Japan werpt de schuld op John Allison De eerste ontvangst van Van Zeelands rapport Herziening van de Grondwet Het nieuws van heden Deze zou een Japanner geslagen hebben u De Vereenigde Staten zijn gereserveerd Een bril van KEIP VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem* 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 28 JANUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20993 Het Amerikaansche protest van 17 Januari j.l. is in krachtige bewoordingen gesteld Stroom van wapens uit Rusland naar China Handgranaten geworpen Hitier niet naar den H. Vader Felle aanval van de „Angriff" op het Vaticaan Het arbeidsstatuut van Chautemps De Fransche premier doet een beroep op het volk - Prins Louis Ferdinand van Pruisen en zijn verloofde Grootvorstin Kyra van Rusland brachten Donderdag een bezoek aan ex-keizer Wilhelm ter gelegenheid van diens 79sten verjaardag. Het prinselijk paar tijdens een wandeling in Doorn in gesprek met een kennis Belangstelling voor de Niagara-brug Alleen de electriciteitsbedrijven hebben reeds een millioen dollar schade In 36 uur naar Amerika De toekomst van het trans- atlantische verkeer Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii^ Humor is geen misdaad Koning Carol van Roemenië ontving dezer dagen de ridders van de Orde van Ferdinand I. Op de foto ziet. men den nieuwen premier, Goga; rechts van hem prof. Nicolas Joga, een zijner belangrijkste medewerkers. Achter Koning Carol kroonprins Michael Oostenrijks verweer tegen de nazi's Seiss Inquart gaat een maand met verlof Het denkbeeld van een conferentie van vijf met deelneming der V. S. zou niet mogelijk zijn Duitschland wacht op Londen Plechtige afkondiging zoowel in Nederland als in Ned.-Indië, Suriname en Curasao De indruk te Berlijn houden Uw oogen op peiL Nazi's gearresteerd in Brazilië COMMUNISTEN GEAR- RESTEERD DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Tentoonstelling Gesina Bouvé (teekeningen en grafisch werk) KUNSTHANDEL „PICTURA" Craigavón antwoordt De Valera De Iersche eischen een uitdaging genoemd HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 28 Jan. (Havas) De woord voerder der Japansche ambassade heeft van ochtend aan de pers verklaard, dat zich op 25 Januari te Nanking een „zeer ernstig incident" heeft voorgedaan. John Allison, de tweede secretaris van de Amerikaansche ambassade, die met den auto van de ambassade uitreed, heeft een der mannen van de Japansche militaire po litie, die hem wildie begeleiden, geslagen en beleedigd. De algemeene regeling, die overigens door Allison is goedgekeurd en sedert Nanking bezet is in alle gevallen wordt toegepast, is, dat bui- tenlandsche diplomaten worden geëscorteerd, wanneer zij in de stad uitgaan. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de Japansche autoriteiten betreurden te moeten constateeren, dat Allison, ondanks zijn offi- cieele functie, lederen keer, dat hij daartoe ge legenheid krijgt, ongerechtvaardigde critiek levert op het Japansche leger. De Amerikaansche protestnota, die 17 Ja nuari overhandigd is en vandaag is gepu bliceerd, was de krachtigste sedert de Ame rikaansche protesten ten aanzien van het incident met de Panay. De nota verklaarde, dat de tot dusverre door de Japansche regeering gedane stappen ter bescherming van de Amerikaansche rechten en belangen niet in staat schenen te zijn te waar borgen, dat in den vervolge de belangen en eigendommen van Amerikaansche onderdanen in China niet het voorwerp zouden zijn van aanvallen van den kant der Japansche strijd krachten. Hieraan werd toegevoegd, dat de Ameri kaansche regeering onmogelijk overeen stemming kan zien tusschen de voortdu rende veronachtzaming van de Amerikaan sche belangen en de verzekeringen, die ver vat zijn in de Japansche nota van 24 De cember j.l., waarin verklaard wordt, dat strenge bevelen gegeven waren aan de in China opereerende Japansche strijdkrach ten, om de Amerikaansche rechten en be langen te eerbiedigen. Volgens een rapport van den Amerikaan- schen ambassadeur aan het Departement van Staat, heeft het Japansche kabinet, na bestu deering ,van de Amerikaansche nota, een offi cier van hoogen rang van het Japansche leger door het Departement van Oorlog bevel ge geven zich naar Nanking te begeven ten einde een onderzoek in te stellen en de noodige maat regelen te nemen voor de voorkoming van een herhaling van dergelijke feiten. Op de vraag, of de schildwacht, die verant woordelijk is voor het incident met den se cretaris der Amerikaansche ambassade, ge straft zal worden, antwoordde de woordvoerder der Japanners, dat deze schildwacht zijn plicht heeft gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat iedereen die de Japansche schildwachten niet gehoorzaamt, niet alleen een klap kan krijgen, doch ook beschoten kan worden. Op de vraag, waarom de Japansche com mandant het gebeurde heeft vergoelijkt, wan neer de schildwacht toch in zijn recht stond, zeide de woordvoerder, dat dit een gebaar van hoffelijkheid beteekent. De Japansche militairen, aldus zeide hij voorts, hebben ernstig een ander geval nage gaan, dat zich Dinsdag heeft voorgedaan, en waarbij Allison ook betrokken was. Toen een Japansche politiebeambte probeerde in den auto van Allison te stap pen om dezen te escorteeren, sloeg Allison naar den Japanner en noemde hij hem een imbeciel. Twee Japansche officieren zullen binnen kort per vliegtuig van Tokio naar Nanking vertrekken, om er een onderzoek in te stel len naar den toestand na de jongste klachten over het gedrag der Japansche militairen. In zijn verklaring over het eerste incident zeide de woordvoerder, dat Allison vergezeld was van een anderen Amerikaan en Japan sche gendarmes. Hij stelde een onderzoek in naar een geval van aanranding van een Chi- neesche vrouw, dat zich op Amerikaansch ge bied zou hebben voorgedaan. De beide Ameri kanen gingen een door Japansche soldaten be zet gebouw binnen. Toen zij dat niet wilden verlaten, kregen zij beiden klappen in het ge zicht. Het Amerikaansch protest van Woensdag zal volgens den woordvoerder van het Japan sche ministerie van Buitenlandsche Zaken spoedig worden gepubliceerd. Hij voegde hier aan toe, dat het niet de bedoeling is thans den volledigen tekst van het protest te publi- ceeren. Hedenmorgen zijn handgranaten geworpen naar een kantoorgebouw aan den Nankingweg te Sjanghai, waar Japansche censoren toezicht houden op de Chineesche pers. De granaten stuitten af op het houtwerk en kwamen op straat tot ontploffing. De schade is gering; ei werden geen arrestaties verricht. In de Pransche concessie kwam eveneens een handgranaat tot ontploffing bij het huis van den oud-burgemeester Tsjen Soen. betrouwbare bronnen zijn ia Noord- China berichten binnengekomen, welke een bevestiging vormen van de recente berich- ten uit Hankau, volgens welke aanzienlijke hoeveelheden Sovjet-Russische wapenen China binnenstroomen. Deze wapenen bestaan bijna uitsluitend uit pantserwagens en vliegtuigen. Tot voor kort hebben nauwkeurige waarnemers minimaal 600 pantserwagens door Sinkinang naar Kansoe zien komen, evenals 200 vliegtuigen, welke mee- rendeels jagers waren, terwijl er zich ook een aantal meermotorige bombardementstoestellen onder bevonden. In gezaghebbende kringen te Moskou ver klaart men, dat de berichten over het vertrek van generaal Bluecher naar het Verre Oosten met het oog op een „demonstratieve mobilisa tie" van iederen grond ontbloot zijn. De leiders van de „Voorloopige regeering der republiek China" hebben een officieele verkla ring uitgegeven, waarin zij bekend maken niet in betrekking te staan tot Tsjang Kai Sjek, en vastbesloten zijn een duurzamen vrede in Oost- Azië te vestigen in samenwerking met het Ja pansche rijk. Berichten uit de bladen uit Tsingtau melden, dat onder de Japanners in Noord-China de meening veld wint, dat Japan afstand moet doen van zijn concessie in Tientsin, teneinde behulpzaam te zijn bij een gezonden groei van het nieuwe regime, voor zoover dit er naar streeft een duurzamen vrede te bevestigen en de vriendschap met Japan te bevorderen. BERLIJN, 28 Jan. (Havas). Volgens in lichtingen uit goede bron te Berlijn schijnt het vrijwel zeker te zijn, dat Hitier tijdens zijn ver blijf te Rome geen bezoek aan Z. H. den Paus zal brengen. Kort voor diens aankomst zal Je H. Vader waarschijnlijk naar Zijn buitenverblijf Caste! Gandolfo vertrekken. De „Angriff", die Woensdag reeds het Vati caan ervan beschuldigde, dat het tegen Duitseh- land intrigueert in Tsjecho-Slowakije, viel Don derdag den H. Stoel opnieuw aan, in verband met zijn politiek in Amerika. In een artikel, met het opschrift „Het Vaticaan slaat alarm in de Vereenigde Staten" beschuldigt het blad de Kerkelijke autoriteiten ervan, dat zij in de Ver eenigde Staten politieke en religieuze steun punten zoeken om een anti-Duitsche politiek te kunnen voeren. PARIJS, 28 Jan. (Havas). Donderdagavond heeft Chautemps door de radio een rede uitge sproken ter gelegenheid van de indiening bij net parlement van het moderne arbeidsstatuut. Spr. wees er op, dat de tekst, zooals die op het oogenblik is, nog gewijzigd kan worden. Hij vroeg zijn landgenooten echter met klem voor- oordeelen en hartstochten op zijde te stellen en op den oprechten oproep, dien de regeering richt tot beide partijen met het oog op een sociale toenadering en kalmeering, te antwoor den met even oprecht begrip. Het gaat er thans om het instrument voor den socialen vrede te vervolmaken, met be houd van de wet in de gedachte van sociale samenwerking. „De veiligheid van Frankrijk, zoo besloot Chautemps, is niet alleen afhankelijk van zijn verlangen naar vrede en van de kostbare vriendschappen, die het omgeven. Zij ligt in de eerste plaats in de zekerheid van zijn kracht, die gelegen is in zijn leger, zijn solide financi- eele armatuur, den noodzakelijken groei van zijn productie, maar vooral ook in het schouw spel, dat wij moeten bieden van eenheid, tucht en arbeidsliefde." NIAGARA FALLS, 28 Jan. (Reuter). Vijf tienduizend bezoekers uit Canada en de Ver eenigde Staten zijn bij de Niagara-watervallen aangekomen om naar ae verwoeste brug te kijken. Het ijs, dat de brug heeft vernield, zakt de Niagara af. Alle huizen en gebouwtjes wor den meegesleurd. De schade wordt door de commissie van toe zicht 'op de electriciteitsbedrijven van Ontario geschat op 1 millioen dollar, voor zoover het haar bedrijf betreft. Het gebouw dier onderne ming was meer dan twintig meter hoog, doch is nog slechts voor een meter of acht zicht baar boven het ijs. MORTHFIELD (Vermont), 27 Jan. (A.N.P.) De Amerikaanscheonderstaatssecretaris van Luchtvaart, E. P. Warner, heeft voorspeld, dat de afstand BostonParijs in 1940 binnen 36 uur afgelegd zal worden. Hiertoe zullen vol gens hem toestellen gebruikt' worden, welke vijftien tot twintig personen kunnen vervoeren. Het zal echter slechts een wekelijksche dienst worden, tenzij men een route over New-Found- land heeft gevonden. S Hoogste barometerstand 775.2 te Lissabon Laagste barometerstand 715.5 te Seydisfjord 1 VERWACHTING: Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, aanvankelijk veel zachter. g STORM WAARSCHUWINGSDIENST: Geseind te 9.45 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid- Westen". 1| Zon op v.m. 7.50 onder n.m. 4.36 uur. Licht op n.m. 5.06. Maan op v.m. 5.39 onder n.m. 1.51. Nieuwe Maan 31 Januari illllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllliH Toen Fritz Schoenpflug, een Oostenrijksch caricatuur-teekenaar, die vooral bekendheid heeft verworven met zijn schetsen uit het mili taire leven, zich voor den rechter had te ver antwoorden wegens „beleediging van het leger", gaf laatstgenoemde als zijn meening te kennen, dat humor geen strafbaar feit was. Een officier had den teekenaar aangeklaagd in verband met een afbeelding, waarop de prachtige uniform van een soldaat der keizerlijke garde van vóór den oorlog vergeleken werd met het grijze tenue van tegenwoordig. De rechter ontsloeg Schoenpflug van rechtsvervolging en zeide, dat men goed onderscheid moest maken tusschen humor en spotternij. WEENEN, 28 Jan. (Havas). Het onderzoek der politie naar het Weensche nationaal-socialisti- sche centrum, dat voortgezet wordt, zonder dat nieuwe elementen aan het licht zijn gekomen, heeft grooten weerklank gevonden in Oosten- rijksche politieke kringen. Het is nog niet be kend wat de uitwerking zal zijn dezer gebeur tenissen op de binneiilandsche politiek en de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen, te meer niet, daar de Duitsche bladen tot dusverre geen commentaar hebben geleverd. Het heeft echter de aandacht getrokken, dat êeiss Inquart, de uitgesproken nationaal gezinde, dien de regee ring benoemde tot lid van den staatsraad met de taak een toenadering der pro-Duitsche op positie te bevorderen, vandaag een verlof van een maand heeft gevraagd en gekregen. Erich Bohle, de leider der Duitschers in het buitenland, is Donderdag te Weenen aangeko men, waar hij een conferentie heeft geleid, die georganiseerd was door de Oostenrijksch-Duit- sche Liga die een groot-Duitsche richting heeft. In den loop der conferentie werden de koloniale eischen behandeld. Bohle, die ook het woord voerde, trachtte aan te toonen, dat Oostenrijk economisch en naar gevoelens belang heeft bü een terugkeer der oude koloniën naar Duitschland. Heden vertrekt Bohle naar Ber lijn. WASHINGTON, 28 Jan. (Havas). De Ame rikaansche staatssecretaris Huil heeft tegen over vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat Van Zeeland een nuttige bijdrage heeft ge leverd over de door hem bestudeerde proble men. Hij weigerde echter een meening uit te spreken over de door Van Zeeland voorgestel de oplossingen. Overigens is het rapport van Van Zeeland in de Vereenigde Staten een sympathiek, doch gereserveerd onthaal te beurt gevallen. Men juicht het beoogde doel meer toe dan de be pleite methoden. Het denkbeeld van een conferentie van vijf met Amerikaansche deelneming schijnt te moeten worden afgewezen, daar de Ver eenigde Staten zich in geen enkele oecono- mische controverse met Europeesche landen willen begeven. De eenig mogelijke samenwerking moet langs diplomatieken weg worden gevestigd en men preciseert, dat de Amerikaansche samenwerking beperkt zal zijn door: 1. De bestaande wetten, zooals de Johnson- Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de regeering, dat de plechtige afkondiging van de jongste grondwetsherziening zal plaats vin den zoowel in Nederland, als in Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagao. Beoogd wordt daardoor uitdrukking te geven aan de staats rechtelijke gelijkstelling van de over- zeesche gebiedsdeelen met het Rijk in Europa sinds 1922, en zoodoende ook bij deze gelegenheid de gedachte der rijkseenheid te versterken. De wijzigingswetten zijlen, naar in de bedoeling ligt, in de vier gebiedsdeelen op een nader te be palen dag op één zelfde tijdstip, n.l. te half drie des namiddags Neder- landschen tijd, d.i., in verband met het tijdsverschil, denzelfden dag 's avonds in Ned.-Indië en 's ochtends in Suriname en in Curagao, worden opgenomen in 't officieele publicatie blad (in Nederland: het Staatsblad, in Ned.-Indië: het Staatsblad van Ned.-Indië, enz.) en worden voorge lezen in een plechtige openbare zit ting van het hoogste rechtscollege en in Nederland tevens, als gebruikelijk, in een zitting van de gerechtshoven en arrondissements-rechtbanken. Ge lijktijdig zal het besluit van publicatie in de vier gebiedsdeelen worden voorgelezen bij het openbaar be stuur, te weten: in Nederland in alle gemeenten, van de pui of voor de deur van het huis der gemeente en te Batavia, Paramaribo en Willem stad van het paleis van den gouver neur-generaal en gouverneur. wet, waarbij de opening van credieten aan lan den, die met hun betalingen der oorlogsschul den in gebreke zijn gebleven, wordt verboden, of de wet, waarbij retorsie-maatregelen worden genomen tegen landen, die discrimineerende maatregelen tegenover de Vereenigde Staten hebben genomen; 2. De beginselen van de handelspolitiek van HulL 3. De openbare meening der Vereenigde Sta ten, welke vijandig staat tegenover iedere econo mische of financieele concessie, welke de re geering aan dictatoriaal bestuurde landen zou kunnen toestaan. Men doet evenwel opmerken, dat de Veree nigde Staten niet zullen weigeren in samenwer king met andere landen een oplossing van de wereldcrisis te zoeken. Duitsche politieke kringen verklaren, dat het nog onmogelijk is een definitief oordeel te vellen over het rapport van Van Zeeland. Zij zijn nochtans van meening, dat men hier te doen heeft met een belangwekkende poging de moeilijkheden en tegenwoordige problemen op te lossen. Zij hopen, dat deze poging met succes zal worden bekroond. Zij voegen hieraan echter toe, dat Duitsch land zich er niet als eerste behoeft over uit te spreken, daar de eerste gedachte in dezen is uitgegaan van Engeland. Duitschland zal er zijnerzijds geen hinder palen aan in den weg leggen. De „Times" schrijft, dat een definitief oordeel over gedetailleerde voorstellen een langduriger en nauwkeuriger bestudeering vereischt. Niette min heeft Van Zeeland in belangrijke mate bij gedragen tot de zaak der internationale samen werking. Het is thans aan de regeeringen het hare te doen. Gi. Houlstiaal naasl Luxor RIO DE JANEIRO, 28 Jan. (Havas). Te Petropolis in Brazilië is de zetel van de natio- naal-socialistische partij door de politie geslo ten. Propagandablaadjes, vlaggen en schilden werden in beslag genomen, de leiders der orga nisatie zijn gearresteerd. In geheel Bulgarije zijn Donderdag driehon derd communisten gearresteerd. Het rapport van Van Zeeland is een niet on gunstige, maar gereserveerde ontvangt te beurt gevallen. De Japanners beweren dat de Amerikaansche ambassade-secretaris den Japanschen schild wacht geslagen heeft. De maatregelen der Weensche politie tegen de Oostenrjjksche nationaal-socialisten hebben in het geheele land weerklank gevonden. De vertegenwoordigers der kleine staten dron gen er in den Volkenbondsraad op aan, dat het Geneefsche instituut zijn internationaal karak ter behoudt. Het is vrijwel zeker, dat Hitier tijdens zijn ver blijf te Rome geen bezoek zal brengen aan den H. Vader. De wijze, waarop de Grondwetsherziening zal worden bekend gemaakt. Hofjager Spek mag het ziekenhuis verlaten. bij: GIERSTRAAT 31 - HAARLEM VAN 29 JANUARI TOT 18 FEBRUARI (DAGELIJKS GEOPEND VAN 10—6 UUR) LONDEN, 28 Jan. (Havas). In een boodschap aan de Loyalisten verklaart de eerste minister van Ulster, Lord Craigavón, o. m.: „Eens te meer bedreigen onze tegenstanders de grond wettige positie van Ulster als integreerend deel van het Vereenigd Koninkrijk. Als uw leider heb ik het mijn plicht geacht deze uitdaging te aanvaarde*} en u een nieuwe gelegenheid te geven voor d» wereld getuigenis af te leggen van uw onwrikbare vastbeslotenheid om nooit toe te staan, dat een ryksprovincie onderwor pen wordt aan de heerschappij van het parle ment van Dublin, en van een volk, dat met verachting van een plechtig verdrag alle ban den, die Zuid-Ierland met het Britsche Rijk verbinden, heeft verbroken. De laatste en ernstigste uitdaging, het ver-, zoek aan de regeering van het Vereenigd Ko ninkrijk om Ulster op te offeren, vraagt van uw kant een duidelijk en nauwkeurig antwoord. Ik reken, er op dat gij dat zult geven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1