Geheel West-Europa staarde naar den avondhemel DE OCEAAN POST Adolf Hitler vijf jaren Rijkskanselier D Hoest- Naweeën van het Noorderlicht EEN VRAAGTEEKEN K.P.M.-CONFLICT VAN DE BAAN EEN RIJKSDAGZITTING TER VIERING Zeldzame pracht van het Noorderlicht RADIO-HOLLAND" VICKS B0NB0NS Kerkelijk leven WOENSDAG 26 JANUARI 1938 In Frankrijk en Noorwegen scheen het, of het daglicht her boren was Ook ons land werd verrast In West-Europa Wat de Bilt ervan zegt R.K. Onderwijzers zeer teleurgesteld Het K.O.V. zal blijven ijveren voor verbetering der leerlingenschaal IEEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" Overleg tusschen directie en vak- vereenigingen heeft een gunstig verloop ONGEVAARLIJKE BOM UITGEWORPEN Contract-actie in het visscherijbedrijf Gevaar voor een conflict zeer verminderd PLOTSELING STERFGEVAL BUITENLANDSCH OVERZICHT De Führer houdt een groote rede Journalisten drinken melk en veel sterke koffie aan hun zeer late ontbijt De Ier, de bakker en de muisjes Inspectie der saluutbatterij Meeleven in het grensgebied Prins Bernhard rijdt uit PROF. DR. E. DUBOIS 80 JAAR Geestelijke bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes KATHOLIEKE MIDDENSTAND Toekenning van een eereteeken In verschillende deelen van Engeland is, evenals in Nederland, Dinsdagavond het Noor derlicht op schitterende wijze zichtbaar gewor den. Vooral in het Zuiden des lands en bij Londen bood het zeldzame verschijnsel een prachtigen aanblik, zoodat honderden hun Woning verlieten om de gloeiende lichtschijnsels aan den avondhemel te bewonderen. Soms was het lichten zoo sterk, dat velen dachten aan den weerschijn van een feilen brand. Aan de Belgische kust heeft het Noorderlicht zich eveneens prachtig doen aanschouwen in den vorm van een grooten regenboog, die uit het Westen naderde en een rossig licht uit straalde. De regenboog verdween en maakte plaats voor blanke lichtglanzen, die weer door den regenboog opgevolgd werden. Tegelijkertijd Werden op alle telegraaflijnen aardstroomingen in bijna geheel België waargenomen tusschen 20 en 22 uur. Tusschen 19 en 21 uur heeft men in verschei dene streken van Frankrijk, o.m. in de Fransche Alpen, het Noorderlicht kunnen bewonderen. In de Alpen leek de hemel door een ontzaglijken brand in een rooden gloed gezet te zijn, welke gloed door een wit lichtschijnsel omgeven werd. Het geheel maakte den indruk van een zons opgang. Zoo helder was het uitstralende licht, dat de postbeambten te Briangon hun werk zon der kunstlicht konden verrichten. In enkele gemeenten in de bergen ontstond onder de bewoners een zekere zenuwachtigheid, die later echter kalmeerde. Ook in Normandië en aan de zeekust kon men het schouwspel in volle pracht bewonderen. In de Oostenrijksche hoofdstad en in verschil lende andere plaatsen des lands heeft men eveneens het Noorderlicht kunnen waarnemen. Ook in verschillende streken van Zwitserland. bij Bern, Zuerich en in het Graubunderland heeft men Dinsdagavond het Noorderlicht kun nen zien. De lichtglanzen wisselden in tint van dieprood tot violet. De gloed trok van het Noordwesten naar het Noordoosten en kon duide lijk op de wolken waargenomen worden. Het verschijnsel was afwisselend in intensiteit en duurde verscheidene uren. In Beieren en Silezië is tusschen 20.45 uur en 21.30 uur het Noorderlicht waargenomen. Te Turijn en in verschillende andere Noord- Italiaansche plaatsen heeft men het Noorder licht waargenomen. De hemel stond gedurende een uur in rooden gloed. In het geheele Zuiden van Noorwegen heeft men een schitterend Noorderlicht ge zien. De stad Rjukan in het departement Telemark was gedurende verscheidene uren verlicht, alsof het klaarlichte dag was. Ook in Portugal heeft men na zonsonder gang het Noorderlicht, voor het eerst sinds veer tig jaar, waargenomen. Het verschijnsel veroor zaakte groote opwinding, vooral in sommige dorpen. De rust keerde eerst weer, toen net natuurverschijnsel verdwenen was. Omtrent het bijzonder krachtige en fraaie Poollicht (Noorderlicht), dat Dinsdagavond en hedennacht hier te lande en verder over een groot deel der aarde is waargenomen, kan wor den medegedeeld, dat dit gepaard ging met buitengewoon sterke magnetische storingen, zoo sterk, als sedert den magnetischen Pinkster- storm van 1921 (15 Mei) te De Bilt niet zijn opgeteekend. De storing begon Dinsdag met een plotselln- gen inzet om 12.05 uur 's middags (Nederl. tijd); de grootste afwijkingen kwamen voor tusschen 18 uur 's avonds en 3 uur 's nachts. De afwijkingen van den normalen stand gingen bij de declinatie tot ongeveer twee graden, de totale amplitude bedroeg ongeveer drie graden; bij de andere alimenten kwamen overeenkom stige afwijkingen voor. Sedert Maandag 17 Januari 11 uur 's avonds zijn verschillende sterke magnetische storingen opgetreden, die gepaard gingen met storingen in het telegrafisch verkeer en voor een deel in verband staan met een groote groep zonne vlekken, die door verschillende personen hier te lande met het bloote oog is waargenomen, o.a. in den namiddag van 19 Januari. Deze vlekkengroep bevindt zich thans aan de achterzijde der zon en is niet verantwoordelijk te stellen voor het Poollicht (Noorderlicht) en de magnetische storingen van Dinsdagavond en hedennacht. Maandag 24 Januari waren op de zon enkele kleinere vlekken te zien, waarvan één wellicht met het schitterende natuurverschijnsel in oorzakelijk verband staat. ib-i Het bestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland kwam dezer dagen in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht bijeen onder Voorzitterschap van den heer Wiltschut. Deze deed in zijn openingsrede vooral uit komen de teleurstelling ten opzichte van de mislukking der actie voor verbetering der leer lingenschaal. Op deze eerste vergadering van het Verbonds- bestuur in 1938, aldus spreker, hangt de vlag halfstok. Het K.O.V. rouwt om hel niet-posi- tieve resultaat, dat het als slotsom van een groote actie rond de leerlingenschaal heeft moeten incasseeren. De steun van de leden in het laatste congres was geweldig, evenals hun massale opkomst. Een woord van dank bracht spreker aan alle leden van de Tweede Kamer, die in deze met de onderwijzers hebben willen meewerken. Spreker wilde zich onthouden van beoordeeling der politieke overwegingen, die er toe hebben geleid, dat de onderwijzers zoo bitter zijn te leurgesteld. Wat gepasseerd is, was diep ont moedigend. Niet zoo zeer om het organisato risch verlies, doch hoofdzakelijk om het groote leed, dat rond Kerstmis werd gebracht aan de jonge werklooze collega's, die vol hoop stonden te wachten op de resultaten van de actie en die nu weer met leege handen bleven staan. Voor 1938 zal de actie er op gevestigd zijn om onverminderd en zoo noodig nog krach tiger voort te gaan met het werken om ver betering van de leerlingenschaal te ver krijgen. Spr. wees er op, dat tenminste bereikt is, dat de verbetering der leerlingenschaal alge meen noodzakelijk wordt geacht. Ook is be reikt, dat Regeering en Parlement het eens zijn over het principe van de verbetering; er WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET AD VERTE EREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 562 Amsterdam- C. 11 is alleen nog maar verschil over het tijdstip waarop de verbetering zal tot stand komen. De vergadering, die hoofdzakelijk een huis houdelijk karakter had, wees de heeren W. Wiltschut te Arnhem, H. Wijnen te Maastricht en Joh. H. M. Derksen te Amsterdam opnieuw aan als voorzitter, secretaris en penningmees ter. De Commissie tot reorganisatie voor het R.K Lager Onderwijs en van de opleiding tot onder wijzer is thans volledig samengesteld. Hiervoor is de medewerking verkregen van den R. K Kweekbond, de Kath. Paedagogische Vereeni- ging, de R. K. Leergangen, Religieuzen-Con gregaties en den zeereerw. heer de Jong, alge meen inspecteur van het R. K. Bijz. Onderwijs in het aartsbisdom Utrecht, terwijl het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's Gravenhage, alsmede de Nederlandsche R. K. Schoolraad hun warme belangstelling toe zegden. Aan het dagelijksch bestuur werd op dracht gegeven de Commissie te installeeren. licht brengt geluk, genot, teleur stelling. Op de Dinsdag door den K. O. O. S. gehouden wedstrijden ter gelegenheid van zijn 36-jarig bestaan, won de Equipe van de Genie uit Utrecht den eersten prijs en wel een grooten beker, geschonken door H. M. de Koningin. Van links naar rechts de Equipe met den beker: de heeren J. Honig, A. W. C. Schagen, P. Berlemon BATAVIA, 26 Jan. (Aneta). Na een con ferentie tusschen de directie van de K. P. M. en de vakvereenigingen is thans het weder- zijdsch overleg geheel geregeld. Van de zijde der K. P. M. zijn eenige eischen gesteld met betrekking tot de vakvereenigingsorganen, waaraan zal worden voldaan. Ook is tijdens de conferentie vastgesteld, hetgeen door de K. P. M. als interne aangelegenheden zal wor den beschouwd. De besturen der vakvereenigingen gingen hiermede accoord. Een regeling voor ouderdomszorg, pensioenen en verbetering van promotie voor de jongeren, zal thans nader in beschouwing worden geno men. Een beslissing hieromtrent kan op 31 Januari a.s. worden tegemoet gezien. Het ge heele resultaat van dit overleg kan dus reeds in de vergaderingen van 1 Februari worden medegedeeld. In verband met een en ander zullen de orga nen van beide vereenigingen eenige dagen la ter verschijnen. De familie H. B. in de buurtschap Slichten- horst onder Nijkerk, werd dezer dagen opge schrikt, doordat een 25 K.G. zware zandzak door het dak en den zolder in de huiskamer terecht kwam en daar schade aanrichtte. Het bleek, dat een militair vliegtuig bij ma noeuvres boven de streek deze ongevaarlijke bom had laten vallen. De schade, die ongeveer vijftig gulden bedroeg, zal worden vergoed. Het overleg tusschen de besturen der Ree- dersvereeniging te iJmuiden en de organisaties van werknemers in het visscherijbedrijf heeft tot resultaat gehad, dat van reederszijde o.m. erin toegestemd is, den leerling matroos op^ de trawlers te vervangen door een lichtmatroos. Zooals bekend, stond men van arbeiderszijde op uitbreiding der bemanning. Met uitbreiding met een leerling-matroos werd echter geen ge noegen genomen. Over deze verbetering moeten de organisaties zich thans uitspreken. Het gevaar voor een conflict acht men thans zeer verminderd. De landarbeider P. K. J. te Bodegraven in dienst bij den veehouder J. de W. aan de Noord zijde, die zich Maandagmorgen naar zijn werk had begeven, keerde 's middags niet op tijd terug om te eten. De in onrust verkeerende huisgenooten, alsmede de veehouder, togen op onderzoek uit en kwamen tot de droeve ontdek king, dat de ongelukkige dood in het land lag. Een beroerte had een einde aan zijn leven ge maakt. De overledene laat een vrouw en 7 kin deren achter. Het zal Zondag alweer vijf jaren geleden zijn, dat wijlen Rijkspresident von Hin denburg den leider der Nationaal-socia- listische Arbeiderspartij tot Kanselier van het Duitsche Rijk maakte. Een jaar tevoren had hij „zijn" Kanselier Dr. Brüning plotseling en bruusk heengezonden, omdat zijn klassegenoo- ten, de Pruisische jonkers, hem hadden wijs gemaakt, dat Brüning bolsjewistische neigin gen begon te vertoonen, omdat hij van plan was, het onmetelijk grootgrondbezit gedeeltelijk te verkavelen ter bestrijding der werkloosheid. Binnen het jaar versleet hij toen nog twee Kan seliers, von Papen en von Schleicher. De uitslag van snel op elkander volgende verkiezingen gaf hem ten slotte aanleiding, Adolf Hitler, die kort te voren Duitscher geworden was, doordat de regeering van Brunswijk hem een regeerings- ambt schonk, wat automatisch naturalisatie tengevolge had krachtens de toen vigeerende wet, tot Rijkskanselier te benoemen. Dit betee- kende het begin van het Derde Rijk. Het ligt nog wel versch in aller geheugen, hoe Hitier de Duitsch-nationalen, met wie hij aanvan kelijk samen regeerde, uit zijn kabinet verdreef, hoe hij na den Rijksdagbrand de communisti sche partij en kort daarop alle andere partijen, die hem eerst (bij stemonthouding der sociaal democraten) „plein pouvoir" voor een tijdvak van vier jaren hadden toegestaan, ontbond, hoe hij meedoogenloos zijn tegenstanders en de joden bestreed en ook in den boezem van zijn partij alle opponenten neersloeg, hoe hij na Hinden- burg's dood zich zelf verhief tot hoofd van staat en zijn eigen Kanselier bleef en hoe hij het verdrag van Versailles in stukken scheurde. Vijf jaren is Adolf Hitler thans aan het be wind. En het ziet er allerminst naar uit, dat er in afzienbaren tijd een einde zou komen aan zijn alleenheerschappij. Het Duitsche Rijk is naar binnen en naar buiten sterk geconsoli deerd. Op buitenlandsch politiek gebied is Hit ler's werk voorloopig bekroond door de bond genootschappen met Japan en Italië en door het vergrooten van Duitschlands invloedssfeer in Centraal- en Oost-Europa. In het binnen land heeft het Derde Rijk met groote moeilijk heden te kampen, vooral op het gebied van voedsel en grondstoffen. Een vier-jarenplan moet daar thans in trachten te voorzien. Voorts heeft het geen goud en zijn de deviezer schaarsch, zoodat de ex- en import ten zeer ste bemoeilijkt worden. In het binnenland is er echter geen gebrek aan geld. Wat voor soort geld dat is, is niet duidelijk. Maar het is er en in den lande kan men er alles voor koopen, wat voorhanden is. Het groote succes van de laat ste binnenlandsche leening, groot een milliard mark, dus duizend millioen, welke met 200 mil- lioen overteekend werd, bewijst, dat er over vloed aan geld is, al werden de inschrijvers dan ook voor het overgroote gedeelte gerecruteerd uit de kringen der bewapeningsindustrieelen. De wapenindustrie mag namelijk slechts een zeer gering dividend uitkeeren. Voor haar be stond derhalve nauwelijks een andere moge lijkheid, haar millioenenwinsten (Krupp bij voorbeeld deze firma noemt zich thans „Waffenschmieden des Deutschen Reiches" keert slechts 5 procent uit bij een bruto-over- schot van 300 millioen) te beleggen dan door in te schrijven op de nationale leening. e voorzitter Van den Rijksdag, gene raal Goering. heeft de convocaties voor een Rijksdagszitting laten verzenden. Deze zal gehouden worden op Zondag 30 Ja nuari ter viering van het feit, dat op dien dag Hitier vijf jaar Kanselier zal zijn. De „Führer und Reichskanzler" zal een rede uit spreken, die minstens anderhalf uur zal du ren en besloten zal worden door de twee of- ficieele volksliederen „Deutschland, Deutsch- land über alles" en het Horst-Wessel-lied en door 't reeds klassiek geworden „Hoch"-geroep der afgevaardigden, wier eenige taak dit trou wens is. De Bsrlijnsche correspondent der N. R. Ct. is op informatie uit geweest en heeft over de aanstaande Rijksdagszitting het volgende in herinnering gebracht. Toen in 't begin van Ja nuari de waarschijnlijkheid ter sprake kwam, dat Hitier omstreeks 30 Januari zou willen spreken, knoopte men daaraan de veronder stelling vast, dat hij zou antwoorden op Roo sevelt's these omtrent de democratie als waar borg van den vrede en dat hij dit antwoord zou gebruiken als uitgangspunt voor een groo te redevoering omtrent de buitenlandsche po litiek van Duitschland en de wereldpolitiek in het algemeen. Thans hoort men dit op aan vrage bij bevoegde kringen niet bepaald te genspreken, maar er wordt toch te kennen gegeven, dat het hoofdaccent van de redevoe ring waarschijnlijk op de buitenlandsche poli tiek zal vallen. Ofschoon het waarschijnlijk is, dat de Führer eenige parallellen zal trekken tusschen den toestand in Duitschland en dien in andere landen voor zoover die in het voordeel van Duitschland uitvallen, zal toch zijn redevoering in hoofdzaak het karak ter hebben van een overzicht dgr resul taten, welke tot dusver in het binnenland zijn bereikt en van de doeleinden welke nog moe ten worden verwezenlijkt. Hij zal dus, naar men aanneemt, in hoofdzaak over het plan voor vier jaren en de voortzetting daarvan spreken. Men neme in aanmerking dat men hier alleen met waarschijnlijkheden te doen heeft. Den tekst van de redevoering kennen, naast Hitier zelf, alleen zijn naaste medewer kers. gelijk Göring en Göbbels, en voor zoover het althans de passages betreft welke aan de buitenlandsche politiek zullen zijn gewijd. Laat ons hopen, dat er van Hitler's rede een sfeer van vrede zal uitgaan. De internationale politieke toestand kan op het oogenblik min der dan ooit sabelgerammel en luid gerucht verdragen 1 (Van onzen specialen verslaggever) Pas zeer laat verschenen vanmorgen de journalisten in het Badhotel te Baarn aan hun ontbijt. Zij hadden een bewogen nacht achter den rug. Opgejaagd en als bezeten door het verrassend verschijnsel van het Noorderlicht, zwierven zij tot zeer laat om het slapend paleis. De lichten van hun auto's gleden onrustig langs de duistere wegen en toen in het zeer late uur de kalmte geleidelijk scheen teruggekeerd, kwam plotseling een onofficieel alarm van een Rotterdamsch blad opnieuw een knup pel werpen in het toch al nerveuze hoen derhok. Weer fladderde een aantal onrustige vogels uit en ging zich overtuigen, of in en bij het paleis bijzondere verschijnselen vielen waar te nemen. Alles ademde er echter de vredige stilte van den nacht. Groote glazen melk en veel sterke koffie aan het late ontbijt wezen op hardnekkige pogingen om na dit alles toch voor elk oogenblik van den nieuwen dag paraat te ziïn. Voor een zeer gewaardeerde afwisseling zorg de Dinsdagavond nog de bekende natuurken ner Strijbos, die in het Badhotel enkele fraaie vogelfilms vertoonde, niet van den ooievaar, die bij zijn verschijnen op het witte doek wellicht zou zijn uitgefloten, maar van Jan van Genten, mantelmeeuwen, scholeksters en andere vogels, wonende ver weg op de Shetland-eilanden, wier onschuld aan het heele geval boven eiken twijfel verheven was. Een poging tot naleven van het voornaamste gebod van het Badhotel; „Gij zult zien, wat anderen nog niet zagen," heeft een Ierschen collega een groote teleurstelling gebracht. Ook hij had gehoord van de beroemde Hollandsche beschuit met muisjes. En hij toog met zijn fototoestel naar een bakker in Baarn, om de muisjes te fotografeeren. De bakker, die geen Engelsch verstond, maar hem toch meende te begrijpen, toonde hem met gepasten trots de trommels beschuiten en den inderdaad indruk- 'wekkenden voorraad muisjes. De Ier bleek echter onvoldaan, keek niet naar de beschuit, keek niet naar de muisjes en maakte tenslotte wanhopige gebaren. Tot een klant in den win kel, die wel Engelsch sprak, het jammerlijk misverstand ophelderde: de Ier had de kooien met muisjes willen fotografeeren, geen muisjes van suiker en anijs, maar. naar hij meende, met huid en haar Er blijven nog steeds brieven komen van belangstellenden in het land. Daarbij was ook een schrijven van een onbekenden be woner van den Reinaudsingel te Venlo, ken nelijk echter een lezer van ons blad. Hij had althans, naar aanleiding van ons artikel van Zaterdagavond, zijn brief gericht aan het opperhoofd der joumalisten-inboorlin- genkraal, Treasure Island, Baarn. De brief, die een geestig gedicht bevatte, kwam prompt aan Hedenmorgen zijn de manschappen, behoo- rende bij de saluutbatterij te Baarn, geïnspec teerd door majoor Nijhof, instructeur van het eerste Regiment Veldartillerie te Utrecht. He denavond om zeven uur zal een avondoefening worden gehouden. De vreugdestemming over de verwachte ilijde gebeurtenis in het Oranjehuis, welke n 't geheele Geldersche grensgebied heerscht, blijkt ook overgeslagen te zijn naar de Duit sche buren althans zeker naar de Nederlan ders in Kleef, Emmerik, Goch tot in Keulen toe. Vanmorgen te 11.40 uur is Prins Bernhard in zijn grijzen sportauto, bestuurd door zijn chauf feur, uitgereden voor zijn gewonen ochtendrit. De vermaarde natuurvorscher, prof. dr. Eugène F. Th. Dubois, tot 1928 hoogleeraar te Amsterdam, die op Java overblijfselen vond van den pithecanthropus erectus, viert Vrijdag 28 dezer op zijn landgoed ,De Bedelaer" te Haelen (L.) zijn 80sten verjaardag. Wegens on gesteldheid heeft prof. Dubois den wensch te kennen gegeven, zijn 80sten verjaardag onop gemerkt te doen voorbijgaan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot bestuursleden van de Stichting Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lour des te Amsterdam pastoor W. Nolet, parochie H.H. Petrus en Paulus (.Papegaai), en pastoor B. H. C. Hosman. parochie O. L. Vrouw Koningin des Vredes, beiden te Amsterdam. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: W. H. Kooy, voorzitter, pastoor O. L. Vrouw v. Lourdeskerk, Amsterdam; A. E. J. van Driel, secretaris-penningmeester, Amsterdam; mr. L. Vorstman, tweede secretaris, Santpoort; W. Nolet, pastoor H.H. Petrus en Pauluskerk, Am sterdam; B. H. C. Hosman, pastoor Koningin des Vredeskerk, Amsterdam. Het brief adres is: Secretaris-penningmeester der Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes, Singel no. 381, Amsterdam (C.). Het Nationale Dagblad der N. S. B. is zich nog altijd aan het bezinnen, niet enkel op de vele door den leider ea zijn party wellicht gemaakte fouten, maar ook op de groote vragen des levens. Wilt ge enkele van die levensvragen, die in N. S. B.-kringen vele „ernstig zoekenden" en „bewust levên willenden" verontrusten, hooren? Welnu luistert: „Wat beteekent het Christendom voor onzen tyd? Heeft het nog een toekomst in deze wereld? Zijn zü, die de dragers zyn van de nieuwe geestesstroomin- gen onzer dagen, wel vervuld van liefde tot het Christendom? Heeft de Kerk nog een taak en roeping te vervullen en is er voor de Kerk nog wel plaats in ons volksleven?" Op deze vragen kan iedere Katholiek kort en duidelijk en twijfelloos antwoorden. Het Christendom, dat niet slechts voor onzen tyd, maar voor alle tijden is gepredikt, heeft in deze wereld meer toekomst dan welke an dere, slechts door menschen uitgedachte leer en geconstrueerd stelsel ook, omdat het Christendom door den Zoon Gods als ds eenige volstrekte waarheid omtrent het hier en het hiernamaals is geleeraard. Het Chris tendom beteekent voor onzen tijd evenals voor alle tijden het eenige heil en de eenige mo- geiykheid tot redding uit de geesteiyke ver- verwarring en verbijstering onzer dagen. On der de dragers van de nieuwe geestesstroo- mingen onzer dagen, zijn b.v. de nationaal- socialistische machthebbers in Duitschland zeker niet vervuld van liefde tot het Chris tendom, zelfs niet van de liefde tot den evennaaste. De wijze waarop de verkondigers van een Germaansch anti-Christendom wor den vrijgelaten en de verkondigers van Christus' zuivere leer in het Derde Rijk wor den gehinderd en tegengewerkt, alsmede de onverdraagzaamheid van den rassenwaan bewijzen dit maar al te overtuigend. De Kerk, d.w.z. de Katholieke Kerk heeft tot taak en roeping krachtens goddelijke opdracht het, eenig ware geloof te verbreiden en te verde digen en den mensch te brengen tot zyn eindbestemming: de eeuwige aanschouwing Gods in den hemel. In ons volksleven be hoort zy dienovereenkomstig een zeer groots en vaste en veilige plaats te hebben. Het NB.B.-blad verwondert zich geens zins erover, dat zulke vragen gesteld wor den, en vraagt zelfs nog meer: Waar zijn de christenen, die uitgaan m deze wereld „zonder buidel en zonder male" (zonder dekking voor hun levensonderhoud) en die enkel in geloofsvertrouwen niet op houden dag en nacht het recht en de ge rechtigheid te prediken zonder aanzien des persoons? Waar zijn de leiders van ons volk, die voor Gods naam en zaak zich in hebben gezes met de volle overgave van hun leven met uitschakeling van eigen wenschen en be- ge eren? Wij kunnen nog verder gaan. Jezus ging barrevoets en Hij riep dit: „De vossen hebben hun holen en de vogelen des hemels nesten, maar de Zoon des menschen heeft niets, waar Hij het hoofd op neder- leggen kan." Waar zijn dan de profeten en priesters, die hierin getrouwe navolgers zyn van hun Heer en Zender? wy kunnen ook op deze vragen antwoor den. De christenen, die uitgaan in deze we reld „zonder buidel en zonder male" en die enkel in geloofsvertrouwen niet ophouden dag en nacht het recht en de gerechtigheid te prediken zonder aanzien des persoons, zyn in de Katholieke Kerk te vinden, waar tal- loozen de gelofte van vrywillige armoede afleggen om volkomen onthecht aan al het aardsche het recht en de gerechtigheid ie prediken zonder aanzien des persoons, óók tegen zich almachtig wanende dictatoren in. die het met het recht en de gerechtigheid niet zoo nauw plegen te nemen, zoodra recht en gerechtigheid niet in him politieke kraam te pas komen. Daar zijn de leiders, die voor Gods naam en zaak heel hun per soon inzetten met volle overgave van hun leven tnet uitschakeling van eigen wenschen en begeeren en smaad en vervolging verdu ren en soms zelfs den martelpaal verwerven. Daar ook treft men de priesters aan, wien men als navolgers van Christus in sommi ge landen niets laat, waarop zy gerust het hoofd kunnen nederleggen. Dat de N.S.B. dit niet weet en erkent, of niet wil weten en erkennen, bewijst weer. dat katholieken in haar rangen niet thuis behooren. Wij geven de N.S.B. in overwe ging den oer-Germaanschen wolfsangel te vervangen door een vraagteeken, want dit symbool lijkt ons in al zyn onbestemdheid juister voor haar „geest". Dezer dagen vergaderde op het bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond te 's-Graven- hage het hoofdbestuur van deze organisatie. De voorzitter, de heer J. A. Koops te Venlo, memoreerde in zijn openingswoord de vele be langrijke gebeurtenissen, welke 1937 voor de middenstandsbeweging in het algemeen en voor de katholieke middenstandsbeweging in het bij zonder, heeft opgeleverd. Tot lid van den raad van overleg der katho lieke sociale organisaties werd als opvolger van den heer H. G. J. van de Sand die wegens drukke werkzaamheden als zoodanig meende te moeten bedanken aangewezen de heer E. J. M. Stumpel. Vastgesteld werd de regeling voor de toeken ning van een eereteeken van den NR.KM., dat zal kunnen worden verleend aan personen, die zich gedurende een lange reeks van jaren op buitengewone wijze verdiensteiyk hebben ge maakt voor de nationale Katholieke Midden standsbeweging. Mededeeling werd gedaan omtrent de door de drie Nederlandsche Middenstandsbonden opge richte vereeniging „Contact-Centrale". Een zeer uitvoerige bespreking werd gewijd aan het handelsonderwijs en het handelsexa men, dat door de Nederlandsche Middenstands bonden is tot stand gebracht ten behc-ve van de uitvoering der Vestigingswet kleinbedrijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9