Rouw over China's missiën Auto door trein gegrepen OMAN VAN EEN PRINSES Kerkelijk leven Mgr. M. Verhoeks DONDERDAG 27 JANUARI 1938 Ernstig ongeluk op den onbewaak- ten overweg aan den Springen- weg te Apeldoorn Beide inzittenden gedood Autotocht van de Prinses Daarna eenigen tijd in den tuin gewandeld DE EERSTE KAMER KOMT DINSDAG BIJEEN TOCH SCHOENLEVERING VOOR SPANJE? „GEVAARLIJKE VREDES APOSTELEN" Ruim een millioen radio-luisteraars GEEN TENTOONSTELLINGEN VAN PAASCHVEE Als gevolg van het mond- en klauwzeer zullen verschil lende niet doorgaan HET BINNENSCHEEPVAART CONGRES Oud-minister Van Lidth de Jeude wordt het voorzitterschap aangeboden MINISTER SLOTEMAKER 'TE PRAAG Op het station door autoriteiten begroet MET GELD VAN ZIJN BAAS ER VAN DOOR Bediende kreeg later berouw SCHADE AAN DE MOSSELEN Brand in pastorie te Utrecht Een kamer geheel door het vuur vernield Handige colporteurs Maar hun methode bracht hen in de bank der verdachten GERUCHTEN OMTRENT MALVERSATIES Wat het onderzoek te Vlaardingen uitwees OOR CHARLES CARVICE In een kelder gevallen 35-jarige vrouw te Groenlo levens gevaarlijk gewond H.B.S.-LEERLINGEN EN WANGEDRAG De touwtjes strakker toegehaald MOORDENAAR TOT 5 JAAR VEROORDEELD Hij had geëmployeerde van thee onderneming gedood EEN UITVINDING VOOR DE SCHEEPVAART Belangrijke vereenvoudiging Koelbloedige vlieger Zijn tegenwoordigheid van geest wist ernstig ongeluk te voorkomen DE „OEHOE" HAD EENIGE VERTRAGING Een plechtig afscheid te Nijmegen *Tit Vaticaanstad EM.-PASTOOR J. v. d. VEN t „Ik weet niet hoe we onze werk zaamheden moeten voortzet ten," zegt pater Henry S.J. Heldhaftig optreden der Zusters UIT DE STAATSCOURANT Onderscheid ing Ontslag burgemeester „Komt zoowat op hetzelfde neer," grinnikte Eenige minuten voor half zes heeft zich Woensdagavond op den onbe- Waakten overgang op den Springen- ■vveg onder Apeldoorn een zeer ern stig ongeluk voorgedaan, waarbij twee inwoners van Deventer het le ven hebben verloren. Een vierpersoons-auto. welke, op dat tijdstip tit de Jachtlaan komende, den overweg na derde, kwam door nog onopgehelderde oorzaak botsing met den lokaaltrein, welke om 5.34 "it Het Loo te Apeldoorn moet aankomen. De aUto werd in de flank gegrepen en ruim 250 te ter meegesleurd, waarna de trein tot stil stand kwam. Uit de ravage van den totaal versplinterden duto werden de lijken geborgen van de beide inzittenden, den heer E. Maat en mevrouw T. Stam-Kuyk, beiden uit Deventer. Zij moeten bij de botsing, die met een ont- Settenden slag gepaard ging, reeds zijn gedood. Het stoffelijk overschot van de ongelukkigen is Der ziekenauto naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De heer Maat en mevrouw Stam waren op Gen terugweg van een condoleantiebezoek by cen zwager van mevrouw Stam. Met behulp van ijlings ontboden spoorweg personeel slaagde men er eerst na ruim drie kwartier in, de spoorlijn weer vrij te maken Het is niet uitgesloten, dat de heer Maat, die Slecht van gehoor was, den trein niet heeft ge- koord, waardoor de botsing niet meer te ver dijden was. Zooals reeds in een deel der vorige editie werd jïemeld, is Prinses Juliana Woensdagmiddag te half drie uitgereden, vergezeld van Prinses Armgard. Zij reden in de Packard van de Prin ses, waarvan de kap, in verband met het zach te weer, was opengeslagen. De autorit duurde hit keer langer dan gewoonlijk. Eerst om kwart °ver vieren kwam de Prinses weer bij het pa- 'eis terug. Zij had een tochtje naar Eemnes kemaakt en was over Amersfoort teruggekeerd. Toen de auto voor het paleis stopte, ging de prinses nog niet naar binnen, doch bleef met Prinses Armgard nog eenigen tijd in den tuin bandelen. De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Februari, des hiiddags half twee. Op de agenda komen o.a. voor de begrootin- jkn van Binnenlandsche Zaken, Financiën, koloniën, alsmede de Postbegrooting. Eenige schoenfabrikanten uit gemeenten in Langstraat interesseeren zich voor de le ering van 300.000 paar schoenen voor Spaan- khe rekening. Reeds zijn de monsters gemaakt de uiterste prijsopgaaf verzonden. Aan de kommissie voor Werkverruiming zal gevraagd gorden een toeslag te willen verleenen op den hfijs. Algemeen is men van meening, dat dit I al wordentoegestaan, daar het aantal werk lozen er een maand of drie door zal wor- h®h verminderd. Het Kath. Comité van actie „Voor God" Hryft. ons: De linksche pers (Het Volk van 20 Jan. en Volksdagblad van 21 Jan.) is verontwaardigd Jb'er het communiqué betreffende de R. U. P., J*ht wij o.a. op 20 Jan. in uw ochtendblad kaatsten. 2ij probeerde onze totale ondeskundigheid in materie aan te toonen-, door er op te wy- teh, dat wij een tweetal der mannen, die wij ..^meldden, n.l. Pierre Cot (den radicaal-socia- ^tische minister van Handel) en Victor Basch e«n leider van de Fransche liga voor men- «ch, lenrechten) geheel ten onrechte „communis ten" noemden en dat wij aldus stemming trach ten te wekken met onwaarheden. Inderdaad heeft zij in het eerste naar de let ter gelijk en rectificeeren wij, dat „communis ten" gaarne in „zeer communistisch gezinden" of in „communistenvrienden". Wie eenigszins van de faits et gestes der heeren Cot én Basch op de hoogte is, zal deze qualificaties allerminst overdreven kunnen noe men. Wij zijn graag bereid de zeer communis tische gezindheid dezer heeren met alles-zeg- gende feiten te bewijzen, indien Het Volk en het Volksdagblad dit zouden wenschen. 31 December 1937 waren volgens de voor schriften op de postkantoren aangegeven 695.897 radio-ontvangtoestellen. Het aantal aan geslotenen op de radio-distributie bedroeg op dien datum 375.972. Doordat onze veestapel in het najaar geducht door het mond- en klauwzeer geteisterd is, moet het vrij zeker worden geacht, dat ver schillende Paaschveetentoonstellingen in het Oosten des lands, o.a. Rhenen, Doetinchem en Hengelo (O.) dit jaar niet zullen worden ge houden. Ook de bekende Paaschveetentoonstelling te Eist zal dit jaar niet gehouden worden. Naar wjj vernemen, heeft het bestuur van de vereeniging „Het Binnenscheepvaartcongres" in een Woensdag te Amsterdam gehouden vergadering besloten, het voorzitterschap der vereeniging aan te bieden aan den oud-minis ter van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Het voorzitterschap, dat door wijlen Harm Smeenge tot zijn overlijden werd bekleed, werd het vorig jaar tijdelijk waargenomen door den tegenwoordigen minister van Defensie, Z. Exc. J. J. C. van Dijk. Verder besloot het bestuur het volgende Binnenscheepvaartcongres te houden Woensdag 20 en Donderdag 21 April te Arnhem of te Nijmegen. Woensdagmiddag is de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, te Praag aangeko men. Hij werd op het station begroet door den Tsjechischen minister van Onderwijs, dr. E. Franke, den Nederlandschen gezant, mr. dr. L. Carsten, den Nederlandschen consul-gene raal te Praag, A. M. Doorn, alsmede vertegen woordigers van het ministerie van onderwijs. Een 19-jarige kantoorbediende, werkzaam bjj een uitgeverij te Den Haag, werd Maandag met een aantal kwitanties de- stad in gestuurd. De jongeman inde het geld, doch in plaats van naar het kantoor terug te keeren, stapte hij in den trein om in Utrecht te gaan passagieren. Het totale geïnde bedrag was ongeveer f900. In Utrecht, waar hij in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft gelogeerd, kocht hij van het meegenomen bedrag een fiets en een horloge. De jongeman heeft Dinsdag blijkbaar ingezien hoe verkeerd hij handelde, want in den loop van dezen dag keerde hij naar Den Haag terug. Hij vervoegde zich by zyn baas en overhandigde dezen het bedrag, dat hij Maandag had geïnd met aftrek van het geld, dat hij had opgemaakt. Dit bedroeg circa 40 gulden. Aangezien de royale kantoorbediende reeds by de politie aangifte had gedaan, is hij denzelfden dag in het hoofd bureau van politie ingesloten. Na verhoor heeft men hem Woensdagochtend op vrqe voeten gesteld. In de Oosterschelde op de slikken onder de gemeente Kattendyke is de grond verzakt, waardoor een paar duizend ton mosselen werd bedolven. Tijdens afwezigheid van de geestelijkheid, die op huisbezoek was, heeft Woensdagavond om streeks zes uur een zware binnenbrand gewoed in de pastorie van de St. Martinusparochie aan de Oude Gracht te Utrecht. Huispersoneel waarschuwde terstond de brandweer, die spoedig met een motorspuit en oen ladderwagen aanwezig was. Door snel en krachtig ingrijpen werd het vuur, dat in een der kamers woedde, bedwongen. De kamer brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Er brandde geen kachel in het vertrek. Verzekering dekt de schade. „U speelt twaalf jaar in de Staatslotery en als u niets trekt, krijgt u al uw gestorte gelden terug. De Staat garandeert dat." Deze aanlokkeiyke voorwaarden zouden de colporteurs van de N. V. Nationale Administra tie Bank, te Den Haag, tal van bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen voorgehouden hebben, om hen over te halen beleggings-obligaties van die bank te koopen. „Op die voorwaarden wil iedereen wel in de Staatslotery spelen," merkte de president van het Haagsche gerechtshof op, voor welk college de colporteur en de inspecteur van de bank Woensdag moesten terecht staan, nadat de Middelburgsche rechtbank hen wegens oplich ting had veroordeeld tot gevangenisstraffen van één en twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. In werkeiykheid was het echter anders; men kon beleggings-obligaties van de bank koopen, waaraan als speciale premie een lot in de Staatslotery verbonden was. Na twaalf jaar trouw betaald te hebben, kreeg men dan zy'n geld terug, d.w.z. men ont ving z.g. inkomsten-obligaties, waarop rente werd betaald, wanneer de inkomsten van de bank dat toelieten, een onzekere factor dus. De rq van getuigen, menschen uit de een voudige landbouwersbevolking van Zeeland, kwam voor het hof verklaren, dat de colpor teurs hen op listige wijze overgehaald hebben, die obligaties te nemen. „Ze zeiden, dat ze van de Staatslotery kwa men en we vertrouwden dat," klonk het. alge meen. „Als we geweten hadden, dat ze van een bank kwamen, hadden we het nooit gedaan Bq het verhoor bleek, dat de ongeloofeiyk klinkende voorwaarden zonder aarzelen door de landbouwers aanvaard werden. De schrifteiyke voorwaarden of de obligatie zelf had evenwel niemand gelezen. De naam van de bank stond dik gedrukt boven elke obli gatie. „Zqn er veel van die obligaties geplaatst?" vroeg de president aan een dier getuigen. „Er is in totaal voor ongeveer ƒ53.000 ge plaatst, waarvan ƒ21.000 is betaald, grooten- deels zuur verdiende spaarcentjes," antwoordde deze. De beide verdachten zelf ontkenden de ge wraakte voorstelling te hebben gegeven, wei hebben ze erg met de Staatslotery geschermd en die voornamelijk als lokaas gebruikt, doch ze hebben de bank geenszins verzwegen en ook geen onwaarschüniyke voorwaarden genoemd. De procureur-generaal requireerde zwaardere gevangenisstraffen dan de rechtbank heeft uitgesproken, n.l. een jaar en zes maanden voor den colporteur J. van B. en twee jaar en zes maanden voor den inspecteur A. B., zonder aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. M. I. N. Spaargaren, con cludeerde tot vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging en vroeg, zoo het hof een ver oordeeling mocht uitspreken, een clemente straf. Arrest 9 Februari. Naar aanleiding van geruchten omtrent on regelmatigheden, die gepleegd zouden zyn by den werkloozencursus te Vlaardingen, deelt de N. R. C. /iet volgende mede: Omstreeks October 1937 bleek, dat de heer P. van R., destijds alge meen leider van het cultureel werk, een hand- teekening geplaatst had voor „voldaan" achter een bedrag van 8 en een bedrag van 6', welke bedragen voor twee leeraren van den cursus bestemd waran. Op dien grond werd hij door B. en W. overgeplaatst in een andere functie waar hij geen financieele verantwoordeiykheid te dragen had. De geruchten omtrent onregelmatigheden ble- ft 5 kHi opgeruimde, tevreden stemming vervolgde „aan zyn weg door de drukke Commercial ffet naar zqn werk. u.®ij het binnengaan van de fabriek zag (,li Dr. Finny uit een der bijgebouwen van de p,r'ha Green en Sheldon komen. Daan bleef tean om hem te groeten, want juffrouw Norton Daan zaten trouw iederen Zondag onder zyn ""oor in de kapel aan de Walmer Street. k'"Goeden morgen, Daan," zei de grijze predi kt en stak hem een hand toe. Dan vervolgde glimlachend: i'.Je bent, zooals gewoonlyk, stipt op tyd; de u' luidt nog. Stiptheid is een goede deugd hc? v"akt moeder het goed? Ik heb gezien, dat het ^huurbordje niet meer voor de ruiten staat. lk°e<J verhuurd, hoop ik? Ik benijd altyd de ("Urders van juffrouw Norton niet dat myn ^sPita niet haar best doet," haastte hy zich aan toe te voegen. hoop, dat wy 't goed getroffen mogen (J.aben, eerwaarde," antwoordde Daan, terwyl j.'J de fyne hand van den grysaard byna plat v®eP in z'n reuzenvuist. .Moeder gelooft van ofschoon' naar meen, vreemdelingen Mr. Finny glimlachte by dezen eenigszins be krompen twyfel. „Er zyn in alle landen goede en slechte menschen," zei hy vriendelyk, niet tegenstaande hij van vreemdelingen, die hun wyk tydelyk bewoonden, dikwyls minder aan gename ondervindingen had opgedaan. „En," vervolgde hy, „zelfs de slechtste kunnen zich beteren, Daan." Daan glimlachte niet, zelfs niet inwendig by dit welwillende slagwoord, doch knikte instem mend en nam afscheid. Op hetzelfde oogenblik kwam Mr. Green, de oudste firmant, de deur uit, wenschte Daan met een vriendelijk gebaar „goeden morgen" en ging naar den predikant, die op hem wachtte, want Dr. Finny liet nooit een gelegenheid voorbijgaan, met zijn menschen voeling te houden. „Een prachtkerel, die Norton, vindt u niet, Mr. Green?" „Dat is hy," antwoordde de fabrikant, terwyl hij over zijn schouder naar den leerling-con structeur keek; „een van de besten; hij zal een uitstekend vakman worden." „Laat eens zien, is zyn leertyd niet bijna om? Ik hoop, dat hij na afloop bij u blyft." „Ja, dat hoop ik ook. 't Zou ons spyten, in dien wy hem kwyt raakten, want hy vertoont alle kwaliteiten van een eerste klas opzichter. Er zit een goede kop op dien jongen Norton. Hy lykt op zijn vader, maar hy steekt boven hem uit. Meer ontwikkeld en meer een heer, als u mij begrijpt, eerwaarde. Het zou my niets ver wonderen, als hij het nog eens ver brengt." „Hy geniet een groot voorrecht, hij heeft na- melyk een buitengewoon achtenswaardige moe der, mijnheer Green. Juffrouw Norton is een voorbeeldige vrouw; ik heb veel respect voor haar." „Nu, zij heeft hem niet verwend, al is hy de eenige zoon van een weduwe. Daan is eenigs zins vurig en heet gebakerd, maar hy heeft een goedig, prettig karakter en is aangenaam in den omgang met anderen, ofschoon hij, nu ik er over nadenk, zich steeds eenigermate afzondert. Ik bedoel, dat hy eenigszins trotsch en op een af stand is. Hij gooit zich niet weg." Dr. Finny knikte glimlachend. „Dat is een goede trek by een jongeman, mynheer Green. Daan is beter opgevoed dan de meeste van onze jongemannen en het is goed, dat een man ge voel van eigenwaarde heeft. Dat is heel wat anders dan verwaandheid." „O, verwaand is hy in 't geheel niet. Hy is altijd bereid iets te leeren en dat doet hy dek sels vlug ook. Hij zal geen moeite hebben, door z'n examen te komen, want hij is de beste leerling van de opleidingswerkplaats," verklaar de de fabrikant met overtuiging. „Het doet my genoegen het te hooren. U zult het wel druk hebben, mynheer Green en daar om wil ik niet langer beslag op uw kostbaren tyd leggen. Goeden morgen." Daan had zijn vuile, met olie besmeerde over all aangetrokken, waarin hy zich zoo thuis voel de. Hy groette de mannen, die hij ontmoette, ging naar zijn werk en weldra voegde het ge luid van zyn hamerslagen zich by het geraas, waarvan dé fabriek weergalmde. Het was zeer druk, zooals Dr. Finny had ver ondersteld en reeds een uur over tyd, toen Daan ven echter aanhouden. Alle geruchten, die ter kennis van het gemeentebestuur kwamen, werden onderzocht. Vele werden ongegrond bevonden, andere zyn nog in onderzoek, doch één klacht bleek gegrond. Het bleek n.l., dat genoemde heer voor zichzelf een encyclopaedic gekocht had en met den betrokken boekhandelaar H. over eengekomen was, dat deze voor de geleverde deelen gefingeerde rekeningen by de gemeente zou indienen. De justitie draagt van een en ander kennis. De betrokkene is thans uit den gemeentedienst ontslagen. Woensdagmorgen had de 35-jarige vrouw van H. S. in de Lievelderstraat te Groenlo, toen zij zich naar den kelder in haar woning wilde be geven, het ongeluk voorover in den twee meter diepen kelder te vallen, met het gevolg, dat zy een ernstige schedelbasisfractuur opliep en in levensgevaarlyken toestand werd opgenomen. Nadat gedurende een lange reeks van jaren de bepaling in het reglement voor de Ryks Hoogere Burgerscholen, met betrekking tot ontzegging van het bijwonen der lessen, onge wijzigd was gebleven, is daarin thans, blykens het in Stsbl. 360 afgekondigd Kon. Besluit, een verandering aangebracht, waardoor de touwtjes nog wat strakker worden toegehaald. Tot nu toe luidde het betreffende voorschrift, dat „aan leerlingen, die zich aan herhaald on ordelijk gedrag gedurende de lessen of aan wederkeerende ongehoorzaamheid aan de re glementaire voorschriften schuldig maken, door de vergadering der leeraren, op voorstel van den directeur, het verder bywonen der lessen kan worden ontzegd, behoudens beroep op den minister." Hieruit blykt dus, dat het herhaald onorde lijk gedrag alleen gedurende de lessen aanlei ding tot toepassing van de vermelde strafbe paling kon geven. Volgens het nieuwe voor schrift kan dezelfde straf worden opgelegd „aan leerlingen, die zich aan ernstig wangedrag of aan herhaalde ongehoorzaamheid aan de reglementaire voorschriften schuldig maken." Eerstens volgt hieruit, dat ook wangedrag bui ten de lesuren om strafbaar wordt gesteld en tevens, dat reeds bij het constateeren van ernstig wangedrag voor de éérste maal de strafbepaling kan worden toegepast. Inmiddels pleit het niet voor het gedrag van de leerlingen der Rijks Hoogere Burgerscholen - den goeden al weer niet te na gesproken dat voor een dergelijke reglementswyziging een afzonderlyk Staatsblad moet verschynen. Voor den landraad te Soekaboemi heeft te recht gestaan de moordenaar van den geëm ployeerde der thee-onderneming Panjairan, Van Lindonck. In October 1.1. kreeg een der plukmandoers van genoemde onderneming een standje van den heer Van L., wegens het niet direct opvol gen van instructies. De mandoer, maloe (ge kwetst, beschaamd) geworden voor zyn onder geschikten, trok zyn mes en gaf den heer van L. eerst een kap in het linkerdybeen, waarop de heer Van L. viel. Onder den val kreeg hij een kap over zijn hals. Gedurende het transport naar het ziekenhuis te Soekaboemi overleed het slachtoffer. Een 15-tal getuigen legde vrijwel gelyklui- dende verklaringen af. Beklaagde bekende vol mondig. Na beraad luidde het vonnis van den land raad: 5 jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis. BATAVIA, 26 Jan. (Aneta). Het is gebleken, dat de door den heer Jac. Faber uitgevonden „Fabers automatic recorder", welke reeds eenigen tyd in gebruik was op een der K.P.M.- schepen, van groot nut is. Het toestel zal nog worden geperfectionneerd, waarna het in een serie van 20 stuks zal worden aangemaakt. Het toestel registreert het tydsverloop tus- schen de orders van de brug van het schip ge geven en de manoeuvres van de machines. Het nieuwe toestel is geheel electrisch en heeft het voordeel, dat het een belangryke ver eenvoudiging beteekent. terwyl het zeer kleine afmetingen heeft. Zoo kan het aantal schroef- omwentelingen onmiddellijk worden afgelezen. Behalve de K. P. M. is ook het buitenland, vooral Engeland, by deze uitvinding geïnteres seerd, doch de exploitatie zal door den uitvin der niet uit handen worden gegeven, alvorens het nieuwe toestel in zyn geperfectionneerden vorm gereed is. Het principe ervan is, dat de tusschenruimten tusschen twee omwentelingen worden geregistreerd; ook de duur van halve en volle kracht wordt aangegeven en de tus schenruimten tusschen twee manoeuvres aan- geteekend. Dit is van groot belang by de vast stelling van de schuldvraag bij aanvaringen of andere ongelukken, wat tot dusver zeer moei lijk was in verband met het ontbreken van ex acte gegevens. Door de koelbloedigheid van een marine-vlie ger is in de haven van Tandjong-Priok een ongeluk, dat zeker ernstige gevolgen zou heb ben gehad, voorkomen. Toen een watervliegtuig, dat tusschen Bata via en Singapore verkenningen uitvoert in verband met lastige Japansche visschers, uit Prioks haven wilde opstijgen, zag de vlieger, aldus meldt het „Bat. Nwsblad", plotseling op zijn startbaan een sampan (soort prauw). De machine had reeds zoo'n groote snelheid, dat van tydig uitwijken geen sprake kon zyn. De man aan het stuur van het vliegtuig ver loor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet. Met zekere handbeweging trok hij zijn toestel op en dit wipte netjes over het prauwtje, dat echter, door den geweldigen luchtdruk, om kantelde. De inzittenden van den sampan ge raakten te water; zij kwamen er met een nat oak af; hun prauwtje kon geborgen worden. De schuld van het ongeval, dat buitengewoon gélukkig afliep, ligt geheel bij den sampan voerder, daar die minstens op 200 meter van de startbaan had moeten blijven. BATAVIA, 26 Januari (Aneta) In tegen spraak met het bericht, dat de „Pelikaan" een motorstoring te Palembang heeft gehad, kan worden medegedeeld, dat niet genoemd vlieg tuig, doch de „Oehoe" op de uitreis naar Ba tavia, even te Palembang is teruggekeerd na het vertrek, voor het treffen van een voorzie ning. Het feit, dat de „Oehoe" met nauwelyks een uur vertraging te Batavia aankwam, bewijst wel, dat dit geval van ondergeschikt belang is geweest. Op den feestdag van Paulus' Bekeering heeft Mgr. Michaël Verhoeks C. M., Apostolisch Pre fect van Soerabaja, voor zyn vertrek naar zyn missiegebied, afscheid genomen in het Studie huis St. Vincentius Paulo van de Congregatie der Lazaristen aan den Ubbergschenweg te Nij megen. By dit afscheid waren o.m. aanwezig de leden van den Provincialen Raad van de Ned. Pro vincie der Lazaristen, de hoogeerw. heeren de kens van Nymegen en Beek en de pastoors van de St. Stephanus- en Christus-Koning-parochie te Nijmegen. De H.E.H. Provinciaal der Ned. Lazaristen. Hubert Meuffels, schetste in zyn huidewoord den voorbeeldigen missie-ijver en de bijzondere missieliefde, door Mgr. Verhoeks van af zyn eerste priesterjaren gegeven. Hij legde zich neer by het besluit van zijn Overheid, om in eigen vaderland zijn krachten te wijden aan het pro fessoraat, om later als procurator op te treden. Ook hier toonde hij zich een grooten vriend van de missionarissen en hun familieleden. Zijn mis sieliefde is nu bekroond door de benoeming tot Apostolisch Prefect van Soerabaja. De vlootaalmoezenier by de marine te Soera- ha ja, majoor Litjens, verwelkomde met vreugde Mgr. Verhoeks namens alle priesters en gelco- vigen van zijn prefectuur, waar Mgr. een rijk arbeidsveld zal vinden onder de Europe? nen, de Javanen, de Chineezen en de Arabieren. Mgr. Verhoeks dankte met een kort, hartelijk woord voor aller sympathie. Hij zou zich ter eere Gods met hart en ziel aan zijn nieuwe taak geven. Hij bouwt op God en rekent op de waardee ring van zyn vrienden in Holland. Eind van deze week verlaat Mgr. Verhoeks Nederland. 11 Februari zal hij te Marseille aan boord gaan van het s.s. Dempo van den Rot- terdamschen Lloyd voor de verdere reis naar Soerabaja. De Hoogeerw. Pater Dr. P. M. Rutten, procu rator Generaal der Kruisheeren te Rome, is benoemd tot Consultor Commissarius van de H. Congregatie der Sacramenten in de afdee- ling huwelijksprocessen. Woensdag is, na voorzien te zyn van de HE. Sacramenten der Stervenden, overleden de zeer- eerw. heer J. v. d. Ven, emeritus-pastoor van de St. Lambertus-parchie te Haren bij Me- gen (N. Br.). Eenige weken geleden had pastoor v. d. Ven als rustend-pastoor zyn intrek genomen in het liefde-gesticht te Erp. De thans overledene was in 1880 geboren en in 1907 priester gewyd. Pater Henry SU., Overste van de katho lieke missie te Sjanghai, stond een onzer medewerkers een interview toe, waarin hy een beschouwing gaf over het leed, dat de strijd in China over de missie gebracht heeft. Pater Henry deelde o.a. het volgende mede: „Over het geschil zelf. over zyn oorzaken en gevolgen wil ik niet spreken. Wy missionarissen houden ons niet bezig met politiek; evenals de Kerk staan ook de missies boven de naties, wy gevens ons naar lichaam en ziel aan de ons toevertrouwde volken; in politieke, diplomatie ke en maatschappelijke vraagstukken mengen wy ons niet. Hebben onze missies door den oorlog veel geleden? Twee derden van onze inkom sten hebben we verloren. Een aantal ker ken en gebouwen, die ons toebehoorden, werden door bommen verwoest. Talrijke Chineesche christenen, de ons ondersteun den, hebben al hun have en goed verloren. Wanneer we al onder de missionarissen tot nu toe zoo goed als geen dooden te betreu ren hebben, dan zyn toch onze matcrieele verliezen zoo groot, dat ik niet weet hoe we in de toekomst onze werkzaamheden moeten voortzetten. De moord op Lo Pa Hong, den voorzitter van de Katholieke Actie in China, was een zware slag voor de missies en de kerk van geheel China. Vyf en twintig jaar heeft hij het voor beeld van de zeldzaamste christelijke deugden gegeven. Bijna ontelbaar zijn de charitatieve inrichtingen, scholen en ziekenhuizen, die Lo Pa Hong heeft gesticht in dit land. Itj eiken noodkreet, iederen hongersnood, iedere over strooming, was hy persoonlijk ter plaatse, richtte het hulpwerk op en zorgde voor de noodige middelen. Het zou zeer moeilijk, mis schien wel onmogelijk zijn, hem te vervangen. De tegen hem ingebrachte beschuldiging Ja- pansch gezind te zijn, was een leugen: Lo Pa Hong was een groot Chineesch patriot. Nooit heeft hy zijn vaderland verraden. Onze missionarissen verdienen allen den hoogsten lof te Sjanghai, mannen zoowel als vrouwen, maar vooral de Franciscanessen van het H. Hart-ziekenhuis, die van het begin der gevechten af een weergalooze opoffering aan den dag hebben gelegd. In geïmproviseerde asylen namen ze duizen den vluchtelingen op, verpleegden ze en gaven hun voedsel Alle missiehuizen zyn overvol. Door hun Chineesch personeel in den steek gelaten, heb ben de zusters twee weken lang alleen de ge- heele zorg voor hun zieken gehad. Elk werk hebben ze zelf moeten doen; zelfs moesten ze de grafkuilen graven voor de overledenen, en dit te midden van gevaren, die de andere blan ke bevolking op de vlucht, dreef. Ook de Carmelieten van Tsje-Kiang en de Lazaristen van Ka-Tsjing verdienen een woord van erkentelykheid. In zes dagen en nachten hebben ze te voet den weg afgelegd naar Sjanghai, waar ze in een toestand van vol komen uitputting aankwamen en door Mgr. Haonisée, Apostolisch Vicaris van Sjanghai, werden opgenomen. Toen ik Sjanghai verliet, waren de betrekkingen tusschen den Vicaris en de Japanners nog niet geregeld. De Japansche troepen hebben in zekere mate rekening gehou den met de mededeelingen over de ligging der missiegebouwen, en deze zoo goed mogelyk ge spaard van bommen. Tot nu toe hebben de Japanners echter nog niet den wensch te kennen gegeven om met de kerkelyke overheden in contact te treden. Het is echter te hopen, dat de Japanners een dui- delyk beeld krijgen van de beteekenis der Kerk in China, en dat zy haar de volle vryheid zul len laten, die ze noodig heeft by de uitoefening van haar Apostolaat. Aan D. van Dam, bankdirecteur, wonende te Amsterdam, is vergunning verleend tot het aanvaarden van zyn benoeming door den pre sident van de Fransche republiek tot. chevalier de l'ordre national de la légion d'honneur. Aan J. C. L. A. Berkers is op verzoek met 1 Maart 1938 eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Sluis. z'n werkpakje uittrok en in de keurig ingerich te waschgelegenheid van de fabriek toilet kon maken. Dan stak hy z'n pyp aan en keerde huiswaarts. Terwyl hy 't tuinhekje open deed, keek hy vluchtig naar de vensters van de eerste verdieping; het licht brandde, dus waren de nieuwe huurders gekomen. Er hing een aange name etenslucht in de smalle gang. „Moeder," riep hy niet te hard en absoluut onnoodig, want haar scherp gehoor was zyn van de keuken open en bleef verrast op den van de keuken open en bleef verras op den drempel staan, want op den hoek van de keu kentafel zag hij een jong meisje zitten, een bakvischje, dat haar beenen heel nonchalant heen en weer liet slingeren. Met ongeveinsde verrassing staarde hij haar aan en zij beant woordde zijn blik met kalme, doch levendige be langstelling in haar grysblauwe oogen. Jufrouw Norton, die bezig was de biefstuk te bakken, keerde het fornuis haar rug toe en zei met een licht blosje van verontschuldiging: Mag is even voorstellen? Dit is mijn zoon Daan onze nieuwe huisgenoot, juffrouw Lan- don." „Aangenaam met u kennis te maken," zei het bakvischje met een knikje en haar beenen, die bij het binnenkomen van Daan even hadden opgehouden te slingeren, zetten nu die bewe ging weer onverdroten voort. „Madame.... uw mama heeft my al veel over u verteld, tenmin ste," verbeterde zy zichzelf, terwijl zy de verle gen vrouw een glimlachje schonk, „ik heb een en ander over u gevraagd en zij heeft my ge antwoord. Dat is niet precies hetzelfde, hé?" Daan. Hy was nog niet over z'n verrassing heen en nog een beetje overrompeld, maar één ding had hy toch opgemerkt, namelijk, dat het jonge ding erg mooi was, gedistingeerd en dat haar stem heel anders klonk dan van andere meisjes, die hij kende. Haar geheele verschyning, haar kleeding had iets ongewoons. Geen meisje van zestien jaar waarop hy haar schatte hier in Selby Gardens droeg kleeren, die zoo prach tig zaten, of die haar zoo mooi zouden staan. „Ja," zei ze instemmend, „dat is ook zoo. Mijn vader rookt na het eten altyd graag heek rustig zyn sigaar en ik houd juist van drukte en ge zelligheid. Het was op myn eigen kamer zoo saai en daarom ben ik naar beneden gekomen, om met madame Norton te praten. Maar nu u thuisgekomen bent, wil ik u niet langer déran- geeren, want u moet gaan eten." Met een bevalligen zwaai iets geheel nieuws voor Daan sprong zij van de tafel en hij was door dien luchtsprong zoo onthutst, dat zy al bij de deur was, voor hy haastig kon zeggen: „O, u behoeft niet weg te gaan." „Heusch niet?" vroeg zy met opgetrokken wenkbrauwen." „Absoluut niet, antwoordde Daan en bood haar beleefd den leuningstoel aan. „Dank u," zei ze en nam plaats. Maar niet op dezelfde manier zooals het in Selby Gardens gewoonte was, doch scheef en met haar armen over den rug van den stoel, zoodat zy hem kon zien. „Eet u altijd in de keuken?" „Altijd," zei Daan, terwijl hy zich aan zijn overvloedig, smakelyk en keurig opgediend maal zette. „Dat verwondert me niets," zei juffrouw Lan- don, terwyl zy met een zeker welgevallen het kraakzindelijke, gezellige keukenvertrek rond keek. ,,'t Is hier veel gezelliger dan in onze kamer boven, ofschoon die ook heel mooi is," haastte zij zich er by te voegen. ,Xomt u nu van de fabriek? Dan zult u wel honger hebben hé?" „Als een paard," verzekerde Daan. .Heerlijke biefstuk, moeder!" ,,'t Ziet er heeriyk uit en nekt lekker," prees juffrouw Landon. „Wy hebben vanmiddag tong en qoteletten gehad. Ook heerlijk natuurlyk vader vond alles uitstekend. Gelukkig, dat u zoo smakkelyk kunt koken, madame," zei ze met "n glimlachje naar juffrouw Norton. „Maar van biefstuk houd ik toch meer." „Eet u een stukje mee," stelde Daan gastvry voor. „Op 't oogenblik niet, dank u, want het is te Iaat. Als ik 't had geweten „Dan op een anderen keer eens," troostte Daan. „Heel graag!" Met vrymoedige belangstelling sloeg zij hem gade en zy zweeg, tot de schotel plaats maakte voor een volgenden. „In welk vak werkt u?" „Ik ben constructeur in den yzerbouw," ant woordde Daan, alsof hij op bescheiden manier mededeelde, dat hy minister van binnenlandsche zaken was. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3