Athene, Boekarest, John O'Groats, Umea, Tallin en Stavanger zijn de tal rijke deelnemers weggereden om te trachten zonder strafpuntén, hun routes af te leggen Het staat bij voorbaat vast, dat zij daarbij vele moeilijkheden te overwinnen krijgen, maar dat is juist de aantrekkelijke, sensationeele zijde van dezen prestatierit. Dinsdagmiddag om 12.08 startte te Palermo de eerste wagen. Er waren verschillende auto riteiten en een groot aantal toeschouwers van het regelmatige vertrek van de verschillende équipes getuige. De van alle Rallye-benoodigdheden voorziene wagens trokken overal waar zij kwamen, de aandacht. Nederland was op de Italiaansche route vertegenwoordigd door drie équipes, n.l, Dr. J. J. Sprenger van Eyck, ir. A. Paulen, ir. A. Driessen met Lincoln-Zephyr de negende rallye van dr. Sprenger van Eyck E. Mut saerts, A. Kouwenberg, mr. Lamberts Hurrel- brinck, de vijfde sterrit van den heer Mutsaerts, en B. J. T. van der Hoek, N. R. A. Vroom met Packard. De heer Zeehuisen, die met zijn Fiat als vierde uit Palermo zou starten, moest van Op de Veluwe is nagenoeg al het politieper soneel in actie om den inbreker op te sporen, die den laatsten tijd bijna avond aan avond inbraken pleegt. Dan duikt hij op te Amers foort, om de volgende dagen achtereenvolgens te Deventer, Apeldoorn en Zutfen zijn slag te slaan. Dat het hier slechts een persoon be treft, leidt de politie af uit de wijze van han delen, terwijl in alle gevallen op dezelfde wijze toegang worden verschaft, n.l. door het uit snijden van een ruit. Opmerkelijk is, dat de dief steeds enkele inbraken achter elkaar voor zijn rekening neemt, veelal in bescheiden woon huizen, en als hij kans ziet zich ook weder rechtelijk wat gezelligheid verschaft, zooals te Apeldoorn, waar hij wat rust op den divan nam en te Deventer, waar hij in een salon een sigaartje oprookte. Zijn buit is meestal niet groot, maar als hij het dag aan dag volhoudt, wordt het een niet te versmaden weekgeld. Aan de tactiek van den inbreker is opval lend, dat hij alle potten, pannen en busjes grondig onderzoekt, en als hij geen geld vindt, zonder wat mee te nemen weer vertrekt. In een winkelhuis te Apeldoorn, waar hij via de keukendeur was binnengedrongen, had hij alle potten met planten, die hem op zijn doorgang belemmerden, buiten gezet met de bordjes, die er onder stonden, er netjes opeengestapeld naast. Aangezien geen vingerafdrukken te vinden zijn, veronderstelt de politie, dat hy hand schoenen draagt. Zijn voetstappen wischt hij veelal uit door met zijn voeten heen en weer te schuiven. De massa-inbreker bezorgt den bewoners der Veluwe veel onrust. Het nemen van voorzorgs maatregelen tegen dit ongewenScht bezoek is algemeen. Te Utrecht wordt op het oogenblik het 36e wapenfeest van den K.O.O.S. gehouden, waar voor zeer groote belangstelling bestaat. De uitslagen van den eersten dag luiden als volgt: Korpswedstrijd op degen om den zilveren be ker van H. M. de Koningin: 1. Reg. Genietroepen (Utrecht) 27 pnt, 2. Ie RVA (Utrecht) 26 pnt., 3. 20e R.I. (Harderwijk) 25 pnt. (na barrage met no. 4, 13e R.I. met eveneens 25 pnt.), 5. 3e half Reg. Huzaren (Den Haag) 20 pnt., 6. korps Motordienst (Haarlem) 17 pnt., 7. Luchtdoel-artillerie (Utrecht) 15 pnt., 8. 8e R.I. (Arnhem) 13 pnt. Uitslag personeel floretwedstrijd voor militai re profs, hoofdafdeeling a: 1. A. M. Leegsma (Den Haag) 3 gewonnen partijen, 9 ontvangen, 13 gegeven treffers, 2. W. I. Carets (Arnhem) 3, 10, 18; 3. A. Bak (Naarden) 3, 12, 16; 4. Et- tinger (Den Helder) 1, 19, 9; 5. Ruiter (Den Hel der) 0, 20, 9. Op den tweeden dag waren de uitslagen: Einduitslag personeele floret, afd. 1: 1. P. J. Burgel 6 gew. 3 verl.; 2. De Jager 4 gew. 10 verl.; 3. Jansen 4 gew. 12 verl.; 4. van Spanje 3 gew. 12 verl.; 5. Haerden 2 gew. 14 verl.; 6. van Dalen 2 gew. 16 verl.; 7. Snijders 0 gew. 18 verl. Burgel en de Jager promoveeren naar hoofd- afdeeling b. Uitslag korpswedstrijd floret om den beker van den Minister van Defensie: 1. 7e R.I. (Harderwijk) 7 gew. partijen; 2. Korps Motordienst (Haarlem) 5 gew. partijen; 3. 20e R.I. (Harderwijk) 4 gew. partijen; 4. Luchtdoel-artillerie (Utrecht) 2 gew. partijen. De verdere uitslagen luidden: Hoofdafdeeling b sabel, personeel: 1. A. Fa- ber 4, 10, 17; 2. W. Kolen 3, 12, 15; 3. J. Desta 3, 13, 16; 4. J. Drenth 3, 14, 15; 5. J. Schriever 1, 17, 10; 6. Kuikhoven 1. 18, 11. Personeel sabel, afdeeling II: 1. eereprijs, me daille van Z.K.H. Prins Bernhard, J. Swaan; 2. G. Annevetink; 3. De Koning-Goes; 4. Poot; 5. Kuipers; 6. Groenenberg; 7. Asma; 8. Sie- brand; 9. Rond; 10. de Loof. De eerste vijf geplaatsten promoveeren naar de eerste klasse. De tweede dag van dit wapenfeest werd be sloten met een gala-avond in Tivoli. Wie Zondag j.l. de RAI bezocht, heeft zich kunnen overtuigen van de geweldige belangstel ling waarin het moderne vervoermiddel zich verheugt. Omstreeks half twee 's middags liep 't aantal rouleerende bezoekers tegen de 18.000 en voor den hoofdingang verdrong zich toen nog een zoo omvangrijke menigte, dat het er op be gon te lijken of de groote hal en de beide zij zalen met een gezamenlijke oppervlakte van Men zal zich herinneren, welk belangrijk aandeel ir. van Wienen met zijn speciale dui ker-installatie gehad heeft in de uitvoering van het herstellingswerk aan den gaszinker te Vel gen. Het eerstvolgende werk. dat zal worden uit gevoerd met van Wlenen's slibduik- en zand- duikinrichting, zal zijn het bergen der waarde vol geachte lading uit het wrak „Duke of Flo- renca" in de baai van Tobermory (Schotland). Hiervoor is in het leven geroepen de N.V. Hol- landsch-Engelsche Duik- en Bergingsmaatschap pij i. o„ die aandeelen uitgeeft tot een bedrag van f 100.000.waarover nadere mededeelingen in onze advertentie-rubriek zijn te vinden. 1.502.20 Orpheus-Trio. 3.103.30 Dansmuziek (gr.pl.). 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth en solist. 5.20 Eddie Carroll en zijn band. 6.20 Berichten. 7.00 Het Jacques strijkorkest. 7.50 Big Bill Campbell's Band en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Orgelconcert. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Theater-orkest en soliste. 11.35 Jack Chapman's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-orkest en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 8.35 Duettenconcert. 8.50 Uitzending uit het Thó&tre National de l'Opéra-Comique. KEULEN. 456 M. 9.20 Volksllcderenconcert. 11.20 Kurhessisch Landesorkest. 1.35 Solistenconcert. 3.20 Omroepsextet en solisten. 4.35 Solistenconcert. 6.30 Gramofoonmuziek. 9.5511.20 Kurt Rehfeld's orkest, balalai ka-orkest, de Stuttgarter Volksmuziek en solisten. HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 M. AVRO-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.00 Knipcursus. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.00 Zuid-Afrikaansch programma. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Solistenconcert. 11.00 Berichten ANëP. Hierna: AVRO- dansorkest. 11.4012.0o Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 301.5 M. (8.00—9.15 KRO. 10.00 NORV. 11.00 KRO. 2.0012.0o NCRV). 8.009.15 en lO.oo Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Haarlemsch Pianokwartet. 6.25 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Be- richten. 8.15 NCRV-orkest en solist. 9.00 „De dienst der Christ, gemeente aan het Oosten", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH. 150n M. 11.2511.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Alfred van Dam's orkest. Het bestuur van de Koninklijke Nederland sche Automobiel Club heeft in een adres tot den minister van Justitie de aandacht geves tigd op een kortgeleden in de dagbladpers ver schenen bericht, waarin is vermeld, dat twee onbekend gebleven personen op den straatweg bij Blrkhoven verscheidene automobilisten heb ben doen stoppen, daarbij gebruik makend van de zoogenaamde „claque", het kenteeken waar van de met controle op de naleving der motor rijtuigenbelastingwet belaste ambtenaren zijn voorzien. Na er op gewezen te hebben, dat een drietal automobilisten wier papieren niet in orde ble ken te zijn, zich tot afkoop van strafvervolging heeft laten verleiden, zulks tegen ontvangst van een onleesbaar onderteekende kwitantie, wijst het adres er op, dat deze vorm van op lichting uiterst geraffineerd is, waarom adres sante reden aanwezig acht om te vreezen, dat nu het gemakkelijk onbekend blijven der daders hun straffeloosheid ten gevolge heeft, anderen in de verleiding zullen geraken dergelijke prac- t ij ken uit te oefenen. De omstandigheid, dat oplichting als hier boven omschreven, blijkbaar gemakkelijk kan geschieden, wordt naar adressante meent, ver oorzaakt door de wijze waarop de officieeie contröle op de naleving van tal van wetten, het verkeer en de belasting daarop, alsmede het vervoer van personen en goederen ge schiedt, namelijk door in burgerkleeding zich op de wegen vertoonende ambtenaren enkel voorzien van een z.g. „claque" waarmede zij een stopteeken geven, hetgeen zeer onge- wenschte toestanden ten gevolge heeft. Naar de meening van adressante vermag deze toestand slechts te worden opgeheven of voor komen, indien de hier bedoelde controle slechts geschiedt in tegenwoordigheid en onder mede- Vrijdag wordt te Caïro een Nederlandsche Tentoonstelling geopend, zulks op Initiatief van de Nederlandsch-Egyptische Kamer van Koop handel. Op deze expositie, welke met een ope ningsrede van mr. P. L. M. Steenberghe, minis ter van Economische Zaken, zal worden ge opend, zal men kunnen zien hoe Nederland en Egypte samenwerken ter bevordering van han del en industrie. De Kerkraadsche politie heeft Dinsdag naar Maastricht overgebracht E. de J. uit De Bilt, in dienst van de N.V. Nervoni te Arnhem, ver dacht van oplichting in drie gevallen ge pleegd te Kerkrade. Na verhoor door den rech ter-commissaris is de J. in het Huis van Be waring ingesloten. De man deed taxaties bij huiseigenaren, die gereflecteerd hadden op ad vertenties, waarin geld onder hypothecair ver band werd aangeboden. De kosten van de taxaties werden tegen kwitantie geïnd. Toen de huiseigenaren niets meer hoorden, wendden ze zich tot de politie. Wel werden bij enkeie notaris,sen bepaalde stukken gedeponeerd en werd hun tusschenkomst verzocht voor het ver strekken van leeningen onder hypothecair ver band. In de lokalen van de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg zullen op de twee dagen, voorafgaande aan het tweede lustrum, een reeks wetenschappelijke voordrachten worden gehou den, waarvan het programma als volgt luidt: 8 Februari 11 uur v.m.: Opening door den rector-magnificus prof. dr. M. J. H. Cobben- hagen, waarna voordracht door prof. dr. J. A. Veraart, hoogleeraar aan de Technische Hoo geschool te Delft, over: „Loonen en conjunc tuur". Te 3 uur n.m. spreekt prof. mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam, over: „Structureele veranderingen in het economisch leven". Te 8 uur n.m. prof. E. Duthoit, deken van de „Facultés Catholiques", Rfjssel, over: „La per- sonnè humaine dans la société moderne". 9 Februari 11 uur v.m.: prof. dr. G. Eyskens, hoogleeraar te Leuven, over: „Bankpolitiek". liefhebben is geen van woorden, maar van d In de trekking van de Staatsloterij is heden de hoofdprijs van f 15.000 gevallen op no. 18201.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6