l GARAGE RABO (Doridol van, Haarlem, 28 Jan. EMSER-ZOUT ONBEWAAKTE OVERWEG 49 witj d r§ rn Bk. Kort en volledig VRIJDAG 28 JANUARI 1938 Internationaal contact van de jeugd HOTEL- EN RESTAURANT BEDRIJF Werk- en rusttijdenbesluit HET ORGANISEEREN VAN SCHOOLREIZEN De bisschop van Haarlem stelt voorwaarden K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS' Oefeningen in de welsprekendheid STADSSCHOUWBURG Mevr. Mauhs licht ongesteld Lenige Pool wrong zich door tuimelraam Als handelarén in Muziekinstrumenten zeggen wij: de nieuwste Serie Philips' Toestellen bestaat uit Muziekinstru menten!! Komt in onze Showrooms luisteren en bemerkt, hoe ieder Detail, iedere Intonatie tot haar recht komt. ORANJÜVEREENIGING „HAARLEM-NOORD" Vreugdevuur, optocht en illuminatie Zijn kameraad gearresteerd DOOR BOVENRAAMPJE BINNENGEDRONGEN f 70.gestolen ER IS NOG WERK In de Centrale Werkplaats KOMT ER EEN R. K. ZIEKEN FONDS? Bezwaren in den R. K. Volksbond besproken VOOR DE STILLE ARMEN BETROUWBARE AUTO'S B v. zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer 9 WINTER-T ARIEF Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek Vrachtrijder gaf autobestuurder teeken tot doorrijden en on- dertusschen naderde de trein Een maand hechtenis geëischt Bakfiets aangereden MERIDOL verjongt de P huidI Hl II AGENDA Bioscopen 29 Januari Bioscopen AUTO UITGEBRAND Programma Radio-Centrale STAD Van het Internationaal Vacantiehuis, Korte Parkweg 1 te Bloemendaal, ontvingen wij een verzoek om een mederteeling in de krant te plaatsen voor het huisvesten tijdens den vacan- tietijd van Engelsche scholieren. De Paaschtoer der Engelsche scholieren in het afgeloopen jaar, zoo schrijft men ons, was een buitengewoon succes en de 350 kinderen, waar van Haarlem en omgeving er gastvrij 150 her bergden, hebben een ontvangst gevonden in de Hollandsche gezinnen, die zij zeker nimmer zul len vergeten. Hechte vriendschapsbanden zijn gesloten, waarvan een regelmatige corresponden tie tusschen de Engelsche gasten en de jeugdige Hollandsche gastheeren en gastvrouwen nog steeds getuigt. Hartelijk was ook de ontvangst bij het wederkeerig bezoek der Hollandsche scho lieren aan Engeland. Zoo leert de jeugd reeds jong wat wij ouderen zoo vaak vergeten, dat de toekomst dezer wereld haar vaste basis zal die tien te vinden in een internationale vriendschap! die ons tot een betere en gelukkiger wereld zal leiden. Ook dit jaar organiseert World Friend ship Tours te Londen wederom een Paaschtoer, die ditmaal een volle week zal duren, om tege moet te komen aan het verleden jaar geuite be zwaar, dat de vele excursies geen tijd lieten voor eigen uitstapjes met de buitenlandsche vrienden. Thans is het zoo geregeld, dat de vaste excursies 5 dagen in beslag nemen en de laatste Zaterdag en Zondag vrije dagen zijn. Het enthousiasme voor dezen nieuwen tour is buitengewoon groot. Het aantal opgaven nadert thans reeds de 500 en de Engel sche organisatie rekent op een totaal van 800 scholieren, die van Paaschmaandag, 18 April, tot den daaropvolgenden Maandag naar Holland zullen komen. Hoevelen van deze 800 scholieren naar Haarlem zullen komen, hangt natuurlijk geheel af van de gastvrijheid die geboden zal worden. Bekend geacht mag worden, dat alleen in aanmerking komen gezinnen met scholieren op middelb. scholen (leeftijdsgrens v/m. 15 t/m, 17/18 jaar). Voorloopig wordt allereerst gastvrij heid gevraagd voor meisjes. Er zal echter ge tracht worden ditmaal ook een groep jongens naar Haarlem te brengen. Zooals men weet wordt de mogelijkheid opengesteld voor die scholieren die gastvrijheid verleenden, weder keerig een week in Engeland door te brengen, eveneens in gezinnen waar scholieren van mid delbare scholen aanwezig zijn. De Hollandsche organisatoren hopen, dat het verleden jaar ge toonde enthousiasme dit jaar in nog grooter mate getoond zal worden. Juist in dezen ver warden tijd is het meer dan ooit noodzakelijk, dat wy verder zien dan de enge grenzen van eigen land. Moge de jeugd, die de toekomst heeft, slagen waar wij faalden, n.l. een wereld te scheppen, waar vriendschap tot elkeen den grondtoon voert. Aanmeldingen voor te verleenen gastvrijheid voor een of meerdere scholieren worden inge wacht bij het Internationaal Vacantiehuis (lei der J. A. de Klerk), Korte Parkweg 1 te Bloe mendaal. De gedachte, welke aan deze organisatie ten grondslag ligt, is sympathiek en meermalen hebben wij van katholieke ouders vernomen, dat zij een dergelijk internationaal contact óók zoo uitmuntend om vreemde talen te leeren op zeer hoogen prijs zouden stellen. Maar uit den aard der zaak hebben zij er bezwaar tegen, dat hun kinderen in een niet-katholiek milieu terecht komen. Vooral de .hechte vriendschaps banden", welke er het gevolg van kunnen zijn, zijn een omstandigheid, die later tot een ge mengd huweljjk kunnen voeren. Wie onzer lezers zich dan ook bereid zou willen verklaren een Engelschen scholier in huis te ontvangen, zou het best doen er bij mede te deelen, dat hij liefst katholieken kinderen onder de gasten onderdak zal bieden. Er is echter alle reden om te over wegen een katholieke organisatie in het leven te roepen. In vele opzichten zal een internatio naal contact van de katholieke jeugd vruchten afwerpen en de zekerheid voor de ouders, dat hun kinderen in een goede omgeving terecht komén, is van veel waarde. De ondervinding, welke is opgedaan met de Jeugdherbergbeweging is een aansporing om met de organisatie van dezen nieuwen vorm van jeugdcontact niet al te lang te wachten. De afdeelingen Haarlem van „Horecaf" en „Onderling Belang" noodigden den heer J. P. v. d. Meulen, chef de bureau bij de arbeids inspectie, uit om een uiteenzetting te geven van de wettelijke bepalingen inzake werk- en rusttijden voor personeel in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Het doel van de inspectie, aldus.spr., is het geven van advies en voorlichting, om daardoor onbewuste wetsovertreding te voorkomen. Spr. nam de verschillende termen, die in de wet voorkomen, onder de loupe en merkte daarbij op, dat een straatkiosk b.v. valt onder het be grip koffiehuis. De wet spreekt van hotels, maar niet pensions; alleen wanneer pensions gelegenheid geven tot logies gedurende een nacht worden ze als hotels beschouwd. De inspectie waakte inzake den nachtar beid, opdat niet menschen, die overdag een ander baantje hebben, in den nacht kellner zullen spelen. De arbeidsvoorwaarden en werktijden voor jeugdige personen, de rusttijd en andere moei lijkheden, zouden volgens spr. in de practijk vanzelf een oplossing vinden. Het zou goed zijn, dat de organisaties een adres tot den minister richtten om te komen tot een alge- meene seizoenregeling, omdat men nu nog niet weet hoe een en ander vastgesteld zal worden. De belangrijkste vraag, die na deze uiteen zetting gesteld werd, ging over het verschil tusschen een hotel en een pension. Verschillen de moeilijkheden doen zich daarbij voor. De Inleider verklaarde, dat een hotel volgens de wet een inrichting is, waar men gedurende een nacht tegen vergoeding logies pleegt te ver strekken. Het woord „pleegt" geeft het begrip de noodige ruimte. Een pension is een inrichting waar men uit sluitend voor langeren tijd logies verleent. Grensgevallen moet de rechter uitmaken. De voorzitter, de heer Gunters uit Zandvoort, achtte de pensions bevoorrecht boven de ho tels, terwjjl juist in pensions vaak door vrou welijk personeel bovenmatig hard gewerkt wordt. Inleider raadde ook in dit geval aan te requestreeren bij den minister. Omtrent ver plichte vrije dagen voor volwassen personeel zijn de bepalingen nog niet van kracht. Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers zet in „St. Bavo" uiteen, aan welke voorwaarden bij het organi- seeren van schoolreizen dient te worden vol daan. Met nadruk wijzen Wij de schoolbesturen op de groote verantwoordelijkheid, welke op hen rust met betrekking tot het organiseeren van school- of vacantiereizen voor de leerlingen van hun scholen. In verband hiermede brengen wij ter kennis van deze besturen, dat Wij tegen het houden van dergelijke uitstapjes geen bezwaar hebben, mits zij le. niet omvatten het bezoeken van plaatsen, waaraan voor de kinderen geva ren van zedelijken aard verbonden kunnen zijn, 2e. niet van dien aard zijn, dat zij den geest van weelde- en genotzucht bij de kinderen kunnen opwekken en van de ouders een gelde lijke bijdrage vergen, welken voor dezen veelal bezwaarlijk moet worden geacht; 3e. in elk op zicht de goedkeuring hebben van den priester voorzitter van het schoolbestuur, of, bij ontsten tenis van dezen, van den pastoor der parochie, waarin de school gelegen is. De eerste oefeningen in de welsprekendheid werden gedaan op Donderdagavond 27 Jan. j.l. en kapelaan Kuipers, de moderator, die ook het initiatief voor dit nieuwe punt op het program heeft genomen, hield dan allereerst de inlei ding, zette uiteen het verschil tusschen het geschreven en gesproken woord, en wees erop dat het voor iedereen belangrijk en ook van groote beteekenis is welsprekend te zijn. Ver volgens gaf spr. een voorbeeld van een rede voering, nj. die van Marcus Antonius na den moord op Julius Caesar, uit het werk vann Shakespeare en toonde aan, dat deze redevoe ring een geweldige reactie op het volk teweeg bracht. Dan volgde een proeve van bekwaamheid door de heeren A. Huissen, J. Schmitz, J. Winnubst en J. Kobus. Na deze geslaagde speeches hield de moderator een inleiding over het onderwerp „Wat is debat?" Na een door spr. opgebouwde stelling volgde een hevig debat, dat zeer interessant was en ontwikkelend. Een humoristisch schetsje „Een jodenjongetje vertelt het scheppingsverhaal", werd zeer goed voorgedragen door den heer A. Huissen. Na nog eenige mededeelingen sloot de voorzitter de vergadering, verschillende personen dan kende voor hun medewerking. Het was een leerzame en zeer interessante avond. Katholieke Jonge Middenstanders, die lid wenschen te worden van de KJMV of omtrent dit lidmaatschap nadere inlichtingen willen ontvangen, kunnen zich wenden tot het secre tariaat: Anegang 14, Tel. 11963. Wegens ziekte van Mevr. Mauhs zal de tooneelgroep „Het Masker" Zaterdagavond op voeren het blijspel van Franz Molnar „Groote Liefde". Men zie verder de advertentie in dit blad. RADIO- EN GRAMOFOON SPECIALIST GR. HOUTSTR. 108 - TEL. 13046 HAARLEM Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken voor den verkoop van N. S. F. apparaten Het comité Haarlem-Noord van de vereeniging Koninginnedag bericht den bewoners van het stadsdeel boven en om de Jan Gijzenvaart, dat op den dag, waarop de geboorte van den Oran je-telg wordt gevierd, des avonds om 8 uur het groote vreugdevuur op de Jan Gijzenvaart bij den Rijksstraatweg zal worden ontstoken. Zoo als reeds gemeld, verleent de Harmonie „St. Caecilia" dien dag haar medewerking en assis teert o.a. bij de vreugdevuren. Het publiek wordt verzocht daaraan zooveel mogelijk luister bij te zetten door vlagvertoon, vaandels en lampions, indien de weersgesteldheid het toelaat. Nadat verschillende volksliederen bij de vuren zijn gezongen, trekt men als één groote feest vierende menigte naar het Frans Halsplein, al waar de feestvreugde haar hoogtepunt zal be reiken. Daar zal een grootsche illuminatie wor den ontstoken wat een verrassend effect zal opleveren geflankeerd door Bengaalsch vuur en andere groote vuren bij de Kennemerbrug. Dit programma geldt eveneens, wanneer de viering van den geboortedag samenvalt met den nationalen feestdag. Die mogelijkheid bestaat, wanneer de geboorte eventueel wordt bekend gemaakt in den tijd tusschen 19 en 24 uur. Het comité verzoekt ons voorts te willen mededee- ien, dat men zich als lid kan opgeven van de Vereeniging Koninginnedag, voor het Noorder stadsdeel bij de heeren: N. Moolenaar, v. Nes straat 26, of C. Klaver, Overtonstraat 4, waar men zich tevens als medewerkende vereeniging of wijkcommissaris kan aanmelden. Het natuurlijk H/Ülws is alleen verkrijgbaar in vierkante glazen flacons. - Per flacon fl.10. In alle vroegte werd gistermorgen bij de politie te Haarlem aangifte gedaan van inbraak in een kruidenierswinkel aan de Jansstraat. De winkel Was geheel doorzocht, er waren laden openge broken en de rommel werd over den vloer ver spreid, doch de winkelier meende, dat er niets ontvreemd was. Het eigenaardige feit, dat de politie bij het onderzoek opviel, was, dat noch de winkeldeur verbroken, noch een ruit ingedrukt, noch andere gewelddadige pogingen waren aangewend om in te breken. De ongewenschte bezoekers moesten over een fenomenale lenigheid hebben beschikt, om via een regenpijp en een bovenlicht van de buitendeur, die in het portiek uitkomt de eenige mogelijkheid binnen te kunnen komen. Het bleek, dat er wel degelijk iets buit ge maakt was. Een doublé-horloge, een gouden ketting en eenige ponden worst. De onderzoe kende rechercheur kwam tot de conclusie, dat hier geen Haarlemsche zware jongen arbeid had verricht. En omdat de bloem der onderwereld het operatie-terrein altijd zeer spoedig verlaat, ver voegde hij zich aan het station, en vroeg een beambte of er met den eersten trein naar Am sterdam misschien een of meer personen waren meegereisd, die hem verdacht waren voorgeko men. En hij had succes. Met den eersten trein, die om 5 minuten voor 6 naar Amsterdam ver trekt, was een man meegereisd, die gebrekkig Hollandsch sprak en zijn retourkaartje, dat hij den vorigen dag te Amsterdam had gekocht, inruilde. Daarvoor had hij een formulier moeten teekenen. En met deze handteekening ging de rechercheur naar de politie van den Vreemde lingendienst te Amsterdam, waar bleek dat de handteekening afkomstig was van een Pool met een minder gunstige reputatie. Toen was het spoedig bekeken. Weldra kon de man gearresteerd worden en men vond op hem de vermiste voorwerpen, ook het eind worst. De man bekende en deelde nog mede, dat niet hij door het tuimelraampje was geklommen hetgeen in verband met zijn omvang ook on begrijpelijk zou zijn geweest, doch een hand langer van hem. eveneens een Pool, die naar Eelgië of Rotterdam was uitgeweken. De man is in bewaring gesteld. Een prachtig staaltje recherchewerk! Gisterenavond om half negen is ingebroken in een perceel aan de Pijnboomstraat, dat bewoond wordt door een monteur. Zoowel op de boven verdieping als beneden werden vele kasten door zocht en een groot deel van den inhoud over den vloer gegooid. Uit een doosje, staande in een dressoir, is een bedrag van f 70.ontvreemd. De inbraak moet gepleegd zijn tusschen half acht en half negen toen de bewoners afwezig waren. De dief is waarschijnlijk door een bovenraampje van een der slaapkamers binnengekomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. De aandacht van belanghebbenden wordt door dezen gevraagd voor de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen te Haarlem, gevestigd aan de Spaarnwouderstraat 12. Daar is nog plaats voor timmerlieden, schil ders, metselaars, stucadoors, loodgieters, electri- ciens, draaiers en bankwerkers. Deze instelling van algemeen sociaal belang biedt gunstige gelegenheid aan jonge men schen, die geen werk hebben om hun vakbe kwaamheid te beoefenen en te vermeerderen. De inrichting der verschillende werkplaatsen is zóó, dat er voor den aankomenden werkman nog veel te leeren valt, terwijl er tevens een afdeeling voor teekenaars en kantoorbedienden aan verbonden is. Gedurende de enkele jaren dat de C. W. be staat, is het practisch nut duidelijk gebleken. De werknemers met ambitie voor hun vak blijven paraat, en de wergevers vragen juist uit de groep telkenmale inlichtingen omtrent een voor hen geschikte kracht. En zij, die het praktisch nut door ondervin ding hebben leeren kennen, komen dan ook, indien zy opnieuw werkloos worden, terug. Naar verhouding der leeftijden wordt aan ieder deelnemer een klein zakgeld toegekend. De aanmelding voor deelname kan iederen werkdag geschieden van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3.30 uur, en 's Zaterdags alleen van 9 tot 11 uur, bij den leider der Centrale Werkplaats, ingang Beeksteeg. De hoofdschotel van de bestuursraad vergade ring, die de R.K. Volksbond gisterenavond on der voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Cas- tricum hield bestond uit bespreking over de oprichting van een R.K. Ziekenfonds. De voor zitter deelde mede dat hij over deze zaak met drie Katholieke doctoren en met den voorzitter van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunde, dr. Roorda, had overlegd. De doctoren erken nen het recht van de Katholieken om een eigen ziekenfonds op te richten. Daar staat echter te genover dat de bestaande plaatselijke zieken fondsen goed werken en geen reden tot klach ten geven. De heer Adelaar meende dat er groote moei lijkheden zullen moeten worden opgelost voor aleer men tot oprichting kan overgaan. De aan geslotenen zullen minstens twee weken dubbel contributie moeten betalen teneinde het risi co te ontloopen buiten doktersbehandeling te komen. Een R.K. Ziekenfonds met uitsluitend R.K. doctoren is volgens voorschriften der Mij. tot Bevordering der Geneeskunde in Haarlem niet mogelijk. Spr. meende dat overheveling naar een eigen ziekenfonds ernstige moeilijk heden voor de werkloozen zou kunnen doen ont staan. Deze opmerkingen behoeven geenszins er toe te leiden met de onderhandelingen niet voort te gaan. Mocht men echter in het pogen niet slagen, dan zou spr. het liefst reclame ma ken voor „Ziekenzorg", omdat dit fonds door de leden zelf beheerd wordt. Een andere spreker drong aan op voortzetting van de onderhandelingen, omdat moeilijkheden er nu eenmaal zijn om overwonnen te worden. De voorzitter concludeerde uit het debat, dat de onderhandelingen met het ziekenfonds „St. Joannes de Deo" te Den Haag een vasteren vorm kunnen gaan aannemen. Na dit punt werd gewezen op de retraite te Bergen en de open retraite die dit jaar voor de werkloozen wederom gegeven zal worden. Het bestuur van „St. Bonifacius" drong er bij het hoofdbestuur op aan voorzichtiger te zijn met het verhuren van zalen van het gebouw „St. Bavo" en maar niet vereenigingen van al lerlei richting toe te laten. De voorzitter beloofde met den heer Scholte alle aandacht aan deze kwestie te zullen ge ven. Men staat er soms verbaasd van hoe men er geheel te goeder trouw is ingeloopen. Bij de rekening en verantwoording van ge bouw „St. Bavo" werd den heeren Scholte en Stevens hartelijk dank gebracht voor hun aan deel in het prachtige resultaat, dat in 1937 ver kregen was. De saneeringsactie van de bakkers heeft de volle aandacht van het bestuur. Het comité „Winterhulp" is door middel van circulaires onder de bevolking een nieuwe actie begonnen. Ingekomen: N. N. op hoop van zegen ƒ5. J. B. 2.50. Bovenstaande giften kwamen in voor de Commissie v. d. Stille Armen, liefdewerk van de St. Vincentius-Vereeniging, waarbij men ons schrijft: Onder hartelijke dankbetuiging voor boven staande bijdragen beveelt de Commissie haar werk in aller milddadigheid verder warm aan. De werkloosheid is helaas weer stijgend en de nood niet minder dan in December. Wij weten allen nu wat „wachten" is. Maar werkeloos op het eind der crisis wachten, of tot de tijd wat beter is. Ach help, dit lijkt geen.... blij gebeurtenis' Neen heusch, dit is droevig en meerdere hulp dringend gewenscht. Giften worden gaarne in ontvangst genomen bjj de Redactie dezer Courant en by de Com missieleden. Penningmeester: P. J. Busé, Gasthuissingel 64, postgiro no. 13543. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Op 20 October j.1. om 9 uur des morgens is op den onbewaakten overweg in de spoor lijn UitgeestAlkmaar by den z.g. Made- weg onder Heemskerk een vrachtauto aan gereden door een trein uit Beverwijk. De vrachtauto kwam van Heemskerk en werd bestuurd door een 19-jarigen chauffeur uit Be verwijk. Bij den onbewaakten overweg stopte de auto. Het was zeer mistig weer. Een 25- jarige vrachtrijder uit Heemskerk, die naast den chauffeur zat in den auto, stapte uit en ging kijken of er een trein aankwam. Hij gaf daarop een teeken aan den autobestuurder en riep dezen toe: „Je kan oversteken." De vracht auto reed door en op den overweg gekomen werd de wagen.... aangereden door een elec- trischen trein! De auto werd zwaar beschadigd en de chauffeur bekwam verschillende hoofdwon den en bezeerde ook zijn been en is vier weken in een ziekenhuis te Alkmaar verpleegd. Die vrachtrijder, die het teeken heeft gege ven aan den autobestuurder, stond Donderdag middag voor de Haarlemsche rechtbank te recht De autobestuurder beweerde als getuige, dat de verdachte hem geen teeken heeft gegeven, zulks in tegenstelling met zijn verklaringen voor de politie en den rechter-commissaris. Hy zei voorts, dat hy zelfs op het laatste oogen- blik den trein noch gezien noch gehoord heeft. Hy is nog steeds in dienst by verdachte en de president gaf hem een scherpe reprimande. „U staat hier blijkbaar te draaien om het voor uw baas beter te maken," aldus de president Getuige gaf toen maar toe, dat zyn baas verdacüte toch wel een teeken heeft ge geven, staande by de rails. Maar hy voegde er aan toe, dat hij ook zonder dit teeken wel zou zijn doorgereden. De President zoowel als de Officier vonden dit wel erg onwaarschijnlijk. Een hoofdinspecteur van de Ned. Spoorwe gen deelde mede als deskundige, dat er groot gevaar voor ontsporing is, als een trein op een overweg op een auto inrijdt. Gelukkig is dit hier niet gebeurd. Voorts deelde de deskundige mede, dat de treinbestuurder meermalen heeft gefloten, doch niet met die korte tusschenpoozen als de spoor wegvoorschriften eischen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de trein overigens ook zonder die fluitsignalen goed hoorbaar is. De wagenbestuurder van den betrokken trein merkte op, dat de treinbestuurders automatisch signalen bij onbewaakte overwegen geven. Toen zijn trein by den overweg bij den Made weg aankwam, zag getuige aan den eenen kant een paard en wagen stilstaan en aan den anderen kant een vrachtauto. De trein had de maxi mum-snelheid van 90 K.M. en getuige gaf een lang signaal. Plotseling zag hij, dat de vracht auto den overweg ging oprijden. Hij floot toen herhaaldelijk en remde sterk, maar de auto reed door en de botsing ontstond. De trein is eerst by den volgenden overweg, 400 meter verder, tot stilstand gekomen. Er hing een zeer dikke mist. Verdachte verklaarde, dat hy den trein niet heeft zien of hooren aankomen. Het lawaai, dat de trein maakte, heeft hy niet gehoord, omdat de motor van den auto doorliep en dus ook geraas maakte. Eerst toen een dame op den weg een gil gaf, begreep hij dat er een trein naderde. Maar toen was het al te laat, Verschillende getuigen zeiden echter, dat ze den trein wel hebben hooren aankomen, zelfs ondanks het geraas van den motor. De meeste getuigen hadden echter heele- maal geen fluitsignalen van den trein ver nomen. Eén der getuigen had den autobe stuurder nog een teeken gegeven, dat hij stoppen moest, toen de auto dien overweg begon op te ryden. Er was nauwelyks 15 meter zicht. De president vond, dat verdachte wel heel weinig gedaan heeft om het ongeluk te voor komen en dus ook weinig aan het leven van zyn kameraad heeft gedacht. Hij is niet meer in den auto gestapt, toen hij het teeken tot doorrijden aan den chauffeur had gegeven. Hij is rustig aan den kant van de spoorbaan blijven staan zonder te gaan schreeuwen of den auto achterna te loopen op het moment tenslotte, dat hij den trein toch nog zag aankomen. De Officier van Justitie merkte op, dat er tegenwoordig op de onbewaakte overwegen vele ongelukken gebeuren. Het kan zyn, dat som mige overwegen wel wat veiliger gemaakt kun nen worden, maar zooals deze verdachte is opgetreden, is toch hoogst onvoorzichtig. Hij heeft hier zoowel het treinverkeer in gevaar gebracht als door zijn schuld veroorzaakt, dat de autobestuurder zwaar letsel bekwam. Hy had toch ook den trein kunnen hooren aan komen zooals de andere getuigen. De kwestie van het signaal-geven zal wel nooit opgelost kunnen worden. De treinbestuurders geven al tijd signalen, waarom zal één hunner het dien dag niet gedaan hebben? Al zou de treinbestuurder ook de signalen niet hebben gegeven, dan is verdachte toch niet onschuldig. Verdachte heeft den schijn op zich geladen voorzichtig te willen zijn. Hy is immers expresselyk met zijn kind uit den auto gestapt, om den overweg voor zijn knecht te verkennen. Hij heeft echter den motor laten draaien en is vlak by den auto blijven staan, zich nauwelyks overtuigend of de weg wel vry was. Dat nonchalante even uitstappen en kijken is juist zoo roe keloos. Het ongeluk is nog buitengewoon goed afgeloopen. Spr. eischte een maand hechtenis. De verdediger, mr. Th. Folkers uit Amster dam, pleitte vrijspraak. Hy vond dat uit niets de schuld van verdachte is komen vast te staan. Uitspraak 10 Februari as. Een 26-jarige bloemenkoopman reed op 6 October des avonds omstreeks 7 uur met zyn bakfiets op den Provincialen weg te W'estzaan in de richting Koog aan de Zaan, geheel rechts van den weg. Zyn rijwiel was zoowel van voren a's van achteren be hoorlijk verlicht. Plotseling werd de man aangereden door een achter hem komenden auto, bestuurd door een 37-jarigen chauf feur uit Assendelft. De koopman werd van den wegdyk geslingerd en bekwam een ge compliceerde beenbreuk. Hij is 11 weken verpleegd en nog niet hersteld. De autobestuurder stond wegens deze aan rijding voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hij verklaarde, dat hy zijn lichten had gedimd voor een tegenligger en die lichten toep weer ging overschakelen. Juist op dat oogenblik is het ongeluk gebeurd. De bakfiets heeft hy hee- lemaal niet gezien en daardoor heeft hij ook niets gedaan om de bakfiets te vermijden. Ook de juffrouw, die naast den autobestuur der in den auto had gezeten, had de bakfiets heelemaal niet vóór het ongeluk bemerkt. Plot seling hoorde ze een tik en bleek, dat de auto een bakfiets had aangereden. De autobestuur der heeft alle hulp aan den aangeredene ver leend, maar daarmede was het ongeluk na tuurlijk niet goedgemaakt. De Officier van Justitie zeide, dat ver dachte zeer roekeloos en onoplettend heeft gereden. Als men dimt, dan moet men zóó voorzichtig rijden, dat men onmiddellijk kan stoppen voor iets op den weg. Dat geldt zelfs voor onverlichte zaken op den weg, des te meer natuurlijk, als er een bakfiets rijdt, die goed verlicht was. Verdachte heeft zyn aandacht teveel aan het dimmen be steed en niet goed opgelet. „Ik heb niets gezien" is geen excuus. De aangeredene had wel dood kunnen zyn. Nu is het toevallig nog betrekkelijk goed afgeloopen. Daar verdachte werkloos is en geen geld boete kan betalen, eischte spr. 2 weken hechtenis. Verdachte merkte op, dat het electrische achterlicht van de bakfiets waarschijnlijk niet helder heeft gebrand, omdat de fiets een hel ling moest oprijden. Uitspraak 10 Februari. 9 Geef uw huid eiken o vond de Meridol-verjongings- kuur! Masseer het gezicht gedurende eenige oogen- blikken met Meridol-vet- crème I Reeds no enkele dagen is 't resultaat zicht baar. Ruwheid, schraal heid, kloofjes in de huid verdwijnen 1 Bescherm overdag de huid met een beschuttend laagje van Meridol-dagcrême, dat U tegen weer en wind behoedt. Uw huid vraagt om... XX DOOZEN VANAF 25 O. TUBEN VANAF 30 a. Gebouw St. Bavo Gouden Konynenshow, 8 uur Jaarvergadering metaalbewerkers, 8 uur: bestuur Overheidspersoneel, 8 uur; R. K. Bevolking, 8 uur; H. G. K., 8 uur. Stadsschouwburg Prof. ,Dr. Hiob Praetorius voor Geloof en Wetenschap, kwart over 8. Gem. Concertgebouw Vrijdagavondconcert H.O.V., 8 uur. Frans Halsmuseum Algemeene ledenverga dering Vereeniging van Kunst en Oudheden, 8 uur. Cinema Palace Palace Filmac 11 tot 5 uur; „De laatste uit Madrid", 7 en 8.15 uur. Luxor-Theater „Victoria de Groote", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Geel Wit 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur Pluimveetentoon stelling. Stadsschouwburg Tooneelgroep „Het Mas ker" met „Het Adelaarsjong", 8.15 uur. Rembrandt-Theater Het leven van Emile Zola, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac 115 uur; „De laatste trein uit Madrid", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater .Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling te 's Gravenhage zal op Maandag 31 Januari voor de leden van de Haar lemsche Studievereeniging van Maatschappelijke Werk(st)ers, alhier, en eenige genoodigde auto riteiten een lezing houden over het onderwerp „Werkloosheid en Welvaart". De lezing zkl plaatsvinden in de Raadzaal ten Stadhuize (ingang Prinsenhof) en vangt aan des avonds om 8 uur. In het laatste kwartaal van 1937 werden nog 461 leerkrachten van L.O. en M.O. scholen en andere inrichtingen van onderwijs gekeurd. 433 ontvingen de gewone verklaring, 23 een voor waardelijke. Het personeel van drie bijzondere scholen komt nu nog aan de beurt. Zestig kinderen, verdeeld in 5 groepen, heb ben in het afgeloopen jaar het kinderdagverblijf „Brederodeduin" bevolkt. De deelnemers aan den cursus „Autotechniek", onderdeel van de gemeentelijke ontwikkelings cursussen voor jeugdige werkloozen, maakten gistermiddag, onder leiding van hun leeraar, den heer K. B. J. Hiegel, een excursie naar de R.A.I. te Amsterdam. Men begrijpt, dat dit een zeer gewaardeerd buitenkansje was Wegens de groote belangstelling zal onze stad genoot jhr. dr. J. C. Mollerus Zondagmorgen in het Rembrandt-theater andermaal spreken over z'n reis: Madeira-Barbados-Trinidad-Venezuela- Curagao etc. Plaatjes zullen de inleiding ver duidelijken. Het zal wel niet noodig zyn, gezien de reputatie van den heer Mollerus als spreker, deze causerie in de belangstelling van het pu bliek aan te bevelen. De Chineesche toovenaar Okito heeft zooveel succes, dat hy Zondagmiddag nog een matinée (optreden voor de laatste maal) zal geven. In de week van 16 tot en met 22 Januari 1938 is te Haarlem 1 geval en te Heemstede eveneens 1 geval van roodvonk geconstateerd. Voor het candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde letter b, is aan de Universiteit te Leiden geslaagd de heer J. Korringa, te Heem stede. De heer H. M. van Unen, lid van den Heem- steedschen gemeenteraad, zal 1 Februari wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd zijn functie van administratief directeur van Werkspoor te Amsterdam neerleggen. Op den Tetterodeweg by de familie G. x omstreeks één uur Vrijdagmiddag de auto bij het starten in brand geraakt. De Vrijwillige brandweer van Bloemendaal was zeer spoedig ter plaatse en bluschte het vuur met vier stralen op de waterleiding. De auto is tota^J verbrand. Ook de garage kreeg brandschade. Om half twee was het gevaar voer uitbreiding van het vuur geweken. Zaterdag 29 Januari Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parys Radio, 12.05 London Regional, 12.35 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen, 2.20 Ned. Brussel, 3.20 Keu len, 6.10 Fr. Brussel, 6.20 Keulen, 9.20 London Regional, 9.50 Keulen. Programma 4; 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 London Regional, 12.05 Droitwich, 6.50 London Regional, 7.05 Droitwich, 11.05 Boeda pest, 11.20 Droitwich. Programma 5: Van 8.tot 9-Diversen, 7.00 verzoekprogramma: 8.00 tot 12.00 Diversen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9