Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen Gemeenteraad Nog steeds strijd in Abessinië BELANGRIJK DOCUMENT DE JODEN B DONDERDAG 27 JANUARI 1938 ^minnnnimniiiiininiiiiiiniinniiniiniiiiiiinmininiiiimnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiig giniiiiniiiinimiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiinnitiniuii Patrimoniumwoningen en de strop in Tuinwijk-Zuid besproken Autostalling voor leerlingen Grondzaken Onderwijszaken Patrimoniumwoningen Rijwielstalling T uinwijk-Zuid AFSCHEIDSAVOND PATER DE ROOY „Afrika aan Christus" R.K. Grafische Bond KWAKZALVER KRIJGT 120 BOETE Had een uitgebreiden inlichtingendienst R. K. VROUWENBOND Gezellige kindermiddag Hollandia-schuif daken Jacob de Graaf t Nieuwe Oranjevereeniging Wie heeft dit gezien? DAMMEN HULDIGING CLUBKAMPIOE NEN HAARL. DAMCLUB Simultaanseance P. G. v. Engelen SCHAKEN H.S.G. 2—V.A.S. 3 BENNEBROEK HILLEGOM UIT DE HOOFDSTAD A. F. TJASSENS KEIZER OVERLEDEN Oud-commissaris van politie DE ACTIE IN DE METAAL NIJVERHEID Drukbezochte vergadering in Bellevue (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Aan beide zijden zouden de laatste twee maanden 6000 strijdenden gesneuveld zijn Bulle van Paus Joannes XII aan gekocht door de R. K. Universiteit DE TRIBUNE-MISÈRE TE DEN HAAG Accoord Handel-Maatschappij C. de Ruiter aanvaard DOOR TREIN OVERREDEN Ongeval op onbewaakten overweg te Eindhoven DE RAI Belangstelling voor auto-radio Directeur van uitgeversmaatschap' pij in hooger beroep tot geld boete veroordeeld De Sterrit naar Monte Carlo Ook de deelnemers in het Noorden gestart De Tallinn-équipes Kaun<*s gepasseerd Umea-équipes evened gestart RIJKSVISCHAFSLAG giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiinnii!i!i!iini!in!iiiiiiiiiiiiiiitniii!iii!iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii!ii| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniuiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiis NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ES STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad wer den de volgende hamerstukken vastgesteld: Eesloten werd het adres van P. C. Janus, in zake verbouw perceel Rijksstraatweg 432, in banden te stellen van B. en W. ter afdoening. Met de N. V. voorheen Jonkers Betonbouw werd een dading aangegaan voor werkzaam heden op het terrein van het pompstation te Overveen. De gemeente zal ƒ2000 moeten be talen. Een crediet van 850 werd beschikbaar ge steld, voor het aanbrengen van verbeteringen aan de bovenwoning aan de Smedestraat llrd en ƒ370 voor het benedenhuis. 'In de verordening betreffende het toezicht op het Middelbaar Onderwijs werd een wijzi ging gebracht, waardoor twee leden in de Ka mer van Koophandel zitting krijgen. Goedgekeurd werd de balans over 1936 be treffende 70 middenstandswoningen van de woningbouwvereeniging „Huis ter Cleeff". B. en W. stellen voor voor kennisgeving aan te nemen het adres der samenwerkende pa- troonsvereenigingen in het bouwbedrijf voor Haarlem en Omstreken, inzake het door ge meentelijke instellingen uitvoeren van werken in eigen beheer. Aldus besloten. De Raad verkocht grond aan de Marsstraat (R. Mulder), aan het Zuiderhoutpark (N. L. Borst), aan de Lorentzkade (Gebrs. van Em merik), aan de Louise de Colignylaan (Dr. Dijkstra) en aan de Lorentzkade (De Vos en Van der Laan de Vries). Aan de Bloijs van Treslonglaan werd grond geruild en voor straat aanvaard. Aan de Croesenstraat werd grond verkocht en voor straat bestemd, terwijl aan den Zijl- weg 231 grond geruild werd, in verband met de trottoirverbreeding. Perceel Zomervaart 183 werd gekocht, daar de grond in het uitbreidingsplan valt. Vastgesteld werden de vergoedingen ingevol ge art. 101 der onderwijswet over 1935. Aan de bijzondere school aan de Nic. van der Laan- straat werd over 1935 een subsidie toegekend van ƒ2498.09. Hoewel wettelijk de openbare school in de voormalige gemeente Spaamdam en de gewone L. O. school aan de Bakkerstraat zouden moe ten worden opgeheven, stelden B. en W. voor aan den minister te verzoeken, deze scholen tot wederopzeggens in stand te houden, omdat het hier gaat om twee bijzondere gevallen, die de onderwijswet kent. Aldus besloten. Mejuffrouw Vemout werd van de Openbare school aan den Rijksstraatweg overgeplaatst naar de Wilhelminastraat. De heer Paardehaar van de Karolingenstraat naar het Weltevreden plein. Verleden jaar werd aan de woningstichting Patrimonium een voorschot verleend van ruim ƒ53.000, om noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, om de huizen beter verhuurbaar te maken. Het resultaat is zoo gunstig, dat B. en W. voorstellen de modemiseenngen voort te zetten, zoodat verhooging van het crediet met 14.000 gevraagd wordt. De heer KLEIN SCHIPHORST (RIS.) be greep dit aanvullend crediet op dit oogenblik nog niet. Het vastgestelde bedrag zou noodig zijn voor de vernieuwingen van woningen van 6 vereenigingen. Omdat er nu één wéér noo dig heeft moet er direct een verhoogd crediet komen, terwijl het bedrag bij de anderen mis schien niet noodig zal blijken te zijn. Wethouder REINALDA (S.D.) had gedacht een compliment te kunnen oogsten voor de vlugge uitvoering der verbeteringen met als gevolg een groot aantal verhuurde woningen. B. en W. zien het als een gemeentebelang voort te gaan. Het volgend jaar zullen de woningen van „Huis ter Cleeff" en „Onder Dak" onder handen worden genomen. De heer CASTRICUM (R.K.) had het juister geacht wanneer men met het crediet was toe gekomen. Is men te luxueus te werk gegaan? De heer KLEIN SCHIPHORST was zeer te vreden over de verbeteringen, maar aanvullend crediet is niet noodig voor de 2 ton opgemaakt zün. Daarenboven is over de meerdere kosten berekening wel te praten in de commissie van Openbare Werken. Het voorstel werd daarna aangehouden, de verbeteringen gaan voort. Een crediet van ƒ9790 werd beschikbaar ge steld voor het maken van een rijwielstalling voor het gymnasium in het leeg gekomen per ceel aan de Jacobijnestraat 26 en voor den Incassodienst in den achtertuin van het bureau van Openbare Werken (inclusief verschillende werkzaamheden in dit bureau). De heer v. KESSEL (R.K.) achtte het bedrag verbijsterend hoog.*1 Als de auto's heel goed koop worden, gaat men dan voor de leerlingen der middelbare scholen auto-garages bouwen' De heer WEUSTINK (RK.) meende ook, dat het goedkooper zou kunnen. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) zeide, dat de rijwielstalling noodig is. De commissie van Openbare Werken heeft haar goedkeuring aan het voorstel gegeven, er moet ter plaatse veel gewijzigd worden, het crediet is noodig. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stellen voor alle bezittingen der woningbouwvereeniging Tuinwijk over te ne men. omdat het bestuur niet voldoende in staat is. voldoende zorg aan de exploitatie te beste den, waardoor jaarlijks groote tekorten moes ten worden bijgepast. Van het registratierecht zal waarschijnlijk ontheffing verkregen wor den. De heer PEPER (CP.) noemde B. en W. erg optimistisch door te meenen, dat de overname een betere exploitatie tengevolge zal hebben. Spr. wilde er twee-gezinswoningen van maken, omdat dan verhuring zal slagen. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) her innerde aan zijn wenk eenige jaren geleden, om de zaak te verkoopen voor elk aannemelijk bod, omdat de strop ieder jaar grooter zou worden. Spr. blijft er nog steeds bij, dat de woningen beter gesloopt of b.v. om de drie ge sloopt kunnen worden, want verhuurd worden ze nooit. Maar men heeft mijn voorspellingen altijd ongeloofwaardig genoemd.... besloot spr. lachend. Wethouder REIN AT .DA (S.D.) antwoordde, dat het slechts om overneming van de exploi tatie gaat. De woningen zijn buitengewoon goed en worden door de bewoners zeer gewaardeerd, ze hebben te lijden gehad van vocht. Maar men moet de gerestaureerde woningen eens zien! Wie gaat* kijken zal het daar mee eens zijn. Trouwens, de gemeente heeft zich voor de ver beterde woningen veel financieele offers ge troost. Het voorstel van den heer Peper is onaan vaardbaar; daarmede zou den arbeiders trou wens een buitengewoon slechte dienst bewe zen worden. De voordracht werd z.h.st. aangenomen. Zaterdag de boot vertrekt een dagje later vertrekt pater J. G. de Rooy weer naar zijn Missie aan de Goudkust van Afrika, gaat hij weer voor vijf jaar terug om te werken onder de zwartjes in het moordende klimaat van Afrika's westkust. Om van zijn vele Haarlemsche vrienden af scheid te kunnen nemen, waardoor deze hem tevens nog in zijn zware zorgen konden steu nen, werd gisterenavond in de groote zaal van het gebouw St. Bavo een afscheidsavond ge houden. De zaal was nagenoeg geheel gevuld toen de voorzitter van het comité .Afrika voor Chris tus". de heer J. van Soest, allen en in het bij zonder pater Versteege als procurator van de Afrikaansche Missie en den overigen geestelij ken een hartelijk welkom toeriep. Hij dankte al bij voorbaat de tooneelvereeni- ging „De Valkenburgsche Leekenspeltrs" en „The tune mixers" voor hun geheel belange- looze medewerking. O.m. kapelaan van Alke made van de Kathedrale parochie bevond zich onder de aanwezigen, evenals natuurlijk de familieleden van pater de Rooy. Het waren „The time mixers", die met hun pittige schlagers en aardige nummertjes al heel spoedig een gezellige sfeer in de zaal brachten. En menigen schaterlach veroorzaakten de „lee- kenspelers" met een fijn gespeeld kluchtig een- actertje, dat het groote stuk van den avond „2019 van Gregoir Leclos" voorafging. Het is hier niet de plaats om dit spel tot in de finesses te bespreken, doch het verhaal van een kapelaan, die ervan wordt beschuldigd geld te hebben gestolen en door zijn plicht van ge heimhouding 12 jaar onschuldig in de gevan genis moet doorbrengen, werd niet alleen aan nemelijk vertolkt, doch soms waren er zelfs zeer mooie stukjes in, waaraan de regie van Docts. B. Evers niet vreemd zal zijn geweest. Met veel overtuiging werd het zeker voor amateurs zware stuk ten tooneele gebracht en het harte lijk en langdurig applaus na ieder bedrijf be- weest wel, dat de opvoering bij het publiek in den smaak viel. Tusschen twee bedrijven sprak pater de Rooy de aanwezigen toe. Hem was wel eens gevraagd of het hem niet zwaar viel weer terug te gaan naar de Goud kust, waar zijn gezondheid zoo zwaar te lijden heeft en waar hij zulke groote offers moet brengen. Mlaar als de beelden van Afrika me naderbij komen, in het bijzonder van allen die het H. Doopsel van mij ontvingen, dan ga ik met een blij hart weer terug. Dan wil ik mijn leven als het moet offeren in dienst van Chris tus. Dan wees spr. op den grooten financieelen nood in zijn missiegebied, dat een uitgestrekt heid heeft als Noord-Holland. De parochie telt een 3000 zielen en bij gebrek aan een kapelaan heb ik vroeger een oud Fordje gehad om het land af te reizen. Het is aan de Goudkust nu eenmaal zoo, dat wel vele missionarissen we gens ziekte hun missiepost moeten verlaten, doch er komen slechts weinig anderen voor in de plaats. Daarom ga ik nu weer terug, al moest ik, volgens den dokter, eigenlijk nog wat langer rust houden. Spr. schetste de toestanden aan de Goud kust, waar reeds 400 graven van jonge mis sionarissen zijn. Van de 7 priesters met wie hij in 1931 vol idealen naar de missie toog, waren er binnen het jaar twee overleden. Zelf daalde zijn gewicht tot onder de honderd pond. Om de vijf jaar naar huis is wel het uiterste; de ambtenaren hebben iedere 15 maanden een maand of drie vacantie. Om financieele rede nen kan dat niet bij de missionarissen. Spr. hoopte weer honderden zielen voor Christus te mogen winnen. Hij vroeg vooral, om voor hem en de andere Afrikaansche mis sionarissen veel te bidden, opdat zij een hoo- geren trap van heiligheid mogen bereiken. Spr. dankte ten slotte voor de giften. Het „nieuwe" oude Fordje, dat hij wegens gebrek aan een kapelaan niet ontberen kon, had hij grootendeels aan de Haarlemmers te danken. Het totaal alleen staan tusschen niets dan zwarten, het feit dat men nooit eens kan pra ten tegen een blanke is misschien wel het grootste offer, dat men als missionaris bren gen moet. Spr. besloot dan met de leuze „Afrika aan Christus" zijn toespraak, die met een luid ap plaus beloond werd. In de pauze werd op een nieuwe manier het batig stldo van den avond wat vergroot. Na afloop van het tooneelstuk was er nog een gezellig samenzijn. Op de gehouden ledenvergadering van boven- genoemden bond, gaf de voorzitter, de heer Th. Puts, een korte beschouwing over het afgeloopen jaar, waarbij hij naar voren bracht, dat over het algemeen, de vergaderingen niet in het teeken stonden van algeheele belangstelling en mede leven. Het werkloozencijfer was iets teruggeloo- pen. Met een aansporing voor het pas begonnen jaar, dat zich zal kenmerken door belangrijke vergaderingen, sloot de voorzitter zijn openings woord. Na de installatie van nieuwe leden en adspfranten, werden tot vertegenwoordigers vak groep Typografie en Rasterdiepdruk de heeren Sonnemans en De Jong gekozen. De bestuurs verkiezing (vacature De Graaf) had tot resultaat, dat de heer Sonnemans deze vacature zal ver vullen. Hierna werd de begrooting 1938 behan deld en goedgekeurd. Ook de diverse subsidies (12 in getal) werden alle toegewezen. O.a. een bijdrage aan den Kath. Radio Omroep groot f 10.waarvan de helft is bestemd voor de nieu we studio van den K.R.O. Vanuit de vergadering werd een woord van hulde gebracht aan den penningmeester, den heer J. Roelofs, voor de vele werkzaamheden, ten dienste van de organisatie verricht. Tevens werd nog medegedeeld, dat op Zondag 20 Febr. in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koning straat de jaarlijksche H. Mis met algemeene H. Communie wordt gehouden, waarna een ge meenschappelijk ontbijt. Voor den Haarlemschen kantonrechter werd gistermorgen de zaak behandeld tegen een rond reizend kwakzalver, die zich had gespecialiseerd in de bestrijding van eczeem. De man had cor respondenten in verschillende plaatsen, die hem adressen opgaven waar menschen aan dit euvel lijdende waren. Geheel ongevraagd kwam hij zich daar dan presenteeren, vertelde van zijn wonderlijk middel en bood aan tegen een bepaald bedrag een be handeling toe te passen. Doorgaans verzekerde hij voor f 30.volkomen genezing. De patiënten moesten dan f 6.voor uit betalen. Soms echter was hij ook voordeeli- ger. Een getuigende fabrieksarbeider wist te ver tellen, dat hij hem voor f 15.al een volledige behandeling had aangeboden. De eczeem-lijders kregen dan een zalfje, dat niets hielp zooals spoedig bleek. Doch de kwakzalver liet zich daardoor niet ontmoedigen want hij had zalfjes in een groote verscheiden heid van kleuren en samenstellingen. Het waren alle echter nietswaardige producten. De' ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte tegen den niet verschenen verdachte voor elk der 4 gevallen, waarvoor hij vervolgd was, een boete van f 25.te vervangen door 4 maal tien dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den man tot 4 maal f 30. Er waren veel meer kinderen, die gisteren den kindermiddag van den R.K. Vrouwenbond, afd. Haarlem, wilden meemaken, dan de groote zaal van „De Leeuwerik" stoelen bevatte. Maar door dat de aanwezige moeders de zaal alleen voor hun spruiten en voor de spruiten van hun mede leden lieten, behoefden toch maar enkelen te leurgesteld te worden. De meneer met de trek- harmonica op het podium speelde wel voor een tjokvolle zaal, een zaal met kleine jongens en meisjes, die in gespannen verwachting naar het witte doek keken, dat een heelen middag film beloofde. Pastoor P. Roovers had een aantal grappige filmpjes beschikbaar gestéld, waarvoor het bestuur hem hartelijk dankbaar was en waarvan de kinderen intens genoten. Dat bleek wel uit het spontane medeleven met de jeugdige hoofdpersonen op het doek, die de meest bui tenissige avonturen beleefden. In de pauze werden al de honderden kinderen getracteerd. Toen zij om kwart over vijf door hun moeders werden afgehaald, hadden zij een heerlijken middag achter den rug, waar lange verhalen over waren te vertellen. Wij hebben reeds eenige malen in ons blad melding gemaakt van het succes, welke de firma J. W. Vermeulen, Nassaulaan 29, te Haar lem had met haar nieuwe vinding op het gebied van schuifdaken voor luxe-auto's. Thans is daarop octrooi verleend, waaruit het bewijs mag worden geput, dat hier inderdaad van een nog nergens toegepaste vinding sprake is. De H. O. V. heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van een harer ge trouwste orkestleden, den heer Jacob de Graaf, in leven altist en 2e slagwerker. Deze was 23 jaar geleden in dienst getreden bij het toenmalige Stedelijke Muziekkorps onder Kriens en heeft van dien tijd af zijn werk steeds met groote toewijding en accuratesse vervuld, De overledene was een man van buitenge wone plichtsbetrachting. De H. O. V. verliest in hem een voortreffelijk musicus en de orkest leden een bemind collega. Op den geboortedag van den Oranjetelg zal een Oranjevereeniging opgericht worden, welke den naam zal dragen van den Prins of de Prinses. Doel zal zijn, op de nationale dagen den kinderen een prettig feest te bereiden. Alleen zij, die ten Noorden van de Jan Gijzen kade wonen, kunnen lid zijn. De contributie zal zoo laag mogelijk zijn. Op den avond van den Nationalen dag, zal de nieuwe vereeniging een lampion- en een vlaggenoptocht houden, waaraan elk lid en ook de ouderen kunnen deelnemen. De Harmonie St. Caecilia zorgt voor muzi kale medewerking. Om 6 uur des avonds vertrekt de stoet van af De Vooruitgang, hoek Vergierdeweg. De route is als volgt: Opstellen Coöperatie, Rijksstraatweg, Jan Gijzenkade, Germanen- straat, Dietsveld, Caninefatenstraat, Romeinen straat, Jan Gijzenkade, Rijksstraatweg, Leeuwe rikstraat, Kanariestraat, Nachtegaalstraat, Ver gierdeweg, Badelochstraat, Gijsbrecht van Amstelstraat, Vergierdeweg, Roemer Visser straat, Stalpaert van der Wielenstraat, Muider- slotweg, Vergierdeweg, St. Bavostraat, Rijks straatweg, Waalstraat, Rijnstraat, Eemstraat, Lingestraat, Jan Gijzenkade, Eemstraat, Lek straat, Maasstraat. Daarna ontbinden. Als men zich thans reeds zonder verplich ting opgeeft, ontvangt men een uitnoodiging voor de eerste vergadering. Maandagmorgen om half elf sneed een vrachtauto bij het afslaan naar de Parklaan een wielrijder. Deze reed daardoor tegen den auto op. Zijn rijwiel werd totaal vernield en zelf bekwam hij eenig letsel aan een zijner beenen. De vrachtauto reed door. Zjj, die van dit ongeval getuige waren, wor den verzocht zich bij de politie te melden. Maandagavond a.s. zal in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzaal „Het Hof van Holland", de huldiging plaats vinden van de clubkampioenen 1936-1937 derHaarlemsche Damclub. Tevens zullen dien avond de in de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1936-1937 behaalde prijzen, alsmede de topscorer medailles seizoen 1936-1937 worden uitgereikt. Voorts zullen de spelers van het vijfde tiental, hetwelk £n de competitie 1936-1937 het afdee- lings-clubkampioenschap behaalde, een herinne ringsmedaille ontvangen. Ter gelegenheid hiervan zal door den hoofd klasse culbkampioen 1936-1937, den heer P. G. van Engelen, een simultaanséance worden ge geven voor leden, donateurs en belangstellenden (niet-leden van clubs). Aanvang dezer séance 8 uur n.m. De voorloopige uitslag van bovengenoemden wedstrijd is als volgt: H. S. G. 2 V. A. S. 3 J. SondorpM. Stodelafgebr H. J. LichtenveldtK. de Hartog01 D. WielengaK. Lemstra 10 J. C. BilderK. Schild 01 A. D. van SteenisJ. A. Kroon >/2'/2 Joh. van TeunenbroekR. Troff 01 H. D. van d. Ouw—L. Melchior10 J. A. ErbrinkJ. Kliffen 1—0 C. NieuwendijkF. Faassen10 W. J. SaeijsM. Kan afgebr. 4>/2—3'/2 Missietentoonstelling. Bij gelegenheid van het tienjarig bestaan houdt de Missienaaiclub St. Liduina een tentoonstelling in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier. De tentoonstelling- wordt Zaterdagmiddag a.s. om drie uur ge opend en zal voorts te bezichtigen zijn Zon dag na de Hoogmis tot zes uur en Maandag van 26 uur. De tentoonstelling zal bevatten een expositie van de misgewaden, welke door de dames zijn vervaardigd, terwijl aan deze tentoonstelling tevens een poppententoonstel- ling is verbonden, welke uitbeeldt „Onze Le vensweg". Op de tentoonstelling is muziek aan wezig, terwijl nog eenige andere vermakelijk heden geboden zullen worden. Zondagavond en Maandagavond om half acht wordt in het Vereenigingsgebouw een leuke avond gegeven met een variété-program ma. Een en ander wordt uitgevoerd door de dames van de Liduinaclub met medewerking van de Congregatie-zangclub. It. K. Landarbeldersbond. De afd. Benne- broek van den R. K. Landarbeidersbond St. Jeroen houdt haar jaarvergadering vandaag, Donderdag, des avonds om half acht in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing. Er is een vacature we gens bedanken van den heer A. Prins. Opgedragen. Aan de fa. De Vries Cou- zijn is opgedragen het bouwen van een Bloem bollenhuis aan den Stationsweg voor rekening van J. C. Neurdenburg te Amersfoort. Te Eefde is in den ouderdom van 75 jaar over leden de heer A. F. Tjassens Keizer, oud-com missaris van politie in de hoofdstad. De heer Tjassens Keizer, die in 1862 te Sloch- teren werd geboren, begon zijn loopbaan bij de politie te Leeuwarden. Na ook te Haarlem werk zaam te zijn geweest, kwam hij in 1892 in dienst bij de hoofdstedelijke politie. Hij door liep hier de verschillende rangen en werd in 1913 benoemd tot commissaris van politie, welke functie de heer Tjassens Keizer vervulde tot hij in 1921 den dienst met pensioen verliet. Als commissaris is de heer Tjassens Keizer werk zaam geweest als chef van het bureau Stad houderskade. In een drukbezochte vergadering, gehouden in de groote zaal van „Bellevue" hebben Woens dagavond ook de leden van den Alg. Ned. Metaal- bewerksbond, die werkzaam zijn bij de N.V. Werkspoor te Amsterdam, de bekende resolutie aanvaard, waardoor het hoofdbestuur wordt gemachtigd om, in overleg met de besturen van beide andere samenwerkende bonden, alle maatregelen te nemen, die noodig zijn voor het welslagen van de actie, zoo noodig om even eens tot het stellen van een ultimatum over te gaan, ten einde een loonsverhooging van 10 pet., een week vacantie en een gunstiger rege ling en betaling van het werken in ploegen te verkrijgen. Zeven- a achthonderd personen waren in deze bijeenkomst aanwezig. Bovendien betuigden 92 metaalbewerkers, af wezig wegens ploegendienst, adhaesie met de resolutie. Thans heeft het grootste deel der leden van den modernen bond zich uitgesproken voor een ultimatum, te weten het personeel van de Ned. Scheepsbouw Mij., Verschure en Co's Ma chinefabrieken, Kromhout's Motorenfabriek en de N.V. Werkspoor, Donderdagavond zullen de metaalbewerkers uit de bedrijven van Stork, Du Croo en Brauns, Voorwaarts, Simplex, H. Jonker en Zn. (Bic- kerseiland), Zimmer en Co's Ijzergieterij, Ceuvel (Hoogte Kadijk) en Wiener en Co. (Oos tenburg) vergaderen, waarna Vrijdagavond 750 leden,arbeidende aan de Nederlandsche Dok Mij. en de Amsterdamsche Droogdok MD. bijeen komen. Maandagavond volgt het personeel van de Fokkerfabrieken. In totaal zijn 3500 leden van den A. N. M. B. bij deze actie betrokken. Op het schrijven van de gezamenlijke metaal bewerkersbonden aan den Metaalbond waar bij alle genoemde bedrijven zijn aangesloten en waarin geëischt werd, dat nog deze week de besprekingen geopend zouden worden, is door het hoofdbestuur inmiddels een antwoord ont vangen. De inhoud van dit antwoord is ons nog niet bekend. LONDEN, 26 Jan. (Reuter) De Abessini- sche legatie te Londen heeft vandaag een verklaring gepubliceerd, waarin wordt be weerd, dat in de laatste twee maanden bijna 6000 Italianen en Askaris zijn ge dood en dat de Abessiniërs ongeveer even groote verliezen hebben geleden. Aan de verklaring wordt toegevoegd, dat nog steeds in Noord- en Noordwest-Abessinië, waar de Italianen probeeren hun verloren posities te heroveren, wordt gestreden. Zij hadden bij hun pogingen slechts tijdelijk succes. De verklaring vervolgt, dat de desertie van drie bataljons Erythreesche troepen, die de anti-Italiaansche strijdkrachten in Noord- Abessinië hebben versterkt, de verwarring van de officieren van den Italiaanschen generalen staf heeft vergroot. Een groep Italiaansche deserteurs, die het kader vormden der Erythreesche troepen, ver klaren, aldus de Abessinische mededeeling, dat er algemeene ontevredenheid heerscht bij de Italianen, die gedwongen worden in Abessinië te blijven. De laatste betooging van ontevreden heid is met groote wreedheid onderdrukt. De R. K. Universiteit te Nijmegen heeft aan gekocht 'n Bulle van Paus Joannes XII, waar in ten gunste van de kerk van yielich (Aarts bisdom Keulen) aflaten worden verleend. Mede belangrijk is deze Bulle door het feit, dat Paus Joannes XII St. Thomas van Aquino heeft hei lig verklaard. De Nijmeegsche Universiteit is reeds in het bezit van een Bulle van Paus Nicolaas IV, ge richt aan de toenmalige Gravin van Vlaanderen, waarin haar verlof gegeven wordt ieder jaar met acht harer volgelingen een Clarissenkloos ter te bezoeken. Het is zeer verheugend, dat onze R. K. Uni versiteit weer beslag heeft weten te leggen op een der oudste Pauselijke documenten, die in onze Noordelijke streken nog slechts schaars te vinden zijn, hetgeen te wijten is aan de ver volging die de Kerk in den Reformatietijd heeft geleden. De Amsterdamsche rechtbank homologeerde het accoordaanbod aan de crediteuren van de Handel Maatschappij C. de Ruiter. Deze maat schappij was door den tegenslag met de tri bune-exploitatie ter gelegenheid van de huwe lijksfeesten in Den Haag in moeilijkheden ge komen. Aan de niet preferente crediteuren zal tach tig procent tegen kwijting worden uitbetaald, de resteerende twintig procent zal worden voldaan indien en voor zoover de uitslag van de procedure, die de handel maatschappij voert tegen de gemeente 's Gravenhage over het pachtcontract inzake deze tribunes, zal blijken in staat te stellen. Dinsdagavond is de 59-jarige caféhouder A. Jacobs, wonende in de Waalstraat te Eindho ven, toen hij zeer langzaam wandelende den onbewaakten overweg nabij den voormaligen wachtpost 48, gelegen bij het Philips-de-Jongh- wandelpark, onder Eindhoven, overstak, door 'n naderenden Dieseltrein overreden. Het krach tige remmen van den treinbestuurder vermocht niet den trein tijdig te doen stoppen. Jacobs werd op slag gedood. De stoffelijke resten van het slachtoffer zijn door de politie naar het bureau overgebracht. Jacobs was weduwnaar. Bij een bezoek aan de R. A. I.-tentoonstel- ling kan het moeilijk onopgemerkt blijven, hoe de belangstelling voor autoradio steeds stij gende is. Waren vorige jaren slechts eenige wagens met een Philips autoradio uitgerust, thans vindt men meerdere tientallen automo bielen en autobussen van de meest uiteen- loopende typen en merken, die van dit appa raat voorzien zijn. De vooruitgang op dit gebied demonstreert zich onder meer in den handigen en zeer kleinen vorm van het radiotoestel, waarin zoo wel de anti-storings filters als de luidspreker en het omvormersysteem voor de voeding zijn ingebouwd. De vereenvoudigde montage heeft mede met de verbeterde weergavekwaliteit ongetwijfeld tot de populariseering van autoradio in ons land en daarbuiten bijgedragen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den 47-jarigen A. v. d. O., directeur van de N.V. Uitgeversmaatschappij „De Batavier", die i» deze functie een brochure heeft verspreid, Se' titeld „Geheime machten, de weg naar de be vrijding", veroordeeld tot een geldboete van f 100.subs. 50 dagen hechtenis. In deze brochure kwamen uitlatingen voor, welke zeer beleedigend waren voor Joden en vrijmetselaars. De Officier van Justitie had in deze zaak een geldboete van f 200.geëischt. De Rechtbank echter had den directeur vrijgesproken. Hierop was de Officier in hooger beroep gegaan. De procureur-generaal bij het Haagsche Hoi vorderde dezelfde geldboete, welke het Hol thans heeft opgelegd. De heer v. d. O. heeft cassatieberoep aan- geteekend. Ook uit het Noorden van Europa zijn de deel nemers aan den zeventienden sterrit naar Monte Carlo op tijd vertrokken. De Nederlandsche équipes BuyzeStemer- dink met Ford Junior en van der SpekKeizer met Hansa zijn Dinsdag tegen half zeven uit de Estlandsche hoofdstad vertrokken, dwars door sneeuw en ijs naar het Zuiden toe. Reeds de eerste 440 K.M. naar de volgende controle plaats Riga, leverden verschillende moeilijk' heden op. Het is nog maar eenige dagen gele den, dat onze landgenooten hier op hun heen weg naar Tallinn nabij de Estlandsche grens ingesneeuwd raakten. De Nederlandsche équiPe" sloegen er zich zoo goed mogelijk doorheen en bereikten op tijd de controle te Riga, welke reeds vanmorgen om tien voor zes was opengesteld en welke eerst om tien over elf is gesloten. Mede door bemiddeling van de K.N.A.C. bereikte ons het bericht, dat beide équipes thans op weg zl)» naar Kaunas, een afstand van 320 K.M., waar zij in de vroege middaguren kunnen worded verwacht. Uit Stavanger zijn Dinsdagavond om onge veer kwart over negen de Nederlandsche équipeS van StrienSchade met Ford, Jacobsde Boef met Buick en Polak met Ford vertrokken. Eer ste doel was Kristiansand, dat op 294 K.M. va» de startplaats gelegen is en dat vandaag in de vroege morgenuren bereikt werd. Onmiddellijk zetten onze landgenooten den tocht voort naaf de Noorsche hoofdstad, waar de wegen in iets beteren staat verkeerden. Vooral de équipe van Strien schooot hard op, zoo hard zelfs, dat zij enkele uren, voordat de controle te Oslo open ging, aankwam. Woensdagmiddag tegen half dr<e zouden zij starten op 'den 350 K.M. langen weg langs de westkust van Zweden, in Zuidelijke richting, naar Goeteborg. De Nederlandsche Athene-rijders Ba-kkef SchutTon met Ford, GatsonidesBlijdenstein met Hillman en van der Heiden—jhr. van Lin- teloo de Geer zijn, zooals reeds gemeld, na een 644 K.M. langen tocht op tijd te Saloniki bin nengekomen. Zij bevinden zich thans op weg naar de Bulgaarsche hoofdstad. De Nederlandsche équipes BuyzeStemerdln" en van der SpekKeizer, die Woensdag vroeg uit de Letlandsche hoofdstad Riga zijn vertrok ken, zijn kort na elkaar vanmiddag te Kauna aangekomen. Vooral de heeren van der Spek el1 Keizer hadden een voorspoedigen tocht en kwa men reeds om een minuut over twaalf in hoofdstad van Litauen aan. Daar de controle eerst om 1 uur 20 zou worden geopend, konden onze landgenooten hier een uurtje op adem komen. Ook Buyze—Stemerdink zijn nog voo de opening der controle aangekomen. Achttien minuten later dan van der SpekKeizer kwam hun Ford Junior binnen, hetgeen veroorzaak werd door een gat in het benzine-reservoir. Oime landgenooten hadden dus nog juist den tijd, 0111 dit euvel te laten verhelpen. Ook op de Noordelijkste route van den sterrj' naar Monte Carlo is Nederland vertegenwoo digd: uit Umea, de Zweedsche plaats aan Botnische golf, slechts enkele honderden kn meters verwijderd van den poolcirkel, startte Donderdagavond tegen acht uur de dameséqmP jkvr. A. van Vredenburch met haar Ford e de heeren C. Kruyt en J. de Wit met een fiat- Op weg naar het 344 K.M. verwijderde Sund vall hadden onze landgenooten niet alleen m spiegelgladde wegen' te kampen, maar beft® sneeuwstormen bezorgden den Nederlandse» rijdsters en rijders groote moeilijkheden. H is geen sinecure om in felle koude, temid°^g van verblindende sneeuwstormen, op onbeke» wegen des nachts „ergens" in Zweden te ril» en dan nog een bepaald gemiddelde te moe haten. Maar het gelukte en een woord van lof, v°^0p voor de kranige dames-équipe, is hier zeker -g zijn plaats. Ons bereikte, door medewerk van de K. N. A. C., het bericht, dat zoowei heeren als de dames de controle te sun nli- die Woensdagmorgen half vijf tot enkele mi ten voor tien was geopend, op tijd hadden reikt en thans op weg zijn naar Gaevie, K.M. van Sundsvall verwijderd. IJMUIDEN, 26 Januari Rijksvischafs'^g Tarbot 1-02 tot 0.78 per kg., tong 1.06 tot per kg., heilbot 0.88 tot 0.58 per kg., griet tot 16.per 50 kg., groote schol 15.tot.r 5" per 50 kg., middel schol 18.tot 15.50 P .^g i4.on n/l KA Vtr klc kg., zetschol 30.tot 24.per 50 kg- Ï5.50 tot schol 28.tot 14.per 50 kg., bot jjg., 14.per 50 kg., schar 11.50 tot 8.per ntjeS tongschar 46.tot 21.per 50 kg., P° 04.-- 7.50 tot 5.90 per 50 kg., groote schelvisc»jot tot 13.per 50 kg., middel schelvisch 25 tot 16.per 50 kg., klein middel schelvisch 23- 14.per 50 kg., kleine schelvisch 18.— to j,g., per 50 kg., groote gul 11.50 tot 8.per g 50 kleine gul 14.tot 6.— per 50 kg., wijtmë t tot 6.40 per 50 kg., makreel 17.per kabel' versche haring 5.15 tot 3.60 per 50 kg-,tot jauw 39.tot 15.50 per 125 kg., vleet ^o0l- 2.per stuk, leng 2.20 tot 1.10 per stuk, -y. visch 0.78 tot 0.15 per stuk, rog 27.peLrscbe Op 26 Januari werden 933 kisten met Jmriner aanerpvoprd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4