MIDDENSTANDS INSTITUUT Haarlem, 27 Jan. Kort en volledig Voor Uw oogen KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE DONDERDAG 27 JANUARI 1938 Uit den Gemeenteraad De geboorte van den Oranjetelg AANRIJDINGEN TE OVERVEEN Auto over den kop geslagen naar den dokter Voor uw bril naar WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. NAZORG IN HET KOPER Hartelijke huldiging van den heer Schuyt Korps Motordienst HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Particuliere kraaminrichting Waarschuwing RADIODISTRIBUTIE HAARLEM Het Residentie-orkest, dirigent: Antonio Votto „Weldadigheid naar Vermogen" Sophiastraat 2 D BURGERLIJKE STAND KONINGIN VICTORIA Interessante film in het Luxor- Theater TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN VAN ONZE RECHTBANK Veelbelovende knapen Jeugdige bende AGENDA Bioscopen 28 Januari Bioscopen HAARL. R. K. DAMBOND St. Bavo kampioen van de eerste klasse UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BILJARTEN OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP CADRE 45/1 Moons De Leeuw STAD De heer baron De Vos van Steenwijk heeft een oude traditie voortgezet en in de eerste raadszitting van het nieuwe jaar, na de ge bruikelijke wenschen, het afgeloopen jaar aan een vluchtig onderzoek onderworpen. Hij her innerde aan de, ook voor Haarlem, gedenkwaar dige feesten ter gelegenheid van het huwelijk Van H. K. H. Prinses Juliana, aan het ongeval eh herstel van Z. K. H. Prins Bernhard en aan de vreugdevolle verwachtingen, waarin Neder- 'and leeft. Hartelijk was zijn herinnering aan bet heengaan van burgemeester Maarschalk en bet hem overkomen auto-ongeluk, aan het over- biden van wethouder Roodenburg en aan het entslag van zooveel ambtenaren uit den ge meentedienst, waarbij in het bijzonder nog ^hs de directeur van de Waterleiding, de heer Graaf van Randwijck en de referendarissen, de beeren van Abs en Segaar, werden vermeld. Gver het verloop van den financieelen en eco- Homischen toestand der gemeente kon hij uiter aard slechts zeggen, dat het niet aan de ver pachtingen heeft beantwoord en dat de aan- v'ankelijke opleving weer is ingevallen, zoodat de tteunverleening en armenverzorging het geheele begrootingsbeeld beheerschen. Enkel in het af kopen jaar tot stand gekomen werken werden Gememoreerd, welke met medewerking van het Werkfonds zijn uitgevoerd. Hij dankte dit insti- 'dut voor zijn hulp, maar voegde er ondeugend aan toe, dat wy daar niet al te blij om be hoeven te zijn, want de voorgeschoten bedra den moeten worden terugbetaald, zoodat het óns •.toegerekend blijft". Over de vermeerdering der bevolking hebben wij niet te klagen, evenmin °ver den gezondheidstoestand in onze stad en aan het slot herinnerde de burgemeester er nog aan, dat de begrooting voor 1938 op behande- hng wacht. Als altijd nam de heer De Braai, °hze raadsnestor, op voortreffelijke wijze de honneurs waar, door den burgemeester in een Gardig speechje de wenschen van de raadsleden °ver te brengen. De agenda had wederom niet veel om het lijf. *ïet antwoord op de vragen van den heer Visser betreffende de slooping van de Magdalena- hapel werd niet bekend gemaakt, doch ter visie Gelegd voor de raadsleden, wat den vragenstel ler waarschijnlijk een paar onaangename oogen- blikken heeft bespaard. De heer Visser immers bad zich daarbij lichtelijk vergist. Over het ver- Goekschrift van het bestuur der afdeeling Haar lem van de St. Augustinusvereeniging betref fende de melkverstrekking op de scholen werd boor niemand het woord verlangd. Blijkbaar Pachten de raadsleden op de toegezegde behan deling van dit vraagstuk in den raad. Onder de besuiten, welke de raad nam om bouwgrond verkoopen, was er één van 15302 vierk. M. oppervlakte aan de Louise de Colignylaan, waar biet minder dan 51 villa's met garages zullen Porden gebouwd. Een besluit, dat de mogelijk heid opent in Haarlem wat meer gegoede in- Gezetenen te trekken. Een bedrag van bijna f 10.000 ter beschikking te stellen voor het diaken van een rrfwielbergplaats in het gebouw ^n openbare Werken aan de Jacobijnestraat, ^n behoeve van het Gymnasium en den In- lGssodienst, is inderdaad hoog en terecht ves tigden de heeren Van Kessel en Weustink daar ®e aandacht op, doch de heer Klein Schiphorst, 'd van de commissie van Openbare Werken, bond het noodig. Het werd dan ook toegestaan, blaar 't accentueerde weer eens de onvoldoende buisvesting van ons stedelijk gymnasium. In Vergelijking met andere onderwijsinrichtingen k onze oude Latijnsche school wel stiefmoeder- bik bedeeld. Het gebouw is oud en eerbiedwaar dig en het ligt in een historische omgeving, darmede is echter alles gezegd. Eenige jaren geleden heeft de heer Klein Schiphorst het advies gegeven om de huizen VGh Tuinwijk-Zuid in het Haarlemmerhoutpark blaar liever te laten sloopen, dan er nog geld °Or verbeteringen aan te besteden. Het ver- Pekte toen eenige opschudding, doch de feiten ^hijnen hem in het gelijk te stellen. Deze 86 P°ningen hebben, als wij goed gerekend hebben, b'i den bouw 1.457.506 gekost of bijna 17.000 ber stuk. Nadat eerst de gemeente Heemstede Gan de vereeniging 288.500 voorschot had ver end, heeft de gemeente Haarlem, na de an- b®Xatie nog 104.000 aan de huizen besteed om "e vocht te bestrijden. Desondanks leverde de e*Ploitatie jaarlijks een verlies op van rond 50.000, zoodat Haarlem reeds 467.645 heeft bijgepast. Van den aanvang af is te voorzien ëeWeest, dat er bij de in den duren tijd met bijks- en gemeentesteun gebouwde woningen Veel stroppen zouden zijn. blaar Tuinwijk-Zuid is daar wel een frappant ^aaltje van en het einde is nog niet nabij. is dan ook niet te verwonderen, dat het bestuur geen lust meer heeft de exploitatie barder te voeren, zoodat gisteren B. en W. aan betr raad moesten voorstellen de huizen van de Pueeniging over te nemen met al de daarbij be urende schulden. Weer stelde de heer Klein Schiphorst voor de huizen maar te verkoopen te sloopen. De heer Reinalda noemde ze filter goed en ziet blijkbaar kans ze nog pro actief te maken. De raad aanvaardde 't voor al- Dat het voor de gemeente 'n groote schade- 7°^ wordt, is wel zeker. En niet onwaarschijn- i.< is het, dat in den loop der jaren met an- re bouwvereenigingen ervaringen van denzelf- ^e'i aard zullen worden opgedaan. Is het echter juist, dat de gemeente alleen deze schade aagt? juister toch zou zijn, dat ook het Rijk aandeel daarin neemt. De woningvoorzie- S is niet uitsluitend gemeentezaak en het 'Jh heeft zijn plicht ten deze erkend toen Get i Ij m de moeilijke jaren, dat er woningnood jPGschte, belangrijke bedragen ter beschikking me om woningen te bouwen. he volgende raadszitting zal eindelijk de ^r°oting aan de orde komen. Zonder hoofdelijke stemming vereenigde zich de raad met de door B. en W. voorgestelde wijzigingen, lees bezuinigingen, op de begrooting 1937, zoodat eerlang de goedkeuring daarvan is tegemoet te zien met toekenning van het aangevraagde subsidie. Indien het Prinsenkind vóór vanavond zeven uur wordt geboren, vinden heden avond nog feestelijkheden in Haarlem plaats. Op Maandagavond zal dan de gala-avond in het Gem. Concertgebouw gegeven worden. Woensdagmiddag om een uur reed een dame uit Aerdenhout met haar luxe-auto vanuit de richting Zandvoort in de bocht Boulevard- Zeeweg met groote snelheid en niet voldoende rechts houdend. Op den Zeeweg verloor zij de macht over het stuur, de wagen sloeg over den kop en kwam in den duinberm terecht, waarin hij totaal wegzakte. Hü moest worden uitge graven, om later te worden weggesleept. De dame kwam met den schrik vrij. Woensdagavond om tien uur had op de Julianalaan een aanrijding plaats tusschen een autobestuurder uit Bloemendaal en twee dames per fiets, mej. A. S. en C. M., beiden uit Heem stede, die van hun fiets stapten en door onop.- lettendheid met elkaar in botsing kwamen. Het gevolg was een aanrijding, waarbij zij beiden schaaf- en vleeschwonden bekwamen aan het hoofd. Zij werden binnengebracht bij dr. de G., die hen heeft verbonden, waarna zij op zijn advies per taxi njiar huis zijn gebracht. De fiet sen werden beschadigd. de zes honderd jongens en meisjes gaf hij zoo wel leiding in hun werk als in hun leven. Ook betrok spreker mevrouw Schuyt in zijn huldi ging en dankte personeel en leerlingen voor hun medewerking. Namens de tewerkgestelden sprak de blinde heer Valk, die den heer Schuyt gelukwenschte, mede namens de Blindencommissie. Als blijk van waardeering bood hij een oorkonde aan, geteekend door den heer Luyting. Een der leer lingen verhandigde den jubilaris een andere fraai geteekende oorkonde ter plaatsing in zijn huis. Dan werd de werkmeester, de heer B. de Boer, door Mr. van Dam gehuldigd. U heeft vele jongens geholpen, aldus spr., en dankbare gevoelens bij hen teweeg gebracht. Een rook tafeltje ging met deze vriendelijke woorden ver gezeld. Een der leerlingen overhandigde mevrouw Schuyt daarna een fraaien boukuet bloemen. Mevrouw DroogDecker sprak namens vrien den en medewerkers een woord van dank tot mevrouw Schuyt voor de opofferingen, die zij zich moest getroosten in verband met het werk van haar echtgenoot. Een zilveren vaasje met bloemen mocht de echtgenoote van den jubilaris in ontvangst nemen. „Het is een feestdag voor de gemeente," zei de heer overmeer, voorzitter van de Verbandscommissie, „en ook een feestdag voor de vele misdeelden, wier belangen U hebt behartigd. Het ingeschakeld particulier initiatief hebt U tot volle ontwikkeling la ten komen, daardoor wordt nu het nazorg- werk gedragen door de heele burgerij. Er is geen andere organisatie in het land van ge lijke strekking, die op 1800 contribuanten kan bogen. Wij danken U vandaag ook in het bijzonder voor de prettige samenwer king." De heer Schuyt hevelde de hulde aan hem gebracht over op de dames en heeren, die hem terzijde stonden. Er zijn nu een drietal scholen met 450 leerlingen; twintig jaar lang volgde ik het buitengewoon onderwijs, aldus spreker, zoo dat mijn taak hier geheel in mijn lijn ligt. De zes jongens, die van de oprichting af het nazorgwerk meemaakten, werden door spr. persoonlijk gefeliciteerd. Het gebouw van de Werkinrichting is het beste in den lande, juist door dat prachtige particulier initiatief. Na een dankwoord in allerlei richtingen deelde spr. mede, dat de jongens en meisjes den verderen dag vrijaf hadden. In de lokalen wachtte hen een versnapering en bovendien kreeg ieder een geschenk onder enveloppe, aan de ouders te overhandigen. Dan volgde sluiting van deze intieme en ge voelige huldiging, die hedenavond op meer of- ficieele wijze in het gemeentelijk Concertge bouw zal worden voortgezet. Vandaag bestaat de Haarlemsche Nazorg- dienst 12% jaar en in verband daarmede werd hedenmorgen het hoofd van den Dienst, de heer E. P. Schuyt, in het gebouw van de Haar lemsche Werkinrichting in tegenwoordigheid van personeel en tewerkgestelden gehuldigd. Na een woord van welkom van den concierge, den heer P. J. W. van Asperen, nam Mr. van Dam, voorzitter van de Werkinrichting, het woord. Het is het bestuur een groot genoegen om buiten den ofifcieelen feestavond in intiemen buiten den officieelen feestavond in intiemen bestuur, dat het initiatief van deze huldiging spontaan is uitgegaan van het personeel, waar uit blijkt, dat onder hen hetzelfde leeft als bij het bestuur. In geen enkele gemeente van Ne derland leeft het Nazorgwerk zoo onder de be volking als te Haarlem en deze sympathie is te danken aan den heer Schuyt, die niet alleen den Dienst heeft opgebouwd, maar ook contact heeft gezocht met particuliere organisaties. De heer Schuyt heeft zich volkomen aan zijn taak gegeven. Wij hebben groote bewondering voor zijn arbeid. Door zijn voortdurend contact met Bij de schermwedstrijden van de K. O. O. S.. welke in verband met het 36ste wapenfeest te Utrecht worden gehouden, werd door opge- melde schermvereeniging de 5e Korpsprijs degen en 2e Korpsprijs floret behaald. Door den heer H. Drenth werd in de Hoofd afdeeling sabel de 4e prijs behaald. Op Maandag zijn bij het Korps Motordienst de manschappen van de le herhalingsploeg, ter sterkte van 5 officieren, 10 onderofficieren en 160 soldaten, onder de wapenen gekomen. In perceel Zijlweg 198 is een particuliere kraaminrichting geopend die aan alle moderne eischen voldoet. Het groote dubbele huis is ge knipt voor dit doel en de leiding is in voortref felijke handen. Naast de kamers voor 1, 2 of 3 patiënten is gezorgd voor een ruime hygiënische verloskamer, verbandkamer, babykamer, dokters kamer etc. Een prachtige groote tuin omringt het huis. Ongetwijfeld zullen talrijke nieuwe wereldbur gers het eerste geluid in deze inrichting geven! De commissaris van Politie te Haarlem, geeft belanghebbenden in overweging alvorens in te gaan op aanbiedingen van Heijman Isaak Swart, geboren te Haarlem 6 Februari 1906, advertentie-colporteur, wonende te Haarlem Leidschevaart 90, tot het opnemen van adver- tentie's in door hem uit te geven z.g. voet balwedstrijdprogramma's, eerst inlichtingen in te winnen aan zijn bureau, Smedestraat 9, af deeling Recherche. BELANGRIJK BERICHT VOOR ONZE ABONNé'S Het Gala-Concert, hetwelk zal plaats hebben op den dag volgende op dien der blijde gebeurtenis, wordt van 8.30 tot 9.30 uur n.m. over de v ij f d e 1 ij n uitgezonden. Het reeds veel besproken gastdirigenten-stel- sel bij het Residentie-orkest berokkent onte genzeglijk veel nadeel, maar bezit toch ook zijn voordeel. Zoo konden we nu eens in Haar lem den in ons land gevierden Italiaansche Ope ra-dirigent leeren kennen als leider van een symphonie-orkest. En dit niet alleen met wer ken van Italiaansche, doch tevens van andere toondichters. Dirigent Votto plaatste als groote orkestwer ken op het programma: Respighi's „Fontane di Roma", sinds vele jaren niet op de „Bach" uit gevoerd, en Richard Strauss' Tondichtung: „Don Juan", met de solistische medewerking van den Italiaanschen violist Zino Francescat- ti, afgewisseld met Paganini's „I Palpiti" (in strumentatie van den solist). De solist vulde verder het programma aan met Mozart's G dur-concert, dat ingeleid werd door Cimarosa's Ouverture „II Matrimonio Segreto" (Het ge heime huwelijk, het meesterwerk van dezen componist uit de 18de eeuw). Bij het laatste optreden van Votto te Haar lem met La Bohème wezen we vooral op diens bezielende, tevens rustige directie, fijne detail leering zonder de groote lijn eenigszins te scha den, de subtiele klankkleur-verhoudingen en het snelle reageeren van alle uitvoerenden op zijn gebaar. Ook thans kenmerkte dit alles zijn optre den. Prachtvol van klank, uiterst transparant en schoon van stemming waren bijzonder de hoekdeelen van Respighi's werk: het op- en ondergaan der zon. Het middendeel deed wat druk en uitbundig aan, doch dit ligt aan het werk zelf. Het is hier niet alleen een uitbeel ding van de stralende zon, de componist ziet daarnevens in zijn fantasie Neptunus in zijn vaartuig, getrokken door zeepaarden en omringd door meerminnen en Nereïden! Cimarosa's ouverture klonk zeer fijn en pit tig, terwijl de vioolsolist zich niet zal beklagen over de orkestbegeleiding, want deze was voort durend licht en charmant, echt Mozartachtig, soms haast iets te bescheiden. In „Don Juan" overtrof Votto aller verwach tingen. Zeldzaam raak typeerde hij met Strauss' scherp omlijnde thematiek, contrastvolle kleu rencombinaties en agogische schakeeringen het beeld van den naar zingenot snakkenden mensch. Votto .dirigeert dit werk met een on gekende beheersching. Hij geeft elk stemmings beeld met fraai plastisch gebaar, elk rhyth- misch figuur scherp omlijnd, elke tempowijzi ging duidelijk en toch soepel aan. Zijn wijze van dirigeeren vermoeit geenszins voor den hoorder-toeschouwer, is zelfs een genot voor hem en zoo zal het ook wel zijn met de spe lers. Men bemerkt, dat ze gemakkelijk en behaag lijk musiceeren. Niets ontgaat hun, immer rea geeren zy direct en zuiver op Votto's aanwij zingen. Waarlijk, Votto is niet alleen een groot opera dirigent, hij beheerscht het orkest op ander terrein mede volkomen en toont zich in alle opzichten vertrouwd met de orkestliteratuur. De Bach-leden toonden zich, niet het minst na „Don Juan", verrukt over Votto's praestatie, huldigden echter Francescatti eveneens op har telijke wijze. Deze violist met den eeuwig wonderschoonen toon en de onfeilbare techniek, gaf te genieten van Mozart's simpele, doch hoog verheven Spielfreude-muziek (een enkele maal zou men een wat ijleren toon wenschen) en van Paga nini's overbluffend virtuozenwerk. Ja, dit mag dan klatergoud, vuurwerk of anderszins wor den genoemd, geen ontroering kunnen schen ken. men hoort toch echt-violistisch werk, dat eerbied afdwingt. Een enkele maal voor af wisseling niet om te verwerpen. Votto is o.i., zoo niet de knapste, dan zeker één der knapste gastdirigenten. Zou hij na van Beinum's bedanken voor het dirigentschap de leider worden van het Resi dentie-orkest? O. K. Wie vatbaar is voor mededoogen En zelf nog leeft fn zonneschijn, Die moet weldadig naar vermogen, En lid van ons genootschap zijn. Postgiro 212793. Telefoon 12255. Geboren: d. van P. A. Kok-Wempe. z. van J. J. van Wijngaarden-Pas. z. van B. Meijer- van Poelgeest. z. van P. C. J. A. M. Snoeck- de Graaf. z. van M. M. Spee-Kramer. z. van E. M. Coster-Weier. Overleden: C. Chr. Vrolijk, 80 j., Tetterode straat. P. C. Roodenburg, 54 j., Bilderdijkstr. Ondertrouwd: C. Kooistra en A. M. Meijerse. J. A. Kuiper en A. Vledder. Getrouwd: G. I. Lieftinck en A. Chr. Gewin. Er is een hausse in historische films en wan neer men zich, na het zien van de laatste in de stad vertoonde, voorneemt om er nu voorloopig buiten te blijven, trekt de volgende weer onweer staanbaar. Een bewijs, dat wij nuchtere en stalen-glazen-menschen van vandaag nog angst vallig vasthouden aan romantiek, waarvoor we ons intusschen niet behoeven te schamen. In het Luxor-Theater draait van Vrijdag af de lang aangekondigde R.K.O.-film, gemaakt naar het leven van Koningin Victoria van Enge land. Wie zal die in deze dagen van konings gezindheid willen missen? Zoo beschouwd moet het in Luxor storm loopen. Maar de groote vraag is of de film die bijzondere belangstelling waard is?! Wanneer men ze gaat zien, om film in hoogste perfectie te genieten krijgt men het volle pond niet, maar wanneer men dat interessante leven van Koningin Victo ria, dat al in zoovele boeken beschreven is, in beeld wil zien, zal men verstomd staan van de groote nauwkeurigheid waarmede de historie gevolgd is. De maatschappij kreeg alle medewer king van de Britsche regeering, mocht b.v. de gouden koets, die bij de kroning van Victoria gebruikt werd, in bruikleen ontvangen, mocht filmen op historische gronden, kon gebruik ma ken van letterlijke uitspraken van de Koningin, zooals die in dagboeken staan opgeteekend etc. Tegenover deze geschiedkundige getrouwheid moest nu eenmaal wel het euvel van een frag mentarische film met tooneel-tafereelen staan. Maar.... er is nergens sprake van hinderlijke horten en stooten, terwijl de dramatische span ning door de afwisseling van episodes uit het leven van Victoria, die veertig jaar Haar volk leidde, niet gebroken wordt. De Engelsche actrice Anna Neagle werd door den regisseur Herbert Wilcox uitverkoren om de hoofdrol te spelen, zij kreeg daardoor de moei lijke opdracht om zoowel als jong meisje als als grijze „grootmoeder" te spelen. De film is voor haar een groote triomf geworden, zij heeft de gegeven kansen tenvolle gebruikt en ons de Vic toria gegeven, die wij ons uit historische ge schriften hadden voorgesteld. Waarlijk, zij geeft een treffend beeld van de vitale, gevoelige en sterke vrouw, die het Britsche Rijk een gelukkige eeuw bezorgde. Adolph Wohlbrück staat haar terzijde als prins Albert, maar Anna Neagle blijft zij het ongewild op den voorgrond staan. De geschiedenis begint bij de troonsbestijging van Victoria, behandelt haar kennismaking met den Duitschen Prins Albert, blijft langer stil staan bij de eerste huwelijksjaren, die voor den Prins ontzettend hard waren; toont den omme keer van Victoria ten opzichte van haar gemaal van wien ze zielsveel houdt en dien ze nu ook het recht geeft de staatszaken met haar te be handelen; suggestief en spannend is de aanslag tijdens een rijtoer, heldhaftig is het gedrag van den prins-gemaal, die bij het zien van de revolver vóór zijn eega springt om het schot op te vangen, dat echter slechts zijn hoed treft. Langzamerhand is Victoria ouder geworden, maar als moeder van 9 kinderen ziet men haar vroolijk dansen op de tonen van de Schotsche doedelzakken; men ziet hoe prins Albert een oorlog voorkomt tusschen Engeland en Amerika en hoe hij 14 December 1861 na dit laatste staal tje van staatsmanschap, uitgeput door zijn ruste loos werk op sociaal en politiek terrein, den geest geeft. De weduwe van Windsor trekt zich terug, maar de visioenen van haar gestorven gemaal geven haar tenslotte de overtuiging, dat zij voor haar volk moet blijven werken. Het laatste gedeelte van de film is gekleurd, men ziet de groote parade van vertegenwoordigers van het machtige Keizerrijk op den dag van haar diamanten jubileum, waarmede de episoden uit dit roemrijk leven gesloten worden. Anna Neagle als meisje van 18 en als vrouw op hoogen leeftijd.... het geweldige contrast in uiterlijk is door een meesterlijken grimeur over brugd, maar de houding van de koningin is even zelfbewust en waardig gebleven. Men verzuime niet deze interessante film te gaan zien, waarbij men moet bedenken, dat zij twee volle uren duurt. Te laat komen beteekent een deel van den goeden opbouw missen. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgen van 9-12uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7—9 uur Spreekuren Gr. Houfstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30-4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag enVrijdagv.7-9 u. Een tante te Velsen kreeg op 20 November j.l. haar jongen neef en diens vriend op bezoek. Dat gebeurt meer, maar in tegenstelling met de andere bezoeken was dit bezoek toch niet erg gewenscht. Tante was nJ. niet thuis en de jon gens kwamen binnen door met een valschen sleutel de buitendeur open te maken. Uit het geldbakje van den muntgasmeter stalen de jongens het geld (f 12). Van je familie moet je het maar hebben! De veelbelovende knapen hebben niet lang plezier gehad. Ze stonden nu voor de Haarlem sche rechtbank terecht en gaven het een en ander toe. De neef vertelde, dat hü en zijn kameraad naar de bioscoop wilden gaan. Hij had geld genoeg, maar zijn kameraad niet. Die had nog geld van een vriend te vorderen. En omdat hü dat niet kon krijgen, hebben ze toen samen maar den meter gelicht. De president vond dat de jongens wel heel schandeiyk waren opgetreden. Beide vrindjes hebben bovendien nog meer op hun kerfstok. De neef had in October j.l. een rijwielplaatje weggenomen van een fiets, die op den wyk aan Zeeërweg te Velsen stond, zy had den voorts samen een fiets op den Zeeweg te Velsen zien staan. Zijn kameraad maakte zien meester van een damestaschje, dat aan de fiets hing. En hij gaf royaal uit het taschje een haarkam en mentholtabletten aan den neef. De kameraad had ook meegedaan aan de plundering van een kruidenierswinkel te Velsen in Decem ber 1935 door een aantal jongens, d.w.z. hü had mede dranken en chocolade uit den winkel ver orberd. De Officier van Justitie eischte op grond van een gunstig reclasseeringsrapport tegen den neef vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftyd en tegen diens kameraad 2 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De verdediger van den neef, mr. H. O. Drils- ma, zette uiteen dat de jongens, doordat zij niets te doen hadden en den geheelen dag maar rondslenterden, tot hun ergerlijke baldadigheid zijn gekomen. Spr. zeide, dat de jongens groo te spijt hebben over hun daden en verzocht een voorwaardelijke straf als een ruggesteun voor hen, met de bijzondere bepaling, dat ze niet meer met verkeerde jongens mogen omgaan. Een verzoek tot invrijheidstelling van den neef wees de rechtbank na raadkamer af. Uitspraak 10 Februari. Nog meer van dergelijke jeugdige dieven ston den terecht. Een bende jongens heeft in 1935 IJmuiden onveilig gemaakt met diefstallen, in braken, enz. zy hebben o.a. ingebroken in een kruidenierszaak aan den Wijk aan Zeeërweg te Velsen en daaruit flesschen alcohol en choco lade gestolen. Dit werd na afloop van de „kraak in een boschje verdeeld. Zij zijn binnengekomen door een ruitje van een achterdeur te vernielen. De Officier van Justitie eischte tegen de 17- jarigen 3 maanden tuchtschool en tegen de ouderen 3 maanden gevangenisstraf voorwaar- deiyk. Alleen de aanstichter hoorde 3 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelp te gen zich eischen. Uitspraak 10 Februari. Gebouw St. Bavo: Best. R. K. Volksbond, 8 uur; Ziekenfonds Onderl. Hulpbetoon, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. Handel, 8 uur; R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur; Best. Postpersoneel, 9 uur. Stadsschouwburg: Okito, Chineesche toover- revue, kwart over 8. Hotel „De Leeuwerik": Lezing voor Horecaf en Onderling Belang, 3 uur. Gem. Concertgebouw: Propaganda-avond „Na zorg", 8 uur. Rembrandt-theater: „Betoovering om La Bohème", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac 115 uur; „Stormduivels", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Adieu Parüs", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De onweerstaanbare", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Gouden Konijnenshow, 8 uur Jaarvergadering metaalbewerkers, 8 uur; bestuur Overheidspersoneel, 8 uur; R. K. Bevolking, 8 uur; H. G. K., 8 uur. Stadsschouwburg Prof. Dr. Hiob Praetorius voor Geloof en Wetenschap, kwart over 8. Gem. Concertgebouw Vrijdagavondconcert H.O.V., 8 uur. Frans Halsmuseum Algemeene ledenverga dering Vereeniging van Kunst en Oudheden, 8 uur. Cinema Palace Palace Filmac 11 tot 5 uur; „De laatste uit Madrid", 7 en 8.15 uur. Luxor-Theater „Victoria de Groote", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Het is aan bovengenoemde club gelukt, weder om den kampioenstitel op overtuigende wyze te behalen. Wanneer men nagaat, dat zü dezen winter lang niet geregeld met het sterkst mo- geiyke tiental uitkwam, biykt dat ook het re serve-materiaal goed is. De clubtrouw en samenhoorigheid, die bij St. Bavo zoo schitterend naar voren komen, kunnen aan de reeks van kampioenschappen niet vreemd zijn. Met dit prachtig resultaat brengen wij gaar ne onze hulde. Een scène uit de film „Koningin Victoria" loelke de komende week in het Luxor-theater draait Retraiteclub Dinsdagavond hield de re traiteclub „Petrus Canisius" een vergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter het overlijden van het lid Th. v. Exel. Voor zijn zielerust werd gebeden. De voorzitter deed een beroep op allen om bij de a.s. retraite het voornemen te maken voortaan ook de recollecties te bezoeken. In 'n schrijven bracht de kascommissie dank aan den penningmeester voor zijn goed beheer. Den heer F. G. Z'ijm werd décharge verleend. Zaterdag 29 Januari zal de club op retraite gaan. Besloten werd de reis weer met auto bussen te maken. Om zes uur zal vertrokken worden vanaf het Raadhuisplein. De voorzitter betreurde het, dat de deelname minder was dan het vorig jaar, niettegen staande er nog gelegenheid was voor onver- mogenden om gratis mee te gaan. Aan het slot der vergadering sprak de geestelijke adviseur, kapelaan J- Klijn, nog 'n kort opwekkend woord en zegde toe Dinsdag het Sluitingslof te zullen celebreeren. IJsvereeniging „De Volharding" In verband met de onzekerheid wanneer de Oranjetelg ge boren zal worden, heeft het bestuur van de IJsvereeniging „De Volharding" den Oranje- avond, die bepaald was op Zaterdag 29 Jan., in het restaurant Groenendaal, uitgesteld tot Zaterdag 5 Februari a.s. Ook het kinderfeest, dat des middags om twee uur gehouden zou worden, is uitgesteld tot dien dag. De heer M. Lugt, die in 1897 hier ter stede de bankiersfirma Lugt en Van Citters oprichtte, welke later in de Nationale Bankvereeniging werd opgenomen, wordt op 29 Januari 65 jaar. Zijn compagnon, de heer Jhr. van Citters, is eenige jaren geleden overleden. Sinds een jaar of vüf heeft de heer Lugt zich uit de zaken teruggetrokken. Aan de Gemeenteiyke Universiteit te Amster dam slaagden voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heeren W. N. Lulofs en P. L. van Heusden. Voor het examen Engelsche Handelscorres pondentie slaagde de heer H. A. Appelboom Jzn. Een beroemd Haarlemmer, prof. dr. M. E. F. Th. Dubois, oud-hoogleeraar aan de Amster- damsche Universiteit en conservator van het Teyler Museum, wordt a.s. Vrydag, 23 Januari, 80 jaar. Prof. Dubois' naam kwam over de wereld, toen de mare ging, dat hij op het eiland Sumatra de overblijfselen had gevonden van den zoogenaamden pithecanthropus erectus, den veelbesproken „aapmensch" die een tusschen- schakel zou zün tusschen aap en mensch. Het aantal menschen, dat nog gelooft, dat de mensch van den aap afstamt, is zeer, zeer klein geworden. De Staatscourant bevat afdrukken van de statuten van den Alg. Bond van Meubelfabri kanten in Nederland, gevestigd te Haarlem. Voor het propaedeutisch examen in de ge neeskunde is te Leiden geslaagd mej. C. B. Bruin te Heemstede. Zaterdag heeft de heer H. A. van Abs, refe rendaris van de afdeeling pensioenen ter secre tarie van Haarlem, afscheid genomen van zijn collega's, omdat hü sinds 1 Januari den dienst heeft verlaten. Vele blijken van sympathie in verschillenden vorm werden hem gegeven, o.m. boeken, een bureaulamp en een foto. De gezellige bijeenkomst werd met een gemeenschappclijken maaltijd besloten. Voor het Mercurius-diploma slaagde te Am sterdam de heer J. G. Emmink Jr. uit Haarlem. In de stad Gouda met haar kostehjk bezit aan gebrandschilderde glazen uit de XVIde eeuw werk van vermaarde glazeniers als de gebroeders Crabeth, Lambert v. Noort, Willem Thybout, enz. bereidt men voor den zomer van dit jaar een belangrijke tentoon stelling voor, ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie der glazen door den Delf tenaar Jan Schouten. De Volksuniversiteit organiseert een serie lezingen onder leiding van dr. A. v. d. Boom. Een 14-jarige jongen uit Haarlem fietste op den Jansweg en slipte door de gladheid van den weg. Hij viel en werd toen aangereden door een auto, bestuurd door een dame uit Bloe mendaal. De jongen brak zijn linkeronderarm. Na voorloopig verbonden te zyn is hü per zie kenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. In den afgeloopen nacht is men binnenge komen in een kruidenierswinkel in de Jans straat door inklimming via het bovenlicht in een portiek. Wel is alles ondersteboven gehaald, maar niets is vermist. De uitslagen op den derden dag van de wed strijden om het wereldkampioenschap biljarten cadre 45/1, welke in Biljartpaleis te Antwerpen worden gehouden, luiden: Moons 300 20 148 15.00 Schwarzer 174 20 41 8.70 De Leeuw 300 16 63 18.75 Chassereau 263 16 61 16.43 Joachim 300 17 73 17.63 Cote 234 17 51 13.76 Gabriëls 300 20 109 15.00 Sweering 299 20 61 14.95 Cote 300 11 116 27.27 Sweering 221 11 71 20.09 Gabriëls 300 15 77 20.00 Joachim 260 15 59 17.32 Chassereau 300 17 82 17.61 Schwarzer 174 17 78 10.23 300 20 79 15.00 229 20 100 11.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5