JhlW Gfiemjgs li m DRIE KONINGEN WEK DE GM IN UW LEVER OP De trouw aan den Volkenbond De ontploffing te Rembang crftatt %a-ereifie MIVA krachtig MISSIE machtig HERNIEUWD DOOR ALLEN DIE NOG LID ZIJN GESLAAGDE CONVERSIE Even neutraal als "4711"Eau de Cologne VRIJDAG 28 JANUARI 1938 Aan onvoorzichtigheid van de inheemsche arbeidsters te wijten DEMONSTRATIE MET DE „FI 156" Geslaagde vluchten op Soesterberg ERNSTIGE AANRIJDING TE SOEST Voerman van boerenkar loopt een beenbreuk op WITLOF VOOR ZUID- AMERIKA is "4711" Matt-Creme. Haar frissche geur past bij elk par fum, bij elke poeder. "4711" Matt-Creme beschermt de huid en geeft haar de zoo begeerde, zacht matte teint. -.35 -.60 sP 60 -.90 potten -.65 1.- 2r tuben -.40 -.65 GoCdGream Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid "4711 "Cold Cream. Twee huizen staan in het Sticht De wind, die ginds slechts herinne ring is, wordt hier tot wiegezang Nachtrapport BUITENLANDSCH OVERZICHT Neutralen en art. 16 van 't Handvest Van voorkeursrecht voor ruim 95 pCt. gebruik gemaakt Grij p-automaten hazard-spel Deskundigen zijn het voor de Almelosche rechtbank niet eens JONGEMAN VERMIST Hof jager Spek hersteld Zaterdag zal hij het ziekenhuis verlaten 41 MILLIOEN GULDEN GESPAARD DANKBETUIGING VAN DEN DUITSCHEN EX-KEIZER i BATAVIA, 28 Januari. (Aneta). Naar Aneta Verneemt, is de explosie in de Chineesche vuur werkfabriek te Rembang vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de vulling voor vuurwerk van andere samenstelling was dan hiervoor is voor geschreven: Met de toelaatbare samenstelling zou een dergelijke explosie niet mogelijk zijn geweest. Ook schijnt de hoeveelheid explosief- materiaal grooter geweest te zijn dan bij de voorschriften is toegestaan. De explosie had plaats op de plek waar de vulling geschiedt. Van de zwaar gewonden zijn nog verschei- denen overleden. Het getuigenverhoor leverde tot nog toe geen bijzonderheden op. Deskun digen stellen thans een onderzoek in naar de oorzaak. Van andere zijde wordt vernomen, dat de onmiddellijke oorzaak zeer waarschijnlijk gezocht moet worden in de onvoorzichtig heid van inheemsche vrouwen, die in de fabriek werkten, voor zoover het het-in- acht-nemen van de veiligheidsvoorschriften betreft. Thans zijn in totaal 15 menschen gedood. De behandelende geneesheer ver wacht, dat nog vijf van de gewonden het leven zullen laten. Het terrein van de fabriek is verdeeld in een ongevaarlijke en een gevaarlijke zóne. De onge vaarlijke zóne wordt ingenomen door de kan toren en woningen; in de gevaarlijke zóne staan, op eenigen afstand van elkaar, eenvoudig ge- Helpen beter en sneller Een belangrijk voordeel van de nieuwe Mijnhardt-cachets (Mijnhardtjes) is, dat zij veel vlugger pijnen stillen en kou en griep verdrij ven, zoodat de duur van elke pijn en ongesteld heid er belangrijk door verkort wordt. bouwde huisjes, van boven open, waarin vrou wen werken, die ter verwerking niet meer dan tien kilo kruit bij zich mogen hebben. Eerst wanneer deze hoeveelheid bij de vulling is op gebruikt, mogen zij een nieuwen voorraad halen, zulks in verband met de veiligheid en ter voorkoming van groote ongelukken. Aangeno men mag dus worden, dat bij een eventueele explosie slechts één vrouw het slachtoffer wordt. Gezien den zeer grooten omvang van de ont ploffing kan dus met waarschijnlijkheid worden aangenomen dat dingen zijn gebeurd, welke tegen de voorschriften indruischen. Het laatst is de fabriek geïnspecteerd in November j.l. waarbij bleek, dat alle voorschriften zijn nage leefd. De ontploffing in de fabriek, welke staat op de grens van de plaats Rembang, bracht een geweldige consternatie. De brandweer bluschte het begin van brand, dat na de explosie ont stond en de politie en andere autoriteiten namen krachtdadige maatregelen om de gevol gen van het ongeluk zooveel mogelijk te be perken. Donderdagmorgen is op het militaire vlieg veld te Soesterberg gearriveerd het Fieseler „Storch" (FI 156) vliegtuig, een product van de Fieseler Flugzeugbau G.M.B.H. te Kassei Hettenhausen. Met het toestel zullen voor de militaire autoriteiten eenige demonstratie-vluchtèn worden gehouden. Het „Storch"-vliegtuig kan door zijn bijzon dere vliegeigenschappen voor verschillende doeleinden worden gebruikt. Behalve als sportvliegtuig, heeft het ook groote waarde uit militair oogpunt. Het kan zeer goed worden gebruikt voor het overbren gen van berichten tusschen verschillende troepeneenheden. Als een van de voornaamste voordeelen van het vliegtuig moet vooral worden genoemd, dat het zeer lage eischen stelt aan het lan dingsterrein. Zoowel het starten als het lan den kon op een klein veld geschieden. Het vliegtuig geeft voorts een vrij zicht naar alle zijden, waardoor het oriënteerén zich laat ver gemakkelijken. Verschillende instructeurs van Soesterberg hebben eenige vluchten met de „FI 156" uit gevoerd en betuigden hun groote tevredenheid over de vliegeigenschappen. Woensdagavond te kwart voor 6 had op den Betonweg UtrechtSoestdijk nabij het land goed van den heer Insinger alhier een ernstige aanrijding plaats. Op genoemd tijdstip reed een luxe-auto in de richting Soestdijk, welke bij het huis van den heer Insinger de lichten moest dimmen voor een tegenligger. Toen de bestuurder dit gedaan had bemerkte hij plotseling een boerenwagen, die ronder rood achterlicht voor hem reed. De autobestuurder trachtte een aanrijding te ontwijken door scherp naar links te wijken, doch kon niet voorkomen, dat de boerenwagen een klap kreeg van de rechterachterzijde van den auto. De voerman v. D. viel van den bok af en kwam tusschen den disselboom en 't paard te recht. In deze benarde positie bleef hij eenigen tijd hangen, totdat hy naar beneden zakte en eenige trappen van het paard bekwam, welk laatste op hol was geslagen. De boerenwagen werd zwaar beschadigd, terwijl de voerman per Soester E.H.B.O.-auto naar het ziekenhuis te Utrecht werd vervoerd, alwaar een gecompli ceerde beenbreuk werd geconstateerd. Zyn toe stand is ernstig. Het paard vond den weg naar den stal, waar het thuis hoorde. Op de markt van Bangert en Omstreken te Zwaag is gisteren voor de eerste maal witlof ver kocht voor Zuid-Amerika. Deze zending zal vier weken onderweg zyn. Per 100 k.g. werd f 17 be taald. gcdcpon (Van onzen specialen verslaggever). In de bosschen van het Sticht, in het hart van Holland, staan twee huizen, waarop de aandacht der wereld is gericht: Doorn en Soestdijk. Te Doorn vierde een oud en ver- grysd man in den kiemen kring zijner ver wanten en getrouwen zijn 79sten verjaar dag. En een simpel bericht vond zijn weg tusschen de kolommen van het wereld nieuws. Luttele kilometers verder zijn de oogen en ooren van drie continenten ge richt op het andere huis, op Soestdijk, waar een kind wordt verbeid, niet slechts door een jubelend volk, in de drie wereld- deelen, maar door heel een samenleving, die in dit opzicht geen internationale ver schillen kent. De wereld kijkt naar Soest dijk in dagelijks toenemende spanning en de echo van het feestelijk saluut zal trillen in millioenen ooren, in tientallen landen. De wind ruischt in de bosschen van het Sticht. Een oud man beluistert die vertrouwde stem, vol herinneringen aan een lang en fel bewogen leven. Hij verstaat die stem, hij kent al haar intonaties, wisselend als het leven zelf. Straks zal diezelfde wind een wiegezang zingen voor een klein menschenkind, dat juichend in dat zelfde leven wordt begroet. En een moeder zal zich buigen over het wiegje, zooals eens, bijkans tachtig jaar geleden, ook een moeder zich boog over een klein vorstenkind en in stil gebed zyn levensgeluk afsmeekte. In de bosschen van het Sticht neigt een leven naar zyn einde, de laatste stil ver vloeiende accoorden van een felle en brui sende melodie. In de bosschen van het en TJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de in gewanden doen vloeien. Wanneer de gaiafscheiding onvoldoende ia, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bi) apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Sticht vangt straks een nieuw levenslied aan. En een volk bidt zijn God, dat Zijn zegen op dit nieuwe leven rusten mag. Elk kwartier klinkt carillonspel onder de boomen van Doorn. In den tuin van het kasteel staat een kleine beiaard, die de stem heeft van het klokkenspel der Fostdammer garnizoens kerk. Zij telt met haar vertrouwde klanken de stilverglijdende, eenzame uren. Maar straks juichen de klokken van het land der klokken spelers, het machtig koor van bronzen zangers in de groote en kleine steden bij zee, een mach tig welkom op het lang verbeide oogenblik, dat Vorstenhuis en volk een nieuwen tijd tegemoet voert. In de bosschen van het Sticht, in den wind en in de sneeuwjacht, buigt zich een grauwe, ontbladerde eik naar den ouden grond, waar een jonge, teere knop nu ontluiken gaat. Weer is een nacht zonder avonturen voorbij gegaan. De journalisten te Baarn hebben hun waehtjes tevergeefs geklopt. Zooals reeds eerder is vermeld, is er in het Badhotel, waar de blijde tijding het eerst zal binnenloopen, een dubbele wacht betrokken. In de werkkamer van het A.N.P. waken eiken nacht de officieren, vertegenwoordigers van den minister van Defensie te zamen met de redacteuren van het A.N.P., terwyl in de wacht kamer van de pers, waar de telextoestellen straks het heuglijke nieuws zullen registreeren, des nachts twee der Nederlandsche journalis ten bij toerbeurt waken. Dit duurt nu reeds ettelijke dagen. Er is een bord, v'aarop eiken morgen de producten prijken van „wachtom mandanten". Ziehier wat de wachtende journalisten van nacht hebben waargenomen: „Rechts zijn de lichten uitgegaan, Links branden nog twee lampen, wij kunnen rustig slapen gaan, dit y'ordt geen nacht van rampen". Hiermede kwam een fcagelschman de wacht tevreden stellen. Wat later zagen wy den man al weer paleiswaarts snellen. Gelijk tevoren had ook toen de tocht geen resultaatje, dies wijdde hy zich aan kapoen en ,aan huzarenslaatje. Hij bleef hardnekkig op vannacht, hy scheen geen slaap te kennen, hij deelde onze kalme wacht, ook hij schijnt al te wennen. Te wennen aan het troost'loos beeld aan maagd'lijke papieren, waarnaar wij staren, loom, verveeld, geduldig als de mieren. De mieren paren hun geduld aan onvermoeibre krachten, van werklust zijn ook wy vervuld, zelfs bij dit lange wachten. De Engelschman zit aan de bar, wy gaan maar weer wat slapen, de eerste wacht is voor elkaar, de tv'eede komt nu gapen. Baarn, 28 Januari. 3 uur. Gisteren is dan te Genève de honderdste zitting van den Volkenbondsraad begon nen. In een openbare vergadering hebben alle veertien leden van den Raad het woord ge voerd, om hun standpunt tegenover den Vol kenbond, dat zoo verzwakt is door het uittreden van importante leden als Japan, Duitschland en Italië, te formuleeren. De verschillende rede voeringen hebben geen verrassingen gebaard. De vertegenwoordigers der drie groote staten, die, het valt niet te loochenen, het wel en wee van het Geneefsche instituut in handen hebben, Delbos, Eden en Litwinof, hebben van groote eensgezindheid doen blijken in betrekking met het behoud van den Volkenbond. Litwinof's ver klaring culmineerde in de volgende conclusie: „Zoolang er nog de geringste hoop bestaat, dat de Bond een blok van vredelievende naties biyft, ziet de Sovjet-Unie geen reden, haar hou ding ten opzichte van Genève te wijzigen." En onder algemeen gelach voegde hij er nog aan toe, dat, mochten de autoritaire staten „vredes- blok" een te agressief woord vinden, hij dit wel wilde veranderen in „vredesas", wyl het woord as voor de niet-Volkenbondsstaten een zooveel aangenamer beteekenis heeft. Delbos en Eden hebben vrywel gelijkluidende verklaringen gege ven. Beiden verzekerden zonder eenig voorbehoud dat hun landen den Volkenbond in zijn begin selen trouw zouden blijven. Dit beteekende ech ter niet, dat men buiten den Bond geen vriend schappelijke samenwerking met andere staten zou mogen zoeken. De Bond mag nooit een ideologisch blok worden, dat tegen anderen is gericht. Door het uittreden van verschillende staten is de universaliteit van den Bond teloor gegaan (hy is trouwens nooit „universeel" ge weest bij gemis der Vereenigde Staten als lid) en ten gevolge daarvan is zijn taak meer be perkt geworden. Het meest opmerkelijke in bei der verklaring was, dat zij zich strikt onthielden van booze woorden aan het adres der „afval ligen", zooals de uitgetreden staten in de Ge neefsche wandeling worden genoemd en vooral, dat noch Delbos, noch Eden ook maar een enkele maal den term „collectieve veiligheid" hebben gebruikt. Zij spraken van „internationale samen werking door den Volkenbond". Met spanning waren de verklaringen van Polen, China en Roemenië verwacht. De Poolsche minister Beck had zich kort geleden in het parlement te Warschau uiterst koel over den Bond uitgelaten, China Is door den Bond in den steek gelaten en Roemenië is autoritaire staat geworden, geschoeid op Duitsch- Italiaansche leest. De verklaringen vielen erg mee, Omtrent het resultaat van de 33'/2 pCt. Con- versieleening Nederland 1938 verneemt de Tele graaf nader, dat buiten het bedrag der obliga. ties, welke zich reeds in het bezit der Ryksfond- sen bevinden, de houders van aflosbaar gestelde 4 pCt. obligaties Nederland voor ruim 95 pCt. gebruik hebben gemaakt van hun voorkeurs recht, zoodat op de vrije inschrijvingen slechts enkele percenten zullen kunnen worden toege wezen. Thans is, na de Indische conversie, de geheele staatsschuld geconverteerd en is er alleen nog een bedrag van rond f 150 millioen van hooger- rentende staatsobligaties over, n.l. de 4 en 4.4 pCt. obligaties van de enkele bijzondere leenin gen, welke indertijd geheel bij Ryksfondsen zyn ondergebracht. Donderdagmiddag vormde de grijp-automaat het onderwerp van een lange en vrij gecompli ceerde rechtszaak. Is zoo'n automaat een behendigheidsspel of een wettelijk strafbaar gesteld hazardspel? Aan de Rechtbank te Almelo is deze vraag voorge legd. in Juli 1935 hebben marechaussee en po litie in Hengelo een proces-verbaal opgemaakt, als gevolg waarvan thans de koopman J. L. uit Amsterdam moest terechtstaan. Op 6 Oct. 1936 diende deze zaak voor het eerst. De Rechtbank gelastte toen evenwel nog een nader deskundig onderzoek. Als nieuwe deskundige is in dit proef-proces, dat door den Bond van Automatenhouders met groote belangstelling gevolgd wordt, gehoord prof. dr. F. M. J. A. Roels, hoogleeraar in de psychologie in Utrecht. Op grond van proef ondervindelyke resultaten is deze tot de slotsom gekomen, dat de kans op winst hoofdzakelijk van het toeval afhangt. Als contra-deskundige, die op verzoek van den verd. een rapport heeft uitgebracht, is daarna gehoord dr. F. H. G. van Loon, zenuwarts in Den Haag. Dr. van Loon meende, dat er een redelijke kans op een goed spelresultaat bestaat. Hij noemde het dan ook een volkomen onschuldig en in hoofdzaak op vaardigheid berustend dubbeltjes-spel. Tusschen prof. Roels en dr. van Loon ontspon zich een uitvoerige discussie. De Off. van Justitie bleef van meening, dat het spelen met den hijsch-automaat onder hazardspel valt en eischte opnieuw f 10.boete subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger verzocht vryspraak. Het koningschap wordt door de geest verwanten van hen, die Tsaar Nico- laas en zijn gezin op beestachtige wijze afslachtten, gehaat en in de landen, waar 't koninschap zich wist te handhaven, wroeten en werken de communisten om het van 't vertrouwen des volks te berooven. Zij doen dat in ieder land op een andere ma nier, zich aanpassend aan de mogelijkheid om succes te behalen, welke zij meenen te zien. Zoo heeft onlangs de tot Volksdagblad getarnde Tribune gepoogd het voor te stel len, alsof heel de zichtbaar opbloeiende en zich vernieuwende liefde van ons volk voor het Huis van Oranje, voor onze Koningin en het Prinselijk Paar slechts een van hoo- gerhand opgeschroefde en geënsceneerde co- medie zou zijn, maar juist de wijze, waarop het communistische orgaan in de dagen van bly verwachten het gevoel van ons volk durfde beleedigen, bewijst, hoe reëel het die liefde van ons volk voor het Koningshuis acht en hoezeer de communisten deze liefde, aanhankelijkheid en trouw aan de gezegen de monarchale traditie van ons land als een schier onoverkomelijk obstakel voor de vervuiling van hun revolutionnaire wenschen beschouwen. Thans heeft het Volksdagblad een nieuwe poging gewaagd om de eens gezindheid van ons rondom den iroon geschaarde volk te verstoren. Het heeft in het buitenland naar drie koningen gezocht, wier gedragingen het koningschap in het algemeen en dus ook in ons land in een sfeer van wantrouwen en verdenking zou den kunnen plaatsen. De drie koningen, door het Volksdagblad voor dit communistische doel uitverkoren, bewijzen echter ieder voor zich en allen te zamen het tegenovergestel de van wat het blad met hun voorbeeld be oogt te suggereeren. Het Volksdagblad wii n.l. suggereeren, dat in alle kapitalistische staten, waar een koningshuis is, het fascis me de vorsten en het hof voor zijn doel einden misbruikt. Nu zou men meenen, dat het communistische orgaan op de aller eerste plaats met den kleinen koning Vic tor Emanuel van Italië zou komen aandra gen, maar de communisten doen altijd an ders, dan men meent te mogen verwachten. De eerste koning, dien zij in dit verband ten tooneele voeren, is geen koning, maar was eens koning, n.l. Edward VIII van Engeland, thans hertog van Windsor. Zoowel Edward zelf als Mrs. Simpson, terwille van wie hij afstand deed van den Engelschen troon, worden „pour besoin de la cause" afgeschil derd als hevige pro-Hitlerianen en het blad beweert, dat louter en alleen Van wege deze nationaal-socialistisehe gezindheid koning Edward tot aftreden werd gedwongen. Wij laten deze looze communistische beweringen zonder een spoor van bewijs voor wat zij zijn, maar vestigen er alleen dé aandacht op, dat, indien deze voorstelling van zaken juist zou moeten beeten, de Engelsche mo narchie door de wijze, waarop zy de moei lijkheden heeft overwonnen, een nog sterke, en overtuigender bewijs zou hebben geleverd van haar levenskrachtige trouw aan de de mocratie en de constitutie. Zelfs den persoon des Konings, die eens als „prince charming een welhaast buitensporige populariteit ge noot, zou zy hebben opgeofferd om zich voor „fascime" te .vrijwaren. Indien het Volks dagblad had willen aantoonen, hoe vast en veilig de waarborg eener constitutioneele mo narchie tegen het fascisme kan zyn, had het geen beter verhaal kunnen verzinnen. Maar laten wy van Edward VIII afstappen, hij behoort niet meer thuis in het gezel schap der koningen. De drie werkelyke koningen in functie, met wie het Volksdagblad het fa scistische gevaar van^het koningschap wil bewijzen, zyn koning Faroek van Egypte, die de Wafdpartij met haar meerderheid in het parlement uit de regeering verwy derde, koning Carol van Roemenië, die de demo cratie negeerde om met de openlijk-fascis tische „IJzeren Garde" te manoeuvreeren en koning Leopold van België, die steeds meer neiging zou vertoonen zichzelf tot den ac tieven motor van de landspolitiek te maken en door fascistische elementen omgeven zou zijn. De kwestie tusschen koning Faroek en de Wafdpartij ging echter uitsluitend over het handhaven van de grondwettelijke prae- rogatieven van den koning, welke de Wafd- ministers wenschten aan te tasten. Niet de koning, maar de Wafdministers wilden in breuk maken op de grondwettelyk vastge stelde verhoudingen. Koning Carol van Roe menië manoeuvreert niet mèt maar tégen de fascistische „IJzeren Garde". Hij bracht Goga en diens partij aan het bewind als het geringere kwaad om het grootere kwaad van een dictatuur van de „IJzeren Garde" te voorkomen. Zijn streven is dus anti-fascis tisch, al blijkt zijn positie te zwak om het fascistisch gevaar geheel te keeren. Tenslotte is koning Leopold van Bel gië een model-constitutioneel vorst, die be wijst, dat men als koning geen marionet behoeft te worden, ook al houdt men zich nauwgezet binnen de grenzen, door de grond wet gesteld. Dat de Rexisten en anders autoritairgezinden in België zoo weinig kans hebben gekregen, pleit voor de hechtheid van het Belgische democratische constitutioneele koningschap, zooals het voor de democra tische betrouwbaarheid van ons koningschap pleit, dat de N.S.B., nóch de communisten, hier te lande tot nu toe veel succes hebben kunnen behalen. Het is echter een feit, dat overal, waar de communisten de kans krij gen het volk op te ruien en in beweging te brengen, de vorsten, vaak noodgedwongen, hun toevlucht nemen tot dictatoriale maat regelen. Eveneens is het een feit, dat elke zwakheid tegenover het communisme be taald wordt met succes voor het nationaal- socialisme. Wij dienen dus juist tot behoud en versterking van onze zegenrijke, vrije, demo cratische constitutioneele monarchie de grootste waakzaamheid te betrachten ten aanzien van het communisme. Ons volk wil geen tot een marionetten-theater gemaakt Koningshuis, waarin een fascistisch dictator aan de touwtjes trekt, het wil evenmin ons Koningshuis vervangen door een bolsjewisti- schen despoot èi la Stalin, het wil dankbaar en trouw blijven aan het Huis van Oranje, dat ons land zoozeer ten zegen is. en aan de democratische constitutioneele monarchie, welke voor de vrijheid van ons vrijheidlieven de land de beste en sterkste waarborgen biedt voor de toekomst. En het wil dat ster ker en inniger dan ooit, nu de aloude Oran jeboom nieuwen en beloftenryken bloesem zal gaan dragen. Niet de sterke, maar de zwakke constitutioneele monarchieën en bo venal de democratische of zgn. democrati sche republieken hebben bewezen bevattelijk te zijn voor dictatoriale besmetting. Zie slechts naar Duitschland, Zuid-Amerika en naar de Sovjet-Unie, het abattoir van Europa. Beek sprak wel koel, maar legde toch het po sitieve getuigenis af, dat Polen bereid was met het systeem van internationale samenwerking door te gaan, zoolang de andere staten den Volkenbond in stand willen houden. De vorm van internationale samenwerking laat Polen on verschillig, als hy maar bevorderlijk is voor den vrede. De vertegenwoordiger van het arme China, Wellington Koo, was natuurlijk scherp in zijn verwijten. „Sedert de byna twintig jaar van zijn bestaan zyn het prestige en gezag van den Bond nimmer zoo gering geweest als thans," zeide hij, maar hy sprak tenslotte de overtuiging uit, dat de Bond, ondanks het ver lies van zijn universaliteit, nog in staat is voor de naleving van het beginsel der collectieve veiligheid te zorgen. De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Micescoe sprak niet alleen als verte genwoordiger van zijn eigen land, maar ook in naam der Kleine Entente en zyn verklaring was veel warmer dan algemeen verwacht was. Hij sprak namelijk van de „voortdurende loya liteit jegens den Volkenbond en zijn begin selen". De staten, welke nog lid van den Bond zijn en zy vormen de groote meerderheid in de wereld hebben dus alle blijk gegeven van hun trouw aan Genève, wat een gelukkig feit is. En in dit verband is het goed er op te wijzen, dat zoowel Delbos als Eden de hoop op een lateren terugkeer der universaliteit ab soluut niet wenschen op te geven. De Zweedsche vertegenwoordiger Unden sprak over het algemeen in naam der kleine, neutrale staten. En hier raken we aan de kwestie van artikel 16, het sanctie artikel. De groote staten wenschen het artikel te handhaven en bespreking van het sanctie probleem, als het eenigszins gaat, op het hui dig moment te verhinderen, naar den stelrege;: quieta non movere, ,dus in het Nederlandsch: Sedert Zondag 16 Januari jj. wordt vermist de achttienjarige Marinus F. J. Adema, knecht bij den slager Sluiter, Heereweg 94 te Groningen, die 's middags om drie uur te voet de woning van zijn patroon heeft verlaten. Van den jonge man heeft men sedert dien niets meer vernomen. Zijn signalement is: groot ongeveer 1.80 M„ donker haar, grijze oogen, gelaatsvorm ovaal. Hij was gekleed in een grijs colbert-costuum, lichtgroen overhemd, bruine overjas, zwarte lage schoenen, grijze fantasiesokken, terwijl zyn das grijs en rood gekleurd is. Vermoedelyk was de jongeman blootshoofds. breng in rust zijnde dingen niet in beweging, of meer populair uitgedrukt: maak geen sla pende honden wakker. De Zweed stoorde zich aan deze houding der grooten niet geheel. Hij zeide te vertrouwen, dat de bijeenkomst der Commissie van 28 voor de Volkenbondshervor ming op Maandag a.s. de gelegenheid zoa geven, in gedachtenwisseling te treden over artikel 16, opdat de juiste omvang van de thans uit dit artikel voor de Volkenbondsle den voortspruitende verplichtingen zal wor den vastgesteld. Wanneer elke twijfel over dit artikel wordt weggenomen, dan zal de band tusschen de Volkenbondsstaten hechter wor den. De heer Unden gaf namens de neutrale staten nog de opmerkelijke verklaring, dat deze staten „staten zonder bondgenootschappen" worden genoemd. In autoritaire s'taten, die den Bond den rug hebben toegekeerd, hoort men nu veelal de meening uiten, dat deze sta ten dien naam niet meer verdienen, wanneer zij lid van den Bond blijven. Terecht kwam Under hier scherp tegenop door m het licht te stellen, dat de Volkenbond geen bondge nootschap in den gewonen zin is, maar een Internationale organisatie die tegen niemand gericht is. Het is nu de vraag, wat Engeland en Frankrijk zullen doen, om aan den wensch der kleine staten naar een meer soepeler opvatting van artikel 16 tegemoet te komen. In deze redevoeringen hebben Delbos en Eden in alle talen gezwegen over den aandrang der kleine staten voor een discussie over het befaamde artikel in de Commissie van 28, maar, zooais uit de berichten uit Genève blijkt, schijnen zij zich er niet langer tegen te verzetten, dat de kleine staten hun wenschen in de Commissie zullen kenbaar maken en bereid te zyn te antwoorden, wanneer die wenschen duidelijk worden geformuleerd. Het wachten is dus op Maandag. Een ieder, die inlichtingen omtrent den ver miste kan verstrekken, wordt verzocht, zich met den commissaris van politie te Leeuwarden in verbinding te stellen, of met de ouders van den jongeman, Kleine Hoogstraat 10 te Leeuwarden, telefoon 3678, die alle eventueel te maken kosten gaarne vergoeden. Hofjager Spek, die bijna geheel genezen is van de by het auto-ongeluk met Prins Bernhard bekomen verwondingen, zal Zater dag het Burgerziekenhuis te Amsterdam verlaten. Wel zal hij nog eenigen tijd rust moeten houden. 1 Januari 1938 bedroeg 't aantal spaarbanken leden van den Nederlandschen Spaarbankbond 181. Bii de Bondsspaarbanken werd in 1937 in gelegd ruim 255 millioen gulden en terugbetaald ruim 214 millioen gulden, zoodat zonder bijbe- rekening van den einde 1937 by te schryven interest een bedrag van 41 millioen gulden meer werd ingelegd dan terugbetaald. Met inbegrip van den bijgeschreven interest zal de vooruitgang van het inleggerskapitaal in 1937 ruim 53 millioen gulden beloopen. Dientengevolge zal het inleggerskapitaal der Bondsspaarbanken op 1 Januari 1938 ongeveer 479 millioen gulden bedragen. Het aantal spaarders nam in hèt afgeloopen jaar met 47.000 toe, zoodat dit in het begin van dit jaar 1.145.000 bedraagt. Ter gelegenheid van zyn 79sten verjaardag raocht ex-keizer Wilhelm II vele gelukwenschen uit binnen- en buitenland ontvangen. De administratie van het voormalig regee- rend Pruisische koningshuis heeft bekend ge maakt, dat de afzonderlyke beantwoording van alle gelukwenschen onmogelijk is. Dientenge volge wprdt de hartelijke dank van den ex-keizer voor de vele blijken van medeleven langs dezen weg ter kennis gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5